Ford kiest conservatieve Dole als partner Geloogd Massief Eiken Top inColombo wil embargo Z.-Afrik a Meubelfabriek Oisterwijk Amerika stuurt versterkingen naar Z.-Korea Een bont weekjeRepublikeinseConventie Reacties verdeeld Kissinger denkt aan de toekomst de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 m KANSAS CITY (SP) - Ken week Re publikeinse conventie achter de rug. Een week van diepgravende speculaties en hoogdravende re devoeringen. Een week van naar bed gaan met Reagan en wakker worden naast Ford - bij wijze van spreken dan. Van hotel naar Municipal Auditorium, journa listieke burcht, waar onder an dere de staf van het Foreign Press Center van de Amerikaanse voor lichtingsdienst weer onschatbare hulp bood aan de honderden bui tenlandse journalisten. Door Anton Pfeiffer Van dit Auditorium naar het echte strijdtoneel, de Kemper Arena, eenflinkeind buiten de stad.Dan terug naar het hotel, heen en weer, heen en weer, je werd bepaald een bereisde Roel. In zo'n week neem je eigenlijk geen tijd om alles wat er rondom dat circus van hoge- schoolpolitiek gebeurt als een werkelijkheid tot je te laten door dringen. Maar het blijft allemaal hangen en als de conventie tens lotte achter de rug is kan je toch flarden van herinnering bij el kaar harkendie dan een vreemd bont boeketje vormen, dat best leuk is om mee naar huis te ne- De Kemper Arena: e sprinkhaan tussen de veestallen. Mooi of niet.de poten van dat ar chitectonische insect houden in elk geval het. dak boven de spor thal omhoog, zodat er binnen in het gebouw niet éen pilaar in de weg zit. Een schitterende toe schouwersruimte dus. Dat was fijn. want dan kon je goed al die sprekers zien, die de Repu blikeinen uit hun zak kunnen schudden alseen bakker zijn meel. Karl Rove bijvoorbeeld, die op de eerste ochten d al mochtEen parmantig baasje, een jaar of twintig, bezig aan zijn laatste college-seizoen. Hij is voorzitter van de club. waarin de Republi keinse college-studenten zich heb ben verenigd. Hij vertelt met bra voure dat het natuurlijk onzin is als je geen baan kunt krijgenAls je maar echt wilt en goed je best doet op school,zal het waarachtig wel gaan. Hij weet blijkbaar niet dat er ook jongens zijn. die niet naar zo'n college kunnen, omdat er geen geld is thuis, jongens die als werklozen worden geboren. Maar hij heeft het fraai gezegd en over een jaar of vijfentwintig zie je hem vast wel weer terug in zo'n zelfde arena, dan als kandidaat Elke dag werd geopend met het Amerikaanse volkslied. Dat ge beurt ook bij de Democraten. Maar daar barst dan de volle bak van de Madison Square Garden in New York in een orkaan van een zangkoor uit. De Republi keinen doen dat veel chiquer. Die hebben elke dag een gastzanger Bij de openingszitting was dat een veelbelovende meneer, die als jongenssopraan al de beste van het koor moet zijn geweest en nu dan ook kandidaat is voor het ministerschap van justitie van de staat Missouri. President Ford had hoofdkwartier in het Crown Center Hotel, een magnifiek gebouw met een luis terrijk doolhof van winkeltjes en eethuisjes van binnen. Van de honderden ramen van dit bol werk was er eentje geblindeerd met een spandoek voor Ronald Reagan. Een fan, doorgedrongen in het heiligdom van de aarts vijandHij heeft er een hele week voor in een donkere kamer moe ten zitten, want het doekwerk be sloeg zijn complete beglazing. Maar een pesterijtje zo verfijnd, dat dit het ongemak en de hemel hoge rekening van dit peperdure hotel beslist waard is geweest. Naast de familie Ford en voorna melijk naast dochter Susan kon je in de ere-loges geregeld op de eer ste rij Sonny zien zitten,een van de populairste televisiekomieken van Amerika, een soort Johnny Kraaykampmaar dan anders. Hij had een betere plaats dan John