LEIDSCH DAGBLAD Bankiers fel tegen de VAD WEER DODE IN Z. AFRIKA vandaag Griekenland trekt verlof van strijdkrachten in Investeringen in Nederland zouden achteruit gaan Libanees bestand is er technischnog GEYSER MAAKT WEER EEN SLACHTOFFER Door orkaan 41 doden in Japan Aanleg zoetwaterkanaal niet op korte termijn twee dagen laag: MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT I MAART I860 35007 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidenaar ramt Onlusten rond Johannesburg na rustig weekeinde drie auto's LEIDEN DEN HAAG De 24- Jarige Leidenaar R.E. heeft gister avond met zijn auto aan het Korte Voorhout drie geparkeerde wagens geramd. Hij en zijn passagier, de 20- Jarige E.B., eveneens uit Ledden, raakten daarbij gewond. Het ongeluk ontstond toen E. door onbekende oorzaak ter hoogte van de Amerikaanse ambassade de macht over het stuur kwijtraakte. Hij ramde een geparkeerde wagen, die vervol gons tegen twee andere geparkeerde auto's botste. JOHANNESBURG (Reuter) In vrijwel alle zwarte woonsteden rond de Zuidafrikaanse stad Johannes burg zijn vanoohtend opnieuw ern stige onlusten uitgebroken, waarbij volgens de politie tot dusver één dode is gevallen. Het slachtoffer viel toen de politie in Mohlakeng, bij Randfontein ten wes ten van Johannesburg, het vuur opende op een groep demonstrerende zwarte Jongeren. Een nog onbekend aantal mensen zou in Mohlakeng door politiekogels zijn gewond. De politie heeft ook geschoten in de zwarte woonstad Alexandria, ten noordoosten van Johannesburg. Dat zou zijn gebeurd nadat groepen Jon geren een politievoertuig met stenen hadden bekogeld. Volgens de politie zijn er twee zwarte Jongeren gewond. Volgens andere, niet officieel beves tigde berichten zijn er in Alexandria drie Jongeren neergeschoten en naar ziekenhuizen vervoerd. Ook in Soweto waar, na een betrek kelijk rustig weekeinde, vanmorgen weer onlusten uitbraken, duurden de rellen vanmiddag nog in volle hevig heid voort. De politie zou overal wegversperrin gen hebben opgericht om te beletten dat de Jongeren eventueel zouden op trekken naar Johannesburg. In Diepkloof, grenzend aan Soweto, zouden zwarte jongeren volgens de politie taxi's en particuliere auto's aanhouden en vorderen. In Mafeking, hoofdstad van het grootste 'thuisland' Bopoethanswana, staken studenten de afgelopen nacht het parlementsgebouw in brand. Al leen de muren daarvan stonden van oohtend nog overeind. BEIROET (AP) De leider de linkse groepering Chamal Joemblat, heeft sprek met de Palestijnse leider Jasser Arafat opnieuw geëist dat de Syri sche troepen het land moeten verla ten. Maar eerst moet er over het be- Libanon, stand worden vergaderd door de zoge- ge- naamde hoge commissie die is ge vormd door de Arabische Liga. Om verschillene redenen is dat gesprek al twee keer uitgesteld en een derde uitstel kan komen als de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Arafats Palestijnse bevrijdingsbe weging vormt de grootste en belang- diens collega van de Palestijnse Be- rijkste groep van de linkse combina tie. rijdingsbeweging, naar Colombo (Sri Lanka) gaan om daar de top- oordeel dat de vergadering van de organisatie der Joemblat 13.000 Syrische militairen met hun nïèt-gebonden landen bij te pantserwagens het de christelijke troepen in Libanon mogelijk maak ten hun bewapening op te voeren en hun aanvallen op door Moslims be heerste gebieden op te voeren. Vannacht is er in het niemandsland in Beiroet, dat de christelijke en de islamitische wijken scheidt, weer fel en hard gevochten. De elkaar bestrijdende partijen be stookten elkaar met raketten ALPHEN AAN DEN RIJN stukken artillerie