eineken PSV'ers weer beschikbaar Fedor den Hertog laat eindelijk nu eens wat zien Koeperman mag uitdagen Damesteam in halve finale Federation Cup Daar zijn geen woorden voor, ja dat is... 1 Nieuwe leider in prof tour Leidenaars in nationale ploeg Uitstel competitie van Afdeling Noord ZET DAT M.AFiï VRIJDAG 27 AUGUSTUS I97fi ZEIST - Jan Zwartkruis heeft zijn eerste succesje geboekt. Na een aantal voorbesprekingen verklaarden de PSV'ers Van Beveren en Van der Kuylen gis teren telefonisch dat ze - indien ze zouden worden geselecteerd voor Oranje - gehoor geven aan de oproep van de interim- bondscoach. Daarmee is een berg oud zeer gedeeltelijk opge ruimd. Zowel Van der Kuylen als Van Beveren kennen Zwartkruis van het Nederlands militaire elftal. De eerlijkheid en het vakmanschap van Zwartkruis werd door beide spelers genoemd als basis om samen te werken. Sinds Van Beveren en Van der Kuylen na een heftig verschil van mening boos uit Zeist weg liepen, zijn er heel wat verzoe ningspogingen geweest. Ze lie pen alle op niets uit, vooral om dat ex-bondscoach George Knobel de PSV'ers niet de ga rantie kon geven dat elke gese lecteerde dezelfde plichten zou hebben. Met name Van Beveren heeft er zich in het verleden aan geërgerd dat Johan Cruyff niet met de groep reisde, maar op ei- veerde. Zoals de lange doelman zich eveneens opwond wanneer Knobel het de sterspelers Cruyff en Van Hanegem toe stond om zich aan de training te onttrekken. De zekerheid dat dit soort toe standen voortaan niet meer voorkomt, heeft ook Jan Zwartkruis de bewuste PSV'ers niet kunnen geven. Van Beve ren: "Die garantie kan niemand bieden. Niettemin boezemt de persoon Zwartkruis ons zoveel vertrouwen in, dat we willen aannemen, dat iedereen die zich niet aan de regels houdt, tegen spel krijgt. Nadat we twee da gen geleden in Den Bosch een informatief gesprek hebben ge voerd, hebben we de nadelen en de voordelen tegen elkaar af gewogen. Uiteindelijk hebben we ja gezegd". Hetgeen betekent dat de PSV'ers water in de wijn heb ben gedaan? Van Beveren: "Het een tegen het ander afwegend, leek het ons verstandig niet langer dwars te blijven liggen. Nogmaals, de garantie dat zich geen excessen rond wie dan ook meer voordoen, kan niemand geven. Wat in ons besluit sterk heeft meegespeeld, is de pu blieke opinie. Gelet op dat pu bliek kunnen we het ons m.i. niet langer permitteren om te blijven weigeren". GOES - De Nederlandse proftour mag een uitstekende voorbereiding zijn voor de wereld kampioenschappen, onzeker is of de kopstukken zich wel degelijk willen inspannen voor het klassement. Op de eerste dag gold wellicht de enorme hitte als een geldig excuus, maar het vervolg naar Zeeland bood bijna eenzelfde aangezicht. De finale vergoedde veel, omdat het kleine aantal vedetten door de gevormde waaiers toch voor een afscheiding konden zorgen. Dat in Goes Fedor den Hertog zijn eerste overwin ning in zijn geruisloze beroepscarrière kon boeken, sterkt de veronderstelling, dat de WK-kandidaten weinig risico durven te nemen en plichtmatig de gewenste kilometers onder zich wegdraaien. De overwinning van Fedor den Hertog, die twee kilometer voor de finish na enkele schermutselingen met Fcans Verbeeck en Dietrich Thurau aileen wist weg te komen betekende wel, dat de proftour een nieuwe leider kreeg. De verras sende oranje-truidrager