Samenwonen met meer vrouwen nieuwe rage MODIEUZE BRILLEN Nachtje in de stoel Koude keuken Feestelijk eten Een beetje heet Realisme in etalage AUGUSTUS 1976 IN AMERIKA Tussen het fameuze gouden bril letje van de Oostenrijkse com ponist Franz Schubert en de transparante kunststofbril van de Parijse mode-ontwerpster Emmanuelle Kahn ligt ander halve eeuw. In die periode ont wikkelde de bril zich van een prothese voor gefortuneerde in tellectuelen tot een mode-artikel voor iedereen. Werden rond de eeuwwisseling de duVe goudgerande brillen al leen op bestelling gemaakt, tegenwoordig verkopen zelfs de warenhuizen zonnebrillen en hebben heel wat grote super markten een opticiënsafdeling Brildragers laten het niet meer bij èèn lorgnet voor het leven, zoals in de vorige eeuw, want ui de verkoopcijfers blijkt, dat steeds meer mensen de laatste tijd verschillende brillen voor diverse doeleinden en gelegen heden kopen. Monturen gaan met de mode mee. De nieuwe modellen voor 1976 werden op de Harold Lloyd-bril, een bestseller uit de jaren twintig ge-inspireerd. Favoriet zijn de transparante brillen, maar ook de opaal- blauwe, zandkleurige, eigele, rode en witte monturen staan hoog genoteerd, terwijl zwart nog steeds toonaangevend is voor de zakelijke herenbril. Titel: De koude keuken. Auteurs Christine Schönherr/Christian Teubner. Nederlandse bewerking mevrouw E. H. A: Nakken- Rövekamp. Uitgeverij Elsevier. Prijs 45,-. Een koude tafel klaarmaken is meer dan wat Franse kaas, stok brood, druiven en paté's op tafel zetten, tenminste als u van uw koude tafel een hartelijk welkom aan de gasten wilt doen uitgaan. "Dat is me te moeilijk", denkt u misschien, daarbij terugblikkend op het koude buffet dat u onlangs in een vermaard restaurant genoot. Maar dat hoeft helemaal niet. Het zijn vaak kleine trucjes en hand grepen die van uw eenvoudig opge zette koude tafel een aparte sfeer doen uitgaan. Die kleine handgrepen (en ook het moeilijker werk in alle graden) kunt u leren uit het boek De koude keuken. Een prachtige kleurrijk geïllustreerde uitgave van Elsevier. Het boek begint heel overzichtelijk. In het eerste hoofdstuk wordt ge leerd hoe belangrijk garneren is. Hele eenvoudige hapjes worden juweeltjes als ze aardig worden aangekleed. Het kost tijd, maar u zult er eer mee in leggen. En als u eenmaal aan die sfeervolle borrel hapjes bent begonnen dan is de weg naar een echte koude tafel niet meer zo ver als u denkt. Uit het zeer internationaal repertoire van de koude tafel bijvoorbeeld Zweedse haringrolletjes, karper volgens grootmoeders recept, verse mosse len zoals men ze in Napels eet, kalfsrolletjes Provence, Antil liaanse braadkuikens en natuurlijk vele variaties in salades. Titel: Wina Born's menuboek voor feestelijke etentjes. Auteur Wina Bom. Uitgeverij Zomer en Keunig. Prijs 24,50. Het valt niet mee voor feestelijke gelegenheden een aardig menu samen te stellen. En soms is er ook gewoon geen tijd voor. Dan is een greep in de boekenkast (of op de keukenplank want daar horen ze, de kookboeken) naar het boek van Wina Bom waarin 75 menu's hele maal zijn uitgewerkt wel de oplos sing. Wina Bom heeft voor 75 "min of meer feestelijke gelegenheden" menu's met wijnadviezen ontwor pen. De menu's die Wina Bom u voorschotelt bestaan ten minste uit drie gangen. Ze zijn aangepast aan de huiselijke feestjes die u zo door het jaar heeft. Ze begint op