waaronder lucht- wonilJg aan de Plutostraat doelgeschut. Hier en daar z zijn gekomen tot gevechten va tot i zyn j In Beiroet ei zouden volgens schatting 140 180 gewond. Het laatste bestand, daterend van jongstleden donderdag, is „technisch' In een Alphen den Rijn is zaterdagochtend het stoffelijk overschot gevonden van de 26-jarige Joegoslavische Vida Sicev. het land De vrouw is door koolmonoxidever- niet officiële giftiging om het leven gekomen. Het percentage koolmonoxide in de di recte nabijheid van de geyser was zo wederom gammele hoog dat de meters het niet meer konden geven, terwijl in de slaapkamer een dodelijk gehalte werd kracht, aldus dr. Hassan Sabri Choli, gemeten. Vermoedelijk is de de bemiddelaar van de Arabische al in de nacht van donderdag op Liga. Het diende slechts te worden vrijdag om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot werd zaterdag- door het uitwerken bijzonderheden zoals hoe Arabische morgen ontdekt door een vriend die vredestroepen kunnen worden opge steld in de bufferzones tussen de twee vechtende groepen. Zomers Droog en zonnig, noordoostelijke wind. veer 12 graden. Maximum tempera turen morgen van 22 tot 28 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 AUGUSTUS Zon op: 5.15 uur. onder 20.14 uur TOKIO (Reuter) In Japan zijn 41 mensen verdronken en worden 16 Meest matige personen vermist nadat een aan- Minima onge- stormende orkaan met het water van de Stille Oceaan de Japanse kust had gebeukt. Onder de slachtoffers zijn zeventien kinderen. In de orkaan kwamen wind stoten voor van 180 kilometer per 19.5 Hoogwater ln Katwijk ider 05.56 15.41 1 i Zee: 3.1*2 laagwater 11.32 i Twee doden bij treinbotsing op overweg Venray VENRAY (ANP) Op de met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in de provinciale weg VenrayMaas hees is gisteravond om half twaalf een trein in botsing ge komen met een personenauto. De twee inzittenden van de per sonenauto zijn daarbij volgens een woordvoerder van de NS om het leven gekomen. Bij de bot sing is de trein ontspoord. De voorste wagen kantelde. de tweede en derde wagen van de trein raakten uit de rails. De in zittenden van de trein, hoofd zakelijk militairen op terugweg van weekeindeverlof naar de kazerne in Venlo, raakten vol gens de politiewoordvoerder nauwelijks gewond. Eén militair liep een ontwrichte schouder op, de verwondingen van de andere veertig tot vijftig inzittenden van het eerste treinstelsel ble ven beperkt tot schaafwonden. De machinist werd niet gewond. Een getuige, die van Venray naar Maarhees onderweg was en voor de overweg wachtte heeft aan de politie verklaard dat de personenauto in omge keerde richting reed en met grote snelheid de overweg na derde, de overweg is met knip perlichten beveiligd. Men was begonnen met de aanleg van een zogeheten Ahob-beveiliging. Volgens de politiewoordvoerder zjjn op de overweg eerder ern stige ongelukken gebeurd. De namen van de beide omge komen zijn P. M. H. Lenders, een 22-jarige militair, en J. W. H. G. Zanders (27), beiden uit Maasbree. Op de foto een beeld van de ravage. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Bankiersver eniging (NBV), waarin zich de grote Nederlandse banken verenigd hebben, reageert fel afwijzend op de vermogens- aanwasdebng (VAD). Die kritiek wordt geuit in een memo randum, dat vandaag is gezonden aan de twee commissies uit de Tweede Kamer die zich met het wetsontwerp voor de VAD bezighouden. Geen rellen Invoering van de VAD zal de bereid heid om in Nederland te investeren en te beleggen verder doen deren. Ook in sociaal opzicht kiers. De verplichte invoering van de mend commissaris van de