LEIDSCH DAGBLAD PRINS SCHOKT WERELD Oegandese troepen trekken zich terug l Geloogd Massief Eiken Kamermeerderheid achter besluiten van regering THE SHAMING OF BERNHARD Schande gestiirzl Defensieorder voor Alphense motorenfabriek vandaag MASSIEF EIKEN SLAAPKAMERS IERNHARD,?!te tel 'RINCE OF "C IISHONOUR THE GUARDIAN daily express Van grens met Kenia FORD FIËSTA NIEUWS Stier doodt man (74) alles Vlieland Leiden moet met bouw mast stoppen Meubelfabriek ,M: Oisterwijk RIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35021 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP, ANP) - Het nieuws over de rol /an prins Bernhard heeft niet alleen Nederland iiep geschokt. Ook in het buitenland wordt in de nieuwsmedia uitvoerig aandacht besteed aan de affaire. Bijna alle kranten ter wereld brachten het nieuws op de voorpagina. De Britse Times schreef: "Prins stond volgens berichten open voor oneervolle aanbiedingen"; de Daily Mail schreef op de voor pagina "Bernhard, prins van on eer", terwijl The Guardian een cartoon van prins Bernhard toonde waarop hij van een dijk wordt geblazen op het moment dat een vliegtuig overvliegt In West-Ehiitsland openden giste ravond Vrijwel alle radio- en tv- nieuwsuitzendingen alsmede de commentaarrubrieken met het bericht dat de prins der Neder landen al zijn openbare functies heeft neergelegd. In de Bondsre publiek ondervindt de zaak ook daarom veel aandacht omdat het Loc kh eed-schandaal enige maanden celeden daar eveneens de golven noog deed opslaan we gens de vermeende betrokken heid van de CSU-leider Franz Jo seph Strauss. Het blad Büd bracht koppen als "Prins Be rnhard in schande gestort" en "Koningin weende". Ook de Franse pers wijdt breed uit over de zaak. Le Figaro schrijft "Als men zou veronderstellen dat prins Bernhard niet voorname- Lijk zijn eigen belang heef\ ge zocht maar dat van Nederlandse groeperingen en dientengevolge van zijn land, dan zouden er tal van dubbelzinnigheden in deze zaak blijven. Wat men prins Be rnhard kan verwijten is veel er ger. Hij heeft blijk gegeven van grote naïviteit in de keuze van zijn relaties. Waar houden goede betrekkingen op, waar begint de beïnvloeding"? De gezaghebbende Italiaanse krant Corriere Delia Sera schrijft "Wat kunnen de Nederlanders thans wensen? Moet de koningin op haar post blijven en doen alsof de storm een willekeurige burger betreft? Moet zij zich terugtrek ken omdat de verdachte burgeF haar echtgenoot is en een rege- rertd huis een glazen huis dient te zyn? Op deze vragen kan alleen de toekomst een antwoord ge- Overigens is gisteren wel duidelijk geworden dat koningin Juliana, ondanks de onverwacht scherpe veroordeling van prins Bernhard door de Commissie van Drie, voorlopig de functie van staats hoofd blijft vervullen. De rege ring heeft besloten geen straf- Minder slachtoffers botulisme in Warmond (Van onze verslaggever) WARMOND - Het botulisme heeft dit jaar in Warmond minder slach toffers geëist dan voorgaande jaren. Burgemeester W. F. de Vreeze deelde dat gisteravond in de War- mondse raad mee in antwoord op vragen van het WD-raadslid me vrouw Verbeek. De Vreeze deelde mee dat de intensieve zoekacties, die gemeentewerken van Warmond dagelijks houdt, succes hebben ge had. Inmiddels wordt gepraat over een andere aanpak van de bestrijding van het botulisme. Dat zou moeten gebeuren via de destructiewet, waardoor het mogelijk wordt zestig procent te subsidiëren. Binnenkort gaat men in regionaal verband zoe ken naar een betere aanpak van de bestrijding, die waarschijnlijk naar Warmonds voorbeeld georgani seerd zal worden. ADVERTENTIE Kooreman Slaapkamers Nieuwe Rijn 13A Lelden Telefoon 071-122144. Plaatselijk een bui Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 13, maxima morgen rond 20 gra den. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 AUGUSTUS Zoo op: 5.45 uur, onder 19.36 oor. Maan op: B.44 oor, onder. 2*.38 oor. Hoogwa ter te Katwijk te 4.47 en 17.14 dor; Uagwater te 8.54 en 13J® oor. Oailij rechtelijk onderzoek naar het ge drag van de prins te gelasten. Uit de verklaring van premier Den Uyl van gistermiddag valt op te maken dat koningin Juliana an ders zou zijn afgetreden. De prins zal wel al zijn functies in de krijgsmacht en in het bedrijfsle ven neerleggen. De eerste reacties in politieke krin gen duidden erop dat een grote meerderheid in de Tweede Ka mer het eens is met de beslissing van de regering. De Commissie van Drie heeft aan het licht ge bracht dat in de jaren zestig éen miljoen dollar terecht is gekomen op een nummerrekening in Zwit serland van de heer Pantchoulid- zew, de vriend van de moeder van prins Bernhard. De Commissie heeft niet kunnen aantonen dat "het miljoen" bij de prins is terecht gekomen. De Commissie wijt dit aan gebrek aan bereidheid van Fred Meuser, Lockheed-agent voor Europa en vriend van de prins, om aan het onderzoek mee te werken. Voorts wijt de Commissie dit aan de weigering van enige voormalige Lockheed-directeuren de Com missie te woord te staan en in de derde plaats schrijft de Commis sie dit toe aan geheugenverlies brachten het van de prins. voorpagina. UIL TIMES p 1Dat! Villagers Britain o/ torture Dutch Princt resign* all state ©fifki Old Juliana"* deal X' prince from prison? Clic Daily CTektirnpl «Sir StrcuS wird i-«►« Suce>m:m»ter SP® ilic ms.\ua< i. s m BKRMUKU IRS 8*1 mMjL**. Dit weekend licht Ford Rijnland een tipje van de sluier van de nieuwe driedeurs Ford Fiësta op. Ford in vesteerde ruim 2 miljard gulden in de nieuwe Ford Fiësta. Per jaar gaat Ford 500.000 Fiësta's bouwen. Voor Nederland worden de Fiësta's gebouwd in de hypermoderne Duitse fabriek te Sarrelouis. Ford Rijnland NAIROBI (UPI) - Oeganda heeft zijn troepen van de grens met Kenia teruggetrokken, zo is vandaag in diplomatieke kringen in de Ke- niase hoofdstad Nairobi vernomen. Dit was een belangrijk punt in de onlangs gesloten overeenkomst in zake normalisering van de betrek kingen tussen de twee staten. In Oeganda kon men vandaag voor het eerst sinds een maand weer tanken by de benzinestations. On middellijk vormden zich lange rijen voertuigen bij de pompen in de hoofdstad Kampala. Nu het verkeer weer op gang komt, hebben de Oegandese autoriteiten de bewoners gewaarschuwd dat zij niet meer midden op straat kunnen lopen, zoals zij in de afgelopen be- nzineloze weken gewend waren. Oeganda is voor zijn brandstof- voorziening afhankelijk van Kenia, dat in de havenstad Mombassa een olieraffinaderij bezit. Tydens de inmiddels bijgelegde crisis tussen de twee landen was de brandstofvoorziening van Oeganda tot stilstand gekomen, mede omdat Kenia eerst betaling eiste van de eerder geleverde brandstof. Presi dent Am in heeft deze rekeningen nu voldaan, naar verluidt met geld dat hij van Libië heeft ontvangen. In industriële kringen in Nairobi is men echter van mening, dat de economische crisis in Oeganda nog ALPHEN AAN DEN RIJN - De 74-jarige Alphenaar A. Voorbij is gistermiddag in de polder Kerk en Zanen gedood door een slier. De man die in het weiland wandelde werd door de stier aangevallen en verscheidene keren op de hoorns genomen en sprong zwaar gewond in de sloot, waar hy door de politie werd aangetroffen. Het slachtoffer werd naar het Academisch Zieken huis in Leiden vervoerd waar hij kort daarna aan zijn verwondingen overleed. VERBOUWINGS KOOPJES foto-poezenboek, vol informatie, 27.50, nü 19.95 aardewerk potten en schalen. Uit zoeken... 