Yorster: „Geen paniek-acties Maffialeider in Y.S. vermoord Griekenland en Twjrije hebben olie nodig vraagt spoedzitting Veiligheids raad Standpunten in Libanon verhard Drie doden bij rellen Zuid-Afrika Kissinger ontkent druk op Pakistan Communistin Rome DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 ROME (AP) - Het Grieks-Trukse tot nu toe alleen nog politieke ge schil over de zeggenschap over de Egeïsche zee die de twee lan den scheidt, wordt veroorzaakt door het feit dat beide hard olie nodig hebben. Zowel Athene als Ankara hopen dat in de zeebodem genoeg olie zal worden gevonden zodat er minder zal behoeven te worden ingevoerd, hetgeen een bespa ring aan buitenlandse valuta be tekent die de economieën der twee landen die er allesbehalve goed voorstaan, best kunnen ge bruiken. Maar in officiële kringen zowel te Athene als te Ankara maakt men er geen geheim van helemaal niet te weten of er wat in de zeebodem zit, en hoeveel. Maar hoe dan ook, aan herrie en opwinding vooraf geen gebrek. Een zakenman in Ankara zei er laatst oven "de olie is reden ge noeg om elkaar naar de strot te vliegen". Tegen het einde van 1973 hadden de Grieken voor het eiland Thas- sos dat buiten het omstreden ge bied ligt de aanwezigheid van olie vastgesteld en dit leidde tot de Conflict om Egeïsche Zee niet alleen van politieke aard veronderstelling, in sommige kringen was men er zelfs van overtuigd, dat de Egeïsche zee ryk aan olie was en een uitloper kort aan op twee fronten; het zoekt naar olie en het trachten zijn steenkoolvoorraden beter te exploiteren. ligniet, een soort bruinkool dat zeer vluchtige eigenschappen heeft en waarvan de reserves worden geschat op 4.5 miljard vormde van de "ader" die loopt Het beschikt voornamelijk over van Roemenië naar Noord-Afrika - - en het nabije Oosten. Een functionaris van een oliemaat schappij werkzaam in Turkije ge loofde dit ook toen hij zei: "de Egeïsche Zee kan ryk aan olie zijn. Dat is vaak het geval geweest Als de exploitatie met de bodem van "oude" zeeën, zoals deze". Turkse geologen wijzen erop dat Turkfje "tussen de olie zit" die voorkQmt in de buurlanden de Sowjet-Unie, Irak en Iran en, verderop, Roemenië. Er was evenwel nog nooit met voortvarendheid naar gezocht, geven zij toe. Griekenland grijpt zijn energiete goed wordt aangepakt dan, is men te Athene van mening, zouden al Grieken- lands energiezorgen komende 40 jaar mee zijn. De president-directeur van de Griekse staats-oliemaatschappij, Georgios Spentzas, zei: "De laat ste twee jaar hebben wij voor het eerst ernstig nagestreefd aan onze energiebehoeften tegemoet te komen door ontwikkeling van eigen bronnen. Als ligniet blijkt als vervanging van olie met suc ces te kunnen worden gebruikt en we gaan tegelijkertijd in de Egeïsche Zee olie zoeken, dan zouden wij zelfs op bescheiden schaal olie-exporteur kunnen worden". In officiële kringen te Athene schat men dat qua energie zeven ton ligniet gelijk staat aan een ton olie. Maar de ligniet kost slechts ongeveer drie dollar per ton, en de olie 90 dollar per ton. van de baan In 1975 besteedde Griekenland aan de invoer van olie en olie- produkten 780 miljoen dollar of tewel hasst viervijfde van wat het Wij moeten trachten de import te drukken door zuinig te Het wint wat olie - vermoedelijk Een regeringsfunctionaris zei hier- ongeveer 2.9 miljoen ton in 1976. nv<"" "wii trachten de Maar die komt uit oudere putten die steeds minder opleveren. Vyf jaar geleden bedroeg de jaarlijkse opbrengst nog 3.5 miljoen ton. Griekenland haalt veel minder uit de grond tot nu toe. Het had ge hoopt bij Thassos een 7.5 miljoen ton per jaar te kunnen winnen maar de gouverneur van de na tionale bank, de bekende eco noom Xenophon Zolotas, schat die opbrengst eerder in de buurt van de 2.5 miljoen ton. Er liggen in die zee een 3000 eilan den die tot Griekenland behoren, enige van de grotere ervan liggen vlak bij de Turkse kust. Zoals men algemeen in de wereld doet in situaties als deze maakt Grie kenland aanspraak op de wateren bij die eilanden. Turkije is het hier niet mee eens en zegt dat een dergelijke opvatting Turkije in feite isoleert. Het staat erop dat de speciale geografische toestand ook speciale akkoorden behoeft. Zijn. Het