Bijdragen voor indienstneming werkloze jeugd Catharine N. leefde jaren in een hel Openbaarheid inkomens: een zaak van lange adem WEEK Roxasect VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 BLIJVERS CAMERA - "Once upon a time in the West." LIDO - "Skyriders". STUDIO - "One flew over the cuckoo's nest". TRIANON - "André van Duins pretfilm". Kindermatinee CAMERA - "Kuifje ei blauwe sinaasappel." REX-"101 Dalmatiërs". Nachtfilms CAMERA - "Open Season". REX - "Bibi, het wellustige meisje". REX LUXOR Een gangster, die op A1 Capone wil lijken, maar daamee te hoog grijpt. Dat is eigenlijk de essen tie van "Twee binken". De an der is een priester, die er gangs terpraktijken op na houdt om het hoofd boven water te kun nen houden. Een weinig preten tieuze, maar best te verteren film met grappige vechtpar tijen, waar best een tijdje van te genieten valt. Goede films in andere steden "Next stop Greenwich Village" van Paul Mazursky, lijnbaan theater, Rotterdam. "Le Fou" (Goretta), The Movies, Amsterdam. "Badlands" met Martin Sheen, Cinetol, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO 1: "André van Duin's pretfilm", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. AL. APOLLO 2: "The man from the Organization", dag. 2.00,7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur. 18 jaar. ASTA; "Taxi driver", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. BIJOU: "Mother, jugs speed", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. CALYPSO: "Wan pipel", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. AL. CAMERA: "Spreken is zilver", dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur, zo. 1.30. 4.15, 7.00 en 9.45 uur. AL. CINEAC: "The party", dag. 7.00 en 9.30 uur. AL. CORSO: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.15,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. DU MIDI: "Dokter Pulder zaait papavers", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. EURO: "The sound of music", dag. 1.30 en 7.45 uur, za., zo. en METROPOL.E:45"AUrthe'presi- dents men", dag. 6 45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.00, 3.45, 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: "Hollywood - Hol lywood", dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. ODEON 2: "Carnal Knowled ge", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. ODEON 3: "De 7e compagnie is weer boven water", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. ODEON/THE MOVIES: "Tar- zoon, de schande van de jung le", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. OLYMPIA "Mackenna's gold", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: "Familv plot", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. za. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. REX: "Levend verslonden", dag. 11.30,1.30,3.30,5.30,7.30 en 9.30 uur. 18 jaar. ROYAL'70: "Het Deense sleu telgat", do., za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. vr. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: "Platvoet in Hong- Kong", ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur, do., vr en za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zo. 1.45, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur, do., vr., zo., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: "Wan pipel", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. AL. DEN HAAG (SP) - Minister Boersma van Sociale Zaken heeft het bedrijfsleven diverse tegemoetkomingen in het vooruitzicht gesteld ter bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Een jaar voor doodslag op schoonmoeder BREDA (SP) - Als je rekent op de doodstraf, dan valt een eis van vier jaar behoorlijk mee, laat staan het vonnis van een jaar. De 25-jarige Pakistaanse Catharine N. huilde gistermiddag dan ook van geluk toen ze de