"We liggen hier in een beerput Partijtje poker om primeur mastkabel-tv Woonbootbewoners in Leiden: Zorgen over aantasting singels Sportvrienden aan kop van Hengelcompetitie MAANDAG 9 AUGUSTUS 197 LEIDEN - "Meneer, we liggen hier gewoon in een beerput. Als dat gemaal eenmaal gaat spuiten, krijgen wij hier alle narigheid van de Merenwijk in de vaart. En of het in je boot dan 35 graden is of niet, doe je ramen maar gerust rtr" dicht, want dan houdt geen mens het hier binnen nog uit". Voorzitter Tijssen van het bewo nerscomité van de woonbotenha- ven zegt het op zeer agressieve toon. Hij klaagt nu al zo'n jaar of vijf over de woonsituatie van hem en veertig andere gezinnen, die kozen voor huisvesting in een woonboot aan de Haarlemmerweg. Een wille keurige bezoeker rest weinig dan zijn klacht te onderschrijven. Leven in een mooi stukje natuur gebied, aan het water, ver verwij derd van de binnenstad, met uit zicht op het rustiek gelegen kasteel Oud-Poelgeest, dat gedeeltelijk verborgen ligt achter de enigszins samenzweerderig naar voren han gende wilgen, lijkt een lust. Die droom wordt evenwel wreed ver stoord, door de talloze ongemak ken, want zelfs met kamperen heeft het leven in de woonbotenhaven betrekkelijk weinig uitstaande. Drie kramen op veertig gezinnen, geen normaal aangelegd toilet of douche, een zo goed als dichtges libde stinksloot aan de overkant, een vaart onder de voeten, waar een rioolzuiveringsinstallatie op loost, grote hoeveelheden ratten, die in toenemende mate als sluiproute dienst doet, voor zich met grote snelheid voortbewegende lige voertuigen. De lol is er voor de bewoners zo langzamerhand flink af, zeker na dat het buurland, waar het woon wagenkamp is gesitueerd, een voorziening overigens van veel re centere datum, aanzienlijk werd opgeknapt. De bewoners daar kre gen allemaal een eigen schuurtje, met toilet en douche en op het ter rein werd bovendien een kampcen trum neergezet. Dat waren nou net die dingen, waar de woonbootbe woners al enkele jaren op zaten te wachten. Een golf van verontwaardiging ging door de haven. Er werden brieven geschreven aan B en W en aan minister van Doorn, die toen nog deze huisvestingsproblema tiek in zijn portefeuille had (tegen woordig is dit een zaak voor het mi nisterie van Volkshuisvesting), er werd doorlopend getelefoneerd met "de jongens die op het stadhuis voor het zeggen hadden". Geluis terd werd er wellicht wel, maar aan de situatie veranderde niets. En dat terwijl de bewoners toch niet gheel ten onrechte het idee hadden dat iedere andere prioriteit van het col lege een lacher is en in de schaduw komt te staan, wanneer men hun nood zou zien. Lichtpuntje Het heeft echter tot de afgelopen begrotingsvergadering moeten du ren voordat een klein lichtpuntje aan de horizon verscheen. De ge meenteraadsleden Meyer (PVDA) Van de Zande en Van Oosten (PPR-D'66) en Hoeven (CPN) dien den toen een motie in, waarmee zij eisten dat voor de volgende bego- ring een concreet plan op tafel komt, dat een einde moet maken aan de ronduit erbarmelijke leefsi tuatie in de haven. Die motie werd aangenomen, met als gevolg dat de gemeenteraad volgende maand een voorstel bereikt, waarin gevraagd wordt 30.000 beschikbaar te stel len, om de dienst Gemeentewerken een verbeteringsplan te laten op stellen, dat dan voor het einde van dit jaar klaar moet zijn. Dat voorstel zal er nu, evenals des tijds die motie, wel door komen, maar daarmee is de kous nog lang niet af. Het plan dat