Vrijspraak voor Bertha H. oorlogsmisdaden Bekentenis verdachte Hulpactie voor Noord-Ierland gaat niet door vervalsing Vermaning Mogelijk meer haltes Schiphollijn Mislukte uitlokking van moord niet bewezen Oude boeken gooi je niet zomaar weg. -4 Vliegen veiliger Onderzoek bevestigt DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND PAGINA 7 JERUZALEM (SP) - Twee Ne derlandse politie functionarissen zijn gisteren in Tel Aviv bij het vooronder zoek in de zaken van de twee van het plegen van oorlogs misdaden beschuldigde Ne derlanders Pieter M. en Jo hannes L. begonnen met het verzamelen van bewijsmate riaal. M. wordt er door getui gen van beschuldigd niet al leen met de Duitsers te hebben gecollaboreerd waarvoor hij in 1949 door het bijzondere ge rechtshof in Amsterdam tot acht maanden gevangenis straf werd veroordeeld, maar bovendien tijdens de Tweede Wereldoorlog in het district rond de Poolse stad Lvov tien tallen joden te hebben ver moord Hoofdinspecteur Langsfelder hoofd van de spe ciale afdeling voor onderzoek van nazi-misdadigers van de Israëlische politie, verklaarde gisteren dat L. ervan wordt beschuldigd in het kamp Bo bruisk in Wit-Rusland, vijftig joodse dwangarbeiders met behulp van anderen op sadis tische wijze te hebben ver moord. Tijdens het in maart van dit jaar in Hamburg beëindigde proces tegen kampcomman dant Einkhofis ook de rol van zijn assistent L. ter sprake ge komen. Jn het kamp Bobruisk werden vanaf 1941 tot augustus 1943 2000 joden uit het ghetto van V/arschau als dwangarbei ders voor de kledingfabrikage en in een schoonmakerswerk- plaats tewerkgesteld. Negentig joden hebben het kamp Bobruisk overleefd. De Israëlische politie zegt in de zaak L. acht ooggetuigen te hebben opgespoord, terwijl ze ven Israëlische getuigen ver klaringen tegen M. kunnen af leggen. DEN HAAG (ANP) - De 58-jarige L. J. L. uit Horn, die wordt verdacht van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid heeft bekend dat hij vanaf de oprichting van het dwangarbeiderskamp Bobruisk minstens een jaar lang in het kamp dienst heeft gedaan als bewaker. Hij be kende voorts dat hij al dan niet samen met anderen een aantal Poolse dwangarbeiders in dit kamp heeft gedood. Hij heeft voorts verklaard dat hij zich na de oorlog pas is gaan reali seren welke vreselijke feiten zich in dit kamp hebben voorgedaan en dat hij daarover sindsdien ook veel heeft nagedacht. Zijn arrestatie is, volgens zijn zeggen, voor hem ook niet als een verrassing gekomen. De verdachte werd gistermorgen voor de officier van justitie voorge leid. De hoofdofficier van justitie in Roermond, mr. Bruigom, heeft in middels zijn bewaring gevorderd en de rechter-commissaris heeft deze bewaring gelast. Ook anderen Volgens prof. dr. L. de Jong, direc teur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, hebben zich behalve de in Horn gearresteerde L. vele tientallen, misschien wel en kele honderden andere Nederlan ders schuldig gemaakt aan ernstige oorlogsmisdaden. Hij zei dit giste ravond tijdens een uitzending van de regionale omroep Zuid. Volgens hem is niet verwonderlijk dat L. pas dertig jaar na de oorlog is aangehouden. In vele oorlogsdos siers komen namelijk geen namen voor en verder is het zo dat de Duitse justitie zich vooral de laatste tien jaar bijzonder intensief bezig houdt met het opsporen van mis dadigers uit de voorbije oorlog. Over de rol van L. was dr. L. de Jong niets bekend. Wel dat de Duit sers bij hun inval in Rusland schandelijke misdrijven tegen de aldaar woonachtige joden hebben DEN HAAG (SP) - De landelyke actie ten bate van de Stichting Hulp Noord-Ierland, die op 17 september begeleid zou worden door een grootscheeps tv-programma van de AVRO gaat niet door. Op het laatste moment hebben de betrokken Noordierse instanties geëist, dat zij het ingezamelde geld zelf willen besteden. De Stichting kan hier mee niet akkoord gaan, omdat zij dan het zich op de bestedingen ver liest. De Stichting heeft nu zelf de actie afgelast, waarmee zij een ver