uitspraak van de Bredase rechtbank aanhoorde. Nadat zij op 22 april thuis in Tilburg met een bijl haar schoonmoeder de schedel had -ingeslagen, was ze er zeker van dat ze zou worden opge hangen. De geijkte straf in Pakistan voor een dergelijk misdrijf. Van daar dat ze in paniek op de vlucht sloeg. Zonder papieren of geld op zak pakte ze de trein, op zoek naar kennissen, die in Den Haag of Rot terdam moesten wonen. Omdat ze zonder treinkaartje reisde haalde de spoorwegrecher che haar bij Rotterdam-CS uit de trein. Toen bleek ook dat ze gezocht werd Wegens moord, moord was hetgeen officier van jus titie mr P van Benthen haar pri mair ten laste had gelegd. Hij liet dat echter vallen, omdat hij vond dat er onvoldoende bewijs was voor de voorbedachte rade. Mr. Van Be- nthem: ..Het is zeker niet gebeurd op een geslepen manier. Toch zijn er momenten datje zegt, ja ze wilde van tevoren al haar schoonmoeder uit de weg ruimen. Bepaalde uitla tingen van haar. Ook de kuil. waarin ze het lijk na haar dood heeft begraven intrigeert me. Ze heefter zelf verschillende verklaringen over afgelegd. Ook buren menen dat Catharine weken van tevoren al in de achtertuin bezig is geweest met graven. Maar alles bij elkaar is het niet voldoende om de voorbe dachte rade hard te maken". De officier vond wel dat de doods lag bewezen was. De opzet tot do den haalde hij uit de verklaringen van Catharine zelf. die bij de verho ren onder meer had toegegeven: „Ik besloot haar te doden op het moment dat ik met de bijl achter haar stond". De rechtbank ging met de officier mee, voor zover het ten minste de bewijsvoering betrof. Van de eis van vier jaar bleef tens lotte in het vonnis maar.één jaar over met aftrek van voorarrest Rechtbankpresident mr L. C. van der Plas motiveerde: „We hebben rekening gehouden met de hele voorgeschiedenis. Er waren zoda nige spanningen binnen haar hu- ADVERTENTIE Tegen muggen en vliegen: o Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op'-. met Roxasect. Bevat •..Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. Door Gerard van Zuuren welijk, dat de daad haar sterk ver minderd moet worden toegere- Bemoeiziek Het huwelijk van Catharine N. met haar landgenoot Arthur Peter was een hel. Niet zozeer door haar man, alswel door de bemoeizieke, ruzie zoekende schoonmoeder Daisy (67). Er ging geen dag voorbij zon der ruzie. Ook die 22e april niet. 's- Ochtends nog had Catharine er van haar schoonmoeder met de deeg roller van langs gehad. De middag pauze was rustig verlopen, omdat Arthur thuis was, maar nauwelijks had hij zijn hielen gelicht of schoonma haalde fel uit naar een van de drie zoontjes van het sinds drie jaar in Nederland wonende Pakistaanse echtpaar. Toen pakte Catharine de bijl, die altijd bij de hand lag voor het slach ten van kippen. Ze hakte ongena dig in op de vrouw die haar jaren lang had geslagen, getreiterd, uit gescholden en vernederd. Ze bleef slaan. Met een karretje reed ze het lijk naar de achtertuin, om het daar te begraven. De psychiater, de reclasserings- ambtenaar, de officier van justitie, de raadsman en ook de rechters vertoonden allemaal begrip. Ze wa ren het er over eens dat het frele. gitzwarte vrouwtje maar zo vlug mogelijk weer naar haar zoontjes van zes maanden, anderhalfjaar en driejaar oud moest. De psychiater „Niet op intellec tueel, maar op emotioneel gebied heeft ze hier een gebrekkige ont wikkeling doorgemaakt. Elke mo gelijkheid om zich aan te passen werd geblokkeerd. Ze tolereerde elke krenking, maar op het laatst bleek haar draagkracht tekort te schieten". Ellende De reclassering: „In Nederland was het huwelijk een en al ellende. Ze zat klem. Ze zat gevangen in eigen huis. Ze werd getiranniseerd door haar schoonmoeder". De officier: „Het was Arthurs tweede huwelijk, en het was tot