Connally, de plotseling ge dumpte kanshebber, die zo ge ruisloos van Fords duo-zitje is af gevallen. Hij gelclt als een van de meest gloedvolle sprekers in de Repu blikeinse selectie, maar kreeg dinsdag een heel lauwe reactie op zijn toespraak voor de volle are na. Hij zat daarna steeds knorrig vijf rijen achter het gezin van de president, gelijk een gokker op een paardenkoers met een verre kijker naar de overkant te gluren waar Nancy Reagan haar loge had. Het joumalistenleger was ver spreid over en buiten de hele stad maar de vrees dat dit rampzalig zou worden werd niet bewaar heid. Een beetje lastig, dat was alles. Maar de mensen van Kan sas City zetten er een zo ontwape nende vriendelijkheid voor in de plaats, dal het leed nergens diep kon doorvreten Het feest van Fords overwinning is nergenszo bruisend gevierd als in het hotel van de delegatie uit Alaska. Toen het lawaai in de vroege ochtend al te bar bleef doordreunen kwam de hoteleige naar om wat rust verzoeken "Paz op, of we kopen het hele hotel' was de repliek van de Alaskanen. Toen even. daarna een assistent van senator Edward Brooke, die in hetzelfde hotel logeerde, ook al om stilte kwam vragen, liet de feestvierende delegatie weten, dat ze Massachussettsde staat van deze uit zijn slaap gehouden senator, maar gelijk mee moesten inpakken. Een ijskoud volkje.dat van Alaska. KANSAS CITY (AP) - President Ford heeft gisteren sena tor Robert J. Dole aangewezen als zijn kandidaat voor het vice-presidentschap. Zonder enthousiasme, en hier en daar met duidelijke tegenzin, heeft de Republikeinse partijcon ventie haar goedkeuring gehecht aan de kandidatuur voor het vice-presidentschap. Ook sancties tegen Frankrijk en Israël Dole is door president Ford gese lecteerd als tweede man op het Re publikeinse "ticket", omdat hun beider politieke inzichten in grote trekken samenvallen. Net als Ford staat Dole bekend als een gema tigde conservatief in de "grand old party". Mat Tijdens de stemming over Dole's kandidatuur heerste in de conven- tiehal een wat matte sfeer. De gede legeerden waren zichtbaar ver moeid. Tijdens het stemmen klonk zwarte kinderen hier en daar enig protest tegen Do le, en toen deze door de staat New York over het vereiste minimum van 1130 stemmen was heengehol- pen had men er slechts applausje voor over. Toen Fords verslagen tegenstander Ronald Reagan de hal betrad, werd hij echter door een harde kern van aan de Republikeinse partij kan niet in twijfel worden getrokken. Zijn herverkiezing in de Senaat in 1974 ondanks zijn banden met Nixon (hij was overigens "schoon" wat betreft het Watergate- schandaal) duidt erop dat hij de kiezers weet aan te trekken, met name op het platteland en in de kleine steden. Net als het meren deel van de Amerikaanse parle mentariërs is hij jurist. De kandidaat voor het vice- presidentschap is tegenstander van het "busing", het vervoer van blanke scho len, en omgekeerd, om de integratie te bevorderen. Hij is tegen abortus, tegen het inkrimpen van de in het buitenland gelegerde Amerikaanse lauw strijdkrachten. Hij is voorstander van het invoeren van de doodstraf voor bepaalde misdaden. aanhangers zeker tien minuten zonder Dole interesseert zich in het bij- COLOMBO (Reuter) - Op de top conferentie van de niet-gebonden landen in Colombo is gisteren in een ontwerpresolutie aangedron gen op een verplicht wapenem bargo van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika en een olie embargo tegen Frankrijk en Israël. De sancties tegen de twee laatstge noemde landen zouden een straf zijn voor hun schending van resolu ties van de algemene vergadering van de V.N. waarin stelling wordt genomen tegen de levering van wapens aan het apartheidsregime van Zuid-Afrika. In de ontwerpresolutie staat: ,,De conferentie