Afscheid pater M. van Eijk Toch hoge bouw flats met huur in Voorhof Dokter Swen stopt na 25 jaar als huisarts msa Drukbezochte receptie in Don Bosco Huis Inbrekers betrapt Geen subsidie voor toneel club Pastoor Hammerstein verlaat Menswording AGENDA LEIDERDORP - De 140 flat woningen, die in het zuidelijk deel van plan Voorhof wor den gebouwd, moeten ge middeld een huur van ƒ374,02 per maand opbren gen. Ondanks deze hoge huur hebben B en W, na een ge sprek met minister Gruyters, besloten om de bouw van deze flatwoningen toch door te zetten. Zij worden gereali seerd door de Algemene wo ningbouwvereniging Leider dorp. Het complex bevat 58 tweekamer-, 53 driekamer- en 27 vierkamerwoningen. Voor de tweekamerwoningen wordt gedacht aan een huur prijs van 275 gulden per maand. De gemiddelde huur prijs van flatwoningen, ad 374,20 ligt hoger dan die van de veertig eengezinswonin gen (woningwetbouw) die in de omgeving ervan worden gebouwd. De huren van de eengezinswoningen liggen voorlopig tussen de 285 en 345 gulden. Ook dat was een re den voor B en W om te twijfe len of het plan voor de bouw van de flatwoningen wel Tm doorgezet zou moeten wor den. „Wij waren namelijk van mening dat het plan vanwege de hoge huur nauwelijks aan vaardbaar was". Jit een bespreking met het be stuur van de Algemene wo ningbouwvereniging Leider dorp is gebleken dat deze ver eniging al meer dan honder dduizend gulden in het plan heeft gestoken. Verder wees het bestuur het gesprek met de gemeente op de grote be hoefte aan twee- en drieka merwoningen in Leiderdorp. Toch hebben B en W nog de mogelijkheid overwogen om de flats te vervangen door eengezinswoningen, maar dit werd gezien het „stadium van uitvnprinp" waarin het zuide lijk deel van Voorhof ver keert, bij nader inzien door het college onverantwoord geacht. Bij het bezoek van minister Gruyters aan Leiderdorp is de problematiek aan de be windsman van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening voorgelegd. Hij heeft geadvi seerd het bouwplan toch uit te voeren (i.e. in te dienen bij de provinciale directie van de volkshuisvesting en bouw nijverheid). Volgens Gruyters zal de hoge huur van de flats door het nieuwe huur- en subsidiebeleid met het waar deringsstelsel in de toekomst verdwijnen. De woning bouwvereniging zal af en toe moeten besluiten om een huurverhoging over te slaan. B en W hebben de aanvraag van de woningbouwvereni ging om medewerking voor de bouw van 140 woningen inmiddels doorgezonden naar de provinciale directie, met het verzoek om een extra rijksbijdrage te verstrekken, zodat de huren naar een rede lijk niveau kunnen worden teruggebracht. ZOETERWOUDE - Op overweldigende wijze heeft de pa rochiegemeenschap van Sint Jans Onthoofding gisteren blijk gegeven van haar waardering voor het werk van pater M. v. Eijk in de afgelopen 8 jaar bij diens vertrek naar Rotterdam. De afscheidsdag werd begonnen met een Plechtige Eucharistieviering waarin de scheidende pastor voorging in concelebratie van zijn beide collega's Lamot en Peeters Weem. Ook de predikant van de plaatse- lijke Hervormde Gemeente, ds. S. L. Schoch, had plaats genomen op het priesterkoor van de Sint Jan en las het Evangelieverhaal en sprak het slotgebed. Lector was de heer L. v.d. Ham. De dames- en herenko ren van de beide kerken zongen o.l.v. de heer J. J. Noordman de Paus Johannesmis waarbij het or gel werd bespeeld door de heer N. Berg. Vanuit het Brabantse waren BURGERLIJKE STAND LEIDERDORP - Geboren: Irene M. dv D. Honders en M. W. Augustinus; Alexander J. zv P J. M. de Ridder en J. M. M. Meegdes: Erik A. M. zv J. A. A. M. Lamboo en M. S. S. de Graaf; Lizetdv H. M. N. Groenewegen en A. G. M. van Diemen; Marieke dv F. J. Kranenburg en S. M. J. Ginjaar'. Marieke