Onderzoek naar gehoorscherpte bij jongeren Drug-handel eis: 2 jaar Eerst bestemmingsplan dan bouwvergunningen NOG DIT JAAR IN LEIDEN Tempo renovatie langzaam hoger Strijd in de Leidse hengelcompetitie is weer geheel open HOPPENER: OVERZICHT KOSTEN BIJ "ENDEGEEST" YS wijzen verdeling van Libanon af Nieuwe soos bejaarden Voorschoten DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 VARjA PAGINA 14 LEIDEN - Het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde in Leiden gaat van half september tot half december een onderzoek instellen naar de gehoorscherpte van jongeren. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder ze ventienjarige leerlingen van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap. Voorlopig zullen er alleen jongens aan meedoen. LEIDEN - Voor de discussie over de volkshuisvestingsnota waren gisteravond veel bewo ners van Leiden Noord naar de burgerzaal van het Leid se Stadhuis getogen om hun eisen kracht bij te zetten. Woord voerder Joop Vervoorn legde de nadruk op de hoognodige renovatie van de 109 woningen van woningbouwvereniging Ons Belang in plan 2, de omge ving van de Molenstraat en de Bronkhorststraat. Hy eiste dat nu de voorbereidingen gestart zouden worden voor de renova tie van deze woningen die er zeer slecht aan toe zouden zyn. De bewoners hebben veelvul dige klachten over de vochtig heid van de woningen, de stank, de slecht sluitende ramen en deuren en de doorgeroeste; dou checellen. Ton Steenbergen vertelde dat het bestuur van de woning bouwvereniging hem verze kerd had dat de renovatie bin- nenkort ter hand zou worden genomen. Maar nu blijkt uit de volkshuisvestingsnota dat de 109 woningen van plan 2 pas in 1979 aan'de beurt zijn! Wethouder Verboom (huisves ting) zegde toe de zaak nog eens onder de loep te nemen om te kijken of de renovatie niet eer der begonnen kon worden. Maar hij wees tegelijk op de be perkte mankracht van de ge meente en van de woning bouwvereniging. „Je loopt on herroepelijk spaak als je alles tegelijkertijd overhoop haalt". Verder moesten de bewoners ook maar eens by Ons Belang aandringen op een snellere be handeling van hun renovatie. Een bewoner van de Zeehel denbuurt wees erop dat van groot belang is de wijze waarop de renovatie aangepakt wordt, en door wie. Van gerenoveerde huizen in de Zeeheldenbuurt is nog steeds niet de nieuwe huurprijs bekend omdat er geen duidelijkheid bestaat over de kosten. „Er is geknoeid, er is 1,8 miljoen naar de knoppen gegaan" Mevrouw Den Hollander uit de Kooi wees op de grote spannin gen die renovatieplannen te weeg brengen, vooral by be jaarden. Als het lang duurt, groeit de onzekerheid. „Kan het niet een beetje vlugger! De ou dere mensen gaan stuk voor stuk achteruit. De plannen ko men te langzaam op gang. Er wordt in de Kooi heel wat door de oude mensen afgehuild. Al leenstaanden zitten vaak ook in nood". Verboom begreep de moeilijk heden. Hij was het ermee eens dat de renovatie in de Zeehel denbuurt ver onder de maat was gebleven. Er wordt nog overleg gepleegd met het minis terie over reparaties die nog moeten geschieden voor de huurprijs kan worden vastges teld. Ook stemde hij in met me vrouw De Hollander. „Het tempo wordt langzaam opge voerd. Dat is de enige manier om niet over de kop te draaien", was de enige wat schrale troost die hij kon bieden. Aanleiding tot het onderzoek is dat door enkele grote bedrijven in ons land melding is gemaakt van een toename van gehoorstoornissen, die bij keuringen van jonge sollici tanten werden gesignaleerd. "Deze stoornissen zijn in de regel slechts gering en worden daardoor door de personen zelf niet opgemerkt", al dus een communiqué van het insti tuut. Hoeveel jongeren een gehoor- stoornis hebben is onvoldoende bekend