LEIDSCH DAGBLAD Meer dan 30 doden in Zuid-Af rika Charges Leidse politie Zeeman koopt Gazan vandaag Werknemer heeft het recht om gevaarlijke arbeid te weigeren Oegstgeest geeft geen verklaring niet jood' VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35016 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Demonstranten poogden vannacht de Steenstraat open te breken LEIDEN - Tot tweemaal toe heeft de Leidse politie vannacht en vanochtend charges uitgevoerd op de Steenstraat en bij de Mor- spoort. In totaal werden vier personen aan gehouden en meegenomen naar het politie- Het optreden van de politie was erop gericht te verhinderen dat de Steenstraat en de route "stad-uit" bij de Morspoort door be woners zouden worden afgezet. De winke liers van de Steenstraat hebben al eerder de straat gebarricadeerd om te protesteren tegen het busverkeer dat richting "stad-uit" over de Steenstraat rijdt. Zij vinden dat dit verkeer over de Beestenmarkt moet rijden langs het water. Het gemeentebestuur besloot indertijd tot het twee-richtingsverkeer van autobussen over de Steenstraat nadat deTurfmarktbrug wegens overbelasting was afgesloten. Vol gens de winkeliers is de Steenstraat nu le vensgevaarlijk geworden, terwijl er boven dien grote overlast is ontstaan. Bewoners van dë Oude Morsch voeren al enige tijd actie om het verkeer "stad-uit", dat over de Morspoortbrug gaat, omgeleid te krijgen. Met. name het doorgaande verkeer dat vanaf de Steenstraat via de Narmstraat de buurt doorkruist, maakt volgens de be woners de wijk onveilig. Om hun eisen kracht bij te zetten probeer den de bewoneTs vannacht omstreeks twee uur de Steenstraat en het wegdek bij de Morspoort open te breken. De politie, die met 15 man uitrukte, wist dit evenwel te voorkomen. Ook vanochtend omstreeks acht uur voerde de politie een snelle actie uit. Bij de Morspoort werd een dwars over het wegdek geparkeerde auto aan de kant gezet en op de Steenstraat werd eveneens een dwarsstaande apto verwijderd. Boven dien zette de politie enkele bankjes en stoe len die op straat waren gezet, aan de kant. Een spandoek met de tekst "Moord bus uit", dat over de volle breedte van de straat was gehangen, werd eveneens verwijderd. De bestuurder van de dwars geparkeerde auto werd evenals een andere actievoerder mee genomen naar het politiebureau. Twee per sonen die vannacht werden aangehouden, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Overigens had zich kort nadat de Steen straat was afgezet, al, snel een file van auto bussen gevormd. Ook ontstond er een file bij de Morspoort. Het is intussen wel duidelijk geworden dat de Leidse politie elke actie die erop gericht is de Steenstraat en/of de route "stad-uit" bij de Morspoort af te zetten, de kop zal indruk ken. Winkeliers van de Steenstraat ver klaarden vanochtend dat zij niettemin met hun actie zullen doorgaan. Raad besluit: OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal geen persoonsgege vens verstrekken waaruit de gods dienst van de aanvrager blijkt. Dit besluit nam de Oegstgeester raad gisteravond, nadat het college en kele uren daarvoor zijn standpunt had verlaten, dat dergelijke verkla ringen onder bepaalde voorwaar den wel afgegeven mochten wor den. In de mededeling van het college zei men het te betreuren dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken tot op heden geen maatregelen heeft genomen om de gemeente besturen van de verantwoordelijk heid te ontlasten. ADVERTENTIE MASSIEF EIKEN SLAAPKAMERS Kooreman Slaapkamers, Nieuwe Rijn 13A Leiden Telefoon 071-122144. KATWIJKSE JONGEN(7) IN ZEE VERMIST KATWIJK - De