'Leiden moet zorgen voor woningbouw' Op de fiets door T.& agenda Opdracht Leids circulatieplan Burgemeester Detmers: Onverstandig van Westerterp Duinrell decor voor „Op losse droeven ZEKERHEID OVER TELEVISIEMAST SANDER VAN MARION VLOT OP ORGEL ZOETERWOUDE „In overeenstemming met de Verstedelij kings nota en de mening van de provincie vinden wij dat Zoeterwoude recreatief en op industrieel gebied zijn steen tje in de regio moet bijdragen. Leiderdorp en Leiden moeten, op grond van uit 1956 date rende afspraken, voor woningbouw zorgen", aldus burgemeester Detmers van Zoeter woude, die bepaald niet gelukkig is met de onlangs gedane uitspraken van de Leider- dorpse wethouder Drenth. Deze laatste namelijk stelde zich op het standpunt dat Leiderdorp na het bereiken van een inwonertal van 25.000 „vol" is en dat daarna andere gemeenten maar eens moeten zorgen voor woningbouw. Als mogelijke bouwlokatie zag hij een strook grond langs de spoorlijn in Zoeterwoude die de dorpskern en de kern aan de Hoge Rijndijk zou moeten verbinden. „Drenth wordt kennelijk niet ge hinderd door een overdaad aan ken nis van zaken, aldus de Zoeterwoud- se burgemeester. „Sinds 1956 zijn wij bezig ons te ontplooien op recreatief en industrieel gebied. Het industrie-, gebied „De Grote Polder" is daarvan een goed voorbeeld. De recreatie moest komen i-n het gebied tussen Kanaal en Rijksweg 4 dat nu Leids grondgebied is". Detmers is zich overigens terdege bewust van de moeilijkheden, waarin de werknemers van de in Zoeter woude gevestigde industrie komen. „Ik weet dat er van Botterdam en Amsterdam af naar Zoeterwoude ge pendeld wordt en dat is voor die mensen allesbehalve plezierig. Ik meen dat er hier in de regio een oplossing gevonden moet worden. Burgemeester Detmers heeft nog geen lokatie op het oog: „We moe ten ons houden aan wat er in de Jan Bos uit Leiderdorp trekt met dertien andere fietsers door Ame rika. Vandaag de vierde afleve ring van zijn ervaringen. WICHITA De Rocky Moun tains worden beschouwd als het zwaarste deel van de tocht: hoge bergen en hoge temperaturen, scherpe bochten en scherpe ste nen op de weg. Het bleek allemaal wel mee te vallen. De bergpassen waren hoog, maar do weg was nergens steiler dan acht procent. Dat betekende wel dat we soms erg lang moesten stijgen, wat in de ijle, zuurstof arme lucht heel wat hijgen en puffen veroorzaak te. Mijn longen hadden het zwaarder te verduren, dan mijn spieren, vooral tijdens de klim naar het hoogste punt. Hoosier Pass in Colorado, 3240 meter hoog. Maar de hele groep haalde het zonder te hoeven lopen, en er was niet meer dan een uur verschil tussen de eerste en de laatste, die de top bereikte. De wegen verkeren meestal in een behoorlijke staat, al moet je wel oppassen voor gaten en scheuren in het asfalt ten gevolge van de sneeuwval. Ieder winter valt er gewoonlijk meer dan twee meter sneeuw, die op sommige toppen het hele Jaar blijft liggen. Dat levert voor ons fietsers vaak een minstens vijftig toeristen dodelijk verwond doordat ze de dieren alis schoothondjes behandelden. De beren zijn om die reden naar meer afgelegen delen van het park gejaagd. Men heeft met succes gepro beerd het park zo aantrekkelijk mogelijk te maken en de mens als gast in plaats van als eigenaar van het gebied te beschouwen. Jacht In het Yellowstone park is voor jagen natuurlijk een speciale toe stemming nodig, maar in andere gebieden mag wel Vrij gejaagd worden. Voor het in het bezit heb ben van een geweer is in sommige gevallen ook geen vergunning ver