stand gebracht door zijn moeder. Zijn eerste vrouw was bij hem weg gelopen. Oorzaak: zijn moeder. De man had niet de kracht tussenbeide te komen. Moeder was een bijzon der lastig mens. Overal waar ze kwam maakte ze ruzie". Ook buren in Tilburg hoorden vaak schreeu wende ruzies. Catharine werd mid den in de winter eens uit haar eigen huis gezet. Ze raakte in een totaal isolement. Ze kon zich tegenover niemand uiten. Het was voor haar inderdaad een benauwende situa tie. Dat neemt echter niet weg, dat ze wel schuld heeft aan de dood van haar schoonmoeder". Raadsman mr. W. van Es: „Al die jaren hier is ze geestelijk gekweld, mishandeld. Als ze klaagde bij haar man, briefde die dat door aan zijn moeder. Dan kreeg Catharine er weer van langs. Ze was geestelijk een zwaar gewond mens, dat niet wegkon. Ze had niets, geen geld, geen kleren en geen pas, want die had schoonma verstopt". Volgens mr. Van Es dreigde schoonma regelmatig Catharine te rug te sturen naar Pakistan. De kinderen zou zij dan wel verder op voeden. Haar zoon viel haar dan onmiddellijk bij en liet zijn vrouw weten waarom hij eigenlijk met haar getrouwd was: „Ik heb alleen maar drie zonen van je willen heb ben. Die heb ik nu. Verder heb ik je niet meer nodig". UTRECHT - Burgemeester Vonhof van Utrecht pro beert de heer H. van Opstal enigszins te kalmeren. De 78-jarige man wilde giste ravond tijdens een gemeen teraadsvergadering een discussie met de raad aan gaan over de vraag waarom buslijn 16 in de avonduren en in het wee keinde niet meer langs het bejaardentehuis rijdt waardoor de bejaarden op die tijden zijn verstoken van openbaar vervoer. Vonhoff kon de man, die hoopte "dat de gemeente raadsleden zijn leeftijd zouden halen in goede ge zondheid", niet stil krijgen. Er zat voorde burgemeester toen niets anders op dan de vergadering te schorsen. Hij nam daarop de be jaarde apart en sprak hem "vaderlijk" toe. Vonhoff beloofde de man een uitnodiging te sturen voor de komende vergadering van de raadscommissie voor verkeer en vervoer. De heer Van Opstal zou daar zijn zegje mogen doen. De bewoners van het bejaar dentehuis hebben al vaker actie gevoerd voor een be tere busverbinding Indien een bedrijf een langdurige werkloze in dienst neemt, krijgt de werkgever een tijdelijke tege moetkoming in de loonkosten. Zes jaar voor wurging weduwe ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren de 29-jarige glazenwasser Theo S. veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest voor het wurgen van de 68-jarige weduwe Nel Thijssen-Tieman. Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie zeven jaar met af trek. Theo was op 14 mei jl. na een be zoek aan een buurtcafé met de we duwe, die regelmatig hetzelfde cafe bezocht, naar haar woning in de Brederodestraat gegaan. Na nog wat gedronken te hebben zou de vrouw zich plotseling hebben uit gekleed. Nadat Nel zich op zijn ver zoek weer had aangekleed had zij Theo de deur gewezen. "Toen werd ik zo kwaad en heb ik haar bij de keel gegrepen", verklaarde Theo veertien dagen geleden op de zit ting. Een bedrijf, dat een jongere, die dit jaar van school komt, in dienst neemt en een praktijkopleiding geeft, krijgt een tegemoetkoming van tachtig gulden in de oplei- dingskosten per gewerkte werk week. In bijzondere gevallen kan de mi nister een bijdrage verlenen voor een praktijkopleiding, die nog bui ten het leerlingwezen valt. Deze is ook van toepassing op schoolverla ters, die een opleiding in een be- drijfsschool beginnen. Op grond van de regeling "stimule ringspremie partiële leerplicht", die met een jaar is verlengd, kan een werkgever een tegemoetko ming van vijftig gulden per week krijgen, als hij een jongere in dienst neemt, die nog twee dagen per week leerplichtig is. Deze tege moetkoming bedroeg tot nu toe 45 