Katwijkse politie, geassisteerd door collega's uit Noordwijk en Wassenaar zoekt sinds gisteravond half zeven in zee naar de zevenjarige Jacob Zwaan uit Katwijk. Met bootjes is een zoekactie langs de kust ingesteld. Een Neptune van het Marinevlieg kamp Valkenburg speurt boven zee naar het vermiste jongetje. Tot van middag had men nog geen resul taat. Een vriendje van Jacob meldde gis teravond bij de politiestrandpost, dat de jongen niet meer uit zee kon komen. De dienstdoende agent, die te hulp schoot, kwam echter al te laat. Het drenkelingetje was ver dwenen. De politieman heeft zich nog wel in zee begeven, maar niets kunnen ontdekken. Hij heeft direct alarm geslagen waarna de speurac tie op gang kwam. Enige verwarring ontstond aan het eind van de ochtend toen een heli kopter overvloog. Voor ingewijden een teken, dat er in zee wat was ge vonden. Later kwam echter aan het licht, dat dit hefschroefvliegtuig niets met de zaak te maken had maar op weg was naar het boorei land. Weinig verandering Droog en vrij zonnig, maar in de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Minimumtemperaturen om streeks 13, maxima van 22 aan de kust tot 27 graden hier en daar in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 augustus Zon op 5.33, onder 19.51 uur. Maan op 1.05, onder 17.03 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee 11.57 en 24.00 uur, laagwater om 7.19 en 19.54 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN - Het textiel- en confectiebed rijf J. Zeeman uit Alphen aan den Rijn zal het in ernstige financiële moeilijkheden verkerende bedrijf Gazan en Bega BV (kleding) over nemen. Gazan en Bega BV heeft 36 kledingwinkels verspreid over het hele land met in totaal 156 werk nemers. Aan de onderneming is vo rige maand uitstgl van betaling ver leend. Voor de crediteuren betekent deze oplossing, dat zij een belangrijk deel van hun vorderingen moeten kwijtschelden, aldus een medede ling van de directie van Gazan. Door de overneming zullen 32 werknemers op straat komen te staan. „Daartegenover zullen 124 arbeidsplaatsen, die anders stellig verloren waren gegaan, kunnen worden behouden", aldus de direc- DEN HAAG - In de afgelopen Een woordvoerder nacht hebben onbekenden het ge- bond Mer de NW- verklaarde giste- laan beklad. Met kwast en spuitbus kan dit een gedeeltelijke oplossing was een leerachtig spul op de muren betekenen van de problemen en dat gesmeerd: enkele hakenkruizen en is meer dan we een maand geleden de Duitse tekst "Harm Dost moet mochten hopen", zo zei hij. vrij". De overname van Gazan door Zee man zal waarschijnlijk geen gevol- Ook de ambtswoning van de am- gen hebben voor de voorgenomen bassadeur. aan de Lange Vijver- vestiging van een Gazan-winkel in berg in Den Haag, is op dergelijke het pand aan de Leidse Breestraat, wijze bekladDaar was de tekst ech- waar tot v ter in het Nederlands gesteld/foto) vestigd w. De gemeentereiniging heeft de verf vanmorgen grotendeels kunnen doorgaat. verwijderen De politie heeft geen spoor van de dader of daders. Het ambassadege bouw wordt wel bewaakt, meestal alleen tijdens kantooruren kort Van der Stok ge- Het is vrijwel zeker dat stiging normaal PORT ELIZABETH (Reuter) - In twee dagen van rassenonlusten in en bij de zwarte woongemeen- j schappen rond de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth zijn 33 Afrika nen gedood en een evengroot aan tal gewond. Een politiewoordvoerder die dit vandaag meedeelde zei dat 64 ne gers waren gearresteerd. Hij zei dat niet alle slachtoffers door de op roerpolitie waren doodgeschoten, maar dat een aantal van hen plun- j deraars