kan "leerschool" School Klopjacht op krekels Vandaag de allerlaatste zonnebloem Publiek Kruistocht G 1!fltffll na Concilie Oostduitse predikant sterft na wanhoops daad DINSDAG 24 AUGUSTUS 197« De paus is té progressief. Hoe onge looflijk het ook moge klinken: dui zenden katholieken zijn die mening toegedaan Zijn onverkort staan achter de door het Tweede Vati caans Concilie gewenste vernieu wingen is talloze gelovigen een doorn in het oog. Het gaat met name om de liturgievernieuwingen. Zij accepteren noch de vernieuwde La tijnse missen noch de eucharistie vieringen in de eigen taal. Een van de meest vooraanstaande katholiekendie met "Rome" in de clinch blijft liggenis mgr. M. Le- febvre, voorheen aartsbisschop van Tulle. Wanneer hij zondag in zijn geboortestad Lille (Frankrijk) een Latijnse H. Mis oude stijl zal op dragen, is de maat voor "Rome" vol en zal hij worden geëxcommuni ceerd. d.wjz. uit de kerk worden ge zet. Een paar weken geleden is hij reeds vanwege zijn activiteiten ge schorst in die zin, dat hij het pries terlijk ambt niet meer mag uitoefe nen. Deze maatregel werd "met droefenis"zoals de paus het in de brief omschreef, getroffen, omdat mgr. Lefebvre zich niet wenst te houden aan de nieuwe liturgie zoals deze door het Concilie is voor geschreven. In Nederland hebben wij een soort gelijke kwestie meegemaakt met pater Kotte. Omdat het nu echter een bisschop betreft, tilt men er in Rome zwaarder aan. Overigens ts "Rome" niet verrast. Mgr. Lefebvre heeft jaren in het openbaar zijn afkeer van het "mo dernisme" van het Concilie blijk gegeven. Zijn woorden heeft hij al in 1969 in daden omgezet, toen hij in het Zwitserse plaatsje Econe een ei gen seminarie stichtte. Vorig jaar begon hij een kruistocht tegen de nieuwe liturgie. Het preken in Zwitserland, waar hij woont werd hem daarop verboden. Vorige maand stelde de Curie hem een ul timatum. dat hij echter naast zich neerlegde. Het laat zich aanzien, dat hij het bevel van "Rome" om zondag af te zien van de W.Mis naast zich neer zal leggenDaarmee is dan een schisma een feit. want mgr. Lefebvre staat in deze niet al len. Priesters en andere gelovigen zullen hem volgen. En dat voor het opdragen van een Latijnse H .M is .zoals wij die vóór de jaren '60 iedere dag meemaakten THEO KROON Zonder dat ik daar om heb ge vraagd heeft het in de afgelopen weken telefoontjes geregend van mensen die mij vrijblij vende mededelingen deden over de afmeting van hun zon nebloem. Goed bedoeld natuur lijk maar wel overbodig want ik heb mij voorgenomen de kost bare ruimte in mijn rubriek niet dagelijks te vullen met medede lingen over het spel-zonder- einde "Wie heeft de grootste zonnebloem?" Maar om alle zonnebloemkwekers toch niet helemaal in de kou te laten staan maak ik vandaag één uit zondering. Voor de heer Hen- nipman uit Leiderdorp. U ziet Klokgelui in ere hersteld NIEUWKOOP - De hervormden van Nieuwkoop gaan binnenkort onder klokgelui naar de kerk. Dat kon tot nu toe niet, omdat het be scheiden torentje op de voorgevel van de aan de plas gelegen kerk klokloos is. Nu verheft zich op steenworp af stand van de kerk hoog in de lucht de ranke gemeentetoren. En die heeft behalve een carillon ook een luidklok. De kerkvoogden kwamen op het idee, het gemeentebestuur te vragen voortaan voor het begin van de diensten, half tien en half zeven, deze klok te mogen luiden. Hier mee zou ook een oud gebruik, waarmee vele jaren geleden werd gestopt, in eer worden hersteld. Het gemeentebestuur is toen bij enkele andere kerken, met name de remonstranten en de gereformeer den, die in de buurt van de her vormden zitten, te rade gegaan. Die bleken geen bezwaar te hebben. Aan hun toestemming hebben B. en W. wel enkele voorwaarden ver bonden. De klok moet deskundig geluid worden. Door iemand die het luidmechanisme kent en ermee weet om te gaan. En als zich een defect voordoet, dat duidelijk een gevolg is van het zondagse gelui, dan moet dat op rekening van de Het bestuur van de gereformeerde Oecumenische Sy node praat deze