nieuw jaarsdag en gaat zo door tot het ou- dejaarssouper. Ze heeft daarbij ook gedacht aan een paar vegetarische menu's en een kindermenu. Wat ontbreekt is een kolommetje waarin wordt aangegeven hoe moeilijk het maken van een be paald menu is en wat dat globaal gaat kosten, hoewel dat laatste na tuurlijk niet zo gemakkelijk is te zeggen. soorten Met ons winderige weer wil het niet altijd lukken om wapperende ha ren nog een beetje in vorm te hou den. Daarom zyn sjaals zo gemak kelijk. Je kan er alle kanten mee uit. Er zijn talloze mogelijkheden om bonte vierkante doeken, kleurige langwerpige sjaals en kleine pad- Bij de foto: De huwelijksstoel van Thonet. Het kersverse echtpaar werd vindersdoekjes te dragen. Strik er geacht de eerste huwelijksnacht op die stoel door te brengen. Hoe, vermeldt desnoods drie tegelijk om en draag de geschiedenis niet. sjaals zoals in zuid-Frankrijk op Titel: Een beetje heet. Auteur Beb Vuyk. Uitgeverij Luitingh Laren. Prys 9,90. De titel zal de koks onder u wel be kend voorkomen. Luitingh heeft "Een beetje heet", dat tien jaar ge leden bij de Arbeiderspers uit kwam, herzien. Het is een eerste kennismaking met de Indonesi sche keuken, gelardeerd met per soonlijke ervaringen van de schrijf ster. Voor beginnelingen in de In donesische keuken een aardig werkje voor een niet te grote prijs. Een rustig aanloopje dus H.v.d.H. zijn Russisch, zoals de Berber- vrouwen of als een beroemde film ster. De Parijse schoenenfabrikant Charles Jourdan, die sinds kort ook Sjaals maakt, stuurde er de bekende tekenaar Urs Schmid op uit, om op de terrasjes van St. Tropez en Juan-les-Pins de talloze manieren zoals daar sjaals worden gedragen met een viltstift vast te leggen.Zie- hier het resultaat. Overigens zijn sjaals ook aan mode onderhevig, of liever gezegd ze gaan met de mode mee. Doe dus maar niet die sjaal met alpenroosjes en koeienbellen om die tante Mien uit Kitzbühel meenam, maar kies sjaals met romantische Perzische patronen of met wat Egyptisch aandoende geometrische dessins. Sjaals met een ivoorkleurige, goudbruine, ijsvogelblauwe, goud gele, oudroze of donkerrode onder grond passen helemaal bij het nieuwe modebeeld. Maar met een wollen folklorehoofddoek kan men ook in zigeunerstijl blijven. De Jourdan-sjaals zijn in Nederland bij de Lange (Amsterdam-Den Haag) te koop. "De leeuw van Lyon, de koning der koningen van de gastronomie": zo noemt maandblad Marie Claire de Franse heer Paul Boscuse die het koken tot zijn beroep heeft ge maakt en in de vak een meester moet zijn. De lezeressen van het blad krijgen van hem een aantal adviezen waarin het begrip een voud de boventoon voert. Bocuse vindt dat gastvrouwen tijdens maaltijden veel te veel opdienen. Volgens hem zou iedereen na af loop van een gastmaal nog "een tikje hongerig" moeten zijn. Maal tijden met twee, drie warme ge rechten noemt hij "gewoonweg dodelijk", nog afgezien van het feit dat de gastvrouw na het bereiden van zo'n diner de uitputting nabij is. Ook bij het serveren wordt de eenvoud uit het oog verloren door dat men professioneel-gemaakte schotels wil nabootsen. Soepen mogen niet te lang tevoren worden klaargemaakt, waarschuwd Bo cuse en hij geeft voor een groente soep het volgende recept neem zeshonderd gram groenten op an derhalve liter bouillon en fruit de groenten geruime tijd in wat boter voor dat de bouillon erbij gaat. Samenstelling