Amerikaanse troepen paraat NAAST HET NIEUWS Niet-gebonden top is weinig verbonden Liegt Smith over actie in Mozambique? Acht doden bij rellen in Zuid-Afrika Geweld in Argentinië neemt toe Twee officieren in Korea gedood Unionisten treedt af Noordierse leider van DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND PAGINA 9 VER(R)ASSING Een gezin in Vigevano in het noorden van Italië kreeg onlangs uit Argentinië een stenen kruikje met een donkerkleurige stof erin. Omdat er geen etiket op het kruikje zat, dacht het boerengezin dat de inhoud een typische Argentijnse specerij voor het afmaken van schotels was. Als zodanig fleurde de familie er spaghetti en soepen mee op. En toen kwam de brief van een familielid in Buenos Aires. Papa was onlangs overleden en zijn as naar Italië gestuurd om in vaderlandse bodem te worden bijgezet. "AAP VAN EEN JONGEN" De politie in Frankfort heeft gisteren een man aangehouden die geheel naakt in een apenkooi in de dierentuin van Frankfort was binnengedrongen en daar een perfecte apenimitatie weggaf door rond te rennen, met zijn ogen te rollen en luid te schreeuwen. Volgens de politie was de man uit een ziekenhuis in Frankfort, waar hij behandeld werd aan verwondingen aan het hoofd ontsnapt. LEKKE MUUR Ken Daley zat gistermiddag in zin noord-Londense woning van een lekker bakje thee te genieten, toen hem de kogels eensklaps om de oren floten. De niet bang uitgevallen Daly rende gebukt het huis uit, in de richting waarvan de schoten nog steeds werden gelost. Plotseling stond hij oog in oog met een groep soldaten, net hun zwaar-kaliber wapens laadden voor een nieuw salvo. Ze hielden schietoefeningen op een van schijven voorziene muur. Maar die was inmiddels dermate „lek" dat de kogels ongehinderd in de richting van Daly's huis konden vliegen. De „lekke" schietbaan is onmiddellijk gesloten en er wordt een onderzoek naar het voorval ingesteld. ZWITSERS ROKEN MINDER Ongeveer 700.000 Zwitsers of haast eenderde van de geschatte 2,2 miljoen rokers in Zwitserland hebben het roken eraan gegeven als reactie op waarschuwingen over het gevaar ervan. Dit is gisteren meegedeeld door de „beweging voor sociale en morele hygiëne", een particuliere organisatie. Deze „gelukkige ontwikkeling", aldus de verklaring, rechtvaardigt het recente besluit van de spoorwegen om het aantal rookcoupe's in de treinen te verminderen. DAR-ES-SALAAM (SP) r Zeer waarschijnlijk liegt premier Ian Smith van Rhodesië als hij de slachtoffers van de Rhodesische actie van elf dagen geleden in Mo zambique guerrilla-strijders noemt. Volgens Smith kwamen er bij de actie van 8 augustus 340 Rho desische terroristen om het leven. De Mozambicaanse overheid houdt het op zevenhonderd tot duizend dode mannen, vrouwen en kinde ren en noemt hen vluchtelingen. Dat laatste is in ieder geval zeer aannemelijk. Eind maart bezocht ik het kamp, bekend als Nhaziona, dat vrij dicht bij de rivier de Pugwe ligt in de Mo zambicaanse provincie Manica. Er woonden toen 4500 vluchtelingen, van wie de meeste tussen de 17 en 35 jaar oud waren. Zij behoorden tot de ruim twintig duizend zwarte Rhodesiërs die hun land waren ontvlucht. Velen van hen hadden de bedoeling zich aan te sluiten bij het guerrillaleger. Maar bij aankomst werden ze op gevangen in vijf grote vluchtelin genkampen, die maar zo n kilome ter of vijftig van de grens lagen. Daar werden ze zorgvuldig onder vraagd om te ontdekken of er ver klikkers voor het regime-Smith tussen zaten en kregen ze wat poli tieke en lichamelijke training. On getwijfeld zijn er in de kampen mensen geworven voor de nationa listische strijdkrachten. Maar Nhaziona was beslist niet een echt guerrillakamp. Om het kamp te bereiken, moest je vanaf de weg naar Tete een kilome ter of vijftien over een modderig Door David Martin pad. Het kamp werd nauwelijks bewaakt bij de ingang stonden maar twee soldaten van Frelimo (het front dat Portugal de onafhan kelijkheid van Mozambique af dwong en dat nu de leidende macht in het land is) en in het kamp zelf zag ik er nog een stuk of tien. Houten geweer Geen van de Rhodesiërs was bewa pend. Het krijgshaftigste voorwerp dat ik er zag was een houten geweer dat bij een modderige hut in de schaduw lag. Volgens goed- ingelichte kringen in Mozambique