Weer of seen weer. start de Toto weer. Publiek vergeet dood coureur binnen het uur grijpt Zege voor Zoetemelk Watson dwarsboomt plannen van Hunt Wolsink titel Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. PAGINA 12 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 SPORT SPORT GENDT - Voor 5.000 toeschouwers is Gerrit Wolsink op het Gannita- circuit in het Betuwse Gendt Ne derlands kampioen 500 cc motor cross geworden. Vorige week zon dag scoorde Wolsink in het Luxemburgse Ettelbruck slechts tweemaal een tweede plaats, waar door de wereldtitel aan zijn neus voorbij ging. In Gendt leverde "de vliegende tandarts" echter wel een* dubbele overwinning af. Daardoor is de vijfde titelrace, aan staande zondag in Gemert, van geen belang meer, wan^ Wolsink is al kampioen. Wolsinks grootste ri vaal Frans Sigmans moest in de eerste manche genoegen nemen met de tweede plaats, terwijl hij in de tweede manche een slechte start had en bovendien zijn wedstrijdbril verloor. Hetgeen met de door de droogte veroorzaakte stofontwik keling geen sinecure was. Sigrpans kwam vanuit het achterveld nog wel naar de negende plaats, maar het mocht allemaal niet meer baten De stand voor het Nederlands kampioenschap na vier wedstrij den, acht manches: Macken winnaar Hickstead derby HICKSTEAD - De Ier Eddy Mac ken heeft met zijn paard Boom erang de spring-derby van Hick stead gewonnen. Macken bleef als enige ruiter zonder fouten. De tweede plaats werd gedeeld door de Braziliaan Nelson Pessoa op Moet en de Britse amazone Jydy Crago op Bouncer. De eerste prijs levert Macken een winstsom van 14.500 gulden op. Mark Phillips, de echt genoot van prinses Anne, startte in Hickstead voor het eerst als sprin gruiter. Hij deed het met 20 straf- punten niet zo best. SAINT BRIEUC-Joop Zoetemelk heeft gisteren in het Franse Saint Brieuc een criterium voor beroepsrenners over 90 kilome ter gewonnen. Zoetemelk had aan het einde van de wedstrijd een voorsprong van 35 seconden op de Fransman Alain Mesiet. Tour-winnaar Lucièn van Impe finishte met 2.40 achterstand op Zoetemelk als vijfde. Hennie Kuiper heeft zaterdag middag voor 12.000 toeschou wers de profronde van Kamerik gewonnen. De wereldkampioen had aan het einde van de 120 ki lometer lange wedstrijd een voorsprong van een halve mi nuut op zijn ploegmal^ker Ge- rrie Kneteman. Kneteman was na 95 kilometer uit de kopgroep van acht renners ontsnapt op het moment dat deze kopgroep het peloton dubbelde. Knete man kwam echter ten val. raakte niet gewond maar zijn broek scheurde zo flink dat hij bijna in zijn blote billen verder moest rijden. Kneteman demar reerde andermaal, maar moest de zege toch aan Hennie Kuiper laten. Gerben Karstens en Joop Zoetemelk eindigden als vierde en zesde, op 1 minuut van Kui per. Bert Pronk werd in het Belgische plaatsje Dworp bij Brussel zesde in een wegwedstrijd voor profs over 169 kilometer. Win naar werd de Belg Ludo Peeters. Frits Pirard uit Breda heeft zater dag de Omloop van de Krimpe- nerwaard voor amateurs over 140 kilometer gewonnen. De Brabander versloeg op de eind streep Henk Lubberding, die uit •en groep van elf vluchters als enige in zijn spoor wist te blij ven. Piet van Leeuwen uit Zoe- terwoude werd vijfde, op 43 se conden achter de winnaar. René Pijnen won gisteren de prof- ronde van Ossendrecht. Hij ont snapte halverwege de koers met de Australiër Don Allan