"Afschot moet moreel en wetenschappelijk verantwoord zijn Roofvis erg 'populair" 1 v®s I sport Karper": verzorgd Voorzitter van Stichting Kritisch Faunabeheer: Vissen slachtoffer van botulisme-uitbarsting Baars en snoek Fa. Verhoog stichting kritisch faunabeheer ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 Een triest plaatje ditmaal in de wekelijkse visrubriek. Een foto gemaakt op de Nieuwkoopse Plassen,die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. De dode voorn, blei en aal drijvend aan de oppervlakte naast een dode vogel. Dieren die het slachtoffer zijn geworden van de botulisme-uitbarsting, die Nederlandse water op het ogenblik teis tert. Trieste van de hele zaak voor de sportvisser is dat nu ook de vissen het slachtoffer worden. Daarom het dringende advies aan henge laars waar dode vis ronddrijft: wees bijzonder voorzichtig bij het vastpakken van vis, vooral wanneer u een wondje aan de handen heeft. En was direct na thuiskomst uw handen goed met zeep. Treft u ergens grote hoeveelheden dode vis aan,meldt dat dan bij de gemeente waartoe het water behoort of bij de provincie. 11 Nu de weersomstandigheden langzamerhand wat minder fraai worden en de temperaturen wat begin nen te dalen, is dat voor vele sportvissers het sein om de blik eens wat meer te richten op de roofvis. Baars, snoek of snoekbaars. Vooral de laatste vissoort mag zich de laatste jaren in een steeds groeiende populair- teit verheugen. De toenemende snoekbaarsstand in combinatie met een nog steeds teruglopende snoek- stand zal daar niet geheel vreemd aan zijn. In één van de komende visru- bneken kom ik op de wijze waarop deze vis het best "be laagd" kan worden nog terug. Ditmaal wilde ik u informeren over een aantal wijzigingen in de Visserijwet, die nog niet bij elke hengelaar bekend zijn. Ze werden vorig jaar doorgevoerd, en kunnen aanleiding zijn voor een paar forse processenver- baal. wanneer ze worden gene geerd. Tot vorig jaar was het namelijk toegestaan om alleen met een bijdragebewijs te vissen met een stukje vis. Voorgeschreven was alleen dat het stukje vis niet groter mocht zijn dan tweeê- HENGELTIP VAN DE WEEK neenhalve centimeter. De mi nister van Landbouw en Visse rij heeft inmiddels, mede op aandrang van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfe deraties beslist, dat het stukje vis in het vervolg wordt be stempeld als behorend bij de speciale hengel. U moet dus niet alleen beschik ken over een viskaart van ƒ11.75, maar bovendien in het bezit zijn van de toestemming van de bezitter van het visrecht voor het water waar u uw hen geltje uitgooit. Voor de meeste vlot- en bevaarbare wateren in deze omgeving zal het beteke nen dat een lidmaatschap van de Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken vereist is. Een andere zaak waarop u goed moet letten is of voor een be paald viswater geen aparte voorwaarden zijn gesteld voor het vissen op snoek, snoekbaars of baars. Er zijn namelijk (meest polder) wateren in deze omge ving, waar men de periode nog verder verkort heeft dan de wet telijke toegestane termijn. Offi ciéél mag volgens de Visserij- wet na 1 juli in de wateren op snoek, snoekbaars of baars worden gevist met de speciale hengel. Maar er zijn wateren waar niet eerder dan op 1 september of zelfs 1 oktober de speciale hen gel mag worden uitgegooid. Dit meestal ter bescherming van de roofvisstand in die wateren. Er zijn ook viswateren waar het snoekseizoen maar loopt tot 31 december. In de maanden ja nuari, februari en maart mag daar dus ook niet gevist worden met de speciale hengel. En dat is er ook nog soms een van gstbeperking van kracht. Bij voorbeeld dat er niet meer dan één snoek mag worden meege nomen. Bepaald geen overbo dige luxe, want er zijn nog altijd bosjes hengelaars die er kenne lijk behagen in scheppen om te vissen voor de plastic vuilnis zak. Nog maar enkele weken ge leden vertelde een sportvisser dat hij tussen de spullen be stemd voor de kraakwagen, een plastic zak met twee grote kar pers ontdekte. Een