1 Nederland-België I sport aan de waterkant China verwart seismologie met idiologie Een degelijk huis? Dan ook een degelijke ÜFS-hypotheek! lp Rijkspostspaarbank J ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976 EXTRA PAGINA 17 "Daarom vangde gene vis op deez plaats" riep de wereld kampioen sportvissen uit 1973, de Belg Pierre Michiels, ver twijfeld uit, terwijl hij aan zijn minuscuul kleine haakje een fors stuk plastic tevoorschijn toverde uit het Aarkanaal. Toe gegeven moet worden; het zat Pierre ook niet erg mee tijdens de visinterland Nederland- België vorige week in het Aar- kanaal. Want even later schoot er een flinke voorn vlak onder de kant van het haakje, waar door het hele tuigje zich met een onontwarbare knoop rondom het gebogen topeinde drapeer de. Pierre bleef ogenschijnlijk kalm, dat moet gezegd, maar Onze Lieve Heer zal hem wel hebben horen brommen. Die kleine olijke Belg, rap met de hengel als geen ander. Alleen op die zaterdag vorige week niet. Want toen behaalde Nederland voor de eerste maal een viso- verwinning op onze zuiderbu ren. In het Aarkanaal bij Alphen aan den Rijn, een visriik viswa ter, waar het venijnig hard kan stromen. Omdat ik zelf geen concours- visser ben, is alles wat zich bij zo'n internationale hengelont- moeting voltrekt een soort nachtmerrie. Iets als een droom, waarbij je het steeds benauwder krijgt. Want wed- strijdvissen op dat niveau moet in mijn ogen een complete slij tageslag zijn. En zeker geen ontspannen bezigheid, die art sen wel eens voorschrijven, aan mensen wier rekkracht uit hun incasseringsvermogen is. Want als je geen zenuwlijer bent, dan word je het wel na een paar vis wedstrijden. Het was die ochtend allemaal al vroeg begonnen. Ver voor het eerste hoornsignaal werd gege ven, ten teken dat er gevoerd mocht worden. Want voor een concourshengelaar gereed is voor de wedstrijd stroomt er heel wat water door het Aarka naal. Uit de foudraal komen vier, vijf, zes hengels tevoor schijn, die één voor één met de precisie van een instrument maker in gereedheid worden gebracht. Van die lange negen meter stok met een laatste deel als een dikke pols tot het ultra dunne nauwelijks twee meter lange torrenpikkershengeltje. Voor de huis-tuin-en-keuken- hengelaar ziet het topeind er wat vreemd uit Niet dat kaars rechte topeinde, dat gebruike lijk is, maar met een bochtje. De zogenaamde "swingtip". Sim pel gezegd komt het erop neer, dat het uiterste puntje eraf ge zaagd is en op de plaats daarvan een aluminium boogje gemon teerd is. Aan dat boogje zit weer een haakje, waaraan de lijn wordt bevestigd. Want kikker tjes zoekt men tevergeefs bij achter kunnen blijven hangen, wat tijdverlies betekent. En tijdverlies is zo ongeveer het ergste wat je kunt overkomen bij een concours. Vandaar ook die andere voor gebruik ge reedstaande hengels, om des gewenst snel te kunnen over stappen op een andere lengte of diepte. Diezelfde ruime mogelijkheden ELAN VISBOTEN Zeew. vis/tourboten met hemen en certificaat v.a. 1495 - YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v.a. 675 - BOOT-CENTRUM BV tot variatie zijn er ook bij het aas. Maden; witte en rode, ge heimzinnige smeerseltjes uit tubetjes en natuurlijk vers de vase, de roodkleurige larljes, die al zoveel verderf hebben ge zaaid onder vissenfamilies. Dan klinkt het eerste hoornsig naal. Het vertoont een treffende gelijkenis met het sein "bom men los", want op slag begin nen 20 mesjokkene lui in teilen te graaien en ballen in het water te plempen. Wie het tafereel van gespat en geplons gadeslaat krijgt de indruk dat de laatste caisson van de Volkerakdam wordt geplaatst. Een paar van zulke wedstrijden en het Aar kanaal kun je wel afschrijven voor de scheepvaart. Maar het blijkt mee te vallen. Want nauwelijks is het startsein gegeven of de eerste vangsten worden gemeld. Eén controleur met maatlat en formulier voor twee vissers lijkt wat overdre ven, maar in de volgende drie uur zal blijken dat zo'n notulist zijn handen vol heeft om zijn klanten tot volle tevredenheid te bedienen. Als de gang er eenmaal inzit - en dat duurt niet zo heel erg lang - wordt er met de regelmaat van de klok vis gevangen. Omdat er op lengte wordt gevist