doet een beroep op de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een dwingend wapenem bargo tegen Zuid-Afrika in te stel len. „Voorts doet de conferentie een be roep op alle lid-staten afzonderlijk en collectief dergelijke sancties, waaronder een olie-embargo, toe te passen op Frankrijk en Israël, om dat zij consequent doorgaan met het schenden van resoluties van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties tegen wapenleverin gen aan het Zuidafrikaanse apar theidsbewind". Nederland wordt met niet- gebonden en communistische en Scandinavische landen genoemd onder de landen die „edelmoedige bijdragen leveren in humanitaire en andere hulp voor de onder drukte volkeren en hun bevrij dingsbewegingen". De Sowjet-Unie heeft gisteren de kritiek van de niet-gebonden top op de aanwezigheid van de Sowjet- vloot op de Stille Oceaan, van de hand gewezen. Het partijblad Prawda schreef dat de sprekers in Colombo die het hebben gehad over pogingen tot invloedsuitbrei ding van de grote mogendheden in het gebied van de Stille Oceaan, „zijn voorbijgegaan aan de ware stand van zaken". De belangrijkste concrete beslis singen van de niet-gebonden top liggen op economisch gebied. Zo willen de niet-gebonden landen grondstofkartels vestigen, prijs maatregelen nemen die gemeen schappelijk gefinancierd zouden moeten worden, een voedselfonds instellen en in het algemeen hun handelspolitiek ten opzichte van de geïndustrialiseerde landen op el kaar afstemmen. Een noord-zuid conflict willen ze uit de weg gaan. „Coöperatie en niet confrontatie", is het devies. lang toegeklapt, De Reagan-supporters zwaaiden spraak varf gisteren met spandoeken als "we love you blikeinse Conventie is chamelijk gehandicapten. Zijn toe- de Repu- gebaren "wij hebben de recht- vertaald door een tolk. Dole i vaardige strijd gestreden". Het be- scheiden en afgelopen december sluit van Ford, die de nacht tevoren voor de tweede maal getrouwd, met door de Republikeinen als presi- Mary Elizabeth Hanford, dentskandidaat werd aangewezen, ontlokte verraste reacties. Politieke Hij heeft waarnemers wezen er echter op dat de president met Dole zich met name richt op de kiezers in het agrarische midden-westen, waar de landbouwpolitiek van de Republi keinse regering sinds lang scherp wordt gekritiseerd. Dole stamt uit Topeka, Kansas, in het midden westen en geniet daar een aanzien lijke populariteit. Hij heeft sterke agrarische banden. t Amerikaanse troepen in volledige gevechtsuitrusting i middellijke nabijheid van de bestandslijn in Korea. De Ameri kaanse strijdkrachten zijn hier in staat van paraatheid gebracht na het incident, waarbij Noordkoreaanse soldaten twee Ameri kaanse officieren hebben doodgeslagen. WASHINGTON (UPI/AFP) - De Verenigde Staten hebben hun luchtmachteenheden in Zuid-Korea versterkt met straaljagers van het type F-4. Volgens kringen van het mi nisterie van Defensie in Was hington zijn ongeveer 25 van deze toestellen van de lucht machtbasis Kadena op Oki nawa overgebracht naar Ko rea. Voorts wordt op een basis in de staat Idaho een eskader jachtbommenwerpérs van het type F-lll gereed gemaakt voor overbrenging naar Zuid-Korea. De woordvoerder van het Pen tagon sprak van een voor zorgsmaatregel. Inmiddels zijn de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea in staat van verhoogde waakzaamheid ge bracht. Dit houdt in dat de ver lofgangers naar hun onderdeel zijn teruggeroepen, de bewa king van de militaire installa ties is versterkt, alle uitrus ting wordt gecontroleerd en de verkenningsactiviteit wordt uitgebreid. Tijdens de oktoberoorlog van 1973 in het Midden-Oosten verkeerden de Amerikaanse strijdkrachten overal in de zelfde staat van paraatheid, die twee fasen onder een volle dige oorlogsparaatheid