De situatie in Soweto blijft zeer gespannen Oeganda en Kenia aan ove beg rleg onnen Steun communisten aanAndreotti Geheimzinnige ziekte met snelle dood Na onlusten van gisteren BUITENLAND DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 WASHINGTON (SP) - Twintig mensen zijn bezweken in een zeer snelle dood, 115 patiënten liggen in ernstige toestand in ziekenhuizen. Dat was tot gisteren de verbijste rende balans van de geheimzinnige longaandoening, die vorige week heeft toegeslagenop een reünie van het American Legion in Philadelp hia. En nog steeds weet men niet wat voor ziekte hier haar vernieti gend werk doet. In het laborato rium van de gezondheidsdienst van de staat Pennsylvanië worden bloedmonsters, speeksel uit de keel en ontlasting van zeven overlede nen en 33 patiënten onderzocht en ook in het federale Centrum voor Ziekte-onderzoek in Atlanta in de staat Georgia probeert men achter de identiteit van de brenger van de snelle dood te komen. Hoewel men andere oorzaken beslist nog niet kan uitsluiten, richt het onderzoek zich vooral op de mogelijkheid, dat een uiterst gevaarlijk griep-virus, aan het werk is. En heel Amerika vreest nu voor de ziekte, die in het najaar als een epidemie wordt ver wacht de varkensgriep. Een sub commissie uit het Huis van Afge vaardigden heeft met grote spoed ineens een wet goedgekeurd, die alle mogelijke nadelige gevolgen van het massale inentingspro gramma tegen de varkensgriep door de overheid laat verzekeren. De dodelijke ziekte isyuitgebroken op een congres in Philadelphia, waar van 21 tot 24 juli 10.000 leden van de afdeling Pennsylvanië van het legioen - een enorme organisa tie van oorlogsveteranen - met hun familie bijeen waren. Zij kwamen volkomen onverhoeds en de dode lijke uitwerking was zo snel, dat de eerste slachtoffers al gevallen wa ren voor de geneeskundige instan ties van de epidemie op de hoogte waren. De reünisten, die door de besmetting zijn aangetast, werden ziek, kort nadat zij uit Philadelphia waren teruggekeerd. Op 27 juli stierf het eerste slachtoffer. Dat was vorige week dinsdag. De maandag daarvóór hoorden de au toriteiten van de leiding van het le gioen, dat er een groot aantal men sen ziek van het congres was thuis gekomen. In een ziekenhuis in Wil liamsburg vocht toen een arts al voor het leven van vijf patiënten, die allen dezelfde symptomen van een onbekende ziekte hadden: zeer hoge koorts, rillingen, spierpijnen en moeilijkheden met de ademha ling. De doodsoorzaak is in de meeste gevallen een vorm van een plotseling opkomende longontste king, waarbij een schuimend, bloe derig vocht de open ruimten tussen de luchtzakken in de longen vult, zodat de slachtoffers niet genoeg zuurstof naar het bloed kunnen pompen. Dit laatste was ook niet mogelijk aan patiënten, die werden behan deld in een zuurstoftent, waar zij in bijna 100 procent zuivere zuurstof lagen. Dr. Robert D. Gens, directeur van het Bureau Gezondheidsdienst voor Volwassenen van de Genees kundige Dienst van de staat Penn sylvanië zegt, dat het verbazing wekkend is dat een ontsteking tus sen de longruimten zo snel de dood kan veroorzaken. Zijn collega dr. Jav Satz, directeur van de afdeling virologie en immunologie vult aan, dat nog nooit in de geschiedenis een door een virus veroorzaakte longontsteking in zo korte tijd zo veel doden heeft geëist. Nu niemand nog weet wat de pre cieze oorzaak van de epidemie is, kan men ook geen zekere metho den tot bestrijding ervan aan de hand doen. De geneeskundige diensten hebben alle mensen, die naar het congres in Philadelphia zijn geweest, aanbevolen ook als zij niet ziek zijn, veel rust te nemen en veel vloeistof tot zich te nemen. Bij het eerste teken van ziekte moeten ze direct de dokter roepen