kost ons teveel aan bui- Buitenlandse deskundigen in Tur- tenlands geld". In 1975 vertoonde het Turkse tekort op de handelsbalans een bedrag van 3.3 miljard dollar. Een groot deel van die som, namelijk 810 miljoen dollar, kwam voor reke ning buitenlands geld £urfe ui Inm5h«ftTWkije9._3nmijoenton de uitvoer, het toerisme, de HBUbMT andere takken olie ingevoerd, iets meer dan Griekenland maar ongeveer tweemaal zo veel als in 1971. kije wijzen er verder op dat het zoeken naar en winnen van olie in de Egeïsche Zee een bijzonder kostbare aangelegenheid is die zowel Griekenland als Turkije zich eigenlijk niet ieder voor zich kunnen veroorloven. de ingevoerde olie. In Buitenlandse technische en finan- cile steun zou waarschijnlijk niet beschikbaar zijn, aldus is men van oordeel, als er in het gebied geen gegarandeerde toestand van vrede bestond. En men hoopt dan ook dat de twee landen een con sortium kunnen vormen dat de kosten en de baten zal gaan delen van wat een rijke energiebron kon z\jn. begonnen, besteedde Turkije slechts 220 miljoen dollar aan import-olie. In Anakara werd meegedeeld dat het probleem van de olie in de Egeïsche Zee in wezen een poli tiek probleem is. JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse premier, John Vorster, heeft in een gisteren in Johannesburg gepu bliceerd vraaggesprek gezegd dat zijn regering weigert zich door de jongste uitbarsting van ongeregeldheden in zwarte woongebieden tot een paniek-actie te laten brengen. LAHORE (UPI/Reuter) - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Lahore op een persconferentie ontkent pre mier Boetho onder druk te hebben gezet in verband met de aankoop van een kerncentrale van Frank rijk. Kissinger beëindigde gisteren zijn tweedaags bezoek aan Pakistan en is richting Parijs vertrokken. De minister gaf blijk van ernstige bezorgdheid over de kwestie toen hij uit het Pakistaanse Lahore ver trok. Onze zorg betreft niet zozeer de plannen van Pakistan op zich maar het totale probleem van de verspreiding van kernwapens, die rampzalige gevolgen voor de toe komst van de mensheid kan heb ben, zei hij. Volgens de bewindsman zullen de Verenigde Staten en Pakistan het overleg over deze kwestie voortzet ten met de wil het niet op een con frontatie te laten aankomen. Het Franse ministerie van buiten landse zaken ontbood gisteren de Amerikaanse zaakgelastigde Sa- muël Gammon om hem om ophel dering te vragen over Kissingers uitlating dat de controlemaatrege len die Frankryk als voorwaarde aan de levering aan Pakistan heeft verbonden niet voldoende zijn. Het ministerie gaf tevens een verkla ring uit waarin het zegt dat „de Franse regering aan alie door inter nationale regels voorgeschreven voorzorgsmaatregelen heeft vol daan" door de installatie onder toe zicht van de IAEA (het internatio nale bureau voor kernenergie te Wenen) te plaatsen). Frankrijk heeft dit gedaan, aldus de verkla ring, „teneinde het risico van ver spreiding van kernwapens uit de weg te gaan". Parijs gaf terloops de Verenigde Staten en Canada een veeg uit de pan door hieraan toe te voegen dat dergelijke voorzorgsmaatregelen niet door deze landen waren geno men toen zy kernreactors aan India leverden en dat de Verenigde Sta ten nu zelf hebben toegegeven dat India waarschijnlijk door de Ame rikanen geleverd zwaar water heeft gebruikt om zyn eerste kernbom te produceren. De Zuidafrikaanse politie hacf gis teren het vuur geopend op oproe rige zwarte menigten waarbij drie Afrikanen werden gedood en een aantal gewonden viel tijdens nieuwe uitbarstingen van tegen de regering gerichte protesten. Een samengestroomde menigte, die trachtte een bestuursgebouw in een oostelijke voorstad van Johan nesburg, Randfontein, in brand te steken, werd door politievuur ver spreid. Daarbij viel een dode. In het woongebied Alexandria, ten noorden van Johannesburg, wer den twee negers doodgeschoten. Daar trokken grote groepen jonge ren rond, staken een middelbare school in brand en gooiden stenen naar volwassenen die naar hun werk gingen. De politie grendelde het woongebied af. Opgewassen In het interview in het in Johan nesburg verschijnende tijdschrift "To the Point" zei de premier dat zijn regering opgewassen is tegen de situatie