Boskov: "Ik weet wat het is om voetballerte zijn" Voetbal voor f 1 1 O per jaar VVV: produkt van een aantal jac hard aanpoten is een fusie in Limburg haalbaar? VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 Boskov: "Feyenoord heeft geen beschikking Boskov heeft een eigen mening en, zo blijkt later, vele. Tot zover gaat de vergelijking met zijn landgenoot en collega-trainer van Ajax, Tomis- lav Ivic, dan ook op. Wat Boskov méér heeft is ervaring, ondanks het geringe leeftijdsverschil. Niet zon der trots laat hij weten dat Jaap van Praag bij hem informeerde over Ivic, waarbij hij oprecht zijn me ning over de nieuwe Ajax' trainer ventileerde. „Wat heeft hij in feite gepresteerd met Hajduk Split, dat in zijn tijd het sterkste clubteam heette van Joegoslavië", heb ik Van Praag eerlijk verteld. „Waarom zou ik daaromheen draaien? Dan krijg ik later te horen dat ik niet de waar heid heb gesproken. Wat Ivic mist is ervaring als voetballer zelf. Er zijn maar weinig trainers die op in ternationaal niveau die ervaring hebben. En die dat hebben zijn de goede trainers. Ga maar na: Ernst Happel, Spitz Kohn, Kees Rijvers, ze hebben zich als voetballer alle maal bewezen. Zij behoren nu als trainer tot de absolute top. Omdat ze niet alleen theoretisch met een speler kunnen praten,, maar ook praktisch. Zij weten wat het is om voetballer te zijn". Stabiel Feyenoord ondergaat momenteel een gedaantewisseling. Vujadin ROTTERDAM - Vujadin Boskov slurpt zijn koffie leeg. In zijn betoog gunt hij zich er nauwelijks de tijd voor. De rustig en bedaard ogende Boskov (45) verandert in een spraakwaterval als hij over voetbal praat. Hij vertelt geestd riftig, af en toe met een stemverheffing en hij pakt je bij de arm als hij in het vuur van zijn verhaal nog meer aandacht wil opeisen. En dan opeens is hij even helemaal stil. Om dan even later weer kalm en zelfverzekerd te vervolgen met: „Mijn mening is PietrOcks topkwaliteit" Boskov kiest, zoals hij twee seizoe nen lang bij de FC De Haag al be wees, voor de geleidelijkheid. Hij ordent de zaken stap voor stap, niets overhaast. Maar toch, in de aanloopperiode naar de nieuwe competitie kneedde hij Feyenoord in een kort tijdsbestek tot een sta biele eenheid. Het bewijs daarvan leverde hij al in Bilbao, waar Feye noord in de finale tegen Standaard Luik naar een hoogtepunt groeide en zonder werkelijke dieptepunten de Trofeo Bilbao binnenhaalde Dit Feyenoord doet - nog heel voor zichtig - denken aan het team, dat ooit de successenreeks begon. Maar nu zonder individuele top klasse, maar waarin de homogeni teit de boventoon voert. Hij propa geert evenwichtigheid, discipline en regelmaat. „Een voetballer leeft in fasen", zegt hij. „Altijd van totVan de training tot de voor bereiding en dan weer tot de wed strijd. Zo gaat het dag in dag uit. Het is een regelmaat, die je niet moet onderbreken". Harry Vos haakt daar later op in met: „Dat is waar. Ze zijn van plan om in de cember een winterstop in te lassen, maar voor mij hoeft dat niet. Je raakt uitje ritme en een week voor dat de competitie wordt hervat, moet je weer in trainingskamp. Feyenoord is van plan om in die tijd in Saoedi-Arabië of ergens anders in het Midden-Oosten een wed strijd te gaan spelen. Dan wordt die winterstop nog korter voor ons en dan zeg ik: laten we maar gewoon de competitie voortzetten, dan ben je aan het eind van het seizoen ook nog eerder klaar. Homogeniteit Doelbewust werkt Boskov toe naar de homogeniteit in het elftal met een mengeling van talent en inzet. In de voorbereidingsperiode zocht hij naar het juiste evenwicht in de ploeg, bleek dit snel te hebben ge vonden kon daardoor steeds zijn toen al bekende basisteam laten groeien. „Als je kwaliteit mist", luidt zijn uitgangspunt, „moet je dat compenseren met werklust. Feyenoord heeft geen beschikking meer over topkwaliteit, maar wel over talent. En dat komt er pas uit wanneer je hard werkt. Want als je in een Feyenoord-broek en een Feyenoord-shirt