uit een kopgroep van tien man. In de eindsprint versloeg Pijnen Don Allan. r Het noodlot sloeg opnieuw toe. Ditmaal in Oldebroek waar Martin van Tol met zijn motor frontaal op een boom klapte. OLDEBROEK - Elf jaar lang was het goed gegaan op het vijf meter brede en 3320 meter lange Vreecircuit van Olde- broek. Evenzovele jaren was de Stichting Circuit Oldebroek er in geslaagd de tegenstanders van het met elf bochten uitge ruste stratencircuit de mond te snoeren. Afgelopen zaterdag werd er door de historie van de Oldebroekrace een zwarte streep gehaald: een dode en een zwaargewonde Het aantal dit jaar verongelukte motorcou reurs op Nederlandse circuits is daarmee gestegen tot vier. En zolang er motorraces zijn, kan dit aantal worden over schreden. Zo lang vele duizen den hun sensatiehonger komen bevredigen aan topsnelheden en zo lang beginnende coureurs ten overstaan van al die duizen den ervaring moeten opdoen, rijdt de dood in de meute mee. Een lugubere wetenschap? Men haalt de schouders op, vraagt zich zelfs na een dodelijk ongeval af of de races nog wel zullen worden voortgezet. In Oldebroek zorgde het veron gelukken van Martin van Tol tot een vertraging van een uur, waarna tot opluchting van de twintigduizend kijkers de me dedeling afkwam dat, in af wachting van een officieel communiqué, de races in ver korte vorm zouden worden voortgezet. En terwijl het pu bliek de dood van de coureur allang ailang weer „vergeten" was. klonk over de radio de me dedeling „dat in Oldebroek de lol er goed af was." Het tegendeel was waar. Het publiek heeft eigenlijk niets anders gedaan dan wachten op de aankondiging dat de races zouden worden hervat. En ter wijl de organisatoren zich be zighielden met de vraag of doorgaan wel een goede beslis sing was, wachtten ook de 24 formule B-rijders, zittend op hun motoren, op het sein te mo gen vertrekken. Niet bij ieder een was de doQd van de 24- jarige eerstejaars coereur hard aangekomen. Dat de organisatie pas een uur later, de eerste de nabestaanden op de hoogte waren gebracht, het overlijdensbericht wereld kundig maakte, had tot gevolg dat" de bezigheden op en rond het circuit alweer hun gebruike lijke bedrijvigheid hadden her vonden. Zo meldde Stichtings-voorzitter J. Zoom- belt sr.: „Je loopt al die tijd op de klok te kijken en denkt dan; je komt niet klaar, het wordt te laat". Koele woorden van de or ganisator. die, toch wel onder de indruk van het gebeurde, nóg een reden opsomde om de wedstrijden te hervatten: „We moesten ondanks alles door gaan, want dit gevoel was geen fout van de organisatie. Die jongeman heeft gewoon te veel risico genomen. De rijders we ten waarmee ze te doen hebben, ze kennen de consequenties". En dus valt aan te nemen dat zeker de Stichtingsvoorzitter geen seconde heeft getwijfeld dat de races moesten doorgaan. Overmoedigheid of een gebrek aan ervaring, het speelt een on- dergeschikte rol. Joop Stap, de die twintig meter ach ter de verongelukte renner reed: „Hij ging veel te hard. Daardoor raakte hy te ver naar de buitenkant van de weg,raakte met zijn kuip de strobalen, sloeg de weg over, de boken met de strobalen, sloeg vervolgens met het hele spul rechtsaf, dwars de weg over, de bomen met de strobalen in. Door die eerste klap verloor hij zijn valhelm, die met een klap de lucht Ik kon Kon dat ding nog maar net ontwijken". Mar tin van Tol, de 24-jarige onge