Enorme meevaller kosten AWBZ: 2,5 milj ard Snelle hulp voor boeren Geen angst overschot tandartsen "De nieuwe studiebeurs werkt discriminerend" Volgens berekening Ziekenfondsraad Muntschat dankzij graf voor konijn GOUDRIAAN (ANP) - Toen Jan de Roode in zijn tuin een putje groef voor een dood ko nijn, stuitte hij op een kruik, die prompt aan gruzelemen ten ging. Meteen zag hij rond jes voor de dag komen en hij dacht dat zijn munten. Het bleek dat de kruik 51 zilveren munten uit de 16e eeuw bevat te. De heer De Roode, die in een oude boerderij woont en er ook zijn reclamebureau heeft, waarschuwde geheel volgens de wet de rijkspolitie. De poli tiemensen hebben er de boe ken op nageslagen - een muntvondst komt niet elke dag voor - en aldus kwam de vinder in contact met het pen ningkabinet in Den Haag en de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek in Amersfoort. Deskundigen aan het pen ningkabinet schatten de waarde van de munten op ruwweg 15.000. Deze instan tie zal de munten verder on derzoeken. De oudheidkun dige dienst neemt het kruikje onder de loep. De geldstukken vertonen de beeldenaar van Philips 2. De oudste munt is uit 1557, de jongste uit 1594. Zij zijn gesla gen in Thorn, Doornik en Ar- tois (Belgiè). Jan de Roode, die wel meer tegeltjes en fundering in zijn terrein 'tegenkwam' vond eind vorige week na de kruik ook nog negen munten, waar van er twee van Engelse her komst waren. Volgens hem is het de eerste muntvondst in Goudriaan geweest. HAARLEM (ANP) - Drs. RJ. de Wit, oud-burgemeester van Alk maar, is gisteren geinstalleerd als commissaris van de konigin in de provincie Noord-Holland. Drs. de Wit is de dertiende com missaris die sedert 1814 in Noord-Holland optreedt. Hij is achttien jaar lid geweest van de Noordhollandse Staten. Tijdens de installatie in Haarlem merkte de heer De Wit, lid van de PvdA, op dat de provincie in de laatste twintig jaar sterk in be tekenis is gegroeid. Een verdere belangrijke verster king van het takenpakket ligt in het naaste verschiet. Daarbij dacht hij aan de totstandkoming van de streekplannen, aan de bij het ministerie van CRM levende gedachten over decentralisatie van tal van onderdelen van het zelzijnsbeleid geïnstalleerd de richting van provincies konin gin gemeenten, aan de taakuit breiding op het gebied van de ge zondheidszorg. aan de opzet van de rampenbestrijding en aan de nieuwe politie-organisatie Tevoren had de heer T. Laan in zijn kwaliteit van waarnemend commissaris der koningin be toogd dat het met het financiële herstel en de democratische ver antwoordelijkheid in Amster dam niet goed gaat. "En alles wat daar niet goed gaat spoelt over de stadsgrenzen naar de omgeving, naar de provincie en naar een deel van het land". Aan de regering vroeg hij: "Geef Amsterdam zijn democratie,zijn financiële verantwoordelijkheid en de mogelijkheid om zijn voor ziening enpeil te herstellen, te rug". VAN DER STEE: TER APELKANAAL (ANP) - Mi nister Van der Stee van Landbouw en Visserij acht het mogelijk dat boeren die door de droogte finan ciële problemen hebben en zich hebben aangemeld voor geldelijke steun via de rijksgroepsregeling zelfstandigen, al binnen tien dagen kunnen worden geholpen. Hij zei dit gistermiddag op een persconfe rentie in Ter-Apelkanaal (Gronin gen), na bezoeken aan Drentse en Groningse boerenbedrijven. Politie hoort verdachte schietpartij juwelierszaak ARNHEM (SP) - De rijkspolitie in Nijmegen verhoort momenteel de 36-jarige Rotterdammer H.B. in verband met de opzienbarende roofoverval op een juwelier in Geldermalsen. Daarbij kwam een van de drie inbrekers om het leven nadat de juwelier op hen schoot. De Rotterdammer, die ontkent iets met de zaak te maken te hebben, werd tien dagen geleden in Den Bosch ingerekend nadat hij er van was beschuldigd op een portier van een bar te hebben geschoten. De overval op de juwelierswinkel deed enkele weken geleden veel stof opwaaien. Volgens de juwelier schoot hij uit zelfverdediging terug toen de vluchtende inbrekers (ze verdwenen met een zak vol kost baarheden nadat ze een ruit hadden ingegooid) het