SCHATJE GA JE MEE NAAK HET BUREAU? Nóg hogere rente: economische ramp MARKTBERICHTEN v - MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 Amerikaanse politie als lokvogel: ijit.m.im Schatje ga je mee naar het bureau? Washington - In New York lopen ze 's avonds over Times Square bij Broadway, in Washington paraderen ze langs 14th Street de meisjes van plezier. Hoe frivool je bui ook mag Door Anton Pfeiffer zijn, kijk uit want de man, die zo'n schatje aanspreekt en voorstelt om tot zondige zaken te komen loopt flinke kans als tegenbod te krijgen: „Sorry, boy, maar ik ben van de politie". Een agente vermomd als hoertje. Mee naar het bureau, rechtzaak, schande (in California zet een plaatselijke krant alle namen van de verdachten in deze zaken voluit in het rechtbankverslag) en straf. Want in heel Amerika, behalve in de staat Nevada is de prostitutie verboden of meer precies gezegd: het is verboden om voor sexuele handelingen geld te vragen ofte bieden. Meer nog dan over de vrij voorwereldse gedachte dat met een verbod de allereerste der menselijke zondes buiten de deur kan worden gehouden, verbaas je je in Amerika eigenlijk over het feit, dat het werken met vermomde agenten, die als lokvogel dienen, de gewoonste zaak van de wereld is en nog sterker, dat die lokvogeltactiek in brede lagen van de bevolking als volledig aanvaardbaar geidt. Toch komt hier de laatste tijd steeds meer de vraag aan de orde, hoe ver de politie met deze strijdmethode kan en mag gaan. In theorie is het heel duidelijk: bewuste uitlokking, het opzettelijk in de val laten lopen, is niet toegestaan. Als zo'n heupwiegende agente een langzaam voorbij rijdende automobilist, op zoek naar een avontuurtje, zelf aanspreekt van „Schatje, ga je mee", dan zit ze fout. Maar begint die pretzoeker zelf avances te maken, dan hangt hij. Amusement In alle sex-schandalen, waarin de Washingtonse politiek de laatste maanden is betrokken, waren twee gevallen van leden van het Huis van Afgevaardigden, die voor de charmes van zo'n zwoele politie-juffrouw zijn bezweken. Afgevaardigde Joe Waggonner van Louisiana liep tegen de lamp, toen hij in Washington een van die lokvogels vijftig dollar bood voor een speciaal sexueel amusement, de brave Mormoon Allan Howe werd in de Mormonenhoofdstad Salt Lake City in de staat Utah in de kraag gevat, toen hij twee vermomde agentes twintig dollar beloofde als hij met ze mee naar huis mocht „Om een beetje pret te maken". Let wel: dat zijn beweringen van de politieagentes. De twee afgevaardigden komen met een tegenbeschuldiging, zeggen dat de namaakhoertjes hen met opzet in de val hebben laten lopen en zelf het initiatief hadden genomen om hem tot wetsovertreding aan te zetten. Twee andere bekende Amerikanen, een rechter die via Nixon bijna tot het Hooggerechtshof was doorgedrongen en een ultrarechtse gepensioneerde generaal kijken tegen nog veel pijnlijker beschuldigingen aan - homofilie is in de Verenigde Staten in de publieke opinie nog steeds onduldbaar - omdat zij in het toilet van openbare gelegenheden toenadering zouden hebben gezocht tot mannen, die zich prompt daarop legitimeerden als politeagenten. Catch as catch can Het weekblad Time noemt het systeem, waarmee de Amerikaanse politie misdadigers en overtreders in de boeien lokt „catch as catch can": een gevecht waarbij alle trucjes geoorloofd zijn. Het artikel, dat deze kop draagt, laat weinig hoop dat de spelregels zullen veranderen en wekt ook niet de illusie, dat het Amerikaanse publiek daar grote