Casa Materna niet langer 'n 'aardigheidje' ama Oeki Hoekema: het rooie gevaar bij FC Den Haag CU Borges met verlies iSÜ geconfronteerd in herendubbel VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 ZOETERWOUDE - Peter Popma (34) en zijn werkploeg, die in het bij Napels in Italië gelegen kinderhuis "Casa Materna" - 2000 kilometer ver - de eetzaal eens grondig hebben opgeknapt, zijn in Zoeterwoude terugge komen met het idee dat het „aardigheidje er na de vierde achtereenvol gende keer wel af is. Niet dat de Zoeterwouders, ruim 20 in getal, daar geen plezier hebben gemaakt tijdens en na het werk, maar, zegt Popma, "je begint langzamerhand een onderdeeltje te worden van de planning van het tehuis. Ze rekenen er gewoon op, dat je er weer bent. De spullen staan allemaal klaar als je komt, en na de begroeting kan je meteen aan de slag. Het is puur ernst". Nu is dat geen reden om de Zoeter- woudse groep, die ditmaal assis tentie kreeg van de in Haarlem werkende gastarbeider Emilio de Cesare (32), maar te adviseren zich op een nette manier terug te trekken voordat "Casa" haar eventueel de keel uithangt, want zover is het nog lang niet. Iets dromerigs Peter krijgt zelfs iets lyrisch over zich als hem wordt gevraagd, het recente verhaal over "Casa" te doen, en ieder van de groep kan zich dan in zijn levendig- romantische beschrijving hele maal vinden, al zal niemand daarmee willen suggereren dat ze voor de leut naar Napels zijn ge reisd en hun gebruinde huid op de Italiaanse stranden hebben opgedaan. 'Ik kan er niks aan doen, maar de naam al van het huis heeft voor mij iets dromerigs. Je voelt het werk dat je daar als groep doet niet als een verplichting". En Alie Popma (29), zijn vrouw: "Als je er komt, lijkt het alsof je niet bent weggeweest. Je voelt je er direct thuis. Nog erger je voelt je ook een beetje baas in eigen huis. Je bent, om zo te zeggen. mee verantwoordelijk geworden voor het voortbestaan. Alle men sen die daar iets doen worden na tuurlijk hartelijk bedankt. Maar de meesten komen een enkele keer. Het contact met Zoeter woude heeft iets vertrouwds ge kregen". In "Casa Materna", een huis waar voor de methodistenpredikant Riccardo Santi 70 jaar geleden de grondslag legde, nadat hij in een achterbuurt van Napels een stel weeskinderen had zien rond zwerven, verblijven op het ogen blik een kleine 100 kinderen in tern, terwijl 200 de dagschool be zoeken. Het zijn wezen, kinderen van alleenstaande moeders of vaders en kinderen wier vader óf in het buitenland werkt óf een gevangenisstraf uitzit, waardoor de moeder niet meer in staat is het hele gezin te verzorgen. Het huis kan niet elk kind dat wor den aangemeld opnemen. De ca paciteit is beperkt, niet alleen om financiële redenen maar ook om dat elk kind meer ruimte krijgt dan vroeger. Toen sliepen er 40 op 1 zaal, nu hebben kleine groep jes hun eigen chambrette. Het huis, waar de kinderen tot hun zestiende jaar zijn, heeft tijden gekend met 500 pupillen intern. Alie Popma: "Dat is nu ondenk baar. Het past zich aan. Ook de kleding van de kinderen is ver anderd. Vroeger was alles meer uniform." Grondig en vlug Het "dorp" bestaat uit een hoofd gebouw, een ziekenhuisje, en kele schoolgebouwen, een tim mermanswerkplaats en een boerderij. Voor de instandhou ding daarvan hebben vrienden van de kindergemeenschap in verscheidene landen, waaron