WAT DOEN ZE NOU IN OXFORD? Uitwisseling bestaat al dertig jaar Jumelage leeft sterker bij Engelsen dan in Leiden Stralende ontvangst Door Bert Paauw Drugs voor de radio... EXTRA ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976 LEIDEN - Een afvaardiging uit Leiden bracht inde tweede week van deze maand een bezoek aan het Engelse Oxford. Dit in het kader van de jaarlijkse uitwisseling tussen beide steden die dertig jaar geleden, in 1946, een aanvang nam. De afvaardiging be stond dit jaar uit bijna negentig personen die de reis naar Engeland per bus en per boot (Vlissingen-Sheerness) maakten. Tot de personen die de reis nationale Uitwisselingen, meemaakten behoorden De Leidse deelnemers aan atleten en atletes, de uitwisseling werden tennisspelers- en speel- ondergebracht bij gezin- sters, voetbalscheidsrech- nen in Oxford of naaste ters, leden van een boe- omgeving. Tijdens de renkapel en majorettes, week vonden activiteiten spoorweghobbyisten, ar- en evenementen plaats, chitecten, bloemschik- erop gericht om Engeland sters, journalisten, leden en de Engelsman/vrouw van het Rode Kruis, verte- beter te leren kennen, genwoordigsters van de Volgend jaar zal traditie- Unie van Vrouwelijke getrouw, een afvaardiging Vrijwilligers en leden van van Oxford een tegenbe- het Leidse Comité Inter- zoek aan Leiden brengen. Stralende gezichten tijdens de ontvangst in de Townhall waar een in officieel ornaat geklede Lord Mayor van Oxford, miss Ann Spokes (derde van rechts) een werkstukje van de Leidse bloemschiksters kreeg aangeboden. Rechts me vrouw Rodhgo die de Leidse afvaardiging naar Oxford "aanvoerde". Ver der v.l.n.r. de bloemschik sters mevrouw S. Willemse, mevrouw C. Oerlemans, de heer G. Oerlemans en me vrouw A. Lancel. De Leidse bloemschiksters waren in Oxford erg succesvol en sleepten in de "krachtme ting" met c!e collega's van Oxford een ere- en een tweede prijs in de wacht. Dat het bloemschikken als een zeer serieuze aangele genheid wordt gezien blijkt wel uit het feit dat er Leidse en zelfs Nederlandse kam pioenschappen bestaan. Ook worden er regelmatig cursussen gegeven. In Lei den schommelt het aantal mensen dat zich intensief met het bloemschikken be zighoudt zo rond de twintig. Burgemeester Vis kwam tijdens de uitwisseling enkele dagen overwippen naar Oxford. Tijdens zijn verblijf was een tennisduel met de Lord Mayor van Oxford, miss Ann Spokes (een fervent tennisspeelster) geprogram meerd. Burgemeester Vis verloor met 6-3, 2-6 en 1-6 maar hij verloor er zijn goede humeur niet bij. LEIDEN - De uitwisseling tus sen Leiden en Oxford leeft bij de Engelsen veel sterker dan bij de Leidenaars. Gescharreld n Oxford is een "particulier comi té", van circa 45 enthousiaste Dersonen werk.zaam: "The Anglo-Netherlands Sports and Cultural Association". Dat comi té, onder voorzitterschap van de journalist John Parsons, is het gehele jaar door bezig met het or ganiseren van activiteiten zoals fancy-fairs, verlotingen, dansa vonden. Dit alles om geld voor de uitwisseling bij elkaar te krijgen. De kosten, nodig voor de uitwis seling, worden door het Oxford- comitè voor tweederde deel op die manier zelf bij elkaar "ge- scharreld", terwijl de gemeente éénderde deel voor haar rekening neemt. Ook wordt de band tussen oude en nieuwe comité-leden onderling via gezellige bijeenkomsten en dineetjes goed onderhouden. Mevrouw Mollie Bateson, de eer ste voorzitter van het Oxford- comitè en in de beginperiode de grote stimulator van de jaarlijkse jumelage, geniet nog altijd veel aanzien in de Oxfordse gemeen schap. In de plaatselijke bladen kom je haar gezicht in de week van de uitwisseling steevast tegen. Dutch irkzaamheden worden door een ambtenaar op het Stadhuis uitgevoerd maar daar schijnt op 1 september een eind aan te ko men. Wie de werkzaamheden dan