en ook over de oorzaken van dergelijke stoornissen bestaat nog weinig zekerheid. "Wel is zeker dat lawaai het gehoor kan bescha digen bij daartoe gevoelige men sen", zo staat er in het communi qué. De arts G. A. de Jonge van het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, die samen met de audioloog H. E. Lindeman het on derzoek leidt, kon op het onderzoek geen nadere toelichting geven. "Er zijn in het verleden wel meer on derzoeken naar de gehoorscherpte gedaan. Maar het kan bijvoorbeeld best zijn dat de methoden de gehoorscherpte nu gemeten wordt, zozeer verbeterd zijn dat er nu eerder een gehoorstoornis wordt gevonden. Men vindt nu de tijd rijp om eens een diepgaand on derzoek in te stellen om meer te we ten te komen over de gehoor scherpte bij jongeren. Maar dat wil beslist niet zeggen dat de jeugd slecht hoort. Dat moeten we nou juist gaan onderzoeken". Het gehooronderzoek, waarbij in totaal ongeveer 120 leerlingen van de Louise de Coligny Scholenge meenschap betrokken zijn, wordt in het gebouw van het Ned. Insti tuut voor Praeventieve Genees kunde aan de Wassenaarseweg uit gevoerd. Elk onderzoek duurt on geveer drie kwartier. Wordt er iets gevonden, dan wordt dat aan de leerling en de ouders of verzorgers doorgegeven. Zonodig wordt er een nader onderzoek geadviseerd. De Schoolgeneeskundige Dienst in Leiden heeft zich inmiddels met het onderzoek akkoord verklaard. Volgende week dinsdag en woens dag wordt er in de collegezaal van het instituut een demonstratie met toelichting gegeven over onder zoek van het gehoor, speciaal voor de deelnemers aan het onderzoek en zo mogelijk ook voor overige be langstellenden. LEIDEN - PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Duffel. De uitslag was: 1.2,3,5.6.9. C. P Gysman, 4.8 H. v. Klave ren. 7 W Fokker 10. D. Koet. LPV "De Rynklievers" vloog met 330 duiven vanaf Tilburg. De uitslag: 1,2,3,4,5, Gebr. Hoogervorst, 6. J. C. Pracht, 7. J. J. Hoogervorst 8 J. v. Alp hen, 9. A. de Mey, 10. Gebr. Kok Warmond over Schiphollijn: WARMOND/AMERSFOORT - BV ten Articon, het bouwbureau van de ningen Nederlandse Spoorwegen, wacht dat de gemeente Warmond volgende maand beslissing ten werking aan de aanleg Schipholspoorlijn zal de vakantie werd, tijdens rige raadsvergadering, al de groenvoorzie- de geluidshinder. Arti- verwacht in oktober de aanleg- bouwvergunningen te krijgen, definitieve ^et uitvoeringsschema van de de Vele Leidse klanten ^VeTX"tnzla'r0eeneTefna^ (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN/DEN HAAG - In feite achtte de procureur-generaal by het Haagse gerechtshof- het ge wenst een 26-jarige verdachte, G J. V. uit Leiden, ter beschikking te stellen van de regering, maar omdat nog steeds geen oplossing is ge vonden voor het probleem, hoe een aan drugs verslaafde moet worden aangepakt, zag hij van tbr. af. Om die reden kon de procureur- generaal akkoord gaan met de 2 jaar gevangenisstraf welke de recht bank verdachte had opgelegd voor overtreding van de Opiumwet, zo dat bevestiging van dat vonnis werd geëist. Verdachte had in Leiden bekend heid als verkoper van verdovende middelen, bijzonder van heroïne, waaraan hij zelf was verslaafd. Om aan geld te komen, dreef hij ge noemde handel en "verdiende" daar plm. 500 gulden per week mee, welk geld besteed werd aan eigen inspuitingen. De verdovende mid delen kocht hij in Amsterdam. Er was een lijst met 39 namen van Leidse klanten, meest studenten. Verdachte ontkende dat het alle maal klanten betrof, het zouden óók namen en adressen van vrien den zijn. Het voorlopige einde aan zijn handel kwam, toen de politie hem arresteerde op het moment, dat hij met 18 gram heroïne uit Am sterdam kwam. "Het is een volksvergif dat u niet alleen zelf gebruikte, maar