Jan Zwartkruis, de goedgelovige Tomislav Ivic maakt van Ajax een FC Grabbelton m "Problemen om Oranje worden zo vreselijk opgeblazen" ANDERLECHT WINT "AMSTERDAM 701" Poolse coach treedt af MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 SPORT SPORT keer of vijf rond zijn voetbal schoenen, sjorde de zaak goed aan en stampte dan een paar keer hard op de grond. Hij moest voe len dat zijn schoenen stevig aan zijn voeten zaten. Daarnaast zat Piet Keizer, die zijn netjes ge poetste voetbalschoenen met een keurig strikje bovenop sloot. Piet moet jij je schoenen niet ook net zo vastmaken als Geurtsen begon ik voorzichtig. Waarop Keizer me geduldig uitlegde dat hij met zijn tenen voetbalde, omdat hij daarin het meeste gevoel had. Maar om dat ik daar tot zijn verbazing alle begrip voor opbracht, had ik vanaf dat moment een goed con tact met Keizer. Ik bedoel maar." Onderbroken En zo zou Zwartkruis nog uren door kunnen gaan, ware het niet dat hij in de langzaam leeglo pende bestuurskamer van het Olympisch Stadion wordt on derbroken door ene Ivic, die aan de achtergebleven journalisten probeert uit te leggen, waarom hij Ruud Krol, zijn beste speler zo graag een dominerende rol op het middenveld bij Ajax zou zien spe len, waarom hij met twee echte spitsen speelt en drie aanval lende middenvelders. Het brengt Zwartkruis terug in het heden, in de realiteit. Vervelend, dat ook Krol in zijn club nu weer op een andere plaats speelt? "He lemaal niet. Ik kies voor oranje tegen IJsland en Noord-Ierland toch de elf beste voetballers en ga dan wel eens kijken naar plaats en taktiek."Het is bijna ontwape nende taal van de beroepsmili tair. Jammer voor hem dat hij in de eerste de beste wedstrijd niet kan beschikken over Cru ij ff en Neeskens, zo goed als zeker niet over Rensenbrink en nog al zijn persoonlijke benaderingstactiek zal moeten gebruiken om Neer- lands beste doelman Van Beve- ren tot zijn elf te mogen rekenen. Peinzend: "Ja, dat is toch wel een verschil met het militair elftal Daar beschik ik altijd over de be ste elf." Amsterdam - Jan Zwartkruis, de vriendelijke luchtmachtluitenant, die tijdelijk oranje onder zijn hoede mag nemen, heeft toch trekjes van de echte beroepsmilitair. Zoals de generaals, kolonels buiten dienst en zelfs vergrijsde korporaal-chauffeurs zonder uitzon dering van tijd tot tijd terugkomen op hun heldendaden tijdens de Tweede Wereldoorlog of in Nederlands Indië, zo blikt Zwartkruis bij de eerste de beste gelegenheid terug naar zijn successen met de militaire voetballers in het verleden. Onmiddellijk toegegeven, Zwart kruis (50) is iemand die ook wer kelijk iets heeft gepresteerd en als hij voor al die successen lin tjes en medailles zou hebben ge kregen, dan zou hij bij de uitzon derlijke gelegenheden, dat hij zijn trainingspak ruilt voor het gala-uniform, krom lopen. Zo ongeveer sinds het internationaal militair voetbalkampioenschap wordt gereorganiseerd is de be velvoerend commandant, die voor zijn pelotonnetje niet alleen de juiste taktiek bepaalde, maar bovenal zijn manschappen ook daadwerkelijk inspireerde. Niets dan lof daarvoor. Maar in de eerste plaats zijn die successen van ons militaire oranjeteam de laatste tijd minder geworden en daarnaast doet het wat eng aan, dat Zwartkruis bij alle bedenk bare problemen die zich rond het Nederlands elftal kunnen gaan voordoen, met voorbeelden komt hoe hij dit soort zaken in het ver leden oploste. Er is inderdaad geen enkele voet baller in Nederland te vinden, die geen prettige herinneringen bewaard aan Zwartkruis. De