week met premier Vorster van Zuid-Afrika over de onlusten in de zwarte wijken. De algemene vergeaenng van deze synode, die in Kaapstad werd gehouden, is vrijdag gesloten. Het gesprek met Vor ster gaat over de door de synode aangenomen resolutie over de recente ongeregeldheden in de omgeving van Kaapstad, waarin een dringend beroep op de regering wordt gedaan om tegemoet te komen aan de bezwaren die aan het ont staan van de onlusten hebben bijgedragen. In een andere resolutie heeft de sy- node de lid-kerken in Zuid-Afrika gevraagd, zich diepgaand bezig te houden met de hele problematiek. .JfÉjÉj-' Verwacht wordt, dat alle lid-kerken rassenvraagstuk zullen bijwonen. Een motie van de zwarte Neder- duits gereformeerde afgevaardig- de, tevens bestuurslid van de GOS, ds. Sam Buti die acuut aandacht .JgW- vroeg voor vraagsyukken die met houden (ongelijke lonen, gevan- j|||Psw^ -V, gennemingen zonder proces, het 9^ ontbreken van vrij onderwijs en leerplicht voor ieder in Zuid-Afrika W en het trekarbeiderssysteem) kreeg jflis geen meerderheid. Wel een gema- fj tigder motie, waarmee ook ds. Buti f zich kon verenigen. De volgende algemene vergadering k van de Geref. Oecumenische Sy- r>c Vmr.n, node zal in 1980 in Frankrijk wor- den gehouden. "andere d; Leerschool „De school kan een leerschool zijn tot bevrijding uit individua lisme, uit intellectualisme en uit een op het eigenbelang gerichte profijtmentaliteit. Bevrijding uit individualisme leidt tot gemeen schapsvorming, uit intellectua lisme tot dienst en uit de profijt houding tot de bereidheid tot de len". Dat zei ds. G. van Loenen in een preek tijdens een dienst in de Scheppingskerk te Leiderdorp, die tot stand kwam in samenwerking tussen de hervormde gemeente, de gereformeerde kerk en de besturen van de christelijke onderwijsinstel lingen ter plaatse. Deze zondaga vonddienst verving een doorde weekse wijdingssamenkomst die elk jaar ter opening van het nieuwe schooljaar werd gehouden. Uit de grote opkomst van leerlingen, ou- gelijk is die andere dimensie in te bouwen in al ons bezig-zijn. Aan die vraag, die voor de richting van ons onderwijs medebepalend is, ont komt ook de kerk niet". Hij zette een vraagteken achter de vanzelfsprekendheid waarmee wij het'profijt van onze intellectuele en creatieve prestaties incasseren. De geschiedenis van de spijziging de 5000 mensen (Johannes 6) is, louter verstandelijk gezien, natuur lijk iets absurds. Dat kan gewoon niet. Maar het verhaal knjgt in onze eigen werkelijkheid wel praktische betekenis als wij een gemeenschap worden van mensen die gevormd zijn tot dienst en die het profijt van de enkeling minder achten dan de solidariteit tot delen. Kookboek O In New York verschijnt in het na jaar een KOOKBOEK, dat is sa mengesteld door de vrouwen van de bisschoppen der Episcopaalse Kerk in de Ver. Staten. De op brengst is bestemd voor het fonds van een der bisschoppen voor be strijding van honger en nood in de wereld. De bijna 130 vrouwen hebben de recepten en ideeën voor het kook boek gehaald uit het gehele ver spreidingsgebied van de Episco paalse Kerk, Voornamelijk de Ver. Staten en de Philippijnen. ders, personeel en bestuursleden bleek wel dat men de nieuwe vorm algemeen als een verbetering ziet. Hoewel de school een produkt is van onze maatschappij - en die ver andert maar heel moeizaam -, lig gen, aldus ds. Van Loenen, daar toch meer kansen om veranderin gen tot stand te brengen, zeker als de school het bijbelse motief dat ie der juist let op het belang van ande ren in haar scholing, opvoeding en vorming gestalte wil geven. In Gods orde leven mensen niet als losse individuen naast elkaar, met de maatschappelijke wedren als criterium. Ze zijn er Mét de ander. Wat dienst is, kunnen we aflezen uit het leven van Jezus Christus. Hij legde zijn hoogheid af en was voor de mensen beschikbaar. Ds. Van Loenen: „De vraag die op ons af komt is of de vorming van jonge mensen er een is tot eenzijdige in tellectuele prestaties óf dat het mo- Lochem Mr W. J. Geertsema, ris