Geen vergunning voor gif Roland Holst: onnederlands Reders melden al orders voor 300 miljoen Zeshonderd vissers alsnog vervolgd Buitenom Binnendoor Kans op gerechtelijk onderzoek in Tielse fabriek Groente goedkoper ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Veel gebruik subsidie ROTTERDAM (SP) De Neder landse reders lijken in flinke mate gebruik te gaan maken van de subsi dieregeling die de regering voor steun aan scheepvaart en scheepsbouw heeft ontworpen. Kustvaartreders hebben al voor 300 miljoen gulden aanorders aangemeld, en van de grote vaart-reders is daarboven nog voor een bedrag van een tot anderhalf Molukker kan Indonesiër worden DEN HAAG (SP) „Bij wijze van gunst" heeft de Indonesische regering het mogelijk gemaakt dat staatsloze Molukkers gemakkelijk weer Indo nesiër kunnen worden. De Indonesische ambassade heeft dit gisteren bekend gemaakt. Deze re geling is vooral van belang voor Zuid Molukkers die na.ar hun land van herkomst willen terugkeren. Voor Molukkers die de Nederlandse nationaliteit hebben aangenomen geldt het Indonesische „aanbod" niet. miljard aan nieuwbouw voor de Ne derlandse werven te verwachten. Daarmee zullen de lege hellingen in ons land echter slechts gedeeltelijk gevuld kunnen worden. Eerder had de Koninklijke Neder landse Reders Vereniging (KNRV), na een peiling onder de rederijen, be rekend dat er ongeveer voor een to taal aan twee miljard gulden aan grote-vaartschepen besteld zou kun nen worden in het kader van de re geling. Maar die verwachting was ge baseerd op een regeling voor een pe riode Van vijf jaar. Intussen heeft de regering echter bepaald dat de sub sidieregeling maar twee jaar geldt. Dat komt de werven beter uit, die op korte termijn veel orders nodig heb ben. ONTSNAPT VUGT (ANP) De 22-jarige M. K. en de 21-jarige P. de J. zijn gis termogen ontsnapt uit de gevangenis „Nieuw Vossenveld" in Vugt (Noord-Brabant). Een onmiddellijk na de ontsnapping ingesteld onder zoek van de gemeentepolitie van Vug en de Rijkspolitie in het district Den Bosch heeft tot nu toe nog geen re sultaat opgeleverd. De dertienjarige Marokkaanse Khadja Elbaz, die door haar moeder werd geïdentificeerd, is het slachtoffer van de koffer- moord in Breda. Meisje (13) slachtoffer van de koffermoord BREDA (ANP) Het slachtof fer van de Bredase koffermoord is geïdentificeerd als de 13-jarige Ma rokkaanse Khadja Elbaz uit Ville- juif bij Parijs. De moeder en een zusje van het in Csablanca geboren meisje herkenden haar aan de hand van de foto, die de politie deze week in handen kreeg, en aan de kle dingstukken. De Bredase politie heeft de identiteit van het meisje gisteravond bekend gemaakt. Uit verklaringen van de familie is gebleken, dat Khadja op 15 januari van dit Jaar thuis is weggelopen, toen haar ouders op vakantie in Marokko waren. Op 18 februari is zij, aldus is gebleken bij de Koninklijke- Marechaussee in Rozendaal, samen met een vriendin over de grens ge zet, omdat het tweetal geen midde len van bestaan had. Kadja is toen samen met dit vriendinnetje Che- riffa Bouaziz, naar ViUejuif terug gekeerd, maar dezelfde dag weer verdwenen omdat haar ouders nog niet thuis bleken. In april deed de moeder aangifte van vermissing bij de Franse po litie. De Bredase politie verzoekt dege nen die een van de beide meisjes in ons land gezien hebben en vraagt hn contact op te nm. Tlefoo 076—122144. Het signalement van Kadja El bas was, lengte 1.60 m., blauwe spijkerbroek, een rode trui met le ren elleboogstukken, een blauwe blouse, donkerkleurige panty, blau we sjaal, halflang donkerbruin