en niet met huismiddeltjes proberen te werken. Bij ziekenhuisopnamen kunnen de artsen tot nu toe alleen met het toe dienen van zuurstof, door toepas sing van beademingsapparatuur en koortswerende middelen de sym- tomen van de geheimzinnige ziekte te lijf gaan. Een van de onverklaarbare bijza ken is, dat de naaste familieleden van de congresgangers niet door de vreemde ziekte zijn aangetast, maar dat deze wel mensen in haar greep heeft genomen, die zijdelings even met de reüniste in Philadelphia in aanraking zijn geweest, zoals een busbestuurder en een taxi chauffeur, die legionaires hebben vervoerd en een besteller, die boodschappen heeft afgeleverd aan een van de hotels, waar de dag daarvoor congressisten hadden ge logeerd. Voor de inenting van meer dan 200 miljoen Amerikanen tegen de var kensgriep - een programma dat in de herfst moet worden uitgevoerd - heeft het Congres 135 miljoen dol lar beschikbaar gesteld. Verzeke ringsmaatschappijen weigeren echter de fabrikanten het vaccin te dekken tegen schadeclaims, die kunnen voortkomen uit schade lijke gevolgen van de vaccinatie. Het Congres voelde erg weinig voor deze risico's door de staat te laten dragen. Maar met de dreigende ge heimen van Philadelphia op de achtergrond heeft nu een eerste subcommissie uit het Huis van Af gevaardigden haar goedkeuring gehecht aan een wetje, dat de staat aansprakelijk stelt voor alle kwa lijke gevolgen van de inenting. Men verwacht, dat het Congres met de verdere afwikkeling van deze wet nu de grootste spoed zal ma ken. In 1918 eiste de Spaanse griep, waarop de varkensgriep een va riant is, in de Verenigde Staten een half miljoen doden. Dr. Stephen Tacker ondervraagt Thomas Payne, een van de congres gangers die na afloop ernstig ziek werden. Payne herstelt langzaam. Meer dan twintig mensen zijn aan de geheimzinnige ziekte gestorven. JOHANNESBURG (AP) - De spanning in het g*A a MA A ,rr c klaarde dat de gewelddaden giste- zwarte stadsdeel Soweto (Zuid-Afrika) bleef gis- ren laat in de middag waren afge- juni gearresteerde betogers eistenversperden de toegangswe- gOWOnd. de regering kennelijk niet in staat de frustraties en de verbittering va de zwarte bevolking te begrijpen e termiddag na de confrontatie tussen de politie en "OI?eI? "?,:dar «""schreef de situatie daaraan tegemoet te komen", aldus r\r\r\ i- toch als onvoorstelbaar dp Kaad van Kprkpn dip nnnipuw een gespreide menigte van 20.000 negers die naar Men was bang dat de ongeregeld de binnenstad van Johannesburg probeerden op hedf" °P"'e"w zouden uitbreken 0 r na het vallen van de avond in het te marcheren, voortduren. afgescheiden stadsdeel 13 kilome Er waren over het aantal doden en gewonden JfaVeen miifoerTne"t?s wonen1861 tegenstrijdige berichten die niet onafhankelijk Het was de ernstigste ongeregeld- bevestigd konden worden. hej.d in s.?™e'° sinds 'oen er lai iiii ii Ti rellen uitbraken die zich ver- OoggetUlgen citeerden het dagblad de Johan- spreidden over de andere zwarte nesburg Star" toen ze beweerden dat drie zwar- ?edrT.™nd J«Jannesburg en de i i i ,r, i hoofdstad van Pretoria. Toen wer- ten bij de botsing werden gedood en 18 anderen den 176 personen gedood en meer NAIROBI AFP/UPI) - In de Ke- niase hoofdstad Nairobi is gisteren het Keniaas-Oegandees overleg op ministersniveau begonnen dat moet leiden tot normalisering van de betrekkingen tussen de twee buurlanden. Het overleg is tot stand gebracht door de bemidde ling van de secretaris-generaal van de organisatie van Afrikaanse een heid, William Eteki, die zelf ook bij de besprekingen aanwezig is. Oeganda beschuldigt Kenia van een blokkade, waardoor in het land een economische chaos is ontstaan. Kenia zegt dat er geen sprake is van een blokkade, maar dat Oeganda