1.75 zaad-automaat voor vogels. Nor maal 7.50, nü 5,95 honden-flikjes p. doosje 2.25, nü maar 1.45 We vert>ouwen, maar de verkoop gaat door met extra koopjes. doende vrachtwagens voor het ver voer van de koffie-oogst naar de havens voor verscheping. Koffie is het voornaamste uitvoerprodukt van Oeganda. Lammenschansplein 6. Leiden Tel. 071-767207 v.d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp. weeT heeft Nieuwe Rijn 50. telefoon (071 )-120824 KIP-WEEK v.a. zaterdag 28 au gustus t.m. zaterdag 4 september 1976 Chrispijn Caravanbedrijf B.V. Rijndijk 123, Leiden, 071-764256. Tussen de Vink en Haagsche Schouw. Zie advertentie pag. 6 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Brons Industriegroep Appinge- dam, waarvan de motorenfabriek De Industrie in Alphen aan den Rijn een onderdeel is, heeft van het ministerie van Defensie opdracht gekregen een tweetal motoren te ontwikkelen voor een nieuw type mijnenveger. Een en ander vormt een onderdeel van een vorig jaar gesloten overeenkomst tussen Frankrijk, België en Nederland om een geheel nieuw mijnenbestry- dingsvaartuig te ontwikkelen. Momenteel is men in Frankrijk be zig met de bouw van een prototype. Een van de motoren die Brons Ap- pingedam zou moeten gaan ont wikkelen is bestemd voor dit proto type. De andere is voor duurbe- proevingen. Met deze opdracht is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. Het werk geschiedt onder verantwoordelijkheid van Stork Werkspoor Diesel. Het is de bedoeling dat te zijner tijd op de nationale werven van de drie deelnemende landen het aantal schepen wordt gebouwd dat elk land afzonderlijk nodig heeft. Dat kan betekenen dat daar een moge lijke opdracht voor Brons Appin- gedam en ook De Industrie uit voort kan vloeien. Die zaak zou voor 1978 zijn beslag moeten krij gen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie. De directie van De Industrie in Alphen kon vanmorgen nog niet 28PAGINAS Het verbijsterend rapport van de commissie van drie vraagt natuurlijk veel aandacht. Uittreksels en beschouwingen op PAGINA'S 7. 9 en 11 Maar ook in het buitenland heeft Lockheed een opval lend spoor getrokken PAGINA 19 Fedor den Hertog sterk te ruggekomen in de profron den PAGINA 13 Ontsnapt aan de leer van Moon PAGINA 15 Actie grootwinkelbedrijf tegen binnenstadplannen PAGINA 17 meedelen in hoeverre deze op dracht van invloed zal zijn op de werkgelegenheid bij De Industrie De werktydenverkorting die het Alphense bedrijf halverwege dit jaar moest aanvragen is overigens alweer opgeheven door het ver werven van een aantal buiten landse opdrachten. DEN HAAG - De bouw van de mast voor kabeltelevisie in de Merenwijk aal binnenkort gestopt moeten worden. Een besluit tot voorlopige schor sing van de bouw is aanhan gig gemaakt door het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening: Al leen de handtekening van de Koningin moet nog gezet worden onder het besluit en dat is slechts een formaliteit. Direct na het slaan van de eerste paal van de mast in de Merenwijk hebben xowel de gemeente Oegstgeest als Multivisie (de firma die in Oegstgeest een mast voor kabel-tv bouwt) tegen de bouw protest aangetekend. Multivisie deed een beroep op de Kroon om de bouw te stoppen omdat deze in strijd sou sijn met het geldende be stemmingsplan. Ongeveer anderhalve week geleden heeft een inspecteur van het ministerie enkele ge gevens opgehaald bij de ge meente. Op grond van dese gegevens is het ministerie tot de beslissing gekomen dat de bouw in strijd is met de wet, omdat de bouw niet is toeges taan volgens het daar geld ende bestemmingsplan. Mul tivisie betoogt dat de grond aldaar de bestemming "openbaar groen" heeft, de gemeente daarentegen heeft altijd beweerd dat het om in- dustriegrond gaat waarbij kleine afwijkingen buiten het zogenaamde vlekkenpl&n mogelijk zijn. Nadat de Koningin haar handtekening heeft geplaatst gaat de schorsing in; de voor lopige schorsing