Bredere markten duidelijke misser Prof. Kuenen als rector terug op het "oude honk" Gesprek mogelijk KRITIEK WETHOUDER OP RAPPORT KVK r>r> DRIE TAKEN Tour de Frats: met 93 begonnen met 94 gefinisht. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 LEIDEN - "Het is verheugend dat er ideeen aangedragen wor den". Wethouder Waal (Stad sontwikkeling) is positief ge stemd over het verkeersplan voor de Leidse binnenstad dat in opdracht van de Kamer van Koophandel is gemaakt door het bureau Goudappel en Gof- feng. Hij legt de nadruk op de vele uitgangspunten waarmee de gemente zich kan verenigin gen. "Dat men het met elkaar eens is over de uitgangspunten betekent dat bij een concrete uitwerking van de plannen er in ieder geval een gesprek moge lijk is". Verleden week zaterdag heb ben wij de voornaamste punten van het verkeersplan beschre ven, dat stelt dat met een be perkt aantal maatregelen de si tuatie in de Leidse binnenstad LEIDEN flink verbeterd kan worden. Wethouder Waal somde de vol gende positieve punten op. - Het dogma is verlaten dat er eerst een totaal-plan voor de binnenstad moet zijn voor er iets gedaan kan worden. "Het plan is vrij pragmatisch het zegt niet dat eerst alle doel stellingen voor de binnenstad geformuleerd moeten wor den"; - De huidige city-ring kan het verkeer aan, er is geen nieuwe cityring nodig; - De bus moet door het cen trum, ook tijdens de werk zaamheden aan de Brees- traat; De parkeerplaatsen in het centrum moeten direkt be reikbaar zijn vanaf de city- ring. Parkeergarages bij de Kaasmarkt of ir. Driessen- straat en Garenmarkt vol doen aan die voorwaarde. "Ze hebben ook de moed .gehad om cijfers te noemen; bij voorbeeld dat er 550 nieuwe parkeerplaatsen nodig zijn volgens hen, en dat de loopaf stand naar het winkelcen trum niet meer dan 500 meter mag zijn" De voorbeelden van verbe terde bewegwijzering en het idee om nu al de Valkbrug voor verkeer uit twee richtin gen open te stellen noemde Waal interessant. Parkeernood Kritiek is er op het feit dat aan de fietsers nauwelijks aandacht is besteed en het hele verkeer splan bedacht lijkt "vanuit de auto". Een gebrek is ook dat het verkeerplan niet gebaseerd is op cijfers. Zal de Valkbrug in derdaad veel meer verkeer op de city-ring brengen als de brug openstaat voor verkeer stad-in? De gemeente werkt momenteel zelf ook aan dit probleem. Gou dappel en Goffeng kozen een oplossing die al in het basis wegenplan van 1961 voorkwam. Ook zijn er geen cijfers over de parkeernood. "Goudappel en Coffeng stellen gewoon dat er geen parkeerplaatsen nodig zijn. In het plan dat wij binnen kort brengen, zeggen we dat eerst uitgezocht moet worden hoeveel plaatsen er nodig zijn. Voor parkeergarages lijkt de nood niet groot genoeg. Niet dat wij afkerig zijn van garages als zodanig, maar er moeten eerst cijfers zijn dat exploitatie moge lijk is. In andere steden lijden de gara ges grote verlizen. Kun je van de gemeente verlangen dat die er een paar ton per jaar (per garage dan nog!) in steekt?" LEIDEN - Uitzonderlijk felle kritiek heeft wethouder Waal (Stadsontwik keling) op wat het verkeersplan van de Kamer van Koophandel aangeeft over de afsluiting van de Breestraat, waarbij de bussen in twee richtingen over de marktenroute moeten. "Onmogelijk, ongewenst en onhaalbaar", vat Waal zijn kritiek samen. t Kijkje op de kade van de Vismarkt en de Visbrug in de verte. De Kamer an Koophandel wil de kade verplaatsen om de Vismarkt breder te maken. NIEUWE VERKEERSLICHTEN LEIDEN - De verkeerslichtinstal latie op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Sumatrastraat is van daag en ook morgen tijdelijk buiten beurijf