en dat zij geen instorting van recht en orde kan toestaan. "Dit zal niet worden geduld", zei hjj. "Als er grieven zijn, dan staat de deur open om deze te horen, maar de regering zal zich zeker niet tot een paniek-actie laten voeren". Hij zei dat hij de huidige combinatie van buitenlandse en binnenlandse druk op Zuid-Afrika niet opvat als kritiek, of zelfs als zeer ernstig. "Op zijn hoogst kan gezegd worden dat de situatie ernstig is. Als de spanning internationaal groter wordt, dan zullen onze vijanden er voor zorgen dat de binnenlandse spanningen toenemen. Dat is pre cies wat men op het ogenblik doet". Raad Vorster heeft gisteren bekend ge maakt, dat er op kabinetsniveau een raad zal worden geformeerd, waarin blanken, Indiërs en kleur lingen zitting zullen hebben. Deze raad zal fungeren als klankbord in zake kwesties die de genoemde be volkingsgroepen aangaan, maar zal geen uitvoerende bevoegdheden krijgen. Nu nog worden de 2.4 miljoen kleurlingen en 700.000 Indiërs door gescheiden raden vertegenwoor digd, die worden samengesteld uit 'deels gekozen en deels door de re gering genoemde leden. De eerste zitting van de nieuwe raad zal op 24 september worden gehouden. Het voorstel tot oprichting van de raad kwam van een commissie die de politieke en sociale verlangens van de gekleurde meerderheid in Zuid-Afrika bestudeerd. Twee eerdere voorstellen van de commissie, namelijk om kleurlin gen direct in het parlement verte genwoordigd te laten worden en om huwelijken tussen mensen van .verschillend ras weer toe te staan, zijn door Vorster afgewezen. BELFAST - Ernstige onge regeldheden kwamen giste ren ook voor in de Noord- ierse hoofdstad Belfast. Aanleiding was de herden king van het feit, dat het Britse leger vijf jaar gele den 300 personen arres teerde van wie de meesten in de gevangenis terecht kwamen zonder voor de rechter te zijn geleid. De po litie arresteerde Marie Drummvice-voorzitter van de politieke afdeling van de IRA.de Sinn Fein. Foto: Op Falls Road werden verschil lende voertuigen in brand gestoken. ROME (DPA) - De 67-jarige Italiaanse kunsthistoricus Giulio Carlo Argan is gisteren de eerste burgemeester van Rome geworden, die op voordracht van de communisten werd gekozen. De internationaal bekende hoogle raar kreeg bij zijn verkiezing de stemmen van de communisten, de socia listen en de sociaaldemocraten. De republikeinen onthielden zich van stemming. De christendemocratische partij, die 27 jaar lang het politieke lot van de "eeuwige stad" bepaalde, is in de oppositie gegaan. Het wordt als een positief gebaar van de Christendemocraten tegenover de persoon van Argan beschouwd dat zij zich eveneens van stemming onthielden en dat de partij ervan had afgezien een tegenkandidaat te stellen. De chris tendemocraten waren wel uitgenodigd aan de stadsregering van Rome deel te nemen. De partij, die al op nationaal politiek niveau een ondersteu ning van de zijde van de communisten moest aanvaarden, gaf er echtr de voorkeur aan althans in de gemeente Rome geen "vermenging van meer derheid en oppositie" toe te laten. Ongeluk Spaans vliegtuig: elf personen gedood CADIZ (UPI/AFP) - Een Spaans militair transportvliegtuig van het type DC-4 is gistermiddag neerges tort bij de zuidelijke kuststad Ca diz. Aan boord van het toestel, dat op weg was naar de Canarische ei landen, bevonden zich 33 personen, voornamelijk officieren van de Spaanse luchtmacht met hun vrouwen en kinderen. Volgens de politie kwamen 11 per sonen om het leven en werden 22 gewond, van wie een aantal zeer ernstig. In een communiqué van het ministerie van de Luchtmacht in Madrid werd gezegd dat naar de oorzaak van het ongeval een onder zoek wordt ingesteld, maar in luchtmachtikringen verluidde dat een van de vier motoren van het toestel in brand was gevlogen. Het toestel stortte neer in een heu velachtig bosgebied op ongeveer 20 km ten oosten van Cadiz, waardoor een bosbrand ontstond die de brandweer zes uur later nog niet onder bedwang had. Veel van de gewonden liepen ernstige brand wonden op. Volgens functionaris sen in Cadiz had de piloot van het toestel enkele minuten voor het ongeluk toestemming gevraagd een noodlanding te maken op een vliegveldje in de buurt van de