André Gevers rijdt zich in de kij ker Sportstichting overweegt uitstel Huilt snelste in de training Van der Laan nog volop inde strijd Kandidaat voor WK-ploeg Wim Suurbier in Oranje-selectie ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976, SPORT PAGINA 11 LEIDEN - De KNVB- afdelingen Groningen, Fries land, Drente, Nijmegen, Lim burg en Zuid II hebben giste ren dezelfde maatregel geno men als die van Zeeland an derhalve week geleden. Het competitie-programma voor die afdelingen wordt in ver band met de grote droogte uitgesteld. De voor velen zo schitterende zomer heeft voor het komende voetbalseizoen bijna onherstelbare schade aan de velden veroorzaakt. De koperen ploert deed vele bui ken en ruggen bruin worden. Bruine lichamen die aan het eind van die zomer weer langs de lijnen van de diverse sport velden zullen staan. De groene matten zijn echter tot een dorre bruine vlakte ver schroeid met alle gevolgen van dien. Wanhopig wordt er de laatste weken getracht door middel van beregeningsinstal- laties de velden weer in die staat te brengen, dat er weer een jaar op gevoetbald kan worden. Echter, mocht dat lukken, dan nog is de kwaliteit van de velden van dien aard, dat er tijdens de winterse neerslag een gigantische modderpoel zou kunnen ont staan, terwijl in het voorjaar de sportlieden hun kwalitei ten op een stuiverige zand vlakte ten toon moeten stel len. Directeur Gé Philipsen van de Leidse Sportstichting: „Ik ben nu 62 jaar, maar dit heb ik in mijn hele leven nog nooit meegemaakt. Als de situatie zo blijft, zit er niets anders op dan dezelfde maatregelen te nemen als de afdelingen van Zeeland, Gro ningen, Friesland en Drente gedaan hebben. De enige red ding is een langdurige regen partij. En dat zie ik er voorlo pig niet van komen. De beslis sing over het wel of niet op tijd laten starten van de competi tie is aan onze kant. Wij stellen de wedstrijden vast, de KNVB stelt de competitie vast. Hoe meer weerstand de KNVB van ons ondervindt, des te eerder zijn zij geneigd om de compe titie uit te stellen. Met het be regenen van de velden wordt slechts voorkomen dat het gras verdroogt. De kwaliteit ervan wordt er niet beter op, omdat deze periode gewoon weg geen grasgroeiperiode is. Daar is het voorjaar voor. Het probleem is dat we in Leiden te maken hebben met „slecht-weer-velden", velden die een zanderige ondergrond hebben zodat ze snel het wa ter, dat tot voor kort regelma tig in Nederland placht te val len, doorlaat. Nu we met het tegendeel te kampen hebben en we de velden moeten be sproeien, zakt al het water ge lijk weg, zodat de wortels weinig van dat water kunnen opnemen. En dat is het gehele punt. De velden kunnen er nog zo groen uitzien, maar als de wortels van het gras zich niet hebben kunnen ontwik kelen dan kunnen we het na een paar wedstrijden wel ver geten. Hoe dan ook, bezien zal moeten worden of er, gezien de klimatologische verander ingen, niet moet worden over gegaan naar een humusrijke ondergrond. We zullen dan in ieder geval niet zoveel pro blemen kennen als nu", aldus Gé Philipsen. Klassementen De uitslag van de derde etappe is: 1. Gevers (Ned-Lejeune), 215 kilometer in 5 uur 34 minuten en 29 seconden (met bonifica tie 5.34,14), 2. Arijs iBel-Ebo) 5.35.02 (met bon. 5.34,52), 3. Karstens (Ned-Raleigh) 5.35,02 (met bon. 5.34,57), 4. Maertens (Bel-Flandria) 5.35,02, 5. Gilson (Lux-Frisol) z.t., 6. Priem (Ned-Frisol) z.t., 7. Piet van Katwijk (Ned- Raleigh) z.t., 8. Fons van Kat wijk (Ned-Lejeune) z.t., 9. Aling (Ned-Ebo) z.t., 10. W. Peeters (Bel-IJsboerke) z.t. Het algemeen klassement na de derde etappe: 1. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) 15.56.55, 2. Ludo Peeters 15.57.04, 3. 'Piet van Katwijk 15.57.09, 4. Freddy Maertens 15.57.11, 5. Gilson 15.57.16,6. Priem z.t., 7. Jacobs z.t., 8. Van Sweefeldt z.t., 9. Rosiers z.t., 10. Verbeek Algemeen ploegenklasse- ment 1. Frisol 47.51.42, 2. IJs- boerke 47.51.44, 3. Raleigh 47.51.46,4. Flandria 47.52.54,5. Superser 47.53.35, 6. Lejeune 47.53.39. Het puntenklassement: l.Piet van Katwijk 39 pnt, 2. Maer tens 30 pnt, 3. Karstens 26 pnt, 4ij6 Gevers, Priem en Den Hertog 24 pnt, 7. Arijs 24 pnt, 8. Ludo Peeters 23 pnt. BUDEL - Er bestaat een grote kans, dat alle etappes in de proftour niet in een sprint zullen eindigen. Met de selectieve Limburgse ritten nog voor de boeg, maakte namelijk ook de derde etappe geen uitzon dering op het al verkregen patroon. Met dien verstande dat ritwinnaar André Gevers, in tegenstelling tot Bas Hordijk en Fedor den Hertog, zich niet op het plankier in het oranje-leiderstricot mocht hullen, omdat zijn voorsprong in Budel (48 seconden) te gering was. De amateurwereldkampioen van het vorig jaar treurde daar niet om. Was meer in zijn sas over de gele verde prestatie-voor de ogen van WK-keuzeheer Eddy Beugels, die voordat hij vandaag de definitieve ploeg samenstelt, het er niet ge makkelijker op kreeg. Immers, Italiê-kandidaat Jan Krekels kwam tussen Goes en Budel tijdens een ravitaillering ten val en moest op last van ronde-dokter Geert- Si mons de strijd staken. De arts: "Ik mocht geen risico nemen. Krekels had niet alleen een hoofdwond, maar zag ook alles dubbel. Dat kan duiden op een hersenschudding". Beugels moet echter met plezier naar André Gevers hebben geke ken, die in een bijna negentig kilo meter lange solo alles gaf wat hij in huis had. De voor de ploeg van Roy Schuiten rijdende Gevers nam het vaandel over van neo-prof Cor Schuurman, die was overgebleven uit een groep van zeven. Het was de belangrijkste ontsnapping in deze wedstrijd, die door toedoen van ploegleider Lomme Driessens geen doorgang vond, omdat hij de aan- wezige Michel Pollentier in toom hield voor kopman Maertens. De met Jan Aling, Paul Lannoo, in itiatiefnemer Harm Ottenbros, André Delcroix eveneens in de voorste lijn aanwezige Piet van Katwijk: "Dat was voor mij onbe grijpelijk. Ik reed als het ware zo naar de trui, want toen Driessens bij ons kwam hadden we al bijna vier minuten. En dat had gemakke lijk een kwartier kunnen worden, omdat we nog niet eens op de helft van de wedstrijd waren. Achterafis het voor mij een duistere zaak, om dat Pollentier toch ook gemakke lijk klimt en in Limburg toch tot een kanshebber moet worden ge rekend". Kapot De ingreep van Driessens speelde geheel in de kaart van Gevers, die toen Cor Schuurman steeds moei lijker de pedalen rond kreeg reso- Door Hans Coolegem luut naar de kop sprong. De ritwin naar. "Toen ik bij Schuurman kwam ben ik maar direkt doorge gaan. Hij zat toch helemaal kapot en als je hem aan je wiel laat zitten, ondermijnt dat je moreel. Aanvan kelijk zag ik deze sprong niet zo zit ten. Maar ik reed een beetje naar mijn eigen geboortestreek. Het voordeel is, datje de weg goed kent. Al wil dat soms ook niet zoveel zeg gen. Toen het echter goed ging, kwam er ook meer geloof. Want als KORTERAAR - In het Drentse Anloo (boven Assen) valt morgen de beslissing omtrent het zijspancross- kampioenschap van Nederland. Drie serieuze kanshebbers zijn overgebleven: Ton van Heugten/Dick Steenbergen, Wil van der Laan/Marius