Schie- VAD zien de bankiers dan ook als J"1*6 P01^!' noemt de kans ldein ongewenst. Zou toch worden besloten tot invoering over te gaan dan be veelt de NBV een aantal de derde maal aotie gericht tegen Turken zal plaats hebben. Wel zou hij vandaag overleg plegen met burgemeester Lems over te nemen maatregelen. „Het weekeinde is voorbij, ik heb de indruk dat het deze week zal mee vallen", aldus Van der Veen. De Jaren een loonmatiging moeten plaats Turkse consul-generaal Tunabas uit Rotterdam, die gisteravond kort lo- twaalf uur een korte rondrit maakte door het oude westen van Schiedam om poolshoogte te nemen, heeft zijn hulp aangeboden, maar Van der Veen verwachtte vanochtend nog dat op het Turkse aanbod niet behoeft te Om de Nederlandse aandelen niet worden ingegaan. vinden zodat in 1980 het gedeelte het nationaal inkomen dat nen gaat belangrijk lager zal liggen dan het Centraal Planbureau thans voorziet (88,5 pot) te nadelige positie te plaat sen ten opzichte van Duitse aandelen dient niet langer belasting te wor den geheven over uitgekeerde winst. Verder meent de Bankiersvereniging dat in het op te richten VAD- fonds werknemers, werkgevers en door de overheid te benoemen des kundigen in gelijke mate moeten zijn vertegenwoordigd. Ook moeten de VAD-uitkeringen net als bij de be staande winstdelingsregelingen fis caal aftrekbaar zijn, en de onderne ming dient vrij te zijn in welke vorm zij aan de VAD-verpliohtingen wenst te voldoen. De Nederlandse Bankiersvereniging zegt zich geroepen te voelen aan de discussies rond de VAD deel te ne men omdat zij vaak geconfronteerd wordt met de problemen van het Ne derlandse bedrijfsleven. Koffie 4 7 cent duurder AMSTERDAM (SP) De winkel prijzen van koffie gaan naar alle waarschijnlijkheid °P 20 augustus met 47 cent per half pond omhoog. D.E.-roodmerk zal na 20 (Zie verder pag. 5). 16 PAGINA'S De interim-coach van het Ne derlands elftal. Jan Zwart kruis. bezocht de FC Barcelo na in het trainingskamp op Papendal in verband met het al of niet spelen van de Jo- hannen in de kwalificatie wedstrijden voor het wereld kampioenschap. Dat de twee „Spanjaarden", evenals Robbie Rensenbrink, tegen IJsland niet van de partij zullen zijn is zo goed als zeker. Erg veel problemen zal dat ongetwijfeld niet geven, gezien de kracht van het IJslandse voetbal. Van andere problemen die er rond Oranje zouden spelen wilde Zwartkruis niets weten. „Alles wordt enorm overtrokken. De soep wordt lang niet zo heet gegeten als die opgediend wordt. Ik ken de meeste jon gens, ik verwacht geen moei lijkheden", aldus de onbezorg de militair. Coach Zwartkruis hespreek met Johan Cruijff zijn optre den voor Oranje. Heel wat bezorgder zal Ajax zijn omtrent de nieuwe com petitie. Tijdens het Amster- dams-701 toernooi werd duide lijk, dat de ploeg nog lang niet klaar is voor het komende s zoen. Tegen Borussia Mönchen- gladbach speelden de Amster dammers al een heel „vreemd" spelletje, in de finale tegen An- derlecht bracht de eens zo roemruchte formatie er nog minder van terecht en verloor dan ook kansloos met 3-L Harm Wiersma gaat, door een zege op Clerc, nog steeds aan de leiding in het wereldkam pioenschap dammen, samen met de Russen Gantwarg en Tsjegolev. De huidige kam pioen Iser Koeperman raakte inmiddels drie punten achter en kan zichzelf als uitgescha keld beschouwen. Frits Don won het tennistoer nooi van Roomburg. Grote fa voriet Martin Koek werd reeds in de halve finale uitgescha keld. PAGINA 9—13. Gespannen situatie door Turkse olie-exploratie van officieren en manschappen der beroep gedaan zich te onthouden op zyn initiatief, eind Januari drie krijgsmachtonderdelen