dvW.3. Vreeb urg en L. J. v.d. Hoeven. Getrouwd; T. B. Masmeijeren M. W. Ho- gervorst; R. J. Nievaart en P. J. A. Peet; T. v. d. Bosch en A. C. van Leijden; J. A. Krikke en J. E. M v.d. Geest. Overleden - T. de Graaf (84); G. J. van den Ende (66). LEIDEN - Geboren: Lisette dv W. J van Meurs en H. A Everaart; Aijan zv A Vooijs en P. Kuijt; Simone Jacoba dv H. V. van der Marei en J. W. Birkhoff; Jo hannes zv J. de Bruin en G. A. Horsman; Patricia Simone dv W. P. Scheeres en J. G. Zwarts. Overleden: F. van der Plas geb. 23 jan 1904 (man); P. Francken geb. 23 sept. 1975 (zoon); A. Weeda geb. 7 maart 1921 (man). Auto gestolen LEIDEN - Een 31-jarige bewoner van de Tiboel Siegenbeekstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn voor de deur geparkeerde wagen. De auto, een donkerblauwe Alfa Romeo (type Alfetta) gekentekend ll-GZ-68, moet in de nacht van vrijdag op za terdag zijn ontvreemd. Volgens de politie zou de wagen, die een waarde van 18.000,- vertegen woordigt, niet afgesloten zijn ge weest. talrijke familieleden, onder wie de moeder van pater Van Eijk geko men om het afscheid mee te maken. Exodus De scheidende pastor ging in zijn preek dieper in op het thema van de H. Mis: Exodus. Heel ons leven is een voortdurende uittocht, steeds op weg iets beters te bereiken. In zijn slotwoord las deken A. Lamot de benoemingsbrief voor van bis schop Simonis. Aan het begin van de besloten af scheidsreceptie in het Don Bosco huis sprak deken Lamot opnieuw. Hij herinnerde er aan dat het dezer dagen juist 50 jaar geleden is dat pastoor G. Klaverweijden en broe der Paulus als eerste Kruisheren hun intrede deden in Zoeterwoude. In een indrukwekkende speech fe liciteerde deken Lamon bij voor baat de parochie van de H. Kruis vinding in Rotterdam met zijn nieuwe,pastor. "Ik hoop dat onze parochie mag bewaren wat je er als goed zaad hebt uitgestrooid". Pater Vaanholt, provinciaal van de Kruisheren, dankte de parochie dat zijn ordegenoten zo in Zoeter woude mogen werken en verze kerde dat er op geen enkele manier aan gedacht wordt om zich uit Zoe- i gisteren om pater Van Eijk bij zijn afscheid de hand te drukken terwoude terug te trekken. Namens het afscheidscomité bood de heer J. W. Vink het parochiecadeau aan bestaande uit een volledige ste reoapparatuur inclusief platenspe ler en een fiks bedrag onder cou vert. Ds. Schoch memoreerde het vele wat gegroeid is in de afgelopen periode op oecumenisch gebied. De heren A. H. Paardekooper en L. Volmer spraken resp. namens de Dekenale Raad en het jongeren koor. Het laatste woord was van pater Van Eijk die dankte voor het vele goede wat hij in Zoeterwoude had ondervonden. Hij was vooral onder de indruk gekomen van de ontwa penende wijze waarop de kinderen van de Aloysiusschool onlangs af scheid hadden genomen. Muzikale ode Een ieder bood daarbij z'n eigen cadeautje aan op zijn eigen wijze met een "Gefeliciteerd met je ver jaardag" tot "Bedankt dat je weg gaat". Hij hoopte de goede contac ten in stand te mogen houden. Aan het slot was er voor iedereen gele genheid voor een persoonlijk af scheid, zoals deze hierop aanslui tend ook werd geboden aan de pa rochianen in de C.D.-kerk. Velen maakte daarvan gebruik terwijl ook het kinderkoor o.l.v. de heer H- J. Paardekooper nog een muzikale ode bracht. Moeilijkheden bij Leidse Sociale Dienst LEIDEN - Bij de Gemeentelijke Sociale Dienst heeft men vrijdag enkele malen om politie-assistentie moeten vragen, 's Morgens werd de hulp van de politie ingeroepen, omdat de portier van het gebouw aan de Langebrug met een mes zou zijn bedreigd. De politie hield in het gebouw een 26-jarige Leidenaar aan, die van de bedreiging werd verdacht. De man is na verhoor op het bureau aan de Zonneveldstraat