kwalificaties variëren van: aar dig, bekwaam, sympathiek en vriendelijk tot eerlijk. Ongetwij feld goede eigenschappen, maar onvoldoende voor een vaste greep op de lastige, over het paard getilde, verwende, akelig kampitalistisch ingestelde baas jes, die op dit moment de basis van het Nederlands elftal vor- Vooropgesteld, Jan Zwartkruis is geen slechte keus als interim- coach in deze periode na het overhaaste vertrek van George Knobel en de complete chaos binnen de KNVB. Voor de wed strijden tegen IJsland en Noord- Ierland - op 8 september en 13 ok tober - de eerste duels in de voor ronde van het wereldkampioen schap in 1978 in Argentinië - zal Zwartkruis zijn zaakjes best voor elkaar hebben. De mensen, ook binnen de voetbal gemeenschap, die nu echter on middellijk roepen, dat Zwart kruis de ideale nieuwe vaste bondscoach is, - vooropgesteld dat de man het zelf wil, want hij staat op het punt om kapitein te worden en kan op 55-jarige leef tijd met een aantrekkelijk pen sioen uit de dienst stappen - zul- Door Peter Dijkgraaf len nog een paar dingen moeten overdenken. Bijvoorbeeld dat Zwartkruis nog nooit echte pro blemen binnen het militaire team heeft gehad. Om de simpele re den, dat zelfs de lastigste voetbal lers beseften, dat zij in het solda- tenelftal niet alleen in de etalage spelen, maar dat zij al hun privi leges en faciliteiten verliezen als zij uit de militaire, selectie tui melden. Benauwend Het merkwaardige en tevens be nauwende is dat Zwartkruis zelf dat levensgrote verschil tussen het militair en het Nederlands aelftal niet scherp ziet of niet wil "De problemen rond Oranje wor den verschrikkelijk overtrok ken", constateert de luitenant. Op de logisch volgende vraag, door wie, door de spelers of door de pers, reageert de interim- bondscoach met een ontwij kende manoeuvre. "Nou, ja, door iedereen eigenlijk. Alles wordt zo opgeklopt." Zoekt naar bewijsmateriaal en komt dan maar onmiddellijk met Cruijff op de proppen. "Ik heb af gelopen week een lang gesprek gehad met Jopie, en Johan, op Papendal, waarin ik me heilig had voorgenomen alle proble men aan te snijden. Maar die blij ken er helemaal niet te zijn. Wat zegt Cruijff tegen me. Hij maakt dat verontschuldigende ge baartje, je weet wel, dat h(j ook altijd tegenover scheidsrechters maakt en zegt, heus meneer Zwartkruis er zijn wat mij betreft geen problemen. Ik wil graag en zo vaak mogelijk in het Neder lands elftal spelen." De vriendelijke rimpels rond de ogen van Zwartkruis trekken even weg. De tijdelijk coach be seft dat hij met zo'n simpele uit leg niet van het onderwerp Cruijff af is. "Die verzekerings premie blijkt voor Cruijff van on dergeschikt belang en hij heeft me ook verzekerd met iedereen, ook met Van Beveren in Oranje te willen samenspelen. Zoals ik al zei, ik had me voorgenomen geen enkel probleem uit de weg te gaan en ik breng dus de namen Knobel en Van Zanten ter sprake. Voor mij komt Cruijff dan met een even simpele als duidelijke uitleg: hij kon het erg goed vin den met beide heren en is er nog altijd van overtuigd, dat zij ten onrechte de laan in Zeist zfjn uit gevlogen, dat zij het slachtoffer zijn geworden van het gekonkel binnen de KNVB. En Johan vond het zijn plicht om voor die man nen op te komen." Sociaal Het predikaat "goedgelovig", dat Zwartkruis zich met deze uit spraak op de borst speldt, is ei genlijk nog te zwak uitgedrukt. Cruijff kan erg veel, maar voor sociaal werker is hij niet in de wieg gelegd. De luitenant is zichtbaar opgelucht als we de onderwerpen Cruijff, Knobel laten