Spitz Kohn heeft eindelijk weer stok om mee te slaan Duitser Borges ongenaakbaar "Hobby loopt uit de hand" Westland Utrecht Publiek Veilig beleggen in de waardestukken van de Arnold Mühren: Ik zou nooit meer naar Ajax terug willen Opknap beurt pompen DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 VARIA PAGINA 17 Leiderdorpers stellen teleur LEIDEN - Het open Neder lands kampioenschap zeilen in de Flying Juniorklasse is voor de twee Leiderdorpse équipes op een grote teleurstelling uit gelopen. Waren ze voor het kampioenschap nog de favorie ten, na het kampioenschap moesten ze tevreden zijn met een vijfde en zevende plaats. Hans Schelling en Maarten Tas, vorig jaar nog winnaars, moes ten nu genoegen nemen met een vijfde plaats. Aad en Jan van Vliet, vorig jaar vierde op de wereldkampioenschappen, werden slechts zevende. Een belangrijke rol bij deze lage klasseringen is ongetwijfeld de diskwalificatie geweest, die beide équipes moesten incasse ren na een protest tegen hen. Voor Hans Schelling waren dit waarschijnlijk de laatste wed strijden in de F-J-klasse. Samen met Ruurd Roorda gaat hij het nu in de 470-klasse proberen. Aad en Jan van Vliet houden het dit seizoen ook voor gezien. Daarmee geven zij hun eerste plaats in de strijd om de DNB- cup (Duitsland, Nederland en België) prijs. De studie geven zij voorrang. De open Nederlandse titel werd uiteindelijk gewon nen door Bob en Marcel Huis man uit Apeldoorn. Tweede werden Hans en Lex Cox uit Utrecht voor Martin Heinekeen Rini Hoogeveen uit Loosd- recht. Oprichting kano-club LEIDERDORP - Op vrijdag.20 au gustus wordt in het Dorpshuis te Leiderdorp een vergadering ge houden, die als doel heeft tot de op richting van een kanovereniging te komen. Ter gelegenheid van deze oprichting zal er op zondag 22 au gustus een toertocht worden ge houden. Zij, die belangstelling hebben, kunnen voor nadere in formatie terecht bij het secretariaat aan de Frederik Hendriklaan 82 in Leiderdorp, of telefonisch via de nummers 071-764333 en 071-125611. Tegen verlaagde afgifteprijs Hypotheekbank nv In coupures van 1 000.- of 10 000.- Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente ook eerder opneembaar Tot nader aankondiging is de afgifteprijs van Leiden. Botermarkt 28. deze biljetten gesteld op 990.- Hoek 't Gangetje. 071 -132645 of 9 900.- (rendement 9,22%). Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen of belastingen en KATWIJK - Borges heeft in het HEB in Katwijk een hindernis ge nomen, die hem nog duidelijker heeft bestempeld als finalist en zelfs als winnaar van het toernooi. Gisteren schakelde hij in een partij, die menige wedstrijdleiding gaarne als finale-partij zou hebben gezien Jaap Temminck uit De forehand topspin specialist Temminck stond in de tweede set - de eerste had hij met zijn forcerende tennis met 6-3 in zijn voordeel beslist - bij 4-4 en 30-40 op de service van Borges zelfs op een doorbraak, die wellicht tot winst zou hebben geleid. Maar Borges hield het hoofd koel, bleef de bal diep retourneren en wist de doorbraak van zijn service te voor komen. Daarna kreeg de Duitser het initiatief steeds meer in handen en hij won, verdiend, met 6-4, 6-3. De no. 4 geplaatste Frans Engelen burg was als men van hem gewend is geraakt. Een setongenaakbaaren daarna freewheelend. Daardoor kon Piet Verdegaal, grote kans hebber in het HEC in de tweede set nog tot een redelijke score komen, 6-1, 7-5. Bram Madera, no. 2 ge plaatst, had met Jan van der Lippe, die gehinderd werd door een pols blessure, geen enkele moeite, 6-2, 6-2, Marinus Brooshooft tenslotte klopte Robert Jan Tentenburg na verlies van de eerste set, vlot met 6-1,6-2. Bij de dames stuitte Ingrid Siegenthaler, in het DEC no. 1 ge plaatst, op hevige tegenstand van Linda van der Meij, 7-5, 6-4. Beter loopwerk besliste deze strijd op de kritieke momenten. Bert Modder man stond bij de Heren-veteranen op winst tegen Koppelle, 4-6, 6-2, 4-5 toen hij opgaf. Niet door ver moeidheid maar door