"Stevenshof kan groen blij ven" Aktie Bus voor bejaardenvervoer Huurt gemeente pand Raad van Arbeid? Ad Visser opent in Leiden Foxy Fashion Stichting Mast wijst aanbod Multivisie af VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 LEIDEN - De gemeente Leiden zal waarschijnlijk het pand van de Raad van Arbeid aan de Breestraat tijdelijk huren. De huur van het pand zal ingaan op 1 oktober, nadat de Raad van Arbeid is verhuisd naar het voormalige Interpolis-kantoor aan de Hoge Rijndijk. De ge meente zal het monumentale pand huren totdat de Kroon een beslissing heeft genomen over de vraag of het al dan niet mag worden gesloopt, om plaats te maken voor nieuwbouw van C en A De beslissing van de Kroon wordt pas eind 1977 verwacht. Tot die tijd blijft de Raad van Arbeid nog eigenaar van het pand. Wel is inmiddels over eenstemming bereikt tussen de Raad van Arbeid en C en A over de verkoop van het gebouw aan het kledingbedrijf. Het wachten is nog op de toestemming van de Sociale Verzekerings Bank (het orgaan dat toezicht houdt op de Raden van Arbeid) voor dat het voorlopig koopcontract zal worden getekend. In het voorlopig koopcontract zal in ieder geval de ontbin dende voorwaarde worden op genomen, dat de koop slechts dan doorgaat, wanneer de Kroon beslist dat het pand mag worden gesloopt. Aangezien de Raad van Arbeid aan het eind van de volgende maand al verhuist naar de Hoge Rijndijk, moest er voor de tus senliggende periode een tijde lijke huurder worden gezocht. Dit onder meer om te voorko men dat het pand lange tijd leeg zou blijven staan en ten offer zou vallen aan (illegale) slopers en vandalen. Op het ogenblik bekijkt de ge- meentede mogelijkheden die er zijn om het pand te huren. Ook moet nog beslist worden welke gemeentelijke diensten er zul len worden ondergebracht. LEIDEN - Ad Visser, de be kende presentator van AVRU's Top-pop, zal morgenmiddag de opening opluisteren van de nieuwe Foxy Fashionwinkel aan de Breestraat. Het televisie-idool zal van 1 tot 6 uur aanwezig zijn om posters met zijn handtekening erop uit te delen. Foxv Fashion-Leiden, de 24ste in het land, is gevestigd in het pand van het voormalige Mu dehuis Mack, op/de hoek van de Breestraat en de Ketelboeters- steeg Het is ingericht volgens de landelijke Foxv-Fashion- forrr.ule: veel chroom, verlich ting d.m v. spots, muziek uit de luidsprekers, de sfeer van een boetiek. Foxv Fashion maakt deel uit van het C en A-concern. Het textiel-grootbedrijf is een paar jaar geleden begonnen met het omzetten van de tot de onder neming behorende Voss-zaken in Foxy Fashions. De formule van F F., mode voor de mode bewuste vrouw van 15 tot 35 jaar, is blijkbaar aangeslagen, want het aantal filialen groeit gestaag. Wanneer U en A vergunning krijgt om een nieuw warenhuis te bouwen aan de Breestraat. zal het niet alleen het pand van de Raad van Arbeid, maar ook het pand waarin Foxy Fashion nu zit, laten slopen. "Tegen die tijd zal er voor Foxv Fashion een andere plaats in de stad worden gezocht". zegt C en A-bedrijfsleider M.J.H.M. Be- kema, "in ieder geval blijft er een Foxy Fashion in Leiden". In totaal komen er zes mensen (zowel full- als part-time) te werken LEIDEN LEIDERDORP - Op uitnodiging van Multivisie, de firma die in Oegstgeest een mast bouwt voor kabeltelevisie, is er gisteren een gesprek ge weest met de Stichting Mast, het samenwerkingsverband van Leiden en Leiderdorp dat werkt aan de bouw van een zelfde mast in de Merenwijk. Multivisie bood de Stichting Mast aan om "signaal" te leve ren. zodat de bouw van de mast in de Merenwijk niet verder no dig zou zijn. Multivisie zou voor 1 januari "signaal" (geluid en beeld voor de kabeltelevisie) kunnen leveren aan de Leidse Merenwijk die al van een ka belnet voorzien is De Stichting Mast zag weinig heil in dit aan bod omdat geen volledige ze kerheid over de datum gegeven kon worden. Wat de Stichting Mast betreft blijft de situatie onveranderd. Dat wil zeggen dat in Oegstgeest de firma Mul tivisie aan een 116 meter