Geen wereldtitel voor Gerrit Wolsink Knecht Gerrie Kneteman winnaar in Kortenhoef Ballasteros wint open golftitel Bjecovic mag niet spelen Wegraces Zandvoort besloten met chaos Ondanks het falen van Roger DeCoster Lotto en supertrio MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 PAGINA 11 SPORT e wegraces op Zandvoort niet ZANDVOORT - Veel geklaag na afloop van de 300 km race voor toerwagens op Zandvoort omdat de organisatie niet in staat was snel de winnaar van de klasse tot 2000 cc Aan te wij zen. Het ging tussen Jan Lam- mers op Opel Kadett GT E en Tom Meylink op Fort Escort 2000 RS. En de bloemen waren al verwelkt toen Lammers uit eindelijk de eer officieel voor .zich mocht opeisen. Maar het was wel een passend besluit van een chaotische en bijzonder amateuristische race. Een race waarin al in de eersta paar kilo meters van de 300 km vijf wa gens een koprol maakten omdat er veel en veel te hard werd ge reden. Een race ook waarin een bandenstop soms vijf minuten vergde. En het^duidelijk werd dat maar heel weinig Neder landse coureurs enige ervaring in het langeafstandwerk heb ben. Wel professioneel was de winnende equipe Loek Ver- meulen/Joosen met hum Opel Commodore GS/E die even de concurrentie van Rob Slotema- ker proefde, maar de antisli- pexpert viel al heel snel uit met een slechtlopende motor. Spectaculair was de Renault 5 klasse. Met als winnaar Geerlof Stam, heel krap voor Ernst Berg die dit seizoen maar niet tot de volle winst mag komen, zijn strijdlust wel beloond zag met de Brutprijs van de dag, maar veel liever eens als eerste over de streep flitst. Stam moest overigens niet al leen met Berg, maar ook met Jaap van der Ende en Ron Kluit afrekenen. Kluit werd vierde, vond het niet leuk en mom pelde iets over pk's die hij te kort was gekomen. Pech was er voor Michael Bleekemolen in de formule Fordklasse. Op de startstreep liep alle olie uit de Crossle en kon de kanshebber voor deze race zijn bolide aan de kant schuiven. Achteraf bleek dat een startmotor te gehaast was gewisseld en een olieslang niet goed bevestigd. Winnaar werd nu Maarten Henneman die een schitterende race reed, en al zijn concurrenten op geruime af stand zette. In de formule Veeklasse was Leo Steenbergen de sterkste al moest hij ditmaal Wim van Kleef heel dicht bij laten ko- ETTELBRÜCK - De Markelose motorcrosser Gerrit Wol sink is gisteren tijdens de Grote Prijs van Luxemburg in de 500 cc-klasse, dichter bij de wereldtitel geweest, dan hij ooit zal hebben gehoopt. Maar hij heeft het niet gehaald. In de eerste manche van de wedstrijd op het circuit bij Ettelbrück viel zijn grote concurrent, de Belg Ro ger de Coster, na drie van de veer tien ronden uit met motorpech. Wolsink, die beide manches moest winnen om zijn kansen op de we reldtitel te behouden, zette toen vanaf de tweede plaats een ver woede jacht in op de Belg Jaak van Velthoven, die op kop lag.' In de elfde ronde ging Wolsink even ietwat te enthousiast over het cir cuit, maakte een slip en verloor de kostbare seconden die hem de eer ste plaats in de manche en de we reldtitel zouden kosten. Vanuit derde positie passeerde de Marke- loër nog wel de Westduitser Weil, maar moest zeven seconden prijs geven op Van Velthoven. De tweede manche werd, nu de Coster al wereldkampioen was, niet meer dan een formaliteit. In de elfde ronde verloor de Brit Eastwood door materiaalpech de eerste plaats KORTENHOEF - Knecht in de grote ronden, baas boven baas in de criteria, gold zaterdag in Kor tenhoef zeker voor Gerrie Knete man. De renner uit de ploeg van Peter Post maakte een zeer sterke indruk in de solo over de laatste dertig kilometer, die hem ruim een minuut voorsprong en de overwinning bracht. De groten verstopten zich niet. Elke keer, dat Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper of Freddy Maertens van voren reden, kwam er de ge bruikelijke opwinding onder het publiek. Zoetemelk, die liet weten ook het volgend jaar in Franse dienst - bij Mercier, de andere sponsor Gan stopt - te zullen rijden, was zelfs de actiefste renner. Al in de eerste ronde demarreerde hij en tot de ontsnapping van zijn oude knecht Kneteman bleef hij in de voorste lijn. Na tachtig kilometer sprong Kne teman weg. Hij maakte slim ge bruik van een groepje achterblij vers, dat hij na enkele kilometers te pakken had. Of die springplank be slissend was voor zijn overwinning mag worden betwijfeld, daarvoor was de manier waarop hij de wed strijd voltooide te imponerend. De uitslag van de Ronde van Kor tenhoef is: 1. Gerrie Kneteman, 110 kilometer in 2.32,21, op 1 minuut en 5 seconden: 2. Harm Ottenbros., 3. Hennie Kuiper. Martin Venix stapt over naar de professionals. De 25-jarige coureur debuteert donderdagavond als prof tijdens het Nederlands kampioen schap voor stayers. Dezer dagen zal hij een contract tekenen bij Delba- na, dat hem voor anderhalf jaar als "eenling" aan zich bindt. Pikant de tail: Op 19 augustus treedt Martin Venix op als ploegmaat van "zilve ren" Herman Ponsteen, die op die dag als professional debuteert. Ponsteen zal na de nationale kam pioenschappen waarschijnlijk overgaan naar Frisol. Aad Prinsen is als beste Neder lander geëindigd in de Ronde van de Kempen. Prinsen werd vijfde in het algemeen klassement, met een achterstand van 1 minuut en 58 se conden op de winnaar, de Belg Etienne de Beule. Gisteren werd Nico van Hest tweede in de etappe over 63 kilometer, achter de Belg Karei Jochems. Aad Bastiaans werd derde in de tijdrit over 18 ki lometer in 24 minuten 31,1 secon den. Maastricht krijgt nog dit jaar een zesdaagse. Van 17 tot 22 december zal gereden worden in de Maas trichtse Eurohal, die plaats biedt aan 5000 toeschouwers. aan Van Velthoven. Deze won met een verschil van veertien seconden vóór Gerrit Wolsink. De eindstand in de strijd om het wereldkampioenschap is: 1. De Coster (Bel) 183 punten - 2. Wolsink (Ned) 177 punten - 3. Weil (Wdl) 138 punten - 4. Noyce (Gbr) 13 punten 5. Schmitz (Wdl) 101 punten - 6. Lac key (Vst) 99 punten - 9. Karsmakers (Ost) 71 punten. Rahier De Belg Gaston Rahier is gisteren in Laubuseschbach voor de tweede achtereenvolgende keer wereld kampioen motorcross in de 125 cc klasse geworden. In de Grote Prijs van West Duitsland won de Belg beide manches. Zijn overmacht bleek vooral in de eerste manche. Rahier moest een pitsstop maken, toen de remmen van zijn Suzuki dienst weigerden. Het weerhield de 28-jarige Belg er niet van zich toch als eerste te laten afvlaggen. Mikkola De Fin Heiki Mikkola is er gisteren in Lichtenvoorde net niet in ge slaagd de wereldtitel motocross in de 250 cc klasse te winnen. De kampioenshuldiging wordt waar schijnlijk niet meer dan een week uitgesteld, want dat Mikkola zijn lijk. Het liep aanvankelijk goed voor de Fin. In de eerste manche op het cir cuit De Besselinkschans, waar 32 rijders aan de start kwamen, reed Mikkola direct na de start op de tweede plaats achter de Rus Kavi- nov. Diens landgenoot Moisejev, in de rangschikking voor het wereld kampioenschap als tweede geklas seerd, reed aanvankelijk in vijfde positie. Mikkola nam in de vijfde ronde de leiding over en toonde zich ongenaakbaar. Kavinov liet Moisejev nog voor gaan, maar dit „opzetje" leidde niet tot succes, omdat Moisejev zonder benzine kwam te staan. Met nog één ronde te rijden overkwam Kavinov het zelfde. Na deze misser van de Rus sen was de algemene verwachting dat Mikkola de twee punten, die hij nog nodig had voor d.e titel, wel zou vergaren. Zijn start was slecht, maar zijn opmars naar de kop leek onstuitbaar, totdat Kavinov hem letterlijk stopte. Deze kwam ten val