en Kerkvoogdij diaconie samen Vragen in Kamer over bouw masten kabel-tv Wildplakken is terreur op de muur DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 LEIDEN Het hart van de Leidse hervormde gemeente klopt straks i diaconie elkaar hebben gevonden. rond de Hooglandse kerk, waar kerkvoogdij LEIDEN - De hervormde diaconie, die nog veel langer dan sinds mensenheugenis het historische Huiszittenhuis aan de Oude Rijn als zetel heeft, gaat binnenkort verhuizen. Met het bureau van de kerkvoogdij, dat van het Pieterskerkhof weg moet, neemt zij over een paar maanden, als de restaura tie klaar is, haar intrek in de huisjes aan de Hooglandse kerk, tussen de Kerkgracht en de Nieuwstraat. Deze huisjes zijn aan het woningbestand onttrokken en verbouwd tot kantoor- en vergaderruimte. De diaconie is niet van plan, het Huiszittenhuis van de hand te doen; het blijft haar ei gendom. De stichting Maatschappelijk Werk, die een deel van het diaconale gebouw huurt, krijgt na de verhuizing van de diaconie meer ruimte. Gebouw Oude Rijn alleen voor maatschappelijk werk De heer F. H. van der Velde, sinds vorig jaar voorzitter van de diaco nie, lijkt wat negatief te reageren op deze, voornamelijk om redenen van efficiency genomen, beslissing, als hij zegt dat de diaconie na vele jaren haar "residentie" opgeeft en gaat "inwonen". Toch staat hij er heie- maal achter en zal hij er alles aan doen om deze samenwoning tot een succes te maken. Er begint een nieuw hoofdstuk in de diaconale geschiedenis, waarin, naar de heer Van der Velde hoopt, de herkenbaarheid van het beleid en de opheffing van de vervreem ding in de relatie kerkelijke ge meente - diaconie de hoofdmotie ven zullen zijn. Voorwaarden "Wij hebben natuurlijk wel een paar voorwaarden gesteld, om niet het gevoel te hebben dat we in de nieuwe behuizing op de schopstoel terechtkomen. De afspraken moe ten ook worden vastgelegd. Zo wil len wij dat de beschikbare ruimten alleen gebruikt worden waarvoor ze bestemd zijn". De diaconie, die op haar rekening over 1975 op een totaal 229.000 een bedrag van overhield tegenover een tekort var f. 3.000 in 1974, had recht van spre ken, want zij financiert de helft het niet-subsidiabele deel van t. voor geestelijke en de diaken voor f. 8.000 materiële zaken. Het behoort tot de orde van de kerk dat de ouderling niet werkt zonder de diaken en de diaken niet zonder de ouderling en de zij beiden niet zonder de predikant. restauratiekosten inrichtingskosten (f. 66.000). i de eerste Trouwens, matenële nood zoals die r vroeger De De besparing die de samenwoning maatschappelijke omstandigheden oplevert, is overigens moeilijk te zijn fundamenteel veranderd, becijferen, maar dat het financieel waardoor het voor de diaconie voordelig is, staat buiten elke twij- moeilijk is geworden, haar wezen- fel. De administraties - de diaconie lijke functie te manifesteren, heeft drie man in dienst - blijven Je begint ergens een dienstcncen- gescheiden, maar voor het techni- trum. Dat voorziet in een behoefte, sche onderhoud bijvoorbeeld heb- Er komen andere bij. Gevolg: een ben kerkvoogdij en diaconie sinds roep om coördinatie en subsidië- T j i antwoordelijkheid voldaan, i in Qc KOU komt jn je kou te staan. Ook vo De heer Van der Velde, die vroeger de bejaardenhuizen heeft ze geen in Haarlem ook al een diaconie directe zorg meer. Alleen Huize heeft aangevoerd, gaat het herstel Vreewijk valt nog onder diaconale tie tussen diaconie en leiding. En dan nog een aantal hof- i het bijzonder ter har- jes. We maken plannen om er een paar te gaan renoveren". "Het gaan mijn gevoel ook wel een uitdruk king van deze gedachte. Het is niet waar dat de ouderling er alleen is Omwonenden In de visie van Van der Velde heeft de ouderling een signalerende taak ten dienste van de diaken. "Door het pastoraat komen