Binnenstad: nog lange weg te gaan Gereformeerden gewaarschuwd Leidse huismoeder: had ook zo 'n reuzespin in de slaapkamer Publiek Hoessein wil steun voor Syrië Gemengde gevoelens over abortus filmerij in Noordwijk Wethouder buigt zich over verpachting van Leidse schouwburg VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 VARIA PAGINA 15 LEIDEN - Het zal nog een hele toer worden om de discussie over de Leidse binnenstad tot in de huiskamers te krijgen, zoals de bedoeling is van de projectgroep binnenstad. De informatie-avond die gisteren was belegd, werd slecht be zocht en leverde weinig gespreksstof op. mém De projectgroep voor de binnen stad, waarin naast een aantal amb tenaren en wethouder Waal ook de drie adviseurs Yap, Latta en Eng- berts van buiten de stad zitten, die groep heeft een tijdje geleden een nota geschreven Daarin wordt verteld wat er allemaal bij komt kijken om de Leidse binnenstad goed op orde te krijgen. Er is een schema opgezet om in januari 1978 te kunnen ko men met een zogenaamd struc tuurplan waarin staat wat er in grote trekken moet gebeuren. En het is de bedoeling dat in het ko mendjaar de Leidse bevolking zo'n mening geeft en z'n wensen ken baar maakt. Om die inspraak in goede banen te leiden wordt een speciale "in spraakcoördinator" benoemd. Hans van Gelder, die nu bij de Wel- zijnsraad werkt, heeft tot nu toe dat werk gedaan voor de projectgroep, en het is de bedoeling dat hij dade lijk definitief de Binnenstadswin kel aan de Morsweg 10 zal gaan be mannen als inspraakcoördinator. Het grote probleem is voor hem: hoe kun je de hele bevolking van de binnenstad bij de discussie over die binnenstad betrekken. Eerst zullen de vage "doelstellingen" en "uit gangspunten" van de nota duide lijk moeten worden. En de inge wikkelde problemen die spelen bij een "integraal plan" zullen uiteen gezet moeten worden.**Zoals Eng- berts gisteravond zei: "Het is een zeer ingewikkelde problematiek en daarbij is een eenvoudig plan niet voldoende". Het is maar de vraag of de bevol king binnen één jaar te mobiliseren is om mee te denken. Een van de aanwezige binnenstadsbewoners drong al aan op langere tijd. En Anne van de Zande (PSP) illus treerde aardig de moeilijkheid van de nota Verder-op-de-weg- enzovoort: "In de nota wordt bij voorbeeld gesproken over een open-planprocedure, goed, maar wat betekent dat nu? Hoe moet ik dat nu vertalen naar wat er gebeurt met C en A, en V en D, en De Bolster en dergelijke?" Als iedereen weet dat er een pro jectgroep binnenstad is en wat die van plan is, is de gemeente een heel eind op streek, TOM MAAS Zwangere vrouwen uit Seveso welkom in Bloemenhove AMSTERDAM (ANP) - Zwangere vrouwen uit het door een giframp getroffen Seveso d.V zich willen la ten aborteren, zijn welkom in de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede. De kliniek heeft aan geboden alle kosten op zich te ne- Het bestuur van Bloemenhove heeft dit gisteren telegrafisch laten weten. Volgens Bloemenhove zijn er zeker nog 15 vrouwen die zich zouden willen laten aborteren om dat ze bang zijn voor misvormde kinderen. Bloemenhove heeft zijn deuren voor hen geopend. In Mi laan zijn gisteren weer drie vrou wen uit het door de gifwolk be smette gebied in Noord-Italië geaborteerd, zo hebben artsen in de kliniek Mangiagalli bekendge maakt. De vrouwen verkeerden al len in de drie eerste maanden van zwangerschap. AMSTERDAM-Onder flinke publieke belangstelling heeft de Amsterdamse politie gisteren op last van de gemeente vier ge kraakte panden aan de Oude Turfmarkt in het hart vdn Am sterdam ontruimd. De panden waren in april dit jaar ge kraakt door enige studenten uit protest tegen het feit dat de panden al enkele jaren leeg stonden. Hoewel sommige ver diepingen van de gekraakte panden waren gebarricadeerd verliep de ontruiming zonder slag of stoot. De universiteit van Amsterdam had de panden indertijd ge kocht van de Nederlandse Bank en wilde ze als kantoorruimte in gebruik nemen. Omdat het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen geruime tijd nodig had om over de verbouwing te kunnen beslissenstonden de panden jarenlang leeg. De gemeente besloot korte tijd