LEIDSCH DAGBLAD Forse stijging verpleegkosten Italië onderschat giframp Provincie heeft miljoenen-tekort RUST HEERST IN BEIROET vandaag IH2I KM Politie maakt gebruik van traangas in Soweto LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT I MAART I860 35004 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OPNIEUW 17 EXECUTIES IN SOEDAN CHARTOEM (AP) In Soedan zijn vanmorgen 17 mensen onder wie brigade-generaal Mohammed Noer Saad, geëxecuteerd, zo is bekend ge maakt door radio Omdoerman. Allen waren veroordeeld wegens hun aan deel in de mislukte staatsgreep tegen de regering van president Jaafar Noemeiri van Soedan vorige maand. Brigade-generaal Noer Saad was de leider van deze opstand, die twee dagen duurde en waarbij ongeveer 1.000 mensen om het leven kwamen, zo werd gezegd. Gisteren verklaarde de radio dat 81 mensen waren geëxecuteerd vanwege hun aandeel in de mislukte coup. Net als gisteren waren ook de exe cuties van vandaag persoonlijk goed gekeurd door Noemeiri. ROTTERDAM (SP) By de gif ramp in Italië is dezelfde stof vrijgekomen die twaalf jaar gele den ontstond bij een ontspoord chemisch proces in een fabriek van Philips Duphar in Amster dam. De fabriek is tien jaar her metisch afgesloten gebleven om dat er tussen de dertig gram en twee ons gif was, verspreid. Uiteindelijk werd het gebouw zorgvuldig gesloopt. Het puin werd twee jaar geleden in plastic ver pakt en in een diepe trog in de Atlantische oceaan gestort, omdat er geen enkele andere manier was om het zeer gevaarlijke gif af te breken. De gang van zaken in Amsterdam duidt aan wat voor proble men Italië nog wachten bij de be strijding van de giframp in het dorpje Seveso. Van de veertien classificeerders die in Amsterdam onder strenge veiligheidscontrole bij de opruimingswerkzaamheden waren ingeschakeld zijn er vier overleden en is de gezondheid van de meeste anderen dusdanig aangetast dat ze niet meer kun nen werken. Philips Duphar en Rykswater staat, die het gebouw aankocht voor de verbreding van het Noordzeekanaal, hebben jaren lang gezwegen over de samenstel ling van de stof die zich in het gebouw verspreid had bij het ver vaardigen van onkruidbestrui- dingsmiddelen. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat gaf gisteren echter toe dat het om tetrachloordioxin gaat. De gif deskundige dr. Strik van de afdeling toxicologie van de Land bouwhogeschool in Wageningen „Dat is zonder meer dezelfde stof als in Italië is vrijgekomen door een uit de hand gelopen schei kundige reactie. Tetrachloor dioxin ontstaat door te grote ver hitting van trichloorfenol het is de meest giftige stof die er be staat". Volgens dr. Strik wordt in Italië de giframp nog steeds onderschat. Hij heeft in Italië monsters op gevraagd van het gif dode die- te onderzoeken hoe het gif kan worden afgebroken. Volgens dr. Strik is pas kortge leden aangetoond dat door ver branding bij een temperatuur van 900 graden de stof wordt afgebro ken. In Italië zit men echter met het probleem dat het gif zich in een grote hoeveelheid (twee kilo) over een groot gebied heeft ver spreid. Het Kamerlid drs. J. Terlouw (D '66), zelf chemicus, heeft de minister van Economische Zaken gevraagd of tetrachloordioxin ook kan ontstaan by het mislukken van produktieprocessen in Neder land. De woordvoerder van Rijnmond verklaarde vanmorgen dat de stof in ieder geval niet in het Rijn mondgebied kan vrijkomen. Wel zou het kunnen zijn dat er tri chloorfenol wordt getransporteerd waaruit het zware gif uitein delijk kan ontstaan. Bij Philips Duphar is de produk- tie van onkruidverdelgingsmidde- len indertijd gestaakt. Dr. Jan-'tzky, chemisch deskundi ge van de octrooiraad, betwijfelt of de stof ergens in Nederland wordt vervaardigd. 