Brezjnjew preekt Bonn de passie Vakantie is een welvaarts verschijnsel Ford peilt opinie over tweede man DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 Door Ewout Janse deling van het internationale terrorisme uit te spreken? De ommekeer van Bonn kan als symbo lisch gebaar zijn waarde hebben in de beginnende Westduitse verkiezings strijd. Maandag verklaarde de woord voerder van de regering de afwijzing van het Westduitse denkbeeld door Moskou opmerkelijk te vinden. „Men zou mogen verwachten dat het initiatief tot een ge rechtshof als constructief wordt be schouwd door allen, die in een doeltref fende bescherming van individuele mensenrechten zijn geïnteresserd". Verheven woorden, op zichzelf ook niet onjuist, maar waarom nu pas? Interna tionaal is het voorstel van Bonn een slag in de lucht. Vergeleken met de in vele landen heersende onderdrukking, zo niet tereur, doen de incidenten aan de grens tussen de beide Duitse staten aan als niet veel meer dan regionale voorval len. Moskou is ontstemd over Bonn. Brezjnjew uit zijn on genoegen i7i een interview met de Prawda. BONN (SP) - Moskou is zeer ontstemd over de Bondsregering. Langs de onge bruikelijke weg van een interview met de Prawda gaf eind vorige week partij secretaris Bre^jnew uiting aan zijn boosheid over het besluit van de West duitse en andere westerse regeringen geen financiële steun meer aan Italië te geven als de communistische partij aan de regering in Rome zal deelnemen. Eveneens in het partijblad Prawda ver scheen zondag een beschouwing, waarin de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher ervan beschuldigd werd bij de Verenigde Naties een laster campagne tegen de tweede Duitse staat, de DDR, op touw te willen zetten. De Bondsregering heeft namelijk be kend gemaakt komende herfst in de al gemene vergadering van de VN een voorstel te zullen doen voor de oprich ting van een gerechtshof, dat tot speciale taak krijgt de schending van individuele mensenrechten te onderzoeken. Aanlei ding tot dit Westduitse voornemen zijn de recente gebeurtenissen aan de Duits-Duitse grens, waar westelijke toe risten, die bij vergissing een paar meter op Oostduits grondgebied terecht kwa men, door grenswachten maar meteen onder vuur werden genomen of geblind doekt afgevoerd. Het vraaggesprek met Brezjnjew is teke nend voor de systematisch bedreven be gripsverwarring, die ook een jaar na de plechtige ondertekening van het Euro pese veiligheidsverdrag de betrekkingen tussen Oost en West belast. Want die zelfde Brezjnjew, die nu West-Duitsland en zijn bondgenoten inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land (Italië) verwijt, gaf in 1968 op dracht 'Ejecho-Slowakye onder de voet te lopen, toen dit land een eigen weg naar het socialisme wilde gaan volgen. Alleen heette het toen uiteraard niet „inmen ging", maar „verlening van broederlijke hulp". De Russische partij-secretaris heeft met zijn beschuldigingen, die vooral aan het adres van Bonn waren gericht, de Ita liaanse zusterpartij geen beste dienst bewezen. Ook in de Bondsrepubliek hebben zich vele kritische stemmen ver heven tegen de (in New York uitgelekte) uitspraak van Bondskanselier Helmut Schmidt, dat de financiële hulp aan Italië zou kunnen worden stopgezet. In die kri tiek klonk ook door dat de Italiaanse „Eurocommunisten" toch minstens de kans moesten krijgen te bewijzen dat hun veelvuldig bezworen onafhanke lijkheid van het Kremlin geen loze kreet was. Door de ongevraagde steun van Brejynjew worden zij nu gecompromit teerd en weer in de hoek gedrongen waaruit ze zich juist met moeite poogden te verwijderen. Minister Genscher greep het thema gre tig aan. Het Eurocommunisme", zo liet hij zijn ministerie meedelen, „is een aan de verhoudingen aangepaste en daar door juist zeer gevaarlijke vorm van het wereldcommunisme". De boudheid van deze ongenuanceerde uitspraak werd zeker niet alleen door verontwaardiging over Brezjnjew's opmerkingen ingege