stad. BEIROET (Reuter/Upi/ANP) - In Libanon, waar ondanks het zoveel ste bestand de strijd voortduurt, hebben de leiders van de samen werkende (ReuterijUPIijANP) en Palestijnse organisaties hun stand punt verhard. De voorman van de "progressieve socialistische partij, Kamal Joem- blat, verklaarde dat de strijd zal voortgaan, zolang de Syriërs zich in Libanon bevinden. De leider van het "Democratisch Volksfront voor de bevrijding van Palestina", Néyef Ha\yatmeh, liet weten dat "het Pa lestijnse verzet niet aan de bijeen komsten van het syrisch- Libanees-Palestijnse comité voor toezicht op een bestand zal deel nemen, als de Libanese nationale beweging, een linkse groepering, daar niet wordt vertegenwoor digd". George Habasje, de leider van het "Volksfront voor de bevrij ding van Palestina", pleitte voor "een fel verzet tegen de Syrische bezetting". Intussen is het onwaarschijnlijk dat het genoemde comité van toe zicht de komende week al doeltref fend zal kunnen werken. De leiders van de afvaardigingen van Syrië en de Palestijnen, respectievelijk mi nister van Buitenlandse Zaken Chaddam en diens Palestijnse col lega Gaddoemi, zijn gisteren uit Beiroet naar Sri Lanka vertrokken voor de ministersconferentie van niet-gebonden landen, die tot vol gende week maandag duurt. In Cairo heeft de Arabische socia listische unie (ASU) gisteren in een verklaring laten weten dat een voorstel van de linkervleugel voor het zenden van vrijwilligers naar Libanon door de partij als geheel is verworpen. De ASU is de enige po litiek partij in Egypte. De eerste secretaris van de ASU, Mustafa Chalil, zei dat het voorstel van het linkse "forum" in strijd was met de regeringspol it iek. De leider van links, Mohieddin, had onlangs laten doorschemeren dat er binnen de partij enige spanning was ontstaan door het verschil van mening over de regeringsopvatting van non-interventie in Libanon. Sadat heeft binnen het kader van zijn liberalisatiepolitiek toegestaan dat binnen de ASU drie "forums" werden gevormd, links, gematigd en rechts. In de haven van de Zuidlibanese stad Tyrus, die beheerst wordt door de progressieven, is het Grieks- Cyprische schip "Athena" tot zin ken gebracht, zo is van scheep vaartzijde in Nicosia meegedeeld. Volgens de rechts-Libanese radio- omroep zonk het schip toen het "een lading wapens voor de Pales tijnen loste". Er zijn geen slachtoffers onder de 30 passagiers, die zojuist van boord waren gegaan, noch onder de tien bemanningsleden, zo werd uit Ni cosia gemeld. De "Athena" ver voerde wapens ter waarde van bijna anderhalf miljoen gulden. De explosie werd veroorzaakt door sabotage. Het 650 ton metende schip was uit Limasol op Cyprus vertrokken. Het was eigendom van een Grieks-Cyprische reder. „Medewerker" voor CIA bij aanslagen op Fidel Castro WASHINGTON (SP) - Johnny Ro- selli is vermoord. Het lyk van de 71-jarige gangster is door vissers gevonden in een olievat, dat voor de kust van Florida dreef. Roselli was een van de figuren van de Ameri kaanse Maffia, die door de inlich tingendienst CIA in het begin van de jaren zestig was ingeschakeld by verscheidene pogingen om de Cu baanse premier Fidel Castro te vermoorden. In juni 1975 is zyn chef, Sam „Nomo" Giancana, die ook in het complot tegen Castro zat, eveneens vermoord. Hij werd doodgeschoten in zijn huis in een van de voorsteden van Chicago. Roselli werd sinds 28 juli vermist, nadat hij het huis van zijn zwager had verlaten om een party tje golf te gaan spelen. Na een dagenlange speurtocht werd zijn auto leeg te ruggevonden bij het vliegveld van Miami. De politie van Florida noemt de wijze, waarop Roselli is koud ge maakt, een typische afrekening volgens gangstermethodes. Het vat met zyn lijk is vér van de plaats, waar de auto werd aangetroffen in de Atlantische Oceaan gegooid. Het was verzwaard met kettingen, de moordenaars hebben het lijk voor goed willen laten verdwijnen. Dit is mislukt, doordat de oliedrum kwam bovendrijven door de gas sen, die het rottende stoffelijke overschot ontwikkelde. Juist voor zijn dood was Johnny Roselli in hoger beroep gegaan tegen een vonnis van een immigratie-rechtbank, waarbij zijn uitwijzing naar Italië was bevolen. Zijn verdedigers voerden aan, dat Roselli wegens