18 PAGINA'S UTRECHT (ANP) Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) is bezorgd over de voortgaande sterke stijging van de tarieven in 1975 van de verpleging binnen de zie kenhuizen. In de ziekenhuizen gingen vorig jaar de tarieven met gemiddeld 23 procent omhoog, in de verpleegtehuizen met 19,2 procent, in de psychiatrische ziekenhuizen met 22,7 procent en in de zwakzinnigeninrichtingen met 20,7 procent, aldus het jaarverslag over 1975 van het COZ. JOHANNESBURG «UPI 'AFP Reuter) De politie heeft vanoch tend traangas gebruikt om een grote groep zwarte studenten te versprei den die in het zwarte woongebied Soweto wegversperringen oprichtte. Dat was het eerste teken van onrust na een betrekkelijk kalme nacht na de ernstigste onlusten sedert vorige maand toen er in Soweto en andere woongebieden 176 doden vielen. De politie zei dat er tijdens het Incident van vanmorgen geen slacht offers vielen en dat het overigens rustig was in het gebied. Een politiewoordvoerder heeft van- dlaag bevestigd dat er gisteren twee negers gedood en 18 gewond werden toen de politie schoten loste. Eerder had de polittie tegengesproken dat er doden waren gevallen. Ooggetui gen spraken van drie doden. De studenten trachtten de belang rijkste weg door de wijk Orlando te blokkeren teneinde te beletten dat Afrikaanse arbeiders naar hun werk zouden gaan. NEW YORK Zelfs de meest gehaaide dief zal zich wel twee keer bedenken, voordat hij zich zal wagen aan diefstal van deze gouden munten op een juioe- liersbeurs in New York: de reden is. dat de kostbare kleinoden niet worden bewaakt door zwaarge wapende bewakers, maar dat ze staan uitgestald in een aquarium, waarin piranha's zwemmen. En piranha's maken korte metten met vlees, ook mensenvlees. Droog weer Droog weer met zonnige perioile Zwakke tot matige westelijke win Minimumtemperaturen omstreeks graden. Maxima van 19 gra<len aan tot 24 graden in liet zuidoosten het land. (Opgemaakt om 11.15 t 6 AUGUSTUS Zon op 5.09, onder 20.21 uur. Maan op 17.39, onder 01.26 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee 1 en 0.00 uur, laagwater 7 39 en 2 De 242 scholen in Soweto waren vanmorgen open, maar zy waren vrijwel leeg. De treinverbinding met Johannes burg werd op verzoek van de politie hervat zodat duizenden Afrikanen terug aan het werk konden gaan. Maar het werk begon laat en veel zaken in Johannesburg meldden dat er voor de tweede achtereenvolgende dag velen afwezig waren. In de nacht werden verschillende pogingen tot brandstichting in So weto gemeld. Ook werden twee ben zinebommen gegooid naar het huis van Winnie Mandela, echtgenote van de Afrikaanse nationalistische leader Nelson Mandela, die gevangen zit op Robbeneiland. Mevrouw Mandela be greep niet wat de reden voor die aanval was. (iZe ook pagina 6). Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs PI word abonnee per 20 augustus 1976 en ont- vang de krant vanaf heden. H Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer, 214, Lelden, BOTULISME DREIGT RAMP TE WORDEN LEIDEN DEN HAAG Het bo- tulisme in Zuid-Holland dreigt rampzalige vormen aan te nemen. Volgens een voorzichtige raming zyn er op dit ogenblik in 70 gemeenten al 15 000 slachtoffers gevallen onder de watervogels. Gedeputeerde Borgman sprak van ochtend de vrees uit dat het cijfer de komende weken nog sterk zal sty- gen, omdat begin augustus de vo geltrek op gang komt en in Zuid- Holland ongeveer een haf miljoen vogels voor kortere of langere tijd zullen neerstreken. De provincie heeft vandaag op nieuw een circulaire gestuurd aan een groot aantal gemeenten om eventuele kadavers zo snel mogelijk op te ruimen om verdere besmetting te voorkomen. Volgens Borgman zal er volgend jaar een nationaal be- strijdingsplan moeten komen. Inmid dels is daarvoor een interdeparte mentale werkgroep geformeerd. Voor dit jaar verwacht het COZ een gemiddelde verpleegprijs voor de al gemene ziekenhuizen van f 200,83, voor verpleeghuizen f 126,23, psychia trische ziekenhuizen f 128,03 en voor zwakzinnigeninrichtingen f 111,55. Dat betekent een stijging van res pectievelijk 16,6, 10,8, 13,8 en 11,2 procent. In deze prognose Is reke ning gehouden met de loonmaatregel per 1 januari 1976 en met de stijging van de sociale premies. De gevolgen van de loonmaatregel per 1 juli 1976 zullen pas in de tarieven van 1977 tot uitdrukking komen. Met de stij ging van de gemiddelde tarieven in 1976 zal een bedrag van ruim een miljard gulden gemoeid zijn. Hierbij merkt het COZ op dat een tariefsstyging door daling van de be zettingsgraad geen toename