geldt tot 1 maart 1977. Wethouder Van Aken, voor zitter van de Stichting Mast die de mast in de Merenwijk bouwt, wilde zich nog van commentaar onthouden om dat hij de motivering van het ministerie om tot schorsing van de bouw over te gaan niet kende. (Zie ook pag. Leiden). De conclusies van de Commissie van Drie over de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire zijn ronduit vernietigend voor ZKH. Het klinkt hard, maar het heeft weinig zin nu nog in gewatteerde bewoordingen over de zaak te spreken. Jarenlang blijkt de prins te hebben verkeerd in een omgeving waar duister geschuif met dollars hoogtij vierde, waar doortrapte manipulators, wer kend onder de dekmantel van "zakenman"bizarre corrupte spelletjes speelden en - naar men mag aannemen - nog spelen. De commissie heeft niet kunnen aantonen dat de prins zelf steek penningen heeft aangenomen, maar wat zij wel op spit en be wijst is al van dusdanig gehalte dat de adem je in de keel stokt. De prins heeft Nederland en het daarmee nauw verbonden Huis van Oranje schade berokkend - hoe groot valt nu nog niet te over- Het kabinet-Den Uyl heeft besloten geen strafvervolging tegen de prins in te stellen. De argumenten die de premier daarbij gebruikt zijn: het onderzoek zou lang du ren en de bewijzen zouden waar schijnlijk niet boven water kun nen worden gebracht, sommige zaken zijn al verjaardHet klinkt weinig overtuigend, ja tamelijk zwak. Er zijn wel kwesties met minder aangrijpingspunten door het openbaar ministerie aange vat. Maar wat zouden we nu eigenlijk met een strafzaak opschieten? Het rechtsgevoel zou er door worden bevredigd. Justitia draagt ten slotte niet voor niets die blind doek. Maar zwaarder gestraft - met het oog van heel de wereld op zijn daden gericht - kan de prins nauwelijks nog. Daarvoor be hoeft men het bepaald niet te doen. De prins is van zijn voet stuk gestoten, ontluisterd. Er kleeft daarentegen wel een groot nadeel aan een (ongetwijfeld langduriggerechtelijk vooron derzoek: het zou ongetwijfeld het aftreden van koningin Juliana hebben betekend. Het kabinet heeft dat - terecht - niet gewild. En dat zal wel de ware reden zijn, waarom er geen strafrechtelijk onderzoek komt. Behoudens enkele momenten van menselijke zwakte in de jaren vijftig heeft de koningin haar taak steeds nauwgezet en tot volle tevredenheid van veruit de meer derheid van de Nederlandse be volking uitgeoefend. Het zou tra gisch zijn geweest (en gevoelsma tig bitter om te aanvaarden) als de vorstin door een misstap van' haar echtgenoot afstand van de troon had moeten doen. Het is goed dat de regering-Den Uyl, die de hele zaak trouwens toch dis creet heeft behandeld, dit gevaar heeft kunnen bezweren. Afgezien van de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed- affaire heeft de Commissie van Drie twee zaken blootgelegd, waarover het kabinet nog lang zal tobben: de ministeriële ver antwoordelijkheid ten opzichte van leden van het koninklijk huis en dan vooral als zij openbare functies bekleden. Controle achterafzoals nu, is onbe vredigend. Het controlemecha nisme zal eerder moeten functio neren. Maar hoe? En het tweede, belangrijkste punt: hoe krijgt de regering zicht en greep op de schimmige praktij ken van het militair-industriële complex, zoals dat in Lockheed belichaamd wordt? In dat geheel was ook prins Bernhard, hoe vooraanstaand ook, slechts een pion. Om een aantal vaagheden hieromtrent in het overigens zeer duidelijke rapport van de Com missie van Drie op te helderen, zou een parlementair onderzoek over de wapenaankopen uiterst nuttig zijn. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindsewcg I 16 (langs het water) tel 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 2 I uur. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1