dergelijke mentaliteit is ook voor de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken aan leiding geweest om de leden aan strengere voorschriften te binden dan krachtens de Visse rijwet was voorgeschreven. Zo werd bijvoorbeeld door de le denvergadering besloten dat gevangen snoek direct moet worden teruggezet in het water, waar die snoek gevangen is. Doel is duidelijk: bescherming van de snoekstand die in onze omgeving nog wel een opkik-, kertje kan gebruiken. Met het zelfde doel voor ogen werd des tijds besloten om niet langer een competitie te houden voor de vangst van de grootste snoek. Ook in de Kanjer Koning competitie van de KRO, die vele jaren werd gehouden, maar in middels is beëindigd, werd de laatste jaren geen melding van ELAN VISBOTEN YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675.- BOOT - CENTRUM B.V. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Boelee's hengeSspodartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden i 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij Leldseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. snoek meer toegestaan. Een andere maatregel, die de laatste tijd door de al eerder genoemde NWS wordt bepleit is een ver bod voor de drietandige haak, ook wel dreg genoemd. De minister is verzocht om de dreg tot verboden vishaak te verklaren, omdat een dergelijke drietand onnodig veel schade kan veroorzaken in de bek van de gevangen vis. Vooruitlopend daarop heeft de Hengelaars bond voor Leiden en Omstre ken al bepaald, dat er bij het snoekvissen geen drietand meer gebruikt mag worden. Wie door controleurs van de bond toch wordt betrapt op het vis sen met een dreg kan geschorst worden en bij herhaald gebruik zelfs geroyeerd. Ten slotte nog een paar advie zen die het weidelijk vissen op roofvis kunnen bevorderen: gebruik bij het onthaken van een roofvis bij voorkeur geen grote beksperder met venijnige punten. Met een luciferdoosje gaat het ook heel goed, en als u toch een beksperder wilt ge bruiken, neem er dan een die voorzien is van balletjes in plaats van punten en die de bek niet zover openspert dat de bek van de vis daardoor wordt ont zet. Gooi de vis nooit met kracht terug in het water, maar laat hem rustig wegzwemmen. Be schadig ook de slijm- en schub- benlaag zo min mogelijk. Dezer dagen kreeg ik een nieuwe uitgave van het blad "Karper" onder ogen. "Karper" is het of ficiële orgaan van de Stu diegroep Nederland ter Bevordering van de Kar pervisserij. Een studie groep die op 1 april 1974 werd opgericht en in middels meer dan hon derdvijftig leden telt. De bedoeling van deze studiegroep is dat de le den onderling ervaringen uitwisselen over het van gen van karpers. Dat ge beurt onder meer op bij eenkomsten die de stu diegroep op gezette tijden organiseert. Bovendien worden andere activitei ten ontplooid, zoals re centelijk een bezoek aan een van de viskwekerij- bedrijven van de Organi satie ter Verbetering van de Binnenvisserij. In de derde plaats krijgt elk lid tenminste drie maal per jaar het blad "Karper" thuisgestuurd. Afgaand op de die inmiddels zijn schenen, mag worden vastgesteld, dat het er al lemaal erg verzorgd uit ziet en dat de artikelen die het blad bevat over het algemeen bijzonder le zenswaardig zijn. In het laatste nummer staan bijvoorbeeld onder meer artikelen over het ontwerpen van een spe ciale karperpen, de reuk zin bij de vis, nieuwe aas soorten voor de karper, karpervissen in Engeland en informatie over de graskarper. Bent u een karpervisser in hart en nieren en wilt u ook wel eens uw ervaringen met anderen uitwisselen meldt u dan aan bij deze studiegroep. De contri butie bedraagt 25 per jaar en het insc hrijfgeld is een rijksdaalder. U kunt het geld overmaken op giro 304120 ten name van de Amrobank in Capelle aan den IJssel. In het vakje mededelingen schrijft u rek. nr. 477419249 t.n.v. J. Junge, contributie studiegroep. LEIDEN - "We zijn niet tegen elke vorm van ja gen. Maar we vinden wel, dat wanneer er dieren afgeschoten worden, dat wetenschappelijk