de rekeningen niet betaalt en Keniase staatsburgers vermoordt en ver drijft. Volgens goedingelichte zegs lieden in Nairobi was de eerste zit ting zeer openhartig. Verwacht wordt dat het overleg zeker enkele dagen zal duren. Intussen melden Keniase kranten opnieuw onlusten in Oeganda. Mi litairen zouden vijf studenten heb ben doodgeschoten tijdens inci- Marokko vraagt tussenkomst Arabische Liga CAIRO (AFP) - Marokko heeft gis teren officieel om tussenkomst van de Arabische Liga gevraagd om „de spanning in de westelijke Sahara te verminderen". De betrokken nota zegt dat de Marokkaanse regering het verzoek heeft ingediend we gens „herhaaldelijke agressie tegen het Marokkaanse grondgebied, waardoor onschuldige mensen zijn gedood" en beschuldigt Algerije van vijandelijke activiteit tegen de Marokkanen van de westelijke Sa hara. denten bij de Makerere-universiteit in Kampala. Dinsdag zouden daar bovendien honderden studenten, mogelijk wel 700, zijn gearresteerd, en er zouden tientallen gewonden zijn. Volgens de Daily Nation ont stond het conflict toen de zoon van president Amin zijn vader opbelde met de klacht dat zijn medestuden ten hem links lieten liggen en hem en zijn lijfwacht bedreigden. Daarop kwam het leger de jongen ontzetten. Studenten vluchtten in paniek weg voor het leger, dat daarop het vuur opende en vijf stu denten doodschoot en vele tiental len verwondde. Uit bronnen in Oeganda is beves tigd dat er geschoten is in de buurt van de universiteit en dat er "moei lijkheden" waren. Volgens de ge zondheidsdienst van de universi teit zijn tien studenten met ver wondingen in de ziekenboeg opge nomen, en het Mulago-ziekenhuis in Kampala zegt dat daar 50 studen ten zijn behandeld. Volgens de Daily Nation was Amins zoon onlangs teruggekeerd uit Moskou. Hij zou op de campus allesbehalve geliefd zijn omdat hij beschermd door een lijfwacht, de bloemetjes buiten zette terwijl het leven voor de andere studenten steeds moeilijker wordt. De Oostafrikaanse economische gemeenschap. het samenwer kingsverband van Kenia. Oeganda en Tanzania, functioneert inmid dels nauwelijks meer. De Keniase directeur van de gezamenlijke spoorwegmaatschappij heeft ruim 300 werknemers uit Oeganda en Tanzania opdracht gegeven voor 10 augustus naar hun land terug te ke ren. Onlangs heeft een Canadees organisatiebureau Kenia geadvi seerd het gemeenschappelijk be heer van de spoorwegen te beëin digen en zelf de eigen treindiensten te gaan exploiteren. WASHINGTON (SP) - De Ame rikaanse Senaat heeft ondanks hevig verzet van de grote indus trie een maatregel goedge keurd. die gebieden met zuivere lucht beschermt tegen vervui ling van dit steeds zeldzamere goed. De Amerikaanse Kamer van Koophandel en het Natio nale Verbond van Fabrikanten en andere lichamen, die de be langen van de industrie verte genwoordigen, hebben via lob byisten alles in het werk gesteld om het aannemen van de maat regel tegen te houden, maar de Senatoren zijn niet voor die druk bezweken en hielden met 63 tegen 31 stemmen de belan gen van de luchtzuiverheid hoog. De omstreden maatregel, waar voor veel propaganda is ge voerd door de Nationale Coali tie voor Zuivere Lucht, werd in de Senaat verdedigd door de Democratische senator Ed mund Muskie uit Maine, de conservatieve Republikein Ja mes Buckley van New York en zijn meer gematigde partijge noot James McClure van Idaho. Na Spelen: nog asielaanvragen VoSo tie het peil §g[h)®(n)(i> ümM Het besluit houdt in. dat op plaatsen waar de lucht zuiver der is dan de miniem standaard, die landelijk in het belang van de gezondheid is voorgeschre ven. geen enkele merkbare ver slechtering in die zuiverheid mag worden veroorzaakt. Het is dus niet toegestaan de lucht\op die plaatsen dermate te