liespost lijdt van bijna drie ton, welke inmiddels aan de voorberei dingen zijn uitgegeven. "We zijn er gewoon ingestonken", aldus de heer Van Bokkel, voorzit ter van de Stichting Hulp Noord- Ierland, "toen zij het geld roken wa ren zij onmiddellijk bereid mee te werken. Nu willen ze de opbrengst zelf besteden. Dat kunnen wij niet toestaan, omdat we daar gezien de situatie geen vertrouwen in heb ben". De Stichting Hulp Noord-Ierland beijvert zich al vier jaar om Noord ierse kinderen een aantal weken onder te brengen bij Nederlandse gastgezinnen. De landelijke actie was bedoeld om gelden bijeen te krijgen om deze kinderen na terug komst in hun roerig vaderland te begeleiden. Zo wilde men onder meer een vrijplaats creëren, waar jeugd- en opbouwwerk konden worden gedaan. Door de starre en verdeelde houding van de kerkelij ke, sociale en politieke instellingen in Noord-Ierland gaat dit plan niet door. "Ik had niet gedacht dat de sterke verdeeldheid in Noord-Ierland zou meespelen als het om de kinderen ging", aldus de heer Van Bokkel. Hij benadrukt dat het hier gaat om de hogere instanties, "die niet we- Hond veroorzaakt dodelijk ongeval WARMENHUIZEN (ANP) - Hel 9-jarige meisje Nanda Margaroli uit het Noordhollandse Tuitjehorn is gisteravond bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Zij zat in de auto bij haar vader, die op de Kanaalweg in Warmenhuizen de macht over het stuur verloor toen een ook in de auto zittende hond te wild m de wagen heen en weer sprong. De wagen belandde na over de kop te zijn geslagen in een langs de weg lopende sloot. Het meisje .werd eruit geslingerd en overleed ter plaatse. Haar vader werd niet gewond. ten hoe beroerd het beneden in de straten is. Met hun gekrakeel heb ben ze hun eigen bevolking gedu peerd". De organisaties die werkzaam zijn in de getroffen steden en waarmee de stichting directe contacten heeft, staan volgens de heer Van Bokkel "huilend achter ons". Hij gelooft dan ook, dat het werk van de stichting door zal gaan, maar dat de kosten van het verblijf van de Noordierse kinderen in Nederland vanwege het financiële verlies wel k^s moet bieden, zullen stijgen. Normaal betaalt de gemeente die de kinderen ontvangt zjj Dok beloofcTheeft zo spoedig bedreven. Naar de mening van dr. De Jong bestaan er geen hechte contacten tussen gewezen oor logsmisdadigers. "De pers over drijft dit wel eens". Symbool De Leidse psychiater prof. Bas- tiaans zei verbaasd te zijn dat L. zich zo lang heeft weten te onttrek ken aan een strafvervolging. Hij toonde zich een tegenstander van vrijlating van L., omdat menig oor logsslachtoffer daardoor opnieuw ziek zou kunnen worden. "Daarom was ik ook gekant tegen de vrijla ting van de drie van Breda." L., aldus prof. Bastiaans, is over igens voor de oorlogsslachtoffers in Nederland van veel minder belang dan de drie van Breda. Zij zijn het symbool geworden van alles wat eertijds mis was. Bestraffing van L. noemde hij voor de persoon zelf van weinig nut. Kabinet had moeten zwijgen over rapport HILVERSUM (ANP) - Volgens WD-fractievoorzitter Wiegel zou het verstandig geweest zijn als het kabinet had gezwegen tot het mo ment dat het rapport van de com missie van drie aan de volksverte genwoordiging was voorgelegd. Er komen nu allerlei geruchten in de wereld en dat vindt hij niet nuttig. Wiegel zei dit gisteren tijdens een interview voor Veronica-radio. Wiegel gaat er van uit dat de volks vertegenwoordiging het volledige rapport over de mogelijke betrok kenheid van Prins Bernhard bij de Lockheed-affaire te zien krijgt. Voorlopig blijft hij op het stand punt dat het wezenlijk is juist in deze tere zaak geen schijn van ge heimzinnigheid te laten bestaan en dat dus de volksvertegenwoordi ging van de zijde van de regering al de feiten te zien krijgt. De WD-fractie zal intussen niet rustig wachten tot het moment dat de regering haar conclusie heeft ge trokken. Wel vindt Wiegel dat de regering de tijd gelaten moet wor den want het is uiteraard geen een voudige zaak. Hij vindt