LEIDSCH DAGBLAD Misbruik sociale wetten aangepakt WnËm Parkeerboetes hoger en dimmen in de stad Rapport-Donner binnenkort openbaar vandaag Van Huiten biedt bemiddeling aan Koningin dinsdag terug in ons land LEIDSCH DAGBLAD Waarom zoveel ouders bij v.d.Wiel kliënt zijn! v.d.wiel uw adviseur in beter zien musterring Vervanging Senaat voortaan om 4 jaar bont in de zomer ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT I MAART I860 35012 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) Nu de commissie van drie haar rap port aan de regering heeft uit gebracht, zal de Koningin in de loop van dinsdag van haar va kantieverblijf in Porto Ercole naar Nederland komen, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst mee- Oorspr onkel ijk zou Koningin Juliana tot eind augustus met vakantie in Porto Ercole ver blijven. Den Uyl uiterst terughoudend met mededelingen lifêgli Bi 26 PAGINA'S DEN HAAG (SP) Premier Den Uyl zal over 2 a 3 weken het rapport van de commissie Donner over de Lockheed-affaire openbaar maken. De minister-president heeft gister avond deze verwachting uitgesproken na afloop van de ministerraadsver gadering. Inmiddels heeft de Nederlandse regering gisteren aan het Ameri kaanse ministerie van justitie toe stemming gevraagd bepaalde gege vens te publiceren. Het gaat daarbij om gegevens die via dit ministerie uit de Verenigde Staten zijn ontvangen en niet zon der toestemming openbaar gemaakt mogen worden. Het is niet uitgesloten dat dit de publicatie van het rapport-Donner zal vertragen, omdat ook in Amerika zelf de gegevens nog niet openbaar zijn gemaakt. Premier Den Uyl toonde zich gis teravond uiterst terughoudend met mededelingen over het rapport. Hij liet zelfs weten het nog niet ge lezen te hebben. Niettemin viel uit de ontwijkende antwoorden van de minister-presi dent een aantal gegevens op te ma ken: het rapport van Donner is betrekkelijk beknopt, wel zit er een aantal bijlagen bij; 9 de koningin is op de hoogte van het rapport. Volgens Den Uyl is dat logisch, omdat het is uitgebracht aan de re gering, dat wil zeggen de koningin plus de ministers. het is niet uitgesloten dat be paalde delen van het rapport nooit zullen worden gepubliceerd. In ieder geval zal het grootste deel van het rapport openbaar worden. Den Uyl: „Er is geen twijfel over dat resultaten en conclusies bekend zul len worden gemaakt". De premier zei dat hij het „be paald vervelend" zou vinden als de te verkrijgen toestemming van het Amerikaanse ministerie van justitie de publicatie zou vertragen. Op 13 februari van dit jaar, pre cies een half jaar geleden, begon de commissie-Donner met haar werk. Dat gebeurde naar aanleiding van berichten die prins Bernhard in ver band brachten met de Lockheed- affaire. Daarbij ging het om berichten uit Amerika dat „een hoge Nederlandse functionaris" steekpenningen zou hebben gekregen van dit Ameri kaanse vliegtuigbedrijf. r - Weer overval op Alphens hulp postkantoor ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de tweede keer binnen een jaar is er een overval gepleegd op het hulp postkantoor aan de Alphense Con- certweg (Ridderveld). De buit, waar mee de overvaller (vermoedelijk een zuidelijk type, volgens de politie) er vandoor ging bedroeg dertienhon derd. Vorig jaar was dat bedrSg aanzienlijk hoger: dertigduizend gulden. Om twee minuten voor vier gister middag stapte de man, naar schat ting een jaar of dertig oud, het houten postkantoor binnen. Tegen bureauhoudster mevrouw Canlil snauwde hij: „Dit is een overval". Automatisch drukte zij de knop van .stille" alarm in en vluchtte daarna via de achterdeur naar buiten. Daar schreewde zij dat er een overval Met de inhoud van haar kas nam de man de benen verdween in een beige Simca (kenteken 2989 PT) in de richting van Woubrugge. De kluis liet hij ongemoeid. De politie, die direct na de mel ding de omgeving afzette (zonder resultaat), weet niet of de man ge wapend was. LISSABON Aan de rand van de Portugese hoofdstad Lissabon zijn gisteravond twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij kwa men vier personen om het leven, 49 werden gewond. Het ongeluk deed zich voor op het spitsuur. Een forensentrein die naar Lissabon terugkeerde, reed met grote telegrammen In mas ten-conflict snelheid achter op een andere trein; deze stond om nog onverklaarbare reden op het baanvak stil. TELEFOON 134000 - LEIDEN Weer zonnig