behoefte aan heeft. Het is veel meer kwestie die de gewone man beroert. Maar ook op juridische gronden hebben degenen, die door een agent in vermomming te grazen zijn genomen, meestal weinig verhaal. Het verweer als dat van de afgevaardigden Waggonner en Howe is natuurlijk niet nieuw, al wordt er de laatste tijd misschien met een meer open oor en geest naar geluisterd dan zo'n honderd jaar geleden. De Newyorkse rechter Bacon antwoordde, toen een verdachte herr vertelde dat hij tot zijn misstap was verleid door een politieman - dat was in 1864: „Dat pleidooi is voor de eerste keer gehouden in het Paradijs: de slang heeft me verleid. Toen heb ik van de appel gegeten. Maar die verdediging vond geen gehoor bij de Grote Wetgever en zij is sindsdien ook daarna nooit opgegaan". Passief Time vertelt van twee van de zeldzaamste zaken in de Amerikaanse rechtspleging, waar he verweer van de verleiding wel door een rechter is geaccepteerd. De ene zaak betrof een man die in 1932 - toen Amerika was drooggelegd - aan een politieman, met wie hij goed bevriend was, op diens herhaalde aandringen sterke drank verschafte en toen erbij werd g«-.apt, in de andere was een man betrokken, die met veel moeite van de verslaving aan verdovende middelen was afgekomen, door een betaalde politiespion werd verleid hem aan drugs te helpen en toen prompt gepakt wegens drughandel. Het hooggerechtshof liet toen weten, dat er een verschil is tussen een valstrik voor een onbezonnen iemand met een zuiver geweten en een valstrik voor een onvoorzichtige misdadiger. In nogal vage termen zei het arrest, dat het geoorloofd is om passief gelegenheid te bieden tot een misdrijf en dan de dader te vangen, maar dat het buiten de perken gaat om actief een misdaad uit te lokken. Het Hooggerechtshof, dat nu zitting heeft, kwam enige maanden geleden met een principiële uitspraak, die in juridische kring minder enthousiast is ontvangen. Volgens dit arrest kan iemand, van wie men een misdadige handeling mag verwachten, er bijna nooit een beroep op doen dat zijn misdaad is uitgelokt, welke trucs de politie ook heeft toegepast om hem daartoe te verleiden. Aryeh Neier, directeur van de Amerikaanse Unie voor Gelijke Rechten voor Alle Burgers, zegt op deze stelling van het Hooggerechtshof Als iemand een handeling pleegt, dan kan je altijd zeggen dat die handeling van hem verwacht kon worden. Opkoperij De politie ontkent, dat op grond v dit arrest steeds meer foefjes worden toegepast die op de rand van de uitlokking staan. Wel komt men tot het uitzetten van steeds vernuftiger vallen. In Washington bijvoorbeeld begonnen vermomde politieagenten op een parkeerplaats een opkoperij voor gestolen goederen. Ze arresteerden zo tientallen dieven en helers en namen voor meer dan een miljoen dollar aan buit in beslag. Zo'n zelfde val sloeg ook dicht in New York en Chicago. Zolang het spel maar niet de regels van eerlijk politiewerk overtreedt - en in Amerika is men bereid daarin zeer ver te gaan - zijn de protesten tegen een dergelijke politiemaskerade nauwelijks hoorbaar. Maar er zijn grenzen. Time haalt de geschiedenis aan van de terecht uit zijn ambt ontzette officier van justitie in New York, Maurice Nadjari. Deze liet politieagenten onder valse aanklachten als verdachten voorgeleiden, om hen dan te laten proberen de rechter en andere autoriteiten met geld om te kopen als zij het op een akkoordje wilden gooien. En uit Californië is het verhaal bekend van inspecteurs van het ministerie van Financiën, die aan