ook an deren daartoe bracht", aldus de president van het hof. De procureur-generaal wees erop, dat de rechtbank een 9 maanden zwaarder straf heeft opgelegd, dan door de officier was geèist en daar mee kon de procureur-generaal vol ledig akkoord gaan. Wel had de 4 rechtbank in het vonnis een aanbe veling opgenomen om verdachte in een bijzondere inrichting te plaat sen, maar omdat er nog geen juiste o,,;v behandeling bekend is, vond de procureur-generaal die maatregel niet nodig. Schiphollijn, zoals Articon zich dat had voorgesteld, heeft inmiddels een achterstand van een jaaf opge lopen. Men hoopt, door het nemen van maatregelen op andere gedeeld ten, deze achterstand te kunnen re duceren. In haar jaarverslag stelt Articon de gemeente Warmond verantwoordelijk voor het oplopen van een dergelijke aanzienlijke ver traging. Bestemmingsplan Gemeentesecretaris C. Zoetemelk van Warmond deelde vanmorgen mee het optimisme van Articon niet te delen. Hij meent dat het ge sprek met minister Westerterp, dat in juni door het Warmondse college werd gevoerd, en het daaropvol gende raadsbesluit waarbij in prin cipe akkoord werd gegaan met het tracé van de lijn, door Articon ver keerd geïnterpreteerd wordt. "Men cmpplripn trekt daaruit de conclusie als z verdachte smeekten W. praten met de stedebouwkun- dige van Warmond over de tijd splanning van dat bestemmings plan, maar voorlopig is nog niet te zeggen op wat voor termijn het plan gereed zal zyn. "Maar we zullen aandringen op de grootst mogely ke spoed", aldus secretaris Zoete melk, "want we willen niet de schijn op ons laden dat we de zaak onnodig vertragen". LEIDEN - De bouw van Ton Menkens ijshal aan de Vondel- laan verloopt bijzonder voor spoedig. Men ligt al voor op het bouwschema. Nu zijn ook al de ijsmachuies gearriveerd die tot de modernste behoren die er te krijgen zijn. Het is de bedoeling dat het ijs- maken volautomatisch zal verlopen. Het is in principe zo, dat de machine alleen maar aan- en uitgeschakeld hoeft te worden, de kwaliteit van het ijs regelt de machine dan zelf. Op dit moment zit Ton Menken al te denken aan de openings manifestatie. Dat de jeugd in het bijzonder betrokken zal worden bij de opening staat voor hem al vast, maar wie de opening zal verrichten is nog een grote vraag. LEIDEN - De strijd in de Leidse Hengelcompetitie is weer geheel open. Met nog twee wedstrijddagen voor de boeg zijn er nog tenminste zes teams, die kans hebben op de eindoverwinning. Na de wedstrij den van afgelopen weekeinde gaan twee teams aan kop: Alphen I en Sportvrienden, beide met 16 pun ten uit 9 wedstrijden. Sportvrien den kreeg de eerste nederlaag te slikken van het eerste team van DVS. De stand is op dit ogenblik: 1 Alphen 9-16, 2. Sportvrienden 9-16, 3. DVS 1 9-15,4 DVS 2 9-14,5. DW 9-13, 6. Zuid-West 9-12, 7. Hengel sport 19-11,8. Hengelsport 2 9-10, 9. Brasem (Ter Aar) 9-8, 10. Ons Hobby 9-7,11. De Ruisvoorn 9-6,12. De Meerval 9-4,13. Alphen 3 9-4,14. Vergadering over beheer LEIDEN - De commissie Cultuur zal binnenkort een speciale verga dering beleggen om de toekom stige beheersvorm van de schouw burg en het cultureel centrum te bepraten. Dit op verzoek van het PvdA-gemeenteraadslid Höppe- ner, die refereerde aan de belofte van wethouder Tesselaar dat de beide gebouwen niet eerder mogen worden geopend, voordat een be heersvorm is ontworpen. Zoals bekend is de opening van het gerestaureerde complex vastges teld op 15 oktober. Zowel Hóppe- ner als Van Oosten (PPR/D'66) wil len de zekerheid dat deze zaak uit erlijk 1 januari van het komend jaar is geregeld. De schouwburg is reeds een gemeente-instelling, maar K. en O. is hoewel zwaar door de gemeente gesubsidieerd, een particuliere stichting met een eigen bestuur. De