zijn betrokkenheid bij het complot tegen Fidel Castro zeker door Italiaanse communisten zou worden vermoord. Drie jaar geleden is Roselli vrijge komen na een langdurige gevange nisstraf wegens zijn rol in een geor ganiseerd bedrog by een gokspel. Roselli en Giancana waren ook de twee gangsters, die bevriend zou den zijn geweest met Judith Campbell Exner, de vrouw die in december onthulde dat zy in die zelfde tyd een intieme relatie met wijlen president John Kennedy had onderhouden. Roselli was altijd een zeer willige getuige. Hy heeft onder meer voor de Watergate-commissie van de Senaat een verklaring afgelegd over een illegale bijdrage van 100 000 dollar, die de miljardair Howard Hughes aan de verkie zingscampagne van Nixon zou hebben gegeven. Maar hy heeft geweigerd te getuigen over een verhouding tussen Kennedy en Judith Exner tegenover de Se naatscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de activiteiten van de inlichtingendiensten. Kortgeleden overleed William Har vey, een gepensioneerde CIA- agent, die de opdrachtgever van Giancana en Roselli was in de sa menwerking tegen Fidel Castro. Voor zover bekend is er nu nog maar één van de mensen in leven, die direct betrokken zyn geweest bij het complot tegen de Cubaanse premier. Dat is Santo Traficante jr., een zeer machtige Maffia-bons, die wordt beschouwd als de hoofdman van de georganiseerde misdaad in de staat Florida. ATHENE (Reuter/AFP/DPA) - Griekenland zal om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheids raad vragen met het oog op de toe stand in de Egeïsche Zee, waar Turkije het Griekse continentale plat zou hebben geschonden, aldus Panayotis Lambrias, onderminis ter van Pers en Voorlichting. Hij zei dat de vrede in dit gebied wordt be dreigd. Dit besluit is genomen op een kabi netsvergadering onder leiding varl premier Caramanlis, die de kwestie ook heeft besproken met de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken. Max van der Stoel. In dit gesprek kwamen ook vraagstuk ken in verband met de toetreding van Griekenland tot de E.G. ter sprake. Griekenland wil voorts by het In ternationale Gerechtshof in Den Haag een verzoek om definitieve bepaling van het Griekse continen tale plat in de Egeïsche Zee indie nen. Aanvankelijk had Athene van Turkije geëist deze kwestie geza menlijk bij het Internationale Ge rechtshof te laten behandelen. Turkije heeft daarmee tot dusver gedraald. Tussen Turkije en Griekenland heerst al een gespannen verhou ding sinds de Turkse invasie op Cyprus in 1974. De spanning werd dit weekeinde nog groter door het uitvaren van het Turkse olie- opsporingsvaartuig Sismik-1, dat volgens Griekenland het Griekse continentale plat schendt. Premier Soleiman Demirel heeft gisteren verklaard dat het Turkse axploratievaartuig 'sismicl' zijn werkzaamheden in de Egeïsche zee zal voortzetten ondanks de heftige protesten van Griekenland, „Niemand kan het schip zyn werk beletten. Wat men ook doet, we zul len de uitvoering van ons project voortzetten. Griekenland heeft geen enkel recht van spreken. De Egeïsche Zee is geen Grieks eigen dom", zo verklaarde de premier tegenover joutnalisten. Demirel legde zijn verklaring af nadat de ambassadeur van Grie kenland in Ankara een tweede pro testnota op het ministerie van Bui- tenlandsa Zaken had overhandigd. Volgens diplomatieke kringen in Ankara wordt het Turkse vaartuig nauwlettend geschaduwd door eenheden van de Griekse vloot, die de Sismic verscheidene malen hebben gelast zich van „het Griekse continentale plat" te ver wijderen. De strijdkrachten van beide landen zyn al enige tijd in staat van alarm. Westerse diplomaten in Ankara en Athene verklaarden de ontwikke lingen met groeiende ongerustheid te volgen. HUISARREST X-PREMIER KOEWEIT (UP) - Volgens de „Koeweit Times" heeft men de voormalig premier van Jordanië, Zeid Al Rifai, huis arrest opgelegd in afwachting van een onderzoek naar zijn aandeel in de voedselcrisis waar het land onlangs mee te kampen had. Vlak voor zijn af treden ontdekte men dat er maar voor vier dagen meel in voorraad was. Koning Hoessein heegt zijn jongere broer prins Hassan de leiding van het onderzoek in handen gegeven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6