ingetrok- van provocaties die de exploratie Athene heeft plaatsgevonden, ken en marine en luchtmacht in zouden kunnen hinderen, staat van paraatheid gebracht naar Direct nadat het Turkse antwoord aanleiding van de gespannen situatie was ontvangen, riep premier Con- die is ontstaan door Turkse olie-ex- stantijn Caramanlis de ministers van ploratie in de Egeïsche Zee. het kernkabinet bijeen. In een ver- Het Griekse kabinet was gister- klaring na de vergadering werd ge- avond in buitengewone zitting bij- zegd dat Griekenland vandaag zou eengekomen om de afwijzing door bekendmaken wat het voorheeft. Turkije Een i de advies- aug. op f 3,86 komen, prijs van Supra (maar daar wordt door veel winkels op afgeprijsd) gaat Griekse protest als „volkomen onge- i Grieks protest tegen „schending van het Griekse conti nentale plat door een Turks explo ratieschip" te bespreken. Het Turkse schip, de Sismik 1. zou het plat vrijdag hebben geschonden in de buurt van het eiland Lesbos. Volgens welingelichte Griekse Griekenland kringen zou het kabinet willen vra- verschijnen, gen om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties. Turkije het Waarnemers hebben verklaard dat hoewel Griekenland op het oorlogs pad schijnt te willen gaan, het er ook op lijkt dat het eerst alle vreedzame middelen zal aangrijpen alvorens tot geweld over te gaan als de Sismik 1 nog een keer in door wateren zou Caramanlis heeft de presidenten van Joego-Slavië, Bulgarije, Roeme nië en Turkije, zaterdag een bood schap gezonden waarin hij voorstelt ten tweede male, dit keer op „tech nisch en economisch" niveau, bijeen be komen. Volgens de Griekse premier zou een nieuwe samenkomst bijdragen tot vreedzaam naast elkaar bestaan op het vanouds door vetes verscheurde Balkanschiereiland Caramanlis wil een tweede confe- Gisteren verwierp grond", en deelde i dat Sismik 1 Van Maarssen naar Bodegraven Nieuwe aard schok Peking PEKING (ANP) In de Chinese hoofdstad Peking is vanmorgen een betrekkelijk krachtige aardschok ge voeld, als vervolg op de zware aard beving van 28 Juli. De schok duurde ongeveer tien seconden, maar van nieuwe schade schijnt geen sprake te zijn. Van officiële Chinese zijde is nog niets over de nieuwe beving Op last van de Chinese autoriteiten bivakkeert het merendeel van de in woners van Peking nog steeds bui tenshuis uit vrees voor nieuwe schok ken. De Chinese Volksrepubliek wil niet BODEGRAVEN Een beslissing over de aanleg van een zoetwaterkanaal ^eten van hulp die Nationalistisch tussen Bodegraven en Maarssen valt niet op korte termijn te verwachten, China (Taiwan) probeert te sturen Dit heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) geantwoord op r— n.t s» gen van het Eerste Kamerlid Elfferich (ARP). het gebied, dat de laatste tijd door aardbevingen is getroffen. Volgens de bewindsman is de gecompliceerdheid van de vraagstukken met Volgens het persbureau van Natio- betrekking tot de aanleg van het kanaal groot. Elfferich toonde zich in zijn nalistisch China worden Chinese vraagstelling bezorgd over de aanhoudende droogte en in het bijzonder de straaljagers afgestuurd op de grote watervoorziening in West-Nederland. aantallen ballonnen met medicamen- Minister Westerterp stelt, dat er In West-Nederland een situatie is die, tn ten, voedsel en dekens, die vanaf het verhouding tot andere delen van het land, zeker niet ongunstig ia eiland Quemoy voor de Chinese kust Westerterp vertelde tevens, dat er een werkgroep ia, die de plannen voor de worden opgelaten in de richting van aanleg van het nieuwe kanaal in studie heeik het rampgebied. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1