Winterprodukten zullen 9 zijn Hartpatiënten en Gezondheidsraad breken met elkaar Nederlanders dronken veel meer melk Omkoping politie hobby van Chinezen GROENTEN BINNENKORT GOEDKOPER, MAAR: Provincie op de bres voor streekvervoer DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De Chine zen in Amsterdam proberen steeds meer politie-ambtenaren om te ko pen, zodra zij worden aangehouden wegens heroinebezit. Soms worden tienduizenden guldens aangebo den om onder een arrestatie uiXte komen. Omkoping is in Amster dam blijkbaar een "Chinese hob by" geworden. De officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, zei dit gistermiddag bij de behandeling van de zaak tegen de 21-jarige in Amsterdam wonende Hongkong-Chinees S. P. Y. Deze zou 4 mei hebben geprobeerd hoofdinspecteur Van Riessen van het politiebureau Warmoesstraat met 5000 om te kopen, nadat Van Riessen en een collega in de kamer van de Chinees 135 gram heroine hadden gevonden. De officier eiste twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest wegens heroin ebezit en poging tot omkoping. De Chinees was in maart met 10.000 op £ak naar Nederland ge komen. "Mijn vader in Hongkong had mij dit geld gegeven om een Chinees restaurant te beginnen", verklaarde de jonge Chinees tegen over de rechtbank. Hij ontkende de hoofdinspecteur te hebben willen omkopen. Ook ontkende hij van de heroïne op zijn kamer te hebben af geweten, omdat hij het vertrek pas drie weken voor zijn arrestatie tij delijk zou hebben overgenomen van een landgenote. De heroïne was in zes pakjes ver borgen in drie schemerlampen aan de muur. Volgens mr. Van Renesse vertegenwoordigde de heroïne een waarde van tussen de tien en vijf tienduizend gulden. Hij vond het jammer de 10.000 van de Chinees niet in beslag te hebben kunnen nemen. Er was geen bewijs, zei hij. dat dit geld van de heroïnehandel afkomstig was. Mr. Van Renesse wees er echter op, dat de rechtbank in de toekomst wel de mogelijkheid zal hebben dergelijk geld verbeurd te verklaren. De op stapel staande nieuwe wetgeving op dit gebied maakt het volgens hem mogelijk naast het opleggen van een on voorwaardelijke vrijheidsstraf boe tes te eisen. "Geld van onduidelijke afkomst - zoals in dit geval - zou dan een goede bestemming kunnen krijgen", aldus de officiër. Omdat hij zowel het heroinebezit als de poging tot omkoping onvol doende bewezen achtte, vroeg de raadsman van de Chinees vrij spraak. De verdediger vond, dat de politie en het openbaar ministerie in Amsterdam de laatste tijden te snel in de schuld van de Chinezen geloven. Hij gaf de officiër in over weging zorgvuldiger naar bewijzen te zoeken. Uitspraak dinsdag 10 augustus. Terlouw wil botulisme te lijf gaan DEN HAAG (SP) - D'66- fractievoorzitter Terlouw eist van de regering een krachtige bestrij ding van het botulisme. De sane ring van het milieu moet volgens hem voorrang hebben als vast komt te staan dat milieubederf de oor zaak van het botulisme is, vindt Terlouw blijkens schriftelijke vra gen aan minister Vorrink (Milieu), minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en staatssecretaris Meijer (CRM). Hij wil weten of het opnieuw voor komen van botulisme voorname lijk het gevolg is van verlaging van het zuurstofgehalte of van veron treiniging door koelwater. Terlouw vraagt de regering om een overzicht van de omvang van de sterfte onder watervogels en een inzicht in de mogelijke besmetting van vissen, koeien, schapen en kippen. SCHAKEN - Bert Enklaar heeft in de zesde ronde van het open Neder lands schaakkampioenschap ver loren van koploper Nemet. De Lei- denaar Van Reek won Van Sibbing en klom daarmee naar de zesde plaats. VOETBAL -In de voorronde van het Europees bekervoetbal heeft Cardiff City gisteravond met 1-0 van het Zwitserse Servette gewon nen. Twee minuten voor het einde scoorde Evans de winnende treffer. Verpleger stal van bejaarden ZEIST (ANP) - De politie in Zeist heeft de 25-jarige verpleger A. J. van der V. aangehouden. De man wordt ervan verdacht ten nadele van inwoners van het bejaarden centrum Heerewegen in Zeist geld te hebben gestolen. Van een in