gesteld. De huidige - tijde lijke - regelautomaat wordt ver vangen door een definitieve. De afdeling Verkeerszaken raadt weggebruikers aan goed op te let ten op de nieuwe werkwijze van de verkeerslichten. Dit geldt vooral voor de (brom)fietsers en voetgan gers. Zij kunnen voortaan in twee etappes oversteken. Voor elke rij baan, die zij willen oversteken moet een apart licht door middel van een drukknop in werking worden ge steld. Gevolg is dat de wachttijden korter worden. De gebruikers van deze lichten moeten eerst letten op het licht voor de eerste weghelft. Nadat men is overgestoken moet men kijken naar het licht van de tweede weghelft. De nieuwe ver keerslichtinstallatie zal vermoede lijk in de loop van vrijdagmiddag weer in werking worden gesteld. De opstellers van het verkeersplan, het bureau Goudappel en Coffeng, willen de bussen over de markten route laten rijden zodat het laatste gedeelte van de Breestraat (van stadhuis tot Gangetje) voetgan gersgebied kan worden. Dit staat tegenover het gemeenteplan voor de Breestraat waarbij de bus in één richting door de Breestraat blijft rijden. Het gedeelte van Rapenburg tot stadhuis blijft in het verkeer splan toegankelijk voor auto's, die dan via Koornbrugsteeg en Vis- en Aalmarkt de kleine parkeergarage aan de Boommarkt zouden kunnen bereiken. Om de vereiste breedte van acht meter te verkrijgen zou de marktenroute hier en daar ver breed moeten worden; het smalste punt is de Vismarkt. "Het zal on ontkoombaar zijn om langs de Markten de kademuren te ver nieuwen c.q. te repareren. En op een smal punt, zoals bij de Vis markt kan dan misschien nog wel een metertje ruimte worden ge- ADVERTENTIE peperzak" beheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN SFÜI 149-151 DEN. HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 Vismarkt Over deze passage is wethouder Waal zeer ontstemd: "Zolang ik we thouder ben zal dat echt niet gebeu ren, dat inzetten van nieuwe wal- murenAls het nu hier en daar een klein stukje is, maar daar is de Vis markt zes meter breed, die zou twee meter breder moeten worden! Dat doe je niet op die schaal en in het hart van de stad". "Zo lichtvaardig als het rapport erover doet! Het bu reau Goudappel en Coffeng bla meert zich hiermee. Er wordt he lemaal niet gepraat over het pro bleem van het beschermd stadsge zicht. De marktenroute bii de Vis markt is een van de meest beeldbe palende plaatsen van de stad. Bij een verbreding van de kade zou de brug tegenover V. en D. half weg moeten! En kan het technisch, bij voorbeeld ook bij de Koornbrug? De marktenroute is als het ware over de landhoofden van de brug gen heengelegd, het is erg twijfe lachtig of die het zouden houden. Ik dacht dat het bureau Goudappel en Coffeng een serieus bureau was, maar door deze manier van presen teren stelt het zijn reputatie in de waagschaal. Dit is een duidelijke "Er zal enorm veel verkeer over de Breestraat en de markten naar de parkeergarage aan de Boommarkt gaan. Zo worden de Breestraat en de Haarlemmerstraat gescheiden. En zoals ze over asfalt spreken! Terwijl wij eerst nog een proef wil len nemen met klinkerbestrating. De marktenroute zou een asfalt- vlakte worden van acht meter breed! De winkels aan het begin van de marktenroute zouden de vernieling ingaan, want er blijft nauwelijks ruimte voor de voet ganger". "De Kamer van Koophandel wil de bus uit de Breestraat ten behoeve van de auto. De gemeente wil de auto eruit ten behoeve van de bus. De belangrijkste winkelstraten van Europa hebben openbaar vervoer er doorheen lopen. In Londen, in Frankfurt, in Amsterdam de Leid- sestraat. Als het niet perse zou hoe