Nog in 1976 restauratie Pieterskerk „Migrantencentra heeft zaak verslonsd „Het is om horen dol van te worden CRM subsidieert mee Ontheffing sluitings tijden voor Pardoeza Broeshart vreesde te grote invloed van het leger op de brandweer In amper 2*A jaar 68.000gulden tekort DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 De wetgevende macht kan het de rechterleijke macht soms le lijk moeilijk maken; omge keerd geldt hetzelfde. Het com promis tussen de erkenning van wettelijke bevoegdheden en het er inhoudelijk niet mee eens zijn heet voor de man onder het portret van Hare Majesteit: schuldig zonder strafoplegging. Op dat compromis moet me nigmaal een beroep worden ge daan, wanneer parkeerproble men in het Leidse centrum aan de orde komen. De kantonrechter, mr. De Ko- ningh, zei gistermiddag: „De auto in Leiden, dat is iets ver schrikkelijks wat parkeren be treft. Wij kunnen hier - in de rechtszaal - noch de parkeer- nood oplossen, noch de wet op zij zetten". De officier van justi tie, mr. De Wit, merkte over het zelfde onderwerp op: ,,Het is een situatie om horendol van te worden. In Leiden kun je veel beter op de fiets gaan". Met welke cri-de-coeur de officier tot de slotsom kwam, zoals die door de lokale overheid gaarne gehoord wordt. Omdat het uit gangspunt is: parkeren in de binnenstad kan eigenlijk niet, en als het dan toch moet, dan zo kort mogelijk. Hetgeen tot uit ing komt in een systeem van parkeerautomaten, parkeer- schijven en waakzame parkeer- controleurs. Desondanks werd krantenin specteur Van der H. uit Voor schoten niet beboet voor een overtreding welke hij ongetwij feld al vaker heeft gemaakt en nog vaker zal maken. Zijn werksituatie dwingtldoen aan twee min of meer tegenstrijdige eisen: enerzijds veelvuldig in de binnenstad te opereren en an derzijds mobiel te zijn. Zo stond zijn auto bij een parkeermeter op de Boommarkt geparkeerd, nabij het kantoor van zijn werkgever. De parkeerduur, die de meter aangaf, was verstre ken, en dus greep een parkeer wachter naar pen en papier. De kranteninspecteur zei gister middag ten overstaan van de LEIDSE KANTONRECHTER kantonrechter „Ik kom tien- talllen malen per dag op het kantoor. Vele malen gooi ik geld in zo'n automaat. Maar dan is er weer een bezorger ziek, dan moet ik weer daar weer opdra ven. Ik wil eigenlijk vragen: is er geen andere regeling te tref fen, voor iemand die, zoals ik, heen en weer vliegt". En daar mee was Van der H. aan het verkeerde adres: het treffen van regelingen behoort tot de com petentie van de wetgevende macht, in dit geval het gemeen tebestuur. Naar welk orgaan de kranteninspecteur door de offi cier van justitie werd verwezen. Mocht hij daar geen gunstig re sultaat boeken - en velen zullen hem kunnen vertellen dat hij daar op moet moet rekenen - dan is er maar één uitweg: Uw ziel in lijdzaamheid bezitten", zoals de officier van justitie het uitdrukte. Hetzelfde geldt voor de suggestie van de krantenin specteur om bepaalde chauf feurs in de binnenstad een strip ter beschikking te stellen, die, opgeplakt op de auto, een ont heffing inhoudt. Op deze manier heeft de ge meente Den Haag gepoogd te gemoet te komen aan de pro blemen van degenen, die uit economische noodzaak par- keerovertredingen maken. De kantonrechter hield evenwel een andere mogelijkheid als op lossing open: „Ik ben abonnee van een andere krant. Daar hebben ze een inspecteur met een bromfiets". Maar hij legde Van der H. „voor deze ene keer", geen boete op, doch vol stond met een schuldig verklaring: zie het bovenge noemde compromis. Met soortgelijke tolerantie werd mevrouw Van der B. uit Oudewetering benaderd. Zij had haar auto op de Garen- markt in Leiden geparkeerd en de parkeerschijf niet achter de voorruit bevestigd, maar op de voorbank gedeponeerd. Daar mee een interessant rechtskun dig probleem creërend, zoals de parkeerwachter destijds al voorzien moet hebben, want hij zei tegen mevrouw: „Dat gaat U maar aan de rechter vertellen". Hetgeen zij gistermiddag kwam doen. En met het boek in de hand moest de officier van justi tie erkennen: „Er staat alleen dat de