Hordijk kwam al vanaf de start in St. Wille- brord in moeilijkheden en moest door uitputting na 160 kilometer in de bezemwagen stappen. De gedesillusioneerde Rotter dammer "Mijn benen waren hele maal leeg. Of ik een groot of klein verzet trapte, het hielp allemaal niets. Ik blijf erbij, dat ik als eenling de grote koersen mis en dat breekt nu op. Daar komt bij dat ik van nacht bijna niet heb kunnen slapen omdat ik met Jan Breur in een bed lag". Dit vond zijn oorzaak in de be scheiden opzet van sponsor De On derneming die de dure organisatie-hotels meden en zelf goedkopere logies afsloot. Maar goedkoop werd duurkoop, want De Onderneming raakte op de tweede dag meer dan de halve ploeg kwijt, omdat ook Wicher Vlot, Dennie Groen en Jan Breur (gebroken fra me) de strijd staakten Voor de koers was dit van weinig belang, omdat de Australische Do nald Allan zich nu aan een solo van bijna 100 kilometer vergreep. Zijn ploegleider Edgar de Maere, die door de organisatiefunctie van Piet Liebregts de Frisol-equipe leidt. "Het was geen probeersel tog weer present. Hij: "Ik heb niets teveel gedaan, daarom kon ik er twee kilometer voor tijd nog een solo uitpersen. En was ik niet bang voor de mij achterop komende Ludo Peeters". Fedor den Hertog, 30 jaar, en na een zeer succesvolle amateurloopbaan een middelmatige prof, die een en kele keer met een "korte" klasse ring aan enig succes mocht ruiken, begroette zijn eerste profzege in drie seizoenen uitbundig. "Ik heb weieens gedacht, dat ik na mijn schitterende carrière als amateur de historie in zou gaan als de be roepsrenner die niets wist te win- Maar nu is die zege er toch. PHILADELPHIA - De Neder landse damestennisploeg heeft gis teren in Philadelphia in de kwartfi nales van het toernooi om de Fe deration Cup gewonnen van Ar gentinië met 3-0. Twee punten kwamen op naam van Bettv Stöve. De Nederlandse ver sloeg in het enkelspel Raquel Gi- scafre met 6-0, 6-3. De Argentijnse bleek geen partij voor Bettv Stöve, die te veel kracht bezat en bijna on- passeerbaar bleek aan het net. Sa- ,men met Ellv Vessies versloeg zij dezelfde tegenstander, die met El vira Weisenberger speelde: 4-6,6-2, 6-2. Het derde punt werd gescoord door Nederlande kampioene Tine Zwaan. Zij had weinig moeite met Viviana Locicero: 6-1,6-4. Betty Stöve vertelde dat zij tegen een optreden van dr. Renëe Ri chard op Forest Hills was „tenzij hij of zij een chromosomentest onder gaat Als Richards weigert, en ze zonder meer mag spelen, zal ik in ieder geval niet op de banen van Forest Hills verschijnen". Zij zei ervan overtuigd te zijn dat de meerderheid van de damesprofs er zo over dacht. ..Het is een principe-kwestie en heeft niets met geld te maken. Als Richard zonder meer mag meespelen, kan niets een jonge man weerhouden ook een ge slachtsverandering te ondergaan en op die manier een kans te maken veel geld in ons circuit te verdie nen", aldus Betty Stöve. LEIDEN - De Leidse snelwande- Ook Bataven-atleet Wybo Lelieveld laars Nico Schroten en Dirk Maas- komt dit weekeinde in een inter- de Brink zijn gekozen in de land uit. Hij is gekozen in de Neder- Denemarken. De met de jeugdteams a zijn wiel Ludo Peeters, die hij later zou losrij- Klassementen De uitslag van de tweede etap pe, van Sint Willebrord naar Goes over 217 km is: 1. Fedor den Hertog (Ned.-Fri) 5.26.44 met bon. 5.26.29,2. Ludo Peeters (Bel IJsb) 5. 