woonster, wier pensionkosten door de bijstand werden betaald stal de verpleger een bedrag van f34.000,-. Een deel van het geld is terugge vonden, de rest had hij besteed voor de aanschaf van onder meer een auto. DEN HAAG (SP) - Weet u zich nog te herinneren hoe andijvie smaakt? De kans dat u ja zegt is waarschijn lijk zeer klein. Andijvie is er bijna niet en hetgeen er is valt niet te be talen. Vorig jaar haalde u nog een kilo andijvie voor zo'n 35 cent, nu dezelfde hoeveelheid voor vier gul den. Andijvie, een jaar geleden nog een alledaags volksvoedsel. Thans is het gerechtvaardigd deze groente te zien als een delicatesse die bij voorkeur op zon- en feestdagen dient te worden gegeten. Hetzelfde laken en pak geldt voor komkommers, tomaten en sla. Om even een voorbeeld te geven: 2 au gustus 1975 werden er op veiling Westland-noord in Poeldijk 124.436 kistjes tomaten aangevoerd tegen een prijs van 7,03 per kistje. Op 2 augustus dit jaar telde men er 77.500 die 8,70 opbrachten. Een verschil van bijna 47.000 kistjes a zes kilo en een prijsverschil van 1,67. Met de aanvoer van kom kommers is het nog veel slechter gesteld. Vorig jaar 475.147 stuks a 21 cent en dit jaar 229.989 kom kommers die de veilingdeur uit gingen voor 62 cent. Het driedubbe le! En zo is het met de meeste groenten en aanverwante produc ten die van Westlandse bodem ko eken verleden tijd zijn. Nu moet u niet uit de stoel springen en gaan juichen want als deze „ellende" voorbij is begint ze pas goed. Volgens het Landbouwschap ziet het er voor de winter wederom zeer somber uit. Door de voor ons land vreemde weersomstandigheden (laat in het voorjaar nog strenge nachtvorsten in de zomermaanden extreem hoge temperaturen gep aard gaande met een langdurige droogte in juni en juli) zijn de voor uitzichten van winterproducten nou niet bepaald optimistisch. De heer U. Gelink, secretaris van de afdeling Tuinbouw bij het Land bouwschap zegt: ,,Er zijn een aantal producten die in de komende win termaanden bijna niet aangevoerd zullen worden. Als we vijftig pro cent witlof oogsten kunnen we onze handen dichtknijpen. Ook de bonen zullen stevig aan de prijs blijven. Om over de koolsoorten maar niet te spreken want dat wordt een zeer dure geschiedenis". Optimistisch is hij over de prijzen van andijvie, sla en bloemkool. „Deze gewassen hebben een korte groeiperiode. In geheel West- Europa is men na de regenval van de laatste tijd weer gaan zaaien. Mijn verwachting is dan ook dat de markt voor deze producten er over drie weken veel gunstiger uitziet". De consument Prijsverhogingen bij produkten die dienst doen als eerste levensbe hoefte. De consument, de buiten staander reageert in de meeste ge vallen van deze prijsverhogingen nogal emotioneel. Spreek je een willekeurige veiling-employe over deze bschul- diging dat zegt hij verontwaardigd: "De mensen en de regering moeten hun ogen eindelijk eens openen. Ze vergeten dat de tuinder dit jaar tien tot vijftien procent meer aan' grondstoffen moet betalen dan vo rig jaar. Wat houden de kwekers nu eigenlijk over van die hoge prijzen? Dat is zeker niet zo veel méër als in 1975. In het gunstigste geval kun nen zij het geld dat nu extra bin nenkomt volgend jaar aanwenden om hun minimum-inkomen te be reiken als ze weer eens een slecht jaar hebben". Aanvoer De oorzaak van de prijsstijgingen is gemakkelijk aan te wijzen. Door de extreem warme weersomstandig heden van de afgelopen maanden groeiden de produkten te snel waarbij de opbrengst zowel kwan titatief als kwalitatief niet zo bijster goed was. De aanvoer was echter kleiner dan de vraag en zo kon het gebeuren dat de veilingprijzen met Prijsstop Her en der zijn stemmen opgegaan om al dan niet een prijsstop in te voeren of cle grenzen te sluiten. Vo rige week nog zei Groenevelt van de industriebond NVV dat er zeker een prijsstop moest komen. Ook de politieke partijen hebben zich ge stort op de tuinbouw. De WD vraagt de regering of er een wijzi ging in het loonbeleid gaat komen in verband met de hoge groenten- prijzen. De fractie gaat daarbij zo ver te vragen of de regering het goede voorbeeld zal geven