loopt, kan je iets, hèb je talent, maar als je niets doet, verlies je. Je zal er tóch voor moeten werken om te winnen". Vanuit die invalshoek bezien, lijkt er geen plaats meer voor Wim van Hane- gem, de veel besproken vedette, die Feyenoord geen kleur meer kan geven. Guus Brox: „Dat kon hij vo rig seizoen al niet meer. Daarom staat Feyenoord nu sterk. Nu geven wij niets toe. Zolang je een vedette bent en in de top speelt, kan je eisen stellen. Dan is de club min of meer afhankelijk van zo'n topspeler. Maar dat is Van Hanegem niet meer. Nu zal hij zich aan Feyenoord moeten aanpassen". Boskov gaat met het bestuur mee in die opvatting als hij zegt: „Voor de ene voetballer duurt zijn voetbal loopbaan acht jaar, voor de ander tien jaar. In dat tijdsbestek moet een voetballer zijn geld verdienen. Het merkwaardie is, dat een Neder landse voetballer zijn top eerder bereikt dan een Joegoslaaf. Mis schien omdat hij sneller internatio nale ervaring opdoet. Een Joegos laaf mag pas na zijn 28ste jaar naar het buitenland. Vaak op het mo ment dat hij zijn hoogtepunt be reikt. Daarom zie je zo weinig Joe goslavische clubs tot Europa Cup finales doordringen. Ze missen vaak de ervaring. Ik heb in Joegos lavië wel eens voorgesteld om de spelers vanaf hub 22ste tot hun 28ste toestemming te geven om in het buitenland te gaan voetballen. Het probleem is dan echter, dat er niemand meer vertrekt. Want wie koopt een speler, die nog geen naam heeft gemaakt". Mijn beste tijd had ik ook toen ik tegen de dertig liep. Mijn hoogte punt bereikte ik tijdens de wereld kampioenschappen in Zweden, tij dens de opkomst van Fele. Daarna brak ik in Voivodina Novi Sad tweemaal mijn been. Ik was op mijn retour besefte ik. Nog ander- halfjaar heb ik toen bij Sampdoria in Italië gespeeld en nog een paar jaar als trainer-speler bij Young Fellows in Zürich. Al die ervaring komt mij nu van pas. Als ik iets van een speler verlang, weet ik of het mogelijk is, want ik heb het zelf ook meegemaakt". Verdienen In Joegoslavië is hij professor van beroep, zoals dat daar heet voor een veredelde leraar voor Nederlandse begrippen. „Maar dat beroep heb ik laten schieten", zegt hij, „omdat er in de voetballerij veel meer te ver dienen is. Ik heb al veel verdiend, daar durf ik best voor uit te komen. Ik gil het niet uit van pret als ik een dollar zie, zoals Brzezanczyk dat deed. Ik heb een fraai huis in Novi Sad laten bouwen, ik ben niet meer afhankelijk van het voetbal". Om zich volledig te kunnen ont plooien acht Boskov het noodzake lijk om de huidige selectie uit te breiden. „Er moet een klasse-spits bijkomen", zegt hij. „Dan kan Jan van Deinzen terug naar het mid denveld, waardoor je als ploeg meer mogelijkheden krijgt. En er moet nog een tweede doelman worden aangetrokken. Drie goede Vnnrhpplrl keepers is echt geen overbodige luxe. Die heb je nodig, want als er één van de twee geblesseerd is, dan zit je". Feyenoord oriënteert zich over die aankopen. Het polste zon der resultaat Frans Hoek, doelman van Volendam. Zoals het ook de mogelijkheden bekijkt van Dusan Bajevic, spits van Velez Mostar. Boskov: „Volgende week komt hij uit militaire dienst. Hij kan weg bij Velez, dat weet ik. Als ik hem zou willen hebben, zou hij onmiddellijk kunnen komen", zegt hij voorzich tig. Vujadin Boskov streeft naar het hoogste. Hij heeft daar alles voor over, hij is steeds met voetbal bezig. Dan staat hij plotseling op, loopt in draf en met gebogen hoofd een eindje weg. Legt dan uit: „Als Jan van Deinzen na een voorzet zo te rugloopt, dus zonder om te kijken wat de keeper met de bal doet, vanaf dat moment speelt Feye noord met tien man. Als dan ook de rechterspits zich teleurgesteld om draait, mis je op dat moment twee spelers. Die keeper kan de bal moeiteloos naar een vleugelverde diger spelen, die geen tegenstander heeft. Zoiets moetje de spelers ver tellen, ze er steeds weer op attende ren. Het lijken kleinigheden, maar ze werken door op de volgende