eist. Op sommige plaatsen zie je daardoor ook in bijna elke auto een geweer liggen. Veel verkeers borden vertonen kogelgaten, om dat ze als schietschijf gebruikt zijn. In Oregon sprak ik met twee joohies van negen en tien Jaar, die samen met hun vader op jacht waren en elk een eigen geweer hadden. De regeringen van sommige sta ten proberen op het ogenblik een jachtvergunning verplicht te stel len. Dat streven heeft geleid tot heftige ingezonden brieven in kranten, en ook tot rijmpjes op grote borden langs de weg. Eén prachtig uitzicht op. We stoppen Toerisme Dat uitzicht is er natuurlijk ook voor automobilisten maar als fiet ser heb Je meer gelegenheid om met al je zintuigen het landschap in Je op te nemen. Op de top van Togwotee Pass zag ik een aardig staaltje van de manier waarop Amerikaanse toeristen een mooi uitzicht bewonderen. Een grote slee kwam aanrijden stopte en er werd een raampje openge draaid, zodat ik de autoradio goed kon horen. Een fototoestel werd naar buiten gestoken, er werd wat gemanoeuvreerd met de auto om oen goede positie te vinden, de foto werd genomen, het raampje werd dichtgedraaid en de auto scheurde weg. Niemand had een voet buiten de auto gezet. Yogi beer De route voerde ons in Wyo ming door het beroemde Yellow stone park, dat bijna half zo groot is als Nederland. Het gebied staat bekend om de vele wilde dieren, die er leven. Herten, elands en buffels, en een groot aantal vo gelsoorten hebben we gezien en tot voor een paar Jaar geleden zag ieder toerist tientallen beren be delend langs de weg, geinteres- serd in de inhoud van de pick- nic-mandjes. Toeristen en beren bleken echter een gevaar voor el kaar: de beren kregen slecht voedsel en elk jaar werden er ervan wees op de, verovering van het Westen op de Indianen, die ook is uitgevoerd met geweren, waar geen vergunning voor ver leend is. De indianen leven nu in reser vaten. In Wyoming fietsten we door één ervan. Het was een van de meest troosteloze, onvrucht bare gebieden die ik ooit heb ge zien. Ik kan me voorstellen dat de indianen aan de drank raken, zo als zo vaak gebeurt. Hun dorpen, houten keten en woonwagens, lij ken een even tijdelijk karakter te hebben als woonwagenkampen in Nederland. We waren gewaar schuwd voor onvriendelijk gedrag, maar toen ik in hun winkel een flesje limonade kocht, werd ik wel koeltjes, maar niet vijandig gehol pen. Lekke banden De banden zijn zonder meer de meest kwetsbare onderdelen van een fiets, ik heb tot nu toe vijf lekke banden gehad en ben nu aan mijn vierde nieuwe achter band toe. In totaal zijn er in onze groep van veertien man 65 lekke banden geweest, na 44 dagen rij den. Daarvan hadden we er twoolf op één dag, veroorzaakt door een pas geteerde weg met gravel. Re cordhouder is een Nederlander in mijn groep met negen lekke banden, het minimum is één. Veertien spaken zijn inmiddels gebroken. Ondanks dit alles ver baas je Je er over dat zo'n licht samenraapsel van metaal, rubber, en lucht, zoveel duizenden kilo- metere af kan leggen. Zwaar verkeer Zoeterwoude zit, voor wat het ver keer betreft, nogal in de tang. De rijksweg Amsterdam Den Haag snelt rakelings langs het dorp en de kern aan de Rijndijk ondervindt da gelijks de problemen van de ver keerssituatie tussen Alphen en Lei den. Tenslotte davert al het verkeer tussen Leiden en Zoeteimeer door het dorp Zoeterwoude: „Speciaal om dat laatste te ondervangen hopen we er op dat er spoedig een begin wordt gemaakt met de aanleg van de pro vinciale weg 17, die volgens de plan nen in 1980 klaar