van een parkeerschijf voorzien moet zijn". Zijn con clusie: vrijspraak. De kanton rechter had een andere inter pretatie: „als de auto van een schijf voorzien moet zijn, moet hij ook goed zichtbaar zijn." Je kunt van een parkeerwachter niet verwachten dat hij alle voorbanken gaat nasnuffelen". Welke pragmatische benader ing uiteindelijk tot het oordeel leidde, dat mevrouw Van der B. wel schuldig was, maar geen boete kreeg Wel moet de schijf voortaan achter de voorruit. Ook al valt dat in een VW niet JOHN KROON. LEIDEN - De kans is groot, dat nog dit jaar be gonnen kan worden met de eerste fase van de restauratie van de Pieterskerk. Burgemeester Vis deelde gisteravond in de commissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegenheden mee, dat het ministerie van CRM mondeling heeft toege zegd deze eerste fase mee te willen subsidiëren voor rond vijftig procent. De provinciale bijdrage in de kos ten zal tien procent bedragen, ter wijl de gemeente Leiden voor on geveer dertig procent zal bijdragen. Omdat de totale kosten van de eer ste fase worden geraamd op onge veer 1.350.000,- blijft er voor de Stichting Vrienden van de Pieters kerk, inmiddels eigenaresse van de kerk, nog een gat van 135.000,-. De Stichting nam de kerk, de zeven bijbehorende woningen, het kerke lijk bureau en het kostershuis en kele maanden geleden over voor het symbolische bedrag van tien gulden. De eerste restauratiefase, die tot ongeveer september 1977 zal lopen omvat het herstel van de kerk aan de buitenzijde. Plannen daar voor worden ontworpen door de Leiderdorpse architect P. v. d. Ster- Inmiddels is een begin gemaakt met een opknapbeurt van de kos terwoning. Zodra die achter de rug is zal in de woning e geechtpaar gehuisvest worden, zo dat op de kerk en de omliggende gebouwen toezicht kan worden uitgeoefend. Burgemeester Vis zei gisteravond de hoop te koesteren, dat de tweede fase van de restauratie zal kunnen aansluiten op de eerste. In dat geval zal het mogelijk zijn om de restau ratie eind fe voltooien, zodat 1 januari 19~<9*n( t de exploitatie kan worden bv***""\nen. De totale res tauratiekosten worden op dit ogenblik geraamd op ongeveer 4.2 miljoen gulden. Hoeven (CPN) informeerde giste ravond belangstellend of er al iets te zeggen viel over de exploitatie- opzet van het kerkgebouw. Reactie van burgemeester Vis: „Als ik dat zou weten zou ik een fles cham pagne op tafel zetten. Op dit ogen blik hebben we alleen de monde linge toezegging van de Leidse uni versiteit, dat zij vooreen belangrojk deel in de exploitatie zullen deel- V@®(F VdW®©(T V®lfS k LEIDEN - Directeur MJSchutte van de Taxi-centrale Noordeinde heeft gisteren vier splinternieuwe autobus jes getoond aan wethouder Tesselaar. De busjes' zullen worden ingezet voor het vervoer van gehandicapte scholieren. In totaal heeft Schutte voor dit doel nu de beschikking over elf vaste busjes en negen auto's die incidenteel worden ingezet. De nieuwe busjes hebben een capaciteit voor 24 personen en zijn speciaal voor het leerlingenvervoer van z.g. plooideuren voorzien. Deze plooideuren kunnen alleen door de bestuurder worden bediend, zodat daarmee het gevaar dat kinderen uit een busje vallen, is weggenomen. Per dag vervoert het taxibedrijf van Schutte zo'n 250 gehandicapte scholieren. In het verleden is er in Leiden aleens het een en ander te doen geweest over dit soort vervoer in het algemeen. Met name de veiligheidsaspecten van het leerlingenver voer was voor diverse ouders een voortdurende bron van zorg. Foto: wethouder Tesselaar (voorgrond) bekijkt busjes. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft het horecabedrijf Pardoeza aan de Doezastraat alsnog tot 1 januari 1977 een extra ontheffing gegeven voor de sluitingstijden. Hij heeft dit gedaan nadat de commissie voor de beroepschriften had beslist dat Samantha's alsnog een ontheffing tot 1 januari van het volgend jaar zou moeten krijgen. Dit om te voorkomen dat beide horeca gelegenheden anders een ongelijke behandeling zouden hebben ge kregen. Overigens gaat het hier om een voorlopige ontheffing in af wachting van een wijziging van de drank- en horeca-verordening, waarover het college van B. en W. zich op dit ogenblik buigt. Zorgen over onderbezetting Leidse politie LEIDEN - VVD-raadslid Schoute heeft gisteravond in de commissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden zijn bezorgdheid uitgesproken over de uitvoering van de politietaak in Leiden. Vol gens het raadslid komt de politie door onderbezetting onvoldoende toe aan de vervulling van haar ei genlijke taken. Zo vond hij dat met name de controle op het verkeerd parkeren nogal wat te wensen over laat. „In Leiden kun je als fout- parkeerder best een gokje wagen" aldus Schoute. Verder merkte hij op dat de politie nog wel eens ver stek laat gaan wanneer om hulp wordt gevraagd. Burgemeester Vis ontkende dat laatste. „Ik heb geen enkele aanwijzing dat zoiets ge beurt. Het komt slechts hoogst in cidenteel voor, dat men niet direct kan komen omdat ergens anders assistentie wordt verleend. Als u mij concrete gevallen met naam en datum kunt noemen zal ik ze zeker onderzoeken", zo beloofde burge meester Vis. Overigens erkende hij dat het Leidse politiekorps onder bezet is. „In aantal telt het Leidse korps 199 man, maar een aantal va catures is bijzonder moeilijk te ver vullen", aldus burgemeester Vis. Indruk voormalige medeiverker gemeente Leiden: LEIDEN - Een van de overwegin gen van de Leidse brandweer commandant Broeshart om te sol liciteren naar de vacante plaats van Haags brandweercommandant was zijn vrees dat het leger een te grote invloed zou kunnen krijgen op de brandweer in Nederland. Dat blijkt uit de weergave van een interview in het personeelsblad van de Leidse brandweer "De Ordonnans". Op de vraag waarom Broeshart heeft gesolliciteerd zegt de Leidse brandweercommandant "Omdat ik bang was dat er misschien ie mand in Den Haag zou komen, van wie ik vind dat het voor de brand weren van Nederland niet goed zou zijn, dat die iemand commandant van Den Haag zou worden. Want ik ken mijn pappenheimers natuur lijk wel in de Nederlandse brand weergelederen. Daarom heb ik ge solliciteerd. Vraag van "De Ordon nans": "Was u misschien bang dat er iemand op die plaats zou komen die een verkeerde invloed zou gaan uitoefenen op de brandweer in Ne derland? Commandant Broeshart: "Nee, ik had het misschien niet ge daan als ik wist dat er een op en top brandweerman deze functie had bekleed. Maarik zou ongerust zijn geweest als men bijvoorbeeld een oud-generaal had gekozen". "Ik wist dat er mensen van de mili taire staf hadden gesolliciteerd. Zoals bijvoorbeeld Amsterdam al een oud-marineman als comman dant heeft, zou Den Haag een oud legerofficier hebben gekregen. Het leger zou de brandweer in Neder land te veel kunnen beïnvloeden". LEIDEN - De gemeentelijke ac countantsdienst onderzoekt mo menteel de financiën van de Stich ting Migrantencentra, een stichting die in de jaren '73 tot '75 een aantal huizen voor gastarbeiders be heerde in samenwerking met de gemeente. Migrantencentra meent van de gemeente nog ettelijke dui zenden guldens te krijgen, maar degemeente wil daar pas op ingaan na onderzoek van de boeken, om dat men zich afvraagt hoe het mo gelijk is geweest dat Migrantencen tra in die drie jaar tijd met een ex ploitatietekort kwam te zitten van bijna 70,000 gulden. Omdat Migrantencentra eerst niet de boeken ter inzage wilde geven, en degemeente de gemeente haar kant nog geld tegoed had van Mi grantencentra, heeft de Rotter damse officier van justitie op ver zoek van de gemeente ook een on derzoek ingesteld naar het doen en laten van Migrantencentra, een stichting die in Gouda is gevestigd maar Leiden als „nagenoeg het enige project" had. Het onderzoek van de officier be vindt zich nog in een verkennend, informeel stadium. Migrantencen tra heeft inmiddels alle gevraagde stukken overhandigd. De gemeen telijke accountantsdienst is al enige weken bezig, en hoopt binnenkort klaar te zijn met het onderzoek in hoeverre de vorderingen van Mi grantencentra terecht zijn. Voor de diverse schuldeisers van de Stichting Migrantencentra zal er niet veel te halen zijn. Eind vorig jaar kondigde