Einde kaping vrijwel zonder bloedvergieten YS eisen garanties v an N oordkore anen Britse industrie krijgt maar voor de helft water Amerika neemt stelling tegen Zuid-Afrika' Droogte is ramp voor Engeland Om incidenten te voorkomen win een prijs Kom en win een prijs. TOEGANG GRATIS DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 LONDEN (AFP/Reuter/UPI) - Voor het eerst sedert het begin van de droogte zal voor een deel van de Britse industrie het water gerantsoeneerd worden. De fa brieken in zuid-Wales zullen met ingang van maandag slechts 50 procent van hun gebruikelijke hoeveelheid krijgen. De huishoudens in dat gebied moe ten het al 17 uur per dag zonder water stellen en mogelijk zullen scholen 's middags met het oog op de rantsoenering gesloten moeten worden. Een aantal ministers heeft gisteren de vakantie onderbroken om vandaag een spoedzitting onder leiding van premier James Cal- lagham bij te wonen ter bespre king van de economische gevol gen van de ernstigste droogte in het land sedert 250 jaar. De voorzitter van de nationale water-raad, Lord Nugent, deelde" mee dat in de nabije toekomst een driedaagse werkweek voor niet-essentiële Britse industrieën waarschijnlijk was. „Het is voor de binnenlandse consument moeilijk zich te realiseren hoe ernstig de situatie is. Tenslotte hebben wij in ons leven nog nooit zoiets meegemaakt", aldus Lord Felle bosbranden verwoestten vele hectaren natuurschoon Nugent. Hij zei dat er gevaren voor de werkgelegenheid be staan als de watervoorziening verder achteruitgaat. Londen heeft nog voor 90 dagen water. Verschillende andere ge bieden van zuid-Engeland en Wa les hebben nóg maar voor 70 da gen. Beperkingen van het huishoudelijk gebruik van water in heel Enge land en Wales werden van kracht nadat de vastgestelde periode van zeven dagen voor het indie nen van bezwaarschriften was verlopen. Volgens een kort gele den door het parlement met spoed behandelde droogtewet werden de boetes voor het ver spillen van water verhoogd van vijf pond (ca. 25 gulden) tot 400 pond (ca. 2.000 gulden). De minister voor planning, John Silkin, gaf opdracht met spoed een nationale studie te maken van de hulpbronnen voor de wa tervoorziening nadat een instan tie voorspeld had dat het land, zelfs als de winter nat zal zijn, in de volgende lente en zomer niet over voldoende water zal be schikken. Voor het eerst sedert het begin van de droogte zullen de meest ge- Patiënten geriatrische kliniek werden geëvacueerd. troffen gebieden, ondanks de hoge kosten, met tankers van wa ter worden voorzien. Het per tan ker aangevoerde water zal 16 keer zo duur zijn als normaal. Tot degenen die het zwaarst door de droogte getroffen zijn. beho ren de boeren wier matige oog sten verschrompeld te velde staan. Zij drongen bij de regering aan op financiële steun en op een devaluatie van het „groene pond", de sterlingkoers die ge bruikt wordt voor de handel in landbouwprodukten binnen de EG, die ongeveer 20 procent ho ger was dan de waarde van het pond op de buitenlandse wissel markten. De regering heeft echter ook te ma ken met druk van consumente norganisaties die zich verzetten tegen de onvermijdelijke prijs verhogingen voor voedsel die een dergelijke devaluatie met zich mee zou brengen. Intussen patrouilleerden ruim 100 vermoeide brandweerlieden in zuid-Engeland, gereed om op te treden bij een mogelijk opnieuw opvlammen van een grote brand die de nacht tevoren in Dorset woedde. De grote brand die woedt in het be kende „New Forest" in zuid- Engeland wordt de ergste van deze aard in Engeland en Wales van deze eeuw genoemd. Het hele bos heeft een oppervlakte van haast 25.000 hectare en de bomen en struiken zijn er als gevolg van de uitzonderlijke droogte van de laatste