Fel protest van Egypte aan adres van Libië Stilte voor storm in Kansas Huurcontract in Z.-Afrika kan 30 jaar gelden Rbxy Dual heeft eenuiterst laag'teer- en nicotinegehalte. Bovendienisheteenuitstekende filtersigaret. Probeer dan maar eens een zinnig argument te bedenken om niet over te stappen op Ro>yDual. Westdaitse contraspionage V voorkomt verkoopplan Sowjet-Unie na bomaanslag Alexandrië MAANDAG 16 AUGUSTUS 1978 Republikeinse Conventie in VS begonnen KANSAS CITY (SP) - In Kansas ï-ükt deze taktiek die president Ford tot nu toe heeft weten te ontwijken, dan kan Ford wel eens zyn zwakke zijde moeten bloot geven en Reagan zal dan zeer snel hiervan proberen te profiteren. Want de aanhang van de Califor- nische oud-gouverneur speelt het spel nu scherp op één kaart Ford moet een net zo grote blunder maken met de keuze van zijn tweede man als Reagan dat heeft gedaan met Richard Schweiker van Pennsylvanië. City is vandaag de conventie be gonnen, waarop de Republi keinen gaan uitmaken wie zü bij de presidentsverkiezingen in no vember zullen inzetten om te proberen de opmars van de De mocratische kandidaat Jimmy Carter naar het Witte Huis af te stoppen: Gerald Ford of Ronald Reagan. Het is allemaal nog rus tigjes in de Kemper Arena, het sportpaleis waar de conventie wordt gehouden - een ultra - mo dern complex. Rustig begonnen dus. Met Met de introductie van deze voor uitstrevende senator, die conservatieve kamp als een poli tieke heiden wordt gezien, heeft Reagan zichzelf een onecht kind in huis gehaald, waarvan de ver wekking hem bij zijn aanhang zeer preuts wordt kwalijk geno- de regels welkomst-toespraken aanwijzen van functionarissen. En vanavond - Nederland ligt zes uur in tijd voor - houdt senator Howard Baker van Tennessee de "keynotespeech", een rede met een beginselverklaring, waaraan niemand zich een buil kan vallen. men Maar achter al die zonneschijn Bij de voorbereiding broeit een onweer, dat morgen waarschijnlijk zal losbarsten. De commando-troepen van Ronald Reagan, die alle kansen van hun generaal blijven verdedigen, zijn bezig met een omsingelingsma noeuvre, waarmee zij president Ford, die nog steeds enig terrein voordeel heeft, willen verrassen. Een heel lepe strategie, waarmee Reagans campagneleider John P. Sears tracht dé president te dwingen zijn kandidaat voor het vice-presidentschap bekend te maken, voordat de stemming over de presidentskandidatuur woensdagavond wordt gehou den. van orde, die voor de conventie gaan gelden, heeft de campagne leider van Reagan nu voorge steld, dat president Ford moet worden verplicht vóór woens dagmorgen negen uur bekend te maken, wie hij als zijn tweede man wil meenemen als hij wordt gekozen om op veldtocht te gaan tegen Carter. Dat voorstel kwam dan onder het motief, dat het de duidelijkheid toch wel ten goede komt als de gedelegeerden vóórdat zij hun stem uitbrengen weten wat voor vlees zij met de president in de kuip krijgen. Reagan heeft met het naar voren brengen van Schweiker immers ook die klaarheid verschaft. Natuurlijk hoopt Reagan alleen maar, dat Ford zijn vingers zal branden. Bijvoorbeeld door de keuze van John Connally, die maar niet van een Watergate- JOHANNESBURG (AFP/Reuter)- De inwoners van het zwarte woon gebied Soweto en van de andere Afrikaanse satelietsteden van de grote stedelijke centra van Zuid- Afrika zullen voortaan een huur contract van 30 jaar voor hun be huizing kunnen krijgen zonder dat zij een bewijs van ingezetenschap hoeven in te dienen. Dit