straks ontwor pen zal worden, komt slechts ge deeltelijk tegemoet aan de eisen van de bewoners. De beschoeiing zal worden vernieuwd en er wordt wat aan het sanitair gedaan, maar daar blijft het voorlopig bij. De stinksloot aan de overkant wordt De woonboothaven aan de Haarlemmerweg: de lol 'i langzamerhand flink af. de stinksloot (links op de foto) niet opgenomen. niet dichtgegooid en er worden geen schuurtjes opgebouwd met een toilet en een douche, zoals de bewoners graag zouden willen en zoals op het woonwagenkamp is gebeurd. Voor de ratten is er dan uiteraard ook geen reden om deze sloot, die op geen enkele manier een functie heeft, te verlaten. En dat niet alleen. Maatreglen tegen het lozen van rioolwater op de vaart staan ook voorlopig nog niet voor de deur. Het gemaal, dat vlak naast de vuilverbranding ligt, heeft er de afgelopen jaren fikse klanten bijgekregen. Niet alleen de Merenwijk, maar ook de gemeente Warmond, maakt van zijn diensten gebruik. En dat betekent dat er heel wat meer wordt geloosd dan voorheen. Architekt van der Berg, die aan de overkant van de vaart een zeer aan lokkelijk huis bewoont: "Als mijn huis niet zo mooi zou zijn, was ik al lang weggeweest. De woonboot bewoners vertellen geen smoesjes. Het is echt niet om uit te houden, als het gemaal werkt". Barricade? Telfonades tussen bewoners en Hoogheemraadschap Van Rijn land, eigenaresse van het gemaal, hebben tot nu toe weinig zoden aan de dijk gezet. Alles bij elkaar zijn de bewoners het behoorlijk zat. Tijssen en zijn achterban blijven achter hun eisen staan. In het woonbotenhaven, de zelfde voorzieningen als in het kamp, dempen van de stinksloot, maatregelen tegen de stank en het sluipverkeer. Binnen drie weken moet er zicht komen op een meer rooskleurige toekomst, zegt Tijs- "We doen het liever zonder actie, maar een glimlach kun je op mijn gezicht zo langzamerhand niet meer verwachten. Het is jammer, maar we kunnen niet zoals zij van de overkant hebben gedaan de boot optillen en het stadhuisplein bezet houden. Binnen drie weken wil ik een toezegging, dat het beter wordt en anderes barricaderen we onher roepelijk de weg. Geen mens wil zijn kinderen in zo'n toestand laten opgroeien". ADVERTENTIE (dansschool henny boes gaat door! o i V G NIEUWENHUIJZEN INSCHRIJVING EN INLICHTINGEN vanaf 7 augustu zaterdag en zondag v; maandag t/m vrijdag v Hogewoerd 87 - Leiden - Tel. 071-143705-121356 het bewonerscomité, heeft illegaal een waterlei- Leids paard onder dak in Aarlanderveen LEIDEN - Het paard dat enige we ken geleden door de heer Van der Heyden uit Leiden werd gekocht om het van het slachthuis te redden is vanmorgen rond tien uur van het Schuttersveld vertrokken naar z'n nieuwe tehuis in Aarlanderveen. De heer Van der Heyden heeft het dier aan de zorgen van de Leidse dierenbescherming toevertrouwd. De dierenbescherming heeft zeer veel giften voor het paard binnen gekregen. Hierdoor konden ook nog twee po ny's worden gekocht die voor de slacht bestemd waren. Bovendien heeft de dierenbescherming een prachtig aanbod gekregen van ba rones Van Reede van Oudtshoorn uit Aarlanderveen om het paard en een van de pony's op haar boerde rij, waar zij onderdak biedt aan elf kinderen van ongeveer veertien tot negentien jaar, te huisvesten. De barones biedt kinderen in een moeilijke periode tijdelijk onder dak en vindt het omgaan van die kinderen met dieren erg belangrijk, bovendien is zij zelf ook gek op die ren. De andere, door de dierenbe scherming