huwde timmerman uit Aals meer, moet door de klap tegen de boom op slag dood zijn ge weest. Dat in het rennerskwar tier. in de materiaalwagen van Van Tol - geruime tijd na het ongeval nog hoopvol werd ge sproken: „Misschien valt het al lemaal nog wel mee", verklaart de onwezenlijke sfeer in het rennerskamp. vertelde vertelt Wil Hartog, de - niet gehuldigde - winnaar van de for.mule A-klasse: „Zo'n voorvai is echt geen reden om niet meer te starten. Het was een rijdersfout, die niets te ma ken heeft met het circuit, dat he lemaal niet gevaarlijk is. Je kunt overal rijden en hier zelfs heel goed. Als iemand om het leven komt omdat-ie teveel ge dronken had, dan drinkt de fa milie de volgende dag heus wel weer een borrel. Zo moet je dit geval ook benaderen". Hetgeen dan ook gebeurd is. Maar dat pas na afloop van de races officieel werd toegegeven dat ook 's morgens tijdens de training een ernstig ongeval had plaatsgevonden roept vraagtekens op. Circuit-arts, De Kuiper „Het betrof Martin martin Jansen, ook een rijder uit de nationale klasse. Hy leek aanvankelijk zeer ernstig ge wond, maar kwam na een uur alweer bij kennis". Dat nie mand van de organisatie voor dat het dodelijke ongeval plaatsvond, dit bericht wilde bevestigen, duidt er op dat men maar al te graag de image van "twaalf jaar zonder ernstige on gelukken" had willen behou den". ZELTWEG - Uitgerekend op het "eigen circuit" van de in het ziekenhuis van Ludwigshafen van zijn zware crash op de Nürbürgring herstellende wereldkampioen Niki Lauda reed de concurrentie voor de titelverdediger en tegen de nieuwe gedoodverfde favoriet James Hunt. De Brit, na de snelste trainingstijd op het snelle circuit van Zeltweg zekerder dan ooit van de overwinning in de Oostenrijkse grote prijs, kwam door gewijzigde om standigheden uiteindelijk niet verder dan de vierde plaats achter de verras sende winnaar John Watson uit Ierland, de Fransman Jacques Lafitte en de Zweed Gunnar Nilsson. ADVERTENTIE Met zijn vierde plaats in deze race veroverde James Hunt slechts drie punten, zodat hij er bij een stand van 58-47 nog elf achter staat. Na de sensationele race op het circuit van Zeltweg is de wereldtitel voor Hunt, die alle insiders hem door het wegvallen van Lauda al min of meer hadden toegeschreven, plot seling weer erg ver weg, want na de grote prijs van Europa over twee weken in Zanvoort krijgt Hunt het over een maand in de Italiaanse grand prix te Monza (12 september) zeker ook heel moeilijk. Dat is het hol van de leeuw, Enzo Ferrari, die zijn renstal voor de grote prijs van Oostenrijk wegens vermeende ma nipulaties ten gunste' van James Hunt, had teruggetrokken. Het is niet onwaarschijnlijk dat Ferrari zijn bolides in Zandvoort en Monza opnieuw zal inzetten in een poging te verhinderen dat Hunt alsnog met de eerst zo zekere wereldtitel van Lauda gaat strijken. De afwezigheid van de landelijke favoriet in Zeltweg had grote in vloed op het aantal toeschouwers. Honkbaltitel opnieuw voor Tetramin Nic. DEN HAAG - Tetramin Nicols is gisteren opnieuw honkbalkam pioen van Nederland geworden. Nicols verloor weliswaar met 1-2 van Aktie '68, maar door het verlies van Sparta kon de kampioensvlag toch in top. In de eerste klasse a ging de titel en promotie naar Luycks Giants Diemen. Zowel Nicols als Giants waren af hankelijk van hun concurrenten. Sparta (voor Niclos) en Sparks (voor Giants) moesten