ven. Genscher is behalve minister ook voorzitter van de liberale FDP en van deze volbloed-tacticus is bekend, dat hij zelden een uitspraak doet die niet ook zijn eigen reputatie en die van zijn partij ten goede komt. In oktober gaat de Bondsrepubliek ter stembus. Genscher heeft na de uitlatingen van de sociaal democratische bondskanselier zich de kans niet willen laten ontgaan zich op zijn beurt de Westduitse kiezer als strijd baar anti-communist te presenteren. Verkiezingstactiek Verkiezingsoverwegingen spelen ook mee bij de bekendmaking door Bonn van het merkwaardige plan voor een VN- gerechtshof ter bescherming van de men senrechten. De christendemocratische oppositie pleit al sinds jaar er. dag ervoor dat de onmenselijke praktijken aan de Oostduitse grenzen voor het wereldfo rum in New York aan de kaak moeten worden gesteld. De Bondsregering heeft steeds betoogd dat men geen steun kan verwachten van een VN. waarin antiwes terse staten nu de meerderheid bezitten. Hoe kan men op een uitspraak tegen de voortdurende Oostduitse schending van mensenrechten hopen, als de Veiligs- heidsraad er na de gebeurtenissen van Entebbe niet eens in slaagde een veroor WASHINGTON - President Gerald Ford gaat alle Republikeinse gede legeerden en hun plaatsvervangers, die over twee weken in Kansas City moeten kiezen tussen hem en con current Ronald Reagan, een per soonlijke brief sturen, waarin hij hun vraagt om een lijstje met ten minste vijf namen van mensen die zij het liefst als vice-president zou den zien. Ford verzoekt de 4518 kiesmannen en kiesvrouwen hun antwoord op deze enquête te on dertekenen, maar belooft dat de gegevens strikt vertrouwelijk zul len worden behandeld. Het Witte Huis zal dan ook geen uitslag van dit opinie-onderzoek onder de ge delegeerden bekend maken. In grote lijn laat Ford in de brief weten wat hij zelf van zijn even tuele „running mate" verwacht: hij moet in staat zijn het land te leiden, hij moet in volledige harmonie met de president kunnen samenwer ken, hij moet een steun zijn in de verkiezingscampagne tegen Jimmy Carter en hij moet in de kb- mende vier jaar een wezenlijke bij drage kunnen leveren in het be stuur van het land. De brief van president Ford is een van de schakels in een keten van opniepeilingen die hij ten aanzien van de kandidatuur voor het vice- presidentschap houdt. Het is dan ook niet te zeggen, welk gewicht de mening van de gedelegeerden in de schaal zal leggen bij het nemen van de uiteindelijke partnerkeus, voor opgesteld het geval dat Ford inder daad de Republikeinse kandidaat wordt. In het congres tasten de Republi keinse fractieleiders, senator Hugh Scott en afgevaardigde John J. Rhodes, de mening van hun colle ga's af, partijvoorzitster Mary Louise Smith vraagt in opdracht van Ford aan partijfunctionarissen van ejk niveau wie zij graag als kandidaat voor de tweede plaats zouden zien. GEEN KEUS Volgens perschef Ron Nessen heeft de president zelf nog geen keuze bepaald en het is ook niet te zeggen of hij die bekend zal maken, voor dat de conventie in Kansas City be gint. Zijn rivaal Ronald Reagan heeft dat vorige week wel gedaan. De be kendmaking dat hij senator Ri chard S. Schweiker van Pennsyl vania als zijn tweede man heeft ge kozen, heeft de conservatieve sup porters van Ronald Reagan verbijs terd, om maar eens een heel zwak woord te gebruiken. Richard Schweiker is een van de meest vooruitstrevende politici in het Amerikaanse Congres, een „li beral", zoals de Republikeinen er maar zeer weinigen hebben. Het is duidelijk dat Reagan met Schweiker een dubbele gok maakt. Hij vertrouwt er op, dat het conser vatieve zuiden, waarin hij zijn grootste aanhang heeft, hem toch wel trouw zal blijven en hoopt met de inzet van Schweiker de gunst te winnen van de nog ongebonden gedelegeerden in het noordoosten Door Anton Pfeiffer van het land, waar de politiek van de vooruitstrevende senator in het algemeen wel goed in de markt lijkt te liggen. Reagan