Moeizame overwinning van Wiersma op Clere Sovjet-atleten te sterk voor Amerika Vijf schakers geplaatst voor kandidatentoernooi Clubs: NOS en KNVB moeten water in wijn doen Koeperman kan damtitel wel vergeten Poolse equipe teruggetrokken van Paralympics Wereldrecord Bragina MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 SPORt DEN HAAG - In het geschil tussen de NOS en de KNVB over het uitzenden van repor- tageflitsen via radio (langs de lijn) en televisie (Studio Sport) is het standpunt van de 37 be talende verenigingen niet ge lijk. Zaterdagavond werd in de aktualiteitenrubriek Brandpunt van de KRO dui delijk dat een aantal vereni gingen er geen bezwaar tegen heeft dat verslaggevers van radio en televisie bij het begin van dit seizoen hun wedstrij den bijwonen en er tevens hun werk doen. Brandpunt heeft onder de 37 clubs een enquete gehouden over het geschil dat in wezen een financiële kwestie is. Uit de enquête kwam naar voren dat 12 van de clubs vinden dat alleen de NOS concessies dient te doen, maar 19 vereni gingen vinden dat beide par tijen water in de wijn moeten gooien. Dertien clubs meen den dat wanneer het contract, dat op 9 augustus afloopt, niet wordt verlengd, hun inkom sten zouden verminderen, op vallend was dat achttien clubs er van uitgingen dat op 22 au gustus, net als in voorgaande jaren reportages op radio en televisie zullen worden uitge zonden. Brandpunt onthulde dat al van vier clubs bekend was dat zij normaal verslaggeving zul-, len toelaten. Eén club (uit de eredivisie) wenste zijn naam niet genoemd te zien, de an dere drie zijn Groningen, Wil lem II en eredivisie nieuweling FC WV. De voor zitter van de Venlose club stelde dat het betaalde voetbal in het recreatiepatroon een functie heeft. „Dat moet zo blijven. Een deel van de be langstellenden komt naar de stadions, anderen luisteren naar de radio of kijken naar de televisie. Ik neem aan dat met WV meer clubs de overtui ging hebben dat de radio en tv hun werk moeten kunnen blijven doen. Ik herinner mij van vorig jaar dat de vereni gingen uit de eerste divisie er altijd over klaagden dat de NOS zo weinig belangstelling toonde voor hun wedstrijden. Zouden alle clubs nu plotse ling en-bloc dat standpunt verlaten en Langs de lyn en Studio-sport waar zij om heb ben gesmeekt, nu niet meer willen?" Willem II sloot zich bij de ge dachten van WV aan, mede onder de motivering dat be paalde groepen van de bevol king, bejaarden en gehandi capten, zouden worden tekort gedaan, wanneer zij hun in formatie via radio en televisie niet meer zouden krijgen. Uit een gesprek met FC Den Haags Herman Choufoer bleek dat hij ervan overtuigd is dat in de gesprekken een absolute pat-stelling is be reikt. Choufoer „Als er al be reidheid zou zijn de gesprek ken te hervatten dan zal dat dienen te gebeuren met an dere onderhandelaars. De huidige vertegenwoordigers hebben hun standpunten zo frequent naar voren gebracht dat er uit nieuwe besprekin gen met dezelfde mensen nauwelijks nog iets goeds te verwachten is". Vergelijkbare woorden sprak de voorzitter van Ajax', die niettemin meende dat er een oplossing kon en zou komen. Door de uitzending van Brandpunt werd duidelijk dat er sinds enkele dagen nog een andere zaak speelt, die KNVB en NOS niet dichter bij elkaar zal brengen. Bob Spaak, voorman van Studio Sport, heeft aan Feyenoord en Ajax per brief laten weten dat het onder de huidige omstandig heden niet te verwachten is dat er bij de wedstrijden uit de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker tv- reportages zullen worden ge maakt. Feyenoords' Van Zandvliet was zonder meer geïrriteerd door het schrijven van de heer Spaak. „Ook aan conflictsituaties zijn spelre gels verbonden en een daar van is dat in zo'n situatie geen nieuwe elementen moeten worden toegevoegd. Daardoor wordt het alleen maar moeilij ker om tot een vergelijk te komen". AMSTERDAM - Een erg zelfverze- punten achterstand, hoewel hij zelf kerde indruk maakt hij nog steeds waarschijnlijk ook niet zal hebben niet, Harm Wiersma. In de analyse- verwacht z'n titel te kunnen pro- ruimte geeft hij een paar keer longeren. schoorvoetend toe niet de beste. In de onderste regionen kwamen voortzetting te hebben gekozen, is Delhom en Agliardi eindelijk van telkens bezig met wel erg abstracte de "nul" af. Alleen Don Kandane speelplannen en wordt door Ton heeft nog geen punt veroverd. En ir uit dat de zichzelf beklagende verte- Sri-Lanka (het de resterende afgetroefd op het ziet er niet r gebied van de exactheid. voortdurend Nee, Harm Wiersma manifesteert genwoordiger zich op dit Elseviertoernooi om het oude Ceylon) daa wereldkampioenschap dammen veertien ronde nog in zal slagen, niet als de nieuwe titelhouder-in- Daarvoor is hij domweg veel te spé. Vertelt de ene dag dat hij niet zwak. bijster is gemotiveerd en de vol gende keer dat hij iedere partij De uitslagen van de partijen voor En dat deed de vierde ronde van het toernooi het wereldkampioenschap n de vierde ronde. Een wel zeer kostbare zege, want Rob dammen zijn: Clere pleegt maar zelden of nooit te Tsjegolev (Sov)-Marek (Tsj.)2-0; verliezen. De Nederlandse twee in dit toernooi wist in zijn laat- Verpoest (Bel)-Gantwarg (Sov) 0-2; Nimbi (Con}-Koeperman (Sov) 1-1 ste drie confrontaties met Wiersma Gentlerman (Isr)-Lepsic (Joe) 2-0; vry pro- Kandane (Sri Lanka)-Agliardi zoveel keren bleemloze deling te realiseren, (Mon) 0-2; Kuyken (Zwi)-Hisard r faalde ditmaal in de slotfase. (Fra) 2-0; Wiersma (Ned)-Clerk nisemarge. Totdat Wiersma de tijdnoodfase in slaagde de Am sterdammer te "beschwindelen' Hij noteerde z'n zetten niet Stand na de vierde ronde: 1/3. Wiersma, Tsjegolev en Gantwarg 7 pnt; 4/5. Kuyken en Smith 6; 6/8. taktische redenen Verpoest, Hisard en Nimbi 5; 9/12. :er, waarna de door Clere, Jansen, Koeperman en Ge- de klok opgejaagde Clere er in hoog ntlerman 4; 13/15. Zorn, Agliardi en tempo nog een serie zetten uitgooi- Marek 2; 16/17. Delhom en Lepsik de. Toen de vlaggen waren gevallen 2; 18. Kandane 0. bleek bij controle van arbiter Thom Nobbe dat er al 52 in plaats van de noodzakelijke, vijftig zetten w gespeeld. En net die 52e zet Clere bereikte nog wel de damlijn capituleerde al snel op overmacht. Wiersma bleef daardoor op gelijke wI hoogte met de Tus Tsjegolew die teM.Zijmaakten eerst in het eindspel de zwakke Tsjech Marek tot overgave dwong. ATLETIEK de Oostduitse atle- tiekkampioenschappen in Karl precies de verkeerde. Hij Marastadt hebben Elfie Zinn, ------ Qunhild Hoffmeister, Anita Weiss en Ulrike Klapezynski het wereld record op de 4 x 800 meter verbe- tijd van 7.54.2 ZEILEN - Na drie races in de Hor- SS karnjfioens cha p" heeft "h an s SW s t de eerste plaats in het algemeen klassement. Wüst won gisteren ch bij de leiders door de zo sterk begonnen Verpoest in een aanval-l spart ij terug te wyzen. De Belg J kwam nog wel tot een redelijke om- wedstrijden, singeling, maar gebruikte zoveel WIELRENNEN - Harm Ottenbros tijd, dat hij zich combinatief liet is gisteren winnaar geworden