waren die bij onderlinge vechtpartijen het leven hadden ver loren. Het geweld, dat woensdagavond begon, verbreidde zich vanuit de zwarte woonplaatsen New Brigh-| ton, Kwazakele en Zwile naar| Struandale, een blanke wijk vanj Port Elizabeth, waar negers stenen naar gebouwen gooiden, maar overigens weinig schade aanricht ten. Zij namen de benen toen de politie het vuur op hen opende. In deze zwarte woonplaatsen wer den dranklokalen in brand gesto ken. Men schat de schade op dan een miljoen rand, dat is onge veer 3,5 miljoen gulden. Gisteravond stond het dodencijfe nog op veertien, maar volge politie zijn later nog meer lijken ge vonden. Sommige slachtoffers wa ren overleden aan met messen toe gebrachte verwondingen anderen waren door motorvoertuigen over reden. Het hoofd van de politie in Port Elizabeth, P. G. Jordaan, zei dat momenteel in de wijken rond de stad een onheilspellende rust heerst. De politie beheerst nu de si tuatie en de negers hadden groep jes gevormd om hun bezittingen te beschermen. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, James Kru- ger, zei gisteren dat de onrust het gevolg is van „de infiltratie van ideeën over zwarte macht uit de Verenigde Staten". Kom eens kijken vele modellen groot en klein, nu extra aan biedingen ook occ. CHRISPIJN CARAVANBEDRIJF B.V. Rijndijk 123. Leiden, 071-764256. Tussen de Vink en Haagsche I Schouw. 22 PAGINA'S Minister Boersma (sociale zaken) heeft het bedrijfsle ven tegemoetkomingen in het vooruitzicht gesteld als het jeugdige werklozen in dienst wil nemen. Maar de werkgevers twijfelen aan het effect van deze maatre gelen om de jeugdwerk loosheid te bestrijden. "Het valt te prijzen, dat de bewindsman doet, wat hij kan, maar het is twijfe lachtig of het werkt want de problemen liggen die per. De opleidingen siuiten niet aan bij de praktijk en jongere werknemers zijn relatief duur" PAGINA 7 Robert Dole was eens een oorlogsheld. Nu heeft Ford hem gekozen als kandidaat voor het vice- presidentschap. De Repu blikeinse Partij was niet onverdeeld gelukkig met deze voorkeur voqr een vrij onbekende, conservatieve senator, die niet eens op het lijstje van kanshebbers voorkwam. PAGINA 9 Willem Van Hanegem heeft nieuw onderdak. Hij heeft gisteravond een tweejarig contract met AZ getekend. PAGINA 11 Rood gevaar bij FC Den Haag. PAGINA 12. "Binnenstad" heeft lange weg te gaan. PAGINA 15. Na veel gezuctu, gesteun en ge rommel zijn dan ook de Republi keinen in de Verenigde Staten naar voren gekomen met hun kandidaten voor het president schap en vice-presidentschap, resp. Gerald Ford en senator Bob Dole (53), bij de verkiezingen die in november worden gehouden. Voor de kandidatuur van het vice- presidentschap (Fords „running mate", zoals dat heet) hebben vele namen de ronde gedaan. Ford heeft zijn oog laten vallen op een, evenals hijzelf, tamelijk be houdende man om de fout te vermijden die zijn aartsrivaal bij de Republikeinen, Reagan, had gemaakt. Deze aarts-conserva tieve oud-gouverneur had zich voorzien van een progressieve „running-mate" met het rampza lige gevolg dat een deel van zijn aanhang zich tegen hem keerde. Ford kan zich aan Dole geen buil vallen, de senator uit Kansas is bovendien een bekwaam spreker en een doorgewinterd verkie zingsstrijder - zaken waar Ford absoluut geen kaas van heeft ge geten, zoals het gevecht om de Republikeinse nominatie pijnlijk duidelijk heeft aangetoond. De keuze van de zittende Ameri kaanse president is dus wel be grijpelijk, maar het doet toch wat tragisch aan dat de meest bril jante Republikeinse zonen ale Baker, Richardson (oud-minister van