Pleidooi voor Spinoza-zegel TAPTOE BREDA "MJIFIIIL Folkdag "Hammerveld": ruim 10.000 bezoekers ASTERIX IN HISPANIA Tito Telajora MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 Nogal wat reacties gekregen op het Drostecacaobuseffect (bus met verpleegster erop die bus draagt met verpleegster erop etcetera). Mevrouw A. Hiemstra-Van Ko ningsveld schrijft dat haar man zich van vroeger een bus Ripolin-verf herinnert, waarop een mannetje stond afgebeeld dat het Woord Ripolin op een schut ting verfde, terwijl achter hem een mannetje stond die Ripolin op de rug van de eerste schilderde, waarachter weer een mannetje stond die op de rug van zijn voor ganger Ripolin schilderde, enzo voort, tot vijf keer aan toe. Rein Zuidenveld uit Zeist ont dekte het Drostecacaobuseffect op vakantie in Schotland op een rond busje "Royal Bakingpow- der", welke letters fraai gedra peerd staan rond een afbeelding van eenzelfde busje, met weer die letters er fraai omheen gedra peerd, etcetera. Voorts bleek naast de rubriek waarin ik over dit effect schreef een strip van de hond Fred Basset te staan waarin deze in de krant de strip bekijkt waarin de tekenaar hem heeft ge tekend Alex Timmermans oog viel er op), en iemand stuurde me Brinkman's cumulatieve catalo gus van boeken op, 130ste jaar gang, waarin op pagina 111 on der de ook Brinkman's cumula tieve catalogus vermeld staat. Mevrouw A. I. Brouwer-Opakke uit Leeuwarden zond me een fo tokopie toe van enkele bladzijden uit "Vagen ut" van de Zweedse Nobelprijswinnaar Harry Mar tinson. Daarin rept hij van de tekst van een wals over de wals, wat hem dan weer herinnert aan een koffiebusplaatje op de koffie bus (kaffeburksbilden pa kaffe- burken). En tenslotte wijst de heer W. Gnodde uit Leeuwarden me op het verhaal "Achtzehn diaposi tieve" van Siegfried Lenz, waarin deze schrijft over een straatschilder (iemand die op straat zit te schilderendie alleen maar straatschilders schilderde die op hun beurt weer straat schilders schilderden Wim U herinnert zich wellicht dat ik, als door de bliksem getroffen, ook opeens ontdekte dat in het plaatje van Wim op het leesplankje van Aap-Noot-Mies een Drostecacao buseffect verborgen zat. Daarop aansluitend sprak ik er mijn ver bazing over uit dat dit leesplank je, bij nadere bestuderingeigen lijk zo onlogisch in elkaar zat. Een aap heet aap en een duif heet duif, maar een hond heet of Does of Kees, mannen heten Teun en Gijs, meisjes Zus of Jet, kortom, de in consequentie viert hoogtij op dat leesplankje. Terecht wijst de heer Visser uit Oranjewoud er nu op dat het leesplankje eigenlijk niet meer dan een inleiding was op de lees methode over Wim, Zus, Jet en de anderen, dus zo abnormaal was de keuze van de onderschriften toch niet. 't Was, dunkt me, wel een frisse methode voordie tijd "een jongen" bestaat niet voor een kind van zes, maar "Wim" wel, aldus de heer Visser. Daar zit wel iets in natuurlijk, maar omdat het leesplankje zich zelf in de loop der jaren min of meer verzelfstandigd heeft, lijkt het me toch een sterk achter haalde methode. In elk geval blijkt er sindsdien een nieuw leesplankje te zijn ontworpen de heer Klaus uit Bussum wijst me hierop), dat door Klaus speelgoe dindustrie in de handel wordt ge bracht en is ontstaan als reactie op het bekende Aap-N oot-Mies. De volgorde van de klinkers is daar bij echter gehandhaafd, waar door dit leesplankje de volgende ondertitels heeft: Haas, boot, fiets, kip, bus, pet, beur, schuur, bij, trein, hond, zweep, poes, jas, vogel, muis, wa gen. Ik heb hier meer vrede mee. Een aantal woorden van dit alterna tieve leesplankje, dat