maat schappelijke en materiële noden, die er ongetwijfeld nog zijn, aan de oppervlakte. Om het eens wat mo dieus te zeggen: de diaken moet dichter bij het grondvlak kunnen komen. Daarom wordt het beraad met de wijkdiakenen geïntensi veerd. Wie weten het meest af van de narigheid waarmee iemand zit? De omwonenden. Zij zouden moe ten weten, waarde wijkdiakenen te vinden zijn. Wat dat betreft is ook binnen de kerk het meeleven met elkaar maar uitermate pover". In de diaconale begroting zijn het aandeel in het maatschappelijk werk en de ondersteuningsbijdra- gen aan instellingen en individuele mensen - naast het onderhoud van gebouw en hofjes en de perso neelskosten - nog steeds belang rijke posten. Pas nog werd een kin derloos paar geholpen om een adoptiekind uit de Derde Wereld te kunnen ophalen. Een typische post van deze tijd is die voor internationaal werk. Zo ging de opbrengst van de avond- maalscollecten in 1975 naar een landbouwprojekt op Ceram. En Van der Velde wil ook, dat het be drag voor onvoorziene uitgaven ef fectief wordt benut. De verwijzende functie van de dia conie onderschat hij evenmin. "Zij moet weten waar de wegen naar hulp lopen cm mensen-in- moeilijkheden te kunnen voorlich ten". De diaconie begint een nieuw hoofdstuk. Haar geschiedenis is niet uitgeschreven. Van der Velde: "Als het met haar voorbij is, is het ook met de kerk afgelopen". S J. DE GROOT Van Aken: 20.000 besteed aan verwijderen affiches LEIDEN - "Kijk maar eens naar buiten, dan kunt u het zelf zien. Op elke gevel aan de overkant zit een stuk papier geplakt. Dat zijn gevels van mensen, die als ze een klein uithangbordje willen ophangen, daar voor een goedkeuring moeten hebben van de schoonheidscommissie en bovendien precariorech ten moeten betalen. Dat is een stuk rechtsongelijk heid dat we als gemeentebestuur niet kunnen tolere- Wethouder M. van Aken (Eco nomische Zaken) staat voor het raam van zjjn kamer in het stadhuis, dat uitziet op de Nieuwe Rijn. Wijst naar de aan plakbiljetten en vervolgens op de telefooncel. "Een paar we ken geleden is er een of andere sekte in de Stadsgehoorzaal geweest. Als college kregen we een keurige uitnodiging, op oud-Hollands papier, met een invitatie om deel te nemen aan een diner. Even later zag ik dat ze die telefooncel helemaal hadden volgeplakt met affi ches. We hebben ze direct een briefje teruggestuurd, dat we van hun uitnodiging geen ge bruik Zouden maken". Hoe is in Leiden de verwijder ing van aanplakbiljetten op verboden plaatsen geregeld? Van Aken: "De reinigings dienst heeft de opdracht om de wildplakkerij - zoals dat ge noemd wordt - in onze stad tegen te gaan. Dat betekent dat alle affiches, plakkaten, folders etc. verwijderd moeten worden op ai die plaatsen waar dat vol gens de Algemene Plaatselijke Verordening verboden is. Die instructie bestaat al heel lang. De tenuitvoerlegging is afhan kelijk van de beschikbare man kracht bij de reinigingsdienst. Er bestaat niet zoiets als een vaste ploeg, die elke dag op pad gaat om de muren af te stomen. Het gebeurt wanneer de be langrijkste dagtaken als de huisvuilophaaldienst, de straatveegdienst, het schoon houden van Groenoordhal, straatkolken, openbare wateren volbracht zijn". U zegt "afstomen", maar de laatste tijd wordt er ook veel gebruik gemaakt van de wit kwast? Van Aken: "Het onleesbaar maken van de wildplakkerij met behulp van kalk is een in itiatief van de dienst zelf ge weest. Een beslissing, over igens, waar het college volledig achter staat. Het witkalken is niet nieuw. Ook toen er vroeger eens een hausse was in de wild plakkerij is, zover ik weet, de witkwast wel eens gebruikt. La ter hebben we ontdekt dat het witkalken nog een bijkomend voordeel had: affiches die op de kalklaag geplakt worden zijn gemakkelijker te verwijderen. Al vele jaren worden de