"Renovatie van Endegeest moet nu doorgaan" "Bouwen in stad kost meer tijd" Projectgroep druggebruik LEIDSE KANTONRECHTER "t/ zit te draaien tot het niet leuk meer is Optreden Leidse politie te hard? Garage voor EHD Oosterman wappert met portefeuille LEIDEN - „Als ik gedwongen word om tegen Endegeest te zeg gen: ik neem jullie renovatieplan niet over, er moet een nieuw plan komen, ben ik geneigd te zeggen: geef mijn portie maar aan fikkie. Dan stop ik er mee. Ik ben niet van plan, nu we met Endegeest weer in een wat gunstiger vaarwater zijn gekomen, opnieuw moeilijkheden te veroorzaken. Aldus de reactie van wethouder 1 Oosterman op de kritiek van het PvdA-gemeenteraadslid Höppe- ner op de renovatieplannen van de paviljoens Dames E en F en j Heren F van het psychiatrisch- ziekenhuis Endegeest. Deze I plannen werden afgelopen j maandag op verzoek van Höppe- ner van de agenda van de ge meenteraadsvergadering ge schrapt om gisteravond voor de I tweede maal aan de orde te ko men in de commissie gezond heidszorg. Höppener toonde zich zeer onte vreden met de procedure, die bij het opstellen van de plannen is gevolgd en was er voorts niet over te sprekenl dat tijdens de com missievergadering niemand van het bouwteam dat het plan had opgesteld, aanwezig was voor een toelichting. ,In de plannen is te weinig reke ning gehouden met de huidige opvattingen over de huisvesting van psychiatrische patiënten", aldus Höppener. Het raadslid wees er op, dat zowel de inspectie als het college van ziekenhuis voorzieningen van mening zijn, dat opvang en verblijf van patiën ten in grote zalen niet langer ge wenst is en dat als alternatief ge kozen moet worden voor woon eenheden, waarin de patiënten de beschikking hebben over een ei- Be Oosterman gen kamer en een meer aanslui tende leefruimte. „Aan deze tendens gaat dit plan volkomen voorbij. Ik ben bereid om akkoord te gaan met een veel grotere kredietaanvraag (voor het huidige plan is 2,2 miljoen nodig), als die maar aansluit bij de hui dige eisen", aldus Höppener. Zowel de raadsleden Van Oosten (PPR/'D'6ö) als Schoute (WD) deelden zijn bezwaren ten aan zien van de gevolgde procedure, maar spraken zich niet uit over de vraag in hoeverre het plan vol doet aan de tegenwoordige eisen. De beide raadsleden gingen ak koord met het door Endegeest opgestelde renovatieplan (dat be trekking heeft op achterstallig onderhoud en een uitbreiding en verbetering van het sanitair), maar eiste een andere koers en een betere toelichting in de commissie, in de toekomst. In zijn weerwoord wees Oosterman op uitlatingen van de geneesheer-directeur van Ende geest, Mojet, die in een vroeger stadium al had betoogd dat de paviljoens, die nu gerenoveerd worden, in de toekomst in deze vorm gehandhaafd blijven. De overige paviljoens zouden in de toekomst wellicht wel worden afgebroken, om plaats te maken voor moderner opgezette afde lingen. De reden om de twee dames- en een heren-paviljoen alleen op te knappen, maar verder in deze vorm te handhaven was volgens Oosterman, dat directeur Mojet het uitsluit dat in de toekomst alle patiënten in de door Höppe ner bedoelde woongebieden kunnen worden opgenomen. Dat zou volgens Höppener niet altijd gewenst zijn. Het raadslid kondigde overigens aan dat bij de behandeling in de gemeenteraad van komende maandag tegen de plannen te zul len stemmen en bovendien een stemverklaring te zullen afleg gen, die wellicht andere raadsle den er toe brengt zijn standpunt over te nemen. "Het staat de verdachte vrij om te jokken, maar hij moet wel slim jokken". Gratis tip van de kantonrechter voor al zijn toe komstige klanten. Mr. De Ko- ningh zei het gistermiddag tegen iemand, die niet slim had gejokt. Dus een boete van 150 gulden (100 gulden voorwaar delijk) kreeg. Nu wordt zo'n verdachte nor maal altijd in aanvang vriende lijk toegesproken. Bijvoor beeld: "U bent mijnheer Vis en of: "U bent mijnheer Van Aken". Maar de man die ditmaal voor het hekje ver scheen kwam uit Turkijë. Dus zei de rechter: "U bentzegt U het zelf maar". Laten we de verdachte voor het gemak dus maar Z. noemen. Hij bezit een horeca-etablissement in het dynamische centrum van de schone stad Leiden. Dank zij het wakkere optreden van de lokale politie aldaar kwam aan het licht dat om half