zijn vele kleintjes welkomer dan één grote. Dat wordt duide lijk wanneer een van de deel nemers een brasem aan de haak slaat, die achteraf blijkt 39 cen timeter lang te zijn. Geen uit zonderlijk groot exemplaar, maar voor iemand die met een lijntje van achthonderdste vist, want dat gebeurt, en een stukje elastiek tussen topeind en lijn, is het een vis die veel tijd vraagt Teveel. Ook naar de zin van de Belgische visser die keer op keer moet toegeven, wanneer de brasem weer naar de diepte likt. Het duurt minuten Kost bare minuten, waarin de Belg steeds onrustiger op zijn zit- mand heen en weer schuift en kreten slaakt, die er op duiden dat hij zich hoogst ongelukkig voelt, dat hij juist is uitverkoren om deze brasem te vangen. - Veel meer naar zijn zin had zijn landgenoot Pierre Valentijn het. Vissend niet veel meer dan twee, drie, meter uit de kant, sloeg hij de ene voorn na de an dere aan de haak. Zijn bolronde gezicht glom van plezier, en omdat de controleur de Franse taal niet machtig was, maakte hij alleen maar grimassen die niets aan duidelijkheid te wen sen overliet. Valentijn was in zijn sas. En met hem zijn vrouw, die gezeten op een klapstoel met een kruiswoordpuzzel, de verrichtingen van haar man rk Oud-wereldkampioen Pierre Mi- I chiels had zaterdag niet zijn dag V inde interland tegen Nederland. nauwlettend in het oog hield. Af en toe werden de afmetingen van pa's vangsten doorgeseind aan de dochter die - aanmerke lijk minder visminded - op de achterbank in de auto zich dui delijk lag te vervelen. Meer aandacht voor de vispres- taties had de echtgenote van de Nederlander Van Rossum, die in de eindklassering hoge ogen gooide. Op korte afstand van de waterkant hield ze nauwlettend in het oog wat er door haar vis sende echtgenoot werd gevan gen. Met een blocnootje in de hand noteerde ze elke vangst en riep na enig gecijfer hoeveel meter en hoeveel centimeter vis er op dat ogenblik was geregi streerd. Een heel apart fenomeen in de liengelderby der lage landen vormde "Danny". Ik neem tenminste aan dat hij zo heet, want die naam vermeldde, zijn overall, die hij te oordelen naar het zicht dat een scheur ver schafte, direct over het onder goed droeg. Danny is het proto type van een torrenpikker, ge specialiseerd dus in het vangen van mini-visjes. De "act" die hij opvoerde was het summum van timing. Voorovergebogen op de zitmand keek hij gespannen naar wat zijn kleine dobbertje te vertellen had. Om geen seconde te verliezen deed hij steeds zon der te kijken een graai in de teil voer naast hem, gooide het in de buurt van het pennetje in het water en sloeg. Steevast dat er even later een superklein visje spartelend bo ven water kwam, die in een af wasteiltje met water belandde om daar even later met veel moeite door een controleur te worden uitgehaald. Vijf, zes centimeter waren de meesten niet groter. En alles deed Danny in een razend tempo. De rode muggelarfjes waarmee hij de onder maatse visjes verschalk te, klemde hij tijdens het vissen tussen de lippen. Ook al om tijdverlies te voorkomen. Zo ging het drie uur achtereen door. Geen tijd om eens rustig een sigaretje op te steken of een praatje te maken. Nee, vissen en voeren in alle standen. Pas als het sein om te stoppen is gege ven, valt de spanning weg. Zwijgend worden de hengels in de foudraals gepakt. De contro leurs worden met een enkel woord bedankt en de vangstliis- ten worden met een kraDbelig handtekeningetje geratificeerd. De strijd is gestreden. Wij, Hol landers hebben de eerste viso- verwinning op de Belgen bin- Data van belangrijke concoursen Omdat we nu toch helemaal in de sfeer van het wedstrijdvis- sen zitten, volgen hier nog een paar data van belangrijke con coursen. Om maar even heel ver van huis te beginnen; op 3 oktober worden in het Bul gaarse Varna de wereldkam pioenschappen wedstrijdvis- sen gehouden die worden georganiseerd door de Confe deration Internationale de la Pêche Sportive. De Neder landse Vereniging van Sport vissersfederaties (NVVS) De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11tel. 124020. vaardigt naar deze kampioen schappen een team van vijf man, af. Dat zijn de heren C. Broeren uit Beugen, J. Aben, J. van