plakka ten zoveel mogelijk verwijderd met behulp van een stoomma- chientje. We hebben net een krediet beschikbaar gesteld voor een nieuw wagentje, want die oude heeft z'n beste jaren gehad". Komen er bij de gemeente veel klachten binnen over het ille gaal plakken? Van Aken: "De afgelopen win ter werd ik herhaaldelijk opge beld, door mensen, die zich er gerden aan de vele affiches, die illegaal in de stad waren ge plakt. Voor shows, voor beata- vonden, weet ik veel wat. Ik heb dat toen doorgegeven aan de reinigingsdienst met het ver zoek aandacht te besteden aan deze klachten. Dat was over igens nog maanden voor de muurkrant in Leiden ver scheen". Wat vindt u van het verwijt dat het college in Leiden met de witkalkerij censuur op de muur pleegt? Van Aken: (fel) "Dat vind ik zo vals. Er mag ingevolge de APV nu eenmaal niet wild geplakt worden. Wij doen niet anders dan de vorig jaar door de ge meenteraad goedgekeurde APV hanteren. Los van de boodschap, die de plakkerijen bevat. We hebben in Leiden de rage gehad, dat er steeds stic kers werden geplakt op de ver keerslichten. Die hebben we zo snel mogelijk verwijderd. Wat ik zo vals vind, is dat men niet reageert op het argument van de vervuiling van ons woon- en leefmilieu. Terwijl men mag verwachten, dat de groep die schuil gaat achter de Muur- krant, toch bijzonder milieu bewust is. Laat één ding goed duidelijk zijn: Er wordt niet ge kalkt, omdat we een boodschap niet tolereren. Er is geen enkel onderscheid. Ik kan me niet voorstellen dat er mensen zijn die denken dat wij, die niemand de mond willen snoeren, de muurkrant zouden willen be strijden in verband met de "Geen censuur op de t overgeplakt en witgekalkt. boodschap. Voor een goed leefmilieu zijn en dan de stad zo vol plakken. Dat is de limit. Het mankeert er nog maar aan, dat men zegt, dat we tegen beata- vonden of talentenjachten zijn. omdat we de aankondigingsbil jetten verwijderen". "Maar die witkalkerij van pamfletten? Verbetert die het leefmilieu dan wel? Van Aken: "Het probleem van de wildplakkerij is, dat het op plakken nu eenmaal sneller gaat, dan het- verwijderen. Daardoor is de reinigingsdienst ook" ^noodgedwongen overge stapt op het kalken. Ik vind die witgekalkte papieren op de mu ren ook niet mooi, maar het kon gewoon niet anders. Wildplak ken, lokt namelijk wildplakken uit. En wanneer dat niet in de hand gehouden woriit, krijg je een situatie als in Amsterdam, waar alles volgeplakt is. Ook in Leiden is er sinds de verschij ning van de muurkrant een kwantitatieve toeneming merkbaar. De muurkrant ver schijnt op steeds meer plaatsen in de stad. Er is ook al een reac tie op gang gekomen: muur kranten worden al witgekalkt door anderen nog voordat de reinigingsdienst dat heeft kun nen doen". Is er vanuit de gemeente wel eens een poging gedaan om in contact te komen met de sa menstellers van de muur krant? Van Aken: "Nee, althans niet van mijn kant. Ik weet niet of de reinigingsdienst dat gedaan heeft. Ik ben ook een beetje be ducht voor een dergelijk con tact. Want als die contacten er zouden zijn en er worden een paar knapen door de politie be keurd, dan weet ik wel wat er gezegd zal worden". Wat zou de gemeente tegen de illegale plakkerij kunnen doen? Van Aken: "In het verleden is het wel eens geprobeerd met een actief aanschrijvingsbeleid. Als de organisatie achter een bepaalde plakkerij achterhaald kon worden, werd een rekening gestuurd met de kosten van de verwijdering. Maar in de prak tijk bleek, dat de meeste reke ningen na verloop van tijd als oninbaar moesten worden af geboekt. Wat bleek namelijk? Dat het plakken vaak werd uit besteed aan een of ander bu reautje. En dat waren dan een paar loslopende jongens, die er wat geld wilden bijverdienen. Soms berustte het plakken bij een reclamebureau. En dan hangt het er maar