ven, moetje het niet doen. Maar de bus moet toch ergens heen! En in het verkeersplan zou de auto nog steeds heel diep de stad in kunnen komen. Reken maar dat de auto mobilist eerst door de Breestraat zou rijden om te kijken of er nog een plaatsje vrij is, om dan af te slaan via de Koornbrugsteeg naar de parkeergarage aan de Boom markt. Dat geeft onmiddellijk pro blemen bij de kruising Koornbrug- steeg/marktenroute. De gemeente stelt in haar plannen: de auto in de Breestraat is rjiet zinvol, die heeft daar niets te zoeken". Spel Een van de punten van kritiek van de winkeliers in de Breestraat is dat het gemeentelijk plan voor de Breestraat niet in een algemener plan voor de binnenstad vervat is. Waal: "Als je wacht op een totaal plan heb je de discussie weer twee jaar uitgesteld. En je kan dan ook wel weer wachten op een doelstel lingennota, of op een verkeerscir culatieplan. Een paar jaar geleden heeft de gemeenteraad al eens be sloten: de Breestraat wordt afgeslo ten zodra de nieuwe Pauwbrug opengaat. Zo kun je bezig blijven". Het gemeentelijk plan verraste de winkeliers: de gemeente zou zon der overleg plotseling met een plan gekomen zijn, terwijl de gemeente wist dat de winkeliers zelf bezig waren met plannen. Waal: "Er zijn eindeloos veel ge sprekken geweest, en er is veel in formatie uitgewisseld. Er zijn con tacten geweest met het Leids City Centrum en de Kamer van Koop handel. I kan ook wel doen alsof ik van niets wist; dat hoort bij het spel. Wij hebben een voorlopig ontwerp gepubliceerd waar reacties op kunnen komen: dit rapport is de eerste reactie". LEIDEN - De overstap van prof. dr. D. J. Kuenen van het Rijks Instituut voor Na tuurbeheer in Arnhem naar het rectoraat van de univer siteit in Leiden, had, zo blijkt achteraf, een prakti sche reden. "Het is niet zo geweest", verklaarde hij zelf, „dat ik het niet eens was met het beleid op het insti tuut, of dat er een conflict was, of iets dergelijks. Het is gewoon omdat ik toch bijna vijenzestig ben en toch in maart bij het instituut weg moet. Toen mij gevraagd werd hier rector magnificus te worden heb ik ja gezegd, omdat ik voor enige tijd toch nog wel een volledige dag taak wilde hebben". Prof. Kuenen, een lange man met pretogen, keert terug op zijn oude honk. Geboren in Leiden, hier op gegroeid en bovendien langdurig hoogleraar geweest aan de Leidse universiteit, waar hij dan nu voor de tweede keer (al eerder van 1964 tot '65) rector magnificus wordt. Wordt, want formeel is hij het nog niet. Het besluit tot zijn benoeming moet nog door Hare Majesteit wor den bekrachtigd. En, zo vindt Kue nen, zolang dat niet is gebeurd, kunnen we niet van benoeming spreken. Leeropdrachten Prof. Kuenen had als hoogleraar verschillende leeropdrachten. Hij begon met experimentele dierkun de, kreeg later algemene dierkunde en gaf de laatste zeven jaar als bui tengewoon hoogleraar milieubio logie. Over het hoogleraarschap: ..Als ik gewoon hoogleraar was ge bleven, dan zou ik erzeker op m'n vijenzestigste mee gestopt zijn. Want ik vind dat een hoogleraar een zekere dynamiek moet hebben die stimulerend werkt op het onder zoek en op de studenten. Als je ou der wordt, dan zakt dat af. En dan moetje de jongelui de kans geven De rector magnificus van de universiteit heeft globaal ge nomen drie taken. In de eer ste plaats heeft hij een repre sentatieve taak en moet hij contacten onderhouden met collega's (er is een rectoreno- verleg). Verder is hij voorzit ter van het College van De- kanen, een adviescollege van de dekanen der (sulfacultei ten. En ten slotte is hij lid van het college van bestuur, waarin hij de portefeuille van onderwijs en weten