ligt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei niet over aanwijzingen te beschik ken, dat de VS „voor het ogen blik plannen hebben voor een militaire actie". Aanleiding tot de bijzondere maatregelen is de dood van twee Amerikaanse officieren, die bij een incident met Noordkoreaanse militairen om het leven kwamen. De woordvoerder van het State Department herhaalde dat de Noordkoreanen verantwoor delijk waren voor het incident, dat de Amerikaanse bevelheb ber in Korea, generaal Stil- well, betiteld heeft als "wel bewuste moord". Noord-Korea heeft Amerika er van beschul digd het incident te hebben uitgelokt. Het Noordkoreaanse leger en de organisaties van rode gar disten van arbeiders, boeren en jongeren hebben gisteren opdracht gekregen zich gereed te houden voor de strijd. De opdracht is uitgegaan van pre sident Kim II Soeng in zijn hoedanigheid van opperbe velhebber van de Noordko reaanse strijdkrachten. Dit blijkt uit een bericht van radio Pjongjang dat in Tokio is op gevangen. Het Koreaanse centrale pers bureau (Noord-Korea) maakte later ook melding van het in staat van alarm brengen van de Noordkoreaanse strijd krachten en de militie. Het liet weten dat "wij niet als eersten anderen willen provoceren maar we zullen de vijand nooit toestaan ons eerst te provoce ren. Als de Amerikaanse impe rialisten het wagen een oorlog te beginnen ondanks onze krachtige waarshuwing, zul len zij niet in staat zijn aan een vernietigende slag te ontsnap pen", aldus het persbureau. Jaar van de aardbevingen WASHINGTON/PARIJS (UPI) - Nog voordat 1976 voorbij is kan het al worden aangemerkt als het jaar waarin zich sinds 1970 de rampza ligste aardbevingen hebben voor gedaan. Over de hele wereld zijn daarbij in 1976 tot dusver meer dan 25.000 doden gevallen. De balans van het bureau noemt 23.000 doden bij de aardbeving van 4 februari in Guatemala, 4.900 op 6 mei in het noordoosten van Italië, 6.600 op 14juli op Bali en „minstens verscheidene duizenden" bij de ramp die deze week de Filippijnen trof. Dit cijfer is nog verre van compleet want over het aantal .slachtoffers van de aardbevingen in de Sowjet-Unie op 8 april en 1 mei en in China eind juli is nog niets be kend. Meldingen over 9.000 doden in westelijk Nieuw-Guinea zijn nog niet bevestigd. Zeker drie mensen zijn gisteren omgekomen door een aardbeving die de Turkse stad Denizli trof. Ver scheidene gebouwen zijn bescha digd. De stad ligt 400 km ten zuiden van Istanboel. BOSTON (UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, is zich volgens de „Boston Globe" nu al druk aan het indekken voor een toekomst als contract, columns sident wordt gekozen. „Naar verluidt is Kissinger de markt aan het verkennen, waarbij hij denkt aan een lucratief boeken- of week- N" ïxon ambteloos burger. Volgens hard- bladen en een commentatorsbaan Bob Dole is niet een van de specta- nekkige geruchten zou Kissinger bij de televisie", zegt de Globe in culairste personen uit het Ameri- eind dit jaar willen opstappen, ze- zijn editie van gisteren, kaanse Congres, maar zijn trouw ker wanneer Jimmy Carter tot pre- „Vrienden en medewerkers", ver volgt de krant, „zeggen dat Kissin ger, die niet erg welgesteld is, zo vlug mogelijk vaste financiële grond onder de voet wil krijgen". „Maar zijn vrienden zeggen ook" besluit het blad, „dat Kissinger graag als minister zal aanblijven wanneer Ford in november de ver kiezingen wint". ADVERTENTIE Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur. de VS (rechts) heeft bekendgemaaktdat de Republikein Dole r het presidentschap in november. Mevrouw Dole is de lachende Lachende gezichten, nadat president Ford i zijn tweede man zal zijn bij de verkiezingen derde, op de foto alth.ans. s.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9