26.48 met bon. 5.26.38, 3. Maertens (Bel. Fla) 5.26.50 met bon. 5.26.45, 4 Piet van Katwijk (Ned. Ral) z.t., 5 Verbeeck (Bel IJsb) z.t., 6 Priem (Ned. Fh) z.t., 7. Van Sweefelt (Bel IJsb) z.t., 8. Ro- siers (Bel Sup) z.t. 9. Jacobs (Bel Ijsb) z.t., 10. Kuiper (Ned. Ral) z.t. Algemeen klassement 1. Fedor den Hertog 10.21.53, 2. Ludo Peeters 10.22.02, 3. Piet van Katwijk 10.22.07, 4 Maertens 10.22.09,5. Verbeeck 10.22.14, 6. Priem z.t., 7. Van Sweefelt z.t., 8. Rosiers z.t., 9. Jacobs z.t., 10. Kuiper z.t. Algemeen ploegenklassement 1. Frisol 31.06, 2. IJsboerke 31.06 38, 3. Raleigh 31.06.40, 4. Flandria 31.07.48, 5. Super-Ser 31.08.29, 6. Ormas-Sharp 31.08.33. Puntenklassement 1. Piet van Katwijk 30 punten, 2. Fedor den Hertog 25,3. Ludo Peeters 23,4. Verbeeck 20,5. Nidi den Hertog 20, 6. Maertens 16. Opgegeven: Lazcano (Spa), Loos (Bel), Breur (Ned), Vlot (NedBen Groen (Ned) en Hordijk (Ned.). Ian. Hy moest alleen zorgen dat zijn Magnifiek. De bloemen zijn overige ploeggenoten in een zetel mijn vrouw Lilian, die over 1 aan de finish kwamen. Dat was af- maanden ons eerste kind gesproken". wacht". Met Theo Smit, Fedor den Hertog, En toen hij enigszins was bedaard: Willy Vannesteen de naar zijn oude "In de prof wielersport moet je woonplaats rijdende Cees Priem, geaccepteerd worden Als je alle maal vrienden hebt kom je makkelijker. Maar ik praat nooit zoveel. Ze hebben mij als prof een Gerben Karstens bij was betrok- goede ontgroening gegeven, die ik had Frisol alle kans, omdat zij plaats in de hoofdmacht wisten 1 Een valpartij, de actieve Den Her- vroeger de amateurvedette nooit vleiend over de profmetier heeft gesproken". "Zoeg", zoals Fedor in het peloton wordt aangesproken, kreeg in zijn beginperiode zelfs zijn ploeggeno ten niet op zijn hand, omdat die zich keihard in het zweet werkten en kopman Den Hertog het erbij liet zitten en weinig geld in de "club kas" binnenbracht. "Ik ben een voudig en nuchter gebleven", aldus Fedor, "maar innerluk was ik vroe ger vaak nerveus. Ik heb altijd ge twijfeld en dat heeft me nooit goed gedaan. Maar niemand is volmaakt. Daarom kon ik me de boosheid van mijn broer Nidi gisteren wel be grijpen. Hij heeft altijd in mijn schaduw gestaan. Maar hij moet toch ook inzien, dat iedereen werkt voor een prijsje". Nu hoopt de vroeger met vette prijzen overladen Fedor den Hertog, dat die nu ook als professional zullen komen. De nieuwe proftourleider "Niemand kan het vooruit zetten, maar mis schien is dit de eerste beet door de zure appel". Denemarken. De interland gaat bedanken over een afstand van 35 kilometer de KMA i en wordt gehouden in de omgeving studie, van de plaats Suder Omme. .m. een deze week aan Breda aangevangen Van Hanegem voorlopig niet aan bod ZEIST-Het ziet ernaar uit dat Wil lem van Hanegem voorlopig niet voor zijn nieuwe club AZ'67 zal kunnen spelen. De middenvelder werd gisteren door de tuchtcommis- sie van de KNVB voor twee wed strijden geschorst. Daarnaast overweegt de commissie een lo pende voorwaardelijke uitsluiting van twee bindende wedstrijden om te zetten in een onvoorwaardelijke. Van Hanegem kan daar verweer tegen voerenHeeft dat geen succes, dan houdt Van Hanegem aan zijn gele kaart in de ontmoeting tegen Sparta een schorsing voor vier wed strijden over. De ex-Feyenoorder die ook een geldboete