Henriëtte v.d. Hoeven In weekblad Time foto's en een verhaal over "etalages nieuwe stijl" in Amerika. De starre etalagepoppen van we leer zijn daarin vervangen door zo levensecht mogelijke figuren die toneelscènes lij ken op te voeren waarin bi zarre fantasieën, sex en (zelfs) zelfmoord de leidende motie ven zijn. Jonge etalageont werpers in New York en Los Angeles willen op deze manier de voorbijgangers als het ware in het nekvel grijpen en tot kijken dwingen. In strand- en slaapkamertaferelen worden erotische situaties tussen mannen en vrouwen gesugge reerd ("en zelfs lesbische scè nes", aldus het weekblad). Een etalageontwerper heeft een scène bedacht waarin vrouwenfiguren naar een van hen staren die blijkbaar zelf moord heeft gepleegd en door pillenflessen is omringd. In soortgelijke enscénering wordt in een reeks etalages de zelfmoord van een rijke erfge name uitgebeeld, compleet met een krant met haar doodsbericht. De erfgename- etalagepop draagt een zijden bloeze van over de hónderd dollar in een minimum van tijd was de voorraad van deze bloezes uitverkocht. Realisme verkoopt kijkers staan in drommen voor een etalage- raam met droomkeuken, op de vloer waarvan een stukge vallen rauw ei ligt. Elke avond wordt de smurrie opgedweild, en elke ochtend wordt een vers ei op de vloer stukge gooid. Bezit verschaft geluk Waarschijnlijk behoort de huwe lijksstoel niet tot uw huisraad. Geeft ook niet; kan zelfs niet wor den verwacht. Wat is namelijk een "huwelijksstoel". Dat is een stoel bijna zoals alle andere. Met èèn ver schil; een wezenlijk verschil. De stoel heeft twee leuningen. Eèn voor en èèn achter. Of andersom zoals u wilt. In bepaalde streken van Oostenrijk was het de ge woonte om een dergelijk "zitele- ment" cadeau te doen aan man en vrouw ter gelegenheid van het zo juist gesloten huwelijk. Waar dient die stoel nu voor, vraagt u zich wellicht af. Goed, nu komt het het kersverse echtpaar werd geacht de eerste huwelijksnacht door te brengen op die stoelMet z' n tweeèn wel te verstaan. De stoel was het symbool voor de twee eenheid van het net gesloten huwe lijk. Het verhaal deed dan de ronde dat het bezit van een huwelijksstoel het stel een zeer liefdevol en geluk kig huwelijksleven verschaft. De stoel is aan het einde van de vorige eeuw in onbruik geraakt. Daarom is het wellicht ook dat er niets bekend is over hoe het echtpaar plaats moest nemen: met de ruggen tegen de leuning of met de ruggen tegen elkaar. Zeldzaam De huwelijksstoel is zeldzaam ge worden. Eh van de laatste exempla ren, destijds gefabriceerd door de wereldberoemde meubelmaker Thonet, is in het bezit van prof. H. Th. Oudejans, buitengewoon hoog leraar aan de Delftse Technische Hogeschool. Hij kreeg de stoel ter gelegenheid van zijn huwelijksca deau van Jan Benthem en Kees van der Hoeven. Beiden zijn medewer kers van het tijdschrift Utopia. Dit tweetal maakte twee jaar gele den een studie over Thonet- meubelen en reisde daarvoor onder meer naar Oostenrijk. In een café in een dorpje Onder de rook van We nen hoorden Jan en Kees het ver haal over de huwelijksstoel. Een verhaal overigens dat niet zo se rieus werd genomen. Wie zal het hen kwalijk nemen? Totdat echter in een oud rommelzaaltje in Wenen zo'n stoel werd gevonden. Dè hu welijksstoel dus. Het meubelstuk is mee naar Nederland genomen, ver volgens opgeknapt en aan het echtpaar Oudejans gegeven. Wordt