schieten en over gaan op lastige voetballers in het algemeen. Dat is zijn stokpaard je: "Wim Suurbier was op zijn ne gentiende jaar een veel grotere boef dan nu en van dat soort zou ik er nog zo'n honderd kunnen opnoemen. Je kan mij niet wijs maken, dat deze spelers nu veel ■fjan Zwartkruis rechts) ging na VVV-Barcelona zijn licht eens opsteken bij oranje-" vet ereaan" RinusMichels. moeilijker zijn in het gebruik". Waarna Zwartkruis stralend zijn succesboek openslaat om met typerende voorbeelden haarfijn uit te leggen hoe hij in de loop der jaren door een persoonlijke be nadering een aantal lastige kna pen onder de duim heeft gekre gen. Met een opvallende voor keur voor de eerste bladzijden, voorde periode aan het begin van de jaren zestig, toen een reeks spelers inderdaad doorbraken via het militair elftal. Sinaasappel Het moet gezegd, hij praat met de meeste vertedering in zijn stem over de lastigste spelers. Over Jan Klijnjan bijvoorbeeld, de bonkige Sparta-speler, die voor de wedstrijd altijd iets geks moet doen. "Leo Steegman stuurde hem weg uit een trainingskamp nadat hij een sinaasappel door een deur gooide. Fout, zonder zo'n actie goed te praten moet je wel begrip opbrengen voor het afreageren van de spanning voor een wedstrijd door sommige spe lers. Pim Doesburg bijvoorbeeld stond altijd te springen in de kleedkamer voor een wedstrijd en met die grote aluminium dop pen maakte dat een pestherrie. En omdat Klaas Nuninga, de nuch tere noorderling zich graag in alle stilte op een wedstrijd wilde voorbereiden, gaf dat keer op keer problemen met die twee Door beiden in hun waarde te la ten, bereik je het meeste. Op dat moment heeft een coach slechts een taak, begrip kweken voor el kaar. Een aardig voorbeeld is ook Geurt- sen-Keizer. Op dat moment was Frans Geurtsen topscorer van het betaald voetbal, een man met een verwoestend schot. Hij slingerde in de kleedkamer zijn veters zo'n AMSTERDAM - Tijdens de aan loop naar een voetbalseizoen krij gen Nederlandse clubs nogal eens krediet. Veel wordt met de mantel der liefde bedekt. Maar wat Ajax betreft kan er na het wandeltoer- nooi Amsterdam 701 geen reden worden bedacht om die gewoonte maar klakkeloos in stand te hou den. Zelfs het kortstondig dienst verband van de Joegoslaaf Ivic mag niet als excuus worden ge hanteerd. Integendeel, juist Ivic moet regelrecht verantwoordelijk gesteld w orden voor de FC Grab belton, zoals het Ajax van nu wel genoemd mag worden. Als dit Ajax zo de competitie in moet dan zullen de klanten in de Water- Door Ger Stolk WARSCHAU - De Poolse voetbalcoach Kazimierz Gorski heeft in Warschau be kend gemaakt dat hij binnen kort zal aftreden. De 55-jarige voetbaltrainer werd twee jaar geleden met zijn elftal derde in het wereldkampioenschap, bij de Spelen van München ver overde Polen onder zijn lei ding de gouden medaille. Gorski heeft vermoedelijk zijn consequenties getrokken uit het niet zo geslaagde voetbal jaar 1976. Door Nederland werden de Polen uitgescha keld in de voorronden van het Europese kampioenschap en in de eindstrijd van het Olym pisch toernooi van Montreal verloor de ploeg met 1-3 van Oost-Duitsland. t Piet Schrijvers, Pim van Dort en Robbie Rensenbrink grabbelen naar de bal, terwijl Erkens toekijkt wie als winnaar tevoorschijn zal komen. Anderlecht won, vooral door toedoen van Robbie Rensenbrink, het Am- sterdam-701 toernooi. Ajax werd weliswaar tweede, maar het spel van •t het seizoen voor de deur, niet erg hoopge- graafsmeer zich nog aan heel wat beproevingen moeten onderwer pen alvorens