van de totale kosten van de gezondheidszorg betekent. Evenmin geldt dit voor de situatie waarin sprake is van een kostenverplaatsing binnen de ge zondheidszorg zoals bijvoorbeeld de wijziging in de verrekening van de polikliniekkosten tussen ziekenhui zen en specialisten. Ook in dit jaarverslag pleit het COZ weer voor een betere kostenbeheer sing in de gezondheidszorg. Naast het stringente prijsbeleid van het COZ vormen beheersing van het volume, wijzigingen in de structuur van de gezondheidszorg en afbake ning van de functies van de instel lingen een belangrijke bydrage tot een betere kostenbeheersing. Het COZ heeft de overtuiging dat het nastreven van kwaliteitsverbetering door de instellingen nog in overwe gende mate als doel op zichzelf wordt gezien. Daarbij wordt dan onvol doende gewicht toegekend aan de kosten. In het Jaarverslag wordt voorts op gemerkt dat naar verwacht per 1 januari 1978 de tariefsbepaling van de academische ziekenhuizen zoda nig geregeld is dat deze kan worden ingepast in het tarievenbeleid van het COZ. Ontploffing in Joegoslavische mijn eist 17 slachtoffers BREZA (UPI) Bij een gas ontploffing in een bruinkoolmijn te Breza, noordwestelijk van de Joegoslavische stad Serajewo, zijn vanochtend zeventien mijnwer kers om het leven gekomen en dertien gewond. De explosie deed zich voor toen 131 mijnwerkers op 200 meter diepte aan het werk waren. Van hen wisten 101 arbeiders zich on gedeerd in veiligheid te stellen. De toestand van de gewonden is niet ernstig. én van de slachtoffers van een geheimzinnige ziekte die in de Verenigde Staten al 20 slachtoffers heeft geëist. De mensen die aan de ziekte lijden en daarvoor in ziekenhuizen worden behan_ deld, hadden een congres in Philadelphia bijgewoond. PAGINA 6 Surinaamse dammers mogen na veel vyven en zessen toch meedoen. PAGINA 3 Kardinaal mag het I atikaan niet uit ROME Het hoofd van de Oe- krainse katholieke kerk, kardinaal Joseph Slippyi, mag het Vatikaan niet verlaten. Hij had willen deel nemen aan het internationale eu charistische congres in Philadel phia. Volgens een mededeling van het secretariaat van de kardinaal vond de paus een bezoek van kar dinaal Slippyi aan het eucharis tische congres ongewenst. aan kardinaal Slippyi de benodig de pas door de Vatikaanse auto- relteiten geweigerd is. Men zou er bang voor zijn, dat de kardinaal in Philadelphia de aanwezigheid van duizenden Oekrainse katho lieken zou gebruiken om een sy node bijeen te roepen, welke hem zou kunnen kiezen tot patriarch van de Oekrainse katholieke kerk. De organisatie van Oekrainse katholieken in West-Duitsland deelt mede, dat een eerdere poging van kardinaal Slippyi om een sy node bijeen te roepen voor de be spreking van pastorale vragen, door het Vatikaan verhinderd is. De weigering van de paus om kar dinaal Slippyi tot patriarch van de kerk te laten kiezen, zou ver band houden met. de politiek van het Vatikaan in Oost-Europa. Kardinaal Slippyi woont sedert 1963 in het Vatikaan. Hij werd in dat jaar na vele jaren gevangen schap in de Sowjet-Unie door kar dinaal Willebrands naar het Vati kaan gebracht. LEIDEN-DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland verkeert in ern stige financiële moeilijkheden. Ged. dis. J. H. Boone luidde vanochtend de noodklok met de mededeling dat ondanks alle mogelijke bezuinigingen nog een tekort op de begroting voor 1977 prijkt van ongeveer negen mil joen gulden. „En een dergelijk te kort zal zeker niet door staatssecre taris Polak geaccepteerd worden", taxeerde gedeputeerde Boone. Bij de voorbereiding van de begro ting voor het volgend Jaar was aan vankelijk een nog veel groter tekort tevoorschijn gekomen. Daarom werd op een aantal essentiële punten be zuinigd. De aanvankelijke raming van Bestand vanmorgen ingegaan BEIROET (AFP) Aan alle fronten in en om de Libanese hoofdstad Hei roet overheerst de rust sinds vanmorgen zes uur (Neder landse tijd). Het ziet er naar uit dat, althans voorlopig, het op dat mo ment van kracht geworden bestand wordt nageleefd. Het bestand is al het 54ste in de Libanese burgeroorlog. Genera al ma j oor Hassan Ghoneim, comman dant van de 2300 man sterke