van dc koningin in Gelderland, zal op zaterdag 4 september de ge restaureerde Grote Kerk in Lo chem openen. De restauratie heeft tot dusver ruim 4 miljoen gekost, waarvan de overheid 90 procent vergoedt. Aan de ingebruikneming van de kerk is een culturele week verbonden. Daarmee wordt de kerk, die uiter aard weer beschikbaar is voor de eredienst, ook op andere mogelijk heden getoetst. Het is namelijk de bedoeling het gebouw, dat plaats biedt aan meer dan 1000 mensen, ook voor andere doeleinden te gaan gebruiken. Na de culturele week komt de kerk opnieuw in de steigers. Monumen tenzorg heeft toestemming gege ven nu ook de buitenmuren te res taureren. De deelneming en verantwoorde lijkheid van de leken in de kerk van het bisdom Den Bosch is het afge lopen jaar vooruitgegaan, mede dankzij impulsen van het pastoraal centrum. Aldus dit centrum in zijn overzicht 1975-1976 en zijn pro gramma voor het nieuwe seizoen. „We zijn van mening" - aldus het verslag - „dat er op dit gebied nog heel wat werk te doen valt en dat onze dienstverlening moet worden voortgezet". Tegelijk vragen de medewerkers zich echter af of zij zoveel mankracht en uren aan deze ontwikkeling moeten blijven be steden en of er niet meer terreinen zijn waar meer pionierswerk moet worden verricht. „Wij denken hier bij aan kerk en samenleving, nieuwe levensstijl, ontwikkeling van meer eigentijdse gemeente vorming e.d.". Daarom zullen voortaan veel plaat selijke cursussen en trainingen en kortlopende huiverlening worden gegeven door de dit jaar gevormde groep van „medewerkers in het veld", uitgebreid met de volwasse- nenkatecheten. De vrijkomende mensen gaan zich wijden aan de nieuwe prioriteiten, speciaal de werkgroep „kerk en samenleving,,. De werkgroep werkt mee aan een initiatief van de bedrijfsaalmoezeniers een kader cursus te geven over christen-zijn in de werksituatie. BEROEPINGSWERK: Her vormde Kerk - beroepen te Kin derdijk H. Veldhuizen Wapenveld, te Gameren, W. van Gorsel Ridder kerk, te Alblasserdam, J. Vos Put ten, te Rijssen, J. C. Schuurman Putten; bedankt voor Krimpen aan de Lek M. Verduin Brakel, voor Veenendaal en voor Wezep J. Vos Putten, voor Wieringerwerf B. Koole Leersum; aangenomen de benoeming tot hulppredikant te Usselo - Boekelo J. J. Roodsant, hulpprediker te Wadenoyen. Gere formeerde Kerken; aangenomen naar Voorburg T. J. Hagen, leraar godsdienst aldaar. BONN (SP) - Een Oostduitse evan gelische predikant Oskar Brüse- witz (47) uit Dossdorf is in een zie kenhuis in Halle aan zijn verwon dingen overleden nadat hij woens dag in de stad Beitz door zelfver branding protest had aangetekend tegen de onderdrukking van de godsdienst in de Duitse democrati sche republiek. Deze wanhoops daad werd door ooggetuigen in het westen bekend zodat ook de Oost duitse autoriteiten gedwongen wa ren na langdurig stilzwijgen aan het gebeuren bekendheid te geven. Zij poogden het voor te stellen alsof de predikant een ziekelijke, door waanvoorstellingen geplaagde man was die voor zijn daden niet verantwoordelijk was. Maar de vrouw van de predikant gaf weste lijke journalisten via de telefoon te kennen dat haar man, die bekend stond als een streng gelovig geeste lijke zich door een al te behoed zaam opererende evangelische kerk in de DDR in de steek gelaten voelde. "Mijn man wilde een duide lijk teken geven". Kort voor zijn poging tot zelfver branding had hij spandoeken ont rold met opschriften als "Voer de jeugd met in het verderf' en "Ker ken klagen de communisten aan" Volgens een verklaring van de Oostduitse evangelische kerk ver keerde Brüsewitz al geruime tijd in conflict met de Oostduitse staat. De predikant richtte zich fel tegen het Oostduitse streven door discrimi nering van kerkelijke jongeren hun toekomstkansen te belemmeren en "meer in het algemeen" dc opvoe ding tot haat, waaraan zich volgens hem de DDR stelselmatig schuldig maakt. Door de al te zeer voor de hand lig gende verklaring dat Brüsewitz geestelijk niet normaal was, poogt de regering zich vrij te