hoge mast werkt en een kilometer verderop de Stichting Mast aan eenzelfde gevaarte van ander half miljoen gulden. De regiogemeenten die even eens gisteren bijeenkwamen in de zogenaamde bestuurlijke werkgroep hebben het stand punt van de Stichting Mast niet bestreden en werkten verder aan een Gemeenschappelijke Regeling, een regeling die de kabeltelevisie in de hele regio moet verzorgen. Ondertussen hebben de ge meentebesturen van Oegst geest, Leiden en Leiderdorp een afspraak gemaakt met staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) die vo rige week zijn bemiddeling aanbood in het conflict om de twee masten. Volgende week donderdagmiddag zal in Den Ha?g een gesprek plaatsheb ben. 'Geen ander pand Stag-drukkerij' LEIDEN - Het college van bestuur I van de Leidse universiteit blijft bij i zijn standpunt dat de Leidse Studenten- en Aktiegroepen- I drukkerij (Stag) geen andere huis- I vesting zal worden aangeboden als 1 de drukkerij het pand Noordeinde I 5 heeft verlaten. Het college deelt dit mee in een communiqué aan de universiteitsraad, die zich as. maandagavond met de huisvesting van de Stag-drukkerij zal bezig- I houden. 1 De Stag-drukkerij moet met een j aantal andere groeperingen voor 15 december a.s. het pand Noordeinde 5 hebben verlaten, aangezien de universiteit het gebouw als huur pand zal afstoten. De eigenaresse van het pand. de Koninklijke Maat schappij tot bevordering van de groei en de bloei van de Zeevaart school te Leiden, wil het gebouw j verkopen. De Stag-drukkerij, die j niet-commercieel en uitsluitend tegen kostprijs werkt, vindt dat de universiteit voor andere huisves ting moet zorgen, gezien de binding die de drukkerij heeft o m. met stu- j dentengroeperingen. De drukkerij J werkt overigens ook voor Leidse i actiegroepen. Werkgroep PPR, PSP, D'66 LEIDEN - Ook zonder bebouwing van de Stevenshof kan er in Leiden nog voldoende gebouwd worden. Na de Werkgroep Milieubeheer is nu ook de werkgroep stadsontwikkeling en verkeer van PPR, PSP en D'66 tot die conclusie gekomen. LEIDEN - Een vrachtwagen uit Nieuwpoort nam gistermiddag omstreeks kwart voor t Haagsche Schouw de bocht iets te ruim, waardoor de lading hout op de wagen begon te schub twee uur voordat men erin geslaagd was het hout weer op de auto te ladenDe politie leidde het i mogelijk om. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. LEIDEN - DE Stichting Diensten centrum heeft samen met een twee tal Leidse bejaardenbonden de Kommissie Aktie Bus" opgericht, die een een oplossing moet zoeken voor de vervoersproblemen van vele bejaarden. Begin volgende maand komt de commissie met een plan ter tafel om geld bijeen te brengen voor de aanschaf van een busje, waarmee bejaarden ver voerd kunnen worden. Verzoeken hiertoe heeft de com missie zowel uit eigen kring als van andere instellingen op het gebied van de bejaardenzorg ontvangen. ..Veel bejaarden kunnen hun con tacten met familie, vrienden en kennissen niet of nauwelijks on derhouden. kunnen moeilijk deel nemen aan speciale activiteiten, die op verschillende plaatsen in de stad worden gehouden, moeten te veel geld voor vervoer uitgeven en zijn door dit alles vaak gedwongen om maar thuis te blijven", aldus een toelichting vari Via de dienstencentra en de wijk-, buurt- en clubhuizen zijn formulie ren verspreid, waarop de invuller moet aangeven hoe vaak en waarom hij eventueel gebruik wil maken van de vervoersdienst. In middels zijn vijftig positieveen nog geen negatieve reacties binnenge komen. De commissie, die deze week voor het eerst bijeen was, wil in elk geval een gironummer openen en een straatcollecte houden. Volgens de huidige berekeningen van de commissie bedragen de aanschaf kosten veertigduizend gulden. Een chauffeur hoopt men in WSW- verband aan te kunnen trekken Alle kosten van het plan zullen s uit de opbrengsten van betaald moeten worden al dat een dergelijk initia- door de overheid gesubsi- wordt. Voorlopig gaat de nog vanuit dat het be jaardenvervoer gratis geregeld wordt. De