gekochte pony zal in Brabant worden ondergebracht. LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad maakt zich ern stige zorgen over de aantastin gen die bij voortduring ge pleegd worden op de buitenste singelbebouwing. De advies raad schrijft dat in een brief aan het college van B en W. Als voorbeelden van een dergelijke aantasting worden genoemd: de bouwplannen van de Rijks universiteit aan de Witte Singel, het in aanbouw zijnde pand van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren aan de Rijns- burgersingel, terwijl de sho- het automobielbed rijf Elam aan de Maresingel ook geen voorbeeld van harmo nieus bouwen wordt genoemd. Tenslotte vraagt de Adviesraad voor de Binnenstad zich af wat de toekomstige bestemming zal worden voor het kaalslaggebied van de vroegere melkfabriek De Landbouw aan de Rijnsburger- singel. De adviesraad vraagt het col lege om maatregelen te nemen tot bescherming van de buiten ste "schil" van de Binnenstad. Dit kan volgens de briefschrij vers gebeuren door bestem mingsplannen vast te stellen waarin eisen worden gesteld ten aanzien van goothoogte, dakhelling, percellering, geve lindeling en materiaalgebruik, afgestemd op de belendende bebouwing en in harmonie met de overzijde van het water. Ook zouden er volgens de advies raad enkele delen van de singels bij het "beschermde stadsge zicht" kunnen worden getrok ken, dat al geldt voor de bin nenstad gelegen binnen de sin gels. Elfduizend bezoekers aan volks- dansfestivai LEIDEN - Met een meer dan uitverkocht huis nam Leiden gistermiddag afscheid van de volksdansers uit Griekenland, Ierland, Israël, Joegoslavië, Roemenië, de Sowjet-Unie, Baskenland en Nederland. Drie dagen vol folklore, niet alleen uitvoeringen maar ook dansinstructies en zang, lok ten niet minder dan 11.000 r de Groenoord- hal. Joop van Tol, voorzitter van de Nevo: "Het is geweldig ge weest. Vooral zaterdagavond, toen hebben we overal stoelen moeten bijzetten om niemand teleur te stellen." Ook de uren dat de folk-pub ,,'t Fortuintje" open was zat het zaaltje steeds aardig vol. Zaterdagochtend waren Ellen van Eyk en Peter Koene er te gast, zaterdagmiddag liet Barry Skinner zijn publiek kennis maken met oude En gelse balladen. Zijn optreden werd gevolgd door dat van een Zuid-Amerikaanse groep Conjunto Yarari. Zondagochtend, toen ook de bejaarden een dansje maak ten, waren de orkesten en zan gers van de buitenlandse groepen aan de beurt om in 't Fortuintje hun opwachting te Ellen van Eijk maken. Daar maakten velen voor het eerst kennis met Christos Spirakos, de vaar dige bouzouki speler, van de Griekse groep. Tussen de bedrijven door werden er natuurlijk op het marktplein zaken gedaan. Vooral de houten klompen, vonden gretig aftrek bij de buitenlanders. Er werden 200 paar klompen verkocht, waarvan 60hout en 40% leer. De slotvoorstelling gister middag kreeg een nog feeste lijker tintje door de omlijsting van het Leidse muziekkorps K en G. Na het uitwisselen van de geschenken op het stad huis vrijdagmiddag werden er gistermiddag opnieuw ge schenkjes uitgedeeld. De leiders van de groepen kregen een zilveren herinne ringsmedaille en een boek; terwijl alle deelnemers een herinneringsvaantje meekre gen. En zo kwam er een einde aan drie dagen Groenoordhal en kon de keuken van de hal weer een beetje op rust komen, want zei De Haas: "Het volks- dansfestival is voor ons een hele aanpak. Denk eens in, ze ker 300 warme maaltijden per dag uit dat kleine keukentje. Maar