het een nieuwe rage om met meer vrouwen tegelijk samen te le ven? Alex Joseph en zo'n 30.000 andere Amerikanen, die met meer vrouwen door het leven gaan, gelo ven er heilig in. Net als trouwens de Nederlandse kunstenaar Anton Heijboer, die er kortgeleden een vierde vrouw heeft bijgenomen. Alex Joseph, die in de Ameri kaanse staat Utah met een dozijn vrouwen samenleeft, meent dat monogamie de wortel van al het kwaad is. Twee maal probeerde hij, lahge tijd, maar een vrouw trouw te zijn, maar hij moest beide pogingen opgeven omdat hij een dergelijke stikte levenswijze onmogelijk en onnatuurlijk vond. Josepehs nieuwste vrouw Joan, een 22-jarige studente, die de universiteit van Montana verliet om zich bij de fami lie van Alex Joseph aan te sluiten, heeft het er niet moeilijk mee. "Trouwen leidt tot allerlei nare dingen zoals echtscheiding en ille gale verhoudingen", zegt ze. En ze Niets Overigens moeten de het dorpje bij Salt Lake City, waar Joseph met zijn vrouwen en zeven kinderen in drie huisjes woont, niets van zijn zonderlinge com mune hebben. De 37-jarige pa triarch werd door boze buurtgeno ten al heel wat keren bedreigd. Bij de politie kwamen klachten bin- "Ik begrijp niet waar de zich zo druk over maken", aldus Joseph, die nu maar uit voorzorg een revolver draagt. "Het oude Tes tament staat vol met verhalen over aartsvaders, die meer vrouwen hadden. Iedereen schijnt vergeten te zijn, dat David duizend vrouwen had en wat zou je zeggen van Salo mon en Mozes Er zouden heel wat minder moei lijkheden op de wereld zijn als meer mannen er toe over zouden gaan om hun leven met verscheidene vrouwen te delen". Dertigduizend Alex Joseph is niet de enige Ame rikaan, die er zo over denkt. De au toriteiten schatten dat er in de sta ten Utah, Arizona, Idano, Nevada en Nieuw Mexico zo'n 30.000 man nen met meer vrouwen samenle ven. Hoewel de polygame verbin tenissen officieel niet staan geregi streerd, komt de Amerikaanse re gering tot deze schatting op grond van o.a. computergegevens van de belastingdienst en geboorteaktes. Officieel is het in Amerika verbo den om met meer vrouwen tegelijk getrouwd te zijn en zelfs de Mor- momen stapten in 1890 officieel van de "veelwijverij" af. Maar het mer kwaardige is, dat er door de Ameri kaanse justitie vrijwel nooit wordt opgetreden tegen mannen die er verscheidene echtgenotes op na. houden. De districts-rechter van Salt Lake City voelt er ook niet veel voor om de commune van Alex Jo seph aan te pakken. Hij wacht lie ver af met ingrijpen totdat er zich eventueel ontoelaatbare voordoen. En daarop kan hij lang wachten, want Alex Joseph, die marinier, politieman en onderwij zer is geweest en op het ogenblik een dorpscafé annex supermarkt en souvenirwinkel exploiteert, is een voorbeeldig huisvader. Hy slaapt om de beurt bij een van zijn vrouwen, die in leeftijd variëren van 16 tot 29 jaar. Systeem De dames hebben in onderling overleg een rouleersysteemopge steld. "Wjj zijn niet jaloers op el kaar", aldus Joan Joseph, "want in deze situatie leer je wel om geen ruzie te maken, dat kan eenvoudig niet". Wat Joan en haar rivales Ju dy, Pamela, Margaret, Melinda en Paulette zo in het communeleven met Alex Joseph trekt, is dat ze volkomen vrij zijn, maar toch een zorgzame man achter de hand heb ben. Kunstenaar Anton Heijboer met drie van zijn vier vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14