vuur op hem open den. Aanvankelijk werd gedacht dat niemand was getroffen, maar later bleek een van de mannen zwaar gewond te zijn afgeleverd bij het ziekenhuis in Velp. Hij stierf daar later. Het was een woonwagenbe woner uit het zuiden des lands. Deze steun voor het kopen van ruwvoer kan bestaan uiteen bedrag ineens indien de betrokken boer het redelijk verteerbaar inkomen niet kan verdienen. De minister stelde dit inkomen op ongeveer 20.000. Ook zullen er mogelijkhe den zijn voor het verstrekken van kredieten, in het geval de financiële positie van het bedrijf in gevaar komt. De minister noemde bedra gen van 15 000 tot 30.000, die twee jaar renteloos zijn en voor vier jaar tegen vijf procent worden ver strekt. Het belangrijkste achtte minister Van der Stee de zorg dat er ruwvoer komt. Daarvoor zal eerst de akker bouw moeten worden gestimu leerd. Hij zei dat thans wordt on derzocht of er voerbanken kunnen worden ingesteld en of uit het bui tenland ruwvoer kan worden geïmporteerd. Ruim 150 Zeeuwse boeren zullen tussen nu en maart 1977 een beroep moeten doen op de rijksgroepsre geling zelfstandigen van de bij standswet, omdat zij door de droogte in ernstige financiële moei lijkheden dreigen te raken. Dit is een schatting van dr. ir. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland. Een derde deel van de aanvragen, zo meent de heer Van Beekom, zal van de rundveehoude rij en de gemengde bedrijven ko men, de rest van akkerbouwers op de lichte gronden van Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen Tijdens de regenperiode van twee jaar geleden deden 545 Zeeuwse boeren een beroep op de rijks groepsregeling, maar zo ernstig als toen is de situatie nu niet, zo meent de heer Van Beekom. Kenmerkend zijn de enorme ver schillen in opbrengst die zich dit jaar in de Zeeuwse landbouw heb ben voorgedaan. Er zijn boeren die dit jaar een record-tarwe-oogst van 8000 kilo per hectare hebben bin-, nengehaald, terwijl anderen nog geen 2500 kilo per hectare van hun land haalden. Ook bij het blauwe maanzaad waren de verschillen enorm: 180 kilo per hectare bij het ene, 1900 bij het andere bedrijf. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 •1IHHJHI-UI» rekend dat de kosten bij onveran derd beleid in 1980 niet verder zul len zijn gestegen dan ruim 8.1 mil jard gulden. Zelfs als er rekening wordt gehouden met enkele tegen vallers blijft er nog een besparing over van ruim 1.3 miljard gulden. Een bedrag dat bijna twintig keer zo groot is als de door de regering gevraagde bezuiniging. In een ontwerp-brief voor staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid), die donderdag nog moet worden goedgekeurd door de vol tallige Ziekenfondsraad, wordt ge vraagd of een verdere afremming van ae groei wel nodig is. De finan ciële commissie vraagt zich ook af of zo'n afremming nog mogelijk is zonder de kwaliteit van de voorzie ningen aan te tasten. UTRECHT (ANP, SP) - De Ziekenfondsraad kan de regering een nieuwe meevaller aanbieden: een bezuiniging van zo'n 2.5 miljard gulden op de kosten van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). De regering is ervan uitgegaan dat in het kader van de lopende bezuin igingsoperatie de kosten van de AWBZ in 1980 circa 70 miljoen gul den onder het kostenbedrag zullen liggen dat zou worden bereikt bij onveranderd beleid. Volgens de re gering zouden de kosten van de AWBZ bij een onveranderd beleid in 1980 ruim 10.6 miljard gulden bedragen. De financiële commissie van de Ziekenfondsraad heeft echter be- Onderzoek naar verkeerde val van Lange Jan HEERLEN (ANP) - Het gerechte- lijk laboratorium van het ministerie van justitie te Den Haag gaat een onafhankelijk onderzoek instellen naar de oorzaak van de verkeerde val van de Lange Jan in Heerlen. Het districtshoofd van de arbeid sinspectie in Limburg heeft dit gis teravond meegedeeld. Volgens hem is de duogenote van de Lange Jan, de schoorsteen Lange Lies, die erder door het slo persbedrijf A. Couwenbergh uit Geleen werd opgeblazen, ook niet feilloos gevallen, zoals aanvanke lijk werd meegedeeld. De feitelijke