drie 's nachts, dus ver na sluitingstijd, nog een vrolijk glaasje (volgens LEIDEN - "Het harde optreden van de politie tegen winkeliers en bewo ners van de Steenstraat en de Oude Morsch vorige week vrijdag is in strijd met het tolerante optreden dat de politie steeds heeft getoond bij recente demonstraties en het op breken van straten door andere groepen van de bevolking". Dat is de mening van de CD A-raadsleden Van Zijp en Ham. die aan het col lege van B en W schriftelijke vragen hebben gesteld over het politie optreden in de Steenstraat. De raadsleden wijzen in dit ver band op de acties van de bewoners in de Ververstraatde bezetting van het Stadhuisplein door woonwa genbewoners en het opbreken van de straat bij 't Praethuys in de Vrouwenkerkkoorstraat. Ook her inneren ze aan het tolerante optre den van de rijksoverheid bij de monstraties, zoals het blokkeren van rijkswegen door boeren en het versperren van grensovergangen door vrachtautochauffeurs. Volgens Ham en Van Zijp zijn vo rige week vier bewoners van de Steenstraat zes uur vastgehouden zonder dat zij enige vorm van ver zet hebben getoond. De CDA- raadsleden willen weten wie de po litie opdracht heeft gegeven tot het nemen van "harde maatregelen" bij de actie in en rond de Steen straat. Ook vragen zij het college van B en W of het in het voornemen van de politie ligt om in het vervolg bij iedere demonstratie tot charges en arrestaties over te gaan. De acties van de bewoners en win keliers in en rond de Steenstraat werden gehouden om meer ver keersveiligheid in de straat te eisen. Met name richten de bezwaren zich tegen het feit dat bussen in de Steen straat in twee richtingen rijden. Dat de actievoerders door het politie-optreden nog niet uit het veld geslagen zijn, blijkt uit het feit dat ook gisteren weer een spandoek in de Steenstraat was opgehangen, met een opschrift dat aan duide lijkheid niets te wensen overlaat (zie foto). Meer Leids nieuws op pagina 14 verdachte niet-alcoholisch, dus zo vrolijk zal het ook wel weer niet geweest zijn) werd ge schonken. Maar Z. had een verweer de deur zat toen al op slot en de nog aanwezigen wa ren schoonmakers, die thee of koffie als beloning kregen. En toen flitste er in het brein van de kantonrechter ergens een rood lampje, want: de politie had twintig mensen in het etablis sement aangetroffen. En zo vuil kan zo'n café toch niet zijn. Waarna hij zijn theorie over jokken openbaarde. Nee, zei Z.' er waren maar vier schoonma kers en de anderen slapen bo ven het café. De kantonrechter: "En die stonden zeker allemaal in pyama klaar om naar boven te gaan. U hebt zeker geen hoge dunk van de intelligentie van de rechterlijke macht in Neder land?" De buitenlandse gast zweeg veelbetekenend. Alvo rens het vonnis te vellen, sprak mr. De Koningh: "Uw verkla ring heeft U niet gediend van daag. Als U eerlijk was geweest, had ik nog coulantie gehad. Maar U zit te draaien tot het niet leuk meer is". Foei, zou je daar nog bij kunnen denken. Daar flitst V. uit Leiderdorp naar de balie. Sportschoenen aan, een trainingspak, kortom: zo van een tien kilometer-loop zo te zien. Zou hij een paar ver boden horden hebben geno men? Heeft hij getraind op een race-fiets zonder achterlicht? Is zijn kogel ongelukkig door een ruit gestoten? Trof hij met speerwerpen zijn buurvrouw van de overkant? Niets van dit al. Hoe bitter is het om te erva ren dat ook V. een overtreding met de automobiel heeft ge maakt. Op de Oranjeboom straat in Leiden had hij zijn wa gen op een strook voor linksafs- laand verkeer geposteerd, om, zodra de verkeerslichten dit toelieten, toch rechtdoor te gaan. Daarmee enerzijds een file voor te zijn en anderzijds een file te voorkomen. Een theorie waarvan best iets te zeggen viel. Met een tientje boete kwam V. er vanaf. Uit bundig glimlachend betaalde hij onmiddellijk. JOHN KROON Adhesie voor leerkracht M. van Sint Aldegondeschool LEIDEN - Het gemeenteraadslid D. Hoeven (CPN) heeft er bij de we thouder van onderwijs, Tesselaar, op aangedrongen a.s. donderdaga vond een raadscommissieverga dering te wijden aan de problemen op de Marnix van St. Aldegonde school. Zoals bekend is er op deze openbare lagere school een onder wijzeres ontslagen op grond van het aantal leerlingen dat de school begin dit