li- Het is slechts een voorbeeld dat Boskov aanhaalt. Hij kan er nog tal loze geven. Maar opeens springt hij over op een ander onderwerp. Op het voetbal, zoals hij denkt het pro fessioneel te spelen. „Het publiek wil Feyenoord zien winnen. Dat is een eerste vereiste. Dat kan gep aard gaan met spectaculair voetbal. Maar mijn mening is, dat je bij een comfortabele voorsprong niet het risico mag nemen om alsnog te kunnen verliezen. Zoals Feyenoord vorig seizoen met een 2-0 voor sprong bij Roda JC nog de boot in gaat, zoiets mag gewoon niet be staan! Hoe vaak won Feyenoord vorig seizoen een uitwedstrijd met 1-0 of speelde het met 0-0 gelijk? Niet één keer! Omdat het niet pro fessioneel speelde". „Waarmee ik niet wil zeggen datje bij een voorsprong de bal rond moet gaan spelen vanuit de achter ste lijn. Je moet durven blijven aanvallen, alleen met minder risi co's dan bij een achterstand. Ik be doel dit je kan beter een voor sprong vasthouden zonder risico's dan bij een achterstand. Ik bedoel dit je kan beter een voorsprong vasthouden zonder risico's, dan met. Want het publiek komt voor een overwinning van Feyenoord. Dat blijft toch het uitgangspunt". MAASTRICHT - George Knobel is zijn werk in het zuiden des lands begonnen met de boodschap dat hij nooit in zijn leven meer met journalisten van gedachten wis selt. Een goed begin is het halve werk, moet de ex-bondscoach hebben bedacht, een uitstekend stuk pr, al lijkt zijn werkgever toch wel zwaar te tillen aan Kno- bels ontoegankelijke houding. Knobel vertikt het ten enen male om commentaar op wat voor ge beurtenis dan ook te leveren, dus kon men onlangs uit de mond van Willem Ruys het radiobericht be luisteren dat MW geheel vol gens de krachtsverhoudingen met 5-0 gesneuveld was tegen amateurclub Wilhelmina'08. Zoals in de streek waar een kran tenoorlog woedt niet lang gele den kon worden gelezen dat MW de ontslagen bondscoach alleen maar zou hebben aange trokken om subsidiegevers van de serieuze aanpak te doordingen om passieve recreatie op eredivisie-niveau binnen de korst mogelijke tijd weer mogelijk te maken. Toch een teer punt, die subsidie, zeker nadat het Limburgse Tweede Kamerlid M. J. Konings zijn licht over het betaalde voet bal in het zuiden heeft doen schijnen. Genoemde Konings wond zich nogal op over over heidssubsidie én in Kerkrade, én in Sittard, én in Maastricht en vroeg de gemeentebesturen in die plaatsen per brief of het nu wel zo noodzakelijk is om in zo'n betrekkelijk klein gebied drie be taalde clubs van gemeenschaps gelden in stand te houden. Omdat Konings een doorzettertje is, vroeg hij meteen maar om me dewerking aan regionalisering van het betaalde voetbal en hij schreef er bij dat het op de hui dige manier toch maar verspil ling van gemeenschapsgelden is om met klem aan te dringen op een efficiëntere uitgave van geld en. Zoals Konings zich al eerder de woede van Zuidlimburgse voetbalsupporters op de hals haalde door het ministerie van Binnenlandse Zaken te wijzen op de door de gemeente Maastricht bij het provinciale bestuur ter goedkeuring aangeboden subsidie-aanvrage. Konings attendeerde Den Haag erop dat B en W van Maastricht het plan had om ter dekking van de MW-subsidiegelden de zoge naamde onroerend goed- belasting met een punt te verho gen. Hetgeen voor heel Maas tricht op een huurverhoging zou neerkomen. Zoals bekend ging de renteloze lening van een mil joen waarmee MW de bestor ming van de eredivisie zou reali seren niet door. Commentaar op Konings plan om een betaalde club in zuid- Limburg te laten spelen blijkt bij mondjesmaat te worden gegeven. Zowel bij MW als bij FSC wordt zuinig gezegd dat Konings niet weet waar hij over praat. Hans Cörver van Roda JC is iets scherper, die zegt dat een fusie in Limburg hetzelfde zou zijn als het samensmelten van de PvdA en de KVP. Cörver: Het zou te gek zijn wanneer wij hier gestraft worden voor het wanbeleid van M W. En meer zeg ik er niet over". George Knobel: geen commentaar. 