de voorzitter van het stichtingsbestuur aan dat er niets anders restte dan het aanvragen van het faillissemet. Kostbaar Wie de cijfers bekijkt zal zich afvra gen, op welke manier het mogelijk was dat huisvesting van gastarbei ders zo kostbaar was. Dat ook pas na drie jaar gesignaleerd werd dat er met grote verliezen werd ge werkt, duidt op een weinig accurate administratie. Het stichtingsbestuur van Migran tencentra zetelde in Gouda en had in Leiden een directeur aangesteld die samen met een beheerder de panden exploiteerde. Deze direc teur werkte in het gebouw van de Stichting Rijn en Lek in de Doeza straat, van welke stichting hij te vens bestuurslid was. Rijn en Lek houdt zich bezig met de opvang van gastarbeiders in algemene zin. Migrantencentra is nauw verwant aan Rijn en Lek: zes bestuursleden tencentra, hebben ook zitting irt het bestuur goed overzicht^ te krijgen van Rijn en Lek. Toen de gemeente het beheer van de panden overnam van Mig ran- heerder in Leiden, en ook stond het een en ander geregistreerd bij Rijn en Lek. Over het in Leiden gevoerde beheer heeft de voorzitter van Migranten centra zelf zich ongunstig uitgela ten. In de brief van 16 oktober 1975 waarin het grote exploitatietekort wordt bekendgemaakt staat „Inde panden vertoefde bij herhaling a-socialen die niet te corrigeren wa ren en niet betaalden voor hun ver blijf'. Later verklaarde de voorzit ter daarover, dat de beheerder en directeur een „te grote sociale in fill slag" hadden en niet of te laat op- t traden, of niet bij machte waren iets te doen. Dat hij de schuld van de tekorten probeerde af te schuiven op de huurders, is de voorzitter indertijd niet in dank afgenomen. De werk groep buitenlandse werknemers schreef een fel protest en kwam op voor de buitenlanders. Feit is in ie der geval, dat op het ogenblik de gemeente geen last heeft van derge lijke a-sociale elementen. Over het eigen bestuur heeft de voorzitter zich ook opmerkelijk uitgelaten. Tegenover de gemeente zegt hij dat het bestuur niet wist dat er rekening courant kredieten wa- gebruikt van de gemeente: het de bestuur had altijd gedacht dat met doelstelling ningmeester ook nooit iets gete kend hebben. De directeur tekende alles, bijvoorbeeld ook de voorlo pige koopcontracten met eigenaar Feenstra van de panden in de Groenesteeg. Of de directeur daar wel de bevoegdheid voor bezat bleef in het duister. Wat de voorzit ter evenmin kon verklaren was dat pas na tweeëneenhalf jaar een ac countant het verzoek kreeg de zaak door te lichten. Waarom is er geen jaarlijkse controle op de cijfers ge- wwest? Dan was toch tijdig ontdekt dat er met grote tekorten gewerkt werd? De indruk van een voormalige me dewerker van de gemeente is dat het bestuur de zaak „verslonsd" heeft; de directeur was niet ge schikt, en de beheerder kon het niet aan. Toen de gemeente dat ging sognaleren en dat als kritiek uitte op het bestuur, werd die kritiek waarschijnlijk niet gelijk begrepen door het bestuur. Dat gaf onmiddel lijk een geprikkelde stemming waarin een goede afhandeling van zaken niet meer mogelijk bleek. Wat deze vroegere ambtenaar Mi grantencentra bovendien verwijt is, dat zij tegen de belangen van de gastarbeiders in met de gemeente hebben „gevochten". Terwijl de de Stichting Mi- administratie. Een gedeelte bevond het geld'dat "binnenkwam de zaak grantendienst was om juist voor zich bij het bestuur in Gouda, een draaiende gehouden werd. Hij ver- deze mensen te zorgen. klaarde dat de secretaris en de pen- Tom Maas. gedeelte handen van de be- In juni '73 kreeg Migrantencen tra enkele panden in de Groe nesteeg en Morssingel IA in be heer; in mei '74 werd het pand Morssingel 2 „om niet" ter be schikking gesteld door de ge meente. Migrantencentra schrijft 16 oktober 1975 overeen door hun accountant ontdekt exploitatietekort van 68.121.19 gulden. „Het aanvragen van het faillissement zou dienen te ge schieden". De gemeente wordt verzocht om baten en lasten In die amper tweeënhalf jaar bedroegen de onkosten aan de Groenesteeg 67.458.47 gulden méér, dan de huur binnen had gebracht. Voor Morssingel 1 