van den Berg en Cor den Bigge- laar/Cor van der Bijl. Ton van Heugten (Amersfoort) ver zamelde tot dusver het meeste aantal kampioenspunten, maar Korteraarder Wil van der Laan kwam vooral in Win- telré - twee manche-overwinningen - sterk opzetten. Wint Wil in het mulle Drentse zand opnieuw twee keer, dan is hij landskampioen. André Gevers gaat juichend over de streep je je neus laat zien, moetje het goed doen". Twaalf maanden geleden liet Ge vers ook zijn aangezicht zien tij dens het mondiale toernooi in Mot- tet. Voor de Brabander was toen het succes weggelegd, waarvan iedere amateur droomt. Het was een soort afsluiting van een grandioos sei zoen, waarin Gevers maar liefst 23 overwinningen wist te boeken. Toen Jan Janssen uit naam van Schuiten hem benaderde voor een profcontract bij het Franse Lejeu ne, hapte de inmiddels 24 jaar ge worden André Gevers direkt toe. Vervolg Een vervolg van de succesvolle se rie van 1975 is het niet geworden. Het profmetier is niet te vergelijken met de amateurs en dat is Gevers, ondanks zijn succesjes in "Circuit de la Sarthe en Indre et Loire" rap duidelijk geworden. "Het is ook voor mij een leerschool, het eerste jaar. Daarom vond ik het ook niet vreemd, dat ploegleider Henri Ang- lade mij passeerde voor de Tour de France. Wat er precies de oorzaak van is geweest valt voor mij te ra den. Ik heb er nimmer met Anglade over gesproken. Maar misschien vond hij mij voor de Tour wel te slecht rijden. Dan is het zijn goed recht geweest". Tennis - Tijdens de Amerikaanse profkampioenschappen heeft de Italiaan Bertolucci in twee sets ge wonnen van de Pool Wojtek Fibak. (6-1, 6-2). Voetbal - AZ-speler Nygaard is door de strafcommissie van de KNVB geschorst voor één wed strijd. Hij werd tijdens een vriend schappelijke wedstrijd uit het veld gestuurd. ZANDVOORT - James Hunt mocht dan „winnar" van de eerste trainingedag zijn, duidelijk afstand op zijn voornaamste rivalen heeft de 28-jarige Brit evenwel niet kun- nemen. Hunt die als enige d tijdelijk door een ernstig ongeval uitgeschakelde Niki Lauda van de ereldtitel kan afhouden, stuurde zijn Marlboro Mclaren als snelste het 4226 meter lange circuit Zandvoort. Hij kwam op de eerste van de twee trainingsdagen de Prijs van Europa, die mor genmiddag wordt gereden, tot een tijd van 1.21,57, wat neerkomt opeen gemiddelde van 186.186 km/uur. De Brit, die vorig jaar op het circuit in de duinen zijn eerste zege boekte in een race tellend voor de wereldtitel, was slechts 0.18 se conde sneller dan John Watson, naar van de laatste Grand-Prix op dij Osterreichring. De Italiaan Vittorio Brambilla, goed voor de derde trainingstijd, moest Hunt ruim 0.3 seconde toestaan. De ouvre voor de Grote Prijs van Nederland werd aanvankelijk ge kenmerkt door chaotische tafere len. Even nadat wedstrijdleider Ed wart de baan in de vroege morgen had vrijgegeven, ontlaadde zich de eerste werkelijke regenbui sedert maanden boven het circuit. De training moest een half uur worden onderbroken. Die tijd gebruikten de monteurs dakbaar om d lange tijd nutteloos meegevoerde regen banden eindelijk weer eens te mon teren. Op de tot vrijwel het laatste mo ment van de ochtendtraining voch tige baan kwam Hunt niet verder dan de derde tijd. In de middag toen de slacks weer konden worden gemonteerd, werd evenwel de trainingsrangschikking volledig gewijzigd. De 27 coureurs hadden toen alleen nog last van de ha^de noordoostelijke wind, die zij op het lange rechte eind vrijwel tegen hadden. Opvallend is de lage klassering van Clay Regazzoni. De 36-jarige