LEIDSCH fÜi DAGBLAD Kamer zet Westerterp onder druk vandaag showroomkeukens Schelde werkt nog wel met asbest Kosmonauten terug naar aarde Koningin en prins «opnieuw naar Italië vertrokken Proces in Moskou tegen 3 Amerikanen IftUTMir vihamijlDuttinger nv LEIDSCH DAGBLAD Doodslag ex-vrouw: 10 j aar gevangenis DINSDAG 24 AUGUSTUS 1P76 OPGERICHT 1 MAART 1860 35019 OPGERICHT 1 MAART 1860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN naar hoi blijf In 1 De Rijks dit meeg DEN HAAG (ANP) - Koningin Ju liana en prins Bcrnhard zijn van ochtend om tien uur vanaf de -vliegbasis Soesterberg opnieuw bun Italiaanse vakantiever- Porto Ercole vertrokken. Rijksvoorlichtingsdienst beeft meegedeeld. Het koninklijk paar kwam gis termiddag per regeringsvliegtuig svan iljn vakantieverblijf in Porto ^Ercole naar Nederland terug (lie ipag. 7). De koningin onderbrak vo- arige week dinsdag al een keer haar nvakantie in Italië voor overleg );met de regering over het rapport ''van de commissie van drie, die de ^betrokkenheid van prins Be- rnhard bij de Lockheed-affaire kleeft onderzocht. De prins reisde toen ook met haar mee. Een dag flater vertrok het koninklijk paar nweer naar lijn buitenverblijf in kPorto Ercole. NIEUWE ONLUSTEN KAAPSTAD ^JOHANNESBURG (Reuter) - By 'Kaapstad zijn vandaag nieuwe on lusten uitgebroken en duizenden -Zwarten zijn weggebleven van hun riverk in Johannesburg op de Jweede dag van een onofficiële pro Zuidafrikaanse politie zette de woonstad Goegoeletoe bij Kaapstad af nadat studenten met fetenen hadden gegooid naar een autobus. De bestuurder en een pas sagier uierden gewond. Goegoele toe was in het begin van augustus rnet de andere zwarte woonsteden van Kaapstad, Langa en Nyanga, toneel van onlusten, waarbij 29 zwarte Zuidafrikanen werden ge dood. Enkele duizenden negers kwamen byeen op een terrein, dat door op roerpolitie werd afgegrendeld. Blanken werden uit de buurt ge houden en de stadsbussen reden al leen over de buitenwegen. Hoewel de staking in Johannesburg haar tweede van drie dagen inging, meldden bedrijven dat er iets meer werknemers waren komen opda gen dan gisteren. Tapijt vuil? Schoon met garantie! Bel 02907-5748. Warm Aanhoudend droog en zonnig. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtempera turen omstreeks 12 graden. Maxi mumtemperaturen circa 28 gra den, maar langs de waddenkust iets minder hoog. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 AUGUSTUS Zon op: 5.40 uur; onder: 19.42 uur. Maan op: 5.44 uur, onder: 19.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.48 en 15.15 Laag water te 11.06 en 23.28 uur. Commando's maken eind aan kaping Als mecaniciëns verklede commando's hebben gisteren op het vliegveld van Luxor in Zuid-Egypte een einde ge maakt aan een kaping van een Egyptische Boeing 737. In een snelle actie verrasten zij de drie terroristen, die zeggen in opdracht van de Libische lei der Gadaffi te hebben gehan deld. PAGINA 13 Annetje Molenaar van Full House moet het zelf maar op knappen. PAGINA 5 De Schiphollijn heeft heel wat voeten in de aarde. PAGINA 6 gemene wet bijzondere ziekte kosten. PAGINA 7 Rotterdamse wijkagenten dagen Van Hanegem uit. PAGINA 9 18 PAGINA'S Een kaper ligt gexvcmd op de grond, bewaakt door gewa pende commando's, terwijl de passagiers naar buiten komen. School kan „leerschool" tot bevrijding zijn. PAGINA 11 VS willen geen verdeling van Libanon. PAGINA 14 AMSTERDAM - Inspectie van de eendewacht. iHinmm wrnrn kamerleden dat niet strak wordt vastgehouden aan de tien- personen-norm. Aanvankelijk be stond de indruk, dat alle buslijnen die tijdens stille uren een gemid delde bezetting hebben beneden de tien reizigers, zouden worden op geheven. De inkrimping die tussen de minis ters en de vervoersmaatschappijen is overeengekomen, zou er op neer komen dat uitsluitend buslijnen LOS ANGELES - Lange rijen autobussen van het vervoerbedrijf van de Amerikaanse stad Los Angeles staan worden aangepakt waar geregeld werkeloos aan de kant: zij zijn door hun chauffeurs verlaten, die staken vanwege een loonconflict. maar een, twee of drie De 5000 chauffeurs nopen nu zo'n 750.000 forenzen op andere wijze naar hun werk te gaan. worden vervoerd. Minister Westerterp DEN HAAG (SP) - Een groot aantal kamerleden heeft van middag tegenover minister Westerterp (verkeer en water staat) grote bezorgdheid geuit over de inkrimping van het busvervoer. Ondanks dat dus op minder grote schaal het mes wordt gezet in het busvervoer