raadsvrouwe, mr. G. J. Vermeu len zette uiteen, dat sommige slaafden om heroïne en hij ook wel werd be dreigd, zodat hij de dupe werd de noodsituatie verkeerden. Verdachte heeft nu een andere weg ingeslagen en pl. vroeg dan ook een lichter straf. Ar rest op 3 september. al gebouwd kunnen worden, ir zover zijn we nog niet. Er 'iTn^Wn moet eerst n°8 een bestemmings plan Schiphollijn op tafel komen en B. en W. willen niet eerder, dan wanneer dat plan ter visie ligt, uit spraken doen over het verlenen van de benodigde bouw- en aanlegver- gunningen. Aanstaande donderdag gaan B. en LEIDEN - Het PVDA-raadslid Höppener heeft wethouder Oos terman gevraagd in hoeverre het mogelijk is een overzicht te krijgen van wat de afdelingen van het psy chiatrisch ziekenhuis jaarlijks af zonderlijk kosten. Een en ander naar aanleiding van uitlatingen van de geneesheer-directeur Mojet in een vraaggesprek onlangs in deze krant over de mogelijk grote finan ciële consequenties van het afsto ten door Endegeest van de zwak zinnigenpaviljoens Jongens en Meisjes Voorgeest. Mojet wees er toen op dat de kosten van het apparaat van Endegeest dat dienst doet voor alle afdelingen, vrijwel gelijk blijven als Voorgeest wegvalt, hetgeen een grotere finan ciële druk op de begroting van het psychiatrisch ziekenhuis zou leg gen. Het afstoten van Voorgeest een vraag die actueel is geworden door de huidige tendens in de psy chiatrie om de zwakzinnigenzorg los van andere afdelingen te huis vesten zou om die reden ongewenst kunnen zijn, aldus Mojet. Höppener heeft Oosterman voorts gevraagd om bij het opstellen van het beleidsplan voor Endegeest voortdurend te overleggen met het ministerie en het college voor zie kenhuisvoorzieningen. "Zodra een onderdeel van het totale structuur plan klaar is, moet daarover direct overlegd worden om te voorkomen dat we straks met een beleidsplan zitten dat niet kan worden gereali seerd, omdat andere betrokken in stanties bezwaar maken, aldus Höppener Het opstellen van een aparte begroting voor ieder pavil joen van Endegeest achtte Ooster man een ingewikkelde zaak, die nader bekeken moet worden. Wel stemde hy toe, regelmatig met het ministerie over het te ontwerpen beleidsplan overleg te zullen voe- jonge moslem houdt zijn hand voor zijn oor, als een tank op christelijke stellingen in Beiroet vuurt BEIROET (ReuterijDPA) - De Amerikaanse regering heeft giste ren verklaard dat zij verdeling van Libanon afwyst. Doel van de reis van twee Amerikaanse diplomaten naar Libanon was slechts een prak tische reden en dit bezoek betekent geen verandering van de Ameri kaanse politiek inzake Libanon, al dus een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington. Gisteren is een aanval op het cen trum van Beiroet door de progres sieve strijdkrachten teruggeslagen, zo deelde deze mee. De aanval was gericht op de verovering van Ham- ra, het moderne westelyke stads deel. Van falangistische zyde werd ge zegd dat gistermiddag een regen granaten viel op de christelijke wy k Achrafieh. Rond Tripoli duurden de gevechten gisteren voort. Vooral tussen Tripoli en Zhorta, vijf km westelijk, werd hevig gevochten. In het zuiden van het land speelden zich emotionele taferelen af toen gezinnen die tientallen jaren ge scheiden waren geweest door de grens met Israël onder een nieuwe Israëlische maatregel elkaar een dag lang konden bezoeken. De Israëlische regering opende vo rige maand de grens toen Libane- zen bij de afscheiding klaagden over tekort aan voedsel, medicynen en werk in hun eigen land. Israël heeft de hulp geleidelijk uitgebreid om het wederzijds begrip te bevor deren. Van de toestemming tot wederzyds bezoek maakten gisteren 41 Liba nese christenen gebruik. De militaire leider van de conserva tieve