FNV: „Zonodig een aanvullende looneis Turken onthutst maar niet bang JR: „Politie scheurt hier voorbij en doet niets" Wanneer de prijzen blijven stijgen Oplichter pas terug verwacht als geld op is... v> /yvt-r. v 'W - „Emancipatie leidt tot criminaliteit 2 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND PAGINA 7 FNV-voorzitter Wim Kok AMSTERDAM (SP) - Als de prijzen in een van de komende maanden van 1976 twee procent stijgen boven het indexcij fer uit april zal de Federatie Nederlandse Vakbeweging een loontoeslag van twee procent eisen ter vergoeding daarvan. Daarmee is de federatieraad niet meegegaan met die vak bondskringen die geroepen hebben om een duurtetoeslag nu. De toeslag moet in een gelijk be drag voor iedereen gegeven wor den als het zover is. Die toeslag moet volgens de FNV-voorzitter Wim Kok als voorschot worden ge zien op de eindafrekening aan het eind van het jaar. Het topbestuur van de FNV vindt verder dat er alle aanleiding is de verhoging van de BTW van zestien tot achttien pro cent per 1 oktober uit te stellen. Plicht De net van vakantie teruggekeerde AMSTERDAM (SP) - De 34-jarige Samuel Benjamin A. geniet waarschijnlijk met volle teugen in de zuidelijke zon van de 203.000 gulden die hj ruim een week geleden heeft weggenomen bij de supermarkt Maxis in Mui den. De Amsterdammer staat via Interpol gesignaleerd. De politie verwacht dat de man, die al eer der is veroordeeld voor een der gelijk delict, pas weer zal opdui ken als het geld op is. Vorige week zondag, n een uitge breid etentje met twee Haagse meisjes, bood Samuel één van hén aan om twee weken met hem op vakantie te gaan. Hij vertelde het meisje, de 22-jarige Anita Al- bers, dat hij nogal wat geld had, maar dal ze dar verder niet over moest praten, omdat de politie hem zocht. Het meisje wilde er toen verder niet meer op ingaan. De Haagse meisjes waren naar de politie'gestapt, omdat ze Samuel herkenden van een compositie foto, die ze in de krant hadden gezien. Toen Samuel op de tel- kamer van Maxi in dienst trad had hij een valse naam en gefin geerde referenties opgegeven. De politie heeft de vrouw achter haald die Samuel enkele keren bij Maxis in een zilverkleurige Volkswagen is komen afhalen. Het blijkt zijn ex-vrouw te zijn met wie hij hun kinderen be zocht. De vrouw heeft niets met de affaire te maken. Den Uyl over 'Berufsverbote' MAINZ (ANP) - De staat heeft het recht bepaalde maatregelen tegen politieke extremisten te nemen. Dit verklaarde premier Den Uyl giste ravond in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie. De premier benadrukte dat radica len echter de mogelijkheid moeten behouden hun denkbeelden toe te lichten en te verdedigen. Daarbij is oprechtheid stellig geboden, zei hij. In Nederland zal weliswaar nie mand zich meer opwinden over een communist bij het onderwijs, maar meer zou hij toch niet kunnen wor den, aldus Den Uyl. Vijf bekende leden van de PvdA hebben een "open brief' gezonden aan het partijbestuur met het ver zoek nu officiéél een comité op te richten tegen de "Berufsverbote" in Duitsland. De briefschrijvers sluiten met hun brief aan bij reeds eerder onderno men initiatieven in deze richting, zoals die van de FJG en enkele an dere partijleden. De brief is ondertekend door de Groninger wethouder drs. Max van den Berg, dr. Fenna v.d. Burg, bur gemeester van Rotterdam Andre van der Louw, dr. Sicco Mansholt en door de Groninger hoogleraar in de filosofie Lolle Nauta. Kok noemde het een phcht van de regering dat uitstel in overweging te nemen. Dit als bijdrage om de prijsstijging te drükken. De enkele honderden miljoenen guldens die daardoor niet in de schatkist zou den vloeien moeten dan maar er gens anders vandaan komen. De FNV vindt namelijk dat uitstel van de BTW-verhoging niet ten koste mag gaan van de collectieve uitga ven, zoals het WD-voorstel in houdt. Alle bonden hebben de keuze voor de loontoeslag als voorschot onder schreven. Kok noemt die beter dan de duurtetoeslag ineens, zoals bij voorbeeld de voedingsbonden die eerder hadden geëist. De looneis wordt op die manier direct gekop peld aan de ontwikkeling van de prijzen. Het april-cijfer staat op 169.8, wordt dat 173,2 dan zal die looneis moeten komen. Hopelijk niet „Wij hopen dat wij aan die loontoe slag niet toe hoeven te komen", al