moet zijn. We zijn dan vrijwel al het zware vrachtver keer uit de kern van het dorp kwyt. Verder zou ik er zeer verheugd over zijn wanneer het probleem Rijksweg 11 opgelost wordt. Wij zelf zien het meeste voor een traject langs de spoorlijn met een afrit naar Rijks weg 4. Het industrieterrein kan dan ontsloten worden via het deel van de Burgemeester Smeetsweg, dat al aan gelegd is". Annexatie Waar het op het contact met cen trumgemeente Leiden aankomt heeft burgemeester Detmers voortdurend het gevoel dat Leiden met annexatie plannen rondloopt. „Ik geloof nog steeds dat Leiden meer grond wil hebben. En dat is voor een buurt- gemeerate niet plezierig". Een ander ding wat de randge meenten, en met name Zoeterwoude stoort is het feit dat Leiden bij voort during geld kan gebruiken: „Men I asthouden aan wat in streekplan is gezegd" vraagt steeds enorme bedragen voor allerlei vermeende bewezen diensten. Telkens als er ergens een tekort dreigt vinden ze weer wat. De rege ling met de brandweer is daar een goed voorbeeld van en dat praten we nog helemaal niet over he t streek- energiebedrijf". Burgemeester Det mers vindt dat Leiden met name in dat opzicht wel blijk mag geven te weten wat een gewilde centrum gemeente meebrengt". Geen supermarkt Zoeterwoude krijgt weliswaar een klein winkelcentrum aan de Dorps straat, maar burgemeester Detmers ziet daarin geen bedreiging voor de centrumfunctie van Leiden. „Het gaat maar om een centrumpje van 800 vierk. meter. Er komt geen super markt in, hoewel veel mensen dat wel graag hadden willen hebben. Het enige doel, dat dat centrum beoogt, is om geconcentreerd winkelen bin nen Zoeterwoude mogelijk te maken. Tot op heden was daartoe nog by na geen gelegenheid en met name onder de jongere bevolking van Zoeter woude is daaraan wel behoefte". Burgemeester Detmers kan zich voorstellen dat niet alle consumen ten er gelukkig mee zijn dat er in Zoeterwoude geen superkmarkt komt, zoals er ook geen weilandwinkels of discounts op het industriegebied ko men: „Maar we hebben als raad en college nu eenmaal voor die lijn ge kozen en ik meen dat we dat dan ook moeten doorzetten". Op het vlak van de kabeltelevisie speelt Zoeterwoude slechts een kleine rol. Voorlopig wil men nog niet deel nemen in allerlei regelingen, alhoe wel burgemeester Detmers zich op het standpunt blyft stellen dat ka beltelevisie een zaak is die regionaal aangepakt moet worden. „Daarom vind ik het jammer dat we de kans lopen om straks met twee en mis schien zelfs met drie masten in de regtio opgescheept te zitten". LEIDEN Het verkeersbureau Dwars, Heederik en Verhey zal bin nenkort de opdracht krygen een ver keerscirculatieplan te maken voor Leiden. Met het bureau is al overleg geweest over de doelstellingen die de gemeente zojuist gepubliceerd heeft. Naar schatting zal het bureau DHV anderhalf jaar nodig hebben het plan te maken, waar precies in wordt aangegeven hoe zo goed mogelijk het uitgestippelde beleid verwezenlijkt kan worden. Dit deelde wethouder Waal (stads ontwikkeling) gisteren mee naar aan leiding van de nota die de gemeente openbaar heeft gemaakt, met doel stellingen en uitgangspunten voor het verkeerscirculatieplan, waarover wy gisteren berichtten. Binnenkort zal de NZH een prijs opgave doen voor de minibus die tussen de Groenoordhal en het stads centrum zou moeten gaan rijden op de koopavonden en zaterdagen. Dit is een van de in de nota geopperde plannen. Voor een ander plan, het stallen van auto's van binnenstads bewoners in speciale garages, hoopt wethouder