Eist, H. Castricum en H. Keijzers uit Cuijk aan de Maas. Zij maken deel uit van het korps van de hengelsportver eniging "De Maas" die vorig jaar het Nederlands kam pioenschap wedstrijdvissen Deze kampioenschappen worden dit jaar op zaterdag 11 september in Oostelijk Flevo land gehouden. Viswater is de Lage Vaart tussen Dronten te Lelystad. De circa 600 deel nemers aan deze nationale ti telstrijd hebben zich geklas seerd via 21 selectiewedstrij den. De titels die op het spel staan ^jn: individueel Neder lands kampioen "maatse vis", individueel Nederlands kam pioen "alle maten" en het Ne derlands korpskampioen schap alle maten. Tenslotte nog een datum van de finale van de Leidse Hen- gelcompetitie. Die vindt tradi tiegetrouw plaats in de Vliet voorbij Allemansgeest en wel op zondagochtend 19 septem ber. Het is beter rood te zijn dan deskundig arbeiders was echter geen spra ke. Men was het er wel over eens dat iedereen in China te arm was om meer op te brengen dan zelfverloochening op heel be scheiden schaal. Vrees voor steeds weer nieuwe aardschokken bestaat nog steeds in Peking, waar zes mil joen mensen geruime tijd op straat hebben moeten kampe ren. Vrees, vermengd met de voorboden van komende poli tieke beroering, die waarschijn lijk ontketend zal worden door de dood van Mao Tse-toeng. Dat wil niet zeggen dat men verwacht dat Mao onder het puin van een instortende villa in de Verboden Stad zal raken, want men neemt algemeen aan dat hij al lang naar een veilige plaats overgebracht is. Maar in China is nu eenmaal al les van politieke betekenis, ook natuurrampen. En de huidige serie aardbevingen, de ergste natuurramp in de 27-jarige ge schiedenis van communistisch China, heeft de economie en de buitenlandse handel zware klappen toegebracht. Die politieke betekenis van niet-politieke zaken blijkt voortdurend. Toen er in maart een meteorietenregen op Mandsjoerijë viel, moest de pers uitvaren tegen al die lieden die in het verleden "de massa misleid" hebben met de bewe ring dat zulke gebeurtenissen onheilsboodschappen zijn. Het Chinese bijgeloof is namelijk wel degelijk bestand tegen en kele tientallen jaren communis tisch bewind: nog steeds den ken velen dat meteorieten iets te maken hebben met vallende vorsten, want er is in de derde eeuw voor onze jaartelling eens een flink brok steen uit de he mel neergevallen, waar een verdwaasde voorspeller haastig de woorden "De eerste keizer zal sterven en het land verdeeld worden" in kerfde. (De bevol king in de buurt werd prompt en tot de laatste man ter dood gebracht). De aardschokken hadden ei genlijk niet op een slechter moment kunnen komen. Het laatste jaar is de topleiding ver zwakt door sterfgevallen, poli tieke zuiveringen en ruzies in het centrale comité van de partij die niet eens verborgen gehou den werden. De nieuwe premier Hoea Kwo-feng is nog een on bekende grootheid en de kans op een nieuwe machtsstrijd is ongetwijfeld groot. Voorvader Het bovengenoemde oude bij geloofsartikel is niet alleen als oud bijgeloof een doorn in het vlees van de Chinese leiding: het is ook politiek hoogst on welkom. Want de eerste keizer van de Tsjin-dynastie heeft met harde hand een China onder sterk centraal gezag gesmeed uit zeven oorlogvoerende ko ninkrijken en voor de commu nisten is hij de grote eenheids stichter, de Vader des Vader lands, het vooruitstrevende ge nie van zijn tijd en ideologisch voorvader van Mao Tse-toeng zelf. Verwijzing naar de dood van de grote voorman en uit eenvalling van China is niet po pulair. Door Dennis Bloodworth De aardbeving in Tangsjan had soortgelijke aspecten. Er be staat een andere ondermij nende voorspelling van nog ou dere datum waarin een aardbe ving een voorbode heet te zijn van de val van de Tsjoe- dynastie. Een natuurramp weerspiegelt een politieke ge beurtenis. Met Mao als keizer in moderne kleren is zo'n uitleg van natuurverschijnselen na tuurlijk heiligschennis, maar dat neemt niet weg dat hij oud en ziek is en dat de dood het oppermachtige politburo al van negen tot vijf man gereduceerd en de partij drie ondervoorzit ters afgenomen heeft. Onenig heid tussen de meer pragmati sche gematigden en de radicale voorvechters van Mao's revolu tionaire