verdachten papier en speciale drukinkt verschaften en daarna vol trots overgingen tot de arrestatie van de door hen zelf op gang gebrachte valsemuntersbende. Er komen echter weinig zaken aan het licht, waaruit duidelijk blijkt dat de politie haar bevoegdheid heeft misbruikt, dat komt, omdat nu eenmaal als uitgangspunt geldt dat een verdachte, van wie men een misdrijf kan verwachten, bijna geen mogelijkheid tot verhaal krijgt. Maar vooraanstaande Amerikaanse juristen vinden dat de rechter ook eens moet gaan kijken of de politie bij de betrapping wel binnen de normen van fatsoen is gebleven en geen agressieve uitlokking heeft bedreven. „Eigenlijk", zo zegt professor Joseph Goldstein van de juridische faculteit van de Yale-universiteit, „moet de norm zijn dat de politie geen acties mag voeren, die voor een gewone burger niet door de beugel zouden kunnen". De politie is zich maar al te goed bewust van deze kritiek en in vele politiekorpsen betracht men steeds meer voorzichtigheid met het systeem van de lokvogel. Bij de Washingtonse politie geldt bijvoorbeeld dat een agente in burger normale vrouwenkleren moet dragen en geen doorkijkbloesje en hotpants. „Die politiemeisjes van ons zien er dan soms ook uit alsof ze nog geen hond naar zich zouden kunnen toelokken met een pond gehakt, zo beweert een Washingtonse straatagent met zijn hand op zijn hart tegenover Time. door Anton Pfeiffer LEIDEN - Hoewel de vakanties ten einde beginnen te lopen is het op de Amsterdamse effectenbeurs nog niets gedaan. De omzetten zijn nog uiterst gering en daarom komt er in de beurskoersen ook nauwelijks enige veran dering. Midden deze week leek het er ven op, dat de stemming wat zou verbeteren. Omdat de koersen op de Amerikaanse beurs in Wall Street dinsdag flink aantrokken, was de stemming in Amsterdam woensdag, ook eindelijk eens wat beter. Donderdag was van die betere stemming echter weinig meer te merken. De flauwte van de Amsterdamse ef fectenbeurs is toe te schrijven aan de rente-ontwikkeling en op haar beurt is die ontwikkeling toe te schrijven aan het zwakker worden van de Nederlandse gulden. Nadat het officiële disconto basis rente die de Nederlandscne Bank aan de andere Nederlandse banken in rekening brengt - in juni al tweemaal was verhoogd is nu een verdere verhoging doorgevoerd. Op de laatste werkdag van de vo rige maand bracht de Nederland- sche Bank het Disconto van vijf op vijf en een half procent. Hierdoor zijn alle rente-tarieven in ons land verder gestegen. De prijs voor het uitlenen en lenen van geld is dus weer wat hoger geworden en dat werkt overal in onze economie door. Die stijgende rente is slecht voor onze economie. Als voorbeeld kan worden gewezen op de wo ningmarkt. Voorzichtiger Wie een huis koopt moet hiervoor als regel geld lenen. Wanneer men voor dat geld niet 9'/i pet. maar 10 pet. rente moet betalen, dan wor den de kosten van het bewonen van een dergelijk huis hoger. Zij die overwegen een huis te kopen wor den op grond van die stijgende las ten wat voorzichtiger. Het gevolg is dan ook dat een stijging van de rente de vraag naar woningen af remt. Dat heeft tot gevolg, dat het in de bouw weer wat moeilijker gaat. Dit voorbeeld mag duidelijk ma ken, dat onze hele economie een negatieve invloed ondergaat van een stijging van de rentevoet. Een hogere rente houdt in, dat een mid denstander iets voorzichtigei wordt in het bestellen van voorra den of machines. Het houdt in, dat een ondernemer nog eens extra na denkt over de vraag of hij een nieuwe