vervui len, dat de zuiverheid daalt naar het minimum peil, dat nog net de wettelijke grens van toelaat baarheid heeft. Het Bureau voor Milieube scherming had al eerder voor schriften uitgevaardigd, waar bij zuivere lucht tegen degrada- wordt beschermd. Een dr: hoofdige rechtbank heeft de wettigheid van deze voorschrif ten onlangs bekrachtigd, toen zij door de industrie werden aangevochten. Het besluit van de Senaat heeft de bedoeling deze voorschriften nog eens ex tra wettelijke ondergrond te ge ven en op verscheidene punten zelfs te versterken. De vertegenwoordigers van de industrie en vooral die van de elektriciteitscentrales en bouwbedrijven, gesteund door de vakbonden, hebben vergeefs aangevoerd dat de „anti- degradatiemaatregel" de indus triële ontwikkeling zal belem meren en de produktiekosten zal verhogen wanneer de fabri kanten worden gedwongen in nieuwe vestigingen apparatuur aan te brengen, die luchtvervui ling tegen gaat. Het zijn vooral de wijde, open vlakten in het Westen van de Verenigde Staten, die door deze maatregel tegen de nietsont ziende aanslag van de industrie worden beschermd. dan 1100 gewond. Zwaar bewapende politie-agenten, die de gehele dag door versterkt werden, patrouilleerden in de stad met gevechtswagens in een poging om de zich steeds verplaatsende menigte met traangas uiteen te ja gen. Vergaderverbod De Zuidafrikaanse minister van justitie Jimmy Kruger heeft op nieuw een verbod op openbare bij eenkomsten uitgevaardigd voor Soweto. Juist afgelopen zondag was het vergaderverbod, dat werd ingesteld na de eerste opstand in Soweto, ingetrokken. Ook in andere zwarte woongebie den rond Johannesburg als Alexandra en Tembisa kwam het gisteren tot incidenten, maar daar zou de orde spoedig hersteld zijn. de Raad van Kerken, die opnieuw aandringt op een multiraciale con ventie waarop een staatsbestel het moet worden uitgewerkt dat voor iedereen aanvaardbaar is, als alter natief voor de apartheid. MFA-officieren in Portugal' moeten zich voor marteling verantwoorden MONTREAL(Reuter) - Na afloop van de Olympische Spelen in Mon treal hebben nog twee mensen in Canada politiek asiel aangevraagd: een Roemeense atleet en een jour nalist uit Ethiopië. Met dat tweetal is het aantal asie laanvragen tijdens en na de spelen gestegen tot zeven. LISSABON (DPA) - Hoge officie ren van de beweging van de strijd krachten (MFA) in Portugal zullen zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden voor tal rijke gevallen van marteling en het afpersen van bekentenissen in de tijd van onbeperkte macht van de "Copcon"-veiligheidsstaf. Dit blijkt uit een verslag van een commissie van onderzoek van de revolutionaire raad dat gisteren bij de militaire rechtbank is ingediend. De commissie bestond uit vier offi cieren en drie burgerjuristen. Zij hebben de laatste weken meer dan 200 gevallen van mishandeling van gevangenen onderzocht en "ver scheidene honderden" slachtoffers en getuigen verhoord. De meeste, dikwijls sadistische, vergrijpen zijn gepleegd in de ar restantenlokalen van de militaire politie en het artillerieregiment "Ralis" in Lissabon, waarvan de militaire leiders behoorden tot de pro-communistische en naar totali taire oplossingen strevende kring van MFA-officieren. Beide eenhe den stonden onder de Copcon, en het hoofd daarvan, Otelo de Car- valho, wordt ervan beschuldigd door het uitreiken van blanco arres tatiebevelen aanleiding tot deze misdrijven gegeven te hebben. President Antonio Eanes heeft na het kennis nemen van het verslag PASADENA - Deze foto in de vroege morgen van Mars gemaakt toont een landschap, dat net zo goed in de de opgesomde misdrijven "ern- Sahara zou passen: een zandwoestijn met rotsblokken. De scherpe aftekening van "duintoppen" wijsterop.dat stige inbreuken op de mensenrech- er onlangs zo'n vermaarde Mars-storm is geweest. De grijparm van de Viking 1 is overigens nog steeds defect .In ten" genoemd. Pasadena probeert men met man en macht de oorzaak op te sporen. Raad van Kerken De Zuidafrikaanse Raad van Ker ken meent dat de Zuidafrikaanse autoriteiten kennelijk nog steeds niet inzien dat dit optreden met harde hand tegen de zwarte Zuidaf rikanen nutteloos is. "Dreigen, onderdrukken en opslui ten helpt niet. Deze les wordt nu opnieuw in krachtige bewoordin gen geleerd. De steeds ernstige on geregeldheden in Soweto en an dere zwarte woongebieden geven er op tragische wijze blijk van dat Regeringsprogramma moet economie van Italië opkrikken ROME (Reuter/AFP) - Premier Giulio Andreotti heeft gisteren het Italiaanse parlement op de hoogte gebracht van zijn regeringspro gramma. Het bestuur van de com munistische partij heeft laten we ten dat bij het stemmen over het regeringsprogramma van het kabinet-Andreotti de partij zich van stemming zal onthouden waarmee kan worden gezegd dat de Italiaanse communisten akkoord gaan met Andreotti's plannen voor het herstel van Italië's zwaar geha vende economie. Als zij anders hadden besloten dan had de nieuwbakken premier zijn ontslag wel kunnen aanbieden. De com munisten stonden er in de eerste plaats op dat de christendemocrati sche minderheidsregering hen of ficieel zou vragen zich te onthou den van stemming. Andreotti beloofde het parlement dat zijn kabinet al het mogelijke zal doen om de inflatie van 20 procent terug te brengen en de strijd tegen landbouw zal worden opgekrikt produktit met een speciaal hulpverlenings programma dat past in het totaal i voedselplan. trichloorfenol i de werkloosheid op grote schaal zal Andreotti heeft gisteren ook aanbinden, ook de tekorten op de technisch-wetenschappelijke betalingsbalans zullen ruim schoots de aandacht krijgen. Bo vendien zegde Andreotti toe dat het overheidsbeleid zal worden gede centraliseerd om de bureaucratie terug te dringen belast met een onder zoek naar de giframp in het gebied rond Seveso, ten noorden van Mi laan. De door Andreotti benoemde gaat onderzoeken hoe De premier liet ook weten dat hij zal het gif, dat nog steeds als een fijn proberen bij het internationale poeder in de atmosfeer aanwezig monetaire fonds (IMF) een aanvul lende lening los te krijgen van 500 miljoen dollar en er bij de Wcst- duitse regering op zal aandringen de vervaldatum van een lening van kan worden geneutraliseerd en ook hoe de bevolking afdoende kan worden beschermd tegen verdere kwajijke effecten. In samenhang met de ramp in lopig stopgezet. Bij de produkte van die chemische grondstof is in Sevso - door oververhitting - het zwaar giftige dioxine onstaan. Bayer deelde mee dat de in Lever- kusen toegepaste produktieme- thode naar menselijke maatstaven veilig wordt geacht. Het bedrijf wil echter eerst precies weten wat er bij Icmesa is misgegaan, alvorens te besluiten of de produktie in Lever- kusen kan worden hervat. De NAVO in Brussel heeft gisteren categorisch tegengesproken dat er bij Icmesa strijdgassen voor het bondgenootschap worden of wei den vervaardigd. Bepaalde berichten in de pers had den op die mogelijkheid gezin speeld, maar het NAVO- hoofdkwartier verwees dergelijke speculaties in een korte verklaring resoluut naar het rijk uC-f fabelen. BELAAGD - De omstandigheden waarin de zogenaamde „harde kern" van de Baader-Meinhofgroep hun tijd in de gevangenis door moe ten brengen zullen op last van het ministerie van justitie van Baden-Württemberg zo mogelijk nog strenger worden omdat met name Baader en Raspe enkele be wakers hebben bedreigd en aange vallen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6