in hun tweede wedstrijd van dit wee keinde punten verspelen. Sparta verloor tweemaal van ADO (4-5 en 1-1'Tk.c ging gistermiddag te/ ue boot in (3-5). On- da "winning cp O WO zua -osumse HCAW degrada- tiewecuaiiijden moeten spelen tegen de winnaar van de „best of three" tussen de nummers twee uit de beide eerste klassen. In de eerste klasse b, waar UW aan de leiding gaat, is de beslissing nog niet gevallen. De Utrechters moe ten nog drie wedstrijden inhalen en hebben nog de zware dubbel tegen het in punten gelijkstaande Euro- Stras voor de boeg. Niet meer dan 40.000 toeschouwers omzoomden het circuit bij de start, die door dreigende regenbuien een keer werd uitgesteld. Toen de wa gens eindelijk met denderend ge raas vertrokken voor de elfde (van de zestien) race van het wereld kampioenschap zag het publiek een van de mooiste en spannendste wedstrijden. Uitgerekend op het circuit waar Penske vorig jaar zo'n groot drama beleefde met de dood van de Amerikaan Mark Donahue, zorgde de Ier John Watson voor be tere tijden. Donahue stierf vorig jaar drie dagen nadat hij door een lekke band in volle vaart in de van grails was beland. De overwinning van Watson betekende de eerste overwinning voor Penske in een grote prijs. Dramatisch detail is dat Watson pas een eigen wagen kreeg bij Penske, nadat Donahue was ge storven. Na de elfde race ziet de stand in het werelkampioenschap er als volgt uit: 1. Niki Lauda (Oos) Ferrari 58 pun ten; 2. James Hunt (Gbr) Maclaren 47; 3. Jody Scheckter (ZAF) Tyrrell 34; 4. Patrick Depailler (Fra) Tyrrell 26; 5. John Watson (Ier) Penske 18; 6. Clay Regazzoni (Zwi) Ferrari en Jacques Lafitte (Fra) Ligier. BUNDESLIGA Schalke'04 - Werder Bremen 3-2, Tennis Borussia - Rot Weiss Essen 2-2, Hamburger SV - Borussia Dortmund 3-4, Eintracht Braunschweig - Eintracht Frank furt 3-1Bayern München - Fortuna Düsseldorf 2-1, FC Saarbrücken - VFL Bochum 0-1, FC Köln - FC Kaiserslautern 3-1, Borussia Mön- chen Gladbach - MSV Duisburg 1-1, Karlsruher SC - Hertha BSC 0-3. CRICKET HOOFDKLASSE: Quick H 170, HCC 1 172 voor 6, HCC wint met 4 wickets en is kampioen van Neder land. UD 236 voor 7, Rood en Wit 216, UD wint met 20 runs. HBS 179 voor 9. HCC II 3 all out, HCC ver liest met 96 runs en degradeert. Hercules 102, VOC 139 voor 8. VOC wint met 9 wickets. ADVERTENTIE (dansschool henny boes gaat door! G NIEUWENHUIJZEN INSCHRIJVING EN INLICHTINGEN aan de zaal zaterdag en zondag van 15 tot 19 uur maandag t/m vrijdag van 19 tot 21 uur Hogewoerd 87 - Leiden - Tel. 071-143705-121356 Jockey dood na val paard SYDNEY - Eén jockey is om het leven gekomen en vijf anderen raakten min of meer ernstig ge wond bij een wedstrijd in Grafton (Austr.j. Op 700 meter van de finish reed Pe ter Schumacher (28) in vierde posi tie, toen het paard dat aan de kop lag struikelde en viel. Het paard van Schumacher kon het gevallen paard niet ontwijken en in de bot sing vloog Schumacher over het hoofd van zijn paard tegen de grond. Vijf andere paarden vielen vervolgens vlakbij en op de op de grond liggende jockey, die ver moedelijk in zijn val al enkele ne- kwervels had gebroken. KU/FFF FEFFT6EZ/FM OAT lAAfGE-JAM-M£TD£-FET 7F I/Ff? I/OOF ZJN DOEL STAAT.. F7FT EEK/ UST/& &3XSA)iZ£rJ£ Czoais DF£/<Sr TT- P&TlrtAAJ k/o/eoEty 1/ERSGUAtFT BieeeRKbjie IS HET ÖE- mekker NU ZAT f H'J TREKT C6

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12