heeft de minister voor Bantoe- ontwikkeling, Botha, zaterdag meegedeeld. Voorheen gold de huur voor een maand en kon men elk ogenblik weggezonden wor den Waarnemers achten de maat regel een belangrijke concessie van de regering in Pretoria na de onge regeldheden in het land. Minister Botha zei dat de maatregel, die on middellijk van kracht wordt, ge nomen is met het oog op geuite wensen en in het algemeen belang. Degenen die een dergelijk huur contract willen tekenen, zouden al leen mededelingen hoeven te strekken over hun werk, de om vang van hun gezin en hun identi teit. Gatsha Boethelezi, leider van het thuisland Kwazoeloe, heeft in een gisteren in deJohannesburg Sun day Times" gepubliceerd vraagge sprek verklaard dat de geweldda digheden in Zuid-Afrika zullen escaleren tenzij de negers als volle burgers worden erkend Anti-regeringsbetogingen door het hele land hebben sinds 16 juni 217 levens geëist en miljoenen guldens schade aan scholen, universiteiten, publieke gebouwen en voertuigen veroorzaakt. Gisteren was de toe- Btand kalm, aldus de politie. In de drie zwarte woongebieden rond Johannesburg waar de afgelopen week 29 mensen omkwamen bij rel len, werden geen nieuwe inciden ten gemeld. Volgens Boethelezi heeft de Zuid-, afrikaanse regering „geen verant woordelijk leiderschap getoond" in deze periode van onrust. Een an dere zwarte leider, Mxolisi Mvovo, voorzitter van de zwarte volkscon ventie (BPC) drong er bij de rege ring op aan om de tafel te gaan zit ten met voor alle Afrikanen aan vaardbare zwarte leiders. SEVESO - Een medewerker van de chemische fabriek Ic- mesa in het Italiaanse Seveso wordt tijdens het opruimen van het gifdat daar ontsnap te, voortdurend "nat" gehou den door een sprinkler installatie. Italiaanse en buitenlandse deskundigen zijn van mening dat met de grootste omzichtig heid te werk moet worden ge gaan in het door dioxine be smette gebied. Dioxine zou bij degenen, die erdoor zijn besmet, volledige vernietiging van het afwee- rorganisme tegen infectieziek ten kunnen veroorzaken. De Vietnamese geleerde Thon That-tong bracht dit in het Ita liaanse weekblad II Tempo Hierop heeft een bioloog van de universiteit van Milaan, prof. Guilio Maccacaro ver klaard, dat, indien deze bewe ring juist mocht zijn, door het toedienen van medicijnen zou moeten worden voorkomen dat de besmette personen een infectieziekte zouden oplopen. BEROEMD COMMENTAAR KANSAS CITY (AFP) - Enkele niet-journalisten van naam zullen op de Republikeinse Conventie optreden als verslaggever. GeorgeMcGovern,onfortuinlijk tegenkandidaat van Richard M.Nixon in 1972, zal commentaar leveren op ABC-televisie. Een van de figuren uit het Watergate-afluisterschandaal,John Dean zal de Republikeinse Conventie bijwonen voor Rolling Stone. Elizabeth Ray, wier sensationele onthullingen over kantoorjuffrouwen in het Kapitool die stenografen noch typen kunnen maar wel - op kosten van het rijk. - vrijen met senatoren, verslaat de conventie voor het erotische tijdschrift „Genesis". trauma kan worden schoonge wassen. Of door het aantrekken van een vooruitstrevende "run ning mate", een duidelijke "libe ral", iets dat Reagan zelf zo heeft moeten bezuren. De procedure-commissie heeft zich met 59 tegen 44 stemmen tegen de eis van Reagan uitgesproken, maar natuurlijk moet de conven tie zelf zich nog over deze kwestie uitspreken. In het algemeen wordt de gedachte van Reagan om van tevoren bekend te laten maken wie hij als "running mate" wenst niet zo gek genoemd. Al