naar huis gestuurd. Vrijdagmiddag moest opnieuw om politie-assistentie worden ver zocht. Drie bezoekers weigerden namelijk het gebouw te verlaten zo lang zij hun uitkering niet ontvan gen hadden. Ze eisten het geld nog voor het weekeinde op. Het drietal verdween toen de politie LEIDERDORP - Het verlies dat de zwem- en polovereniging „De Does" op de exploitatie van de ge meentelijke zwembaden heeft ge leden blijkt gering te zijn. Tegen over een nadelig saldo van 79.372,64 van het overdekte bad staat een voordelig saldo van 74.850,81 van het open bad, zodat een negatief saldo van ƒ4.521,83 resteert. Dank zij de goede zomer zijn de inkomsten van het open bad aanzienlijk hoger uitgevallen dan was geraamd. Verwacht was dat het totale nadelige exploitatiesaldo, dat door de gemeente wordt ge voerd, 53.207,- zou bedragen. LEIDEN - De Leidse politie heeft drie inwoners van deze stad aange houden, die in de nacht van zater dag op zondag een inbraak pleeg den in een lokaal van het Visser 't Hooftlyceum. Het drietal, jongelui in de leeftijd van 17 tot 22 jaar, had er een aantal flessen drank, een hoeveelheid balpennen en twee telmachines weggenomen. De be manning van een politiewagen zag het. trio 's-nachts met een grote plastic tas in de Mariënpoelstraat lopen. De drie Leidenaars maakten zichzelf verdacht, toen één van hen bij nadering van de surveillance wagen de tas in het struikgewas wierp. Het drietal heeft een volle dige bekentenis, afgelegd. LEIDERDORP - De toneelver. eniging "Theater To-Ver-Lei" kan nog niet op subsidie van de gemeente rekenen.Dit blijkt uit een voorstel van BenWaa n de gemeenteraad. Uitvoering De nieuwe toneelvereniging, die in januari van dit jaar is opgericht, had bij de gemeente een verzoek om subsidie inge diend, o.m. met het oog op de te verwachten onkosten van het geven van een uitvoering. Vol gens B. en W. staat het echter nog helemaal niet vast oj "Theater To-Ver-Lei" dit jaar nog wel een uitvoering zal ge ven. Wanneer de vereniging alsnog een uitvoering gaat ge ven en de kosten daarvan niet uit de inkomsten te bestrijden zijn, dan kan ze een nieuw verzoek bij de gemeente indie- nen. "Wij zullen dat dan in welwillende overweging ne men", aldus Ben W. Ook in de vaste jaarlijkse las ten wil het college geen subsi die verstrekken. Het college zegt dat bij verzoeken om startsubsidie als normaal gesproken één criterium wordt gehanteerd: voldoet de vereni ging in een plaatselijke be hoefte. Is dit het geval, dan wordt de vereniging gesteund in de eerste aanloopkosten, die meestal verband houden met de aanschaf van materialen e.d. Volgens B en W mag aan genomen worden dat de nieuwe toneelvereniging in een plaatselijke behoefte voor ziet, maar ze hoeft vooralsnog geen bepaalde aanschaffin gen te doen. Contributies Bij een beoordeling van de globale kostenraming die de vereniging bij het verzoek om subsidie heeft ingediend, komt het college tot de conclusie, dat de kosten kunnen worden be streden uit de vaste inkom sten: de coritrïbuties MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Artsen LeldenVoor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H.G.M. Aelbers, Noordein- dsplein 2 a. tel. 122268; W(jk II (Kooi en Merenwijk): H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Waard, Professo- renwijk en Tuinstadwijk); S. Smit, Co- betstraat 34, tel. 130177; Wijk IV (Zuid- West en Haagkwartier); H.C. Wegman, Paganinistraat 8, tel. 126509. Leiderdorp- F.O.A.M. Kemme, Merel straat 184a, tel. 891000 (za. en zo. spreek- uurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - zaterdag; C. Meijer, Cho- pinlaan 16, tel. 2493; zondag; F.H.W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Tevens voor eigen patiënten za. en zo.: S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrock- laan 6, tel. 5417. Warmond - L.J.H. Lempers, Churchül- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 6 tot 13 aug., door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. Te vens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noord- einde 2a (voormalig marinecom plex). Maandag 11.00-13.00 uur, dinsdag 18.30-20.30 uur, woensdag 11.00-13.00 uur, donderdag 18.30-20.30 uur. Dienstencentrum, van Hogendorpstraat 36, vrijdag 19.00-21.00 uur Mierennest Mors- weg, donderdag 19.00-21.00 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur, maandag en dins dag 19.00-20.00 uur. Telefoon 142144. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg). Terweepark 2, tele foon 151088 Mej. J. Schrama, maat schappelijk werkster, telefoon 133921 en 761944. Moeders voor moeders Mevr. zuster E. Jansen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 153652. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht be reikbaar. Onderwij s winkel Sophiastraat 36, telefoon 126325. Geopend maandag t /m vrijdag 12.00-17.30 uur Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan veronge lukte honden, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leider dorp. Dag en nacht bereikbaar. Telefoon 134687. In Voorschoten: VOORSCHOTEN - Op woensdag 11 augustus 1976 wordt huisvuil opgehaald: bij de bewoners van de woningen, liggende aan het Burg. Vernèdepark, Badhuisstraat, Park straat, Noortheystraat, Stadwijk- straat, Sophiakade, Nieuw Voor dorpstraat, Prof. Zernikelaan, Prof. Einsteinlaan, Prof. Lorertzlaan, Prof. Eijkmanhof, Prof. Einthoven- laan, Prof. Debeijelaan, Anth. van Leeuwenhoekkade, Lord Baden Powellweg, Kamerling Onne- splantsoen, Raadhuislaan (het ge deelte ten oosten van Vlietzicht), Prof. van der Waalslaan Prof van 't Hofflaan, Curielaan, Molenlaan (het gedeelte ten oosten van de Prof. Asserlaan), Prof. Zeeman plantsoen, Gerard Douplantsoen, Carel Fabritiuslaan, Anthonie van Dijcklaan, Johannes Vermeer plantsoen, Govert Flinckplant- socn. Rembrandtlaan. Albert Schv.citzerplantsoen, Jan van Govcnplantsoen, Ferdinand Bol- 1-ian. Jan Steenlaan, Ruysdaelhof, Van üstadehof, Paulus Potterd- reef, Frans Halsplantsoen, en Nic. Maeskade. VOORSCHOTEN - Na bijna 25 jaar in Voorschoten ais huisarts werkzaam te zijn geweest, legt dokter F. H. W. Swen per 1 sep tember zijn praktijk neer. Voor Voorschoten betekent dat meer dan alleen een vertrek van een huisarts, dokter Swen vervulde nl. tevens een rol als maatschap pelijk werker. Zo vlak na de laat ste Wereldoorlog, de beginpe riode van dokter Swen, was er nog nauwelijks sprake van enig maatschappelijk werk, zoals dat vandaag de dag bekend is en daarom nam de huisarts deze taak op zich. Een taak, die eigenlijk nog belang rijker was dan genezen. Een col lega van dokter Swen, Dr. M. van der Stoel (één van de organisato- ren van de op handen zijnde re ceptie) zegt hierover: "We had den vroeger geen enkel, maar dan ook geen enkel deugdelijk ge neesmiddel. We konden alleen ons zelf geven, maar dat deden we dan ook 24 uur per dag". Dokter Swen werd geboren op 8 juni 1913. In Amsterdam stu deerde hij af, waarna hij een tijdje hier en daar waarnam. In 1946 vestigde hij zich in Giethoorn, maar werd twee jaar later als offi cier naar Nederlands-Indië ge zonden. Bij zijn terugkeer in 1950 nam hij zijn praktijk in Giethoorn weer op. In 1953 kwam hij als as sistent van Dr. M. van der Stoel naar Voorschoten en bleef daar. Gedurende 5 jaar had hij zitting in het bestuur van de Maatschappij tot bevordering van de genees kunst afdeling Leiden. Tevens was hij bestuurslid van de "Prin senhof" in Leidschendam en gaf hij advies aan de plaatselijke ge zondheidszorg. Na het neerleg