haar, een opvallend kleine maat schoenen. ARNHEM (ANP, SP) Het Tiel se chemische bedrijf Verduyt, waar vorige week een wolk van het uiterst giftige natriumarseniet uit een ke tel ontsnapte, had voor het werken met een dergelijke stof geen hin derwetvergunning. Zowel de ar beidsinspectie, als de provinciale in spectie waren van een en ander op de hoogte, maar lieten de verwer king oogluikend toe, omdat het be drijf wellicht in de naaste toekomst zou verhuizen. Dit is voorlopig het enige resul taat van het onderzoek dat de Arn hemse officiër van Justitie, mr. F. Th. Boerwinkel, op verzoek van en kele omwonenden direct na het on geluk is begonnen. Na de eerste verhoren van direc tie en enkele werknemers is het hem, zo verklaarde hij gistermiddag, nog steeds niet duidelijk geworden hoe het natriumarseniet uit de ke tel heeft kunnen ontsnappen. In theorie was de, temperatuur in de mengketel daarvoor nog te laag. Maar met één van de betrokken che mici moet echter nog gepraat wor den. De kans is groot dat Boerwinkel een gerechtelijk vooronderzoek zal openen, waarbij de rechter commis saris van Arnhem dient te worden ingeschakeld. Dit onderzoek zal op heldering moeten geven over de in structie, die de staf van het be drijf de werknemers in de fabriek heeft gegeven. Duidelijk moet voorts worden in hoeverre een reeds ont dekte fout ('bij het mengen van de grondstoffen is vergeten de schui ven op de ketel te plaatsen) tot de ontnsapping heeft bijgedragen. Daarover kon gistermiddag nog niets met zekerheid worden gezegd. Er zijn in Nederland overigens tenminste een twaalftal chemische bedrijven, die het geruchtmakende onkruidbestrijdingsmiddel 2, 4, 5-T op de markt brengen. In tegenstel ling tot wat van veel kanten tot nu toe werd aangenomen, wordt het omstreden herbicide zelfs in ons land nog wel degelijk geproduceerd. Zoals bekend werd de recente gif ramp in Italië veroorzaakt door een fout in de produktie van het herbi cide, 2, 4, 5-T, waardoor het uiterst giftige dioxine vrij kwam. Een soortgelijk voorval deed zich enige jaren geleden voor bij Philips Du- phar in Amsterdam. Noch in Italië, noch bij Philips Duphar, heeft men indertijd een manier gevonden om dit dioxine af te breken. Tenminste twee bedrijven produ ceren het herbicide 2, 4, 5-T. Eén daarvan is Voorbraak in Rijsbergen, die het bestrijdingsmiddel al dertig jaar fabriceert. Andere bedrijven importeren het middel uit onder meer België en Duitsland. Het herbicide 2, 4, 5-T wordt spe ciaal gebruikt als bestrijdingsmid del tegen zogenaamde verhoute ge wassen, zoals struiken en bomen, 't Wordt onder meer toegepast voor 't vrijhouden van brandgangen in bossen en voor het verdelgen van braamstruiken, een zeer hardnekkig Het 2, 4, 5-T werd in de Tweede Wereldoorlog in Amerika onwik- keld, aanvankelijk ten behoeve van de landbouw. In 1949 kwam het in de handel, aanvankelijk voor vreed zame doeleinden. Maar in het begin van de jaren zestig begon dit herbi cide "in de mode" te komen als ont- bladeringsmiddel in Vietnam. Voor zover bekend werd er geen diepgaand onderzoek ingesteld naar de mogelijke schadelijkheid van dit herbicide voor de mens. Dit ge beurde zelfs niet nadat in 1957 een rapport werd gepubliceerd over li chamelijke en geestelijke aandoe ningen bij arbeiders in een Duit/se 2, 4, 5-T-fabriek. Deze aandoenin gen werden in dat rapport toege schreven aan de stof dioxine, dat bij het produktieproces vrijkomt. Een soortgelijk geval, dat zich bij Dow Chemical in Amerika voor deed, was in 1965 voor het Natio naal Kankerinstituut van de Ver enigde Staten aanleiding opdracht te geven een onderzoek in te stellen naaar het herbicide. De resultaten daarvan begonnen in 1969 uit te lekken, hoewel het reeds in 1968 vol tooid was. In april 1970 leidde dit tot een verbod op het gebruik van 2, 4, 5-T voor de meeste doeleinden in Ame rika. Dit verbod werd door Dow en anderen vergeefs aangevochten. Uit Vietnam waren al in 1967 ge ruchten gekomen over een flinke stijging van het percentage mis vormd geboren kinderen in gebie den, waar royaal ontbladerd was met 2. 