gulden. Het gaat hierbij om naar schatting 50.000jongeren, die in het elfde jaar van hun leerplicht zijn. De maatregelen zijn gericht op de groep van 22.000 jongeren van 17 tot en met 22 jaar, die langdurig werkloos zijn en op de ongeveer 20.000 a 25.000 schoolverlaters van dit jaar. De Haagse actiegroep Bamboulee is gistermiddag gestart met een en quête onder werkloze jongeren om de behoefte te peilen aan "alterna tief werk". De actiegroep heeft uit contacten met werkloze jongeren de indruk gekregen dat een aan zienlijk aantal jongeren graag werk zou vinden in de alternatieve sec tor alternatieve hulpverlening, milieu-toestanden, alternatieve energie op te wekken, REUSEL - Drukte op een bonen- veld van een boer in het Noord brabantse Reusel. De boer zag door de droogte zijn bonenoogst totaal mislukken. De conserven- fabriek, waarvoor hij op con tractbasis de bonen had gezaaid, keurde de oogst af i boer belangstellenden op zijn veld toeliet om voorniets de beste boontjes er nog tussen uit te ha- Glasvezels verbieden als vervanging voor asbest OSLO (ANP) - "Uit onderzoekin gen is gebleken, dat ook kleine glasvezeltjes kankerverwekkend kunnen zijn. Glasvezel moet daarom worden geschrapt uit de lijst van mogelijke vervangings- stoffen voor asbest". Dit heeft het bondsbestuurslid van de Industriebond-NW, B. van tem, gisteren gezegd in Oslo. De heer Van Hattem is daar als leide van de Nederlandse delegatie op het congres over veiligheid en zondheid van de internationale taaiarbeidersbond. In een commentaar op de v dracht van dr. J. Stumphius, be drijfsarts bij de scheepswerf De Schelde in Vlissingen, die woens dag zei dat er tussen nu en het jaa 2000 ongeveer 125 mensen op Wal cheren zullen sterven aan kanke als gevolg van het werken met bestvezels, wees de heer Van Hat tem er op. dat binnenkort in de staatscourant de publikatie is te verwachten van het zogenaamde asbestbesluit. Daarin wordt het werken met as best in principe verboden en wordt het gebruik van asbest voor warmte- en geluidsisolering en voor beschermende en decoratieve doeleinden uitgesloten. Tevens zal in dit besluit de instelling worden aangekondigd van een commissie, die de minister van advies moet gaan dienen over het eventueel ver lenen van ontheffingen op het principe-verbod. De Industriebond-NW, die van mening is dat er ook een vakbonds vertegenwoordiger in deze com missie moet zitten, heeft kritiek op het asbestbesluit. "Het besluit laat namelijk nog de mogelijkheid open om nieuwe produkten, waarin as best is verwerkt, te produceren en te verkopen", aldus Van Hattem. Hij is van mening dat er geen ont heffing mag worden verleend als de aanvrager niet heeft kunnen aanto nen, dat er geen andere middelen kunnen worden gebruikt in plaats van asbest. Daarbij mag de aanvra ger zich niet kunnen beroepen op economische redenen, aldus de In dustriebond. Verongelukt na verkrachting UTRECHT (ANP) - Een ongeveer twintigjarige jongeman is gisteren uit de D-trein naar Italië geraakt en verongelukt kort nadat hij de 33- jarige juffrouw M. C. L. had ver kracht. Het ongeval gebeurde op het baanvak Amsterdam-Utrecht ter hoogte van Breukelen. Volgens de rijkspolitie is het nog niet zeker of hij uit de trein is gesprongen of gevallen. In elk geval werd hij ge raakt door een tegemoetkomende trein, aldus de politie. Door Wibo Burgers DEN HAAG (SP) - Openbaarheid van inkomens wordt een zaak van lange adem. Slechts heel geleide lijk zal in deze richting kunnen worden gewerkt, niet alleen omdat inkomensopenbaarheid nogal wat weerstand oproept maar ook van wege zuiver technische problemen. Een vertragende factor is ook dat de sociale partnerswerkgevers en vakbeweging het over de kern van de zaak oneens zijn. Dit blijkt uit het ontwerp-advies over inkomensopenbaarheid, dat vandaag