van af welke regels daar gehanteerd worden. De een is wat gemakkelijker met plakken dan de ander. Die illegale plakkerij kost de ge meente veel extra geld. Een paar weken geleden is becijferd dat er dit jaar al meer dan 20.000 gulden is uitgegeven aan de be strijding van de wildplakkerij". Wat zijn op dit ogenblik in Lei den de mogelijkheden om le gaal te plakken? Van Aken: "De gemeente Lei den heeft 120 aanplakborden op palen, die gehuurd kunnen worden. Ze staan in groepjes op 17 plaatsen in de stad. De tarie ven zijn afhankelijk van aantal en doel. Commerciële instellin gen betalen voor de eerste 50 borden f 12,- per stuk, voor de volgende 50 f9,- per stuk en voor de resterende 20 f 6,- per stuk. Voor niet-commerciële doelen zijn die bedragen res pectievelijk 9, 6 en 3 gulden per stuk. Verder kennen we de gro tere borden bij de invalswegen van de stad voor evenementen als de Leidato, het Bloemen corso e.d. Leiden heeft ook 7 zogenaamde "vrije aanplakborden", waarop iedereen gratis zijn mededelin gen kan plakken als het maar niet commercieel is. Er zijn plannen om die vrije borden met een stuk of tien uit te brei den. De kosten komen onge veer op 800 gulden per stuk. We zijn van plan om ook de wijken te betrekken in deze verrui ming. Aan ieders wensen zullen we nooit helemaal tegemoet kunnen komen. We moeten namelijk niet uit het oog verlie zen, dat die borden geen sieraad zijn voor de stad". Wordt er van de bestaande vrije aanplakborden veel ge bruik gemaakt? Van Aken: "De borden worden inderdaad gebruikt, maar lang niet altijd. Soms merk je dat er bij de plakkers duidelijk moedwil in het spel is. Op de Korevaarstraat bijvoorbeeld. Daar staat oen commercieel aanplakbord en een vrij aan plakbord. Maar in plaats van dat vrije aanplakbord, wordt het transformatorhuisje, dat er vlakbij staat volgeplakt. Dat soort wildplakkerij is voor mij terreur op de muur". ADVERTENTIE LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid P. J. A. van der Sanden (KVP) heeft aan de staatssecretaris van Verkeer Waterstaat, Van Huiten, en de bouw minister van Binnenlandse Zaken, mast, De Gaa.v Fortman, gevraagd o\ welke middelen zij beschikken c aan de bewindslieden op dat er 1 'h miljoen gulden zullen worden be steed "aan de volstrekt overbodige tweede televisie- mast voor kabeltelevisie in de Me renwijk te verhinderen. Het kamer- JidwysterinschrifteHjke^ra^en 116 meter hoge Sanden herinnert er in dit verband ADVERTENTIE W/ PEPERZAK beheerst 'I J/ Ontmoet onze kollekties Vvakl\ e prijzen I N t dat het ministerie van Defens en Multivisie BV op nog geen 500 testeerd meter afstand van de te bouwen voorzitte mast in de Merenwyk een zelfde mast zullen bouwen in Oegstgeest. Multivisie c.s. hebben indertijd aan de Stichting Mast. die de mast in de Merenwijk bouwt, aangeboden de mast in Oegstgeest ook door de Stichting Mast te laten gebruiken Dit aanbod is toen van de hand ge- bewindslieden o.m. of de bouw van een mast in de Merenwijk niet in strijd is met het bestemmingsplan dat in dat gebied geldt. Ook vraagt het kamerlid of het waar is dat het Oegstgeest in een telegram aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tegen deze gang van zaken heeft gepro- thouder Van Aken, de Stichting Mast, desondanks de eerste paal heeft ge slagen voor de bouw van de mast in de Merenwijk Zoals bekend heeft ook Multivisie BV ernstig geprotes teerd tegen de bouw van een de Mer vijk Het Tweede-Kamerlid vraagt de Staatssecretaris Van Huiten heeft inmiddels eind vorige week aange boden in de controverse die thans is ontstaan, te bemiddelen. CASSETTES Ruime keuze in de beste merken Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 375.- 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Meer Leids nieuw? op pagina 18

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3