dus Kok. „Regering, bedrijfsleven en de tussenhandel moeten er maar voor zorgen dat we binnen de ge raamde prijsstijging van 8,25 pro cent over heel 1976 blijven, zodat we die looneis niet hoeven te stel len". Kok vreest echter dat dit niet zal lukken, ondanks de prijsdaling van half juni tot half juli. De FNV taxeert die stijging over het hele jaar nog steeds op 8,75 procent en gaat er zelf eigenlijk van uit dat die loontoeslag hoe dan ook geëist zal moeten worden. De federatie zal in een brief aan de regering deze voorstellen nader uiteenzetten. Kok wil er op rede lijke termijn met de regering over praten. AMSTERDAM - De werkzaamheden aan het Damrak, voor veel ongemak. Acht maanden zal men bezig zijn oi trambaan op een verhoogd plateau wordt geschapen. drukste verkeersaders in de hoofdstad, zorgt wegindeling te maken waarbij een vrije en studeren. Aldus drs.JZondervan - De Jongsociologe en wetenschappelijk medewerkster bij het criminologisch instituut van de Rijksuni versiteit in Groningen, in het maandblad geestelijke volksge zondheid. Daarin doet zij verslag van haar vergelijkend onder zoek naar de criminaliteit onder respectievelijk huisvrouwen, werkende en studerende vrouwen. Bij het onderzoek - representatief voor de inwoners van de stad Groningen - waren in totaal 1133 vrouwen betrokken, die het aantal delicten, dat ze in 1973 en in 1974 hadden gepleegd, moes ten invullen op een lijst van 35 delictsoorten. Van het aantal proefpersonen gaf 33,5 procent op een of meer delicten te hebben gepleegd. Van de huisvrouwen was maar 19,6 procent 'dader', terwijl bijna de helft 49,1 petvan de studer ende vrouwen tenminste een delict opgaf. Ónder de werkende vrouwen was het percentage 'daders' eveneens hoog,nl 41,6 pet. Het gemiddeld aantal opgegeven delicten per dader bleek ook nogal uiteen te lopen voor de verschillende groepen: huisvrou wen 52, werkende vrouwen 82 en studerende vrouwen 11.4 Mevrouw Zondervan-de Jong rangschikte de gegevens ook naar burgerlijke staat, leeftijd en sociale status van de vrouwen. Ook toen vond zij in verhouding meer daders onder de werkende en studerende vrouwen dan onder de huisvrouwen. In de groep vrouwen onder de 30 jaar is dat verschil in aantal daders het duidelijkst te zien: jongere huisvrouwen plegen beduidend min der vaak delicten dan jongere werkende en studerende vrouwen, aldus drs. Zondervan-De Jong. In de leeftijd boven de 30 jaar beginnen de verschillende groepen in dit opzicht iets meer op elkaar te lijken, met name in de groep van de gehuwden. De criminaliteit neemt daar bovendien in alle groepen af. Uitgangspunt van de studie was, een antwoord te vinden op de vraag of de vrouwenemancipatie zal leiden tot een stijging en een 'vermannelijking' van de criminaliteit bij vrouwen. Wat dat laatste betreft heeft zij een vergelijking gemaakt tussen de aard van de delicten, die door de vrouwen werden opgegeven, en die van de delicten, die in de officiële criminaliteitscijfers als 'man- nendelicten' worden aangegeven. Uit die vergelijking blijkt volgens de sociologe onder meer, dat de criminaliteitspatronen van mannen en vrouwen opvallende overeenkomsten vertonen. "Gelet op de typen delicten is alleen huisvredebreuk typisch vrouwelijk en vernieling typisch man nelijk, terwijl de andere vrouwendelicten allemaal overeenko men met de mannendelicten"aldus mevrouw Zondervan-de Jong. Overigens blijkt volgens de onderzoekster uit het onderzoek, dat de delicten 'diefstal' en 'ontduiking van invoerrechten' in alle drie groepen door vrouwen het meest worden gepleegd. Lezers schrijven GROENTE IS NIET DUUR Het gejammer over de (dure) groente is niet van de lucht. Maar wat is er niet duur? Benzine, siga retten, drank, vlees, schoeisel, kle ding noem maar op. En niet te ver geten: dure vakantiereizen waar Jan Rap en z'n maat aan deel neemt. Hindert niet! Alles kan! Hebt u de zakken met foto's in de krant gezien? Dat kost blijkbaar niets. Weet u dat dat Nederland door de bonafide niet- geïndustrialiseerde koude- grondtuinder een pakket groenten op tafel k: ijgt van grote verschei denheid, tegen een matige prijs? Aan de marge van 50 tot 100 pet. winst welke er ligt tussen produ cent en consument kan hij niets doen. Als er volop aanbod is van goedkope groenten vraagt het pu bliek naar