Oeest- hebben over de ontwikkelingen. Hij staat positief tegenover waarbij alle partijen gelijkelijk geest en Leiden zijn goede diensten tegenwoordigd zijn. Dat daardoor de werkzaamheden aan de mast in de Merenwyk zouden stagneren achtte hü niet waarschijnlijk. Multivisie, bij monde van directeur Mulder, had het ingrijpen van Van aangeboden om alsnog te komen tot de bouw van één mast voor kabel televisie in deze regio. Zoals bekend bereikten de verwik kelingen rond de bouw van een mast deze week een hoogtepunt toen de Huiten wel verwacht. Hei Stichting Mast de eerste paal sloeg brief geschreven waarin voor een 116 meter hoge mast in de Merenwijk en Multivisie (die iets dergelijks wil realiseren in Oegst- geest) aankondigde alles in het werk te stellen deze bouw te gewezen werd op de kapitaalvernietiging wan neer naast Multivisie ook de Stich ting Mast een antennemast zou gaan bouwen. Nu B en W van Leiden gis teren een vergunning hebben afge komen. Ook de gemeente Oegstgeest geven voor de bouw van de mast, zal tekend bezwaar aan. In Oegstgeest Multivisie de Kroon vragen heeft Multivisie al enige tijd geleden het heiwerk verricht voor een soort gelijke installatie. Van Huiten wenst kapitaalvernieti ging te voorkomen: hij wil bemidde len om in de Leidse regio de bouw van twee masten te voorkomen, om dat één voor deze streek voldoende De voorzitter van de Stichting Mast, de Leidse wethouder Van Aken. deel de mee van het begin af aan de PTT en het ministerie ingelicht te te doen stoppen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 23 augustus vang de krant vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Werkloosheid blijft hoog dit jaar DEN HAAG (SP) Ook in de tweede helft van dit jaar zal de si tuatie op de arbeidsmarkt moeilijk blijven. Premier Den Uyl heeft dat gisteravond gezegd. Nagegaan zal worden, zo deelde de premier mee, of nieuwe maatregelen nodig zijn om de werkloosheid te be strijden. Volgens de minister-president wa ren de werkloosheidcijfers over juli „ongunstig". Hij wees daarbij op de grote aantallen school-verlaters die niet aan de slag kunnen komen. Kaapstad Gespannen maar kalm KAAPSTAD (UPI/AFP) Een beeld van de gewelddadigheden, die ook gisteren in Zuid-Afrika plaatsvonden. Politiemannen slaan los op een negerstudent tijdens 'n demonstratie van studenten bij de universiteit van Kaapstad. Zeven tien demonstranten werden ge arresteerd. Ook in de zwarte woongebieden rond Kaapstad hebben zich gis teren enkele gevallen van geweld voorgedaan, maar de politie noemde het gebied „gespannen maar kalm". De politie herzag eerdere doden cijfers en zei dat er 29 mensen waren omgekomen in twee dagen van ongeregeldheden. Volgens kenhuispersoneel waren er ca. gewonden in de ergste explosie van bloedvergieten die zich ooit in dit gebied heeft voorgedaan. Het totaal aantal doden in r gen dagen van ongeregeldheden in tientallen zwarte woongebieden over Zuid-Afrika verspreid is 41. De moeilijkheden begonnen in hei gebied rond Johannesburg waai 11 zwarten en een blanke werden gedood tijdens protestacties tegen de aanhouding van studentenlei ders die werden opgepakt tijdens de rellen van juni toen er 176 do den vielen. In juni protesteerden de zwarten tegen het verplicht stellen van het Afrikaans naast het Engels als voertaal voor 1 paalde vakken op de scholen. Sedert 16 juni zijn er al m< dan 2.000 arrestaties verricht. (Zie ook pag. 10) Ja, het is duidelijk waarom zoveel kinderen een bril van v.d. Wiel dragen. Ouders hebben vertrouwen in v.d. Wiel. Als deskundig vakman. Als adviseur van een leuke bril. Als de man, die graag regelmatig hun ogen en bril test. En nauw samenwerkt met de oog arts. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108. DEN HAAG (SP) De regering gaat onjuist gebruik van de sociale voorzieningen aanpakken. Staatssecretaris Mer- tens van Sociale Zaken zal daartoe een aantal wetten wij zigen. Premier Den Uyl zei gisteravond na afloop van de ministerraadsver gadering dat van de nieuwe maat regel „geen wonderen moeten wor den verwacht". Precisering van het begrip „pas sende arbeid" maakt geen onderdeel van de wijzigingen uit. Volgens Den Uyl zou dat niet veel effect hebben. De wijzigingen houden o.a. in: verruiming van mogelijkheden tot terugvordering van ten onrechte of te veel betaalde uitkeringen; het stellen van een grens aan de periode waarin gedeeltelijk werk lozen een uitkering