tijdgebrek. Jammer, want hij lijkt momenteel in een vorm, die hem in staat stelt in dit nummer voor verrassingen te zorgen. Jacobs schakelde verras send gemakkelijk Asselbergs sr. uit, 6-2, 6-1. In het HEC had De la Bretonnière in de tweede set on verwachte tegenstand van Wim Rensink, zodat hij een derde set nodig had om de partij te winnen: 6-8, 5-7, 0-6. Ivan Hermans werd afgestopt door de Duitser Keiler- hof, 2-6, 3-6, en dat was een score, die de krachtsverhouding juist weergaf. De kans is niet uitgesloten dat zowel in B als in C een Duitser de finale zal weten te bereiken. Bij de dames in C won Edith Linsen met 5-7,6-0,6-3 van Toos Parle vliet en Wieke Vlaun met 6-3, 6-3 van Wendy Siegenthaler. Leython start mini-volleybal LEIDEN - De recreatiegroep van de volleybalvereniging Leython (het voormalige Groen S.C.) is weer van start gegaan. Centraal op de trainingen staat het spelelement en niet zoals bij de andere trainingen het leveren van prestaties. Begon nen wordt met een gemengde groep. Afhankelijk van de opkomst en interesse voor deze vorm van volleybal zal besloten worden of dit gehandhaafd kan worden of dat er gesplitst moet worden in een heren- en damesgroep. Er zal iedere don derdagavond getraind worden in de nieuwe sportzaal van het gym nasium aan de Fruinlaan. Belang stellenden kunnen via het tele foonnummer 892937 nadere infor matie krijgen. Uniek voor Leiden en omstreken is de start van het zogenaamde Mini- volleybal voor de leeftijdsgroepen plm. 9-13 jaar. Mini-volleybal wordt op een kleiner veld gespeeld met 3 tegen 3 of 4 tegen 4 spelers. Zaterdag 21 augustus zal er worden gestart in de sportzalen aan het Valkpad (Merenwijk) en aan de Damlaan. Voor nadere inlichtingen telefoon 891307. Jaarlijks worden er 776.000 kleintjes groot. Ze gaan dan voor 't eerst naar die grote school. Ze zijn vaak lopend, 't Is druk op onze wegen. Ze steken over. 't Is allemaal wat onwennig. Wen uw kinderen daarom de eerste dagen aan die nieuwe route. Wijs ze op de gevaren. Maak ze wegwijs. De politie. D©@ff Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht tk tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. In Noordwijk, zo heeft burge meester Bonnike kortgeleden in de culturele commissie meegedeeld, zal binnenkort worden begonnen met de op knap van de antieke gemeen- tepompen, die in het verle den, toen Noordwijk nog niet over een waterleidingnet be schikte, goede diensten heb ben verricht als dorstlessers en als leveranciers van afwas-, was- en badwater. Het gaat om in totaal drie pompen. Twee staan op het Linden- plein en één staat er vlak bij het gemeentehuis in de Voor straat. laatst De pompen doen al heel wat jaartjes geen dienst meer. Hoe lang is niet duidelijk. Daar zijn verschillende lezingen over. De Noordwijkse lood gieter Reekers vertelde mij dat de pompen het laatst in actie zijn geweest tijdens de laatste oorlogsjaren en daarna niet meer. Maar er zijn ook Noordwijkers die zeggen zich te herinneren dat er in 1951 ook nog water uit de gemeen- tepompen werd gezwengeld. Maar dat zijn bijzaken. Het gaat om de opknapbeurt, die hard nodig is, zo vertelde mij ing. Dessing, directeur gemeen tewerken. ,,Er is lange tijd geen onderhoud aan ge pleegd maar nu moet het er maar eens van komen", zegt hij". Noordwijk wil deze pompen, die vroeger zb'n be langrijke rol hebben gespeeld in het dorpsleven, per se in stand houden. Al is het niet de bedoeling ze ook weer te laten pompen. Dat is ook nergens voor nodig Het gaat om het gezicht. Bovendien krijgen we ze ook niet meer aan de ENSCHEDE - In Volendam, waar het voetbal toen nog weelderig bloeide en de.Heen en weer" nog een frequente veerdienst onder hield tussen de eerste- en de ere divisie, toen werd Arnold Müh ren nog als een groter talent na gewezen dan broer Gerry, één van de vedetten in het glinste rende Ajax. Arnold Mühren, zo beweerde Volendam, beschikt over nog meer talent dan Gerry en zal de geschiedenis ingaan als de meest begaafde, die het pa