schapszaken beheert. •i Burgemeester Vis links) feliciteerde gistermiddag de winnaars: Chris Moerkens (12 jaar) uit Leiden (op de voorgrond) en Patricia Meywaard (14 jaar) uit Breukelen(rechts).Op de achtergrond "omeChris"Linden- hof. •k Finish van de Tour de Frats op het Stadhuisplein in Leiden. LEIDEN - Tientallen vaders en moeders, voorzien van grote bos sen bloemen en fototoestellen, hadden zich gistermiddag rond twee uur verzameld op het bordes van het Leidse stadhuisplein. Ze vormden de enthousiaste omlijs ting van de aankomst van de deel nemers aan de Nederlandse jeugd- ronde, de Tour de Frats, die giste ren in Leiden haar eindpunt had. Tien dagen lang hebben ruim ne gentig jongens en meisjes op de fiets Nederland en een klein deel van België doorkruist. Begin vorige week werd in Arnhem gestart. Ln die plaats woonde de man die ze sentwintig jaar geleden het initia tief nam voor deze ronde: jie Arn hemse boekhandelaar Joop Leger stee. De afgelopen week waren achte reenvolgens Overloon, Venlo, Els- loo, Diest (België), Valkenswaard, Den Bosch, Culemborg en Bode graven etappeplaatsen. Een slor dige 650 kilometer, waarbij voor het klassement niet in de eerste plaats •gelet wordt op snelheid (hard rijden is maar bijzaak) maar meer op vriendschap en opaffering. Toen de kleurrijke stoet, compleet met brokkenwagen, en een als al tijd actieve tourdokter Ome Joop Vervoorn van Plan-Noord, tot stil stand was gekomen, was burge meester Vis er om de wielrijders te verwelkomen. Hij prees de organi satoren, die er elk jaar opnieuw in slagen om de benodigde gelden en begeleiders bijeen te brengen. En hij toonde zich verheugd over het feit dat de hele ronde ook dit jaar weer is voltooid zonder ongeluk ken. Oud-Leidenaar Ome Chris Lin- denhof kon trots melden dat er ge start was met 93 deelnemers en dat er uiteindelijk 94 de finish in Lei den bereikten. Een van de wielrij- dertjes ging voortijdig naar huis omdat hij heimwee had. Maar on derweg sloten zich nog twee fiet sers bij de tour aan, zodat het aantal van 94 werd bereikt. Een grote ver rassing was er gisterochtend aan de start van de laatste etappe in Bode graven voor de Leidenaar Cok Slagwein. Hij kreeg van zijn ouders een nieuwe fiets, omdat ze in onze krant hadden gelezen dat hij zijn vervoermiddel grondig had ge mold. Na een rit door de binnenstad werd de Tour de Frats 1976 gistermiddag afgesloten met een prijsuitreiking in het Dienstencentrum Noord aan de Van Hogendorpstraat. In het persoonlijk klassement bij de meis jes werd Patricia Meywaard (14 jaar) uit Breukelen winnares. Zij dankte die overwinning onder meer aan het feit dat ze haar naaste belaagster Trudy Mink geruime tijd op sleeptouw had genomen. Trudy Mink werd uiteindelijk 2de, ge volgd door Marian van Lexmond. Bij de jongens ging de zege naar de 12-jarige Chris Moerkens uit Lei den. Hij deed voor de eerste keer mee en bleef achtereenvolgens Marcel Legerstee, Peter Mink, Björn van Kouwen en Wilbert van Lexmond voor. CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 375.- Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 om zo'n functie te vervullen. Er komt nou eenmaal een moment waarop je dat hoge tempo gewoon niet meer bijhoudt. Bij een recto raat ligt dat weer anders, daar kun je profiteren van de ervaring die je hebt als hoogleraar. Er is trouwens geen enkele reden voor de pensio nering bij hoogleraren op zeventig jaar te stellen terwijl het bij ambte naren vijenzestig is". Als rector magnificus zal Prof Kue nen o.m. in het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit - het col lege van bestuur - veelvuldig in aanraking komen met het wel