het licht gaat schij nen. Wanneer het licht ooit gaat schijnen. Want met alle respect v Tomislav Ivic: Pim van Dort is te recht door een handvol van zijn voorgangers in de loop der jaren als een zeer bruikbare wisselspeler in gezet, maar als libero, in een basis team heeft nooit iemand hem wil len zien. Uiteraard niet, reden waarom de arme Van Dort een van de zwaarste weekeinden in zijn nog prille leven achter de rug heeft. Zoals Ivic eveneens goochelde met andere spelers. Met Ruud Krol, die nooit tevoren een positie als mid denvelder bekleedde, dat op bevel van Ivic tegen Borussia Möncheng- ladbach en in de finale tegen An derlecht toch maar deed, om op die stek aanzienlijk in waarde te ver minderen. Met John Dusbaba, normaal een voorstopper van faam, onder Ivic linksback. Met Dick Schoenaker, die als middenvelder en dan nog louter om zijn grote loopvermogen voor veel geld werd aangetrokken en na Dusbaba's honneurs in het centrum waarnam. Aldus wekte het vrijdag nog ver wondering dat het door elkaar ge hutseld Ajax de sterkere Borussen uit Mönchengladbach van de fina leplaats hielden. Maar werd er toen al onderdruk kritiek rondgefluis- terd ten aanzien van de wijze waarop - tenslotte heeft Van Praag nooit onder stoelen of banken ge stoken hoe hij in het verleden over een zich ingravende tegenstander dacht - de manier waarop Ajax het trotse hoofd voor Anderlecht boog, maakte de tongen pas goed los. Het merkwaardige met Ivic was ook dat hij vrijdagavond aankondigde nog een aantal duels in zijn oefencam pagne te hebben met ruimte voor andere mogelijkheden. Nauwelijks twintig minuten echter was die eindstrijd oud. toenTsjeu la L.ing werd gewisseld voor Johan Zuidema. Ruud Krol nog voor de wedstrijd: "Verwacht van dit Ajax geen grote daden. Het zou dom zijn om met dit nog jonge materiaal ge forceerd successen na te jagen. We doen verstandig om daarmaa nog twee jaar te wachten". Maar heeft uitgerekend Ajax niet met Feye- noord gemeen dat de tijd om te rij pen een topclub niet is gegund? En wees een aantal peperdure aanko pen ook niet in de richting daf-fiet Ajax-bestuur er geen moment over heeft gedacht om een tijdje in de schaduw van andere voetbal- grootmachten te toeven? Tomaslav Ivic, hij krijgt het moeilijk. Even moei'ijk als de spelers die nog vaak de kritiek aan zullen moeten horen, bij iedere matige verrichting op nieuw. Men kan er over discussie- ren of Anderlecht als winnaar van de Europa Cup voor bekerwinnaars inderdaad die topclub is, die men in dit experimentele stadium beter niet had kunnen treffen. Hoe dan ook, hef verschil was gisteravond schrijnend merkbaar Mondde uit in een 3-1 marge. Een gezien het gebodene aanmerkelijk hoger had kunnen zijn meteen Piet Schrijvers in Joegoslavische vorm. Maar de doelman speelde dit keer een grootse partij. Was met Renè Notten de enige die voor uitblinker in aanmerking kwam, behoedde Ajax met name in het eerste bedrijf voor een afgang. Zoals het grens- rechtersduo Van Sighem- Donkersloot dat met een aantal on- lp< het nieuwe Ajax van Ivic. Robbie Rensenbrink, die na balverlies van Schoenaker zijn voordeel dacht te doen, struikelend van de bal werd gezet door Van Dort en beheerst zijn eerlijk verdiende elf meter vuurwerk ontstak dat Ajax op zijn plaats zette: 1-0. Van Dort, die bleef staan kijken hoe Rensenbrink langs raasde, verbaasd met het hoofd schudde over de paal, die zo fortuinlijk redding bracht. En Not ten, de enige die er wél in geloofde, die in vliegende vaart naast kogel de, Schoenaker nog in staat stelde om aan te