kunnen ontvan gen; 9 het weigeren van een uitkering aan werkloze mensen die het ver krijgen van passende arbeid duide lijk belemmeren door het stellen van niet-reële eisen; 9 beperking van de hoogte van de ziekengelduitkering voor degenen wier dienstbetrekking in verband met pensionering is geëindigd. Daarnaast zal via een algemene maatregel van bestuur paal en perk worden gesteld aan het recht op uit keringen voor mensen die dan De aanhang van president Ford van de Verenigde Staten is toch wel een beetje geschrokken van het voornemen van James Buckley om zich kandidaat te stellen, als de strijd FordReagan onbetwist eindigt. PAGINA 9 De Expo '76 in Leiden, die tien dagen duurde, maakte veel indruk PAGINA 4 Er komt een protestdag van de werkloze schoolverlater PAGINA 7 Viktor Kortsjnoj vroeg vorige week dinsdag politiek asiel aan in Nederland. Dezer dagen verscheen hij voor het eerst weer in het openbaar. Onze verslaggever, schaakjournalist en Ruslandken ner bij uitstek Alexander Mün- ninghoff had een gesprek met Kortsnoj. Over het hoe en waar om van zijn besluit om de Sowjet Unie de rug toe te keren. PAGINA 11 Laatste non uit Vietnam PAGINA 13 Hielp kolonel Bar Lev Idi Amin aan de macht? PAGINA 19 Voor xij-impressies zie PAGINA 19 dan ndet dienst zijn van een bedrijf. Het gaat daarbij strikt genomen niet om seizoenarbeiders, maar om die alleen tijdens momenten topdrukte bijspringen. INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. oei (01718) - 21955 Plannen van Westerterp: DEN HAAG SP) De parkeerboete gaat binnenkort fors omhoog. In overleg tussen de ministers Van Agt (Justitie) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) wordt hieraan ge werkt. De boetes worden flink opgetrokken omdat de lage tarieven als te weinig „afschrikwekkend" door de automo bilisten worden ervaren. Ook de geldontwaarding speelt een rol. Minister Westerterp werkt ook aan een regeling waarbij automobilisten binnen de bebouwde kom bij duister nis verplicht hun dimlicht moeten voeren, en aan een regeling voor ver plicht-gesteld "stapvoets-rij den". Dat stapvoets-rijden wordt binnen kort verplicht in woonstraat- en speelerf-gebieden. Het gaat daarbij om duidelijk herkendbare straten, die niet alleen worden aangekondigd met het nieuwe "woonerf-verkeers bord, maar ook aan speciale inrich tingseisen moeten voldoen. "Invoe ring van een maximumsnelheid van 15 of 25 kilometer per uur levert controle'-problemen op. Myn eis van "stapvoets"-rijden is veel gemakke lijker op naleving te beoordelen", al dus minister Westerterp. De bewindsman maakt de gehele woonerf regeling bekend in de toe lichting op zijn nieuwe begroting. 'Daarin komt ook te staan dat in een woonerf-gebied een parkeerver bod gaat gelden, "tenzij anders In de begroting, dlie op Prinsjes dag door minister Westerterp wordt gepresenteerd, komt te staan dat bij duisternis automobilisten verplicht dimlicht moeten voeren. In hetzelfde stuk komt ook een marketings-eis van de minister voor vrachtauto's. De markering in de lengterichting moet de auto's beter doen opvallen, het geen de verkeersveiligheid bevordert. Daarnaast wordt op het ministerie van Verkeer en Waterstaat "diep gaand en serieus" onderzocht hoe veel geld, nationaal gezien, het auto- Minister Westerterp verkeer in z'n totaliteit kóst (wegen, verkeersvoorzieningen, ziekenhuis, en revalidafcievoorzieningen) en hoeveel geld het autorijden oplevert (belas tingen, btw, benzine-accijns, tijd winst etc.). "Maar dat is een enorm karwei zo'n kosten-baten analyse. Hoe vertaal Je bijvoorbeeld geluids hinder in geld, en het plezier van 'n auto? Ik hoop dat we er uit ko men", aldus minister Westerterp. aantrekkelijke pnjzen VAN EGM0ND BREESTRAAT BONTMODE Breestraat 173 Leiden. Te!.: 071 - 123337. _DEN HAAG (SP) De Eerste Ka mer zal om de vier jaar geheel wor den vervangen. Nu nog wordt de helft van deze kamerleden ,om de drie jaar vervangen. De wijziging maakt onderdeel uit van een herziening van grondwettelijke bepalingen die gfsteren door de mi nisterraad van het Koninkrijk is aanvaard. Verder opent de herziening de mo gelijkheid voor Nederlanders die ln het buitenland verblijven het actief kiesrecht te verkrijgen. Ook zal de leeftijd voor het passief kiesrecht worden verlaagd tot acht tien jaar. De herziening moet nog voor advies aan de Raad van State worden gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1