gen van zijn huisartsenpraktijk zal hij toch nog zyn functie als directeur van de St. Bernardus- Stichting te Sassenheim blijven vervullen. Zaterdag 28 augustus bestaat er ge legenheid om afscheid te nemen van dokter Swen in het Cultureel Centrum van 15.00 tot 17.00 uur. In Wassenaar: Zomerfeesten trekken erg veel publiek WASSENAAR - De grote belang stelling, die er zowel wat de deel nemers als wat de toeschouwers betreft bestond op de eerste dag van de Wassenaarse zomerfeesten heeft ook de latere evenementen gekenmerkt. Voor het aloude kuipjesteken wa ren niet minder dan 78 liefhebbers en liefhebsters. Aan de ringrijde- rijen rond het Burchtplein werd door tientallen paarden en pony's deelgenomen, zelfs voor het rings teken in rijtuigen waren er nog 18 deelnemers. In het Sophiekehuis werd door een 80-tal bejaarden ge pandoerd en geklaverjast. Ruim 80 deelnemers werden geteld bij het kanovaren in het sportfond- senbad. Bij de brandweerwedstrij den zaterdagmiddag kwam de Wassenaarse Reddingsbrigade met niet minder dan 5 complete ploe gen aan de start. Kortom: alle moeite die de bestuursleden van de Oranjevereniging en hun echtgeno ten en - in een aantal gevallen ook hun kinderen! - zich gegeven heb ben om de Wassenaarders een paar gezellige feestdagen te bieden is niet tevergeefs geweest: de zomer feesten 1976 zijn weer geslaagd. Dat geldt zeker ook voor de kermis aan de Dr. Mansveltkade die dit jaar verschillende nieuwe attracties telde. Op die kermis vermaakten zich, behalve vele duizenden Was senaarders, ook de Noordierse kin deren die daar zaterdagmorgen te gast waren. Hammerstein de Leiderdorpse pa rochie "De Menswording" verla ten. Op 17 oktober wordt lyj geïn stalleerd als pastoor in de parochie St. Bonifatius te Rijswijk als opvol ger van drs. S. v.d. Meer die een functie bij het bisdom krijgt. Pas toor Hammerstein (59) gaat daar samenwerken met pater Joop v.d. Zalm in een parochie van 8000 zie len (2 maal zo groot als de Mens wording). Pastoor Hammerstein gaf drie redenen voor zijn vertrek op. Ie De parochie zal in de ko mende 5 jaar te hard groeien om door één man gerund te kunnen worden. (Onlangs verliet pater de Ridder 'De Menswording') En er is voorlopig geen kans dat er een 'tweede' man in Leiderdorp komt. 2e Door het alleen-wonen moest Hammerstein teveel tijd aan huis houdelijke beslommeringen be steden. 3e Het bisdom adviseerde de pastoor een parochie te aan vaarden met meerdere pastores maar ook een parochievergadering en parochiebestuur. De scheidende pastoor is verheugd dat hij, im in de 4'/2 jaar dat hij in Leiderdorp heeft gewerkt, een ei gen stempel op de parochie heeft kunnen drukken. Het splinter nieuwe kerkgebouwtje van "De Menswording" is daar een zicht baar bewijs van. Over zijn moge lijke opvolger wilde pastoor Ham merstein alleen kwijt dat deze 17 jaar jonger dan hem is. Koffer terecht De koffer met foto-apparatuur die vorige week uit een op de Rijn en Schiekade geparkeerde auto werd gestolen is terecht. Een be woner van Zuid-West heeft de kof fer nog dezelfde dag in de omge ving van deze kade gevonden. De foto-apparatuur vertegenwoor digde een waarde van 4.000,- LEIDEN - De 5-jarige Axel Ver- plancke uit de Drie Oktoberstraat brak zijn been, toen hij gistermid dag met zijn fietsje op de hoek van de Van Duivenbodestraat onder een auto kwam. De bestuurder van de auto, een 46-jarige Leidenaar, treft volgens de politie geen schuld. Het ventje moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. Ook de 6-jarige Hein-Willem God- dijn uit de Surinamestraat moest gisteravond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij had tijdens het spelen op straat zijn rechterarm gebroken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2