overigens ook al heel lang schijnt te bestaan, had trouwens ook als inleiding dienst kunnen doen op de boekjes die op het Aap-N oot-Mies- leesplankje volgden, pet (in plaats van Jet), deur (in plaats van Teun), bus (in plaats van Zus), woorden die ongetwijfeld een plaats hadden kunnen vin den (of metterdaad gevonden hebben) in de streekverhalen rond Mies, Wim, Zus en Jet NICO SCHEEPMAKER DEN HAAG - Na bot gevangen te hebben in de Tweede Kamer, proberen de socialisten via de Eerste Kamer staats secretaris dr. M. H. M. van Huiten te bewegen de PTT als nog een Spinoza-zeget te laten uitgeven. Op 21 februari volgend jaar is het driehonderd jaar geleden dat de Nederlands-Joodse humanistische wijsgeer Baruch de Spinoza overleed. Een feit dat de PPT tot dusver koud laat, want een herdenkingszegel kan er niet af. Overwegingen van de postambte naren: er worden slechts 6 tot 7 bij zondere zegels per jaar uitgegeven, de gebeurtenis die de aanleiding voor zo'n zegel is moet van natio nale of internationale betekenis om een Spinoza-zegel te laten ver schijnen. Om Spinoza's belang te onderstre pen haal Kweksilber de woorden van een andere grote filosoof, Georg Christoph Lichtenberg zijn en de Spinozaherdenking zal (1742-1799) aan: "Wanneer de i verwachting niet kring aandacht trekken. De PvdA-Tweede-Kamer leden dr. brede reld nog een ontelbaar aantal jaren blijft bestaan, zou de universele re ligie een gelouterd Spinozisme zijn. H. J. Roethof en H. Hartmeijer kre- zich zelf overgelaten verstand gen dus nul op 't rekest, maar hun leidt tot niets en het is onmogelijk collega W. Kweksilber in de Eerste dat het tot iets anders zou leiden". Kweksilber "Met 't oog op onze eeuw zouden deze regels aldus ver gewezen, dat het "juist in deze tijd taald kunnen worden: het gevolg een goede culturele daad"zou zijn van weten zonder geweten was Auschwitz". Rod Steiger geopereerd INGLEWÖOD - De 51-jarige acteur Rod Steiger heeft za terdag in een ziekenhuis in Inglewood (Californië) een open-hartoperatie onder gaan. Na de ingreep, die zes uur duurde, werd zijn toe stand bevredigend genoemd. Relletjes rond jazz-festival ARLES - Ongeveer duizend jongelui hebben zaterdaga vond brand gesticht in de arena voor stierengevechten in de Zuidfranse stad Arles. Zij waren boos over het afge lasten van een jazz- en popfes tival dat vrijdagavond begon maar als gevolg van inciden ten werd gesloten. De politie trad op tegen de brandstichters. Daarbij liepen verscheidene personen ver wondingen op. Er werden ook arrestaties verricht. De brand schade is groot. Vrijdagavond waren al elf mensen gewond bij gevechten tussen festivalcontroleurs en jongelui die zonder betalen probeerden binnen te komen. In de basiliek van San Lo renzo in het Italiaanse Flo rence is een aantal tekeningen van Michelangelo ontdekt. De tekeningen zijn gevonden tij dens restauratie werkzaamheden Volgens de autoriteiten date ren de tekeningen uit 1530 of daaromtrent en zijn het schet sen voor zijn werk aan de Bi- blioteca Laurenziana in Flo- De Taptoe Delft is naar Breda ver huisd en heet daarom nu Nationale Taptoe Breda. Het evenement wordt van 19 tot en met 28 augustus gehouden (behalve zondag 22), elke avond negen uur. Bekende korpsen als de Marinierskapel en de Konin klijke Militaire Kapel doen er aan mee, maar ook een jazzband en een dansgroep. De kaarten kosten van 1,50 tot 17,50. Inlichtingen bij de VW Breda, telefoon 076-125733. ROERMOND - Het Hammerveld Jazzfestival is, mede dankzij het ideale weer, bijzonder succesvol verlopen. Meer dan tienduizend bezoekers zaten zaterdag en zondag rond het podium in