4. 5-T. Pas in 1970 werd het herbicide ook in Vietnam verboden. Wegens overtreding beperkende maatregelen overheid DEN HAAG (ANP) De ruim zes honderd vissers van de Nederlandse platvisvloot, die vorig jaar wegens overschrijding van de vangstbeper kende maatregelen een proces-ver baal kregen, worden alsnog vervolgd. Dit heeft de advocaat-gereraal van het Haagse gerechtshof mr. Bos gis termiddag bekendgemaakt. Omdat het om een overtreding van vorig jaar gaat, is besloten deze af te doen door middel van transactie. De betrokken vissers zullen boetes moeten betalen, variërend van f 500 tot f 1.000. Hiervoor krijgen zij bin nenkort een acceptgirokaart toege stuurd. Betalen de vissers de ge vraagde geldsom niet, dan zullen zij voor de rechter moeten verschijnen. De ruim 800 processen-verbaal, die in totaal tegen de zeshonderd vissers waren opgemaakt hebben voor afdoe ning moeten wachten op een ant woord aan 't Europese Hof in Luxem burg op de vraag of Nederland bin nen EEG-verband eigenlijk wel ge- DEN HAAG (ANP) De veiling- prijzen van een aantal groenten zijn deze week iets gedaald. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau v. d. Tuinbouwveilingen. Woens dag constateerde het bureau voor een aantal produkten al een lichte prijsdaling, die zich de rest van de week handhaafde. De prijzen van een aantal groenten daalden sinds woens dag nog verder. Prinsesseboontjes werden ruim een gulden p. kg goedkoper, terwijl voor snijbonen f 1,50 minder betaald wordt. De bloemkool steeg echter nog ver in prijs. Kostte een bloemkool vo rige week op de veiling nog f 1,73, gisteren werd daar al weer ruim twee gulden voor betaald. rechtigd was een beperkende maat- meer om de vervolging van de oude regel voor de visserij te nemen. Het zaken voort te zetten", aldus mr. Bos hof in Luxumburg heeft onlangs de De overtreders van de maatregelen Nederlandse overheid in het gelijk voor tong, na 1 december 1975, onge- gesteld. veer twintig tot dertig vissers, zullen „Er was toen geen enkel beletsel volgens mr. Bos niet op de clementie hoeven te rekenen, die ten aanzien er dit jaar nog geen processen-ver van de zeshonderd vissers betracht baal opgemaakt wegens overschrijdin wordt. Vissers die dit jaar de vangst- gen van de vangstbeperkende maat- beperkende maatregelen overtreden regelen aldus Bot, echter wel voor het zullen volgens hem aanzienlijk stren- weigeren om opgave te doen van de ger aangepakt worden. Tot nu toe zijn vangst. Brandend Bij China in 1976 past deze reactie al een heel stuk minder. Misschien stuiten we hier wel op een vuistregel uit de praktijk ge boren. Hoe groter de achterstand van een land (achterstand tot De laatste medaille is uitgereikt, de meest mismoedig makende tussenstand van behaald ereme taal is gepubliceerd, de laatste liters blakend bloed zijn voorlopig aan de atleten toegediend. We hebben Trinidad en Tobago definitief voor moeten laten gaan. óns, maar a.u.b. zonder het waarde-oordeel)hoe gemakke lijker we van slachtoffers dui zend- of tienduizendtallen maken. Waarschijnlijk