7 VENLO Een klein wonder in Ven- lo, waar de plaatselijke voetbal stichting zich warempel eredivi- sionist mag noemen. Hoewel de buitenwacht aldus reageerde toen noord-Limburg op een dag eredivisie-voetbal rijk werd, praten de betrokkenen andere taal. WV is dan ook geen mirakel maar een produkt van een aantal jaren kei hard aanpoten. Van de juiste man op de goede plek, van oneindig veel wederzijds vertrouwen en mis schien ook wel van een tikkeltje ge luk. Noord-Limburg, met een bevol king van 100.000 zielen lijkt geluk kig met de recente ontwikkeling en maakt zich nieuwsgierig op om zich straks op het sportpark De Koel te vergapen aan tot nu toe slechts via de beeldbuis bekeken voetbal grootmachten als Feyenoord en Ajax. De overheid werkt mee. Ter- reinhuur per seizoen: 1,16 ofte wel het symbolisch bedrag van een gulden, plus 16% btw. WV, met een rijke voetbalhistorie, met herinneringen aan de Venlose Kraal, Jan Klaassens, Faas Wilkes en Karl Spikovski. Later tot aan de nek in de schulden, op sterven na dood, tot het licht opnieuw ging schijnen. Gemeentelijke interesse, die in subsidie uitmondde. Nog la ter een struktuurwijziging, be taalde spelers, die werden ontkop peld van de amateurs. Trainer Rob Baan: „Het besluit om de randstad te verlaten is vier jaar geleden niet gemakkelijk voor me geweest. Bij FC Den Haag zat ik best als hulptrainer, anderzijds lokte me het avontuur. Ik heb de knoop doorgehakt, heb tegen het bestuur gezegd: Ik doe het als jullie mij m'n gang laten gaan. Je nergens mee bemoeit, je er louter toe be paalt om toezicht te houden. Vanaf dat moment is het met WV gaan lopen." Hy is tenger, 33 jaar, leerde het vak op het CIOS, bij FC Vlaar- dingen, Sparta en FC Den Haag. Hoewel teleurstellingen hem niet bespaard bleven, bleef hij geloven in de doorbraak naar de top van het Nederlandse voetbal. Baan: .,Ik trof bij mijn komst de mentaliteit aan uit de dagen dat ze Arie.den Ouden en Dick Schenkel als uitgeran geerde spelers voor veel geld uit de randstad lieten komen. Choufoer had het me trouwens ontraden om de sprong te maken, hij leek gelijk te krijgen nadat we in twee jaar tijd niet verder kwamen dan een derde en een vijfde plaats van onder. Ik heb veel steun gehad van voor zitter Hovers, die in de goede zaak bleef geloven. Het jaar daarp mis ten we de nacompctitie op een (van FC Amersfoort verloren) wedstrijd. Maar vorig seizoen lukte het wel en nu zijn we waar we moeten wezen. Ik zal je even een paar cijfertjes noemen. Toen ik kwam hadden we een begroting van een ton, in dit seizoen beloopt dat 1,4 miljoen. Toen hadden we een gemiddeld aantal toeschouwers van 2000, het afgelopen seizoen waren dat er 10.000". Geen blijvertje Niettemin heet VW in de ogen van insiders geen blijvertje te zijn. Met name in zuid-Limburg wordt ge meesmuild dat VW verzuimde zich te versterken en daarom nu al is gedoemd om straks weer te moe ten afdalen. Ook Baan zal je het niet horen ontkennen dat VW voor het zwaarste jaar in zijn bestaan staat. Niettemin gelooft hij in prolongatie van het eredivisieschap, ook al rea liseert hij zich dat de voorbereidse len voor verbetering vatbaar zijn. Baan' „Vergeleken meteen club als Haarlem hebben we het er op dat punt misschien toch niet zo gewel dig afgebracht. Al heeft dat zijn oorzaken. OORZAKEN. Kijk, waar Haarlem al weken van te voren spe lers kon aantrekken, daar konden wij dus niets doen tot het eredivi sieschap al dan niet een feit was. Ik bedoel dat je als club in de eerste divisie anders te werk gaat waar het de selectie van spelersmateriaal be- een club als Blerick orti een hou ding aan te nemen, neem bet geval Van Rosmalen. Ze vonden het des tijds beter dat die jongen naar Feyenoord ging, waar hij alleen op een kamertje mentaal kapot ging. Zoals Blerick nu weer veel liever wilde dat Hay van Bergen naar Haarlem ging. Wij doen hier alles aan persoonlijke begeleiding, heb ben twee Joegoslaven, die zich hier zo thuis voelen, dat