is er sinds mijn bezoek aan het kamp niets wezenlijks veranderd, alleen zijn er meer inwoners geko men. (Volgens de Mozambicanen waren er op de dag van de overval tienduizend vluchtelingen). Als er inderdaad niets is veranderd, wa ren de zwarte Rhodesiërs beslist niet in staat zich te verdedigen tegen de aanval. Volgens een belangrijke functiona ris van Frelimo trokken de Rhode siërs in dertien voertuigen Mozam bique binnen. Alle auto's waren net zo beschilderd als Frelimo-auto's, voerden vlaggen van Frelimo en hadden Mozambicaanse nummer platen. En de soldaten waren ge kleed in het uniform van Frelimo. Langs allerlei achterwegen reden ze naar het kamp; in de dorpen had niemand achterdocht omdat de mensen dachten met een patrouille van Frelimo te doen te hebben. Het konvooi reed, aldus de Frelimo- functionarissen, tot midden in het kamp. En de mensen, die dachten dat het Frelimo-soldaten waren, liepen uit naar het vergaderplein. Daar werden ze neergemaaid. PORT ELIZABETH (UPI) - Acht Tenminste 20 negers zijn met zwarte demonstranten zijn gisteren schotwonden gearresteerd. Tegen door de Zuidafrikaanse oproerpoli- het vallen van de avond woedden tie doodgeschoten bij zware onlus- de ongeregeldheden nog in volle ten in drie zwarte woonsteden rond hevigheid, ondanks charges en Port Elizabeth aan de kust. bombardementen met traangas granaten. De woonsteden - Brighton, Zwide en Kwazakele - zijn door de politie hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Sinds de golf van protest tegen het blanke apartheidsbeleid twee maanden geleden in volle hevig heid losbarstte, zijn er in Zuid- Afrika nu 225 doden gevallen. Aanleiding Wat de onmiddellijke aanleiding tot de nieuwe rellen rond Port Eli zabeth was, stond volgens waar nemers niet vast. Het lijkt echter aannemelijk dat de onlusten in verband staan met de arrestatie, het afgelopen weekeinde, van onge- 0^ veer 60 vooraanstaande negers die door de regering als „oproer kraaiers" zijn gebrandmerkt. Zij zouden, in het kader van wat de re gering een „black power bewe ging" noemt, de hand hebben ge had in eerdere onlusten die Soweto Protest De Amerikanen hebben scherp ge protesteerd tegen de Noordko- waanse actie, waarbij ook enkele Zuidkoreanen en andere Amerika nen door hun aanvallers werden gewond. De spanning langs de be standslijn tussen beide Korea's steeg verder toen de noordelijken weigerden het incident te laten be spreken door de voltallige be standscommissie. Zij stelden van hun kant voor de kwestie af te han delen in een „kleine" bijeenkomst van veiligheidsofficieren. Gezien de ernst van het gebeurde weiger den de Amerikanen en de Zuidko reanen dit AMIN EIST VERGOEDING NAIROBI (Reuter) President Amin van Oeganda heeft Israël een week de tijd gegeven om mee te delen of het Oeganda schadeloos wenst te stellen voor het verlies van levens en eigendommen als gevolg van de Israëlische actie ter bevrijding van gijzelaars op het vliegveld Entebbe. Volgens radio-Oeganda heeft Amin een telegram gezonden aan premier Rabin van Israël. BUENOS AIRES (DPA/Reu- ter/AFP)- Sinds het weekeinde zijn bij schietpartijen in Argentinië vijf tien mensen om het leven geko men, zo is gisteren officieel meege deeld in Buenos Aires. Vier van hen vonden de dood in Rosario bij een vuurgevecht met de politie. Vol gens een politiewoordvoerder wa ren de vier lid van het marxistische revolutionarie volksleger. Twee anderen werden doodge schoten, toen ze leuzen schilderden van de peronistische guerrillagroep LONDEN(DPA/UPI) - De lei der van de Noordierse Unionis ten en ex-premier, Brian Faulkner, is gisteren afgetreden maar blijft partijlid. Faulkner is van 1971 tot 1972 premier geweest. Onder zijn bewind kregen de rooms- katholieke politici voor de eer ste maal medezeggenschap, maar daar werd snel een eind aan gemaakt door een staking van protestantse arbeiders". Faulkner en zijn vrienden blij ven streven naar een gemengd-confessionele rege ring voor Ulster. Hij schat dat het echter nog wel driejaar zal duren voor het zover is. De 55-jarige gematigde protes tantse leider verklaarde dat hij als partijleider aftrad, omdat hij geen kans zag een volledige po litieke rol te spelen, sinds een algemene staking van protes tanten in mei 1974 een einde had