speelt voor Chi na nu weer heel sterk mee dat het bij een ramp is betrokken die met vele nullen wordt beschreven. Het geeft allemaal niet meer. Er rest nu nog slechts één brandende -vraag: is er leven op aarde mogelijk na de Olympische Spelen? Aardbeving (2) Aardbeving (1) Volgens bekwame sinologen (dat zijn mensen die gestudeerd hebben op China, Chinees en de Chinezen), speelt er bij de leiders )ok de nodige angst tussendoor We nemen het die Chinezen eigenlijk een beetje kwalijk dat ze onze hulp niet accepteren. Ons medelijden is groot, ook met dit immense en vaak zo moeilijk voor ons te catalogiseren volk. Maar één ding, zo vinden wij tenminste, moeten ze toch wel doen. Als wij aanbieden om enige nood te leni gen, dan moet zo iets worden aanvaard. Immers, goedgeefsheid en charitas veronderstellen twee punten, waartussen een rechte lijn van welbevinden: de gever en dat de mensen op het eindeloze platteland met zijn hardnekkige tradities, de oude boeken en de overlevering raadplegen. Natuur rampen en met name aardbevin gen zijn in het oude China altijd gezien als voorbodes van verande ringen in de dynastieën. De overlevering en het geloof zijn twee takken aan dezelfde boom, diepgeworteld in de grond van China. Mao is daarbij nog maar een jong en kwetsbaar twijgje te noemen. de ontvanger. Maar de Chinezen zeggen neen. Neen tegen Japan en neen tegen Kleur met je bloedplasma en je wollen Het heeft misschien een beetje Is het een voorbeeld van- opper- it". Wij, het volk, het geloof in je juist ais de trieste beelden van Mao dat zich aan ons allen mee- taar-kamp op het televisiejournaal Toen de voorlaatste generatie langzamerhand tijd wordt voor een kleuren-tv? Ik ga er voor HBS-ers nog school ging leerde die trouwhartig, maar zonder lopig maar vanuit dat het iets dergelijks is en ik ben bereid om matigheid van goedgeorganiseer de boze goden, door overstromin gen en hongersnood werd getrof- die andere mensen die wél een kleuren-tv hebben en dié 'n lichte wrevel niet kunnen onderdrukken wees dan met een afgekloven stok op de kaart van Asien (onveran derd van Duitse makelij) en andere rampgebied komen alleen maar zwart-wit zijn. Hebben we daarvoor onze dure geld betaald, bruigrijs_zwart waar men onge veer de Jang-tse-Kiang kon ver lasten met de afbetaling om Se- veso, Peking, Soweto te zien met moeden. Getallen kwamen er ook aan te pas; die hongersnoden eis- de ogen van een kleurenblinde? Juist bij rampspoed, moord en doden. O. zeiden we dan. de mens en zijn techniek. Het zou ons tot nadenken moe gen als ons dergelijke sombere berichten uit Bangla Desj of India bereiken. een generatie of vijf verder dan toch nog een beetje hoop HAN MULDER "Prins der dichters" op 88-jarige leeftijd overleden Adriaan Roland Holst BERGEN "Den dichter vaart tus- sohen twee stromen" schreef Hui- zinga en als er iemand is geweest op wie dat van toepassing was, dan is het de donderdagnacht overleden "prins der dichters" Adriaan Roland Holst. On-nederlands, in de zin van groot en belangrijk, voortdurend door drongen van een gevoel van eenzaam heid, als een voor iedereen onont koombaar lot. Een man met aan de ene kant een groot realiteitsbe sef en aan de andere kant zijn "Ely sisch verlangen", dat als zijn pro- gezien moeten worden. Het zoeken naar een paradijs, naar het verblijf der gelukzaligen, het streven naar harmonie en rust. "De strijd op leven en dood tusschen vlees en ziel, vlam en hout, de strijd die de wereld haar eenige duurzaa- nie zin geeft", zoals hij zelf ooit eens schreef. Hij wist daar op een zeer oorspronkelijke