Kuyken krijgt weinig steun voor boycot WK Boy Hayje in Formule I Barcelona pas laat langs Vitesse: 2-0 DAMTOERNOOI VAN START Van Beveren: Ik wil best in Oranje spelen Vitesse-speler Wierts schiet zijn doelman te hulp om Asensi het scoren te beletten. Barcelona won met 2-0. ZANDVOORT-De Amsterdamse autocoureur Boy Hayje zal in de Neder- LOS ANGELES - Het gevecht landse Grand Prix op 29 augustus uitkomen met een Penske formule I om de wereldtitel boksen in het su- wagen, aangekocht door de sponsors Fagel en van der Sluis. Vorig jaar per bantamgewicht tussen de reed de Britse coureur John Watson deze auto. Hayje heeft inmiddels op Zuidkoreaan Yum Dong-Kyum en Zandvoort de eerste traininsronden gereden. Hayje: „Het ging aardig, de Panamees Rigoberto Riasco maar het is wel even wennen alsje uit een formule III komt. Je hebt zo veel krijgt nog een nasleep. De Ameri- meer vermogen datje uiterst zorgvuldig moet zijn met de dosering, anders kaanse scheidsrechter Larry Ros- sta je zo achterste voren. Ik hoop dat ik de komende weken nog een dagje sadilla riep zondag in Pusan (z-kr) kan oefenen want ik wil per se niet achteraan rijden straks". eerst titelverdediger tot winnaar De Amsterdammer zal volgende week in Oostehrijk op Weltweg overigens uit, maar herriep enkele uren later nog een formule III wedstrijd rijden wet zijn F. en S. Ralt. Die race gaat zijn beslissing en wees toen uitda- vooraf aan de Grote Prijs van Oostenrijk. ger Dong-Kyum als winnaar aan, - 'omdat hij, zoals hij zei, een fout in de puntentelling had gemaakt. WIELRENNEN -De Belg Roger de ATLETIEK -De snelwandelkam- Bij zijn terugkeer in Amerika zei Vlaeminck heeft gisteren de Nacht pioen van Nederland Tjabel Ras Rossadille echter dat hij met de van Linne gewonnen, een profcri- heeft gisteravond in Rotterdam dood was bedreigd als hij de Zuid- terium over 109 km. In de eind- twee nieuwe records snelwandelen koreaan niet tot winnaar zou uit- sprint versloeg hij zijn medevluch- gevestigd. Op de 30 km noteerde hij roepen. „Om mijn leven te redden ters Schipper en Kuiper, die een tijd van 2.32.6 en in twee uur heb ik dat toen gedaan", gaf hij als tweede en derde werden. Eddy legde hij een afstand af van verklaring. De World Boxing Merckx werd 21ste. 24.243,17 meter. Council stelt een onderzoek in. PHILADELPHIA - De Ameri kaanse hoogspringer Dwight Sto nes heeft gisteren tijdens wedstrij den in Philadelphia zijn eigen we reldrecord hoogspringen verbeterd met één centimeter. Stones, die tij dens de Olympische Spelen niet verder kwam dan een bronzen me daille via een sprong van 221 me ter, passeerde nu de lat op 232. PAGINA 9 MP'4 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 Excelsior wil Wickel van Ajax overnemen ROTTERDAM - Excelsior onder zoekt, evenals vorig seizoen, de mogelijkheid om Ton Wickel terug te halen naar Woudestein. Vorig jaar prefereerde Wickel Ajax boven Excelsior, maar nu hij is teruggezet naar de C-selectie liggen de zaken enigszins anders. Excelsior heeft al met Ajax een onderhoud gehad over Wickel. Het stelde Ajax voor om Wickel uit te lenen om hem bij Excelsior in de eerste divisie in de etalage te zetten. „Daarmee zou ie dereen gediend zijn", zegt voorzit ter betaald voetbal Aad Libregts. „Hij speelt dan in een eerste elftal, wij zyn blij als we hem erbij heb ben, het publiek ziet weer een goede voetballer erbij en Ajax kan hem, als hij weer speelt zoals wij van hem gewend zijn, gemakkelij ker verkopen". Excelsior zoekt derhalve een ge schikte uitleenbasis, omdat het sa laris wat Ton Wickel bij Ajax ver dient Excelsior hem niet kan bie den. „Welke oplossing het wordt, kan ik nog niet zeggen', aldus Aad Libregts. „Daarover zijn we in on derhandeling met Ajax". Excelsior praat ook