Kampala weet niets af van slachtpartijen VS blijven Iran wapens leveren V eteranenziekte" geen griep FORD OP ZOEK NAAR MAN VAN 'T MIDDEN Slachtpartij moet verzet tegen Amin verzwakken Kmk MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND Door David Martin LOESAKA (SP) - Troepen van president Amin hebben meer verkrachtten hon derd studenten afgeslacht op de Make- rere Universiteit in Oeganda. Over het leven van vijf- tot zevenhonderd andere studenten bestaat grote onzekerheid en meer dan duizend werden er gewond. Het is daarmee het grootste bloedbad sinds Idi Amin in januari 1971 aan de macht kwam. De studenten in Makerere waren de be langrijkste tegenstanders van Amin in zijn eigen land. Vorige week heeft hij bloedig wraak op hen genomen. Dinsdag stuurde Amin zijn troepen op de campus af en toen begon de heerschap pij van de terreur", zoals een student het uitdrukte. „Sommigen werden ter plekke neergeschoten. Zes waren er on middellijk dood," aldus een ooggetuige „De anderen moesten gaan liggen Daarop begon de ranselpartij. Vreselijk. De soldaten liepen tussen de studenten door, ze verkeachtten de vrouwen. Als een meisje zich verzette werden haar borsten afgesneden. „Sommige studenten werden van drie of vier hoog naar beneden gegooid. Enke len braken hun botten, anderen stier- De troepen verlieten daarop de campus, maar bewaakten de toegangen zodat niemand erin of eruit kon. De hele dag en het grootste deel van de nacht lagen de gewonden open en bloot, te gillen en te schreeuwen om hulp. Maar niemand mocht hulp bieden. De tweede aanval op Makerere kwam woensdag om drie uur s ochtends. Tweehonderd soldaten onder leiding van Amins zoon Taban, verschenen op de campus. „En weer was er de gruwelijke terreur en de slachtpartij", vertelt een Oegandees. Opnieuw werden er studenten vermoord en verwond en vrouwen verkracht. Dit keer plunderden de soldaten ook de stu- dentenverbljven. Volgens de studenten werd nu een aantal van de gewonden van de eeerste aanvam afgemaakt Sommigen van hen hadden hun rug of benen gebroken, anderen wa ren met bajonetten of hakmessen be werkt. Geen van allen hadden ze medis che behandeling gekregen. Die middag om vier uur stuurde Amin zijn minister van defensie, generaal Mus tafa Adrichi, naar de campus De gene raal moest de studenten en stafleden toe spreken, maar eerste waren inmiddels gevlucht. Volgens Oegandese kringen heeft gene raal Mustafa enkele academici verzekerd dat wat er nu gebeurd was nog maar het begin was, en dat Amin persoonlijk op dracht had gegeven Makerere te vernie tigen. De spanning om Makerere gaat terug tot 23 januari. Op die dag bezocht een kapi tein de universiteit om te zien hoe het stond met de voorbereidingen voor de parade voor de vijfde verjaardag van Amins staatsgreep, twee dagen later. De kapitein schold de studenten, voor zover aanwezig, uit en pochte dat hij met alle vrouwelijke studenten naar bed was ge weest. De universiteit noemde hij over bodig, omdar er toch maar idioten wer den opgeleid: een argument waar Amin en zijn ongeletterde horden ook wel iets Diezelfde show herhaalde hij op een middelbare school in het nabij gelegen Kololo. Maardaar sloeg een scholier hem in z'n gezicht. De kapitein trok zijn pis tool schoot een scholier dood en ver wondde er drie. De dag erop stelden de studenten van Makerere een protestbrief aan Amin op. die ze overhandigden aan professor Lutwama. de vice-kanselier. Die was echter bang om de brief over te brengen De studenten wilden maatregelen tegen de kapitein. Amin was naar verluidt best tevreden en bevorderde de kapitein tot majoor „omdat je een erg dapper soldaat bent". De volgende fase in de confrontatie was op 5 maart. Een derde-jaars-student rechten. Paul Serwanga. was op een feest van de universiteit met zijn verloofde, een leerling-verpleegster in het zieken huis van Mulago. De