heeft daarbij vooral op het oog Schweikers thuisstaat Pennsylvanië, waar nog meer dan twintig gedelegeerden hun keuze tussen Ford en Reagan in beraad houden. Dit politieke roulettespel heeft aanvankelijk de grootste verwar ring veroorzaakt. Zelfs doorgewin terde commentatoren waren zo af gebluft door de onmogelijkheid van de combinatie Reagan- Schweiker, ee^i huwelyk tussen Jack the Ripper en Florence Nigh tingale", was een prachtige om schrijving, die ik in een televisie forum hoorde dat sommigen een ogenblik geloofden in de mogelijk heid van succes. Zij zijn daar gauw van teruggekomen en in het alge meen zegt men nu dat Reagan zich met dit va-banquespel voorgoed de das heeft omgedaan. BLUNDER In de Washington Post noemt Da vid Broder de gok van de Califor- niër een drievoudige blunder. De grootste misrekening is, dat Rea gan niet heeft begrepen dat zijn kans op de Republikeinse kandida tuur voor meer dan negentig pro cent steunt op de felle strijd, die de meest conservatieve puristen in de partij voor hem willen voeren. Deze mensen heeft hij met de keuze van Schweiker, wiens naam in hun oren bijna als een vies woord moet klin ken, voorgoed op het hart getrapt. Ten tweede weet Reaean kennelijk niet, hoe Schweickers positie in het felbegeerde politieke bastion van Pennsylvanië werkelijk is. Schweiker is daar twee keer tot se nator gekozen, maar hij dankte zijn succes voornamelijk aan de steun van onafhankelijke Republikeinen en overlopende Democraten, die geïmponeerd zijn door zijn vooruit strevende opvattingen. Maar voor de gemiddelde - en dat is dus automatisch een conservatie vere - Republikein is Schweiker door zijn goede relaties met de ar beidersbeweging, zijn hoge note ring bij linkse groeperingen en vooral door zijn openlijke oppositie tegen Nixon en Ford - presidenten van zijn eigen Republikeinse partij - een politiek stiefkind. Ook in Pennsylvanië. Niet Schweiker, maar mensen als senator Hugh Scott en oud- gouverneur William Scranton, die nu ambassadeur bij de Verenigde Naties is, maken in die belangrijke staat de dienst uit. En zij hebben een duidelijke voorkeur voor Ge rald Ford. ZEKERHEID Tenslotte, zo zegt de commentator van de Washington Post, had Rea gan moeten weten dat onder de conservatieve Republikeinen in het hele land bijna niets zo belang rijk is als het consolideren van de zekerheid in een eventuele opvol ging van de president. Zo stelden zij in 1968 aan Nixon de eis om niet de „liberal" John Lindsay als running-mate te kiezen, omdat zij de vooruitstrevende stroming uit het noordoosten, die deze verte genwoordigde, buiten de deur wil den houden. Het werd toen Spiro Agnew. En hoe beschamend de af tocht van Agnew en daarna die van Richard Nixon zelf ook is geweest, de machtige conservatieve onder stroom in de Republikeinse partij is misschien nog veel meer gekwetst door het feit, dat de nieuwe presi dent Ford daarna de „liberal" Nel son Rockefeller als tweede man koos. Voor de Republikeinen is dit keer het vice-presidentschap van nog groter belang dan anders. Zou Ford opnieuw president worden, dan kan hij volgens de grondwet bij de volgende periode in 1980 niet op nieuw worden gekozen. Zou Rea gan aan het roer komen, dan is het lang niet uitgesloten dat deze in 1980 geen tweede termijn zal wil len, omdat hij dan al 69 jaar is. De kans is altijd vrij groot dat na het aftreden van een president, diens vice-president zijn opvolger wordt. De gedachte aan een Schweiker in het Witte Huis doet iedere recht geaarde conservatief in de Repu blikeinse rijen de rilling van af schuw over de rug lopen. En zo'n kans zit er zelfs tussentijds altijd in: dat heeft de jongste historie maar al te duidelijk geleerd. Door Piel Wesseling Mosterd na de maaltijd? 