primeurs. En nu schreeuwt men moord op brand. De tuinder sjouwt van licht tot donker zonder dat zijn overuren be taald worden zoals dat in andere sectoren wel het geval is. Als de tuinder dat ook uitbetaald kreeg waren de groenten helemaal onbe taalbaar. Daarom is de groenten niet duur! Bovendien oogsten de tuinders door de grote droogte minder of helemaal niets. Tenslotte zou het zo gek zijn wanneer de nood groter wordt, de grenzen geheei of gedeeltelijk worden gesloten. Het hemd is ons nader tot de rok. Wij zijn altijd zo punctueel in het na komen van onze zgn. internationale verplichtingen en vergeten ons ei gen volk. A. VERSTEEG, Katwijkseweg 9a, Wassenaar. SCHIEDAM (SP) - De Turken in Schiedam zijn verbaasd, ont hutst, bedroefd maar niet bang. Het woedende volksgericht, dat in het afgelopen weekeinde tot schandelijke taferelen leidde voor Turkse cafè's en winkels, heeft gelukkig geen persoonlijke ongelukken tot gevolg gehad. Als je tenminste een hoofdwond van een Turkse café-musicus en glas scherven in de voet van een Turkse werkster tot de te ver waarlozen spaanders wilt reke nen bij zoveel bruut geweld. Het had veel erger kunnen uitpak ken, dat is zeker. Een dag na de laatste onbeheerste, onberedeneerde, deels onver klaarbare en in ieder geval on vergeeflijke Turken-raid, die een vooralsnog ongeïdentificeerde groep jonge Nederlanders zater dagavond en - hoe is het moge lijk, vraag je je af - ook nog zon dagavond ongehinderd heeft kunnen uitvoeren, zitten de be laagde Turken zwijgend bij el kaar in café Zafer. „Wegens om standigheden gesloten" vermeldt een haastig aangebracht kaartje op de deur. Die „omstandigheden" laat eige naar Hasan Gök, al dertiem jaar in ons land en naar zijn zeggen „nooit enige last gehad", met om floerste zwarte ogen zien: een stapel klinkers waar je eng van wordt. Moordende projectielen die zaterdagavond zijn etablis sement door de voorruit binnen- suisden. Hij heeft ze nu netjes bij elkaar gelegd. Niet om mogelijke toekomstige aanvallers met ge lijke munt te betalen, want zover zal hij het nooit laten komen. „Wij zijn niet bang, dat niet, maar het eind zou zoek zijn als wij met wraakacties zouden beginnen. Onder elkaar is het parool: trek je terug, bel de politie, vertrouw op de Nederlandse autoriteiten". Dat die stenen er nog steeds liggen in cafe Zafer, dat de ruiten niet hersteld zijn en dat de deur voor lopig op de knip blijft is juist be doeld om de politie bij het onder zoek een zo authentiek mogelijk beeld te geven van wat er precies gebeurd is. Was de politie op het moment van het misdrijf dan niet ter plekke? De Turken kijken bij deze vraag naar hun schoenen, maar een Nederlands meisje (er komen ook veel Nederlanders in café Zafer): „De politie scheurt hier voorbij in kogelvrije wagens, meer doen ze niet. Toen de zaak hier aan diggelen ging waren ze nergems te bekennen". «1 H 'P. M -a,' De barkeeper van het Turkse café Zafer in Schiedam heeft e stenen, die het café worden binnen gegooid. helm opgezet om zijn hoofd te beschermen tegen de Joegoslaaf DE BE20K.GEP. Volgens Hasan Gök waren er op dat moment wel 1500 mensen buiten op straat. Allemaal het gevolg van die steekpartij op de Schiedamse kermis, vrijdagavond, waarbij een dode viel. Gök herinnert zich hoe een neef van het slachtoffer zijn zaak binnenkwam en ver telde dat „een Joegoslaaf' de da der was geweest. Maar latere ge ruchten gingen over „een Turk" vandaar. Burgemeester Lems van bcnieüam zei het al: het is onwaardig, wat hier gebeurd is. Het geheel her innert aan de zwartste bladzijden uit de wereldgeschiedenis, aan de pogroms bijvoorbeeld. De frus traties van het zich vervelende gepeupel hoeven maar een enkel gemakkelijk herkenbaar signaal op te vangen (en „Turk" is zo'n signaal) om tot ontlading te ko men. „Ik heb hier dertien jaar gewoond", zegt Hasan Gök „en ik heb heel goed met de Nederlan ders kunnen opschieten, maar als dit zo doorgaat, denk ik er over om weg te gaan. Het zou me wel spijten, maar dit soort dingen is niet te verdragen". Hij inventariseert de schade die hij zondagavond nog eens extra op liep: „Toen is er bij ons ingebro ken. Wij waren er niet na die rot zooi van zaterdag. Mijn hele drankvoorraad is weggehaald, mijn muziekinstallatie, een foto apparaat, alles is weg. De politie moet maar