vlak voor de wielen van de fin. De botsing was onvermijdelijk. Mik kola vloog over het stuur en verloor twee tanden. De race was voor hem ten einde. Moisejev profiteerde door de tweede manche als snelste af te leggen en behield daardoor een theoretische kans op de we reldtitel. Motorsport- titels voor van Kessel en Hartog OOSTERWOLDp (ANP) - Op het circuit De Weper in Oosterwolde vielen de laatste twee beslissingen van de nationale wegracekam pioenschappen bij de internationa len. Kessel. Wel ging Van Kessel slecht van start, maar in de vierde ronde nestelde hij zich op kop, waarna zijn overwinning niet meer in ge vaar is geweest. Een tweede plaats was overigens al voldoende om evenals in de 125 cq-klasse de titel voor zich op te eisen. Marcel Ankoné, die bij uitvallen van Van Kessel nog een kans zou hebben gehad, speelde in de beslis sende race geen rol van betekenis. Ook weinig spanning heerste er in de 500 cc-klasse waarin nog drie rijders tot de titelkandidaten be hoorden. Wil Hartog liet er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Al na twee ronden liet hij Mar cel Ankoné duidelijk achter zich. Boet van Duimen, die ook nog tot de kanshebbers behoorde werd door Rob Bron, die het meeste vuurwerk leverde, naar de vierde plaats Martin Venix, de i i prof in de stayerswereld. NICE/ALKMAAR - De wereld- voetbalorganisatie FIFA heeft ingegrepen in het transferge schil tussen AZ'67 en heren- atletiekploeg Nice over Nenand Bjekovic, de middenvoor van Partizan Belgrado. Bjekovic mag van de FIFA geen officiële wedstrijden spelen voor OGC Nice, zolang de FIFA niet klaar is met het onderzoeken van de documenten, won de' AZ en OGC Nice bij de duel zijn inge diend. OGC Nice was voornemens Bjakovic ip te stellen in de eer ste competitiewedstrijd tegen Sochaux, maar een telegram van de FIFA verhinderde dat op het laatste moment. Veilig heidshalve heeft Nice Bjekovic ook niet laten meedoen in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Belo Horizante uit Brazi lië, die gisteravond aan de Co- ted'Azur werd kampioene AZ'67 is door deze ontwikke ling vooral juridisch sterker komen te staan. De Alkmaarse club contracteerde de Joegos laaf veel eerder dan OGC Nice, dat echter ruim tweehonder dduizend gulden meer wilde betalen aan Bejkovic, die naast de verbintenis met AZ ook het gebruikelijke KNVB-contract tekende. Zowel Partizan Bel grado, Nice, als Bjekovic ne geerde het eerdere contract, stelden dat het op een voorlo pige verbintenis ging en men wist van de Joegoslavische voetbalbond gedaan te krijgen, dat Bjekovic transfer Tatjana Frankrijk werd goedgekeurd. De Alkmaarse club had echter geen halve maatregelen geno men. Via een Franse advocaat werd tegen OGC Nice en tegen Bejkovic een kort geding aan gespannen, dat aanstaande vrijdag zal dienen voor de rechtbank in Nice. Bovendien stelde AZ, in samenwerking met de KNVB, de FIFA op de hoogte van het feit, dat Bjeko vic twee contracten had gete kend. De wereldvoetbalbond heeft nu ingegrepen door Be jkovic te verbieden vooralsnog voor OGC Nice uit te komen. Het duel om Bejovic is langza merhand vooral een juridische strijd geworden, omdat AZ'67 sportief gezien eigenlijk geen prijs meer stelt op de Joegos laaf. De club trok inmiddels de MVV-spits Huub Smeets aan en heeft ook een officiéél bod uit gebracht op Joe Jordan. Het gevecht om Bejkovic wordt door AZ'67 vooral voortgezet om redenen van geld. Er zijn al aanzienlijke bedragen in Be jkovic geïnvesteerd en boven dien wenst AZ een fiks trans ferbedrag van OGC Nice te in casseren. Daarnaast is het ook van belang om internationaal de waarde van een getekend contract te onderstrepen. De voorzitter van de Franse club Roger Loeuillet, houdt stug vol, dat Bejkovic volko men legaal naar Nice is geko men. Zaterdag verklaarde