investering al dan niet zal doen. Al die factoren tesamen zet ten de economie onder druk. In de laatste maanden van 1974 is de rente erg hoog geweest. Voor hypotheken moest men toen twaalf procent of meer betalen en voor geld dat ondernemingen van de bank leenden moest zelfs dertien procent rente worden betaald. Die hoge rente heeft heel wat brokken gemaakt. Die hoge rente vormde immers de omlijsting van de scherpste recessie die we na de Tweede Wereldoorlog hebben ge kend. De hoge rente en de scherpe reces sie hadden tot gevolg dat iedereen erg zuinig werd met het uitgeven en lenen van geld. Dat had tot gevolg dat de rente in 1975 duidelijk terug liep. TERUGLIEP. De daling ging door tot in het voorjaar van 1976 Toen plaatste de Staat der Neder landen op de Amsterdamse beurs obligaties tegen een rente van 8 pet., terwijl de Staat eind 1974 nog een rente van lOVa pet. op nieuwe obligaties moest jgeven. De rente op staatsobligaties is inmiddels weer tot 9'/2 pet. gestegen. Hieruit blijkt dat de rente in enkele maanden tijd in ons land erg om hoog is gegaan. Gaat die stijging door en moet ermee worden gere kend dat we spoedig weer tien, elf a twaalf procent gaan betalen voor geleend geld? Ja. zeggen sommige deskundigen Zij houden er reke ning mee dat het renteniveau in 1977 hoger zal worden dan in 1974 het geval was. Ramp Anderen zijn van mening dat het zo'n vaart niet zal lopen. Het lijkt erop dat zij gelijk zullen krijgen. Het is ook te hopen dat zij gelijk zullen krijgen, want een nog hogere rente dan nu in ons land geldt zou een economische ramp betekenen. Immers, juist omdat een stijging van de rente de economie afremt, kunnen we een hogere rente op dit moment allerminst gebruiken. De Nederlandse economie staat er be paald nog niet goed voor. Dat blijkt ook uit het feit, dat de regering voortdurend nieuwe stimulansen aan onze economie toedient. Waarom, vragen velen zich af, heeft De Nederlandse Bank dan toch be sloten tot een verdere verhoging van het disconto? Bankpresident dr. Zijlstra weet toch beter dan wie ook, wat goed voor ons land is? Waarom heeft hij op een volkomen onverwacht moment toch de rente verder verhoogd. De Nederlandse Bank besloot op 30 juli 1976 tot een verhoging van het disconto, omdat men geen andere keus had. De ontwikkelingen op de valutamarkten van de wereld noodzaakten tot het nemem van deze voor onze economie zo ongun stige maatregel. De slechter wor dende positie van de Nederlandse gulden is een van de belangrijkste oorzaken. De laatste maanden is het zwakker worden van de Neder landse gulden heel duidelijk waar neembaar Daalde de gulden een aantal weken geleden vooral ten opzichte van de Amerikaanse dol lar in waarde (zodat de dollar voor ons duurder werd), de laatste tiid Door de hoge groenteprijzen is er een ware hamsterrage in blikgroentes begonnen. Met name veel Belgen trekken over de Nederlandse grens en laden daar hun wagens vol. daalt de gulden, vooral in waarc e tegenover de Duitse mark. Dat komt door de internationale valuta-speculatie. Grote onderne mingen, banken, financiële instel lingen en rijke mensen hebber veelal omvangrijke kassaldi. Die kassaldi bestaan uit allerlei valu ta's. De samenstelling van die kas saldi wisselt voortdurend. De laat ste weken is dat weer duidelijk ge bleken. Bij het omzetten van die kassaldi is de laatste tijd een voor keur voor het aanhouden van Duitse marken aan het licht getre den. De gulden daarentegen was minder gevraagd en ook de belang stelling voor de Amerikaanse