nog met Haarlem over Cor Pot. Nog steeds is geen oplos sing gevonden voor de transfer van Pot naar Excelsior. Haarlem vraagt meer dan Excelsior kan betalen. Het wachten is op Haarlem, dat de prijs eerst moet laten zakken voor dat Excelsior toehapt. Geen fout aan Lauda's wagen FRANKFURT - De organisatoren van de Grote Prijs van West- Duitsland hebben gisteravond in Frankfurt verklaard dat er geen mechanisch defect was aan de wa gen waarmee Niki Lauda zondag een ongeluk heeft gehad, waarbij hij levensgevaarlijk gewond raakte. De Westduitse automobielclub AVD) heeft een officiële verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat niemand anders dan Lauda be trokken is geweest bij het ongeluk. De wagen van Lauda is door een expert onderzocht en hij conclu deerde dat alle schade aan de Fer rari te wijten is aan de botsing. Vol gens de AVD zou op het moment dat de Ferrari met 160 kilometer per uur een bocht naderde, een achter wiel zijn losgeraakt. ARNHEM - FC Barcelona heeft gisteren zijn serie oefenwed strijden in Nederland geopend met een 2-0 zege op eerste divisie club Vitesse. De Spaanse ploeg deed het in de eerste helft rustiger aan waar door Vitesse een licht overwicht kon opbouwen. Rinus Michels had zijn spelers in de rust opdracht ge geven wat agressiever te spelen, hetgeen in de 7le minuut leidde tot een doelpunt van Clares. Elf minu ten later scoorde Johan.CruyfF 2-0 via een magnifiek genomen vrye trap. Zowel Cruijff als Neeskens speelden de gehele wedstrijd. Als een van de twee om welke reden dan ook zou zijn uitgevallen, had Vitesse 20.000 gulden mogen af trekken van de 75.000 gulden die Barcelona voor deze wedstrijd ont ving. Er waren 14.000 toeschouwers in Arnhem. Feyenoord verliet gisteravond onder daverend applaus het veld na de ontmoeting met de Engelse kampioen Liverpool. De 23.000 toe schouwers hadden daarvoor een Rotterdamse ploeg zien winnen met 2-0, waarbij Van de Korput, Van Deinsen, Rijsbergen en Wim Jansen de uitblinkers waren. Mar tin Vreijsen scoorde tweemaal.Li- verpool kwam eigenlijk nauwelijks in het stuk voor. AZ'67 heeft gisteren een uitste kende wedstrijd gespeeld tegen Manchester United. Het enige schoonheidsfoutje was eigenlijk het gebrek aan doelpunten. AZ kreeg vooral in de eerste helft via Kist en Hovenkamp de beste kan sen, maar Stepmey toonde zich een doelman van klasse. Bij AZ speelde in de tweede helft Huub Smeets, de spits van MVV mee. Binnen 24 uur was de transfer van hem geregeld. Hij tekende voor twee jaar. Dwight Stones verbetert wereldrecord APP/£ P/£TJ£ PAPP/S Pt££l££ meerderheid neerleggen. AMSTERDAM - De eerste ronde van het werden weliswaar door enkele incidenten een Elsevier-toernooi om het wereldkampioenschap kwartier te laat in werking gesteld, maar alle acht- dammen is toch normaal afgewerkt. De klokken tien deelnemers speelden gewoon hun partij. Geen boycot dus, hoewel dat niet tot de onmogelijkheden behoorde. Immers, maandagavond tekenden veertien spelers (tevergeefs) een petitie, waarin het bestuur van de werelddambond (FMJD) werd ver zocht de Matinees Mamina N'Diaye en de Surinamer Harry Overman alsnog aan het toernooi te laten deelnemen. Waarna het gerucht doorsijpelde dat een aantal deel nemers zich wel eens zou kunnen terugtrekken als aan deze bijna unanieme spelerswens - alleen Hans Jansen, Nimbi, Koeperman en Smith zetten hun handtekening niet - niet zouden worden tegemoet gekomen. Oud-wereldkampioen Tsjegolev gaf toe hieromtrent con tact te hebben opgenomen met ambassadevertegenwoordiger Ryndyn. Die, na zich door FMJD- secretaris drs. Wiebe Visser te heb ben laten informeren, de Russen evenwel tot spelen maande. Desondanks kreeg Andreas Kuy ken gistermorgen in het hotel twaalf reacties van