Ita liaan, die Lauda bij zijn poging de wereldtitel alsnog veilig te stellen de nodige steun moet bieden, kwam met zijn rode Ferrari voorlo pig niet verder dan een uiterst be scheiden 15e plaats. Hij bleek niet in staat zijn 1.23,59 van de morge nuren in de middag scherper te stel- Boy Hayje deed meer dan zijn sponsors van hem mochten ver wachten. Verklaarde manager Toine Hezemans kortgeleden nog dat hij de enige Nederlandse deel nemer rond de 25e plaats in de star topstelling verwachtte, Hayje liet met zijn 19e positie in precies 1.24,0 een achttal coureurs achter zich. Wim Suurbier ZEIST - Interim-bondscoach Jan Zwartkruis heeft gisteren de namen bekend gemaakt van de 22 spelers, die zijn gese lecteerd voor het Nederlands elftal, dat op 8 september in Reykjavik tegen IJsland de eerste wedstrijd in de voor ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap speelt. Opvallend is de uitverkiezing van Wim Suurbier, die tot op heden nog niet gespeeld heeft, omdat hij met Ajax geen over eenstemming kan bereiken omtrent de verlenging van zijn contract. Suurbier traint mo menteel in Engeland bij Man chester United. Zwartkruis, die deze week de PSV'ers Jan van Beveren en Willy van der Kuylen overhaalde om zich weer beschikbaar te stellen voor Oranje, deed ook een be roep op een viertal 'Belgen', te weten Rob Rensenbrink, Arie Haan, Jan Boskamp en Jan Ruiter. Uiteraard is ook Lei- denaar Wim Rijsbergen weer van de partij. De 22 spelers zijn: Jan van Be- veren (PSV), Jan Boskamp (RWD Molenbeek), Ruud Geels (Ajax), Arie Haan (An- derlecht), Wim Jansen (Feye- noord), Theo de Jong (Feye- noord), René en Willy van de Kerkhof (PSV), Kees Kist (AZ'67), Adri van Kraay (PSV), Ruud Krol (Ajax), WiUy van der Kuylen (PSV), Wim Meutstege (Sparta), René Not- ten (Ajax), Jan Peters (NEC), Rob Rensenbrink (Ander- lecht), Jan Ruiter (Ander- lecht), Wim Rijsbergen (Feyte- noord). Piet Schrijvers (Ajax), Wim Suurbier (Ajax), Frans Thijssen (FC Twente) en Mar tin Vreijsen (Feyenoord). "Want dan kan Ton ten hoogste ge lijk eindigen door twee keer tweede te worden; ik lig namelijk vier pun ten op hem achter. En dan gaan de meeste manche-overwinningen meetellen. Ton en ik hebben er nu ieder drie gewonnen, Cor de andere twee". Wil van der Laan (25), gevraagd om z'n kansen te schatten, weet dat al leen winst hem zekerheid kan bie den in z'n jacht op de nationale titel. Hij zou daardoor z'n eerste kam pioenschap als internationaalrijder kunnen pakken - tot nu toe werd hij tweede (in '74 achter Broer Dirkx) en twee keer zevende (in '73 en '75). Lijstaanvoerder Van Heugten reed afgelopen zondag tijdens de Grand Prix in Feldkirch (Oostenrijk) ech ter verrassend goed. Ton reali seerde daar zelfs de snelste train ingstijd vóór Grogg, Schneider, Thompson en ook vóór Van der Laan en Den Biggelaar. Zodat Van Heugten, de oorspronkelijke favo riet, en Van der Laan meer kans lij ken te hebben dan Brabantse Cor, hoewel Ton en Wil zelf geen prog noses durven geven. Wik "Als Ton één pianche wint, is hij al kam pioen. Hij staat er dus het beste voor. En hij is niet voor niets de regerende Nederlandse en Euro pese kampioen. Ik hoef me dus niet te schamen als ik hem niet bij kan houden". De Korteraarder lijkt tevreden met de rol van under-dog. Niettemin heeft hij dit seizoen helemaal afge stemd op de Nederlandse titel strijd. Wedstrijden om de Europese titel werden door hem bewust ge meden en zijn voorbereiding is vol ledig anders geweest dan in het af gelopen seizoen. "Ton en Cor heb ben een goed voorseizoen gehad. Ik