beleid heeft tot dusver de opvulling in de weg gestaan van deze lelijke gaten in de top leiding. De politieke bevingen die uit de aardschokken voort vloeien, zijn voor de Maoïsten hoogst onplezierig. Eén van de uitvindingen van de Grote Cul turele Revolutie was een alarm- stelsel waarbij de proletarische massa een actieve rol toebe deeld kreeg. Begin van dit jaar waren er in China 5000 aardbe vingsstations en 4500 waarne mingsposten met 100.000 men sen bij betrokken (waarvan slechts 10.000 als beroepskrach ten omschreven werden). Toch heeft dit nieuwe produkt van Mao's revolutionaire beleid de ramp van Tansjan niet kunnen voorspellen. Partijgeest Mao's leer verkondigt dat we tenschap en techniek onder de massa gebracht moeten wor den, uit de ivoren toren gehaald. Het hele onderwijs moet daarop gericht zijn. Het zijn de miljoe nen Chinezen die tellen en niet de machine; het is belangrijker om "rood" te zijn dan "deskun dig". De Maoïsten houden vol dat het geloof alles heelt, zelfs financiële tekorten. "Als een onderneming geld verliest, wil dat zeggen dat er iets fout is met de politieke leer van de bedrijfs leiders, dat de klassenstrijd niet krachtig aangepakt wordt". Technische onbekwaamheid en menselijke zwakte zijn geen hoofdoorzaken, want als de juiste partijgeest er maar is, verdwijnen die tekortkomin gen vanzelf. Onbaatzuchtige toewijding brengt alles in orde en daarom moet alles wat daar niet mee strookt, sterk beperkt of geheel uitgeroeid worden; loonsver hogingen, betaald overwerk, premies, toonverschillen, extra voordeeltjes van een beroep, bijbaantjes en eigenbaat. De Chinezen moeten onafhanke lijk zijn en zo min mogelijk aan gewezen op buitenlandse im port en vakkennis. De dit jaar overleden premier Tsjoe En-Lai had een zakelijker kijk. Hij beloofde de Chinesen "vier gebieden van modernise ring" - de landbouw, industrie, techniek en landsverdediging - waarmee het land na 1980 een nieuw peil van macht en wel vaart zou bereiken. Zeventig procent van de boerencommu- nes zou gemechaniseerd wor den om het plan op gang te hel pen. Van plotselinge beperking van de eigen voordeeltjes van de boeren en van abrupte be knotting van de loonschaal van Op de vlakte Tsjoe is dood, zijn vermoede lijke opvolger Teng is van het politieke toneel weggevaagd en van Mao is weinig anders meer over dan geretoucheerde foto's. Aan de top van de Chinese hiër archie worden sinds maanden bevingen en trillingen gevoeld en allerlei voortekenen waar genomen van grote schokken. Er heerst eenzelfde atmosfeer van gespannen afwachting als in de maanden die aan de grote aardbeving in Tangsjan vooraf gegaan zijn. Geen wonder dat sommige Chinezen de seismo logie en de ideologie, de aard- bevingsleer en de heersende po litieke leer, net zo hard door el kaar halen als hun voorouders deden. Zij kamperen liever op straat en houden zich politiek op de vlakte dan dat zij een on zeker onderdak kiezen bij de gematigden of bij de radicalen achter Tsjiang Tsjing (de vrouw van Mao Tse-toeng). Zij laten het natuurgeweld van de strijd om Mao's opvolging kalm over zich heengaan. De aardbevin gen betekenen natuurlijk een verschrikkelijke economische tegenslag. In de driehoek Tangsjan-Tsjentsin-Peking huist ongeveer een derde van China's industrie. In Peking heeft de bevende 'aarde wat schade aan gebouwen aange richt, in Tangsjan grote ver woestingen. Wel wijzen waar nemers er op dat China met zijn zeer gespreide industrie beter tegen zo'n verwoestende ramp bestand is dan de zeer dichtbe bouwde industriegebieden in het Westen. Het dodental blijft een raadsel. De Chinezen hebben min of meer duidelijk gesproken van 100.000 doden, maar dat schijnt maar voor een van de schokken te zijn en alleen in Tangsjan op 28 juli. Er wordt hier en daar ge fluisterd dat het totale aantal slachtoffers wel eens een mil joen zou kunnen zijn. J De top in China is al aardig uitgedund: Tsjoe En-Lai (links) is gestorven, Lin-Piao is op raadse lachtige wijze verdwenen. De grote leider, Mao Tse-toeng (midden) is oud en ziekelijk. Er staan China wellicht, na de aardschokken, nog schokken op het politieke vlak te wachten. ADVERTENTIE Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17