ook dat de oppositiepartij de regering een hij gaat er uit dat de regering zal doen wat RIJSWIJK (SP) - Een onderzoek van de Gerechtelijke Laboratoria in Rijswijk heeft het vermoeden be vestigd dat met een deel van de vuurstenen werktuigen, gevonden door de amateur-archeoloog Tjerk Vermaning, is geknoeid. Het Rijswijkse justitie-instituut heeft zijn conclusies neergelegd in een rapport, dat is uitgebracht aan mr. W. C. van Oordt, die als rechter-commissaris bij de recht bank in Assen het vooronderzoek in de geruchtmakende affaire- Vermaning leidt. Of de officier van justitie in Assen op grond van dat vooronderzoek tegen Tjerk Vermaning een straf vervolging zal instellen, is nog niet bekend. Op de griffie van .de As- sense rechtbank weigert men elke inlichting. Volgens deskundigen heeft Tjerk Vermaning zijn pre-historische stenen niet gevonden op de door hem, vooral in Drente, aangegeven vindplaatsen, maar zou hy ze weg genomen kunnen hebben uit het geologisch reservaat in Urk. Daarna moet hij ze met een slijp machine zodanig bewerkt hebben dat ze ouder leken dan ze in werke lijkheid waren. Vermaning ver kocht zijn „paleolithische" (uit het vroegste stenen tijdperk afkomsti ge) vondsten vooral aan musea in Assen en Leeuwarden en aan het provinciaal bestuur van Drente, dat hem in 1966 de culturele prijs ver leende. Het keileemreservaat in Urk is in gericht nadat bij de drooglegging van de Noordoostpolder een groot aantal jongere vuurstenen was aangetroffen. „Dat reservaat", zegt de Groningse geoloog drs. Dick Stapert, ,,is be schermd met een hek eromheen, maar iedereen kan er zo in en dat het ook gebeurt, blijkt wel uit het feit dat er regelmatig stenen wor den stukgeslagen". Drs. Stapert is de man die begin vo rig jaar na een eigen onderzoek, als eerste Tjerk Vermaning van verval sing beschuldigde. Vermaning werd gearresteerd in Meppel, waar zijn woonboot lag en werd in Assen 24 uur in voorlopige hechtenis ge houden. AMSTERDAM - Een felle uitslaande brand heeft gisteravond een schoolgebouw aan de Amsterdamse Johan Jongkindstraat in as gelegd. De brand trok veel belangstellingvooral ook van de zijde van de scholieren die al een verlengde zomer-vakantie in het verschiet zagen. Haarlemmermeer wenst er twee het verblijf en een gedeelte verlieskosten. De rest wordt aange zuiverd door de stichting, het geld mogelijk het rapport publiceren. Zodra hij een indruk heeft dat er uitstel sprake is wordt het tijd dat afkomstig is van giften. Deze dat hij zekere stappen gaat onder- "pot" is nu echter dooi: het verlies AMSTERDAM (SP) - „De Neder landse spoorwegen halen met de Schiphollijn zoveel overhoop, dat zij de morele plicht hebben om onze belangrijkste wens in vervulling te doen gaan. Wij wil len een halte in Hoofddorp en ëën in Nieuw-Vennep". Dit heeft we thouder A. C. Houtsma van de gemeente Haarlemmermeer- Hoofddorp gezegd tijdens een persgesprek over de spoorlijn die Den Haag- Leiden en Schiphol met elkaar gaat verbinden. De gemeente Haarlemmermeer is de eerste gemeente waar een begin wordt gemaakt met de bestem mingsplanprocedure. In januari 1978 zal de gemeenteraad na tal loze voorlichtingsavonden en hoorzittingen het bestemmings plan vaststellen. Een belangrijk deel railverbinding zal door de Haar lemmermeer lopen en een groot aantal agrarische bedrijven door snijden en wegen kruisen. Bij Schiphol ligt de spoorlijn onder gronds. Om tussen rijksweg 4 en de Rijnlanderweg boven de grond te komen. De lijn gaat langs Hoofddorp, de Kagerbocht en Abbenes en wordt daar waar schijnlijk aan de zuidzijde van rijksweg 44 gelegd. Volgens wethouder Houtsma zul len zeker vijf huizen voor dit tra ject moeten wijken. Daarnaast zullen nog zeker vijftien agrari sche bedrijven of woonhuizen onverantwoorde geluidsoverlast ondervinden, zodat ook deze moeten verdwijnen. De Nederlandse Spoorwegen ston den aanvankelijk afwijzend tegenover de twee haltes in de Haarlemmermeer. Zij hielden zich daarbij stevig vast aan de ministeriële stelregel, dat een