der Nederland, steunpunten op gericht. Door bemiddeling van de plaatse lijke predikant Schoch kwam Zoeterwoude ermee in aanra king. En vier jaar geleden vormde zich voor het eerst een groep jonge mensen die een stuk van hun vakantie wilden afstaan om in "Casa" allerlei ambachtelijke werkjes te doen, die zonder deze handreiking, vooral om finan ciële redenen, voorlopig achter wege zouden zijn gebleven. Peten "Het is economisch verant woord, daarheen te gaan. Ons werk kost "Casa Materna" niets. We financieren het helemaal zelf. Door plaatselijke acties en bij- voor Italiaans Zoeterwouders dragen. Van de Generale Diako- nale Raad kregen we dit jaar 1500 en van een humanitaire instelling 4600. Zo zijn we weer rondgekomen. Hebben zelfs nog een klein saldo, maar dat mag geen naam hebben. Niet om wat te zeggen, maar we werken ook grondiger en vlugger dan de mensen daar. Als zij pre cies hetzelfde moesten doen, zouden ze veel langer bezig zijn. Dat komt natuurlijk ook omdat wij strikt gebonden zijn aan ons tijdschema. We hebben dagen van 12 uur gemaakt. Daardoor bleef er tijd over voor een paar excursies. En voor spel met de kinderen. In groepsspel zijn Ita liaanse kinderen niet sterk. Je moet 't ze gewoon leren. Het normale dagpatroon was: 10 uur werken, 8 uur vrij en uur sla pen. De Santi's zouden het niet prettig vinden als we niks anders deden dan sloven en slapen". Eigen weg De Zoeterwoudenaars hebben zich deze zomer dus geworpen op de eetvertrekken. Die zagen er ongezellig en groezelig uit. Volgend jaar zal het wel een schoolgebouw worden. Met Ne derlands geld wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een onderhoudsbeurt van een der scholen. Peter "Het hele complex ziet er, naar de maatstaf die daar geldt, goed uit. Leggen wij onze eigen normen aan, dan kan het beter. Pas is ontdekt dat er scheuren in de muren van het hoofdgebouw zitten en dat balken verrotten". De groep was dit jaar 23 man (en vrouw!) sterk, van wie er 8 nieuw waren. Vorig jaar gingen er 21. Het gaat alleen niet door als er minder dan 15 zijn. De samenstel ling van de groep is ook belang- kinderdorp De Zoeterwou ders - op deze foto van een dia Wou ter van der Loo staande) en Kees van Muyden - gingen in "Casa Materna" gron dig te werk. Geen nieuwe kalklaag op de muren voordat alle scheuren zijn ge dicht. rijk. Er moeten voldoende tech nische mensen in zitten. Twee doen er mee van het begin af. Ze hopen er volgend jaar, als het "werkkamp" zijn eerste lustrum beleeft, weer bij te zijn. Peter Popma heeft zondag in de oude kerk van Zoeterwoude na mens de hele groep, de groeten en de dank van "Casa Materna" aan de hervormde gemeente - de ont- staansplaats van het Casa-projekt - overgebracht. Tijdens het werk hadden ze al naar elk hervormd adres in Zoeterwoude een kaart met de naam van een van de kin deren gestuurd, waarop vele Zoe terwouders met een dorpsgezicht terug spontaan reageerden. Tussen het Hollandse weidedorp en het kinderdorp in de heuvels rond Napels loopt een eigen weg. Ongeschikt voor toeristen. Be stemd voor mensen die spelend willen werken. S. J. DE GROOT De Geref. Oecumenische Syno de, in Kaapstad bijeen, sprak na lange discussie toch het „onvere nigbaar" uit over het dubbele lid maatschap. zowel van deze synode als van de Wereldraad van Kerken. Maar daaraan werd toegevoegd dat deze term niet in de zin