van In een stand overigens de profronde van 's Heerenhoek. hem beduidend minder I^e oud-wereldkampioen versloeg in de eindsprint zijn medevluchters Piet van katwijk en Jos Schipper. TENNIS - Door een overwinning van Panatta in het derde enkelspel heeft Italië zaterdag in Londen een niet meer in te halen voorsprong van 3-1 op Groot-Brittannië geno- grove middelen af dat hy strate- men in de finale, Europese z k Rob Clere maakte het Harm Wiersma bijzonder lastig. In de tijdnood fase ging hij evenwel in de fout en verloor. TORONTO - Behalve door een voortreffelijk draaiende Neder landse ploeg (22 gouden medail les in vier dagen) worden de Olympische Spelen voor ge handicapten in Toronto duide lijk beheerst door de politiek. Door het deelnemen van Zuid-Afrika had een aantal lan den zich kort voor het begin van de Spelen teruggetrokken. Za terdag deelde ook de Poolse ploeg mee, dat zij van verdere deelneming afzag. De Polen, die met Nederland de zwemnum- mers beheersen, veroverden tot nog toe 37 medailles. Aanvan kelijk zou de Poolse ploeg in Toronto blijven en verder onder protest deelnemen, maar zater dagavond werd besloten de ploeg terug te trekken. Ook individueel laten deelne mers blijken het niet eens te zijn met de politieke inmenging in deze "Paralympics." De Austra lische discuswerper Eric Rus sell, die goud won in zijn klasse met een worp van 27,15 meter, weigerde zijn medaille in ont vangst te nemen. De Nederlandse ploeg gaat in middels rustig door met "goud- delving", die al op de eerste dag van de Spelen werd ingezet. Za terdag werden elf medailles aan het totaal toegevoegd. De zwemploeg nam daarvan negen voor zijn rekening (zes gouden, twee zilveren en één bronzen). Marijke Ruiter uit Amsterdam won goud op de 3x50 meter wis selslag, een afstand waarop Ri- kie Adelerhof zich naar de derde plaats zwom. Marijke Ruiter werd ook eerste in haar klasse op de 100 meter vrije slag en had een belangrijk aandeel in twee gouden medailles van estafetteploegen. De jongen- sploeg op de 3x50 wisselslag behaalde zilver. Een tweede plaats was er ook, zeer verras sénd, voor Henk Legebeke (Raalte) op de 3x50 meter wis selslag persoonlijk, een afstand waarop er voor'Lida ter Beek een gouden medaille was. Atleet Ruud Broeckhuysen werd winnaar van de vijfkamp. Na zijn eerste plaatsen bij het speerwerpen, verspringen en de 100 meter kon hem de eind zege al bijna niet meer ontgaan en derde plaatsen op de 100 me ter zwemmen en het kogelsto ten waren dan ook voldoende voor een eerste plaats in de to taalstand met 4955,0 punten. De tweede plaats was voor de Fin Jaaskelainen (4742,5) en de derde voor de Canadees Facey met 4222,5 punten. De boogschutters behaalden brons .in de landen wedstrijd achter de Verenigde Staten en België. Individueel was er meer succes. Hans Pimmelaar (Rid derkerk) werd winnaar in zijn klasse met 2126 punten, het geen tevens een nieuw wereld record betekende. De basketploeg leed zyn eerste nederlaag. Na overwinningen op Mexico en Italië was verlies tegen Wereld-, Europees-, en Olympisch kampioen Israël onvermijdelijk. Tot vijf minu ten na de rust kon de Oranje- ploeg bijblijven (25-29), maar daarna bewees Hagai zijn klasse en bezorgde zijn ploeg een voorsprong van tien punten (41-31). Nederlan had hierop geen atntwoord en verloor uit eindelijk met 43-oe/. Nederland bezet nu de tweede plaats in groep a achter het ongeslagen Israël. In de stromende regen werden er gisteren opnieuw uitste kende prestaties geleverd. De Utrechtenaar Ruud Broeck huysen won het hoogspringen met 1.70 meter en verbeterde daarmee het wereldrecord van de Pool Krauz met wtintig cen timeter. De gouden medaille op het onderdeel speerwerpen was voor Jozef Wijers. die Overspeeld Zoals verwacht viel ook Michel Hi sard weg uit de kopgroep. De Franse grootmeester brak de aan- i Andreas Kuyken met zulk gisch volkomen werd overspeeld. het toernooi om de Daviscup. Kuyken staat nu een punt achter op Panatta versloeg Taylor niet 3-6, de "grote drie", evenals Carl Smith. 