lingdorp ooit voortbracht. Nu, zo'n acht jaar later, is het verge lijken vereenvoudigd. De presta ties vielen uit in het voordeel van Gerry, maar over de technische kwaliteiten van Arnold bestaan geen twijfels. Ze worden door zijn medespelers bij Twente voor „onmogelijk" gehouden, of zoals Eddie Achterberg het zegt: „Wat hij met een bal kan, is bijna on voorstelbaar". Het niveau van Gerrv haalde Ar nold Mühren (25) evenwel nooit. „Ik speelde in de verkeerde tijd bij Ajax", zegt hij nu, na ander half jaar FC Twente, waar hij te weinig met internationaal top voetbal in aanraking kwam. Had Gerry het geluk te mogen uitko men in het klasse Ajax, of is Ge rry Mühren, de oudere broer van Arnold domweg gewoon beter? Twente's middenvelder geeft geen rechtstreeks antwoord, glimlacht slechts en vraagt zich af: „Wie weet hoe ik in die goeie Ajax-tijd op de plek van mijn broer, zou hebben gespeeld". Daar laat hij het bij. Arnold Mühren kreeg nooit een vaste plek in Ajax' eerste. „Mis schien als ik nu nog bij Ajax was geweest. Maar daar denk ik niet meer aan. Ik zou niet eens meer terug willen, want het gaat Ajax de laatste jaren ook niet bepaald voor de wind. Daarnaast heb ik bij Twente de zekerheid van een vaste plaats. Dat was ook een re den van mijn vertrek. Het kwam gelukkig goed uit. Ik werd ge ruild tegen René Notten, die ook links op het middenveld speelde. Twente kreeg geld toe. Anders was ik misschien onbetaalbaar geweest". Arnold voelt zich op zijn gemak tussen de Tukkers. „De sfeer bij Twente en Ajax is niet te vergelijken. Hier gaat alles veel gemoedelijker, zoals bij Vo lendam. Bij Ajax was alles puur zakelijk. Twente kent geen vedet ten. We zijn hier allemaal gelijk". Bereikte Twente juist daarom nooit echt de top, miste het op de vitale plaatsen de spelers, die de ploeg uit een inzinking konden halen? De vedette, die met één actie een wedstrijd kan beslissen? Arnold Mühren gelooft daar niet in. .Het probleem van Twente was de te smalle basis, te weinig spelers in de A-selectie, die klaar stondén om in te vallen. Neem nou het af gelopen seizoen. In de beslis sende fase moesten Gross, Over weg, Thijssen, Bos, Oranen. Pahlplatz en Achterberg met blessures afhaken. Dan is het toch niet zo vreemd dat je klap pen krijgt. Waarmee ik niet wil zeggen dat je bij Excelsior met 4-2 mag verliezen. De volgende dag voor de training heeft Spitz Kohn ons allemaal maar aangest aard. Toen kregen we prestatie- verlof, zoals hij dat noemde. Twee dagen lang." Het was overigens geen slechte ge dachte van Spitz Kohn. In die pe riode waren slechts zes van de in totaal negentien selectiespelers in staat om te trainen. De rest was geblesseerd. Spitz Kohn: ,Jk be gin aan mijn elfde seizoen bij Twente, maar zo erg als in het af gelopen seizoen heb ik het nog nooit meegemaakt. Halverwege de competitie kon ik niet meer met het elftal spelen wat ik in het begin m mijm hoofd had. En dan kan je veel willen, maar het moet ook nog kunnen." Het was overigens niet alleen de smalle basis, die FC Twente noodzaakte over te gaan tot een aantal aankopen. Arnold Müh ren; „De laatste jaren speelde Twente voortdurend in dezelfde opstelling. Ook in deze oefenpe riode zijn we weer begonnen met het bekende basisteam, dus zon der de aangetrokken spelers zoals Sip Bloemberg, Piet Wild schut en Henk de Raaf. Alleen Henk van Santen speelde op de plaats van Kalle Oranen, die nog steeds geblesseerd is. Maar die kern is ook uitgebreid met veel jeugd, omdat er nogal wat spelers rondlopen, die bijna dertig zijn of al ouder. Er zaten te weinig jonge spelers achter, die in de toekomst de plaatsen van de oudere spe lers,kunnen opvullen." FC Twente doorzag die vergrijzing bijtijds. Spelers als Epi Drost(31), Eddie Achterberg (29), Cees van lersel (31). Jan Jeu ring (28), Kalle Oranen (29), Theo Pahlplatz (29) en Kick van der Vall (30) moeten binnen drie jaar een opvolger achter zich hebben, die Twente denkt te hebben gevonden met de elf amateurs, die werden ge