voorstad-halte alleen aangelegd mag worden als hij rendabel is. Nu achten NS de haltes (mogelijk krijgt ook Abbenes een halte) wel mogelijk, vooral omdat het hier om een nieuwe lijn gaat. Ir. J. W. Kruithof, woordvoerder van NS, zei: "Het hele spoorwegnet is ver liesgevend. Waarom zou een halte dan winst moeten opleve- De Schiphollijn zal misschien een kwartierdienst krijgen, met 160 kilometer als topsnelheid. Even tuele stoptreinen voor de Haar lemmermeer zouden volgens de NS in de praktijk direct na de sneltrein uit Amsterdam moeten vertrekken om niet door de vol- BREDA (ANP/SP) - De rechtbank in Breda heeft gisteren de 39- jarige verdachte Bertha H. uit Be rgen op Zoom vrijgesproken van de haar ten laste gelegde mis lukte uitlokking van moord. De raadslieden achtten het bewijs niet geleverd omdat geen enkele beloning of belofte in het voor uitzicht was gesteld. Samen met twee vrienden, de 26-jarge Christ B. en de 28-jange Adrie J. uit Be rgen op Zoom heeft zy in de eer ste maanden van dit jaar plannen beraamd om haar echtgenoot, de 46-jarige cafébaas Joep, te doden. Joep is tenslotte niets overkomen. „Dat is een wonder op zich", stelde officier van justitie mr. W. Koops. „Iedereen wachtte op een gegeven moment op de vonk in het kruitvat. Toen die kwam bleek het kruit vochtig en bleef de ontploffing uit". Tegen Bertha eiste de officier een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie voor waardelijk, en tegen Adrie en Chris drie maanden onvoor waardelijk. De 20-jarige Johan B. die Joep zou doodschieten is niet vervolgd, omdat hij zich vrywil- lig uit de zaak had teruggetrok ken. De andere drie had de offi cier gedagvaard omdat hij vond dat de uitlokking wel was vol tooid. In zijn .pleidooi voerde mr. Diet- vorst het weinig voorspoedige le ven van Bertha aan als verzach tende omstandigheid. De raads man: „Tot haar twaalfde jaar is Bertha bij een pleeggezin ge weest. Zij heeft er wel goede her inneringen aan, maar een nor maal leven was het zeker niet. Zo werd de 39 jaar geleden in Indo nesië geboren vrouw als 13-jarig meisje in Singapore door haar pleegouders uitgehuwelijkt. Volgens de psychiater moet de boosheid van het kind over het weggeven door haar ouders niet worden onderschat. Vervolgens volgde een periode in een sociaal opvangstcentrum in Singapore, waarin ernstige afbreuk is ge daan aan de vorming van haar persoonlijkheid. Ze werd daarna toegewezen aan haar stiefmoe der, en uitgehuwelijkt aan een dorpsonderwijzer. Als 13-jarige. Geruchtmakend Haar ouders deden alles om het huwelijk te laten ontbinden. Dat gebeurde ook in hoger beroep, na enkele geruchtmakende proces sen. Ze kwam naar Nederland, waar ze zich als een kat in een vreemd pakhuis voelde. Hier is ze nooit goed opgevangen. Nie mand heeft ooit oog gehad voor haar problemen. Met een Mo- meteen al allerlei ellende Adrie en Chris, stamgasten in het meemaakte. Ze twee dagen in Nederland, waar inmiddels ook haar ouders woonden, toen er een knette rende ruzie ontstond omdat Be rtha geen aardappels lustte. Voortdurend lag ze overhoop met haar ouders, broers en zusters". Bertha was 21 jaar oud toen ze trouwde met Joep. Haar raads man: „Ze zorgde voor het café en voor de kostgangers. Ze moest al les doen, inkopen, schoonmaken. Nooit was er van de kant van haar man een blijk van waardering. Er kwamen alleen maar verwijten. Wel gaf hy haar tien kinderen, al leen maar om haar vaster aan zich te binden. Ze was gewoon een slavin. Bertha kreeg er schoon genoeg van, maar over echt scheiding durfde ze met haar man niet te praten. Ze was bang voor Joep. Ook was ze bang de kinderen te verliezen. En dan Dan verschijnen er twee mensen op het toneel, die openstaan voor haar problemen Mr. Dietvorst vond dat Bertha met haar drie maanden voorarrest al genoeg had geboet. Hij stelde de rechtbank voor haar een straf op te leggen die gelijk is aan het voorarrest. Dat zou volgens hem cafe dat Bertha voor haar dreef, besloten haar te helpen. In februari werd Johan bereid ge vonden het pistool