organisatie zal in handen komen van het Dienstencentrum. overigen de actie Zeker is tief niet dieerd In een reaktie op de gemeentelijke nota's over het volkshuisvestings beleid schrijft de werkgroep cïat bebouwing van de Stevenshofjes- polder, gelegen ten westen van de spoorlijn Leiden-Den Haag en ten zuiden van de Rijn. ongewenst is en odig door meer te bouwen in gaten in de stad kan de polder be houden blijven om als bufferzone te dienen voor een toekomstig landschapspark tussen Leiden en Den Haag. De werkgroep meent dat er tot 1984 niet 6468 nieuwe woningen nodig zijn, zoals B en W in hun nota's naar voren brengen, maar slechts 5625 stuks. De bevolking van de binnen stad kan sinds lange tijd weer toe nemen door 1440 nieuwbouwwo ningen en 620 woningen in open ga ten Verder zou dichtere bebou wing in de buitenwijken het moge lijk moeten maken om de Steven shof groen te laten. De cijfers van de gemeentelijke no ta's noemt de werkgroep "verba zingwekkend zwak". Daarbij de bouwstroom ook niet aansluiten bij de behoefte aan woningen. De behoefte aan woningen rechtvaar digt in die nota's niet de bebouwing van de Stevenshof. oordeelt de ge zamenlijke werkgroep van PPR. PSP en D'66 Maar buiten dat is het de vraag of bebouwing van de Ste venshof de Leidse woningnood wel zal opheffen, gezien het soort hui zen dat gebouwd zal worden. "Nieuwbouw kan pas soulaas ge ven voor de laagstbetaalde woning zoekenden als de huren echt laag worden". De werkgroep stelt daar bij de grens bij 300 gulden huur per maand in plaats van de 450 die de gemeente in haar nota's als grens hanteert. De werkgroep ziet meer mogelijk heden in rehabilitatie en renovatie. Het. ambtelijk apparaat zal hiervoor uitgebreid moeten worden, met een rehabilitatiedienst. De gemeente zou de particuliere renovatie meer moeten stimuleren. Bij gende nieuwbouw moet huidige bewoners gebouwd wor den. De gedachte van Staatsbosbeheer om een woud tussen Leiden en Den Haag richting kust te scheppen vindt de werkgroep aantrekkelijk. Maar zo'n landschapspark is alleen mogelijk als er een groene buffer zone is tussen de stad en het park om de stilte en stabiliteit te waar borgen. De Stevenhofjespolder is daarvoor onmisbaar. De fietsroute is deze week iets langer dan anders: cm- geveer 52 kilometer. Via Alphen wordt een bezoekje gebracht aan de Zuidein- derplas. Het IVNI en de Werkgroep FietslENWB ver zorgden de routebeschrij- Uü We verlaten Leiden via de Hoge Rijndijk, en rijden zo snel mogelijk naar Alphen a/d Rijn. Hier fietsen we door, de borden "Bodegraven" volgend, tot we buiten de stad bij een rotonde komen (wegwijzer 4578); daar linksaf, de brug over de Rijn over. Meteen na de brug recht saf naar beneden, en verder langs de lage kant van de Rijn. Onderweg ziet U links langs de weg twee poldermolens. De eerste is er een van een molengang van drie molens, waarvan U de andere twee in de verte ziet liggen. De tweede langs de weg heet de Dikke Molen. Wanneer de weg zich in tweeën splitst (w.w. 136), gaan we rechtsaf de brug over de Ziende over, ver volgens langs Zwammerdam tot w.w. 370. Hier gaan we linksaf rich ting Meie. In en langs de sloten naast deze weg kunt U do volgende planten ver wachten. Kleine Egelskop: te her kennen aan z'n lange smalle blade- ren, en de ronde stekelige vruchten waaraan het plantje zijn naam te danken heeft; staat in het water. Moeras vergeetmijnietje: helder blauwe bloempjes, blaadjes heb ben vorm en beharing als van een muizenoortje; werd in Zuid- Holland ..Blauwstijfseltje" ge noemd omdat de bloempjes bij de was werden gedaan om die licht blauw te doen kleuren, staat aan en in 't water. Watertorkruid: Dit zynplanten met witte bloem- schermen. die in het water staan; fij geveerde blaadjes: smaak en geur doen aan het keukenkruid Venkel denken. Als geneeskruid werd het. voor paarden (influenza) en men sen (longziekten) gebruikt. Pijl kruid: onmiskenbaar pijlvonge bladeren, die naar boven wijzen; de ondergrondse knollen vormen voedsel voor watervogels