de mensen zijn zo en thousiast dat we het iedere keer graag weer doen. En die uitspraak is eigenlijk illustra tief voor alle medewerkers, het enthousiasme van de gas ten is de mooiste beloning voor hun werk. LEIDEN - Na de tweede ronde van de Leidse Hengel Competitie, die gisteren werd vervist, is het alleen het team van Sportvrienden, dat nog geen verliespunten heeft. Na zes wedstrijden is de stand nu: 1. Sportvrienden 6 gevist 12 punten, 2. Alphen I 10 pnt, 3. DVS 2 10 pnt, 4. DVS I 9 pnt. 5. Hengelsport I 9 pnt, 6. DW 9 pnt. 7. Zuid West 8 pnt, 8. Ons Hobby 5 pnt. 9. De Ruis- voorn 4 pnt. 10. Alphen 2 4 pnt. 11. De Brasem (Ter Aar) 4 pnt. 12. Hen gelsport 2 4 pnt. 13. Alphen 3 4 pnt. 14. De Meerval 2 pnt. 15. De Brasem LEIDEN - De Stichting Mast en Multivisie zijn verwikkeld in een stevig partijtje po ker. Het heeft er voor de buitenstaander in ieder geval alle schijn van dat deze twee partijen elkaar te slim af proberen te zijn, om vooral maar als eerste een hoge mast ten behoeve van kabeltelevisie aan het pu bliek te kunnen presenteren. De partij die als tweede een hoge mast neer zal zetten, zal altijd het verwijt te horen krijgen: waarom deze overbodige mast gebouwd, waarom niet gebruik gemaakt van de mast, die er al stond? Want de Leidse regio heeft in principe aan éen mast voldoende. Multivisie is contractueel verplicht voor Oegstgeest de kabeltelevisie te verzorgen. Diverse onderhandelingen met Multivisie om de mast die zij in Oegstgeest zou gaan bouwen te gebruiken voor de regio zijn mislukt. Multivisie heeft ondertussen in Oegstgeest het nodige heiwerk verricht voor de bouw van de mast en hoopt dat de regio zich alsnog zal aansluiten. Maar de Stichting Mast (samenwerking tussen Leiden en Leiderdorp) meldde verleden weck alles klaar te hebben om een eigen mast te gaan bouwen die op 1 oktober sig naal zal kunnen leveren. En de Stichting heeft aan Multivisie een brief geschreven met de uitnodiging om van de Leidse mast gebruik te maken. Multivisie leek aanvankelijk de beste kaar ten te hebben: deze firma ging als eerste daadwerkelijk beginnen aan de bouw van een mast. Vandaar dat directeur Mulder van Multivisie toen kon schrijven: "Nu Multivisie in samenwerking met Defensie inmiddels met de bouw van hun mast is begonnen, is het te hopen, dat de bestuur ders in de regio te elfder ure het gezonde verstand laten werken in plaats van poli tiek stuntwerk op twee hoge masten ten toon te spreiden, voor rekening van de burgerij in de Leidse regio". En inderdaad is daarbij een .ekensom te maken waaruit blijkt dat Leidse abonnees per jaar duur der uit zijn als zij gebruik maken van een eigen mast. Maar vanuit de Stichting Mast komen heel andere geluiden. De Leiderdorpse we thouder Drenth benadrukt dat Multivisie nog steeds (ondanks het afgeronde hei werk) haar mast niet heeft besteld. "De fi nancien zullen Multivisie parten spelen", zegt hij. Volgens hem is de financiële posi tie van Multivisie dermate slecht dat deze dochterfirma van Polyzathe en de VNU geen geld zal krijgen om een eigen mast te bouwen. Drenth wijst erop dat ook het contract met Defensie nog niet is gesloten door Multivisie. Er zijn nog onderhande lingen over het bedrag dat Defensie zal be talen voor het medegebruik van de mast. Over de kosten stelt de Leidse wethouder Van Aken' "Voor Leiden, met plm. 34.000 aansluitingen is een eigen mast econo misch verantwoord. In mei van dit jaar heb ik gezegd: van dat uitgangspunt, dat er ëén mast in de