kapitein was geïnte- resserd in het meisje en stuurde er solda ten op uit om haar op te halen. De studenten lieten de soldaten echter niet toe. Buiten wachtten die toen tot het feest was afgelopen. Ze schoten Ser wanga neer toen hij zijn verloofde naar huis bracht. De volgende dag kwamen vierduizend studenten bijeen. „Amin en zijn honden hebben velen van ons gedood," zei een studentenleider. En de studenten in hun rode toga's marcheerden van de campus door de straten van Kampala. Voorbij gangers deden mee, en ze riepeh in koor: ..Red ons van Amin. Red ons van moor denaars. Red ons van knechting. Red ons van slavernij". Toen de stoet bij het hoofdpostkantoor kwam, was die al uitgegroeid tot tiendui zend man. Bij het eind van de betoging waren het er dertigduizend. Nog nooit was er zo'n grote betoging tegen Amin geweest. Terug op de campus verscheurden de studenten portretten van het staats hoofd. verbrandden die en begroeven de as. Toen Amin de universiteit bezocht, boycotten de studenten de bijeenkomst. Uiteindelijk wees hij een commissie van goede diensten onder leiding van een hoogleraar aan om de moord op Ser wanga en de verdwijning van een Ke- niase student. Esther Chesire, te onder zoeken. Toen de studenten vorige maand terug kwamen van vakantie, eisten ze bijzon- derheden over het onderzoek. Maar ze hadden nog meer klachten. Zo was er te weinig eten, de bibliotheek sloot om zes uur in plaats van om elf uur omdat er geen lampen waren, en overal, in de les lokalen en de woonverblijven, stonden mannen van Amins moordbrigades. De laatste fase begon toen Amins zoon Taban aan de technische faculteit ging studeren. Taban, begin twintig, was vrijwel ongeschoold. Vroeger was hij fietsenmaker geweest en daarna had Amin hem in september naar Rusland gestuurd om hem te laten opleiden tot vliegtuigbouwkundig ingenieur. De Russen stuurden Taban in november te rug omdat er niets met hem te beginnen Twee weken nadat vorige maand de stu die was begonnen veranderdeTaban van studierichting; het werd linguistiek. Hij zwalkte over de campus met een pistool op zijn heup, een machinegeweer onder dearm enlijfwachten om zich heen. Ta ban had een flat op het campusterrein en een kamer bij de andere studenten. Ter wijl die honger leden, kreeg hij steeds voldoende te eten van buitenaf De bom barstte toen Taban begob 's nachts meisjes te verkrachten. Vorige week dinsdag waren de studenten bij el kaar gekomen om hun grieven in een pe- tetie aan de vice-kanselier voor teleggen Volgens hen heeft taban toen zijn vader opgebeld. En daarop begon het griw^- lijke bloedbad, dat vermoedelijk een eind heeft gemaakt aan de laatste haard van openlijk verzet tege nAmin. Observer-dienst centrum Cairo CAIRO (UPI)- In een regeringsge bouw in het centrum van Cairo zijn gisteren twee bommen ontploft. Verscheidene mensen werden ge wond en de schade aan het elf ver diepingen tellende gebouw is vol gens de politie erg groot. De bommen waren verstopt in de toiletten op de vierde verdieping waar het ministerie van Sociale Za ken zetelt. De politie arresteerde de vermoedelijke dader, een Libische agent, die zich Emmad Eddin Ab dullah Abu Rukaya, noemde. De man was gewond aan zijn gezicht en handen en had geen kans gezien het gebouw te verlaten. Tot op heden was het nog niet voorgekomen dat Libische agenten ook in de Egyptische hoofdstad operatief zijn. In de badplaats Alexandrie en de stad Mersa Ma- troech, dicht bij de Libische grens, worden daarentegen regelmatig ac ties van agenten uit het buurland gemeld. Hulp aan Pakistan in gevaar CAMP DAVID, MARYLAND (UPI/AFP)-President Ford wil een man van het midden als koppelge- noot bij de presidentsverkiezing en niet iemand die politiek zo ..ex treem" is als Richard Schweiker. de vice-presidentiële keuze van Ro nald Reagan. PHILADELPHIA (UPI/AFP/Reu- ter) - Het aantal doden door de