te hanteren dat J. zou kopen en dat B. zou betalen-. Er werd zelfs in de bos sen geoefend met schieten. Op een bepaald moment besloot Jo han er mee op te houden. Johan, gisteren als getuige gehoord: „Ik wilde Bertha helpen uit pure vriendendienst. Ik zou er wel geld voor krygen. Er werd ge sproken over de levensverzeke ring van Joep. Maar ik wist niet hoe hoog die was". De drie ver dachten bestreden dat er geld was geboden. Johan sprak over het plan om Joep te vermoorden met diverse men sen, waardoor de politie er al snel achter kwam. Dat was half mei. Volgens het psychiatrisch rapport is Bertha enigszins verminderd toerekeningsvatbaar. De zenu warts noemde haar in hoge mate getraumatiseerd. Volgens hem ging achter de ogenschijnlijke fa cade van grote zelfstandigheid een heel andere persoonlijkheid schuil. Op het moment dat de moordplan nen werden gesmeed, stond Be rtha onder behandeling van een psychiater. Op de zitting kwam niet ter sprake of dat mogelijk het gevolg was geweest van het begin dit jaar uitgezonden televisiepro gramma „De tijd stond even stil". Daarin werden de gebeurtenis sen rond haar eerste huwelijk op gehaald. Bertha had iets derge lijks hij de politie verklaard. In middels is Bertha bezig van Joep te scheiden. gende sneltrein te worden inge haald. "Voor NS is de Schiphol lijn verweven met een eindpunt in Amsterdam, by voorkeur een tweede Centraal Station, dat bij het Rijksmuseum zou moeten komen". De reiziger kan in twintig minuten op Schiphol zyn, dat is vijftien minuten vlugger dan thans, ter wijl Leiden met de Schiphollijn 37 minuten reistijd zal kosten, tegen nu bijna een uur. Een NS-plan om een tunnel onder Amsterdam door te trekken in de richting van Purmerend is al lang om technische redenen verwor pen. "NS concentreert zich nu op een dubbellijn van Purmerend, via de te bouWen Henspoortun nel naar het Centraal Station van Amsterdam". De Schiphollijn loopt van Den Haag-Bezuidenhout naar het sta tion Amsterdam-Minervalaan. In Amsterdam zullen aftakkingen moeten komen naar het Amstel- station en in westelijke richting via de Ringdijk naar het Centraal Station. Ook minister Westerterp van VerKeer en Waterstaat heeft deze wensen en mogelijkheden onderschreven. De eerste trein op de Schiphol- spoorlijn zal waarschijnlijk eind 1978 rijden tussen Amsterdam- Zuid en Schiphol. Men rekent voor de gehele lijn op een bouw tijd van ongeveer tien jaar. Voor de 24.000 werknemers op Schip hol betekent de spoorverbinding een grote verbetering. De helft van deze werknemers komt uit Amsterdam en 500 van hen wo nen in het gebied boven het Noordzeekanaal. U wilt de bibliotheek van uw grootvader' opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. en Doek no fd De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071-122007 ROTTERDAM (ANP) - Het aan tal dodelijke ongelukken per vliegtuig is in het afgelopen jaar sterk gedaald. Kwamen in 1974 nog ruim 900 mensen om in een neerstortend toestel, vorig jaar werden 356 passagiers het slachtoffer van een vliegtui gongeluk. Ook de kans per vliegtuig te verongelukken is veel minder geworden Statistisch zou een vliegtuig 163 jaar dag en nacht door moeten vliegen voordat er een fataal ongeluk gebeurt. Op de afstand bekeken betekent het, dat er 1,42 miljard kilome ter moet worden afgelegd voor dat er een slachtoffer te betreu- Uit een overzicht van de over koepelende organisatie van lijndienstmaatschappijen, de LATA, waarbij 110 luchtvaart maatschappijen zijn aangeslo ten. blijkt dat in het afgelopen jaar 469 mensen bij een vlieg tuigongeluk betrokken waren. Van hen kwamen 356 om het le ven terwyl 95 luchtreizigers verwondingen opliepen. De overige 18 kwamen met de schrik vry. De LATA-maatschappijen meldden vorig jaar 7 ongeluk ken. In de betrokken vliegtui gen zaten 426 passagiers en 43 bemanningsleden. Van de luchtreizigers kwamen 323 om het leven. De luchtbaartmaat- schappijen verloren 33 man van het vliegend personeel.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7