geleden dat de gekraakte pan den "wegens brandgevaar moesten worden ontruimd. Dat gebeurde rustigdoordat de po litie via de daken van de huizen ernaast wist binnen te komen en daardoor de 11 krakers verras te. Zij werden voor een verhoor meegenomen naar bureau Sin gel en korte tijd later vrijgela ten. Lezers schrijven Steenstraat Het is te betreuren dat de gemeen teraad mede door verschillende schorsingen tijdens de vergadering van afgelopen maandag niet tot een besluit over de Steenstraat-kwestie is gekomen. De bezwaren van het college tegen een betere verkeers regeling ter plaatse vind ik niet overtuigend. Waarom aanvaardt het college voor de Steenstraat wel, wat althans de betreffende we thouder voor de marktenroute niet aanvaardt, namelijk de bussen in twee richtingen? (zie deze krant van 5 augustus jl.). De Steenstraat is hierdoor geen semi-promenade meer, maar een drukke verkeersstraat. Toegegeven moet worden, dat de huidige im passe in de hand is gewerkt door het mijns inziens ongelukkige ad vies van de Verkeerscommissie: opnieuw toelaten van autoverkeer in de Steenstraat betekent alleen, dat het een verkeersstraat met rij dende en parkerende auto's blijft, maar stellig ook dat nog meer au to's via Breestraat of Rapenburg door het centrum zullen gaan. Hier wreekt zich het feit, dat in de Verkeerscommissie de autovisie nog altijd sterk doorklinkt: een on gewenste situatie wanneer de be volking in meerderheid de wens ondersteunt, het autogebruik in de stad te beperken. Bindende advie zen van de commissie kunnen dan ook tot moeilijkheden leiden, zoals in dit geval. Met betrekkelijk eenvoudige noodvoorzieningen en kleine wij zigingen in de verkeersregeling is het blijkens de ambtelijke rappor ten mogelijk de bussen stad-uit via Beestenmarkt en Nieuwe Bees tenmarkt te leiden en op het smalle deel van de Steenstraat slechts bussen stad-in en fietsers toe te la ten. De vernieuwing van de Turf- marktsbrug heeft dan niet zo'n haast, en men kan op de Turfmarkt nu rustig fietsen. Het zou jammer zijn wanneer spoe dige verbetering voor de Steen straat achterwege blijft door de wat starre gelijkhebberige houding zo wel bij links als rechts in de raad. De kosten van die verbetering zijn een fractie van wat de sierbestra ting in de Haarlemmerstraat gaat kosten, en het resultaat lijkt mij minder dubieus. Wat is belangrij ker: een halve minuut tijdwinst voor de bus stad-uit of een rustiger veiliger Steenstraat? Doorstroming van het autoverkeer of een prettiger leefklimaat in het centrum? W. M. VAN ROOIJEN Marislaan 11, Leiden. De Geref. Oecumenische Synode, die nog steeds in Kaapstad in alge mene vergadering bijeen is, heeft de Nederlandse Geref. Kerken ge waarschuwd voor de theologie zoals die door de Nederlandse theo logen Kuitert en Wiersinga wordt bedreven. De synode verbond aan haar diepgaande bezwaren nog geen consequenties, al heeft zij wel verklaard, dat het dulden van af wijkende opvattingen een schen ding betekent van de constitutie der synode. Ze toonde zich in het algemeen "zeer ongerust" over de ontwikke lingen binnen de Geref. Kerken hier. Men sprak van "enorme uit dagingen in Nederland", met name op het punt van secularisatie en marxisme. "Die moet men weer staan en niet met compromissen tegemoettreden". In een resolutie wordt de Neder landse gereformeerden gevraagd, het uitvoerend comité van de sy node op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. Naar aanleiding van verzoeken uit Ede en Putten heeft het hoofd- LEIDEN - Het college van B. en W. zal nog voor het eind van deze maand besluiten aan wie de restau ratie van de schouwburg en het cul tureel centrum zal worden ver pacht. Dit blijkt uit uitlatingen van wethouder Tesselaar, die de zaak in behandeling heeft. Medio juli maakte het college de verpachting bekend in de weke lijkse mededelingenadvertentie. De pachter moet per jaar 3600 be talen voor drie foyers in de schouwburg en één in het cultureel centrum. Voorlopig wordt er een contract voor één jaar opgesteld. De pachter moet uiteraard in het bezit zijn van de diploma's, die in het kader van de drank- en horeca- bestuur van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk alle gemeenten van die signatuur verzocht om in de kerkdiensten van zondag 29 augus tus in gebed en prediking aandacht te besteden aan, wat genoemd wordt, "het zedelijke verval van onze samenleving, waarvan met name de op grote schaal toegepaste abortus provocatus en de moge lijke legalisering daarvan een toe spitsing zijn". De oproep is overge nomen door verscheidene kerken van gereformeerde confessie en adviseert tot verootmoediging en gebed op 29 augustus of binnen veertien dagen daarna. In Kampen is de landelijke Chr. Sociale Academie De IJsselpoort officieel geopend. De academie stelt zich ten doel jonge mensen op te leiden tot dienstbetoon aan mens en maatschappij, "met als richts noer de bijbel, met name het daarin vervatte evangelie van vergeving en bevrijding". Zij voert een open toelatingsbeleid, hoewel zij de Ge ref. Kerken als achterland be schouwt. Van de studenten wordt verwacht, dat zij aard en karakter van de school eerbiedigen. wet worden gevraagd. Tesselaar bekijkt op het ogenblik een aantal serieuze aanvragen. Het Leidse Horeca Organisatie Bu reau Verhagen heeft het college en de gemeenteraad overigens per brief laten weten dat een verant woorde verpachting van de foyers niet haalbaar is, de door het college gestelde eisen in ogenschouw ne mend. Verhage heeft uitgerekend, op basis van de door het college verwachte bezettingsgraad van de schouwburg (zeventig procent), dat per jaar een omzet van tachtigdui zend gulden gedraaid kan worden. Om alle kosten te kunnen dekken, aldus het bureau moet per jaar 100.000 ontvangen worden en dan nog zonder inbegrip van het onder- snemersloon. „Een exploitatie met een normale winst, is niet moge lijk", aldus een woordvoerder van het bureau Verhage. De brief stond begin deze week op de lijst van ingekomen stukken op de agenda van de gemeenteraad, maar werd doorgehamerd, omdat geen enkel raadslid over de bere keningen van Verhage geïnfor meerd wenste te worden. Wethouder Tesselaar wilde over igens geen mededelingen doen over het aantal belangstellenden dat in heeft geschreven en wilde ook de namen van de eventuele pachters nog niet bekend maken. AMMAN(UPI) - Koning Hoessein van Jordanië heeft alle Arabieren opgeroepen de Syrische inmenging in Libanon te steunen om een op lossing van de crisis te vergemak kelijken. „Het buitenland heeft een dikke vinger in de pap van de Libanese crisis gehad en om uit deze crisis te komen zijn twee dingen nodig: alle Libanezen moeten het hoogste be lang van het land in het oog houden en alle Arabieren moeten de Syri sche inmenging in Libanon steu nen om de crisis op te lossen en de eenheid en vrijheid van het land te bewaren." De koning zei dit in een vraagge sprek met bladen in Damascus en Amman. „De fout van de PLO is dat die zijn neus in de Libanese crisis gestoken heeft en zich daarmee de vijand schap van meer dan één partij in Libanon en Syrië op de hals heeft gehaald. De PLO is daardoor een instrument van verdeeldheid ge worden, in plaats van het sluiten van de gelederen tegen de vijand". Hoessein drong aan op het bijleg gen van geschillen tussen de Ara bieren. Met de Sowjet-Unie staat hij op goede voet. „Ik waardeer de edele houding van de S.U., die de Arabische natie steunt en de Ara bieren helpt". Zijn bezoek aan Moskou vorige maand had „mooie en vruchtbare" resultaten opgele verd en de betrekkingen tussen beide landen versterkt, aldus Hoes- Met dit voorstel om een Arabische topconferentie over Libanon te houden hebben tot nu toe slechts twee landen (Soedan en Koeweit) formeel ingestemd. Het voorstel dat afgelopen zondag door Saoedi-Arabië werd inge diend heeft de steun nodig van tenminste elf van de twintig leden van de Arabische Liga. Burgemeester Bonnike: "geen cen- suurtaak..." Het voornemen van een filmpoeg van de West Deutsche Rundfunk om volgende week in Noordwijk opnamen te gaan maken vöor een zestig minuten durend televisiespel over abortus is in de badplaats met gemengde gevoelens ontvangen. Het wordt een gedramatiseerd verhaal over een jong Duits meisje, dat naar Ne derland gaat om daar abortus te laten verrichten. Negatief Zonder meer afwijzend tegenover