Schiphollijn: vele voeten in de aarde Van hartje Den Haag tot hartje Amsterdam Vijfenhalve kilometer ondergronds: de langste spoortunnel in ons land Mr. Jacob Paulus Amersfoordt, voormalig burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, had het er al in 1869 over, een kwart eeuw nadat de eerste trein puf fend de afstand Amsterdam- Haarlem overbrugde: een directe treinverbinding door de Haar lemmermeer tussen dehoofd.stad en Leiden is van levensbelang. Bijna een eeuw ging erover heen, voordat er wat zekerheid kwam over de komst van een dergelijke spoorverbinding. Nu, anno 1976, zijn de eerste kilometers spoor tunnel gereed van de deels on dergronds uit te voeren Schiphol- lyn, zoals deze verbinding ietwat onterecht is gaan heten. De spoorlijn verbindt de regerings- stad Den Haag met hoofdstad Amsterdam. Een (zeer) gelukkige bijkomstigheid is, dat de snel groeiende luchthaven Schiphol kan worden meegepikt. De uitvoering van de Schiphollijn gaat heel wat voorspoediger dan de voorbereiding, die ook poli tiek nogal wat voeten in de aarde heeft gehad. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) hield be gin dit jaar zijn been stijf en stelde tegen de zin van de progressieven het zuidelijk deel van de Schip hollijn vast. Volgens het trace Schiphol-Hoofddorp-Nieuw Vennep-Warmond-Leiden-Den Haag. Actiegroepen gesteund door de PPR en wat minder door de PvdA. wilden van de Schiphol lijn een Randstad-lijn, die Am sterdam met Den Haag verbindt, maar ook zou aansluiten op de Hofpleinlijn naar Rotterdam. Minervalaan. Ook het noordelijk deel van de Schiphollijn van de luchthaven naar Amsterdam kost de NS de nodige kopzorgen. Het trace tus sen Schiphol en Amsterdam- Zuid, het zogeheten station Mi nervalaan, ligt onverwrikbaar vast, maar de ondergrondse ver binding naar het Museumplein is nog volop in discussie. Het Am sterdamse college van B en W heeft laatst de gemeenteraad in g.en nota laten weten de onder grondse treinverbinding tussen de Minervalaan en het Museum plein te steunen. Volgens deze gedachte zal Amsterdam dan bij het Rijksmuseum een tweede station krijgen, dat in belangrijk heid niet voor het Centraal Sta tion zal onderdoen. Actiegroepen bevreesd voor alles wat zich in Amsterdam onder gronds afspeelt vallen over de kwart miljard, dat dit stukje rail gaat kosten en vrezen verloeder ing van het Amsterdamse Cen trum. Een nieuw station zal de nodige kantoorbouw in zijn kiel zog meeslepen. Goede kans Ir. P.A. van Tol, als bouwcoördina- tor voor het noordelijk deel van de Schiphollijn, werkzaam bij de Nederlandse Spoorwegen geeft dat staartje van de nieuwe ver binding "een goede kans". "De Schiphollijn is bedoeld als een van hart-tot-hart verbinding. Van hartje Den Haag naar hartje Am sterdam. Stop je in zuid- Amsterdam op de Minervalaan, dan ondergraaf je je eigen doel stelling", zegt ir. Van Tol voor wie de Schiphollijn al meer dan vijf jaar het dagelijkse brood bete kent. "Maar ja", zo zegt ir. Van Tol, "op het ene moment gaat de geld kraan dicht en een paar maanden later kan weer van alles in het ka der van de werkloosheidsbestrij ding". De aanleg van de Schip hollijn betekent in deze magere jaren een belangrijk werkgele genheidsproject. Voor een dee1 profiteert de NS nog van een stukje werkverschaffing uit de jaren dertig. Bouwcoördinator Van Tol: "Voor de oorlog kwam men tot de ont dekking, dat het rangeerterrein op de Watergraafspolder ten oos ten van het Centraal Station daar wat ongunstig lag voor de haven, die zich juist steeds meer in wes telijke richting ontwikkelde. Goederentreinen moesten van de haven steeds het Centraal Station passeren om het rangeerterrein te bereiken. Men besloot een grote ringdijk rond de stad aan te leg gen om daardoor om Amsterdam heen de haven met het rangeer terrein te verbinden". De ringbaan kwam er. de spoorrails nooit. Kruiwagen voor kruiwa gen werd er een zandwal om Am sterdam getrokken, die lange tijd ongebruikt Amsterdam van zijn buitenwijken scheidde. Maar dertig jaar later bewijst de ring dijk toch zijn nut. Het zuidelijk deel van de zandwal dient nu als dijk voor het laatste deel van rijksweg 4 (Den Haag - Amster dam) en op de middenberm tus sen beide rijbanen is een plaats gevonden voor het eerste deel van de Schiphollijn. Tunnel. De