Ara bische vredesmacht, had gisteravond bekendgemaakt dat alle strijdende partyen het met een nieuw bestand Aan het ingaan van het bestand was een nacht van zware gevechten voorafgegaan. Christelyke troepen voerden zware aanvallen uit het op het Palestynse kamp Tel Al-Zaatar en op de noordoostelijke voorstad Nabaa, een enclave van moslims in het christelyk deel van Beiroet. Het waren pogingen zoveel mogelijk grondgebied in te nemen voordat het bestand zou ingaan. Tegen de middag heerste zowel in het oosten als in het westen van Bei. roet een bijna volledige rust Van eenzelfde situatie was sprake in de gebieden van Nabaa en Tel Al-Zaa- tar, met uitzondering van enkele ra ketexplosies. In de grote zuidooste lijke buitenwijk Baadba, waar in de nacht nog felle artillerie- en raket beschietingen plaatsvonden, werd het bestand eveneens in acht genomen. De zestien maanden durende bur geroorlog is gekenmerkt door vele tientallen wapenstilstanden die in vrijwel alle gevallen nog geen uur standhielden. Men zal daarom eerst een paar dagen moeten wachten voordat over de doelmatigheid van dit jongste bestand iets kan worden ge zegd. Over het algemeen is het 's morgens in Libanon vrij rustig, voornamelijk omdat de voorgaande nacht felle gevechten te zien heeft gegeven. Vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis hebben van daag in Beiroet met de strijdende partijen contact opgenomen, om de voltooiing van de evacuatie van ge wonden uit het Palestynse kamp Tel Al-Zaatar te waarborgen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève moeten de „tech nische details" van de operatie op nieuw duidelijk worden vastgesteld. Men hoopt morgen de evacuatie te kunnen voortzetten. Voor het uitstel len van de voor vandaag vastge stelde evacuatie noemde de woord voerder twee redenen. Tijdens de tweede actie van het Rode Kruis gisteren, toen 243 ge wonden naar ziekenhuizen elders in Beiroet werden overgebracht, was er eenmaal paniek uitgebroken onder de bewoners van Tel ALZaatar. Hon derden kampbewoners verdrongen elkaar om door de medewerkers van het Rode Kruis buiten het door de christenen belegerde gebied te wor den gebracht. Verder was het kon vooi van het Rode Kruis, met de gewonden, enkele malen beschoten. Tot nu toe zijn uit het Palestijnse kamp 334 gewonden geëvacueerd. 3 miljoen voor de restauratie van mo numenten werd met één miljoen te ruggebracht. Ook op het onderhoud van de vaarwegen in de provincie is sterk beknibbeld. Zozeer, dat volgens gedeputeerde Boone in 1977 alleen die oevers hersteld kunnen worden, die dreigen in te storten. Andere bezuinigingen die de pro vincie heeft moeten doorvoeren zijn: onder andere ruim 4 ton voor het jeugd- en jongerenwerk, 4 ton voor de aankoop van natuurterreinen, 3 ton voor de subsidie aan Interkruis. Volgens gedeputeerde drs. Boone is er sprake van structurele tekorten, die veroorzaakt worden door de voor de Randstad-provincies ongunstige verdeling van het Provinciefonds. De afgelopen weken hebben daarover ver schillende besprekingen plaatsgevon den, met de staatssecretaris, waarbij de bewindsman heeft toegezegd te zullen streven naar een Interimrege ling. Vorige week heeft hy gezegd dat er een extraatje komt voor de Rand stad-provincies, maar hoeveel het is weten we niet. Het zal voor Polak geen eenvoudige zaak zijn, want dat bedrag moet in mindering worden ge bracht op de uitkering aan de andere provincies. Naast het tekort van negen miljoen is er nog een aantal knelpunten, dat het tekort nog verder kan verhogen. Zo voert de provincie op dit jgenblik uiterst moeilijke gesprekken met mi nister Vorrink (Milieuhygiëne) over de vergoeding die de provincie zou moeten ontvangen voor uitgaven die zijn gedaan in het kader van de Wet Luchtverontreiniging. Voor 1977 zijn die uitgaven op 11 miljoen geraamd. Mocht minister Vorrink het been strak houden dan zal nog met een extra tekort van 3 miljoen rekening gehouden moeten worden. Ook heeft staatssecretaris Meijer (CRM) inmid dels bericht dat de provincie geen ex tra-bijdrage zal ontvangen in het ka der van de Bibliotheekwet.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1