Waal in de toekomst op subsidie van het rijk. 99 5? LEIDEN 'Heel onverstandig' Mi noemt de Leidse wethouder Waalmi van Stadsontwikkeling (foto) de aangekondigde maatregelen vanmwilt gaan voeren, moet je dit soort minister Westerterp om de tarie-^fdi/igen niet doen." ven van het openbaar vervoer te Tijdens de presentatie van de verhogen en de lijnen op te hef- gemeentelijke nota met doelstel- minder dan tien perso- lingen voor een verkeerscircula- per rit gebruik van maken 'Als je echt een serieus beleid tieplan kwamen de maatregelen van Westerterp ter sprake. "Voor slechter worden. Deze maatrege Leiden en de busmaatschappij len zijn in strijd mat de verschil Westnederland vallen de gevolgen lende nota's die Westerterp gepu- wel mee, maar de verbinding Lei- bliceerd heeft over het terugdrij- denAlphen zou in de stille uren ven van het woon-werkverkeer LEIDEN In de Kooi ging het gisteren de gehele dag vrolijk toe. Er ivas een feest op touw gezet door de buurthuizen "Het Honk" en "De Mirt". Er was o.m. een ker mis en voor de kinderen waren er allerlei spelletjes. En waar kinde ren zijnzijn ook ballonnen. De fotografe maakte gistermiddag dit plaatje van de Mini-Kooi-Girls bij het ballonoplaten in de An- tillenstraat. LEIDEN De Stichting Mast, in Leiden en Leiderdorp ken om een mast op te richten ten behoeve van kabeltelevisie, meldt in koor behoud Pieterskerk LEIDEN Joop Brons en Sander van Marion geven ieder belangeloos twee concerten in de Pieterskerk ten behoeve van de welstand van dit voormalige bedehuis. De belangstel ling daarvoor is opmerkelijk groot. Van Marton gisteren behield bijna overal een niet zwaarwegende toets. De enige substantiële compositie was Mendelssohn's 6de Sonate, gebouwd op het Vater Unser met het aanhan gende poëtische Andante. Diens va riatie- en fuga-techniek evenaart Bach. Vader Bach zelf bleef buiten spel. Nfet zijn zoon Emanuel in diens elegante Sonate I, waarin het con trapunt schaars is. Niet zyn leerling Krcbs (Trio c en Preludio e fuga), die de meester niet verloochent. Niet ook Bach's Weimarse vriend Walther ïn zjjn tijdgebonden mooie Partita over Jesu meine Freude. Van Marion begon met onderhou dende werkjes van Gabriëli, Ban- chieri. Pasquini: drie en vier eeuwen oud. Een welklinkende Suite van de Handel-favorïet Stanley werd weg gedrukt door een Improvisatie van een half uur, die dubbel en dwars Zaterdag De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, *S«J morgens geopend. Groenoordhal. internationaal volks- J dansfestival, vanaf 9.30 uur v.m. Zondag Antonius Clubhuis, dansen 811 Geversstraat 65. Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 9—1 uur n.m. Groenoordhal, internationaal volks- dansfestival, 9.30 uur v.m. 5 uur Maandag Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 u. vm.-6 u. nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West. 2.30 uur nam. Artsen Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnenstad cot Cityring en Groenoord): H. G. M. Aelbers, Noordeindsplein 2e, tel. 122288: Wijk II -Kooi en Moren- wijk) H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wyk III (Waard. Pro- fessorenwyk en Tuinstadwijk)S. j Smit, Cobetstraat 34. tel. 130177: Wlijk IV (Zuid-West en Haagweg- kwartier)H. C. Wegman. Paganini- straat 8. tel. 126509. Leiderdorp F. O. A. M. Kemme, Me relstraat 184 a, tel. 891000 (za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgeest H. A. Reterink, Terwee- weg 152, tel. 150394. Voorschoten Zaterdag: C. Meijer, Chopinlaan 16. teL 2493; zondag