van „onver zoenlijk" mag worden uitgelegd. Door dit compromis is de verhou ding tussen de GOS en met name de Geref. Kerken in Nederland niet direct op scherp gezet. Het uitvoer end comité van de GOS moet op korte termijn een consultatie hier over met de betrokken kerken be leggen. Het rapport komt dan over vier jaar ter sprake. De afgevaardigden van de Ne derduits Geref. Kerk in Zuid- Afrika hebben op de geref. Oecu menische Synode de resoluties in zake gemengde huwelijken zonder tegenwerpingen aangenomen, hoewel deze afwijken van het standpunt van deze kerk als geheel. In de resoluties wordt onder meer uitgesproken, dat de bijbelhuwe- lijken tussen verschillende rassen niet verbiedt en dat huwelijken niet kunnen worden verboden op grond van ras of huidskleur alleen. De Poolse primaat. Stefan kardi naal Wyszynski, die deze maand 75 jaar is geworden, .heeft zijn ontslag aangeboden. Het is nog niet duide lijk, of het ontslag wordt aanvaard. In Polen zijn handtekeningen ver zameld om bij het Vaticaan te plei ten voor afwijzing van het ontslag. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Beverwijk F. Brouwer Lunteren; aangenomen naar Marknesse-Luttelgeest J. de Gier Oosterend (Texel), naar Tuil en 't Waal vicaris C. J. Sjollema al daar; bedankt voor Wezep en voor Veenendaal J. Vos Putten.Geref. Kerken:beroepen te Nunspeet Th. P. van Belzen Hoogeveen: bedankt voor Zwartsluis E. Meppelink Zuidlaren. Chr. Geref. Kerken: be roepen te IJ muiden P. Ribbers Den Haag, te Doornspijk P. Beekhuis Noordeloos; aangenomen naar Kampen T. Brienen Groningen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Rotterdam-n. W. Wie- renga Berkel. Geref. Gemeenten: beroepen te Den Haag (C.) D. Hak kenberg; Lisse, te Bodegraven D. Rietdijk Vlaardingen, te Benthui zen J. M. Kleppe Woerden. Geref. Kerken Vrijgem. Buiten Ver- band:aangenomen naar Sakenburg Spakenburg van Ommen Arnhem. Drs. E. W. B. Ruitenberg, diaco naal consulent in de Leidse regio, is van Leiderdorp naar Alkmaar ver huisd in verband met zijn benoe ming in gelijke functie bij de Pro vinciale Diaconale Raad in Noord-Holland, waar hij zijn werk al is begonnen. "VOETBALLEN IN DIENST VAN ELFTAL" DEN HAAG - Als het aan Oeki Hoekema had gelegen zou de laat ste oefenwedstrijd van FC Den Haag - afgelopen woensdagavond in België tegen Winterslag - nooit zijn gespeeld. Oeki Hoekema. FC Den Haags jongste aankoop (27) en door een enkele tribuneklant al bewonderend „het rooie gevaar aan de lijn" genoemd: „We hebben vier weken hard getraind, we hebben conditie, we zijn startklaar. Zo'n wedstrijd hoefde daar niet meer bij. Ik persoonlijk had liever de nor male weekindeling gevolgd". Toen dat gebeuren in Winterslag nog aanstaande was:„Mijn gedachten zijn al bij zondag. Winterslag be staat voor mij niet. Het is vallen of opstaan. Tussen in is er niets." Oeki Hoekema, via Cambuur, Go Ahead, PSV, De Graafschap en het Belgische Lierse SK onverwacht voor drie jaar bij FC Den Haag te recht gekomen, kan een heel nuch tere. relativerende, maar aan de an dere kant een zeer te waarderen professionele instelling niet wor den ontzegd. Hij heeft in de aan loopperiode naar de wedstrijd tegen Haarlem de hand van een door de omstandigheden gedwon gen switchende trainer gevoeld. Soms werd Hoekema op rechts ge posteerd, dan weer op links. Het deerde hem nauwelijks. „Je vak zo