hij tegenover het Franse persbu reau APP:. "De documenten van de Hollandse club zijn niet in orde. Als dat wel het geval was geweest had men immers wel een vrijgave gevraagd aan de Joegoslavische voetbalbond z oals wij dan ook hebben ge daan en gekregen". ZANDVOORT - De strijd om de open Nederlandse golftitel op de banen van de Kennemer Golfclub te Zandvoort is een aangelegenheid van de jeugd geworden. De negen tienjarige Spaanse golfprlfessional Severiano Ballasteros behaalde de eeerste internationale De twee jaar ouder Brit Howard Clark, hield titel in zijn carrière met een totaal van 275. nog net zijn tweede plaats vast: 283, acht meer dan Ballasteros. De Spanjaard was, getuige zijn se ries van 65, 73, 68 en 69 degene die zich het gemakkelijkst aanpaste aan de wisselende weersomstan digheden tijdens de titelstrijd. Zijn totaal van 275 was niet minder dan dertien onder parr. Met de hoofd prijs van 18.750,- bracht de Spanj aard zijn verdiensten voor dit sei zoen op ruim tachtigduizend gul den. Howard Clark hield aan zijn tweede plaats twaalf en een half duizend gulden over, niet slecht voor een speler, die dit seizoen vrijwel niet boven de goede mid delmaat uitkwam. Bertus van Mook was de enige Ne derlander die aan het einde mocht meedoen. Met een laatste ronde van 79 eindigde hij met een totaalscore van 300 ver in de achterhoede. De beminnelijke zuiderling zal op grond van deze prestatie worden uitgezonden naar het toernooi om DEN HAAG - De winnende cijfers van lotto 32 zijn: 12 - 16 - 17 - 23 - 25 - 38 - reservegetal 4. Het aantal deelnemers bedroeg 630.798, die voor een inleg zorgden van 2.636.628 gulden. Het prijzen- bedrag is 1.355.093 gulden. De prijzen zijn: eerste prijs (inclusief jackpot) f 541.034. Tweede prijs: f 125.240. Derde prijs: f 187.60. Vierde prijs: f250.479. Vijfde prijs: f250.479. Het supertrio werd gelopen tijdens de wedstrijden van gisteren in Groningen, in de vierde koers, de Nora Belwin-prijs. De uitslag is: 1. nummer 5, Longshot (J. van Dooyeweerd); 2. nummer 3, Luit van Taagwijk (A. de Wrede); 3. nummer 8, Lloyd (A. Mollema).De omzet was 41.039 gulden, de uitbe taling is f 57,60. het wereldkampioenschap landen teams in Palm Springs. Wie hem daarbij zal vergezellen, is nog niet uitgemaakt. Waarschijnlijk zal het toch Jan Dorrestein worden, de man, die in Zandvoort vroegtijdig uit de strijd verdween. Martin Groenendaal, een andere gegadig de, viel zaterdag af met een ronde van 76. Nederlands stndententeam in halve finale MONTEVIDEO - Het Nederlands studentenvoetbalelftal, waarin de Noordwijkspelers Sjoerd Boot, Frans van der Veen en Jan Willem Bogers opereren, heeft gisteren tij dens het toernooi om het wereld kampioenschap de halve finales bereikt. Tegen Spanje was de stand na 90 minuten 1-1. Ook na de ver lenging van deze wedstrijd in de kwartfinales bleef de stand gelijk: 2-2. Aangezien Nederland bekwa mer was in het nemen van straf schoppen (3-1), komt de Neder landse ploeg in de halve finales uit tegen Zuid-Korea. De andere halve Finale gaat tussen Paraguay en Uruguay. Mercasol vanavond tegen LI SC LEIDEN - De Leidse basketbal- verenigingen Mercasol (eredivisie) en LISC (tweede divisie) starten vanavond hun oefenprogramma voor het nieuwe seizoen met een duel tegen elkaar in de Vijf Meihal. Ook morgenavond komen beide ploegen tegen elkaar in het strijd perk, maar dan krijgt het in de transferperiode al danig versterkte LISC (Koejaké) ook de beschik king over de oud-eredivisiespelers Roy Leysner, Wim Petrici en Victor Emanuelsson. Mercasol krijgt daardoor een flinke kluif aan zijn lager geklasseerde tegenstander want de formatie van trainer-coach Hennie Blom moet het nog zonder haar twee Amerikanen stellen. De duels beginnen om 18.30 u.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11