gemaakt aan zijn kabinet van protestanten en rooms- katholieken. In de plaats van zijn regering kwam toen een rechtstreeks bestuur vanuit Londen. van de Monteneros in de stad La Plata. Bij een botsing tussen veiligheid stroepen en politie aan de ene kant en "subversieve elementen" aan de andere vonden nog zes guerrilla strijders de dood in noord-west Ar gentinië, aldus de politie. Daar vonden de troepen een geheime drukkerij in de stad Tucuman. In Buenos Aires hebben vermoede lijk rechtste terroristen een bom la ten ontploffen in een uitgeverij. De Brian Faulkner - geen kans om politieke rol te spelen - Volgens Faulkner kan er in de directe toekomst niet op wor den gerekend dat er iemand in Noord-Ierland een actieve poli tieke rol kan spelen. In afwach ting van de totstandkoming van nieuwe politieke instituten in Noord-Ierland - wat naar zijn mening nog wel twee of drie jaar zou kunnen duren - heeft de oud-premier een loopbaan in de internationale zakenwereld gekozen. schade is groot. De daders zijn on bekend. Inmiddels is ook een senator ver dwenen, die zich inspande voor de verdediging van mensen, die op verdenking van subversieve activi teiten waren aangehouden. Senator Hipolito Solari Irigojen is spoor loos, zo heeft zijn vrouw bekend gemaakt. De parlementariër is al tweemaal het slachtoffer geweest van aanslagen: eenmaal in 1973, toen een bom in zijn auto ontplofte op het ogenblik dat hy hem wilde COLOMBÜ(DPA/Reutcr/AFP) - Twee radicale lidstaten van het blok van niet-gebonden landen, Libië en Cuba, hebben gisteren op de topconferentie van Colombo in Sri Lanka verklaard dat er niet- gebonden staten zijn die in troebel water vissen. Kolonel Moeammar Gaddafi van Libië verklaarde dat er niet- gebonden landen zijn die men „Trojaanse paarden" kan noemen. De Cubaanse vice-premier, dr. Car los Rafael Rodriquez, zei dat het ge zelschap niet een soort Jordaanri- vier zou moeten worden voor lan den die het beginsel van de niet- gebondenheid gebruiken als dek mantel voor imperialisme en het starten en voor de tweede maal vo rig jaar, toen onbekenden zijn huis onder vuur namen op een tijdstip, dat hij niet thuis was. Sinds het begin van dejaren zeven tig wordt Argentinië overspoeld door politiek geweld van rechtse terroristen en linkse guerrilla's. Dergelijke acties hebben tot nu toe het leven gekost aan 824 mensen. Alleen al sinds de militaire coup in maart van dit jaar zijn er 618 doden gevallen. onder de duim houden van eigen volk. Gaddafi drong er op aan dat bijge houden zou worden welke landen zich tussen de ene en de andere conferentie, niet hebben gehouden aan de beginselen van niet- gebondenheid en die zich met de aangelegenheden van een ander hebben beziggehouden. Een dreigende houding van een paar niet-gebonden landen tegen over andere niet-gebonden landen vormt een groter gevaar dan een dreigende houding van imperalis- tische mogendheden, zei de Libi sche staatsleider. Hij constateerde dat er imperalisti- sche en kolonialistische mogend heden zijn die zich van leden van het niet-gebonden blok bedienen om andere leden van dat blok te dreigen. De Libische en Cubaanse kritiek is gevolgd op een openhartige rede van president Sadat van Egypte op de openingsdag van de conferentie maandag. Hij verklaarde dat de beweging van niet-gebonden lan den zich eens moest buigen over haar gebrek aan eenheid en betrek kelijke ondoelmatigheid. Noch Sadat maandag noch Gaddafi of Rodriquez gisteren, hebben een land bij name genoemd, hoewel de Libische leider heeft gezegd dat hij dat wel op de volgende topconfe rentie zal doen. Ook gisteren werden weer woede uitbarstingen gericht tegen de Ver enigde Staten, andere westerse landen en Israël. Noord-Korea, Vietnam, Cuba en Libië waren er vooral sterk in Maar volgens waarnemers kan het allemaal niet verhelen dat de bewe ging zich vooral zorgen maakt over haar interne verdeeldheid. Veel be langrijke figuren, zoals Fidel Castro van Cuba en premier Lee Koean Yew van Singapore, vonden het niet de moeite waard aanwezig te zijn. Het tweede obstakel voor een con ferentie die spijkers met koppen slaat, is de achterstand bij het af werken van de sprekerslijst. Hal verwege de derde dag van de confe rentie had meer dan de helft van de lid-staten zijn woordje nog niet ge daan, ondanks de sprekersmara thon van gisteren. Het plan voorziet in de oprichting door de ontwikkelingslanden van eem fonds voor de financiering van voorraadvorming van grondstoffen en de bijeenroeping van een „con ferentie van gevolmachtigden" voor het gestalte geven aan het fonds en het ondertekenen van het oprichtingsakkoord. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren de niet- gebonden landen gevraagd om hulp bij de strijd ter beëindiging van het blank bewind in het zuiden van Afrika. Kaoenda vroeg de niet-gebonden landen om „wapens, munitie en manschappen voor de gewapende strijd ter bevrijding van de volke ren in het zuiden van Afrika." „Er is geen weg terug", zei de Zam- biaanse president. "Het meerder heidsbewind in Zimbabwe (Rho- desië) en Namibië (zuid-west- Afrika) moet bevochten worden op het slagveld". en andere zwarte woonsteden rond Johannesburg teisterden. Klassiek De rellen bij Port Elizabeth volg den gisteren het inmiddels bijna klassieke patroon. Middelbare scholieren, die de les sen boycotten, kwamen en masse de straten op en begonnen stenen te gooien naar voorbijrijdende auto's. Een bus werd in brand gestoken en een kranten-vrachtwagen aange houden en omvergeworpen. De zwarte jongeren toonden zich met name vijandig tegenover blanke chauffeurs, maar zouden volgens de politie ook zwarte au tomobilisten hebben gemoles teerd. De politie wist de betogers aanvan kelijk met de wapenstok uiteen te drijven. De jongeren hergroepeer den zich echter telkens en namen de politie met gebroken flessen en stenen op de korrel. Daarna opende de politie het vuur. In drie woonsteden werden cafe's, een bank, een overheidsgebouw, drankwinkels, een postkantoor en andere gebouwen in brand gesto ken. De politie schat de schade op anderhalf miljoen gulden. Arrestatie De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren het hoofd van de negerschool Morris Isaacson, L. Mathebathe, gearresteerd. De school heeft een grote rol gespeeld bij de studente nopstand in Soweto. Mathebathe is gisterochtend vroeg uit zijn woning gehaald, aldus een woordvoerder. De politie wilde alleen zeggen dat zij „bezig is een aantal personen te arresteren voor verschillende da den". Mathebathe is een vooraanstaande onderwijsfiguur in Soweto. SEOEL (UPI/AP) Korea De Amerikaanse troepenmacht in Kora is vandaag in staat van paraatheid gebracht, een dag nadat twee Ameri kaanse officieren bij het be standsdorp Panmoenjom door Noordkoreanen met bijlen en pikhouwelen wa ren vermoord. De verloven van alle Amerikaanse mili tairen in Zuid-Korea zijn in getrokken. De twee officieren maakten deel uit van een groep Amerikanen en Zuidkoreanen die bomen snoeiden in het dorp Panmoemjom dat in de gedemilitariseerde zone ligt Het tweetal werd „wreed vermoord tij dens een niet-uitgelokte aanval", zo zei het V.N.-hoofdkwartier. Vier andere Amerikanen en vijf Zuidko reanen zijn gewond geraakt. De Noordkoreanen gebruikten tij dens het gevecht bijlen en hooivor ken. De aanval vond plaats bij doorgangspost no. 3 aaa de zuid zijde van een brug naar Noord- Korea. De twee Amerikaanse officieren zipr gestorven aan „ernstige hoofd en eteekwonden", zo werd gezegd. Bezwaar Tfcdene de aanval zijn ook drie voertuigen van de V.N.- vredesmacht beschadigd. Volgens de verklaring ontstond het gevecht nadat de Noordkoreanen bezwaar hadden gemaakt tegen het snoeien van een boom. Kort nadat de Zuidkoreanen en Amerikanen geweigerd hadden hierop in te gaan, arriveerde een Noordkoreaans voertuig met ver sterkingen. Na een bevel van een officier begonnen de Noordkorea nen hun aanval. "ITjdens een uitzending van radio Noord-Korea werd later gezegd dat ^imperialistische Amerikaanse troepen" Koreaanse wachten had- «Sen aangevallen die protesteerden tegen het snoeien van bomen in een gezamenlijke veiligheidszone welke onder Noordkoreaans be heer staat. Ungeveer JU Noordkoreaanse militairen, bewapend met bijlen en pikhouwelen vallen in Panmoenjon een werkcommando van de VN, dat bezig was bomen te snoeien, aan. Twee Amerikaanse officieren kwamen bij de vechtpartij om het leven, terwijl enkele andere Amerikanen en Zuidkoreanen werden gewond. Verwijt van Libië en Cuba:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9