maanden bijzonder kwetsbaar. De brand was zon dagmorgen begonnen. Tot nu toe zijn er nog geen mensen gedood of gewond maar dieren des te De patiënten van een in de buurt van het historische woud staande geriatrische kliniek waren uit voorzorg geëvacueerd. Egypte en Libië beschuldigen elkaar Journalisten in Oeganda gearresteerd NAIROBI (AP) - Volgens de Nai- robische krant „The Standard" van gisteren zijn in Oeganda vier plaat selijke joumalistea gevangen ge nomen omdat zij in het bezit,waren van pamfletten waarin werd aan gedrongen op het aftreden van pre sident Amin. De pamfletten die elders al op grote schaal werden verspreid waren ge tekend door "Oegandese militairen en burgers'. „The Standard" meldde voorts dat het blad "Munno" dat wordt uitge geven door de rk kerk in Oeganda, door de regering is gesloten. De re den waarom, aldus „The Stan dard", Was niet bekend. De werknemers van het blad Munno zouden allen zijn gearres teerd. Volgens de berichten zou de krant gesloten zijn na er door Amin van te zijn beschuldigd dat de ge noemde pamfletten daar waren ge drukt. In het afgelopen weekeinde zijn twee Canadese missionarissen uit Oeganda gezet zonder opgave van redenen. Aangenomen wordt dat zij naar Canada zijn terugge keerd. Staking Franse journalisten PARIJS (Reuter) - De Franse jour nalistenvakbond heeft gisteren een nationale eendagsstaking uitge roepen om het personeel van het blad France-Soir te steunen dat al een week staakt. De nationale sta king zou donderdag gehouden moeten worden. De journalisten van France-Soir protesteren tegen de verkoop van de helft van het blad aan Robert Hersant, die al in bezit is van het ochtendblad Le Figaro en provin ciale bladen. Vandaag gaan zij voor een dag aan het werk, naar hun zeg gen om niet de schijn te wekken dat zij een rechtbank willen beïnvloe den die vandaag uitspraak doet over hun verzoek tot benoeming van een tijdelijk beheerder van het blad. Referendum in Spanje CAÏRO (DPA) - Met een afleidingsmanoeuvre zijn com mando's van het Egyptische leger er gisteren in geslaagd de gekaapte Boeing 737 op de luchthaven van de Egyptische stad Luxor uit de macht van drie Arabische guerrillastrij ders te bevrijden Volgens ooggetuigen werd de actie inge leid door twee als monteurs vermomde commando's en voltooid met een stormaanval van een elitekorps op het f. toestel waarin ongeveer honderd passagiers en beman ningsleden zaten. Bij de aanval werd een van de ka pers zwaar gewond. De passagiers en de bemanningsleden bleven on gedeerd en ook aan de kant van de Egyptische bestormers vielen geen slachtoffers. De Egyptische pre mier Mamdoeh Salem verklaarde later dat de vliegtuigkapers hadden bekend dat de actie was gefinan cierd door de Libische leider kolo nel Gaddafi. Deze had hun een be loning van ongeveer 240.000 dollar in het vooruitzicht gesteld als zij het Egyptische vliegtuig naar Libië zouden dirigeren. De spanningen tussen Libië en Egypte zijn de laat ste weken aanzienlijk verscherpt. Beschuldiging Libië heeft echter Egypte ervan be schuldigd de kaping op touw te hebben gezet teneinde Libië van het incident de schuld te geven. De kapers zelf waren agenten van de inlichtingendienst, hetgeen ver klaart hoe Egyptische commando's in staat waren het toestel te be stormen en de passagiers te bevrij den zonder dat er iemand gewond werd, zo vervolgde de woordvoer der. De kaping was georganiseerd "om de Egyptische premier, Mamdoeh Salem, in staat te stellen bekend te maken dat de Libische Arabische republiek het complot gesmeed had". Maar Salem vergat dat Libië de kaping onmiddellijk had ver oordeeld als zijnde een onverant woordelijke daad die de levens van onschuldige passagiers in gevaar bracht, aldus de woordvoerder die geciteerd