voor z'n rekening gaat nemen is nog onduidelijk. Een situatie die wellicht enigszins illustratief is voor de geringere animo die er in "Leidse kringen" voor de uitwis seling bestaat. Tussen het Leidse en Oxford- comitè bestaat een regelmatig contact om te komen tot de sa menstelling van "evenwichtige" afvaardigingen. Die afvaardigin gen verschillen, qua deelne mende groepen, van jaar tot jaar. In principe komt iedereen voor de uitwisseling in aanmerking: leden van sportverenigingen, van hobbyclubs, van culturele instel lingen, enz. enz. Het gaat er maar om dat in beide steden groepen aanwezig zijn met een vergelijk bare interesse. De belangstelling in de pers van Oxford voor de uitwisseling is trouwens toch vrij goed. Veel fd- to's en diverse artikelen (30 years of going Dutch; Reception goes with a swing; Oxford goes Dutch; diverse sportversiagen) versche nen in The Oxford Times en The Oxford Mail. Ook de lokale radio-zender van de BBC was, met een interview met bur- Tijdens de vergadering Vooruit gemeester Vis: van de partij. Het Leidse comité dat zich met de uitwisseling met Oxford bezig houdt bestaat uit een klein aantal particulieren. De secretariaats- comitè's in Oxford werden weer veel nieuwe ideeën geopperd, zo veel zelfs dat John Parsons na derhand opmerkte voorlopig de eerste tien jaar wel vooruit te kunnen. LEIDEN - Het staat zo fraai op het formulier dat de Leidse deelnemers aan de uitwisseling met Oxford ontvangen: "Naast hun recreatieve waarde hebben de uitwisselingen vooral ten doel de buitenlandse bezoeker op zo intensief moge lijke wijze te confronteren met het leefklimaat van de ontvangende stad". Maar komt van die doelstelling ei genlijk wel iets terecht? Daar wordt door sommigen onder meer in gemeenteraadskringen nogal eens schamper over ge sproken. De uitwisseling wordt overbodig genoemd in een tijd waarin de meeste mensen zelf zonder financiële problemen het buitenland kunnen gaan ontdek ken. Echt stug? Voor een eerlijk oordeel is het ech ter wel zaak om eens na te gaan wat zo'n uitwisseling in de prak tijk inhoudt. Wat doen die Leide naars daar in Oxford? Wat zijn die Engelsen voor mensen? Zijn ze echt zo stug, zo vormelijk en zo ontoegankelijk als velen in Ne derland denken? Van stugheid of ontoegankelijk heid is heel weinig te merken. De Leidse deelnemers aan de uitwis seling, die allemaal bij een Engels gezin zijn ondergebracht, onder vonden (althans dit jaar) vrijwel zonder uitzondering .hartelijk heid en gastvrijheid. Juist dat onderbrengen in een gezin doet het verblijf in Engeland zo sterk verschillen van een "normale" vakantie met verblijf in één of ander hotel. Door het meemaken van de gezinssituatie leer je de Engelsen en "the English way of life" veel beter kennen en waar deren. De Brit houdt van stijl en manieren maar niet op een be nauwende manier. Wat wel klopt zijn de verhalen over het meer dan stevige Engelse ontbijt met "ham and eggs"en de vele cakes of biscuits bij de thee. Ook het gedisciplineerde in de rij staan, het vormen van een queue (spreek uit kju) is een inderdaad bestaande Engelse gewoonte die opmerkelijk snel door het Leidse gezelschap wordt overgenomen. Allereerst de evenementen voor de totale afvaardiging zoals een dagtocht naar een aantal be zienswaardigheden, een ont vangst op het stadhuis en een af- scheidsparty. In de tweede plaats zijn er de evenementen per interessegroep. De tennissers spelen wedstrijden tegen vertegenwoordigers van tennis-Clubs uit Oxford; de atle ten komen in actie tegen de atle ten van Oxford; de bloem schiksters meten hun vaardighe den met hun collega's uit Oxford; de journalisten brengen een be zoek aan de Oxford Mail en de Oxford met z'n 114.000 iets rijker bevolkt dan Leiden staat bol van de historische, ar chitectonisch vaak bijzonder fraaie gebouwen. Beroemd