Justitie), Ruckelshaus (oud onder-minister van Justitie), die in de zwaarste uren van Water gate zo krachtig op de bres ston den voor de zaak van het recht, aan de kant blijven. En dat uitge rekend Dole, een van de trouwste aanhangers van Nixon tijdens Watergate, nu de kans krijgt de op een na hoogste post van het land te beklimmen. Van essentieel belang is nu het antwoord op de vraag wat het tandem Ford-Dole Amerika te zeggen heeft. Om de verkiezin gen te winnen, is steun van de ei gen party nodig, maar dat alleen is nooit voldoende, men moet ook bij de tegenpartij stemmen kun nen lospeuteren. Zowel het een als het ander zit er, op dit moment althans, niet in. Het bittere ge vecht Ford-Reagan heeft de Re publikeinen te zeer verdeeld om echte eensgezindheid in eigen ge lederen te mogen verwachten. En voor zelfs de meest twijfelmoe dige Democraat is Ford een te weinig inspirerend president en Dole een te verstokte partijgan ger gebleken. Zoals de zaken er nu, na de beide conventies, voorstaan, houdt het Democratische pindafenomeen Carter de beste kansen, ook al weet nog bijna niemand waar hy nu precies voor staat en wekt het demonstratieve uitventen van zijn geloof hier en daar wat irrita tie. Leidse Assurantie Club Evenals vorig jaar organiseert de Leidse Assurantie Club, bij voldoende deelname, weer de opleiding voor de cursus Verzekering Theorie en Praktr/k l.b.v. het B examen voorjaar 1977. De cursussen zullen begin september a s. een aanvang ne men. Aanmeldingen bij de cursusleider de heer W. F. Smit, Ambachtsherenweg 40 te Zoeterwoude; telefoon 01715-2171. OSLO (ANP) - In de collectieve ar beidsovereenkomsten moeten be palingen komen ter bescherming van de veiligheid en de gezondheid Van de werknemers. Dit is een van de punten uit een actieprogram dat de internationale metaalarbeider sbond aan het slot van een confe rentie over arbeid en gezondheid, 'eek in Oslo, heeft vastges- dergelijke maatregelen wel treffen. In de cao's moet'volgens de me- vast- taalbonden ook worden vastge legd, dat werknemers het recht deze! teld. Op grond van statistieken gesteld, dat jaarlijks honderddu. de verplichting voor de onderne mer, de samenstelling van produk- ten en stoffen die hij produceert openbaar te maken internationaal gecoördineerd ten krijgen, machines, apparaten, lijke gereedschappen, werkmetho- produktieprocessen, grondstoffen den en stoffen. zenden mensen sterven en miljoe- hebben, voor hun gezondheid of le- derzoek naar de oorzaken i nen voor de rest van hun leven inva lide worden door bedrijfsongeval len en beroepsziekten. De vakbon den vinden het nodig de risico's in het werk zoveel mogelijk uit te bannen. Via internationale conven ties moet worden voorkomen, dat werkgevers door het achterwege la ten van veiligheidsmaatregelen ten koste van hun werknemers hun concurrentiepositie versterken ten opzichte van ondernemingen die l be- Verbouwings- tcoopjes Rubberborstel, voor kat en hond. 7.95 nu 4.95 Dubbele poedelborstel winkelprijs 9.75 nü 6.95 Vliegenmeppers, voor 0.95 Tuinfakkels in kleuren 1.45 25 kg kattebakvulling, - prima kwaliteit, maar 11.00 SORRY VOOR DE ROMMEL; WEL VEEL KOOPJES, BIJ dergelijke te controleren op de Op de conferentie veiligheidsaspecten. Andere punten uit het actiepro gramma van de internationale me taaiarbeidersbond: het instellen van veiligheids- er gezondheidsdiensten drijven, ook gepleit xking tussen wetenschapsmensen en vak bondsvertegenwoordigers. Zij moeten elkaar in een zo vroeg mo gelijk stadium waarschuwen alle be- mogelijke gevaren in arbeidsproces. •3 alles

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1