de schaduw van het fraaie kasteeltje Hattem. Tot de ensembles behoorde ook de Bulgaarse groep Simeon Shterev, welke nog net op tijd uit Sofia aan kwam voor een optreden op zater dagavond. Bijzonder veel succes oogstten de Jazz Messangers. Voor het sluitstuk zorgde de jazz-fluitist Sam Rivers, die voor het eerst in Nederland optrad. Het verloop van het elfde festival was van dien aard, dat de organisa toren besloten om de traditie van het jaarlijkse Hammerveld Jazzfes tival ook in 1977 voort te zetten. UTRECHT - Zaterdag 28 augustus wordt er in het Utrechtse cultureel centrum 't Hoogt een folkdag ge houden. Zestien groepen zullen van drie uur 's middags tot midder nacht musiceren. Optreden zullen onder meer Bagais, Lucy Staymel, de Scheerling, Nanacle Trust, Lan- gelaick, Martin Bonnes en miss Vanilla Flute Inc. De uit Amersfoort afkomstige Peter Cyon (21) heeft dit weekeinde de derde prijs gewonnen op het jeugdsongfestival in Oostende. Hij kreeg bovendien de BRT-prijs, toe gekend door de Belgische radio. De eerste prijs van het jeugdsongfesti val ging naar de 25-jarige Engelse zanger Billy Hygate. eert eigen werk glasbui-' Galerie Pulchri Studio Oegstgeest tegels en mozaïeken. (Passage 10): Tekeningen en Plastiek van Frits van Eeden en aquarellen van van Oudheden (Kapen- Ton Pape -dagelijks, behalve zondag, Galerie Van der Vlist Voorjaarsten toonstelling Günther Borst (lino's), Fre- derik van Batenburg (grafiek), Jetty Wery (keramiek) en Judith Vermeeren. Rijksi burg 28)* Wërkd. 10 uur vodrm.-5'i nam zondag 1-5 uur nam. Galerie „Ja", Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling studenten Foto- school Den Haag en studenten Rietvel dacademie Amsterdam. V?n 5 t.m. 22 aug. Geopend woe. t.m.zo. van 10-17 uur -voe ook van 20-22 uur. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Hannie Bal - aquarellen en Cara Waller - schilderijen en etsen Van 17 juli t/m 25 aug. Ope ningstijden van de bibliotheek PANDA EN DE MEESTER-FLINKERD 65-133. Het helikoptertje had al een aardige hoogte bereikt, toen het de radiografische order kreeg om alle touwen los te laten. Dat was natuur lijk niet prett ig voor de passagiers. Want die zagen plotseling de aarde met toenemende snelheid op zich afkomen. En ze waren vast heel lelijk te pas gekomen, als er onder hen geen meertje was geweest. Daar plonsden ze de een na de ander in, zodat het water hoog opspatte. "Blah!" mompelde Pam, die anders toch echt wel tegen een stootje kon. "Misselijke stleek! Zal de schulken klijgen die me dit geleveld hebben!" Daar zou hij gauw genoeg gelegenheid voor krijgen - want Zwarte Zwier en Knars kwamen juist in grote vaart aanrijden. In de keukens van west Europa is men het ko ken met bloemen helaas wat vergeten. In de oos terse keukens wordt veel met bloemen ge werkt Een heldere - vooral sterke - kippe- De bloemblaadje: goudsbloemen lenen zich heel goed voor een Oost-indische kers af komstig uit een niet be spoten tuin leent zich heel goed voor een sa lade die past by gebar becued vlees De bloe men van de Oost- indische kers legt u in een slabak en u strooit er wat vers gehakte ker vel en bieslook over. Giet er vervolgens een mengseltje van twee de len olijfolie en een deel citroensap over. Meng de salade heel voorzich tig zonder de bloemen te Een lichte kalfsbouillon mooie bloem van de Oost-indische kers is een heel mooi begin van een zomers maaltijd. HANS BELTERMAN Ik weet, dot js alleen waar speelt, Pim, maorjï moefc Z IEPECEEA) HE£T=T EEW -HELD UAflB iwEAjr I/OOP-BEELO handelt-. ie Bl<l/OCiPSEE.C.D N •f/OUD WSA) Be/CEND BOUDEMHM. W9 COPPESPDM DBOEAJ A*ATSTe