F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Tevens voor eigen patiënten za. en zo.: S. M. Platteel-de Jongh, Die- ponbrooklaan 6, tel. 5417. Warmond—L. J. H Lempers, Chur- chililaan 13, Voorhout, tel. 02522- 10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 6 tot 13 aug., door Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegst geest, tel. 155482. Tevens op zater dag tot 1 uur nam.: Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden Interkruis. Middelweg 38. tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei derdorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorscholen Oi'/oiKllu'iclM'ciUrnrn v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulp verlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en naoht) Warmond Zr. A. Vriend, Friezen- horst 23, Sassenheim, tel. 02522- 12022. SOS-dienst keren. Bereikbaar i tot 8 uur 's morg. en tlldens het net end doorlopend van vrlldagavond maandagmorgen. Sociale raadsvrouw uren sociale raadsvrouw. Gerecht 10. woensdag 17.00 i Hogendorpstraat 36. maandag 10.3011.30 Driftstraat 49a. dinsdag 10.30—11.80 u Morskwartler. Buurthuis Morskwartler. Topaaslaan. tel. 761198. woensdag 10.00 13.00 uur: Tulnstadwllk. Herengracht 45 vrijdag 1030—11.30 uur Weduwen en weduwnaars Adviesbureau duwnaars. Rooml telefoon 123235. Onderwijswinkel Sophlastraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00—17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00—20.00 WASSENAAR Op 16 en 17 augus tus zullen er opnamen in Duinrell worden gemaakt voor het TROS- programma „Op Losse Groeven", dat op zaterdag 21 augustus zal worden uitgezonden. De Nederlandse artiesten zullen, in dien hun liedjes dat toelaten, onder andere gebruik maken van de air- walk, de wobbelfietsen, de kletter- berg. de gondel, een rijtuig uit het Rijtuigenmuseum met een vierspan en nog enkele andere attributen. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex) telef. 130775. In de manden Juli en aug. dl. en do. geopend van 18.3020.30 uur. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, Iedere donder dagavond van 78 uur. Dienstencentrum Noordeindsplein 2b tel. 140483. Al gemene informatie dagelijks 9.0010 00 signaal via kabeltelevisie te leve- derdorp. Katwijk, Oegstgeest. Rijns, li is aan de eerste afnemers, te we- burg. Valkenburg. Voorschoten, War- t de bewoners van de Leidse Me- mond en Zoeterwoude) zal de stich- renwijk". Daar zal een 116 meter ting binnenkort overleg openen persbericht dat de stichting erin hoge mast opgericht worden. da voorwaarden waaronder signaal geslaagd is ..zich de zekerheid te ver- Met de regiogemeenten (Leiden. Lei- kan worden afgenomen, schaffen dat op 1 oktober a^s. beeld- bevestigde hoe vlot. gaaf en vingerlos de concertgever Van Marion is, die wraak leek te nemen voor het oor deel van een collega de vorige maal. Sander betoonde zich een beeldend virtuose kunstenaar, die zijn thema (Klap eens in de handjes, of een re- ligieuse versie ervan of een variant bijna van een Dsvquin-Noël) twintig- voudig kneden kon door vertrouwde middelen als vergroten, mineur, the- madeel tegen themadeel, dansvormig, fugeren enz., maar meer als mozaiek dan als structuur. KEES VERHOEF LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel l. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18 00 uur. Telefoon 071—130500. Indien tn gesprek 071—134539 Kwartaalabonnement 1 37,85 Per post f 48,25 jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.55 Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2