ge heimzinnige „veteranen-ziekte" is gisteren door het overlijden van de 60-jarige Dennis Boyle en de 66- jarige Harold Davis, gestegen tot 27. Er zijn nog 152 bekende geval len. Van officiële zijde is meegedeeld dat sinds dinsdag van de afgelopen week geen nieuwe gevallen zijn gemeld. Intussen zoeken deskun digen in Atlanta en Philadelphia nog steeds koortsachtig naar het vi rus dat de ziekte tijdens een con gres van het Amerikaanse Legioen van oud-strijders heeft veroor zaakt. Hoewel men omtrent de oorzaak van de epidemie nog in het duister tast, meent men dat de ziekte ver oorzaakt is door een dodelijk toxine, een giftige stof die door bac teriën wordt afgescheiden. Uit het uitvoerig onderzoek is tot dusver gebleken dat er geen sprake kan zijn van een vergiftiging door be smet voedsel of water. Ook heeft men ontdekt dat de ziekte niet be smettelijk is. Opmerkelijk is dat alle patiënten rechtstreeks of indirect betrokken waren bij een oudstrijderscongres dat van 21 tot 24 juli in Philadelphia werd gehouden. Uit het feit dat er geen nieuwe gevallen zijn geregi streerd, leidt men af dat de epide mie over haar hoogtepunt heen is. Het onderzoek richt zich nu op de zes hotels waar de congresgangers hebben gelogeerd, en de restau rants waar zij hun maaltijden heb ben gebruikt, met name controleert men de vloerbedekking, de lucht verversingsinstallaties, de kranen, de toiletten en dergelijke. Artsen achten het echter niet uitge sloten dat de oorzaak van de epi demie nooit zal worden opge spoord. Duidelijk is dat de ziektegevallen in Philadelphia niet kunnen zijn ver oorzaakt door de zogenaamde var- kensgriep of spaanse griep. Mede met het oog op deze mogelijkheid besloot de regering de gehele be volking tegen deze griep te laten in- LONDEN- De troepen van president Idi Amin hebben vorige week meer dan honderd studenten afgeslacht aan de Makerere universiteit in de Oe gandese hoofdstad Kampala, zo meldt het Engelse zondagsblad The Ob server. In het bericht van David Martin uit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka stond verder dat nog eens duizend studenten gewond zijn geraakt bij het ergste bloedbad sinds Amin bij een militaire staatsgreep in januari 1971 aan de macht kwam." Diplomatieke kringen in de Oe gandese hoofdstad Kampala heb ben gisteren echter het bericht in de Londense Observer „zeer over dreven genoemd. Wel erkenden zij dat er ongeregeldheden waren ge weest en dat misschien „een aantal jongelui was gedood. vrij Oeganda heeft zaterdagavond 75 Kenianen, die werden vastgehou den in een gevangenis in de buurt van Kampala, vrijgelaten. De aan kondiging van de vrijlating door de Oegandese radio kwam minder dan 24 uur nadat de twee landen m Nai robi overeenstemming hadden be reikt over de beëindiging van de woordenoorlog tussen de Oostafri- kaanse twee landen en het herstel van de normale betrekkingen. Volgens de radio werden de 75 Ke nianen in „beschermende hechte nis" gehouden in de Loezira- gevangenis. Het was de eerste offi ciële bevestiging dat er Kenianen in Oeganda vastzaten. Amin heeft zaterdag in Kampala twee documenten getekend die de weg openen naar betere betrekkin gen met het buurland Kenia. „Het verleden", zei Amin daarbij, „is hiermee afgedaan en er is een nieuw hoofdstuk van vrede geopend." De Oegandees-Keniase komst bestaat uit twee documen ten - een communiqué waarin beide landen hun betrekkingen normaliseren en een nog steeds ge heim „memorandum van afspra ken" waarin zij hun rechten en plichten nader omschrijven Inmiddels heeft de Keniase minis ter van Buitenlandse Zaken, Mu- nya Waiyaki, enkele nadere bijzon derheden over de regeling gegeven. Hij zei dat een commissie van zes landen toezicht zal houden op het normalisatieproces, met name (waar het de betaling der Oegandese schulden aan Kenia betreft. Waiyaki zei echter niet welke lan den dat