jaar telde. Hoeven meent, evenals de ouders en het personeel van de school, dat deze zevende leerkracht, juist omdat de school in een stimuleringsgebied ligt, be houden moet blijven. In de ko mende vergadering wil het raadslid van de wethouder weten welke stappen het gemeentebestuur heeft ondernomen of gaat ondernemen om de moeilijkheden op de school tot een oplossing te brengen. De Gemeenschappelijke School raad voor het Openbaar Onderwijs in Leiden heeft het college van B en W intussen met klem verzocht zo spoedig mogelijk bij de minister van onderwijs en wetenschappen aan te dringen op een rijksvergoe- ding voor een zevende leerkracht aan de Marnix van St. Aldegonde school. De schoolraad wijst erop dat de sociale samenstelling van de leerlingen grote individuele aan dacht van de leerkracht noodzake lijk maakt. "Klassen van meer dan 30 leerlingen (de school telt nu 172 leerlingen red.) zijn voor deze school onaanvaardbaar", aldus de schoolraad. In zijn brief aan B en W spreekt de schoolraad de vrees uit dat het door het ministerie geno men besluit nadelig zal werken op de inzet van het onderwijzend per soneel. "Men is bereid heel hard te werken onder moeilijke omstan digheden maar medewerking van het ministerie is daarbij onontbeer lijk". Volgens de schoolraad zijn de ouders in de wijk terecht tevreden met de school en vooral over de manier waarop de kinderen wor den opgevangen. Gewezen wordt op de daaruit voortkomende be reidheid bij de ouders om bepaalde dingen voor de school te doen, zoals recentelijk het opknappen van de speelplaats. "Het besluit om een leerkracht te ontslaan is aan de ou ders niet te verkopen. Aan de ene kant wordt er een heleboel geld uit gegeven juist voor dit soort kinde ren (we denken b.v. aan de School adviesdienst). Aan de andere kant dreigen alle geboekte successen verloren te gaan door te grote klas sen", aldus de schoolraad. k Commissaris Van Voorden LEIDEN - De commissaris van politie Van Voorden heeft afgezien van het voorzitterschap van de projectgroep druggebruik, die op korte termijn in Leiden zal worden opgericht om te adviseren over een toekomstig beleid op dit gebied. Dit heeft wethouder Oosterman gisteravond tijdens een vergadering van de commissie Gezondheidszorg meegedeeld. Van Voorden wil, aldus Oosterman, wel deel uitmaken van de groep, maar is van mening dat de projectgroep tijdens de eerste bijeenkomst zelf een voorzitter moet kiezen. De raadsleden Armand Höppener (PvdA) en Corrie Kramp (CDA) hebben zich gisteravond beschikbaar gesteld om de gemeenteraad in de groep te vertegenwoordigen. Voorts is de directrice van de GGD, mevrouw Zwart, afgevaardigd, als ook een vertegenwoordiging van de huisartsen en het conxultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Het ligtin de bedoeling dat de groep voor 1 januari '77 met een voorstel voor een beleidsplan op tafel komt. LEIDEN - De commissie Sociale Zorg, Maatschappelijke Aange legen, Gezondheidszorg en Cultuur heeft in haar vergadering van gisteravond besloten akkoord te gaan met een voorstel om een krediet van 4400 beschikbaar te stellen aan de Dienst Sociale Werkvoorziening voor de aanschaf van enkele machines voor de sociale werkplaats. een verzoek van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest orh tien ziekenverzorgenden te mogen aantrekken, die kunnen voorzien in de vacatures van verplegenden. een verzoek van Endegeest om twee pastores aan te trekken voor speciale begeleiding van patiënten. een voorstel om dertigduizend gulden beschikbaar te stellen om een plan op te stellen dat het leefmilieu van de bewoners van woonboten aan de Haarlemmerweg moet verbeteren. 