leggen, welk projectiel door Jan Ruiter ontkracht werd. Pas toen Ivic de Deen Lerbv inwis selde voor MEYER EN Ajax in de tweede helft voor het eerst in het toernooi Amsterdi chte vallers opereerde, leek Aja ganisatie erij orko nen. Deso vd beeld het ergens op. Maar net liet Nottt Johan Zuidema naast schieten, toen Peter Ressel alle schoppen van Dusbaba ten spijt een keer sneller bleek dan de Haagse terrier. Vercouteren verzilverde de'trekbal prompt en Ajax voelde alle gretig heid weer uit zich wegvloeien. Zuidema's kopstoot (opnieuw voorzet Notten) trof weliswaar vrij verrassend doel, maar Rensen brink en Van der Eist kregen ver volgens een vrije doortocht naar Schrijvers, waarna vlot 3-1 kon worden afgeroepen. Via strafschoppen kreeg Borussia Mönchengladbach eerder op de avond de derde plaats ten koste van Leeds United, na een 3-3 eind stand. Ajax' misère ten spijt, de he ren van het toernooi Amsterdam 701 zijn er finacieel gezien met de hakken over de sloot uitgespron gen. Geen mogelijkheid werd on benut gelaten om volk te trekken, het leidde, nadat Willem Duys zon dagmorgen in zijn radiopraatje ad viseerde om gezien de overstel pende aanvraag naar kaarten vroeg van huis te gaan, gisteravond op nieuw tot veertigduizend kijkers. De grote winnaar heette dit keer Jack van Zahtén.die breedsprakig aankondigde dat het toernooi Am sterdam,er komt PSV derde in toernooi van Club Brugge BRUGGE - Landskampioen PSV heeft gisteren beslag gelegd op de derde plaats van het internationale voetbaltoernooi in Brugge. PSV. dat zaterdag met 2-1 verloren had van Hajduk Split bleef gisteren met 3-0 de baas over Club Brugge Pos- tuma, die tegen Hajduk ook al scoorde, zette PSV tegen Brugge op 1-0. De Eindhovenaren, zonder Edström en Deykers, maakten na rust het karwei af door doelpunten van Renè van de Kerkhof en we derom Postuma. Hajduk won het toernooi via een 6-0 zege op Rapid Wien. FC VVV, nieuweling in de eredi visie, heeft zaterdagavond met 1-2 van Barcelona verloren. Cruijff (6de minuut) en Neeskens (49ste) scoorden voor Barcelona in deze laatste oefenwedstrijd van de Span jaarden in Nederland. Hermans (59ste) maakte het doelpunt voor de Venlose ploeg. De 17.000 toe schouwers. die het Venlose stadion tot de laatste plaats vulden, zagen dat Van der Weide ruim twintig mi nuten na de rust van deze tamelijk harde wedstrijd een strafschop voor FC VVV miste. Migueli van Barcelona kreeg, van scheidsrech ter Keizer, een gele kaart omdat hij na 35 minuten de Venlose aanvaller Jovanovic een klap had gegeven. Robin Hood is er na twee neder lagen. tegen Feijenoord (3-4) en Ajax (1-3), gisteren in Nijmegen in geslaagd zijn eerste overwinning tijdens de Nederlandse toernee te boeken. Robin Hood won met 1-0 van NEC. Het enige doelpunt kwam in de vijf tiende minuut tot stand toen Sije Visser een inzet in eigen doel werk te. De twee teams deden in het ma tige duel nauwelijks voor elkaar onder. NEC had nog het beste van het spel mdar de Nijmeegse aanval lers misten enkele goede kansen. Vooral Posthumus had weinig ge luk met zijn schoten. Scheidsrech ter Mulder deelde twee gele kaarten uit: aan Nijhove (Robin Hood) en aan Kornelis (NEC) Roda JC heeft zaterdagavond in Kerkrade met 1-1 gelijkgespeeld tegen de Engelse kampioen Liver pool. Bij de rust hadden de Britten een voorsprong van 1-0 door een doelpunt in de 16de minuut van McDermott. Een minuut voor het einde maakte Toonstra de gelijk maker. Er waren 8000 toeschou wers en scheidsrechter was de heer Weerink.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9