uitzoeken wie de plunderaars zijn". En hij memo reert bitter, hoe hij door de politie werd weggestuurd toen hij om meer hulp verzocht, bijvoorbeeld van Rotterdamse korpsen, weg jij, wij zijn hier de baas, zit niet zo te zeuren. Maar waar was de poli tie dan zondagavond? Onvergeeflijk De Turkse bewoners van de Maria- straat zijn evenmin te spreken over de bescherming van de kant van de Nederlandse overheid. Zij hopen er voor de toekomst het beste van, maar wat er zaterdag gebeurd is in hun kleine groen geschilderde moskee op de hoek kan niet goed gemaakt worden, vinden ze. Terwijl op straat tien tallen mensen op relletjes belust rondhingen knetterde er opeens een brommer voorbij en op het zelfde moment knalde een brandbom in de moskee de gebe- dsvrede van de aanwezigen aan stukken. „En dat is onvergeef lijk", roept fabrieksarbeider Ozarda, „zelfs in een oorlog zijn ziekenhuizen en kerken vrij plaatsen die ontzien worden". En andere Turken, die in enkele uren geleerd hebben het woord „molotov-cocktail" accentloos uit te spreken, vallen hem bij: door deze aanslag op hun heilig ste der heiligen zijn zij op hun hart getrapt, in hun ziel geraakt. „Ik heb hier in de Mariastraat al tijd goed kunnen samenleven met de andere Nederlanders", zegt Ozarda, „maar ontheiliging van onze moskee gaat toch echt te ver. Het waren dan wel mensen van buitenaf, maar toch. Als het Ontzag De Turken zijn niet bangt maar zij houden zich in toom. Hun onder geschoven maatschappelijke po sitie in de samenleving schrijft hen dat vooralsnog voor. Het ont zag voor de politie, in Turkije vanzelfsprekend, houdt ook hier nog stand, ondanks (of dankzij?) de soms onbegrijpelijke arrogan tie van onze overheidsdienaren tegenover hen. Maar sommige Turken, nog ver bijsterd over de zojuist voorbij- geraasde beeldenstorm, geven het aarzelend toe: "ze zijn onvol doende beschermd geweest, voe len zich bedreigd, tweederangs burgers in een vreemd, vijandig land. Wat de oorzaak is geweest van de plotselinge anti-Turkse volks woede zal nog uitgezocht moeten worden. Voer voor de goedwil lende gogen van divers pluimage. De oplossing van het sluime rende conflict is niet zomaar te geven. Misschien ligt zij wel in een van de zijstraten van de Schiedamse Mariastraat, waar veel Turken wonen. Dat straatje heet namelijk: Vriendschap straat. Agentje-pesten in Schiedam SCHIEDAM (ANP) - Rond half elf is het in Schiedam gis teravond weer onrustig ge worden. Groepen jongelui verschenen in het oostelijk deel van de stad en bekogel den de politie met stenen. Ook werden er enkele "brand- bommetjes" gegooid. Twee van de stenengooiers werden gearresteerd. Voor zover nu bekend raakte er niemand gewond. Hoofdinspecteur Van der Veen van de Schie damse politie gaf als zijn me ning dat de jongeren, onder wie ook vele Rotterdammers, alleen uit waren op een con frontatie met de politie. Ook in de omgeving van de Mariastraat, waar veel Turken wonen, waren honderden mensen op straat, maar inci denten deden zich niet voor. De politie patrouilleerde met ongeveer 50 man, onder wie twee secties mobiele eenheid, éen van Schiedam zelf en één van het regionale bijstand steam. Ook werd er gesurveil leerd door politiefunctiona rissen in burger. Ondanks de betrekkelijke rust noemde Van der Veen, die be last is met de coördinatie van de "rellenbrigade", die toe stand "problematisch". Hij doelde daarbij op het feit, dat er zich voortdurend groepjes jongelui ophielden op hoeken en straten, die bij nadering van de politie wegvluchtten per bromfiets. Even later ver zamelden zij zich dan weer in andere straten. "Zo krijgen wij er geen vat op". Het zijn allemaal jongens van 16 tot 20 jaar, die eens lek ker agentjes willen pesten", aldus de hoofdinspecteur. De steekpartij op de kermis, waarbij eén jongen werd ge dood en een andere gewond, hetgeen de aanleiding was tot de onlusten, is nog met opge-, lost. Hoofdinspecteur Van der Veen kon hierover niets an ders zeggen dan dat men "er zeer hard aan werkt". 3,5 miljoen telefoons in Nederland HARSKAMP - De PTT heeft gis termorgen in Harskamp (gem. Ede) de 3,5 miljoenste telefoon aangeslo ten Dat gebeurde bij de familie J. Minnen, die de aansluitingskosten en een jaar abonnementskosten niet behoeft te betalen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7