Schiphollijn blijft vanuit Am sterdam de middenberm van rijksweg 4 volgen tot de luchtha ven. waar de rails vijf en een halve kilometer lang onder het aardop pervlak verdwijnen: de langste spoortunnel in Nederlar.i. Bijna de helft van deze betonnen spoorbuis en het ondergrondse gedeelte van het station Schiphol-Centrum is in ruw bouw gereed. Het uitvoerings schema wordt trouw gevolgd, wat betekent dat eind 1978 de eerste treinen tussen Schiphol en de Minervalaan zullen pendelen. Twee en een halfjaar later, medio 1980, zullen de eerste treinen tus sen Den Haag en Amsterdam snellen over het 55 kilometer lange traject. Het spoorboekje zal dan een bladzijde dikker worden. De spoortunnel telt, behalve op het station, twee banen en is zo'n tien meter breed. De betonnen buis wordt vak voor vak aangelegd, maar niet in de logische volgorde van voor haar achter. Voordat de luchthaven zich vernieuwde, zijn al enkele delen van de tunnel aangelegd op plaatsen waar startbanen, aan- en afvoerwegen bovengronds zouden komen. Het zou te kostbaar zijn om deze bo vengrondse bouwsels later weer voor de spoortunnel open te bre ken en vervolgens weer te her stellen. Ir. Van Tol: "We zitten daardoor wel met problemen, dat alle baan vakken precies op de juiste diepte moeten worden gebouwd. Een centimeter verschil is fataal. Bij een baanvak, dat op een wat experimentele wijze was gecon strueerd, bleek,, dat het een cen timeter lager was komen te liggen dan de twee aansluitende delen, waardoor we er een hele nieuwe vloer in hebben moeten storten". Zout. Tijdens de bouw zijn er al verschei dene problemen overwonnen. Zo wordt door de bouw de veenlaag doorbroken, die de daarboven liggende zandlaag beschermde voor het zoute grondwater in de diepere delen van de Haarlem mermeerpolder. Wanneer nu het zoute water vrij naar boven zou komen, betekende dit een ern stige verzilting van polder met desastreuze gevolgen voor de landbouw. Daarom wordt nu eerst een bodemafsluitende laag onder het veen gespoten, die voor een belangrijk deel uit waterglas bestaat. Zes polsdikke pijpen worden zo'n tien meter diep in de grond getrild om de waterwe rende stofmonosol te "injecte- De betovnen tunnel heeft een dege lijke constructie en dat mag ook wel voor 25.000 gulden per meter. Op plaatsen waar startbanen de spoorbuis kruisen zijn de dragers berekend op een Boeing 747 plus nog eens de helft van dat gewicht erbij, voor de zekerheid. Ook aan eventuele rampen in de tunnel is uitgebreid aandacht be steed. Ir. Van Tol: "Toen we de plannen voor een bouwvergun ning bij de gemeente Haarlem mermeer indienden, kregen we te horen, dat er om de driehonderd meter een nooduitgang moest komen. Een onmogelijke eis, omdat de luchthavendirectie nadrukkelijk verboden had op het terrein van Schiphol uitgan gen te maken". Nooduitgangen Die nooduitgangen onder Schiphol zijn er niet gekomen en mocht er nu onderaards een ramp gebeu ren, moeten de passagiers min stens een afstand van zeshonderd meter afleggen. Of naar het sta tion of naar de nooduitgang aan de rand van Schiphol. "We zaten met het probleem hoe kreeg je het voor elkaar, dat die mensen in paniek de goede kant uitlopen. We hebben daarop de volgende truc verzonnen: de hele tunnel is verlicht Alleen op de plaatsen, waar uitgangen zijn, is de verlich ting feller. Dat helle licht moet daglicht suggereren in de hoop, dat de passagiers in die richting dan hun vrijheid zullen zoeken", vertelt ir. Van Tol. Het station, dat dertig meter breed is en drie spoorbanen telt, staat geheel met lopende banden in verbinding met de vertrek- en aankomsthal van de luchthaven. Wie straks met zijn koffertje per trein naar Schiphol gaat, glijdt zo vrijwel automatisch binnendoor het vliegtuig in. Het moet alle maal wel zo soepeitjes verlopen, want als alle prognoses uitkomen zullen in 1980 op het drukste uur zo'n slordige achtduizend passa giers op het station Schiphol- centrum in- of uitstappen. Door Paul Sneijder Het station Schiphol-centrum in ruwbouw al gereed. Straks knooppunt voor duizenden reizigers. Kilometers lang strekt de betonnen tunnel zich onder het aardoppervlak uit. i. t. NS-bouwcoórdinator ir. P. A. van Tol, ruim vijfjaar een volle dagtaak aan de Schiphollijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6