Kroos kent iedereen wel; de "blaadjes" die op 't water drijven zijn eigenlijk stengels, met worteltjes die in 't wa ter hangen; de voortplanting vindt plaats wanneer die stengels zich tussi Als l ijden zien we vlak voor Meie een watertoren. Hier gaat een fietspad linksaf over een bruggetje en door een klaphek hot weiland in. Rechts in de wei ziet U gele bloeme tjes laag bij de grond: zilverschoon: Als U de moeite neemt de onder kant van de blaadjes te bekijken, ziet U hoe ze aan hun naam komen Wanneer U het weiland verlaat (weer een klaphek, zodat de koeien niet kunnen ontsnappen) zijn er weer een groot aantal planten te bewonderen, waaronder, bitter zoet: paarse bloempjes met geel hart; groeit vaak langs natte be schaduwde waterkanten: familie van aardappel en tomaat hoewel de bessen giftig zijn. werd de sten gel als surrogaat-zoethout gebruikt Haagwinde: witte trechtervormige bloemen: slingert zich over heggen en. zoals hier. door kreupelhout en riet Moerasspirea: herkenbaar aan zachte geel-witte plukken tussen 't groen; net als Bitterzoet een vocht- liefhebber; werd in de volksge- LEIDEN - Visvereniging "De Bra sem" hield de tweede wedstrijd op de Wijde Aa De vangst was rede lijk De uitslag: 1 A. v. d Hulst 5060 gr(38st),2. P Eradus4000(31),3. G. Crama sr 2050 (23), 4. H Porrev 1700 (23 st). 5 H v Strien 1550(18), 6 K Brugman 1500 (207). 7. J. Smit 1200(13). 8. SGommers 1050 (12). 9 B. Eradus 725 (11), 10. J. P v. d Hulst 650 (8) Volksdansen LEIDEN - De volksdansvereniging "Oud Poelgeest" begint maandag 23 augustus met het nieuwe sei zoen Van 7.45 tot 8.30 uur wordt er begonnen met een nieuwe begin- nersgroep en van 8.30 tot 10.00 uur is er volksdansen voor gevorder den. De bijeenkomsten worden ge houden in de gymnastiekzaal van de Agnes Scholengemeenschap aan de Eijmerspoelstraat. Meer Leids nieuws op pagina 15 ADVERTENTIE r Een plekje uit de fu neeskunst gebruikt bij moeilijkhe den met urineren en bij jicht Kat tenstaart: aren van purperrode bloemen Rechts van het fietspad et U achter he eld c strii met opvallende rode trossen be ssen, die door lijsterachtigen (lijs ters, merels etc.) als lekkernij wor den beschouwd. Voor mensen schijnen ze giftig te zijn Rijden we het fietspad verder aan beide kanten het water van de Zuideinderplas. aan het oog ont trokken door een haag van bomen, vooral de zwarte els: licht-eironde bladeren, maar vooral kegeltjes (groen als ze jong zijn, zwart-bruin en open als ze ouder zijn) zijn een duidelijk kenmerk De bladeren zijn aangevreten door kevertjes. En de es: de bladeren bestaan uit 9-13 kleinere blaadjes; opvallend zwarte knoppen Ook hier wger slinger planten zoals de kamperfoelie met zijn kluitjes rode bessen: en de braam En wie van spinnen houdt raakt hier niet uitgekeken Aan het eind van het fietspad slaan we linksaf, bij de splitsing nog eens Nu rijden we langs de Ziende tot ww 163. rechtuit langs voor noemde molens naar de snelweg Deze steken we over en vlak hierna gaan we linksaf, zodat we langs de lage kant van de Oude Rijn komen te fietsen We gaan dwars door Alp hen (stukje lopen in de winkel straat) en verder richting Koude kerk. Na Koudekerk staan er langs de weg een aantal mooie Rijn- boerdenjen Een daarvan (de eerste grote na Koudekerk) heet Molen- zicht: vroeger stond hiertegenover op de andere oever van de Oude Rijn de Rembrandt Molen, nu een meelfabriek 's Zomers woonde men in het kleine huisje naast de boerderij ("Zomerhuisje") omdat de boerin het te druk had met boter en kaas maken en het zorgen voor de hooiers, om het grote woonhuis te onderhouden De bomen om de boerderij zorgden (en zorgen!) voor de nodige koelte s zomers, zodat boter en kaas niet bedorven. Door Leiderdorp en via de Lage Rijndijk fietsen we Leiden weer binnen. ITÜK.WVl-villffTTTl De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190.- Dit model met briljant 265.- Met 2 briljanten 340.- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 l

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3