heb me meer ingesteld op de kam pioenswedstrijden, later in het sei zoen. Vorig jaar ging het precies andersom. Toen ging ik eerst snel en later volgde de afknapper". Toen nog rijdend op een Norton - dit seizoen voor het eerst op een Weslake van 830 cc - kampte Van der Laan met veel pech (kapotte versnellingsbakken) en werd ze- yende. Het seizoen waar hij zich veel van had voorgesteld werd een complete teleurstelling. Nu, met een nieuwe bakkenist (Van den Berg voor Vonk), beschikt hij niet alleen over z'n snelle Weslake ("zeer goed") maar koos hij tevens voor een betere conditionele voor bereiding. Tweemaal per week trainen bij Frans van Leeuwen in Moordrecht. Ook het begrip tussen bakkenist en rijder groeide gesta dig naar een climax voor de mo menteel in topvorm verkerende Wil van der Laan. "Ik ben nu voor 't vierde jaar internationaalrijder. Nog nooit heb ik zo kort aan de top gestaan. Sinds Wintelré begrijpen Marius en ik elkaar goed. Normaal heb je minstens een seizoen nodig om aan elkaar te wennen. Maar we hebben niets geforceerd, zijn voor zichtig geweest en trainen veel sa- derde plaats in Italië (over twee wedstrijden) temidden van Euro pese toprijders bewijst dat. In Sen- nagalia wees Van der Laan onder andere de Zwitserse kampioen Bohren terug via een overwinning. In Feldkirch kreeg Van der Laan met pech te kampen. Maar die pech had direct te maken met z'n voor bereiding op Anloo. Van der Laan: "We hebben daar een nieuwe motor uitgeprobeerd. Die liep zeer goed, maar we hadden zoveel pk's aan boord, dat de versnellingsbak het moest ontgelden. In de tijdtraining brak een tandwiel en daardoor be haalden we geen startklassering, zodat we als laatste moesten star ten. Dan heb je er al 34 voor je". In Feldkirch eindigde Van der Laan als elfde in de eerste manche en in de tweede viel hij uit. "Voor Anloo zullen we er een nieuwe ver snellingsbak opzetten, om risico's uit te sluiten. Die nieuwe motor was overigens hoognodig, omdat de oude aan revisie toe was. Daar had ik al veertien wedstrijden mee ge reden en in Italië gebruikte hij drie liter olie per manche. Ik heb daar olie bij moeten kopen". Wanneer Van der Laan er in slaagt z'n zijspanmotor in prima conditie aan de start te brengen, lijken de vooruitzichten gunstig. Heel Kor- teraar weet, en ook Ton van Heug ten, dat de weers- en terreinom standigheden in het voordeel van hem kunnen uitvallen. Bussen vol supporters zullen Van der Laan dan ook naar Anloo vergezellen. Want het zandcircuit is zwaar en het warme weer weet van geen ophou den. "De laatste wedstrijden heb ben we de winst mede te danken aan goed weer. Ik ben een mooi- weer-rijder", merkt Wil op. "Een warme zondag is in ons voordeel. Marius en ik kunnen goed tegen die warmte. Hoe zwaarder het wordt, des te benauwder heeft de concur rentie het". Waarna hij vol zelfver trouwen grijnst: "Laat het windje maar gaan liggen WIM VAN WANROOY Ook hockeybond stelt haar programma uit DEN HAAG - De Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond heeft be sloten om, in verband met de toe stand van de velden, het pro gramma van 5 en 12 september, met uitzondering van de wedstrijden in hoofd- en eerste klassen (dames en heren), te verschuiven naar respec tievelijk 26 september en 17 okto ber. Op deze data waren oorspron kelijk bekerwedstrijden vastges teld. Deze komen echter voorlopig te vervallen. TVJBE UOLSLOEp-AAN VALLEY'S JCEEE EN CE SUPER Snelle Reua DE ZE/JMEG ADVERTENTIE oefenwedstrijd UVS-Papendrecht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11