en indringende ma nier vorm aan te geven, echter zon der, zoals bij iemand van zijn genera tie voor de hand kan liggen, dit verlangen in een religieus verband te brengen. Grote invloed op zijn werk hadden zijn reizen naar Griekenland (Troje), Ierland, Schotland en En geland, waar hij in contact kwam met de voedingsbodem van oermo- tieven en thema's uilt de Griekse en Keltische mythologie, waarmee hij al eerder nad kennis gemaakt tijdens zijn studie geschiedenis en literatuur wetenschappen in Lausanne. Plaat sen waar hij greep probeerde te krij gen op dat "alles bepalende", dat anderen over het hoofd zagen en dat hij projecteerde op zijn "eiland", de zee, de golven en het vuur. Het maakte hem tot de enige echte neo- romanticus en symbolist, die de Ne derlandse letterkunde heeft gekend. Zwak kind Roland Holst werd in Amsterdam geboren en werd met name in zijn jeugd doorlopend door ziekte gehin derd. Janie, zoals hij later dooa- zijn vrienden werd genoemd, was een zwak kind". „Normaal" werk werd voor hem bijvoorbaat uitgesloten. Hij werd door zijn vermogende fa milie naar het buitenland gestuurd en verder door hen onderhouden. Hij studeerde in Zwitserland en En geland en woonde enige tijd in Pa rijs. Na een kort verblijf in Blari- cum, vestigde hij zich in een huis in Bergen, dat uitzag op zee. Hij maakte zijn debuut met enkele ge dichten in 1908. Over het begin van zijn schrijvers schap doet een aardige anecdote de ronde. Hij zou eens tijdens een be zoek aan zijn tante, de schrijfster Henriëtte Roland Holst-van der Schalk enkele van haar socialisti sche verzen hebben gelezen.. Hij be schouwde die niet alleen vanwegen zijn scepsis ten opzichte van het so cialisme, maar ook door de stijl en vorm, als matig. "Ik kan dat beter", zou hij gezegd hebben kort daarop de daad bij het woord voegend. Roland Holst schreef geen eenvou- dge poëzie. Hij maakte zijn gedichten echter deels zelf meer toegankelijk door een aantal heldere essay's, die dezelfde thematiek behandelen. Tijdens zijn leven werd hij regel matig onderscheiden. Hij werd offi cier in de orde van Oranje Nassau en Commandeur in de orde van Leo pold II en ontving de P.C. Hooftprijs en de Staatsprijs voor Nederlandse Letterkunde voor zijn gehele werk. Vrouwen Gedurende zes jaar was hij redac teur van het literaire tijdschrift "De Gids". Tijdens de oorlog was hij ac tief in het kunstenaarsverzet. Vrou wen speelden een belangrijke rol in zijn leven; tot een huwelijk kwam het echter nooit. Als hoogtepunt in zijn werk moet "Een wintei' aan zee" gezien wor den, terwijl van zijn verhalen proza met name' "Cuchulain van Mher- hevna" en ,,Deirdre en de zonen van Usnach" bekend zijn. Tot vlak voor zijn dood bleef Roland Holst publiceren in het tijdschrift "Tirade". Veelal poëzie, maar ook enkele terug blikken op zijn leven met schrijvers als Bloem en Gorter, die hij als zijn enige vrienden beschouwde. De angst voor de dood, die regelmatig uit het werk van Bloem sprak, heeft hij nooit gedeeld en kwam hem vreemd voor". Zijn letterkundige erfenis wordt ter beschikking gesteld aan het Let terkundig Museum in Den Haag, de opbrengsten van nieuwe (her) uit gaven van zijn werk komen ten goed aan het fonds dat hij op zijn zeven tigste verjaardag stichtte en dat zijn naam draagt. Hieruit wordt ma teriële hulp aangeboden aan kunste naars uit Bergen. Adriaan Roland Holst stierf uiteindelijk in een bejaar dentehuis, nabij zijn eigen woning. Hij werd 88 jaar en wordt volgen de week in stilte begraven. ION VAN BRUSSEL.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7