contracteerd. „Deze ontwikke ling verheugt me", zegt Spitz Kohn, die onlangs een meerjarig contract (manager Ton van Daal- en: „Hij mag zelf het aantal jaren invullen") tekende. „De basis voor het A-elftal is verbreed, ter wijl we nu ook het fundament hebben gelegd voor een nieuwe kern. De animo bij de spelers is er weer. Sterker, iedereen is greti ger dan in de laatste jaren het ge val was. Die jonge spelers inspi reren bovendien de ouderen". Waarop Arnold Mühren inhaakt: „Die inspiratie ontbrak de laatste tijd duidelijk. Iedereen was im mers toch zeker van zijn plaats. Er was totaal geen concurrentie meer. Die is nu weer terug. De trainer heeft weer een stok om mee te slaan." FC Twente, de club uit een uithoek van Nederland, maar geen pro vincieclub, zoals PSV zich vaak ten onrechte voelt en denkt dat het wordt achtergesteld ten op zichte van de clubs uit het Wes ten. Arnold Mühren met een brede glimlach: „Dat idee heb ik hier nooit gehad of gemerkt. Trouwens, hoeveel echte Tuk kers lopen er eigenlijk nog in Twente? Kalle Oranen, Jan Jeu- ring en Theo Pahlplatz. De rest komt van buitenaf, waarvan de meesten uit het Westen!" MEVROUW STAFFELEU: Cerrie en Arnold (rechts) toen ze nog bij Ajax speelden. voorziet. Ikheb gehoord dat ze al een paar honderd handte keningen hebben verzameld en dat. ze door willen gaan tot het er duizend zijn. Ik ben be nieuwd. Ik ga in elk geval mee naar het gemeentehuis als de handtekeningen aan de bur gemeester worden aangebo den. Garage Dan zal ik 'm gelijk eens vertel len wat mijn wens is: een ga rage of een andere gesloten ruimte waar ik mijn spullen in kwijt kan. Anders stop ik er echt mee". •ir Eén van de oude pompen op het Lindenplein. praat. We hebben het gepro beerd, maar het ging niet. Ik vermoed dat er onder de pompen geen bron zit". Dat geldt dan alleen voor de pompen op het Lindenplein, want de pomp bij het ge meentehuis doet het nog wel. Dat bewijs leverde kortgele den loodgieter Reekers, nadat hij het gemeentebestuur had aangeboden de pomp gratis te willen repareren. Dat was een uitdaging voor hem. Heel wat uurtjes is 'ie aan het sleutelen geweest. Hij zegt* „Het is een type pomp die al jaren uit de roulatie is. Met houten zui gers en houten kleppen die niet meer in de handel zijn en speciaal gemaakt moeten worden. Gelukt Toen ik ging graven kwam bo vendien aan het licht dat een deel van de zuigleiding ont brak. Maar het is me uiteinde lijk toch gelukt. En hoewel ik er nog niet helemaal mee klaar ben heb ik de pomp al een keer laten proefdraaien. Er kwam koel en helder water uit. Geproefd heb ik het niet. Dat water is ook al zo oud". Dat een hobby ook wel eens uit de hand kan lopen ondervindt momenteel de Sassenheimse verzamelaarster van alles- en-nog-wat, mevr. Staffeleu. Haar verzamelingen strip verhalenspeldjes, sleutel hangers, voetbalplaatsjes en foto's van het koninklijke huis liggen in haar bescheiden bo- venwoninkje in de Kager- tuinen nu zo hoog opgetast dat ze ten einde raad is. Pakhuis "Sinds ik driejaar geleden voor de Sassenheimse schooljeugd van start ging met een ruil beurs hebben zoveel mensen mij spullen toegestuurd dat het hier inmiddels een com pleet pakhuis is geworden. Al les zit nu propvol. En er komt nog steeds binnen. Dit loopt uit de hand". "Daar kom-l nog bij dat ook de buren last krijgen van mijn ruilbeurs. Want de kinderen rennen hier de trappen op en af en slaan met de deur. Dit kan niet langer. Of de ruil beurs moet ergens anders worden ondergebracht of ik De noodkreet van de Sassen heimse heeft inmiddels tot een actie geleid van vier Sassen heimse schoolkinderen, die regelmatig haar ruilbeurs be zoeken. De vier stropen momenteel het dorp af om zo veel mogelijk handtekeningen te verzamelen, die ze binnen kort aan het gemeentebestuur willen gaan aanbieden. "Die actie is mij uit het hart gegre pen", zegt mevr. Staffeleu, "daar blijkt toch wel uit dat mijn ruilbeurs in een behoefte

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17