dollar is de laatste twee maanden weer te ruggelopen .cegrote vraag naar Duitse marker had tot gevolg, dat deze valuta te duur dreigde te worden ten op zichte van de andere valuta's in de EG.Omdat diverse EG-landen ge zamenlijk hebben afgesproken, dat de waarde van de valuta's niet te veel ten opzichte van elkaar mag afwijken (het zogenaamde slang arrangement) moesten er vorige week wel maatregelen worden ge nomen. Een van die maatregeler was de verhoging de officiële ren tevoet in Nederland. groot verschil Door die renteverhoging kan op saldi in guldens weer een wat ho gere rente worden verkregen. Vooral ten opzichte van Duitslad is er een groot rente-verschil. Wie vooreen korte termijn in Duitsland geld uitleent krijgt slechts de helft van de rente die in Nederland kan worden gemaakt. Door dit grote renteverschil hoopt men dat de uit verkoop van guldens in ruil voor Duitse marken wat zal afnemen. Deze week is dat ook zo geweest. Het is zeer de vraag of op wat lan gere termijn de gulden niet op nieuw zwakker zal worden en de Duitse mark verder in waarde zal stijgen. Denk allen al aan het grote verschil in inflatie tussen ons land en dat van onze oosterburen. In Nederland is de inflatie nog steedes tien procent en in Duitsland nu on geveer ^procent. Dat wil zeggen dat de waarde van de gulden in een jaar met tien procent terugloopt en die van de Duitse mark „slechts" met vijfeneenhalf procent. Geen wonder dat iedereen liever marken heeft dan guldens. Geen wonder dat er een opvallend renteverschil bestaat tussen beide landen. Zo lang de inflatie in Nederland veel hoger blijft dan bijvoorbeeld in Duitsland, zal de Duitse mark voorkeur genieten boven de gul den. Zolang de ernstige tekorten op de staatsbegroting aanhouden moet men hetzelfde verwachten Daarom is het ook zo belangrijk, dat in Nederland matiging wordt betracht met de loonontwikkeling en met de stijging van de overheid suitgaven. Leidse groenten en fruitveiling, 9/8 - Aardappelen 43-87, Andijvie 176-242, Augurken 50, Pronkbonen 290-310, Snijbonen 430-530, Stambonen 420, Stokbonen 420, Kroten-k g. 50, Kroten- gek, 125, Rode kool 93-102, Spitskool 122-182, Postelein 72-102, Prei 125-160, Rabarber 57-66, Spinazie 97- 148,Spruiten A 160, Spruiten B 164-165, Tomaten A 660-720, Tomaten B 610-650, Tomaten C 540-570, Tomaten CC 380. Uien 67-88, Meloenen 130-300, Bloem kool 6st 85-215, Bloemkool 8st 190, Bloemkool lOst 140, Komkom AAA 76, Komkom AA 72-77, A 61-65, Komkom B 51-55, E 28-33, Sla zwaar 43-76, Bleeksel derij 78-127, Bospeen 80-100, Peterselie 25-53, Paprika 79 kg 13-47st. BARNEVELD 9 aug. Aanvoer 1.223.873 stuks, stemming redelijk. Prijzen: (in guldens per 100 stuks) eieren van 50 gram 12,69, 55 gram 15,46, 60 gram 17,86, VOETBAL - Borussia Dortmund heeft gisteren in een teleurstel lende wedstrijd tegen De Graaf schap met 2-1 gewonnen. De Duitse nieuwkomer Willy Lippens verscheen niet in het veld. De dag ervoor hadden de Duitsers in een bekerwedstrijd met 10-0 gewon- VOETBAL - AZ'67 heeft gisteren voor 2500 toeschouwers met 0-2 van SC Cambuur gewonnen. De Aikmaarse doelpunten werden gemaakt door Nijkamp en Kist. VOETBAL - Eindhoven heeft gis teren voor 2500 toeschouwers met 0-5 van Helmond Sport gewonnen. Voor de Eindhovenaren scoorden Strik, Bleijenberg (2X(, Krekels en Schapendonk. VOETBAL - FC Den Haag heeft gisteren in Tilburg met 0-2 Willem II aan de kant gezet. Van Leeuwen (2x) en Jol scoorden voor de Hage naars. TER AAR - De Spar aan het Vos- holplein heeft de gemeente Ter Aar een