zijn. in een vraaggesprek met het Ke niase dagblad de „Nation" zei de bewindsman, dat Oeganda ook een schadeloosstelling gaat betalen voor alle Keniase burgers die daar sinds 1971 - toen Amin de macht greep - zijn vermoord. Volgens Keniase bronnen zal de re gering in Nairobi de doorvoer van olie naar Oeganda, waar industrie en verkeer bij gebrek aan brandstof praktisch stilliggen - waarschijn lijk niet eerder herstellen dan nadat Oeganda met de uitvoering van de overeenkomst is begonnen. ©I® V®@(f Prinses Gracia van Monaco, om ringd door haar zoon Albert en prinses Caroline, komt aan in de Sportclub van Monaco, waar dit weekeinde een gala werd gehou den ten bate van het Rode Kruis. enten. Vrijdag oefende president Ford scherpe kritiek uit op het Congres, omdat het nog niet de voor deze massale vaccinatie nood zakelijke maatregelen had goedge keurd. Hij verweet de volksverte genwoordiging de gezondheid van 215 miljoen Amerikanen in de waagschaal te stellen, terwijl zij wel tijd besteedde aan voorstellen tot belastingvermindering om de eco nomie nieuwe impulsen te geven. De senaat aanvaardde vrijdag met 49 tegen 22 stemmen een voorstel om de belastingverminderingen waartoe vorig voorjaar al was beslo ten, te verlengen. VIJF DODEN IN PORTUGAL OPORTO (AP) - Vijf mensen onder ten noorden van Oporto, zo heeft de wie een twaalfjarige jongen zijn Portugese politie gemeld, omgekomen bij een explosie in een De oorzaak van de ontploffing is vuurwerkfabriek op 50 kilometer nog niet bekend. Mevrouw Nancy Reagan in diepe slaap verzonken, terwijl haarman Ronald Reagan onver stoorbaar kranten doorleest. Ex-gouverneur Reagan van Cali- fornie, nog steeds gewikkeld in een nek-aan-nek-race met presi dent Ford voor de Republikeinse presidentskandidatuur, keerde terug van een reis langs afge vaardigden voor de naderende Republikeinse conventie. Hij noemde zijn reis "produktief'. TEHERAN (Reuter) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft za- terdag onthuld dat de Amerikaanse De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, wapenexport naar Iran naar ver- ondertekent met de Iraanse minister van Economische Zaken en Finan- wachting de komende vier jaar op cién. Husang Ansari, een protocol. Daarin staat de gang van zaken het huidige, omstreden, peil van 2 geschetst, volgens welk Amerika in vijfjaar tijd Amerika ruim honderd tot 3 miljard dollar (zo'n 5 tot 8 mil- miljard gulden, aan economische en technische steun aan Iran zal leve- jard gulden) blijft. De niet-militaire ren, alsmede 8 kernreactors. handel tussen de twee landen zal Tiental eventuele kandidaten voor vice-presidentschap voorgaande ramingen voor de pe riode tot 1980 met ongeveer 65 pet overtreffen, aldus Kissinger op een persconferentie in de Iraanse hoofdstad. Deze groei komt met name voo rekening van een ver dubbeling van de Iraanse olie- uitvoer naar de Verenigde Staten. De Amerikaanse verkoop van mo derne oorlogsvliegtuigen en andere wapens aan Iran, ter waarde van 10 miljard dollar over de laatste vier jaar, is gekritiseerd als zijnde te groot voor de capaciteit van het land, om ze te gebruiken en onder houden. Kissinger verdedigde de voortzetting van de leveranties, die hij voor het grootste deel vervan gingen van verouderde uitrusting noemde, echter met het motief dat Irans buren, met inbegrip van de Sowjet-Unie en Irak, een potentieel gevaar vormen voor de veiligheid van het land Kissinger en diens Iraanse collega Hushang Ansari hebben zaterdag een protocol ondertekend waarin werd geschetst hoe het vijfjarige Iraans-Amerikaanse verdrag voor handel en economische aangele genheden er uit zal zien. Het zal een waarde hebben van ruim honderd Dit blijkt uit een interview dat Ford toestond aan verslaggevers van Amerikaanse persbureaus in Camp David in Maryland. De president zei dat hij een tiental kandidaten op het oog heeft