goed mogelijk uitoefenen, dat moet voorop staan. Wordt er goed ge traind, wordt er goed gewerkt, dat is een eerste vereiste om tot succes te kunnen komen. Daar moetje wel eens iets extra's voor doen". Een nuchtere Fries, zeggen we dan. Die best, en graag, over voetbal wil praten maar het voetballersbestaan - gelukkig - niet als het hoogste ideaal ziet en zich derhale in zijn mens-beleving niet gehinderd weet door gebrek aan andere interesses. Toch voetbal, vooralsnog. Over de „allerlei wisselingen", die, veroor zaakt door de nogal wat blessures waarmee FC Den Haags kernspe lers kampten, meer harmonie in de basis in de weg stonden. Oeki: „Met mensen die dicht bij je in de buurt zitten, daar spreek je bepaalde din gen mee af. Bij voorbeeld, als ik op links sta, met Joop Korevaar. Maar je hebt natuurlijk wel enige tijd no dig om elkaar te gaan aanvoelen, elkaar te gaan begrijpen en die za ken die je afspreekt in de praktijk goed te leren toepassen." Automatisme Hij kende, toen hij zo ongeveer een maand geleden zijn instemming met zijn overgang naar Den Haag betuigde, eigenlijk maar heel weinig mensen. Simon van Vliet, daar heb ik wel eens mee in Jong Oranje gespeeld. En Joop (Kore vaar), Ton (Thie) en Aad (Mansveld) waren me niet helemaal vreemd door de wedstrijden die ik tegen ze heb gespeeld." Ze zijn nu zijn par tijgenoten, vanuit welke positie dan ook hij moge opduiken. Hoe kema: „Van nature ben ik rechts. Als ik op links word opgesteld, moet ik bewust omschakelen of schoon ik er in België ook wel heb gespeeld. De zaak is dat het auto matisme van rechts ook het auto matisme op links moet worden. Daar moet ik me sterk op concen treren. Ik wil best toegeven dat ik me er minder happy voel. Ik heb er echter volledig vrede mee als het voor de situatie voor het elftal beter is, als het maar blijkt dat 't gunstig is. Niet als b^jkt dat links dan mis schien versterkt is maar rechts weer zwakker is geworden". Hij tracht zich evenwel, zijn eigen probleempjes van huiselijke (fi)- aard ten spijt, zo intens mogelijk in te leven in de situatie van Malatins- kv, de nieuwe trainer. Hoekema: „Het is duidelijk te merken, dat hij eigenlijk voor het eerst in het bui tenland werkt. Hij oriënteert zich, geeft zijn ogen de kost, tast af hoe de verhoudingen in deze maat schappij liggen. Hij is op dit mo ment nog niet representatief voor wie de werkelijke Malatinsky is. Hij moet eerst wat verwerken. Kijk, als het elftal nou draaide als een trein, maar nee, dat is niet zo. Malatinsky is nu dus nog zoekende. Hij moet op twee fronten tegelijk dingen ver werken. Zijn eigen acclimatisering en een niet in vorm zijnd elftal. Bij ons passen diverse radertjes nog niet in elkaar. In de wedstrijd zal moeten worden geforceerd de vorm terug te krijgen. Die zullen we gewoon moeten afdwingen". Een momentopname tijdens een van de vele trainingen van de afge lopen weken. Hoekema: „Maar je kunt duidelijk voelen dat-ie (Mala tinsky) bepaalde kwaliteiten heeft. Een heel klein voorbeeldje wat mij toch wel aansprcc-V^ En nu twintig minuten loslopen, zefhij op een ge geven ogenblik. Sommigen begon nen te sprinten. Nee, zei hij toen, ik heb gezegd loslopen". Groeien Met Oeki Hoekema zal het ook wel los lopen. Men kan van hem elke wedstrijd een uiterste inzet ver wachten. Zijn rode haar staat er per definitie borg voor. „Rooien" zijn fel. Oeki: „Je moet er heel simpel van uitgaan dat Malatinsky zijn ontzag daar, in Tsjecho Slowakije, in Trnava, heeft achtergelaten. Hier is hij onbekend, straalt hij niet di rect die autoriteit uit. Hij kent nie mand. Dat soort zaken moet groeien. Wanneer moet hij een schouderklopje geven, en wie. En wie moet op een gegeven ogenblik een pak op zijn sodemieter heb ben?" Hoekema zelf? Er bestaat voorals nog geen enkele aanleiding voor. Integendeel. Ofschoon hij van geen clementie wil weten („als ik het op een of andere manier niet goed doe. dan moet dat maar worden ge schreven"), mogen ter verklaring van het feit dat hij nog geen jube lende vorm heeft bereikt toch wel enige verzachtende omstandighe den worden aangevoerd. Doordal Oeki Hoekema, de nieuwe aanwinst x Hoekema immers nog niet over een eigen woonstede beschikt (hij is zelf ingekwartierd bij „overigens zeer lieve mensen"), verblijven zijn vrouw en twee dochtertjes nog steeds in België, in Lier. Daarnaast heeft hij een herenboetiek in Leeuwarden, waar hij straks ooit definitief wil terugkeren. Niet leuk Hoekema: „Een enkele keer moei ik eerst naar Leeuwarden, en dan nog eens door naar België. Al dal reizen kost veel kracht. Het is vooi je prestaties niet goed als je thuis moet komen met een lange sik. Mijn vrouw zit nu in Lier in een huis waarin de spullen bijna allemaal al zijn opgeruimd. Het is niet leuk als je dan ook nog eens je vrouw moei opvijzelen, temeer omdat onze beide kinderen eigenlijk zo snel mogelijk moeten worden geope reerd De een heeft iets met haar ooi en amandelen, de ander iets mei haar maag. Hoe langer we die zaken moeten uitstellen, des te meer ver slechtert hun toestand. Bovendien moet ik hier in Den Haag voor de oudste een school regelen. Ze loopl nu waarschijnlijk een achterstand op, maar die is te overbruggen". „Als ik echter aan het werk ben kan ik me daarvoor gelukkig afslui ten. Bovendien weet ik dat FC Den Haag alle mogelijke moeite voor J--i M er direct te helpen". i de FC Den Haag. doetc Atletiek instuif AV Holland LEIDEN - Evenals vorig jaar orga niseert de Leidse atletiekvereni ging AV Holland een instuif- wedstrijd waar ieder meisje en ie dere jongen van 9 t/m 14 jaar uit Leiden en omgeving die eens ken nis wil maken met de atletiek wel kom is. De instuif vindt morgen op het sintelbaan-complex in de Leidse Hout plaats en begint 's middags om 2 uur. Op het programma staan: een sprintnummer (60 of 80 meter), ver springen, kogelstoten of hoog springen terwijl er voor de liefheb bers ook een langer loopnummer (waarschijnlijk een 600 meter) zal worden verwerkt. Iedere deelne mer die aan drie nummers meedoet ontvangt een prestatiekaart en een meerkampvaantje. De deelname is gratis. Liefhebbers voor deze atletiek- instuif kunnen zich vanaf 1 uur melden bij de sintelbaan in de Leidse Hout. KATWIJK - In het toernooi van "Zee en Duin" in Katwijk is de Duitser Borges eindelijk gecon fronteerd met verlies. Dat gebeurde in een fel omstreden partij heren dubbelspel tegen het Noordwijkse duo Blommendaal en Gelevert. We liswaar miste Borges zijn vaste Duitse partner naast zich, maar de remplacant was niemand minder dan Roomburgs Bub van der Zee en, om het in tennistermen te zeg gen, "die kan er een houtje van". Daarom mag de verdienste van Blommendaal/Gelevert niet te laag worden aangeslagen. Een tweede surprise in het