en moreel verantwoord moet zijn". Dat zegt de Leidse socioloog drs. Hugh Gallacher. Als voor zitter van de Stichting Kritisch Faunabeheer heeft hij zich dezer dagen tot minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) gewend met het ver zoek de jacht op waterwild met onmiddellijke ingang te sluiten. Dit in verband met de slachting, die al is, en nog zal worden, aangericht onder de watervogels door het botulisme. In de brief aan de bewindsman schrijft Hugh Gallacher dat op dit ogenblik al uit meer dan 140 ge meenten meldingen zijn ontvan gen van vogelsterfte door botu lisme. Volgens een opgave van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam zijn deze zomer reeds enkele tienduizen den watervogels gestorven. "Maar dat is maar een puntje van de ijsberg", aldus Gallacher "Er zijn gemeenten die de dode vo gels niet meer opsturen naar Rot terdam maar ze zelf vernietigen. Bovendien zijn er gebieden, waar dode vogels nauwelijks of niet worden weggehaald". Epidemie Dat gevoegd bij de verwachting dat de epidemie de komende maan den nog heviger zal worden is aanleiding geweest om de minis ter te verzoeken de jacht dit jaar gesloten te houden. Hugh Galla cher wijst daarbij op de voorspel ling van de Zeeuwse bioloog drs. H. Saaijs dat het botulisme ook nog tienduizenden slachtoffers zal maken onder de trekvogels, die in augustus aan hun nazomer- trek beginnen. 'Het is duidelijk dat we alles in het werk moeten stellen om de wa tervogels te beschermen tegen verdere aanslagen. Bovendien moeten we voorkomen dat geïn fecteerde vogels in de handel worden gebracht en dat aange schoten watervogels het botu lisme nog verder verspreiden. De slachtoffers die nu al gevallen zijn door de jacht en het botu lisme komen ruimschoots tege moet aan de regulatie van water wild door afschot, die sommigen bepleiten". Hugh Gallacher en de Stichting Kritische Faunabeheer staan niet alleen in hun verzoek. De brief is mede-ondertekend door de Ver eniging voor Vogelbescherming van Dieren en de Stichting Het Vogeljaar. "Het aantal onderte kenaars had veel groter kunnen zijn, maar we wilden de brief snel Door Bram van Leeuwen de deur uit doen. Wel hebben we inmiddels van diverse kanten adhesiebetuigingen gekregen". Bezorgdheid De Stichting Kritisch Faunabeheer werd begin van dit jaar opgericht en heeft vele vogelliefhebbers als donateur. Een zeer geèleerd ge zelschap variërend van biologen tot amateur-vogelaars. "Wat we allemaal gemeen hebben is onze bezorgdheid over de jacht. Want er zijn in ons land maar enkele jagers, die zo eerlijk zijn om te zeggen dat zè het alleen voor hun plezier doen. Op de jacht is veel aan te merken. En dat gebeurt te weinig door de bestaande na tuurbeschermingsorganisaties. Het is ook wel duidelijk waarom men als het om de jacht gaat altijd wat terughoudend reageert. In de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels zitten bij voorbeeld jagers in het hoofdbes tuur. In bezit van de Vereniging voor Natuurmonumenten wordt gejaagd. Het is een van de argu menten geweest om de Stichting Kritisch Faunabeheer op te rich ten. Om wat scherper tegen mis standen te kunnen ageren". Eén van die misstanden waartegen de Stichting Kritisch Faunabe heer in het geweer komt is het positieve advies dat door de Jachtraad aan de minister is uit gebracht over de heropening van de jacht op de kleine rietgans. Hugh Gallacher "Wij hebben ons licht laten schijnen over deze zaak en het resultaat is geweest dat de minister de zaak nog in be raad heeft gehouden. Een op merkelijke zaak want normaal is dat de minister het advies van de Jachtraad opvolgt". In het nog korte bestaan van de stichting heeft men reeds ver schillende malen gepoogd de pu- Verachtelijk De Stichting Kritisch Faunabeheer geeft enkele maanden per jaar een blad uit, dat "Argus" getiteld is. In het eerste nummer een ci taat van Thomas Moore: "Jagen is een verachtelijke vorm van slachten. Daarbij, vergeleken zijn alle andere nuttig en eervol, om dat dieren veel meer ongeschon den laten èn