ze nooit meer weg willen uit Venlo. Ik vind trou wens dat een woord als miskoop veel te snel wordt gebruikt. Heb je er zelf wel voldoende aan gedaan, vraag ik me altijd af, om te zorgen dat er van een begrip als miskoop geen sprake behoeft te zijn. Zoals ik de mensen bij Feyenoord niet be grijp, dat dat ze hun jonge aanko pen niet elders in de leer doen. Neem zo'n Verheyen, bij FC Den Haag zaten ze om een buitenspeler te schreeuwen. Als ik iets bij Feye noord had te zeggen, dan zou ik een systeem bedenken waarin ik in ie der geval verder zou kijken dan mijn neus lang is. Waarom Ver heyen niet twee jaar stage laten lo pen bij een andere club? Zoals ze eerder Martin Vreysen aan Excel sior of aan Sparta hadden kunnen uitlenen om de man terug te roepen zodra hij het bewijs geleverd zou hebben dat-ie klaar zou zijn voor het grote werk. Ik ben blij met een jongen als Rob Monnee. Aangezien Mansveld toch wel weer zou teke nen bedacht Rob dat hij er opnieuw niet zou komen, nou, hier heeft hij alles om zich wel als libero te ont wikkelen." Tot slot, de plannen bij VW. Rob Baan: „Handhaven in de eredivisie. Vervolgens krijgen we wanneer dat lukt een lichtinstallatie van de ge meente. Bovendien hebben de amateurclubs hier ons al gevraagd wanneer we op zaterdag gaan spe len. Dat kan alleen als we licht heb ben. Daarmee zijn wij gediend maar ook de amateurs. En dat kan onze prettige verhouding alleen maar weer beter maken." treft Dat geldt evenzeer voor de hoogte van de contracten en de wijze waarop het premiestelsel wordt opgebouwd. Toen wij aan de slag konden gaan, was een aantal spelers, dat we eventueel hadden willen aantrekken, al naar elders. Hoewel je daaruit niet mag conclu deren dat we met tevreden zijn met Kurt Rettkovski. Gerrie de Jonge en Monnee. Er ging trouwens meer mis. We raakten als gevolg van de nacompe- titie in de knoop met spelers vakanties. Zoals we in wezen ook te laat aan uitbreiding zijn begonnen van de accommodatie In die mate zelfs dat het ons geld kost, want uitgerekend de allereerste wed strijd spelen we thuis tegen Roda JC. We kunnen nu 14.000 man her bergen, maar ik geef je op een briefje dat we de 20.000 kaarten die we aan de man brengen wanneer de zaak klaar is, tegen Roda JC kwijt zouden zijn geweest. Ik meet dat aan-de hand van de belangstelling die er tot nu toe al voor WV-Roda JC is geweest. En verder spijt het me dat we het trainingskamp niet hebben kunnen organiseren, zoals ik me dat had voorgesteld." Hoe groot zijn nu in de woelige voetballerij van vandaag de overle vingskansen van een stichting die streekgebonden is en bovendien op niet zo'n gek grote afstand de con currentie van het Westduitse Bundesliga-voetbal voelt? Baan: „Persoonlijk geloof ik dat het wel meevalt met het aantal mensen dat de grens over wipt. Daar komt bij dat de Bundesliga op zaterdag speelt. Maar je hebt gelijk wanneer je stelt dat we ons hier zeker geen gekke sprongen kunnen verloorlo- Hoe graag we ons Roda JC ook als voorbeeld stellen, we kunnen ons zeker financieel niet meten met die zuidlimburgers. Je kunt dat ook af leiden aan de drie ton, die wij nu hebben besteed aan spelers en de 1,1 miljoen die Roda er tegen aan- smeet. Wij hebben een heel ander systeem, werken zeer nauw met het amateurvoetbal samen. Hoewel je alom steen en been hoort klagen, is onze verhouding hier uit stekend. Wij leiden al op twaalfja rige leeftijd hun amateurspelers op, die jongens komen hier wekelijks trainen, worden door de amateur club zelf naar voren geschoven. We behandelen hun blessures, geven amateurtrainers onderricht omdat we beseffen dat het hier een wis selwerking betreft. Persoonlijk geloof ik dat we in de toekomst veel vruchten van dit sys teem zullen plukken, slechts hie/ en daar ligt nog een amateurclub dwars, maar we doen er bijvoor beeld alles aan om ook die clubs in onze werkwijze te betrekken. Ik vind het ook niet vèrstandig van

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13