pleiten van dit nieuwe pijnlijke voorval, nadat zij enige weken geleden internatio naal al in opspraak kwam door het doodschieten van een Italiaanse communist aan de Oostduitse grens. Een harige reuzenspin in je slaapkamer mag dan niet al les zijn; een kolonie luidruch tige krekels in en rond je wo ning is ook geen pretje. De bewoners van de Haarlem- mervaartweg in Leiden en met name die wonen in de buurt van het viaduct Willem de Zwijgerlaan, kunnen daar over meepraten sinds horden krekels zich behaaglijk in hun woonwijkje hebben genes teld en nu op gezette tijden wat "concerten" verzorgen. De krekelplaag dreigt nu zo uit de hand te lopen dat er een SOS is uitgegaan naar de ge meente met het beleefde doch dringende verzoek de buurt van de kwelgeesten te verlos- hem hier op de foto. de nek rek kend. de ogen gericht op het topje van zijn met spantouwen op de been gehouden reuzen- zonnebloem. Hij is de kam pioen. Dc recordhoogte: 5 me ter en 23 centimeter. Zijn laatste seizoen... In Lisse. aan het einde van de Kanaalstraat bij de ophaal brug over de Ringvaart, zoek je in het holst van de nacht nooit tevergeefs naar de goedlachse Kaagbewoner Jan van Nieuw koop. De 72-jarige palingvisser houdt daar elk jaar van juli tot oktober bij nachten ontij .trouw de wacht bij zijn over het water gespannen keernetten.Hij hoort bij de brug en bij de Ringvaart. En eigenlijk kan niemand zich voorstellen dat je Jan van Nieuwkoop 's nachts niet meer aantreft in zijn wachthuisje en dat het voor omwonenden, die de slaap niet kunnen vatten, niet meer mogelijk zal zijn om diep in de nacht bij Jan even een babbeltje te gaan maken. Toch gaat hij waarschijnlijk nog dit jaar zijn vertrouwde stek definitief verlaten. Hij heeft er nu precies vijftig visja- ren opzitten. Dat vindt Van Nieuwkoop meer dan voldoen de. Honderden Eén van de ondertekenaars van de alarmbrief is mevr. De Groot. Zij vertelde mij: '"s Avonds, zodra het begint te schemeren, begint voor ons de narigheid. Met honderden tegelijk gaan ze dan tekeer. En dat gesnerp komt overal vandaan. Ze zitten onder het viaduct, in de graskant langs de vaart en ook in onze hui zen. Het barst ervan. En doe er maar eens wat tegen. Een onbegonnen zaak. Het is vechten tegen de bierkaai. Al doe je je ramen en deuren nog zo goed dicht; ze vinden altijd wel een gaatje om binnen te dringen. Het geluid dat ze maken is de te harden. We doen nauwelijks meer een oog dicht. We zijn alleen nog maar op jacht". Rammen En bij die jacht is alles geoor loofd. De bewoners van de Haarlem mervaart weg ram men er dan ook lustig op los. Met "knuppels" van kranten- t De Leidse krekelkolonie voelt zich best op haar gemak bij het viaduct Willem de Zwijgerlaan rond de warme stoomleiding in de Haarlemmervaartweg papier, met vlakke hand, met schoenen en met professio nele strijdwapens als vlie genmeppers en spuitbussen. Mevr. De Groot (ze draaide er in de afgelopen weken talloze spuitbussen door): "Ik zou nog wel meer willen spuiten. Maar dan wordt het hier in huis net een gifhok. We moe ten nog een beetje om onze gezondheid denken ook. Laat de gemeente nu maar wat doen. Wij kunnen die beestjes niet meer aan". Ernst 30m het gemeentebestuur er van te overtuigen dat het ernst is met de krekels stapte de Leidse afgelopen vrijdag met het resultaat van een korte krekelklopjacht (vijf dode en één levende krekel) de gemeentesecretarie aan het Stadhuisplein binnen. Daar werden de gevelde dier tjes met gemengde gevoelens m ontvangst genomen door ambtenaar De Raad van de afdeling algemene zaken. Mevr. De Groot: "Men heeft ons nu de toezegging gedaan dat er op korte termijn iets gaat gebeuren. De diertjes worden opgestuurd naar Wa- geningen en daar gaat men onderzoeken welk bestrij dingsmiddel het best tegen ze gebruikt kan worden. We ho pen wel dat ze daar een beetje vaart achter zetten. Dan kun nen we binnenkort tenminste weer eens een nacht rustig slapen". ®@©e [rfefffiïfiKM Vtgjfi) AüirastefëküSSï past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11