bijval, twee derde van het aantal spelers zegde hem mondeling toe zijn boycot actie te willen steunen. Waarna het wel haastwerk werd. Om tien minu ten voor aanvang eerst werd snel een ultimatum opgesteld, met als strekking dat er geen eerste zet zou worden gedaan als N'Diaye en Overman niet alsnog zouden mo gen spelen. Getekend: Kuyken, Jansen, de Fransman Hisard en Delhom en de Monegask Agliardi. Afwijzend Voor Kuyken te weinig om dit by het begin van de eerste ronde ter sprake te brengen. Terwijl hoofd arbiter Picard de spelers verzocht achter de borden plaats te nemen, nam hij wel het woord en eiste van de FMJD een officieel antwoord op de handtekeningenactie van maandag. Secretaris Visser „Het antwoord is afwijzend. Aan het eind van dit toernooi willen we een echte wereldkampioen hebben, die niet kan worden aangevochten. Nogmaals, Mali is geen lid en de anderen hebben te laat ingeschre- Terwijl de Russen druk delibereer den en Kuyken vruchteloos door ging met het verzamelen van meer handtekeningen, barstte ook nog eens Eugène Drente los. De bege leider van de Surinamer Overman wond zich erg op, voelde zich door de FMJD voor de gek gehouden en constateerde dat de nutteloze vlie greis van Overman een duur grapje Uiteindelijk werd er dan toch ge damd, al verscheen Kuyken eerst 24 minuten te laat achter zijn bord. De voor Zwitserland spelende „halve Nederlander": „Ik moest het eerst even verwerken. Vanmorgen waren we met z'n twaalven, nu met z'n vijven, omdat de meesten nog niet durfden te tekenen. Te weinig om er wat mee te kunnen doen. En om in m'n eentje een boycot-actie te oeginnen, neen mei zuveei zin Desondanks fluisterde de Malinese dambondvoorzitter Bandiougou Gakou dat volgens hem een totale boycot nog altijd tot de mogelijk heden behoort. Wiebe Visser, die tot dinsdagavond laat in hotel Rijnders de deelnemers persoon lijk nog eens het FMJD-standpunt toelichtte: „Ik ben er nu (woens dagmorgen) in elk geval al zeker van dat de tien belangrijkste spe lers, zoals Wiersma, Clerc en de Russen het toernooi zullen afma ken". Damgeschiedenis Alle toestanden leidden ertoe dat Harm Wiersma meteen al damge schiedenis kon schrijven. Delhom liep in een soort „Haarlemmer", sloeg ook nog eens verkeerd en ca pituleerde verbouwereerd op de zevende zet. De kortste partij uit de WK-historie (32-28, 18-23, 38-32, 17-21, 31-27, 11-17, 43-38, 21-26, 37-31?, 26x37, 42x31, 23-29, 34x23??, 17-22). Bedenktyd Del hom tien minuten. Bedenktijd Wiersma: één minuut. Ook wereldkampioen Koeperman (ondanks 38,5 koorts) en landge noot Gantwarg maakten korte met ten met respectievelijk Don Kan- dane en Narek. Tsjegolev stuitte op De uitslagen van de eerste ronde zyn: Avraham Gendlerman (Isr) - Oscar Verpoest (Bel) 0-2; Miljenko Lepsic (Joe) - Watslelaw Tsjegolev (Sov) 0-2; Isar Koeperman (Sov) - Don Kandane (Sri Lanka) 2-0; Anatoli Gantwarg (Sov) - Vaclav Marek (Tsj) 2-0; Fidele Nimbi (Congo) - Hans Hansen (Ned) 1-1; Raoul Del hom (Fra) - Harm Wiersma (Ned) 0-2; Nevio Zorn (Ita) - Andreas Kuyken (Zwi) 0-2; Carl Smith (VSt) - Ange Agliardi (Mon) 2-0; Rob Clerc (Ned) - Michel Hisard (Fra) 1-1. verrassend vinnig verweer van Lepsic, maar stootte vanuit een zeven-om-zeven-stand toch moeite loos door naar de damlijn. Verpoest won het spektakelstuk van Gendlerman, die evenwel in tydnood een daverende combinatie overzag. Smith boekte de ver wachte zege op Agliardi en Kuyken op Zom, al miste de Italiaan een remise-variant. Voor een deling te kende Hans Jansen, die tegen Nimbi voldoende compensatie had voor z'n schijf achterstand. Rob Clerc overzag in zijn bijna ge slaagde poging om de stugge ver dediging van Hisard op te rollen een offer en kon slechts op het nip pertje nog een punt veilig stellen. Jan