6-2, 6-4, 6-4. Hij dreigde door Hans Jansen a WIELRENNEN - Henk Boom de eindsprint versloeg hij Gerrie i Gerwen en Arie Hassink. het bord te wei-den geveegd Toen heeft zaterdag de Ronde de Nederlandse invaller zn linker Achterhoek de eerste van de vleugel verwaarloosde en op rechts naj aars-klassiekers gewonnen. In tot een tot mislukken gedoemde aanval besloot, keerden de kansen Jansen bood nog taai verzet, maar Smith bewees meer te kunnen dan alleen maar verdedigen en maakte het na tal van afwikkelingen via een bekende motiefwinst uit. Dat verzuimde ir. Iser Koeperman. Z'n aanvalspartij mondde via een originele manoeuvre tenslotte uit in een winnende overmachtsein dspel, al stonden er in totaal drie dammen op het bord. De wereld kampioen verslapte echter één moment en daar profiteerde de Congolees Fidéle Nimbi dankbaar van, Koeperman heeft nu al driel EDINBURGH - De twee Nieuwzee- landLse middenafstandlopers John de Walker (foto) en Rod Dixon hebben volgens hun zeggen van de Ameri kaanse ITA-profatletiekgroep een aanbieding gehad. Alleen voor het ondertekenen van een contract zouden de twee lopers elk een be- I drag van 250.000 dollar (ongeveer 625.000 gulden) ontvangen. Walker, die in Montreal de 1500 meter won weigerde elk commentaar. Rod Dixon, die als vierde op de vijfki- \lometer eindigde, verklaarde: ,Jk word alleen prof wanneer ook John Walker zijn amateurstatus opgeeft. Het aanbod is zeer aantrekkelijk. Ik ben nu 26 jaar en het is zeer de vraag of ik over vier jaar in Moskou [nog aan de Spelen kati deelnemen. Als ik prof word dan wil ik finan cieel het maximum er uit halen". BIEL - Na de twee interzonale schaaktoernooien, die de afgelopen maanden in respectievelijk Manilla en Biel zijn gespeeld, hebben vyf spelers zich verzekerd van een plaats in het kandidatentoernooi, den in het kandidatentoernooi heeft geplaatst, wordt gecomple teerd met de verliezende finalist van het voorgaande kandidaten toernooi - de Rus Viktor Kortsjnoj - de oud-wereldkampioen, de dat begin 1977 als kwartfinales met Amerikaan Robert Fischer. Nu het r tweekampen van start zal gaan. De winnaar van het kandidaten toernooi krijgt van de internatio nale schaakfederatie (FIDE) het recht de huidige wereldkampioen, de Rus Anatoli Karpov (25), uit te dagen voor een tweekamp, met als inzet de wereldtitel. Het eerste interzonale toernooi, van 12 juni tot 8 juli in Manilla gehou den, werd geworinen door de Brazi liaan Henrique Mecking, die in 1973 ook een gelijk toernooi op zijn naam had gebracht. Met Mecking gingen de Tsjech Vlastimil Hort en de Rus Lew Poloeg^jevski over naar het kandidatentoernooi, aan gezien zij in Manilla als tweede en derde eindigden. In Biel werd van 12 juli tot 8 augustus het tweede in terzonale toernooi gehouden, dat werd gewonnen door de Deen Bent Larsen. Drie spelers - de oud- wereldkampioenen Michael Tal en Tigran Petrosjan uit de Sovjet-Unie en de Hongaar Lajos Portisch - ein digden een half punt achter Larsen gedeeld tweede, zodat een