bedroeg dat negatieve verschil 9294,87 gulden, en het pand Morssingel 2 )nog geen ander half jaar in beheer) leverde een negatief saldo van 7990,25 gul den op. Van deze panden wordt alleen Morssingel 2 nu nog door de gemeente geëxploiteerd; desgevraagd deelt men mee dat de exploitatie nu sluitend is. Nadere beschouwing leert dat voor Morssingel 2 als onkosten voor „verlichting, verwarming en water" staat genoteerd: 45,99 (voor 1974) en 2738,46 (tot september '75); voor onder houd staat in 1974 genoteerd 476,55. Maar achteraf bleek dat de Leidse Woningstichting door een administratieve ver gissing steeds het gas en licht heeft betaald, terwijl de LWS ook nog 2706,87 tegoed heeft aan onderhoudskosten die toen gemaakt zijn. Waarom heeft Migrantencentra de gemeente er nooit op attent gemaakt dat geen gas en licht betaald werd terwijl daar vaste afspraken over waren gemaakt? Tegen alle afspraken in is ook het door de LWS gepleegde en betaalde onderhoud. Zijn de door de Mi grantencentra opgevoerde cij fers te rijmen met het feit dat de LWS een groot deel van de kos ten (alles?) heeft betaald? De Stichting Migrantencentra vordert van de gemeente meer dan 30.000 gulden, waarbij 16.793 gulden uitgegeven aan ontwerpkosten voor nieuw bouw in de Groenesteeg. Ver der is de gemeente herhaalde lijk verzocht om het nog grotere exploitatietekort over te ne- Van de andere kant heeft de SLF nog een vordering op Mi grantencentra van ongeveer 13.000 gulden. Gemeentewer ken krijgt nog 4000 gulden. Er komen nog rekeningen binnen van particulieren die in op dracht van Migrantencentra gewerkt hebben, maar klaar blijkelijk nooit geld ontvangen hebben. Aan rekening courant kredie ten heeft de gemeente 19.500 gulden in de Stichting Migran- tenventra gestopt. i de panden aan de Morssingel en in de Groenesteeg is uitermate rom melig verlopen. Voor de Mors singel was 1 december als da tum vastgesteld, maar feitelijk kwam de overname pas op 20 januari tot stand. Hoewel Mi grantencentra in oktober '75 had geschreven „op zo kort mo gelijke termijn" het beheer van de panden in Leiden te willen beëindigen, trok Migrantencen tra zich pas half april '76 uit de Groenesteeg terug. En dat dan ook wel zeer plotseling. De Stichting Migrantencentra is van de panden aan de Mors singel nog huur blijven innen na de officiële overdracht. Ge wezen op het feit dat zoiets wel eens in strijd met de wet kon zijn, antwoordde de voorzitter. "We doen het toch". De beheerder had bij de over name gezegd dat er respectieve lijk 5 er. 14 huurders waren in de twee panden, maar er werden 9 i aangetroffen. Een Overname van panden verliep rommelig behoorlijke administratie was er niet. Plotseling bleek dat huurders "depositoV' hadden moeten storten: een soort borg sommen, die geadministreerd bleken te staan bij Rijn en Lek. Het terugbetalen van deze de posito's was een langdurige af faire die veel onrust onder de huurders verwekte. Volgens de nieuwe gemeentelijke beheer ders waren er nog deposito's gestort na de overname door de gemeente. Verder zouden er be talingen zijn verricht vanaf een particuliere spaarrekening van de beheerder. Begin april '76 had de gemeente aan Migrantencentra geschre ven dat de panden in Groenes teeg slecht en gevaarlijk waren: de Stichting kon over enige tijd een aanschrijving tot sluiting verwachten. Na een bestuurs vergadering op 7 april, schreef Migrantencentra 8 april brieven aan de bewoners, eigenaar Feenstra (met wie ze een voor lopig koopcontract hadden), de SLF en de gemeente. Aan de bewoners schreven ze dat hen "verboden" was nog langer voor huisvesting te zorgen en ze 16 april de zaak zouden opdoe ken opdoeken, week later) op de hoogte gesteld. Alleen in de brief aan de gemeente werd geen datum genoemd. Toeval ligerwijs kwam de gemeente erachter en konden maatrege len genomen worden om afslui ting van gas enz. (gedurende de paasdagen) te voorkomen. Enig voordeel voor de bewo ners was, dat zij van half april tot eind mei gratis in de Groe nesteeg konen wonen. Toen werden de panden gesloopt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3