van Beveren: "Voetbal is business en dus speel ik graag met Cruijff' EINDHOVEN - Op het moment dat er één van de vraagtekens die boven Oraje zweven, is weggenomen (Zwartkruis tijdelijk bonds coach) komt er uit Eindho ven een nieuwe aflevering uit de serie "Jan van Beve ren en het Nederlands elf tal". Gisteren vlak voor de training van PSV begon en juist nadat het nieuws over Zwartkruis in Eindho ven was doorgedrongen, beweerde de doelman: "Ik wil best met Johan Cruijff samen in het Nederlands elftal spelen. Voetbal is business, dus lijkt het me werkelyk mogelijk dat Cruijff en ik tot een akkoord komen. Maar voordat ik weer naar Zeist ga, zal er natuurlijk wel ge praat moeten worden". "Wat Johan Cruijff betreft, ik ben destijds, voor die interland tegen Polen, ook beslist niet voor hem weggelopen. Het ging my toen he lemaal niet om personen. Maar om dat er van de organisatie bij het Ne derlands elftal niets klopte, zijn Van der Kuylen en ik toen opge stapt". "Kyk, als een spelersgroep uit zes tien man bestaat, moet iedereen precies eender worden behandeld. Gelijke monniken, gelijke kappen. Maar zo was het toen in Zeist niet Dus gingen wij weg. Uit principe". En daarna, met een veelzeggend glimlachje rond de mond „On langs las ik dat Johan Cruijff be weerde dat de boel bij het Neder lands elftal nu eens gereorgani seerd moet worden. Ik dacht toen: dat nu uitgerekend Johan dat moet zeggen. Niet te geloven". "De toestanden in Joegoslavië hebben overigens wel bewezen dat wij, Willy en ik, destijds gelijk had den. Of niet soms? Maar nu moetje ook weer niet denken, dat ik leed vermaak had. toen het bij het Ne derlands elftal zon rommeltje werd. Welnee. Natuurlijk niet. Het was zelfs zo dat het Nederlands elf tal me niet eens meer interesseerde. Ik vond het alleen nog een beetje jammer dat ik door die affaire een heleboel centjes aan mijn neus voorbij zag gaan. Maar ja. wil je er principes op na houden, dan schijnt je dat wel eens geld te moeten kos ten". Jan van Beveren blijkt dus in prin cipe bereid om weer in naam van Orarye te gaan acteren. En nu Piet Schrijvers bepaald geen topvorm etaleert, lijkt het niet uitgesloten dat men vanaf Zeist een uitnodi gend gebaar in de richting van het PSV-doel zal maken. Nederlands beste keepen "Maar nogmaals, wil ik terugkomen, dan zal er op organisatorisch gebied toch beslist wel het een en ander dienen te veranderen. Want op het ogenblik is de situatie bij Oranje nog zo, dat niemand weet waar hij aan toe is. Maar wie moet de man worden die de bezem door de troep haalt? In elk geval moet het een ware mannetjesputter zijn. Want ga er maar eens tegen aan staan. Het is me nogal geen karwei". Grimbergen wint RIJNSBURG - Henk Grimbergen is na een uiterst spannende wieler wedstrijd winnaar geworden van de vierde burchtronde van Rijns- burg. Het parkoers waarop gereden moest worden lag in de wijk Fre- deriksoord en was L300 meter lang. Het moest 30 maal verreden wor den. De Rijnsburgse middenstand had voor fraaie prijzen gezorgd, waarmee niet alleen de winnaar naar huis kon gaan. Gijs Zandber gen, in de twee voorgaande jaren winnaar van de wisselbeker, was ook dit jaar de grote favoriet In de uiteindelijke eindsprint moest hij echter zijn meerdere erkennen in een aantal renners. Achter Grim bergen werd Piet Prins tweede en Jan Bogels derde. Gijs Zandbergen eindigde als zesde. ADVERTENTIE Omc/at wij in ons landje met zovéél mensen op 7 vierkante kilometer lopen, zouden wij alle honde- bezitters met klem willen verzoeken de honden hun behoefte op de rgeest geschikte plaatsen te laten doen. Nederland telt maar liefst 400.000 honden. En dat is alles bij elkaar toch 'n hele hoop. De politie

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9