Libanezen, Bechir Gemayel, zei gisteren dat in de 17 maanden burgeroorlog 40.000 Libanezen zijn gedood. Daar zyn de doden in de Palestijnse gelederen niet bij gere kend. Juiste cijfers van slachtoffers zijn echter moeilijk te geven omdat de organisatie van de. centrale over heid niet klopt. De bevolking van Libanon telde voor de burgeroor log nog geen drie miljoen. Alphen 2 9-4, 15 Brasem (Leiden) 9-2, 16. S. en G. 9-0. In de stand om de Leidsch Dagblad-beker gaat op dit ogenblik DVS I aan kop met 332 gevangen visjes. In het persoonlyk klassement is de stand na negen wedstrijden: 1. A. Doesburg (DW) 89 stuks, 2. H. v. d. Vlugt (De Meer val) 86 st. 3. R. Verkade (Alphen I) 83 st. 4. F. Zandbergen (DVS 1) 80 st. 5 J. Helverstein (S en G) 78 st. 6. H v. Loon (DVS 1) 78 st. 7. J. den Os (DVS 2) 78 st. 8. E. Odyk (Ons Hob- bv) 76 st. 9. H. Moenen (Zuid-West) 75 st. 10. W. Smit (DW) 74 st. 11. S. Stolk (Ons Hobby) 74 st. De compositiewedstrijd, ver bonden aan de zeventiende inter nationale harpweek in Maastricht, is gewonnen door de Nederlandse componist Hans Wesselink te Mar graten. Een internationale jury be kroonde zijn werk "Vijf humores ken". De tweede prijs werd toege kend aan de Russische componist Dimitri Smirnow voor zijn compor sitie Elegiaka voor harpsolo en de derde prijs ging naar de Engelsman Roger Nichols voor zijn Im promptu voor harp. VOORSCHOTEN - De Algemene Bond van Bejaarden afdeling Voorschoten telt thans 650 leden. In korte tijd is de „belangengroep" uitgegroeid tot een van de grotere verenigingen. Voozitter Melchelse (72 j.) vindt deze groei het normale gevolg van de diverse aktiviteiten, die allemaal gericht zijn op de blij vende zelfwerkzaamheid. Het stre ven van de Algemene Bejaarden- bond is het afrekenen met „opa en oma, dat doen we wel eventjes voor jullie". Er zijn tal van mensen, die met de meest goede bedoelingen, probe ren om „de oudjes" erbij te halen en zonder het te willen de bejaarden op hun hart trappen. Na een leven vol zorgen, wil een be jaarde het graag wel een beetje kalmer aan gaan doen, maar hij wil ook graag zelf zijn eigen tempo be palen en dat is veelal sneller dan vele hulpverleners veronderstel len. De leden van de bejaarden- bond in Voorschoten hebben hun eigen sooslevfen. Op 15 september wordt de nieuwe soos geopend in een lokaal van de voormalige Paus Johannesschool aan de Molenlaan. De sociëteit in „D'Ouwe Baljuw" op de Voorstraat wordt dan verlaten, maar vervan gen door een betere gelegenheid. De inrichting van de sociëteit is door de bejaarden zelf bijeenge- werkt o.a. door het ophalen van oude kranten. In een tijd dat vry wel geen enkele vereniging meer geld ziet in oud papier, heeft dit voor de bejaardenbond nog steeds waarde. Voorzitter Mechelse, groentehan delaar in ruste, let op de dubbeltjes en de centen en wordt bijgestaan doofden bestuur, dat ook nog steeds iedere cent omdraait. Het biljSrt is er al, de piano moet nog worden gevonden. De leden van de bejaardenbond hebben vrijwel al lemaal afgerekend met de tochten voor ouden van dagen en dergelij ke. „Dat was vroeger misschien wel nodig, maar nu heeft iedere 65- plusser een A.O.W. en ook een va kantieuitkering. Dit jaar gingen ruim honderd leden met de auto bus naar Thorn, zelf betaald, en eind september gaan er ruim vyftig naar Tirol, ook zelf betaald. Onze bar in de soos levert nog altijd winst op, al zijn de pilsjes, koftïe, thee en andere dranken zeer laag geprijsd. De 65-plussers van nu, hebben vroeger geleerd voorzichtig met geld om te springen en dat verleer je niet. Daarom hebben we een zanggroep, een dansgroep en ons eigen zwemuur in het instructie- bad. Allemaal zonder overheids subsidie". JOOP PETERS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14