door de BTW per 1 oktober niet te verho gen. Bij het Landbouwschap zegt men keihard "neen" tegen een prijsstop "In de land- en tuinbouw wordt gewerkt met vrije produkten die hun ups en downs hebben. Als de tegenslag ook op rekening van de producent komt is het redelijk dat dit ook gebeurt bij voorspoed", al dus het Landbouwschap. Het Landbouwschap vreest dat bij de prijsstop de markt helemaal vreemd eruit zou komen te zien. "Met de veilingmethode is niets te rommelen. De produkten gaan weg voor de hoogste of de laagste prijs. Manipuleren is niet mogelijk om dat de produkten, als deze rijp zijn. geoogst moeten worden. Doet de tuinder dat niet en zou hij afwach ten op betere tijden dan verliest zijn handel aan kwaliteit. Als er een prijsstop zou worden ingevoerd zullen vele tuinders hun geluk bui ten de veiling om gaan zoeken met alle financiële gevolgen van dien Het klinkt gek maar zelfs ïn-de schaarste periode wordt alles via de veiling voor de laagste prijs ver kocht," aldus het Landbouwschap. Ook het verbieden van de export van Westlandse tuinbouwproduk- ten biedt volgens het Landbouw schap en de waarnemend veiling meester geen oplossing. Het Landbouwschap: "Alleen in zeer stringente gevallen staat de EG een dergelijke maatregel toe. Zoals in Italië, waar het al twee jaar bitter gesteld is met de oogst. Landen buiten de EEG die wij leveren zou je op een gegeven moment wel kunnen weigeren". En Hendriks: "Export verbieden? Wat zouden de concurrerende landen lachen. Die speel je dan precies in de kaart. De Oostbloklanden zitten te springen om onze positie in het buitenland West-Duitsland is nog steeds onze grootste afnemer. In 1975 namen onze Oosterburen tachtig procent voor hun rekening. In verhouding is er dit jaar echter minder naar West-Duitsland uitgevoerd omdat Frankrijk en Belgie een grotere vraag dan vorig jaar hadden naar tuinbouwprodukten. Het sluiten van de grenzen strookt trouwens ook niet met het EG-denkbeeld. De EG gaan uit van een Verenigd Eu ropa. Hamsteren Iedereen is het er echter mee eens dat de veilingprijzen nog nooit zo hoog zijn geweest als dit jaar. Een tuinder: "De mensen kijken ons er voor op aan dat alles zo duur is. Maar ze moeten de schuld eens bij zichzelf zoeken. Ze gaan als bezete nen lopen hamsteren en kopen hele winkelschappen met conserven leeg. Automatisch wordt de vraag op die manier groter dan het aan bod. Gegarandeerd dat er ook in deze branche binnenkort wel weer een prijsverhoging in het verschiet ligt". In ieder geval ziet de toekomst er voor de eerstkomende weken stukken rooskleuriger uit. Als de verwachtingen uitkomen weet u over vier weken weer hoe de andij vie smaakt. Daar staat tegenover dat over enkele maanden de ordi naire koolsoorten en witlof een haast onbetaalbare delicatesse zal zijn. In de meeste gevallen dan al leen geschikt om te nuttigen op zon- en feestdagen. MAXIS VOOR MEER DAN TWEE TON BESTOLEN MUIDEN (ANP)-De rijkspoli tie zoekt naar een man, die van zijn kortelings verworven vertrouwenspositie bij de su permarkt Maxis in Muiden misbruik heeft gemaakt en er met ruim 203.000 gulden van door is gegaan. De vermissing van het geld werd maandagochtend be merkt. Aanvankelijk werd niet gedacht aan het perso neelslid, dat die morgen niet op zijn werk was verschenen. Maar toen men voor alle ze kerheid ging informeren op het door hem aangegeven huisadres bleek hij daar totaal onbekend te zijn. Aangenomen wordt nu dat deze man, die ongeveer vier weken geleden bij de super markt in dienst kwam en me teen een vertrouwenspositie kreeg op de telkamer waar de dagopbrengsten worden ver werkt en opgeborgen, vrijda gavond na werktijd geld uit de kluis heeft gehaald. Hij was namelijk in het bezit van de sleutel en kende ook de code van de kluis. Bij zijn indienst treding moet hij een valse naam en adres hebben opge geven Aanwijzing naar identiteit van vrouw in koffer BREDA (ANP)- De Bredase politie heeft gisteravond een belangrijke aanwijzing gekregen om de identi teit vast te kunnen stellen van de vrouw van wie het stoffelijk over schot afgelopen zondagochtend in een koffer in de Bredase binnen stad is gevonden. Het betreft een foto met daarop enkele meisjes. Een van de twee Marokkanen, die ervan verdacht worden de hand gehad te hebben in het overlijden van deze vrouw, heeft haar positief op de foto herkend. De foto is in handen van de politie gespeeld dooreen man dieabsoluutanoniem wil blijven. Hij vertelde dat hij in de zomer van 1975 in Parijs in con tact was gekomen met een Alge rijns meisje en dat hij haar later een lift naar Ndderland had aangebo den. AMSTERDAM - De Stichting Anti-apartheids beweging Nederland hield gistermiddag een demonstratie voor het SA A.