regio moet komen, daarvan moet je geen dogma maken". Multivisie stelt dat Leiden zou kunnen profiteren van de bijdrage van Defensie en het meebeta len van de Oegstgeester abonnees, waar door de Leidse abonnementsprijs gedrukt zou worden. Van Aken "Ik ken de bij drage van Defensie niet. er is nooit een bedrag genoemd; wist ik het maar. Het is jammer van die paar duizend abonnees uit Oegstgeest, maar dat is te verwaarlozen". "De mast is een tiende deel van de totale investering, die in de richting loopt van de twaalf miljoen. Een maast is voor Leiden en Leiderdorp economisch verantwoord". Ook Van Aken heeft zijn twijfels of Multi visie wel de bouw van een mast zal realise ren. "Van de kant van Multivisie zijn er uitingen dat er geen realisatie in de prak tijk zal plaatsvinden. Ooit heeft directeur Mulder gezegd: wat zitten we te praten over een mast of niet; ik lever signaal op 1 juli! Maar we hebben ons niet laten leiden door angsten of bluf. we zijn wars van on zekere factoren; we hebben steeds aange stuurd op zekerheid waarbij het gezond verstand onze leidsman is". De Stichting Mast meent nu zekerheid te hebben dat zij op 1 oktober signaal kan leveren. Aan de regiogemeenten zijn uit nodigingen verstuurd om dat signaal te kopen, meldt het persbericht van vorige week. Pikant is daarbij dat ook aan Oegst geest die uitnodiging is gestuurd, terwijl die gemeente toch een contract heeft met Multivisie! Volgens wethouder Drenth zou ook aan Multivisie een brief gestuurd wor den met de uitnodiging om mee te doen. Er worden in ieder geval zo langzamer hand wel vorderingen gemaakt op het ge bied van kabeltelevisie: was het tijdenlang onzeker of er wel een mast zou komen, nu is alleen nog onduidelijk of er één of twee masten komen. TOM MAAS. (Leiden) 2 pnt. 16. S. en G. 0 pnt. In het persoonlijk klassement gaat J. den Os aan de kop met 63 stuks. De stand luidt verder. 2. W. Smit (DW) 62 pnt. 3. A. v. Doesburg (DW) 58 st. 4. H. v. d. Vlugt (Meer val) 57 st. 5. F. Zandbergen (DVS) 55 st. 6. H v. Loon (DVS) 55 7. R. Ver kade (Alphen 1) 54 st. 8. C. Schou ten jr. (Sportvrienden) 52 st. 9. R. Stolk (Ons Hobby) 52 st. 10. H. Moenen (Zuid West) 50 st. De visvereniging Zaalberg hield haar tweede wedstrijd van dit sei- zeoen in de Zijl met matige resulta ten. Uitslag: 1. G. Holswilder 30 stuks, 4270 gram; 2. P. Hemerik 32, 2450; 3 R Lacourt 18. 2025; 4. R Kop 9 1750; 5. G. P v. d. Vaart 12, 1550; 6. J. FiHppo 9, 750; 7. W. Roes 7,650; 8. P. Fasel 8,580; 9 P. Fasel jr. 2, 150. De visclub van de stedelijke Licht Fabrieken Leiden hield haar tweede wedstrijd in de Noord Aa in Zoeterwoude-Dorp. De vangst was matig. Uitslag: 1. J H. Schoof 38, 5090; 2. D. F B. de Wit 27.2320; 3. P. Braggaar 23, 1880; 4. I. Rijsbergen 14, 1280; 5. W de Bruin 10,990; 6. J. Cornet 10, 840; 7. J. Houwer 13, 800; 8. J. van Oosten 9,750; 9. G. van der Plas 4, 540; 10. T. de Roo 9, 410 De postduivenvereniging De Sleu telstad hield een wedvlucht vanaf St. Dizier. Uitlsag: 1,5 A. v.d. Dop en Zn.; 2,9 A.J. Pracht; 3. C.H. Hop; 4. N. Nievaart; 6. T Platteel; 7,8,10 G. v.d. Nieuwendljk De postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht van St. Di zier met als uitslag: 1,3,4,6, W.Gijs man; 2.7 D. Koet; 5,8 W. de Wit; 9. T. van As; 10 P. Juffermans. Eveneens vanaf St. Dizier vloog de postduivenvereniging Leiderdorp. Uitslag: 1.6 R Slikkerveer; 2.7,9 J van Laar; 3. H. Flippo; 4,5,8,10 W. Hoogervorst.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3