alleen uit noodzaak de dieren doden, terwijl een jager bij het vermoorden en verminken van arme kleine schepsels niets Hugh Gallagher: "Er zijn maar weinig jagers die eerlijk bekennen dat ze het alleen voor hun plezier doen stopt worden met de bijvoeder- ing van wilde zwijnen in de win ter. Dat verstoort de natuurlijke regulatie. Tot 1972 was het wilde zwijn zelfs nog gerangschikt onder het schadelijke wild, waar het hele jaar op gejaagd mocht worden. Dit jaar mocht voor het eerst al leen gejaagd worden op dieren jonger dan eén jaar. Hugh Gallacher "Ook op andere terreinen van de jacht wordt vaak onder het mom van faunabeheer of gezondheidszorg wild afge schoten. Bijvoorbeeld het af schieten van vossen. Als argu ment wordt dan aangevoerd dat de vossenstand beperkt moet blijven, omdat ze de overbren gers van hondsdolheid zijn. Maar aan de hand van statistische cij fers blijkt, dat er in Nederland meer mensen overlijden aan on gelukken bij de jacht dan door hondsdolheid". Volgens de Leidse socioloog is er onder de jagers verschrikkelijk veel kaf onder het koren. Jongens die het aan hun status verplicht vinden om op jacht te gaan. Bo vendien blijkt er onder de jagers vaak een groot gebrek aan kennis te bestaan. Men kan de verschil lende vogelsoorten nauwelijks van elkaar onderscheiden en schiet maar raak. Of half raak waardoor dieren pas na vele da gen pijn lijden sterven. Brugfunctie "Doel van onze stichting is niet al leen om kritiek te leveren, maar ook een positieve bijdrage te le veren aan een beter faunabeheer. Vandaar ook de naam. Zo zouden we als stichting graag een verte genwoordiger aanwijzen in de Jachtraad, die de minister advi seert in jachtzaken. Verder sti muleren we onderzoekingen op het gebied van faunabeheer. We denken zelf een aardige brug functie te kunnen vervullen tus sen de natuurbescherming en de dierenbescherming". Plannen heeft de Stichting Kritisch Faunabeheer legio. Hugh Galla cher "Het komend voorjaar gaan we ons diepgaand bezig houden met het verschijnsel kivietseieren-rapen. Onze indruk is dat buiten Friesland, waar over het algemeen deskundig wordt geraapt, de raperij veel schade berokkent aan de vogelstand. Door de voorstanders van het kivietseieren-rapen wordt steeds beweerd dat een eerste legsel best geraapt mag worden, omdat de eieren toch vaak niet bevrucht zijn en de kiviet daarna vrijwel altijd nieuwe eieren legt. Als dat waar zou zijn is dat een bij zonder onnatuurlijk verschijnsel. In de natuur is door de evolutie alles op doelmatigheid afge stemd. Dat maakt het erg on waarschijnlijk dat de kiviet eerst een legsel produceert, dat weinig of geen nut heeft. Het tegendeel is eerder waar de kiviet moet het steeds meer hebben van het eer ste legsel, omdat het vee door de boeren steeds eerder de wei wordt ingestuurd blieke opinie te mobiliseren. De eerste maal gebeurde dat twee weken geleden toen de jacht op de wilde eend werd opengesteld. Toen speelde het botulisme voor ons nog niet zo sterk. We hebben toen geprotesteerd tegen de vroege openstelling van de jacht. Er zijn namelijk nog erg veel jonge eenden. Bovendien zitten we midden in de ruitijd, en dan kunnen de eenden een paar we ken nauwelijks of helemaal niet vliegen. Wilde zwijn Een doorn in het oog van Hugh Gal lacher is ook de jacht op het wilde zwijn, dat sinds 1 augustus weer is toegestaan. Vooral de vaak zeer wrede drijfjacht, waarbij de zwij nen worden beschoten met dumdum-kogels, die vreselijke wonden toebrengen. De zwijnen jacht gaat vaak onder het mom van "bescherming van de oogst van de boeren". Nu wordt er door de zwijnen inder daad schade aangericht, maar dat moet je niet overtrekken. Vorig jaar werd 60.000 gulden uitge keerd aan de boeren als vergoe ding voor de zwijnenschade. Waar nodig is is een wetenschap pelijk onderzoek naar de juiste beheersvorm van het wild zwijn in ons land. De boeren die last hebben van wilde zwijnen moe ten de beschikking krijgen over wildrasters en er moet ook ge-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17