herendubbelspel B was de uitschakeling van het als no 1 geplaatste paar Pasma/Van der Lippe. In een merkwaardig wisse lend gevecht, waarbij de grote slagkracht van Charrel Asselbergs weer opviel werd het 6-1, 1-6, 6-1 voor Asselbergs/Meijer. In het HEB werd maar een partij op het gravel gebracht, en die eindigde door de duisternis nog onbeslist. Engelen burg, no. 4 geplaatst, kijkt daarbij wel tegen een moeilijk te overbrug gen achterstand aan tegen Marinus Brooshooft van Roomburg, die met 1-6, 6-4, 5-3 aan de leiding was en het voordeel van de service heeft bij de hervatting. Bij de dames in B demonstreerde Ineke van der Meer een glanzende vorm tegen de in het DEC no 1 geplaatste Ingrid Siegen- thaler, 6-0, 6-0. Bepaald wel een re sultaat waarbij met de ogen kan worden geknipperd, want laatstge noemde is gevreesd om haar vast- Moss en Brabham aan de start in Bathurst MELBOURNE (1FP) - Twee voor malige autosportkampioenen, de Australiër Jack Brabham en de Brit Stirling Moss, keren - voor een keer terug in de sport. Zij gaan een duo vormen in de 1000 kilometerrace van Bathurst in Australië. Deze grootste automobielwedstrijd van het vijfde werelddeel wordt in ok tober gehouden. De twee veteranen zullen starten in een Torana L34. heid en doorzettingsvermogen. De snelle twee sets-partijen waren gis teren bij de dames overigens toch "in". Hanncke Langeveld raasde met 6-3, 6-0 langs Maya de Boer en zus Tineke Langeveld deed het tegen een momenteel nog sterkere tegenstandster, Agnes Engelen burg, finaliste in het toernooi van de Katwijkse LTV, nog beter, 6-1, 6-0! Dat kan vuurwerk worden in de halve finales. Een Duitser heeft zich inmiddels al aangediend voor de prijzen. In het HEC won Kellér- hof zonder veel moeite van Hein Hazeberg, 6-3,6-3. Bij de Heren Ve teranen had Jan de Groot geen-pro blemen met Westerberg, 6-2, 6-3. maar Stoop, de man die de'natio nale kampioen bij de veteranen het meest vreest, moest erg hard zwoe gen om zich te handhaven tegen Piet van Paridon, die hem de tweede set op imponerende wijze afsnoepte, 6-1, 2-6, 6-1 voor Stoop. Joost Rodenburg bleek voor Kop- pelle een muur, waar wel gaten in konden worden geschoten, maar die niet kon worden geslacht, 6-3, 0-6, 6-3 voor Rodenburg. Tenslotte sloeg Joop van der Berg zijn rechtse en linkse forehands zo zui ver langs de lijnen, dat er voor Ja cobs geen redden aan was, 6-0,6-1. De tweede finaliste die gisteren uit de bus kwam, was mevr. Dugas, die Helga de Hoed na een moeizame tweede set het verder spelen ont- zegde. 6-3. 7-5. LOTTO DEN HAAG (ANP) - Lotto 33 heeft geen winnaar opgeleverd van de eerste prijs. Vier deelnemers had den vijf kruisjes op de juiste plaats gezet en ontvangen daarvoor een bedrag van 61.517 gulden. De uitslag van lotto 33 is: aantal deelnemers: 671.188, bruto inleg: f. 2.778.946,-, prijzenbedrag: f. 1.428.346,-. Eerste prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de eerste prijs van lotto week 34. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs van week 33. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto 61.517,- ontvangen, derde prijs: 250 winnaars, die elk bruto .1.248,- ontvangen, vierde prijs: 10 495 winnaars, die elk 36,-ont vangen, vijfde prijs: 13.670 win naars, die elk 27,-- ontvangen. Jackpot voor lotto week 34: f 114.069,-.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12