de filmopnamen staat VW- directeur Rovers. Hij zegt: "Abortus is bepaald geen toeristisch onderwerp. Ik geloof niet dat we er als badplaats bij gebaat zijn om op zo'n manier in de belangstelling te komen. Het effect van zo'n film kan voor ons wel eens negatief gaan werken". Burgemeester Bonnike van Noordwijk: "Het is nog te vroeg om te oordelen. Afgaande op de summiere informatie die ik nü over deze film heb is niet te bepalen welke rol Noordwijk in de film zal spelen. Wordt de badplaats daarin afgespiegeld als een plaats waar op grote schaal abortus wordt gepleegd? Of gaat het de filmploeg alleen maar om wat omlijstende sfeerbeelden vanuit een Hollandse badplaats. Is dat laatste het geval dan hebben we uiteraard geen enkel bezwaar". Sexfilm Mocht het eerste het geval zijn dan weet ik nog niet of we er iets aan gaan doen. Per slot van rekening hebben we als plaatselijke overheid geen censuurtaak. Waarom zouden we die filmploeg dan dwarsbomen? Zolang men niet van plan is om hier één an dere sexfilm te gaan maken geloof ik niet dat het wijs is om stappen te ondernemen" Over spinnen schrijven is op het ogenblik in, dus ik blijf niet ach ter. En wat kan ik u in mijn ru briek beter aanbieden dan een Leidse huismoeder die op een zonnige ochtend in haar slaap kamer ontwaakt, nog even wat ligt na te dutten, de ogen opent en dan boven op haar tweede lige slaapkamerkast een enorme spin ontdekt, die ge lijke karaktertrekken vertoont als het behaarde exemplaar dat kortgeleden paniek zaaide in een Haagse woonwijk. De "Leidse spin" was alleen een tikkeltje forser van bouw, de poten iets ruiger en ook sneller ter been. Uiteraard. Theekopje Het beest dook kortgeleden op in het huis van de familie Schaf- tenaar aan de Vijfmeilaan. Hoe "Harige Harry" werd ontdekt vertelde mij gisteren de vrouw des huizes. Ze zegt "Ik denk dat het een uur of acht was. Ik lag nog in bed. En wat zie ik tot mijn schrik op de kast? Een enorme spin. Met een lijf zo dik als een theekopje en met van die smerige behaarde poten. Mijn eerste reactie was heel on gewoon. In eerste instantie keek ik er gefascineerd naar en vroeg me af hoe lang 'ie er over zou doen om over de bovenkant van de kast heen te lopen. Nou dat antwoord kreeg ik snel. Met twee grote stappen had die en gerd het voor elkaar. Toen pas schrok ik me wild". Paniek "Ik rende in paniek de slaap kamer uit, trok de deur achter me dicht en draaide de sleutel om. Direct belde ik de gemeen tereiniging. Die stuurden twee man. Eén bleef in de huiskamer -i wachten en de ander ging met een bezem mijn slaapkamer in. Maar die spin liet zich natuur lijk niet zien. Ze vonden niets. Toch vertrouwde ik het niet. Ik heb ze het raam laten openzet ten en heb toen de deur weer op slot gedaan. Een week lang ben ik niet meer in mijn slaapkamer geweest. Ik sliep bij mijn doch ter. Na die week durfde ik weer Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. zenspinwaarvan te kijken. Maar hij was er niet meer. Ik denk dat 'ie geen voed sel heeft kunnen vinden en toen maar door het openstaande raam naar elders is vertrok ken". Mijn kennissen hebben me niet willen geloven toen ik over die spin vertelde. Maar nu duikt er zo'n zelfde exemplaar op in Den Haag. Dat is het bewijs dai ik niet heb gelogen. Misschien is het wel dezelfde." Heeft mevrouw Schaftenaar enig idee hoe de spin (laten we even aannemen dat er hier geen sprake is van gezichtsbedrog) in haar slaapkamer verzeild is ge raakt? "Mijn buren", zegt ze, „kregen een dag voordat ik die spin ont dekte kennissen uit Indonesië op bezoek. En dat verklaart m i. alles. Dat ding heeft natuurlijk verstopt gezeten in een hand tasje. Heeft toen de benen ge nomen en is door mijn kamer raam naar binnen geglipt. Ach teraf ben ik pas gaan beseffen dat die engerd waarschijnlijk een hele nacht door mijn kamer heeft gelopen. Misschien heeft 'ie wel bij me op bed gezeten." hoe verstopt een reuzenspin zich in eenvoudige handtas zonder op te vallen? (denk bij voorbeeld aan het tevoor- schijnhalen van een zakdoek); hoe verplaatst een ongemoto riseerde reuzenspin zich onge- Leiden naar Den Haag?

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15