en het effect van de maatregel vrij gering zou zijn, be treurden veel leden van de com missie vandaag die inkrimping. Heilloos CDA-woordvoerder Pam Cornelis- sen: "Op zichzelf is dit geen ramp. Maar het zou een eerste stap kun nen zijn op een heilloze weg. Van het streekvervoer uit is mij verteld dat als elk buskaartje in Nederland terstaat, dat plaats had op initiatief duurderz?u w°rden van de drie christelijke partijen. gemaakt, deze maatregel overbodig Minister Westerterp verzekerde de a,. „i„. -i, Cornelissen schuift de verant- Bezorgd over inkrimping busvervoer Dat gebeurde tijdens een houd tussen de minister en mercommissie voor verkeer wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele |- i. -j aan met hoge korting I kom snel kijken lifH nTfrr^i woordelijkheid voor de maatregel om het mes te zetten in de stille bus lijnen naar de PvdA en de WD. "Zij hebben ervoor gezorgd dat in dertijd een motie is aangenomen waarin staat dat de tarieven van het openbaar vervoer achter moeten blijven bij het levensonderhoud". Duidelijk is inmiddels geworden dat het gesprek tussen de minister en de kamerleden weinig invloed meer kan hebben op de inkrimping van het busvervoer, omdat de dien stregelingen van de vervoersmaat schappijen in het algemeen al bij de drukker liggen. Nieuwe brug Vanmorgen opende minister Wes terterp een nieuwe brug over de IJssel bij Zutphen. De be winds- Industriebond NVV Zeeland: GOES (ANP) - Volgens de Industriebond-NW in Zeeland wordt er nog wel degelijk met as best gewerkt bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen. Dit bedrijf besteedt ook het bewerken van asbest uit aan de sociale werkplaats in Middel burg. Dit staat in een brief die de Industriebond-NW vandaag aan de directie van de Koninldijke Maatschappij De Schelde heeft gestuurd. De brief is een reactie op het ver haal dat dr. J. Stumphius, be drijfsarts van de KMS en des kundige op het gebied van as best, vorige week heeft gehouden in Oslo tijdens het congres over veiligheid en gezondheid van de internationale metaalarbeider sbond. Daarin stelde dr. Stump hius het gevaar aan de orde dat asbest voor de gezondheid ople vert, met name voor degenen die ermee in aanraking komen. In dit verband merkte de heer Stumphius op dat tot het jaar 2000 tenminste nog 125 werkne mers van de KMS zullen sterven aan de zo gevreesde ziekte meso- thelioom, een soort longkanker ten gevolge van het werken met asbest. Deze uitspraak heeft vol gens de Industriebond-NW on der het personeel van De Schelde grote onrust verwekt, omdat ve len van hen in het verleden met asbest gewerkt hebben, of ver toefd hebben in de omgeving asbest verwerkt werd. bij die gelegenheid dat het De N W-Industriebond zegt in de toonzaal van: keukens Wasbekerlaan 59, Sassenheim, telefoon 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur MOSKOU (UPI) - In Moskou is vandaag een proces begonnen tegen drie Amerikanen, die be schuldigd worden Brawer, een bouwkundige uit Las Vegas, en de 26-jarige Dennis Ro bert Burn uit Whitestone, New Plenty parkeerruimte nensmokkelen van heroine Sowjet-Unie. Zij kunnen daarvoor tot maximaal 10 jaar gevangenis straf worden veroordeeld. De verdachten zijn de 33-jarige Ge rald Amster, een werkloze uit de stad New York, de 31-jarige Paul het bin- York. Zij werden op 27 juni op de Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 8 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft vanochtend de 50- jarige B.D. uit Deventer, conform de eis van de officier van Justitie, wegens doodslag op zijn ex- echtgenote veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In de nacht van 18 op 19 mei 1976 bracht de Hindoestaanse vader van acht kinderen zijn ex-echtgenote in haar woning aan de Haagse Paral lelweg met drie dodelijke messte ken om het leven. Jaloezie was het motief. Volgens D. wilde hij contro leren of de minnaar van zyn ex- vrouw aanwezig was. Daarom ver schafte hij zich toegang tot de wo ning door verbreking van een voordeurruitje. Tijdens de korte woordenwisse ling, die volgde, bracht de man in aanwezigheid van twee te hulp snellende dochters de fatale steken toe. Arnhem De rechtbank in Arnhem veroor deelde vandaag de 58-jarige J.B. uit Spankeren (gem. Dieren) tot een gevangenisstraf van drie jaar voor moord op de 48-jarige weduwe Eu genie de Lange-Marcus. De officie internationale Moskouse luchtha ven Sjeremetjewo aangehouden, toen zij op doorreis waren van Ma leisië naar Parijs. In