en wee van de democratisering, die in 1970 begon met de zg. wet-Veringa aftewei de Wet Universitaire Be- stuurshervorming. Bij de gratie van die wet kwam er een universiteits raad met een evenredige vertegen woordiging van alle geledingen en er verschenen faculteitsraden en vakgroepen waarin de jonge we tenschappers nu ongeveer even veel te vertellen hebben als de ou dere hoogleraar. Toen de wet werd ingevoerd, was Kuenen net benoemd tot algemeen directeur van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer. Als buitengewoon hoogleraar had ADVERTENTIE hij bovendien nauwelijks met de gedemocratiseerde bestuursstruc tuur te maken. „Ik durf ook niet te zeggen wat ik ervan vind. Ik ken het verschil niet tussen de theorie van de wet, de praktijk en de rapporta ge. En het is zeer verschillend De theorie zag er wel aardig uit, terwijl de rapportage in het algemeen nogal negatief uitvalt. Maar in de praktijk is het, geloof ik, helemaal zo slecht nog niet, wat ik ervan ge hoord heb. Ik loop nu een tijdje mee. maar die kreten van dat het zo'n hopeloze zaak is aan de univer- steiten, daar geloof ik gewoon niet in. Het betrekken van de staf bij het bestuur heeft so-wie-so een heil zame invloed gehad. Ik ben zelf op gegroeid in een tijd dat de hoogle raar nog een bijzonder figuur was. En dat is nu toch wel veranderd. Hij is nu een gewoon mens, met wie je gewoon kunt praten en dat is na tuurlijk veel beter". Prof. Kuenen ziet niet erg op tegen de vergaderfunctie van het recto raat, die zeer veel tijd in beslag neemt. Hij vindt dat een vergader ing niet erg lang hoeft te duren. „Je moet er voor proberen te zorgen, dat niet eindeloos geleuterd wordt. Een kwestie van vergadertechniek, een stukje opvoeding vaak". Overheid Het overheidsbeleid van Onderwijs en Wetenschappen, speciaal waar het de universiteiten en hogescho len betreft, vervult Kuenen met enige reserve. Hij zegt: „In principe zijn mijn opvattingen daarover ge lijk aan mijn opvattingen over het hele overheidsapparaat. Ik heb daar op het Rijks Instituut voor Na tuurbeheer vaak mee te maken ge had, speciaal op het gebied van de ruimtelijke ordening En ik denk dat als alle mensen wijs waren en wijs deden, het zinvol was om de zelfstandigheid ten opzichte van het rijk en de provincie zo groot mogelijk te maken. Maar aan de andere kant is die tendentie bij de overheid om alles, in elk geval steeds meer, naar zich toe te trek ken de schuld van degenen die niet competent waren om bepaalde dingen zelfstandig te doen". Een stukje van dat overheidsbeleid manifesteert zich in de wet- Posthumus, het spook van de stu dieduurverkorting dat al geruime tijd rondwaart op de universiteiten en hogescholen maar pas in de ja ren tachtig zal toeslaan. Prof. Kue nen: „Het heeft mij altijd verbaasd dat men in Nederland de universi taire studies zo lang liet duren. Als je het vergelijkt met het Engelse systeem dan kun je zeggen: vier jaar, dat moet kunnen. Ik vind het moeilijk te geloven als men zegt dat een studie niet minder dan zes jaar kan". Vak Prof. Kuenen, die al jaren lid is van de PvdA, die in september van Wofheze naar Leiden zal verhuizen en die, als Hare Majesteit het goed vindt, officieel op 6 september rec tor wordt, neemt over niet al te lange tijd ook formeel afscheid van zijn vak, de (milieu)biologie. Hij doet daar tamelijk fel over. Zegt met zware accenten: „De beleving daarvan is bij mij een volmaakt niet aanvaarden van dat afschied. Ik zal gelnteresserd blijven en il zal wel degelijk proberen - hoe weet ik nog niet - tijd vrij te maken om bij m'n vak betrokken te blijven".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3