en dat hij zijn definitieve keuze zal maken binnen 24 uur voor de stemming over een vice-presidentskandidaat op de Republikeinse Conventie, die 16 augustus in Kansas City begint Hij noemde Reagan, John Connaly. oud-minister van Financien en voormalig Democraat die de zijde van de republikeinen heeft geko zen. vice-president Nelson Rocke feller. Anne Armstong. ambassa deur in Groot-Brittannie. en sena tor Howard Baker uit Tennessee. Hij verklaarde ook dat senator Ed ward Brooke uit Massachusetts, de enige neger die hij noemde, de kwa liteiten heeft om als vice-president te fungeren. Ford verwacht een „moeilijke campagne" tegen de Democrati sche presidentskandidaat Jimmy Carter. Zijn strijd tegen Reagan blijkbaar al als gewonnen be schouwend, ging de president in op de manier waarop hij Carter tege moet zal treden: zijn campagne - „positief en van niveau" - zal geba seerd zijn op de successen van zijn ambtsperiode, met name op eco nomisch terrein. Ford noemde het een „politieke truc" van zijn tegen standers zijn naam te verbinden met die van Richard Nixon en de Watergate-affaire. Ford deelde voorts mee dat hij de Sowjet-Unie heeft gevraagd of de twee ondergrondse kernproeven van 4 en 29 juli het plafond van 150 kiloton te boven zijn gegaan. Hij zou dat „betreuren" maar het niet als een schending van de afspraken beschouwen omdat de betrokken verdragen nog niet zijn geratifi ceerd. De president herhaalde dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn di plomatiek contact op te nemen met de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie. De contacten tijdens de jongste evacuatie-operaties in Libanon wa ren nodig voor de veiligheid van de geëvacueerden. Als doelen voor zijn buitenlandse politiek noemde hij ondermeer vrede in het Midden-Oosten, ver sterking van de NAVO, verdere normalisering van de betrekkingen met China, een nieuw akkoord over de beperking van de strategische kernbewapening (SALT-2) en vor deringen bu het overleg tussen Oost en West over de vermindering van de strijdkrachten in Europa Ford acht hervatting van de Ge- neefse vredesconferentie over het Midden-Oosten volgend jaar moge lijk en hij beklemtoonde dat er „geen directe Amerikaanse wapen leveranties worden uitgevoerd ten behoeve van welke partij in Liba non dan ook". John Connally heeft gistern al laten weten dat hij er weinig voelt volet om president Fords vice-president te worden. Hij vond dat „een vice-president niets meer kan doen dan wat hem wordt opgedragen en... - John Con nally is uit een heel ander hout - gesneden". miljard gulden. Ook werd melding gemaakt van de aankoop door Iran van tien miljard dollar aan kerncentrales, maar daarover zal later een afzonderlijk akkoord worden getekend. Kissin ger gaf te kennen dat alle beleid sproblemen inzake garanties om te voorkomen dat de reactoren zullen worden gebruikt voor de produktie van kernwapens, uit de weg zijn ge ruimd. Kissinger is gisteren in Pakistan aangekomen Volgens welinge lichte bronnen wees de minister bij zijn ontmoeting met de Pakis taanse president Bhoetto er nad rukkelijk op dat de V S. alle eco nomische en militaire hulp aan zijn land zullen stopzetten als men overgaat tot de aankoop van een kerncentrale van Frankrijk. Volgens Amerikaanse functiona rissen denkt Washington er zelfs over om af te zien van de levering van een aantal lichte A-7 bommen werpers. De economische hulp van de V.S aan Pakistan is niet onaanzienlijk De komende twee jaar ontvangt het land 322 miljoen dollar steun bene vens grote voedselhulp. Verder heeft Pakistan nog wapenorders lopen voor ongeveer 80 miljoen dol lar. Gezegd wordt dat Lahore zich wil wapenen tegen India, dat een eigen wagenproduktie heeft en bo vendien wapens geleverd krijgt van de Sowjet-Unie. Libische agent plaatst twee bommen in

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7