heel lang doktert men in de Ver enigde Staten aan een oplossing om te voorkomen, dat men zich door onaf gedwongen, overhaaste beslissingen met de keuze van een vice-president een kat in de zak koopt. Maar er zijn wel grote bezwaren tegen het plotselinge karakter van Reagans streven, omdat dit niet voortkomt uit hoogstaande motieven tot sanering van het systeem, maar uitsluitend gericht is op de kans om Ford een hak te zz zetten. Vice-president Nelson Rockefeller, die gisteren tegenover het televisie-forum "Meet the Press" nog eens verklaarde, dat hij zijn functie beslist niet wil prolonge ren, maakte het zonneklaar als Reagan zo voor duidelijkheid is had hij zes maanden geleden moetene laten weten, dat hij met senator Schweiker zou gaan op trekken: "Dan had hij het nooit tot Kansas City gebracht." Met foto's en feestartikelen geven deze Reagan-aanhangers duidelijk blijk van hun voorkeur voor de ex-gouverneur, die met president Ford in een nek-aan-nek race is gewikkeld om de Republikeinse presidentskan didatuur. ALEXANDRIË/EGYPTE (Reuter) - Egypte heeft Libië de schuld gegeven voor de bomaanslag die zaterdag is ge pleegd in een trein op het station van Alexandrië. Daarbij werden acht personen gedood en 50 gewond. Het was de ergste aanslag van deze soort in Egypte in de laatste jaren. Een week geleden werden in Cairo Ineen verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken in Cairo stond dat de ontplofte bom van het zelfde type was als de bommen die in vorige aanslagen werden ge bruikt en waarvoor Libië verant woordelijk is gesteld. Libië heeft de verantwoordelijk heid voor die bomaanslagen afge wezen en gedreigd met verbreking van de diplomatieke betrekkingen op 1 september, „tenzij Cairo zijn houding matigt". Egypte maakte onlangs bekend dat het aan de Libische grens verse troepen had gelegerd om het bin nenkomen van in Libië opgeleide saboteurs te voorkomen. Het officiële Egyptische persbu reau Mena verldaarde dat de bo maanslag van zaterdag paste -in het kader van het Libische sabota- geplan". De bom in Alexandrië was ge plaatst in een begagerek en ont plofte in een vol rijtuig terwijl de trein buiten het station van de stad stond. In een ziekenhuis worden drie ge wonde verdachten verpleegd, zo deelde Mena mee, zonder meer de tails te verstrekken. Mena berichtte voorts dat een woe dende menigte probeerde het con sulaatsgebouw van Libië in Alexandrië te bestormen bij wijze van wraakneming, maar dat de po litie het verhinderde. bij twee bomontploffingen veertien mensen gewond. De politie hield een Egyptenaar aan die door de tweede ontploffing het gezichts vermogen had verloren en Mena verklaarde dat de man had opge biecht dat hij in sabotage was opge leid in een Libisch legerkamp in Bengazi. De Egyptische kranten legden de verantwooordelijkheid voor de bomaanslag in Alexandrië vierkant op de schouders van de Libiërs. Zij schreven dat door kolonel Moeammar Gaddafi van Libië ge stuurde agenten verantwoordelijk waren geweest. Syrië Syrië heeft zaterdag president An war Sadat van Egypte ervan be schuldigd aan de kant te staan van „de zionistische krachten en het in ternationale imperialisme met het doel in de Arabische wereld de lont in het kruitvat te steken". In een in Damascus uitgegeven of ficiële verklaring daagt Syrië Cairo uit een actiever aandeel in de con frontatie met Israël te nemen door Egyptische troepen naar het zuiden van Libanon te zenden en toe te staan dat zijn grondgebied wordt gebruikt voor