cheque van vijfduizend gulden aangeboden tijdens de opening van het nieuwe winkelpand in het cen trum van dit plein. Burgemeester en wethouders stellen de gemeen teraad, die donderdag 12 augustus vergadert, voor, dit bedrag te aan vaarden. De schenking is gedaan onder voorwaarde, dat het geld wordt aangewend voor de verfraaiing van het Vosholplein. LEIDEN - Veemarkt. Aanvoer 2910 die ren, te specificeren als volgt: 1238 slacht- runderen, 199 varkens, 1473 schapen of lammeren. Prijzen: stieren le kw. (per kg. gesl.gew.) 6.80-7.20, 2e kw. 6 50-6.70, vaarzen le kw. 6.50-6 90,2e kw. 5.80-6.35 koeien le kw. 6.20-6.90, 2e kw. 5.35-5.80 3e kw 4 85-5.25, worstkoeien 4.30-4 95 slachtvarkens (per kg. levend tra kw. boven notering le kw. 3.48-3.50 2e kw. 3.46-3.48, 3e kw. 3.44-3.46; slacht zeugen 2.55-2.65; zware varkens 3.05 3.15, schapen (per stuk 150-190, lamrm ren 180-210. Toelichting (aanvoer, han del, prijzen): slachtrunderen - ruim vlug, hoger; varkens - ruimer, vlot, hi ger; schapen i Beursoverzicht KNSM in trek AMSTERDAM (ANP) - Op een licht verdeeld Damrak hebben vandaag enkele fondsen een op merkelijke ontwikkeling te zien gegeven. KLM zakte door flink aanbod weer in, naar KNSM be stond behoorlijke vraag, en de grote banken gingen aan de voor avond van deze week te publiceren halfjaarcijfers de hoogte in. De obligatiemarkt opende onregelma tig met hier en daar een licht herstel en ook nog een aantal meest kleine dalingen. Bij de internationale fondsen viel KLM op. Nadat het luchtvaartaan deel vorige week in herstel was ge treden overheerste nu het aanbod weer en dit kwam het fonds bij opening op een verlies van f 1,50 te staan op f 121.30 waarna een ver dere afbrokkeling intrad op f 120.50. De andere internationals konden zich ongeveer op het oude niveau handhaven zodat van een prijshoudende markt kon worden gesproken. In het eerste half uur van de handel trokken enkele note ringen nog iets aan. Op de scheepvaartmarkt bestond goede belangstelling voor KNSM en de eerste zaken werden gedaan op f 135 wat een verbetering van f 3.70 betekende. De andere rede rijen waren prijshoudend tot iets lager. Cultures lagen dicht aange bonden met voor HVAf 1 verlies op f 49. Aan de vaste kant lagen de grote banken. ABN werd f 2.50 duurder op f307 en de Amro Bank ging f 0.70 vooruit tot f 71.90. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 AKZO 20 ABN 100 AMRO 20 Deli-Mij 75 Dordtsche 20 Dordtsche Pr. Heineken 25 Heineken H. 25 H.A.L. Hold 100 Hoogov. 20 HVA-Mijen eert KNSM eert 100 KLM 100 Kon. Ölie 20 Nat. Ned. 10 Ommeren Cert. Philips 10 Robeco 50 Rolinco 50 Scheepv. U. 50 Unilever 20 vorige koersen koers heden 38,1e 38,1 304,5 306,7 71,2 71,9 97,5 96,5 162 161 160,1 159,9 144,1 144 137,1 138 89,3 89 52,5 52,5 50 53,5 131,3 134,5 122,89 120,5 126,7e 126,9f 86,4e 86 231 229 29,lf 29,lf 195,5 195 149 148,4 108 108,2 118,6e 118,5 AC F 267,5 "267 Ahog-BOB 39,7 39,7 Ahold 104,3 103 AMAS 10,1 10,3 AMEV 57,9 57,9 U Amfas 85,5 85,8 Asd. Droogd. 64,3 - Asd. Rijtuig. 165 165 Aniem Nat. 17,7 17,7 180 Ant. Brouw. 180 Ant. Verf 130 132 Arnh. Schbw. 