beslis- singsdriekamp aan het eind van dit jaar moet uitmaken welke twee spelers hun plaatsen in het kandi datentoernooi kunnen opeisen. Het zestal, dat zich via de interzo nale toernooien voor de wedstrij- onwaarschijnlijk is dat Fischer boit nog in FIDE-verband achter de ta fel verschijnt, wordt - indien de Amerikaan verstek laat gaan - zijn plaats toebedeeld aan één der ver liezende halve finalisten uit het kandidatentoernooi van 1973. In dat verband komt één van twee oud-wereldkampioenen Tigran Pe trosjan en Boris Spasski - in aan merking. Indien Petrosjan zich via de beslissingsdriekamp, ontstaan door het gelijk eindigen in Biel, voor het kandidatentoernooi weet te plaatsen, zal Boris Spasski bij verstek van Fischer, in de hoeda nigheid van verliezend halve fina list van 1973, in 1977 direkt tot het kandidatentoernooi worden toege laten. De Joegoslaaf Ivan Nemet heeft volgens de verwachtingen het 7e Reinbouwschaaktoernooi gewon nen. Hij kreeg in de zaterdag ge speelde laatste ronde na 7 zetten remise aangeboden van zijn West- duitse tegenstander Klaus Woc- kenfuss. Hij nam dit aanbod aan en wist zich meteen winnaar van het toernooi. Behalve de titel open schaakkampioen van Nederland leverde dit feit hem een eerste prijs 2000 gulden. Nemet, die 33 worden benoemd tot meester. Hij heeft daarvoor de resultaten op zak. Vorig jaar had Nemet namelijk een erg succesvol jaar in zijn land. Hij won toen twee toernooien en werd bovendien in een ander toernooi gedeeld eerste. De Nederlandse meester Hans Ree WASHINGTON - De Sovjet-Unie heeft de veertiende landenwed- strijd tegen de dames- en heren at- letiekploeg van de Verenigde Sta ten die in Washington werd gehou den, met ruim verschil gewonnen: 211-157 punten. Het was de tiende keer in veertien ontmoetingen dat de Russen zich de sterksten toon den. Drie maal won de ploeg van de Verenigde Staten en één duel ein digde onbeslist. In het College Park van Washing ton bleek niets van „Olympische vermoeidheid". In de tweedaagse wedstrijd werden talrijke toppres taties geleverd met als hoogtepun ten het wereldrecord op de 3000 meter van Ljoedmilla Bragina en het wereldrecord van de Russische 4 x 440 yards ploeg (dames). Ljoedmilla Bragina, de Olympi sche 1500 meter kampioene van München en vijfde op deze afstand in Montreal, plaatste zich weer op de wereldrecordlijsten met een voor dames nauwelijks voor moge lijk gehouden 3000 meter tijd van 8.27.12. De Russin was ruim 18 se conden sneller dan de Noorse Grete Waitz, die op 21 juni 8.45.4 was gekomen Oslo tot Dwight Stones, die deze week zijn wereldrecord verbeterde, moest i wedstrijd tegen Rusland genoegen nemen met een vierde plaats. Laatste moment Ljoedmilla Bragina stond i spronkelijk niet opgesteld voo: 3000 meter. Pas op het laatste pakte alleen de tweede prijs door ment werd zij in de ploeg gezet Jan van Reek uit Leiden geen kans te geven. Wockenfuss deelt met de Joegoslavische meester Rukavina, die Bert Enklaar versloeg, de derde 'plaats, p- Tatjanka Kasakina, die met Raisa Katijoekova zou starten. In de van München in 10,20 seconden zijn meerdere erkennen in Steve or- Riddick (10,15), die in Montreal de de slotloper van de Amerikaanse 4 x lo- 100 meter ploeg was. Op de dubbele afstand overheersten de Amerika nen volledig. Millard Hampton, de zilveren medaillewinnaar van Mon- Barendse uit Leiderdorp en Smout kova begon 3000 meter werden de twee treal, kwam als eerste over de qind- Amerikaanse atletes Francie Lar- streep in 20,70, Steve Riddick