9 een voorstel om een bedrag van 86.000 dat de GGD door decla raties bij de Ziekenfondsraad heeft terug ontvangen, te gebruiken voor een uitbreiding van het werk van de diëtiste en de bouw van een garage voor de Eerste Hulpdienst. Onderzoek naar Leidse bouwmogelijkheden LEIDEN - Als je meer woningen bouwt in de kleine uitbreidings plannen die op stapel staan, en als je de plaatsen in de stad die nu nog open zijn, benut voor wo ningbouw, dan hoeft de Steven- shofjesploder niet bebouwd te worden. Dit betoogden in grote lijnen enkele woordvoerders van de Werkgroep Milieubeheer tij dens de discussie gisteravond over de volkshuisvestingsnota in de burgerzaal van het stadhuis. Daartegenover stelden de we thouders Verboom en Waal, res pectievelijk met huisvesting en stedebouw in hun portefeuille, datje niet teveel woningen op een stukje grond kunt neerzetten, omdat dan het wonen onaange naam wordt, en dat het bouwen op open plekken een langdurige en onzekere zaak kan zijn waarbij de aantallen te bouwen woningen te gering zouden kunnen worden. Hoe meer woningen op een stukje grond gebouwd worden, des te hoger de dichtheid. Bij ho gere dichtheden is er minder grond nodig voor woningbouw dan bij lagere dichtheden: op die manier zou de Stevenshof (de polder ten zuiden van de Rij'n tegenover Noord-Hofland in Voorschoten) gespaard kunnen blijven als er elders meer ge bouwd wordt. Mensen van de Werkgroep Milieubeheer som den nog andere voordelen op van het bouwen in hoge dichtheden: de voorzieningen in een wijk, zoals winkels, liggen dichter bij de huizen en zijn makkelijker be reikbaar, en hoe meer de bevol king bijeen woont, des te efficiën ter kan het openbaar vervoer rij den. Er werd benadrukt dat bij hogere dichtheden niet gelijk aan flats gedacht moest worden, of aan veel eengezinswoningen vlak by elkaar. Inventieve stedebou wers kunnen in een tussenvorm bouwen waarbij toch ongeveer zestig procent van de huizen een eigen tuin heeft. Wat betreft het bouwen in "open gaten" werd van het college van B en W geëist, dat er eerst een serieus onderzoek gehouden zou moeten worden naar de moge lijkheden, voordat geconclu deerd wordt dat het niet mogelijk is, of dat er onvoldoende bouw mogelijkheden zijn. Daar sloot ook Anne van de Zande (PSP) zich bij aan. Zij maakt net als Laurens Beijen deel uit van de werkgroep stadsontwikkeling en verkeer van PPR, PSP en D'66 die evenals de Werkgroep Mi lieubeheer vindt dat de Steven shof niet bebouwd hoeft te wor den. Verboom en Waal bestreden om beurten de stellingen die door di verse sprekers naar voren wer den gebracht. Aan het bouwen in hoge dichtheden zijn grenzen: teveel woningen per hectare bouwen kan onaangenaam wor den. En wat het bouwen in "open gaten" betreft waren beide we thouders bang dat er stagnatie in de bouw op zou treden. Er zijn in en om Leiden niet veel plaatsen meer die snel bebouwd kunnen worden. Roomburg zal pas in de Stevenshofjespolder nu nog groen. En als het aan de werk groep stadsontwikkeling van de PPr, PSP en D'66 en aan de werkgroep Milieubeheer ligt zal het ook zo blijven. verre toekomst "na de Steven shof' aan de beurt kunnen ko men, en wat de Leeuwenhoek aangaat moet eerst nog afge wacht worden hoe de bouwplan nen van het Academisch Zieken huis uitvallen. Verboom was zeer bezorgd dat het aantal woningzoekenden zou toenemen als het bouwen in "open gaten" meer tijd zou kos ten dan het bouwen in de open wei, zoals Waal dat noemde. Aan dat laatste kende Waal het voor deel toe dat daarmee makkelijker ingespeeld zou kunnen worden op de behoefte aan woningen. Daar is makkelijker het bouw- tempo te verhogen of te verlagen dan bij het bouwen in open gaten, waarbij procedures de planning erg lastig en onzeker maken. Beide partijen vonden elkaar voorlopig in zoverre dat de ge meente nog eens na zou gaan hoeveel open plekken benut zouden kunnen worden voor wo ningbouw. Waal bood aan om met de genoemde werkgroepen om tafel te gaan zitten om de voor- en nadelen van alle ge noemde plaatsen eens de revue te laten passeren. Hij bleef er wel bij dat ondertussen doorgewerkt zou moeten worden aan de Ste venshof. Een aantal van de vele aanwezi gen was gekomen om te horen wat de perspectieven waren voor de aankoop van een premiewo ning. Op een advertentie van de gemeente, waarin gevraagd werd hoeveel mensen belangstelling hebben voor een premiewoning, hadden inmiddels al ongeveer 1300 mensen gereageerd. Bij de bouwplannen voor de Boekhorst en vpor Koppelstein zullen eerst de in Leiden wonende of wer kende reflectanten aan de orde komen. Een van de aspirant kopers merkte op, weinig zin te hebben in een soort duplex- woning waar hij alleen bloeme tjes in een bloembak water kon geven. Dat schrikbeeld zag hij voor zich, als de Stevenshof niet bebouwd zou worden en elders in hoge dichtheden gebouwd werd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3