(South African Airways)-gebouw in de Leidsestraat in Amsterdam. Zij protesteerden tegen het brute optreden van de Zuidafrikaanse politie t.a.v. bewoners van Soweto. Er waren ongeveer dertig mensen aanwe nd AMSTERDAM - Dankzij de snelle reactie van schipper P. Hoeks van een rondvaartboot heeft een vrij ongewoon ongeval gistermorgen in Amsterdam al leen materiële schade tot gevolg gehad. Schipper Hoeks, die ruim 50 passagiers aan boord had,zag bij het varen door het water van de singel hoe vlak bij de Raad huisstraat een van de tientallen jaren oude iepen op de kant plot seling begon over te hellen Gelukkig varen de rondvaartboten in de grachten vrij langzaam, want doorsnel achteruit te slaan kon schipper Hoeks voorkomen dat de majestueuze iep midden op de rondvaartboot terecht kwam. De boom viel nu op de voorplecht van de rondvaart boot, die ernstig werd bescha digd maaralle passagiers bleven ongedeerd. Waarschijnlijk is de iep door de ou derdom aan de wortels gaan rot ten, want op de plaats waar de boom had gestaan bleef een vrij klein rond gat over. Duidelijk was te zien dat de wortels rond het gat waren afgebroken. Larer konden de rondvaartboten als het ware ,,door de boom'' hun onbekende tochten door de Am sterdamse grachten vervolgen. DEN HAAG (SP) - Het bestuur van Zuid-Holland is ernstig verontrust door de plannen van minister Wes terterp het mes te zetten in het streekvervoer. Die ongerustheid van Gedeputeerde Staten is ver sterkt na een gesprek met de direc ties van de zes in de provincie ope rerende streekvervoersbedriven. Uit dat gesprek bleek, dat de voor genomen beperking in grote delen van de provincie de kwaliteit van het openbaar vervoer ernstig zullen aantasten. Het gaat hierbij om de leefbaarheid van de kleine kernen, maar ook de grote steden. Achteruitgang van het openbaar vervoer zal leiden tot meer particulier vervoer en dus tot meer problemen in de stadscentra. Gedeputeerde Staten hebben be sloten na overleg met de provin ciale adviescommissie voor ver keer, die unaniem de bezwaren van het college deelde de minister er in een brief op te wijzen, dat deze naar hem mening gekozen heeft voor een onjuiste aanpak. De gedepu teerde drs. Borgman vindt dat beter op andere terreinen bezuinigd kan worden, maar dat, als de bezuin igingen beslist in het openbaar ver voer moeten worden, tariefsverho ging nog de voorkeur verdient. Een tariefsverhoging zou b.v. ook de vorm kunnen krijgen van een toe slag op de ritprijs van de onrenda bele lijnen. De maatregelen Van de minister zullen ook gevolgen hebben voor de werkgelegenheid, aangezien de kosten van het streekvervoer voor 70 procent personeelslasten zijn. RIJSWIJK (ANP) - In de drie hete weken van 27 juni tot en met 17 juli is er in Nederand 25 procent meer consumptiemelk opgedronken dan in de overeenkomstige weken van 1975. Van alle weken met zeer warm weer waren deze drie wel de dorstigste .want in de hele warmte- periode was de omzet 10 tot 20 pro cent boven die van een jaar gele den. Voordat de warmte „uitbrak" was een stijging met 3 procent ten opzichte van vorig jaar normaal geworden. Drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ver telde dit in de gisteren gehouden bestuursvergadering. In het tijdvak van 2 mei tot en met 17 juli, zo deelde hij verder mee, lag de afzet van het hele pakket con sumptiemelk en consumptiemelk- produkten 11 procent boven die van vorig jaar. De „zure" produk ten: alle soorten yoghurt samen met karnemelk, spanden binnen dat pakket de kroon met een om zetstijging