HOc\ WA-T l/AAl JOKAJ/VIÊ qetfoopo De avonturen van Jommeke Beste kijkersna 'n incident zetten wj ons programma voort. De beroemde partner van Tita TèJajora de z/n - gende papegaai Flip, werd bijna ontvoerd (Dltc/ t)lu ieuux> y AUGUSTUS 1976 - Onderzoekingen van den Ame- rikaanschen gezant in Den Haag, den heer James Birneyhebben de juistheid aangetoond van een overlevering in Amerika, volgens welke nu honderd jaar geleden de jeugdige replubliek der Veree- nigde Staten het eerst saluutschot heeft ontvangen van haar oudere zuster, de Republiek der Veree- nigde Nederlanden. Op den dag van het eeuwfeest,4 Juli,werden - aldus de "Ned. Spectator" - de uitkomsten van dat onderzoek in de "Detroit Tribune" (Michigan) opgenomen. Uit de nasporingen, vooral in de "Ned. Jaarboeken" van 1777, is gebleken dat het eer ste saluutschot aan de "Stars and Stripes" niet is afgevuurd door een Fransch admiraal op 14 Fe bruari 1778, maar door Joh. de Graef, Nederlandsch comman dantvan St.Eustatius.den 16den November 1776. Dien dag ver scheen door de "Andrea Doria" en ontving negen saluutschoten van het fort ter beantwoording van zijn eigen begroetingwelke voorafgegaan was door het hij- schen der nog zoo jeugdige vlag. Het levensgroot portret van De Graef was sedert jaren ter herin nering aan dit feit in de raadzaal van het gouvernement van New Hampshire geplaatst. Vijftig jaar geleden: - Men meldt uit Angora (thans Ankara, Red.), dat daar bij een onderzoek naar diplomatieke stukken is gebleken, dat het trac- taat, waarbij Turkije zich des tijds verbond om als deelgenoot der centrale mogendheden (Duitsland en Oostenrijk, Red.) aan den oorlog deel te nemen, nergens meer te vinden is. Moe- tafa Kemal heeft daarop te Kon stan tin opel een nauwgezet on derzoek laten instellen, echter met hetzelfde negatieve resultaat. Aangezien de beide onderteek enaars, Enver Bei en Limon von Sanders beiden overleden zijn, staat men xn Angora voor het vreemde geval, dat geen mensch weet wie feitelijk verantwoorde- lijk is geweest voor den beslissen- den stap, die zulke noodlottige gevolgen voor Turkije heeft ge had. Leidse Bioscopen enz 18 jaar. CAMERA: "The wild Bunch", dag. 8.00 uur, 18 jaar. Kindermatinee: "De wraak van Ivanhoe", dag. beh. dinsdag 2.30, zo. 2.00 en 4.15 uur, a l Nachtvoorstelling. "Ontuchtige vertel lingen", vr en za. 12 00 uur, 18 jaar. LÏDO: "Diamonds are forever", dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 14 jaar STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 18 jaar. TRIANON: "Vakantieperikelen", dag 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. REX: "Blue movie", dag. 7 00 en 9.15 uur, 18 jaar. Kindermatinee: "101 Dal- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14 30 uur. Avond bezoekvur 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30tot 19.30uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voorecht- gen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur. ma. en do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest, dinsdag en vnjdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 18.30 tot 20.00 i Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19.30 uur. Kinderzaal van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt Elke dag 14 15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15:00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15 00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur; 3e kla4 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14 15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 13-15 30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15