commando-acties tegen Israël. Tussen de twee landen is al enige Sadat: felle klacht. ktjjd een laaiende ruzie gaande met als inzet het tweede troepenschei dingsakkoord dat Egypte met Is raël heeft gesloten en de Syrische interventie in Libanon. In de verklaring van Syrië, die wordt toegeschreven aan „verant woordelijke kringen" wordt gezegd dat Egypte troepen naar het zuiden van Libanon zou moeten sturen ofti het Libanese leger te helpen bij de verdediging van Libanees grond gebied tegen een Israëlische inter ventie, die volgens Syrië waar schijnlijk is. BONN (DPA) - De Westduitse con traspionage heeft volgens het blad Die Welt voorkomen dat alle plan nen voor de bouw van het MCRA- vliegtuig aan de Sowjetrussische geheime dienst zouden worden verkocht. Een Belgische wapenhandelaar zou de plannen voor het nieuwe vliegtuig met meervoudig doel van de NAVO voor 38 miljoen mark hebben willen verkopen. Twee per sonen zouden al zijn gearresteerd. De plannen waren afkomstig uit het computercentrum van de Westduitse MCRA-producent Messerschmidt-Boelkow-Blohm. Het Europese gevechtsvliegtuig voor meervoudige doeleinden, sinds kort „Tornado" gedoopt, is een van de geheimste geheimen van de westelijke verdedigings technologie. De Sowjetrussische geheime dienst zal vermoedelijk meer dan normale belangstelling hebben voor de ontwikkeling van dit ge meenschappelijke Duits-Brits- Italiaanse project. En wel om twee redenen: de MRC A betekent een nieuwe opvatting van de NAVO over de strijd in de lucht zowel als op de grond, en voor de vervaardiging en uitrusting wordt een serie zeer moderne processen gebruikt waarvan de belangrijkste naar de mening van de bouwers van de MRCA aan de Sowjet-Unie on bekend zijn. Het spionagegeval is volgens Die Welt al sinds juni in onderzoek. Op 29 juli is in München een Belgi sche wapenhandelaar gearresteerd met een koffer vol microfilms van de bouwplannen. De contraspio nage was er al eerder achter geko men dat hij de KGB had benaderd en er 38 miljoen mark voor had ge vraagd. Enkele dagen geleden werd in het gebied van Düsseldorf een elektro nisch ingenieur aangehouden. In zijn appartement vond men een kopie van een aanbod voor de ver koop van de plannen aan de Tsje- choslowaakse wapenfabriek Om- nipol voor 20 miljoen mark. Het is niet bekend hoe de plannen uit het computercentrum gekomen zijn. Veiligheidsfunctionarissen menen volgens Die Welt dat er een hoge ambtenaar bij betrokken is. DORPELINGEN ONTVLUCHTEN VULKAAN PARIJS (DPA/Reuter) - De toe stand op het tot Frankrijk beho rende Antülen-eiland Guadeloupe, waar de 1.467 meter hoge vulkaan La Soufrière al enkele weken as en zwaveldamp uitspuwt, is gisteren aanmerkelijk gevaarlijker gewor den Elk ogenblik kan een uitbar sting komen. Gisteren werden uit vier plaatsen aan de voet van de vulkaan op nieuw ongeveer 30.000 mensen geëvacueerd. Eind vorige week wa ren al 40.000 mensen naar veiliger oorden gegaan. De prefect van het eiland heeft nu op aanraden van ge leerden totale evacuatie van de be dreigde dorpen bevolen. De men sen zijn met alle aanwezige ver keersmiddelen in veiligheid ge bracht. Guadeloupe, het grootste eiland van de Kleine Antillen, heeft onge veer 250.000 inwoners en bestaat uit het vulkaaneiland Basse-Terre en het vlakke eiland Grand-Terre. Beide eilanden zijn door een 60 tot 200 meter brede geul van elkaar ge scheiden. INFORMATIEVE ETIKETTERING NEDERLAND EE MINDER STIPPEN. MINDER TEER EN NICOTINE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7