van 42 procent. Neemt men karnemelk en magere melk samen dan komt men tot een stij ging van 29 procent. Van halfvolle melk werd 20 procent meer ver kocht van een jaar gelden, terwijl volle melk het met een bescheiden 3 procènt moest doen. De produktie van boter en magere-melkpoeder is gedaald. Half mei werd er nog 3 procent meer boter en 12 procent meer magere-melkpoeder gemaakt dan een jaar tevoren. In de weken daarna kwamen die produkties resp. 8 en 25 procent beneden die van vorig jaar. De kaasproduktie, aldus drs. Schelhaas, blijft een fractie onder het niveau van vorig jaar. De stem ming op de kaasmarkt is nog steeds gedrukt Door de grote droogte, zo vertelde de voorzitter, hebbem Nederlandse melkkoeien, ondanks hun wat gro tere aantal, in juli enkele procenten minder geproduceerd dan in juli 1975. Het dieptepunt lag in de week van 26 juni tot en met 3 juli, toen de zuivelfabrieken 4 procent minder melk ontvingen dan een jaar gele den. Nadien is het verschil met vo rig jaar steeds kleiner geworden, zodat thans weer ongeveer het peil van vorig jaar is bereikt. De heer Schelhaas noemde de ruw- voederpositie matig uitgesloten, slecht, al zijn er van gebied tot ge bied grote verschillen. Hij achtte een daling van het melkaanbod in herfst en winter dan ook niet uitge sloten. Magere melk Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij gaat bij de EG in Brussel proberen, voor Ne derland drie maanden uitstel te krijgen van de afgesproken verho ging van het vetgehalte van de con sumptiemelk. De volle melk zou dan niet op 1 oktober, maar op 1 januari a.s. van 3,2 op 3,5 procent vet komen. Produktschapsvoorzitter drs. Schelhaas over dit eventuele uitstel met drie maanden: „Het zou beter RIJSWIJK (SP/ANP) - Er is een breuk ontstaan tussen de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging en de werkgroep hartchirurgie buitenland van de Gezondheidsraad. Tot nu toe werkten de vereniging en de werkgroep sa men aan de hartluchtbrug naar het Amerikaanse Houston. Nu heeft voor zitter Henk Fievet van de vereniging laten weten, dat de hartpatiënten zelf voortaan de luchtbrug zullen organiseren. Aanleiding tot de ruzie zijn enkele uitlatingen over de persoon van Fievet; de man die enkele maanden geleden het initiatief nam om een hartluchtbrug te openen naar Ame rika, omdat veel hartpatiënten in Nederland te lang op een operatie moeten wachten. Volgens de door Henk Fievet openbaar gemaakte notulen zou de voorzitter van de werkgroep uit de Gezondheids raad, prof. dr. F. Meyler, hebben ge zegd dat hij "absoluut zo snel moge lijk van de inmenging van de hart patiëntenvereniging af wil". De Utrechtse hoogleraar in de cardio logie verwijt de voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging ook chan tage en emotionaliteit en neemt hem zijn streven om de zaak rond de luchtbrug in de openbaarheid te brengen, kwalijk. Wantrouwen Volgens Fievet ligt de oorzaak van de breuk veel meer daarin, dat hij de werkelijke bedoelingen van de werkgroep wantrouwt. Hij heeft het gevoel dat men hem wel met de mond steunt, maar hem in feite van zijn initiatief tot het organiseren van een hartluchtbrug wil beroven. Zo zou de medewerking van enkele chirurgische centra in ons land al teruglopen. Vooral in de academi sche ziekenhuizen in Utrecht en Rotterdam zou de bereidheid om patiënten naar Amerika te laten gaan uiterst gering zijn. Inmiddels zijn 35 hartpatiënten in Amerika behandeld, van wie er nog zeven in Houston verblijven. In het Zwit serse Genève zijn 7 mensen geope reerd. Prof. dr. J. M. Greep, lid van de werkgroep, stelde dat nog niet van een breuk gesproken kon worden, wel van een aantal misverstanden en enkele ongelukkige gebeurte nissen die hij zei ernstig te betreu- Volgens prof. Greep legt de com missie hartchirurgie van de Ge zondheidsraad deze week staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid een rapport over over de gewenste uitbreiding van de hart chirurgie in Nederland. Prof. Greep zei te verwachten dat beslissingen over het rapport in het kabinet zul len moeten worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7