105 105,5 Asselberg 706 701 Ass. St. R'dam 88,5 88,5 AUDET 265e 275 Ant. Ind. Rt. 1390 1350 Ballast-N. 62 62 BAM 71,5 70,5 Batenburg 213 212 Beek, van 80 79 Beers 77,9 77,9 Begemann 95 96 Bergoss 155 156 Berkel P. 109,5 108,7 Blydenst. C. 310 310 Boer Druk. 158,2 158 Bols 87,5 86 Borsumij W. 90 90,1 Bos Kalis 102 99,7 Braat Bouw 181 185 Bredero VG 1262 id. cert. 1220 1220 Bredero VB 266,5 266,5 id. cert. 261 261 Buhrm. Tett. 66 id. cert. 67,3 66,2 Calvé-D cert. 164,5 165 id. 6 pet. cert. "1200 1240 Centr. Suik. 95 95 id. cert. 89 89 Ceteco 186,3 185 id. cert. 186,5 185 Chamotte 31 32,6 Cindu-Key 40,1 40,3 Crane Ned. 705 700 Desseaux 69,5 68,5 Dikkers 78 79,5 Dr.Ov.Hout 239,5 Droge 1200b 1260 Duiker App. 245 240 Econosto 38,7 38,6 Elsevier 275 268 id. cert. 274,9 267,9 EMBA 274,9 146 Enkes 147 11,5 Ennia 114,8 115 Fokker 35 35,4 399 Ford Auto 398 Fr.Gr.Hyp. 107,5 107 Furness 72,5 69,2 Gamma H. 36,4 36,7 id. 4 pet. PW 15,4 15,6 Gel.Delft c. 247 246 Gelder cert. 57,5 57,5 Geld. Tram 315 310 Gerofabr. 28,2 28 Giessen 226 227 Gist Broc. 56,6 56,3 id. cert. 56,6 88 56,3 89,8 Goudsmit Grasso 114 116 Grinten 187 187,5 Grofsmed. 114 113 Hagemeijer 79 79 Hero Cons. 123 123 Heybroek 172 168 Hoek's Mach. Holec Holl.Beton Holl. Beton c. Hunter D. ICU IHC Holland Ind. Maatsch. IBB Kondor Interlas Internatio M. Inventum Kappa cert. Kempen Beg. Key Houth. Kiene S. Kluwer KBB id. 6 cum. Kon. Ned. Pap. Krasnapolsky Landre&Gl. Leids.Wol Macintosh Maxw. Petr. Meneba Metaverpa Moeara En. id. 1-10 id. 1-4 Moluksche Mijnb.W. 76,8 76,5 150 148 63,5 63,3 61,6 61,6 23 23,2 77,6 78 19,3 19 195a 191 60,5 60,6 100,8 99 37,8' 37," 555 560 130,5 130,5 76,5 76,5 2140 2140 173 173 157 157,5 84 84,5 93,1 93,2 93,2 93,1 11,8 54 53,5 171 172,5 39 39 18,7 17,5 146 146 284,5 282 71,5 70,9 144 144 108,3 109 2320 2330 264 265,3 3300 3345 665b 667 278 278 845 845 Naarden 46,5 46 Naeff 86 86 Nat.Grondb. 43,4 42,1 NBM-Bouw 29,5 29,5 Nedap. 250 253 Nederhorst 3 2,95 Ned. Bontw. 235 232 Ned.Crediet 44,1e 44,4 Ned.Dagbl. 168,7 170 421 425 NMB 139,2 139,8 Nelle 306 307 Netam 48 47 Nieaf 1875 Neirstrasz 1120 1130 Norit 95,7 95,8 Nutricia GB 55,5 54,5 Nutricia VB 54,5 54 Nij verdal 45,5 46 OGM Hold. 24,1 24 Orenstein 227 226 Oving-D-S 141 140 Pakhoek H 114 113,5 id. cert. 110 109,5 Palembang 65,2 65,2 Palthe 66b 66 Philips 65 Pont Hout 224 225 Porcel.Fles 101,5 101,5 Proost Br. 165 162 Rademakers 365 360 Reesink Reeuwijk 45,3 45,3 Reiss en Co. 136 134 RIVA 330 330 id. cert. 323 232 Rohte&Jisk 41,5 41,5 Rommelholl. 369 363 Rijn-Schelde 105,5 106,5 99 Sanders 101,5 Sarakreek 30b 30 Scheepshyp. Schev.Expl. Schlumberger Schokbeton Schuitema Schuppen Schuttersv. Slavenb.Bnk id. cert. Steven Gr. Stoomsp. Tw. Tab.Ind.Phil. Telegraaf THV Intern. Tilb.Hyp.bk. Tilb.Waterl. Tw.Kabelf. Ubbink Unikap Unil. cert. id. 7 pet. id. 6 pet. v.d.Vliet-W. Veneta Ver.Glansf. Ver. Hand.S. VMF Ver.Uitg.mij. Ver. Touw. id cert. Vezelverw. VihamijButt. VRG Papier Vulc.oord Wegener C. id. cert. Wessanen c. W.U.Hyp. Wyers Wijk en Her. Zaalberg 2660 17,8 1190 860 126,5 382,3 82b 2300e 2630 17,7 1208 152,5 72,1 37,8 33,3 170b 55,5 Beleggings Inst. Alg. Fondsenb. America Fnd. Asd. Belegg. D. Binn.Belf.VG Breevast Converto Butch Int. Goldmines Holland F. IKA Belegg. Interbonds Leveraged Ned.Vastgoed Nefo Obam Rorento Tokyo PH(S) Tokyo PH Uni-Invest. Wereldhaven Concentra Europafonds Eurunion Finance-U. Unifonds Chemical F. Col.Growth Dreyfus F. Fidelty F. Investors M. Japan Fund Lehman Corp. Madison F. Manhattan Massachus. Oppenheimer Technology Value Line Cance.Sand. 114 114 161 161 153 153 124 124,5 113,5 114 590 585 112 112,6 405 410 131 130 125 125 530 529 76 76 552 559 70,5 70,5 73,9 74,2 113,8 113,7 71,5 71 98,5 98,5 92,3 92,3 216 214 113 1145 1140 220 220 432 430 20,3 20,2 12,3 12,4 31 40,4 40 20,5 20,5 22,8 22,8 31 31,3 32 6,7 28,75 28,7 15,2 15,2 18,2 18,2 8,7 8,7 15,5 15,5

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13