hun koffers met dubbele bodem werd in totaal 28 kilo heroïne aangetroffen. Op de vrije markt zou deze hoeveelheid zeker vijf miljoen gulden opbren gen. Het is de eerste maal sinds 1968 dat er Amerikanen in de Sowjet-Unie terechtstaan. Toen werden vonnis sen tot vijfjaar gevangenisstraf ge veld wegens het smokkelen van hasjiesj. Binnen driejaar waren de betrokkenen echter al op vrije voe ten gesteld. De drie Amerikanen hebben Russi sche advocaten. Foto- en filmcame ra's werden tot de rechtzaal toege laten. Het proces wordt behalve voldoende informatie te be schikken waaruit blijkt dat De Schelde in tegenstelling tot wat dr. Stumphius in Oslo heeft ge zegd wel degelijk ook nu nog met asbest werkt. Dit zou gebeuren op de algemene onderhouds- afdeling en bij het ingieten van metalen. De Industriebond wijst verder op het uitbesteden van as- bestbewerking aan de sociale werkplaats in Middelburg. Bij deze be- of verwerking van as best komt op de een of andere wijze asbeststof vrij, die bij in ademing de oorzaak is van de zo gevreesde ziekte. a Justitie had acht jaar met aftrek door verscheidene westelijke jour- geëist tegen verdachte, die een ver houding heeft gehad met het slach toffer, maar het niet langer met haar bijgewoond, kon uithouden. ministerie van verkeer en water staat dit jaar ongeveer 1,5 miljard gulden zal steken in het draaiende houden van het openbaar vervoer. In 1977 zal daar nog 250 miljoen bij komen, aldus de minister. De nieuwe oeververbinding bij Zutphen ligt in een nieuw, 4,5 ki lometer lang wegdek van rijksweg 47 dat de bestaande rijksweg Arnhem-Zutphen verbindt met de provinciale weg Zutphen- Doetinchem. Brug en wegvak heb ben samen, inclusief de grondaan koop, bijna 30 miljoen gulden ge kost. Door de nieuwe brug van bijna 800 meter lengte wordt de oude drie ki- lometer noordelijker gelegen IJs- 1C1,I selbrug in Zutphen, die al vele jaren W CCI DUoDI cillU. het doorgaande verkeer niet meer vlot kon verwerken, belangrijk ont last. De nieuwe in beton uitgevoerde verbinding over de IJssel telt voor lopig eén brug, terwijl ook van de nieuwe rijksweg slechts èèn rijbaan werd voltooid. Het grondwerk is echter berekend op de toekomstige aanleg van een volledige autosnel weg. Als het zover is, zal naast de bestaande brug de tweede brug worden gebouwd. Ook is het de be doeling de nieuwe rijksweg later verder naar het oosten door te trek ken. op de Veluwe OTTERLOO (ANP) - Tussen Otter- loo en Ede op de Veluwe is een bos brand uitgebroken. Tot nu toe is een oppervlakte van 18 hectare ver loren gegaan. Gevaar voor gebou wen of kampeerterreinen is er op dit ogenblik niet. De brandweer van de gemeente Ede, geholpen door korpsen uit de omgeving be strijdt het vuur. Het verloop van de brand wordt vanuit de lucht ge volgd. MOSKOU (UPI) - De twee Sowjet- rus^ische kosmonauten, die aan hun 49ste dag in een baan om de aarde bezig zijn, zijn vandaag be gonnen met de voorbereidingen voor hun terugkeer naar de aarde zonder te proberen de ruimte- uithoudingsrecords van de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten te verbeteren. "De vlucht van de bemanning van het wetenschappelijke laborato rium Saljoet-5 nadert haar vol tooiing", berichtte het persbureau Tass. De twee kosmonauten, Boris Woli- biologische, medische en weten schappelijke experimenten uit voerend. Witali Zjolobow, beëindig- In het Westen had men de indruk den gisteren hun wetenschappe- dat Saljoet-5 zou proberen langer i lyke experimenten, aldus Tass, controleerden vandaag hun ruim tecapsule Sojoez-21, ter voorberei ding van hun terugkeer. Wolinow en Zjolobow werden op 6 gen juli in hun Sojoez-21 gelanceerd en nauten stapten de dag erna ruimtelaboratorium, zijn ze om de aarde blijven draaien. de ruimte te blijven dan de 63 dagen die twee kosmonauten een jaar ge leden in Saljoet-4 doorbrachten en misschien wel langer dan de 84 da- drie Amerikaanse astro- hun Skylab. hun Tass verklaarde over de opdracht Sindsdien van Saljoet/Sojoez dat zij volledig was uitgevoerd en "kwalitatief resultaten van weten schappelijk en technisch onder zoek" had opgeleverd. Wolinow en Zjolobow hebben hun materieel, materialen en logboeken al naar het ruimteschip voor de te rugreis overgebracht, aldus Tass, dat hieraan toevoegde dat alles aan boord naar tevredenheid functio neerde. Over het precieze tijdstip van overstappen van Saljoet-5 Sojoez-21 is niets meegedeeld. het

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1