in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad (to- padviesorgaan van de regering op sociaal-economisch gebied) aan de orde is geweest. Het kabinet-Den Uyl wil op korte termijn met wettelijke maatregelen komen om de openbaarheid van inkomens uit te breiden. De rege ring gaat er daarbij van uit dat een dergelijke openbaarheid geen doel op zichzelf is., maar moet bijdragen tot het beter bespreekbaar maken van inkomensverhoudingen. Het komt er dus op neer dat de open baarheid van wat iemand verdient niet verder hoeft te gaan dan voor een inkomensbeleid noodzakelijk Eerste doel is een goed inzicht te krijgen in de totale inkomensver houdingen binnen de bedrijven. Daarvoor zijn dan wel gegevens over functie-indeling en functiein komens in de ondernemingen no dig. Die kunnen echter alleen wor den verkregen op basis van een functiewaarderingssysteem. Veel bedrijven hebben, althans formeel, zo'n systeem niet. Dat moet dus worden ingevoerd, hetgeen veel tijd gaat kosten. Bovendien zijn er verschillende soorten systemen. Die moeten onderling vergelijk baar worden gemaakt. Voorlopig moet dus wel gewerkt worden met overzichten van de indeling van de personeelsleden in salarisklassen. Inkomensbeleid In welke mate moeten salarisgege vens openbaar worden? De rege ring denkt er over ïnkomensgege- vens voorlopig alleen te verstrek ken aan instanties, die daarmee te maken hebben voor een inko mensbeleid. Daartoe behoren on dernemingsraden, werkgeversor ganisaties en vakbonden. De Sociaal-Economische Raad ziet er echter geen bezwaar in dat die ge gevens periodiek - bijvoorbeeld eenmaal perjaar-openbaar worden gemaakt. De regering wil een wettelijke maatregel, de vakbeweging ook. De werkgevers zien echter meer in een code, een pakket gedragsregels dus, dat door de Sociaal- Economische Raad zou kunnen worden opgesteld en begeleid. Dit in navolging van de fusie-code van de SER. In zo'n code zou kunnen worden bepaald dat de grote on dernemingen in hun jaarverslag een overzicht opnemen van de be loningsverhoudingen binnen het bedrijf. Als er wat ervaring is opge daan met zo'n code kan die altijd nog worden omgezet in een wette lijke regeling. Het gaat echter niet alleen om de lonen van werknemers, maar ook om de inkomens van mensen in vrye beroepen en andere zelfstan digen. Naar de inkomens van deze mensen worden nu door het Cen traal Bureau voor de Statistiek on derzoekingen uitgevoerd. En ook is het misschien mogelijk bepaalde vrije beroepen te vergelijken met functies in loondienst, waarbij in het bijzonder aan ambtenaren kan worden gedacht. De Sociaal-Economische Raad verheelt echter niet dat voorlopig de mogelijkheden om aan meer in formatie over de inkomens van deze mensen te komen nogal mager zijn. Ook dat is een moeilijk punt, want wat voor de één geldt moet ook voor de ander gelden. In de wat verdere toekomst wil de regering een vorm van openbaar heid, die het mogelijk maakt per werknemer en per zelfstandige te komen tot een vergelijking van functies in beroep of bedrijf en de daaraan verbonden inkomens. Het komt er dus - kort gezegd - op neer dat men dan wil weten wat iedereen verdient. Maar daarvoor zijn vol gens de regering de gegevens van de belastingdienst nodig. Maar zo'n verstrekkende openbaarheid heeft veel haken en ogen en of het ooit zover zal komen is zeer de vraag. De vakbeweging vindt een derge lijke openbaarheid van individuele inkomens als einddoel noodzake lijk. De werkgevers wijzen zo'n vergaande openbaarheid van de hand. Een echte onderlinge verge lijking van wat iedereen verdient is volgens hen onmogelijk. Boven dien zou bekendmaking van indi viduele inkomens blijkens een en- quete in strijd zijn met de wensen van de meerderheid van de bevol king.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7