valrichting van Lange Lies week namelijk circa 45 graden af van de gewenste. Mede op grond hiervan werd de arbeidsinspectie op 20 au gustus geconfronteerd met het schietplan voor de Lange Jan. Dit werd met het slopersbedrijf be sproken. De arbeidsinspectie gaf enkele nadere aanwijzingen, die door de firma Couwenbergh zijn opgevolgd. Kort na de val van de Lange Jan. liet het bedrijf weten, dat de fou tieve gang van zaken met de sloop van de schoorsteen te wijten zou zijn aan de adviezen van de arbeid sinspectie. Die werden onder pro test opgevolgd, aldus een zegsman van het slopersbedrijf. De arbeid sinspectie weigerde hierop in te gaan. De directie van het sloopbed rijf was gisteren niet meer bereik baar voor commentaar. De persoonlijke ongevallen met twee mannen, die door het dak van een loods zijn gezakt, toen zij kij- klustigen wilden wegjagen, zijn, zo deelde de arbeidsinspectie nog mee, geen rechtstreeks gevolg van de verkeerde val van de Lange Jan. Billiton mag per etmaal 150 kilogram lood lozen ARNHEM (ANP) - Het loodbedryf Billiton in Arnhem mag voorlopig doorgaan met het lozen van 150 kg lood per etmaal. In een voorlopige beslissing heeft de Raad van State geooideeld dat het bedrijf niet be hoeft te voldoen aan een voor waarde van het Gelderse provin ciebestuur om de uitworp van het lood binnen vijftien maanden terug te brengen tot 70 kg. Billiton was tegen deze voorwaarde bij de ver gunningverlening in beroep ge gaan, omdat het zich niet in staat achtte in die termijn de looduit- worp te beperken. Volgens een woordvoerder van Bil liton loost het bedrijf nu per etmaal ongeveer 150 kg lood. Daarmee wordt volgens hem niet veel schade aangericht en komt de volksge zondheid niet in gevaar. Billiton gaat onverminderd door met het nemen van maatregelen om de overlast te beperken, zo zei hij. Om precies te weten welke die maatregelen zijn, wacht het bedrijf nog op een onderzoek van de ar beidsinspectie, die bestudeert hoe de interne milieubescherming op het bedrijf er uit moet zien. By de provincie was men gisteren nog niet officieel op de hoogte van de voorlopige beslissing van de Raad van State. DEN HAAG (ANP/AP) - Ko ningin Juliana en prins Be- rnhard zijn gistermiddag om 16.15 uur van hun vakantie in Porto Ercole in Nederland te ruggekeerd. Het koninklijk paar vloog per regerings Fel lowship naar de vliegbasis Soesterberg. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. De koningin onderbrak vo rige week dinsdag haar va kantie in Italië voor overleg met de regering over het rap port van de commissie van drie die de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire heeft on derzocht. De prins reisde met de koningin mee. Een dag la ter vertrokken zij weer naar hun buitenverblijf in Porto Ercole om daar tot vandaag te blijven, zo werd toen mee gedeeld. De koningin zou aanvankelijk tot eind augus tus in Italië op vakantie zijn. In welingelichte kringen in Den Haag wordt verwacht dat de inhoud van het rap port er niet toe zal leiden dat de koningin tot aftreden wordt gedwongen. Boven dien wordt er in regerings kringen op gewezen dat er niets in de grondwet staat dat de vorstin zou kunnen ver plichten af te treden als de prins in het 70 bladzijden tel lende rapport niet van alle blaam wordt gezuiverd. De prins is inspecteur- generaal van de Nederlandse strijdkrachten en lid van twee •organen die de regering adviseren: de Defensieraad en een kabinetscommissie die medewerking verleent aan het opstellen van de be groting. In politieke kringen in Den Haag begint steeds meer de overtuiging te heersen dat de prins zou kunnen beslissen in de naaste toekomst een aan tal van zijn politieke functies te laten varen. Maar of dit zou gebeuren als resultaat van het rapport of het feit dat hij 65 jaar is geworden en de „pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt", zal moe ten worden afgewacht. De Ziekenfondsraad moet zich deze week verder uitspreken over een voorstel aan Hendriks om de AWBZ-premie voor volgend jaar op 2.8 procent te stellen. Dat zou neer komen op handhaving van het over het gehele jaar 