werd door het officiële Libische persbureau Arna. autoriteiten gevraagd de achter gronden van de kaping 'te onder zoeken. Een van de drie kapers zwaait naar een andere, nadat hij is ov terd door als mechaniceris verkleedde Egyptische commando's WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft zwarte Amerikaanse leiders giste ren verzekerd dat hij "in de ko mende dagen zeer openlijk stelling zal nemen tegen het vermoorden in Zuid-Afrika" van zwarten tijdens de golf van ongeregeldheden. Dit heeft ds. Jesse Jackson meege deeld. Jackson stond aan het hoofd van een delegatie van vooraan staande zwarte Amerikanen die op het ministerie van Buitenlandse Zaken een bespreking met de mi nister voerde. Volgens Jackson had Kissinger ook te kennen gegeven dat als de huidige politieke onderhandelin gen met Zuid-Afrika niet een einde zouden kunnen maken aan de "moorden" in Zuid-Afrika, de rege ring "de weg van economische sancties zou volgen". De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington, Robert Funseth, kon echter nog geen commentaar van Kissinger op de verklaring van Jackson geven. Jackson deelde verder mee dat Kissinger ook te kennen had gege ven dat een tweede ontmoeting met de Zuidafrikaanse premier, John Vorster, "ophanden" was. Volgens Jackson had Kissinger de delegatie meegedeeld dat zijn aan dacht wat Afrika betreft tot dusver in de eerste plaats gericht was op het bereiken van een meerder heidsbewind voor Namibië (zuid west-Afrika) en Rhodesië en dat het duidelijk was dat als er daar een meerderheidsbewind kwam, Zuid-Afrika aan de beurt zou ko- een communiquë in Addis Abeba de grondwetsconferentie voor Na mibië, die in Windhoek is gehou den, veroordeeld als "pseudo- onderhandelingen" De organisatie noemt het vaststel len van een nieuwe onafhankelijk heidsdatum een vertragingsma noeuvre en eist dat Zuid-Afrika de datum aanhoudt die de VN heeft vastgesteld, namelijk 31 augustus 1976. De OAE eist tevens terugtrekking van het Zuidafrikaanse bestuur uit Namibië en het organiseren van vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties. Boekowski niet meer geïsoleerd FRANKFORT (Reuter) - Volgens de Westduitse vereniging voor de mensenrechten is de gedetineerde Sowjetrussische dissident Wladi- mir Boekowski niet langer een zaam opgesloten. De vereniging verklaarde gisteren dat Boekowski's moeder telefo nisch had meegedeeld dat zij ge looft dat de verbeterde omstandig heden rond de gevangenschap van haar zoon, het gevolg zijn van in ternationale protesten tegen zijn behandeling. Mevrouw Boekowski heeft haar zoon op 19 augustus mogen opzoe ken, nadat zij al verscheidene maanden niets meer van hem had gehoord. Boekowski werd in 1972 veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf wegens het verspreiden van „propaganda tegen de staat". WASHINGTON (DPA/Reuter/UPI) - De Verenigde Staten hebben van Noord-Korea garanties geëist dat incidenten aan de demarcatielijn tussen Noord- en Zuid-Korea, zoals vorige week woensdag toen twee Amerikaanse officieren door Noordkoreaanse grenswachten werden gedood, zich niet zullen herhalen. ren was binnengevaren. Hij wilde echter niet de juiste positie van de vlooteenheid noemen. Vrijlating uitgesteld MADRID (AFP) - Het referendum dat in Spanje in oktober gehouden zou worden is een maand uitgesteld en zal nu op een nog niet vastges telde dag tussen 20 november en 10 december worden gehouden, aldus het blad "Pueblo" gisteravond. Het zegt uit regeringskringen ver nomen te hebben dat de regering voordien nog bepaalde politieke besluiten wil nemen. Ook zou de regering nog niet hebben vastges teld welke vragen by het referen dum zullen worden gesteld. Premier Mamdoeh Salem ver klaarde op een persconferentie dat twee