van driehon derd gulden kreeg, heeft inmiddels een wedstrijd schorsing uitgezeten AZ-Ajaxwant zijn straf is inge gaan op 24 augustus. AMSTERDAM - De Rus Iser Koe perman mag zich achteraf wereld kampioen dammen noemen van 1974 tot 1976. Dat heeft de wereld- dambond gisteren tijdens een ne gen uur durende vergadering be sloten. Op het vorig jaar te Hoog- veranderen. Er zullen kwalifica tiewedstrijden komen, waarna twaalf spelers in de eindstrijd om de titel zullen spelen. Andere be sluiten van het congres zijn: De Rus Anatoli Gantwarg noemd tot internationaal groot ADVERTENTIE be- ezand gehouden congres werd be- meester. Zijn landgenote wereld- sloten de geruchtmakende Chal lenge Mondial 1974 te Tiflis rechts geldig te verklaren, waardoor Koe perman het recht zou krijgen Sij- brands voor een tweekamp kampioene Micha Iowskaja werd kandidaat internationaal meester. Tot arbiter werden benoemd H. L. Simons te Leidschendam, W. van Sint Annaland te Enschede, J. Olie wereldtitel uit te dagen. Indien Sij- rook te Hazerswoude en W. Loos te brands zijn titel niet z villen Smilde. dedigen - hetgeen inderdaad het Israël verkreeg het recht deel te geval was - zou tot het volgende mogen nemen aan Europese kam- congres worden gewacht om te be slissen of Koeperman tot wereld kampioen zou worden uitgeroepen. Dat is thans gebeurd. Bij stemming Mali werd als lid toegelaten tot de pioenschappen. De simultaan seancevan Wiersma aan 187 borden werd als wereldrecord erkend. bleek Koeperman derheid te hebben. Het praktisch nut internationale dambond. is/dat 55 Rus als onttroondGereld- CRICKET- West-Ind.e heeft gtste- ren in Scarborough de eerste van de drie eëndaagse cricketwedstrijden kampioen het recht heeft huidige titelhouder Wiersma uit te A dagen. Een overeenkomst tot het te6en Engeland gew spelen van een match werd reeds wlckets. door beide spelers getekend. Deze ZWEMMEN wedstrijd zal volgend jaar i gehouden. Het congres besloot verderde opzet van de strijd om de wereldtitel te i met drie De Nederlandse oktober van het lange afstandszwemtitels zijn gis- Nederland worden teren bij de dames door Annelies Maas en bij de heren door Henk El- zerman gewonnen. De tijden waren respectievelijk 9.13.20 en 16.55.00. Heerlijk, helder Heineken. ZEIST - De afdelingen Gro ningen, Friesland en Drente van de KNVB hebben beslo ten in verband met de droogte van de velden de start van de afdelingscompetitie uit te stel len tot het weekeinde van 18 en 19 september. Dit geldt ook voor de wedstrijden in de ge zamenlijke competitie van de drie districten. Eerder beslo ten de afdelingen Zeeland en Zwolle tot opschorting van het programma tot 18/19 sep tember. Rotterdam en Gelder land hebben het programma voor het aanstaande wee keinde afgelast. Bekeken zal worden of de competitie daar op 4 en 5 september van start kan gaan. Over het amateurvoetbal is nog geen beslissing genomen. Veel clubs hebben al gemeld, dat hun velden later openges teld zullen worden, maar pas wanneer het aantal erg groot wordt, zal een district of het gehele amateurvoetbal wor- ^ler^uiü^esteld^^ P&ec/£T£ /)AJO£l3U/UI/£ 6£COAJZ£. Cv££7- O? AX>ZO/U£L 7Z-&G»G£&S£tJ, MAAG. DAaj.. - K//£Uk/£ AAAS/COOf* fyy F&AMA: (Swa/BA) AKaAMMee V ë/?E\/& r ZJ/J LAATSTE SCKCES (69 S7E M CE TrP-r/iCTTneJ VEfJ &EA/OGE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13