1976 geheven per centage. De AWBZ-premie was tot 1 juli van dit jaar ruim 2.96 procent en werd op die datum in het kader van de loonmaatregel verlaagd tot 2.65 procent. Het gemiddelde voor het gehele jaar komt daardoor op ruim 2.8 pet. Handhaving van dit jaargemiddelde in 1977 betekent dus wel dat de premie in januari ten opzichte van december weer iets omhoog moet. DEN HAAG - Een kraanwagen, met de chauffeur nog in de cabine, stortte gistermiddag in Den Haag achter het Centraal Station in een bouwput. De chauffeur,aan wie op de foto door omstanders eerste hulp wordt geboden, kwam er met een beenbreuk vanaf. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend UTRECHT (ANP) - De federatie van ziekenfondsen VNZ deelt niet de vrees van voorzitter M. Castelein van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkun de, dat er in de tachtiger jaren een overschot aan tandartsen zal ont staan. Bestuurder A. H. Slotboom van de federatie zegt in de Ziekenfonds- gids, dat er op het ogenblik nog een grote behoefte bestaat aan nieuwe vestigingen van tandartsen. Op 1 januari 1975 was er één tandarts per 3309 Nederlanders. Volgens prog noses is de verhouding op 1 januari 1980 1 op 2880 en vijfjaar later 1 op 2375. Als men de tandartsen die niet in de algemene praktijk gaan wer ken daar aftrekt, komt men voor 1985 op één tandarts per 2900 inwo ners. Maar van die 2900 vallen er weer 900 af die te oud (kunstgebit) of te jong zijn, in militaire dienst worden behandeld, onder de schooltandverzorging vallen etc. Er zijn nu nog tal van ziekenfonds verzekerden die om een tandarts zitten te springen en ook als het te kort is ingelopen blijft er nog werk genoeg. Van de ziekenfondspatiën ten is nu maar dertig procent gesa neerd. Bovendien verwacht de heer Slotboom dat het verstrekkings pakket verder zal worden uitge breid. Aan een "teveel" in de tachtiger ja ren gelooft hij niet. Misschien zul len de tandartsen dan in een aantal gevallen wel een beetje moeten in schikken, maar vandaag de dag geldt dat juist voor de patiënten. Hij ziet het als een groot voordeel, dat de patiënten over een jaar of tien eindelijk de gelegenheid krijgen, hun eigen tandarts uit te zoeken. DEN HAAG (AP) - De studiefinan ciering, die door staatssecretaris Klein van Onderwijs en Weten schappen in een nota wordt voor gesteld wordt door de raad van overleg middelbaar en hoger per soneel afgewezen. De raad is het niet eens met de koppeling van de hoogte van de beurs aan het inko men van de ouders terwijl juist een grotere financile zelfstandigheid van de student wordt nagestreefd. De staatssecretaris wil een finan ciële tegemoetkoming voor alle studerenden vanaf achttien jaar met gelijktijdige afschaffing van de kinderbijslag en kinderaftrek. De nieuwe regeling bestaat uit een gelijke basisbeurs voor allen, ver meerderd met een aanvullende beurs, afhankelijk van het ouder lijk inkomen (bovendien kunnen studerenden aanvullende rented ragende leningen sluiten tot een bepaald bedrag. De raad MHP staat positief tegen over het streven de student een gro tere mate van zelfstandigheid ten opzichte van de ouders te geven, mede met het oog op een grotere democratie in het onderwijs, maar constateert tegelijkertijd dat de re gering zich niet aan haar principiële stelling houdt door toch de hoogte van het inkomen van de ouders in de nieuwe regeling te betrekken. De student van ouders uit een mid delbare of hogere inkomensgroep moet zijn ouders om steun blijven vragen of een hogere lening aan gaan en wordt zodoende „gedis crimineerd"; de student met een extra beurs wordt gebrandmerkt als een gezinslid uit arme kringen. Daarenboven werkt de maatregel, vooral als meer kinderen uiteen ge zin studeren, een sterke inkomen sachteruitgang voor de middelbare en hogere inkomensgroepen in de hand. De raad vraagt zich af of het minis terie van Onderwys en Weten schappen een bijdrage wil leveren aan de door de regering gewenste inkomensherverdeling hoewel nog steeds geen definitieve nota inko menspolitiek is uitgebracht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7