fi- rieu en Terry Anderson al na 300 nishte ééntiende later. Borzov meter „losgelopen". Raisa Katijoe- kwam niet^aan de start. Bij de da- geweldig tempo Tatjana Prorotsjenko uit Leiden boekten in de laatste en hield de vaart erin tot de laatste de 100 meter (11,40) ook de dubbele ronde winst. Barendse versloeg de ronde. Toen sprintte Bragina haar afstand in 23,00. De 4 x 100 meter Belg demoulin en Smout trok een lang gevecht met de Amstel- vener Rietveld aan het langste eind. De Leidenaar Schüring ging ten i liep nog bijna honderd estafette leverde zowel bij de da mes als heren klassetijden op. De Russische dames zorgden met 42,93 zelfs voor een nieuw nationaal record. Het oude was een week te- Montreal gevestigd toen voorbij meter van haar weg. Met 8.41,77 bleef Katijoekova ook nog ruim onder het oude wereldrecord. Lar- w rieu kwam binnen na 8.54,95 en onder tegen de Amsterdammer Anderson na 9.33,20. Dieks. In de reservegroep slaagde Het tweede wereldrecord kwam op de Russinnen met 43.09 derde Charles Kuijpers uit Leiden er niet naam van Svetlana Styrkina, Inta den achter resp. Oost- en West- in om koploper Renet uit Geleen Klimovitsja, Ngtalia Sokolova - - klein te krijgen. Het werd remise, hetgeen een tweede plaats voor Kuijpers opleverde. Ook Osse- Russische kwartet was daarmee 'dubbelkampioen seconde sneller dan Duitsland. Nadesja Iljina, die op de in Europa weinig gelopen 4 x 440 yards een tijd van 3.29.06 realiseerden. Het Tatjana Kazankina, de Olympische de laatste ronde tegen respectieve- Westduits viertal, dat vorig jaar i lijk Van Berkel uit Wageningen t Kemper uit Dordrecht voor in het klassement te vinden. Tolenaar scoorde op de valreep nog een vol punt tegen de Delftenaar Ter Veen. In de tienkampen bleek er voor de 'Leidenaar Walter met een score van ontmoeting met de Verenigde Staten in Durham 3.30.3 liep. op de 800 1500 meter, startte in Washington alleen op de 1500 meter. Zij won die afstand in 4.00.3, Raisa Katjoekova pakte de tweede plaats in 4.04.61. Sprint Van uitstekend gehalte waren ook de tijden die op de sprint werden gemaakt. Op de 100 meter moest Valeri Borzov, de dubbelkampioen Gerassimova moest met 1.57.50 Ook de 800 meter leverde een eerste en een tweede plaats voor de Sovjet-Unie op. Oud- vereldrecordhoudster Valentina i met i echter haar meerdere erkennen in landgenote Tatjana Providosjina (1.57.00). Madeline Manning-Jack son, de Olympische kampioene van Mexico-stad die in Montreal in de halve finales werd uitgeschakeld, eindigde als derde, maar haar 1.57.90 betekende wel een nieuw Amerikaans record. Dwight Stones moest drie dagen na zijn recordsprong over 2,32 meter, bij het hoogspringen genoegen nemen met de vierde plaats. De Russen Senjoekov en Boedalov werden resp. eerste en tweede met 2,21 m, Bill Jankunis die in Mon treal na 2,14 meter werd uitgescha keld, sprong nu 2,18 meter, even hoog als Stones, die echter meer pogingen verbruikte. Niet te verslaan De Olympische kampioenen Mac Wilkins en Edwin Mozes bleken niet te verslaan. Wilkins won het discuswerpen met 66,20 m en Mo zes liep de 400 meter horden in 48,55 seconden. Bij het kogelslin geren nam Alexander Spiridonov revanche op landgenoot Joeri Se- dyk. Het verschil tussen de twee Russen was zeer gering: 78,00 - 77,90 m. De drievoudige Olympi sche kampioen hinkstapspringen, Viktor Sanejev, passeerde opnieuw de 17,00 meter grens. Na zijn win nende 17,29 m van Montreal liet Sanejev nu 17,02 m opnemen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10