van de drie kapers met revol vers waren gewapend en de derde met een dolk. Zij hadden tassen bij zich die vol met explosieven zaten. Salem zei dat een van de kapers een Jordaans paspoort had, een ander een Koeweits paspoort en dat de derde in het bezit was van Pales tijnse papieren. Volgens de premier waren ze alle drie opgeleid in Libië. Het drietal wilde met hun daad de vrijlating afdwingen van drie Li- biërs, een Zuidjemeniet en een Pa lestijn, die wegens politieke aan slagen in Cairo gevangen zitten. Zij hadden gedreigd het toestel op te blazen als hun eisen niet werden ingewilligd. De kapers hadden de gezagvoerder van het Egyptische vliegtuig, dat een binnenlandse vlucht van Cairo naar Luxor maak te, opgedragen naar Benghazi in Libië te vliegen. Zij stonden hem echter een tussenlanding in Luxor toe om brandstof te tanken. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft zich van de kaping gedistantieerd en de Egyptische Een woordvoerder van rie van Buitenlandse Zaken in Washington zei gisteren dat de Ver enigde Staten voor vandaag een vergadering van de gemengde wa penstilstandscommissie hebben aangevraagd. Zij willen op die bij eenkomst nadrukkelijk genoemde garanties eisen. Vastberaden Kennelijk in een poging olie op de golven te gieten zei de perssecreta ris van het Witte Huis, Ron Nessen, gisteren dat president Ford vrede wil, maar dat Noord-Korea toch niet moet twyfelen aan de vastbe radenheid van de Verenigde Staten in het Koreaanse gebied. De woordvoerder zei dat de Ver enigde Staten op last van de presi dent maatregelen treffen om het le ven van de Amerikanen in de ge demilitariseerde zone tussen de beide Korea's te beschermen. Het Pentagon heeft intussen laten weten dat de beschuldiging van Noord-Korea dat Amerikaanse oor logsschepen de Noordkoreaanse territoriale wateren hebben ge schonden ongegrond is. Zone Na het incident was een Ameri kaanse vlooteenheid, bestaande uit het vliegdekschip Midway en vijf escorteschepen waarondereen met geleide raketten uitgeruste kruiser, naar de Koreaanse wateren gediri geerd. Een woordvoerder van het Pentagon zei dat de Midway niet de Noordkoreaanse territoriale wate- Noord-Korea heeft een veiligheids zone van vijftig mijl voor zijn kust ingesteld. De Verenigde Staten er kennen echter alleen de 12-mijls- Koerswijziging De verklaring van Washington dat de Verenigde Staten de spijtbetui- ging over het incident als een „posi tieve stap" zien wordt door Wes terse waarnemers als een „koers wijziging" beschouwd. Tot dusver had Washington de Noordko reaanse verklaring als onvoldoende aangemerkt. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat Washington tevreden zal zijn als Noord-Korea de veilig heid van het Amerikaanse perso neel in de toekomst garandeert. De alarmtoestand waarin de ongeveer 42.000 man tellende Amerikaanse strijdmacht in Zuid-Korea sinds het incident is gebracht zal echter nog niet worden opgeheven. Daar entegen is de crisisgroep, die op het ministerie van Buitenlandse Zaken van uur tot uur de ontwikkelingen volgde, zondag ontbonden. Uit de kunstafdeling van de uni versiteit van Calgary in Canada zijn tijdens het weekeinde twintig kunstwerken, bestaande uit houts neden, etsen en gravures van de Duitse kunstenaar Albrecht Durer gestolen die naar schatting 750.000 dollar waard zijn. LEIDSCH DAGBLAD ZOMER-EXPRES IN LEIDEN op woensdag 25 augustus om 14.00 u. in Leiden, Morskwartier, op pleit? "Morschwijck", Topaaslaan 16.00 u. in Leiden Z.W. op het grasveld aan de Bazelstraat. PRESENTATIE: HANS VERSNEL Leidsch Dagblad zomerexpres: een half uur durend showprogramma voor jong en oud met muziek, zang, goochelen, dans en een flitsfende kwis!

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13