is na tuurlijk de universiteit die de oudste van het Verenigd Konink rijk is en in totaal 34 Colleges overkoepelt. Opmerkelijk is dat bijna elk Col lege de beschikking heeft over eigen parken en sportvelden, een weelde die, gezien het schaarse Leidse bezit op dit gebied, bijna onwezenlijk aandoet. Opmerke lijk is ook de serene rust die er binnen de muren van de College-gebouwen heerst. Het ene moment sta je in een lawaaie rige verkeersstraat of in een drukke winkelstraat, het vol gende moment sta je op een rus tieke binnenplaats waar nauwe lijks iets van drukte of lawaai doordringt. Andere bezienswaardigheden zijn onder meer BlackweÜs, de groot ste boekenwinkel van Europa en LEIDEN - De bekendheid met Nederland houdt in het buitenland, althans in Engeland, (gelukkig) niet meer op bij de bloemen, de molens, de klompen en de klederdracht. Zo liet een al wat oudere Engelsman weten dol op Nederland te zijn vanwege de uitste kende en goedkope sigaren terwijl een ander bij de naam Nederland opmerkte: "O ja, dat is toch dat land waar de zoon van een minister de prijzen van de drugs voor de radio voorleest?" lokale BBC-radio; de spoorweg hobbyisten brengen een bezoek aan een spoorwegmuseum. Kor tom, elke groep heeft zijn eigen specifieke evenementen en uit stapjes. I Het derde deel van het pro gramma wordt gevormd door de activiteiten die de gastheer of gastvrouw ontplooit. Veel van die activiteiten komen neer op "sightseeing" van Oxford. de Townhall, het stadhuis waar de City Council (het gemeente bestuur) zetelt. Regelmatig weerkerend agenda-punt op de Council-vergaderingen is, even als in Leiden, de verkeerssituatie in de binnenstad. Enkele jaren te rug, toen de Labour-partij in Ox ford de meerderheid had, werd heftig geprobeerd het verkeer uit de binnenstad te weren en het openbaar vervoer (ook daar het Gammel \^oM o p Het programma van de uitwisse- Miss Mollie Bateson, ere-presidente van het uitwisselingscomité van Oxford schenkt koffie in voor Mirjam ling valt in drie stukken yiteen: Mulder (links) en Peter Pauwels, twee leden van de Leidse t ennis-afvaar dig ingna aankomst in Oxford. troetelkind van de socialisten) te bevorderen. 'De stad zit nu zo vol éénrichtings verkeer dat je, als je naar het zuiden wilt, je eerst gedwongen bent een flink stuk naar het noorden te rijden", merkte een Oxford-inwoner ironisch op. Overigens zijn de Labour- plannen weer enigszins terugge schroefd, want op het ogenblik maken de Conservatieven in Ox ford de dienst uit. Tot de Conser vatieve partij behoort ook de eer ste vrouwelijke Lord Mayor van Oxford, miss Ann Spokes. Lord Mayor De functie van Lord Mayor ver schilt duidelijk met die van bur gemeester in ons land. De Lord Mayor zit weliswaar de gemeen teraadsvergaderingen voor maar voor het overige heeft de functie louter een representatieve in houd (de stad vertegenwoordi gen bij ontvangsten, recepties e.d.). Bovendien wordt elk jaar een nieuwe Lord Mayor gekozen. Volgend jaar komt een Oxford- afvaardiging dus met een andere Lord Mayor naar Leiden. Ook voor en tijdens dat bezoek zal weer de zin of onzin van een der gelijke uitwisseling ter sprake worden gebracht. Ongetwijfeld zullen sommigen het geld aan deze jumelage besteed wegge gooid vinden. Attenties Zij kunnen zich troosten met de gedachte dat de gemeente Leiden slechts weinig geld in de "jumelage-pot" stort. Dit jaar werd per Leidse deelnemer f 30,- neergeteld. Volgend jaar zullen de kosten wat hoger oplopen als gevolg van een de Engelsen aan te bieden dagtocht, een afscheid savond en nog enkele attenties. In ieder geval geen bedrag om van achterover te slaan en zeker geen bedrag om een in de loop der jaren door ruim 3500 mensen als waardevol ervaren uitwisse ling "de nek om te draaien".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15