't Lijkt erop. Maar altijd doemen er weer nieuwe vakanties op. In de wacht kamer van een. arts las ik: „Mis schien bent U nauwelijks bekomen van uw zomervakantie en toch is 't nu alweer de hoogste tyd om uw plannen vast te leggen voor de win- tervakantie" Heb je een fijne vakantie gehad „O ja, enorm. We vonden een prachtig plaatsje in Oostenrijk. De slaapka mers waren wat benauwd en de warmwaterleiding was defect, maar we hadden een schitterend uitzicht, 't eten was goed en zó'n pils voor nog geen gulden in ons geld omgerekend." Vraag maar en je hoort altijd dit soort geluiden. De werkelijkheid is natuurlek wel wat gecompliceer der. Enorme afstanden werden per auto afgelegd. Soms hebben ze uren in verschrikkelijke files ge sukkeld, bloedheet, de motels langs de weg overvol, zeurende kinderen, gemopper over en weer, ruzies in aanleg; „Nouf jy moest toch zo nodig!" 'n Vriend van me schreef: „Hier in Makkum Fr. hadden we eerst een klein pest-huisje. Om te sterven van ellende. Nou hebben we een warm aanbevolen sta-caravan gehuurd, waar de wespen zich beter thuis voelen dan wij. „Wat ging hij daar dan zoeken, vraag je je af. Hij heeft een fijn huis, buiten de stad met een aardige tuin. Nee hoor. Ze moesten eruit. Er eens helemaal uit. Niks geen gedonder aan je kop, geen telefoon, geen kranten. Even bij komen. Jawel. En dat had hij dan zo nodig. Want zij heeft geen vakantie. Alles wat ze thuis moet doen wordt ook daarginds van haar gevraagd, 't Is allemaal alleen veel ingewikkel der. Voor de mensen die in de vakantie- tijd af en toe thuis blijven, zijn er de z.g. pretparken. In grote drommen trekken ze erheen. Duinrell b.v. da gelijks aangekondigd in vele kran ten. 't Is er warm en vol. Alles watje maar bedenken kunt voor kinderen is er te vinden. Maar overal staan ze te dringen. Altijd is er te weinig plaats. Grote gezinnen en groepen van gezinnen met bussen voor de ingang afgezet schuifelen van de ene attractie naar de andere. Het café-restaurant is de hele dag vol, zoals ook 't uitgebreide terras er voor. Bij de daar verplichte zelfbe diening ook weer ryen mensen voor pannekoeken, kip, appelmoes en patates frites, allerhande slaatjes en dranken. Na 'n paar uur zyn ze bevangen door de hitte en sloffen ze door 't mulle zand en kijken uitge blust. De pret is over, de portemon- naieleeg. De overal aangeboden ijs jes vormen de laatste toevlucht. „En, hebben jullie genoten van daag?" vraagt vader 's avonds aan zijn kinderen. „De rondvaartboot was kapot", is 't enige dat ze zich herinneren. O, natuurlijk, u hebt 't echt naar y w zin gehad, 't Was een pracht vakan tie, in alle opzichten. Maar ik denk even aan al die anderen.Vakantie is een welvaartsverschijnsel. Vroeger gingen alleen de goed-gesitueerden op stap. Werknemers bleven wer ken. Nog aan het begin van deze eeuw was het heel gewoon dat kin deren van 12 jaar maar één dag per jaar vrij van de fabrieksarbeid wa ren, b.v. in de beruchte Regout- fabrieken in Maastricht. Nu heeft gelukkig iedereen recht op vakan tie. 't Is volkomen normaal en van zelfsprekend. Maar wat doen we Als het schooljaar weer begonnen is, vraagt altijd wel een of andere leraar aan een groep leerlingen om een opstel te schrij ven over de vakantie. Voor som mige ouders zou 't misschien goed zijn die opstellen eens onder ogen te krijgen. Hier een paar citaten - Wij zijn aan zee geweest, 't Was er vies en 't stonk. Je kon niet eens ergens naar de wc. -Wij gaan elk jaar naar Spanje, naar een camping. Ik had 24 muggebe ten, mijn zusje 11. Vader was elke avond dronken. Dat komt, zei mijn moeder, omdat ze daar zo'n goed kope wijn hebben. - Wij waren in Oostenrijk en zijn verdwaald, 't Was verschrikkelijk. - Wij zijn dit jaar niet op vakantie geweest, want mijn vader moest zo nodig naar alle wedstrijden van Feyenoord, ook in 't buitenland, 't Geld was op. - Wij gaan naar Spanje. Je kon er wel fijn dansen, maar er waren ook vervelende jongens. - De hele vakantie heb ik in 't zie kenhuis gewerkt. Dat was best fyn. Dat kwam omdat myn vader 'n tijdje in het ziekenhuis had gelegen en toen bezochten we hem elke dag. Toen kreeg ik het idee. Eigenlijk heb ik gespaard voor een brommer, maar ik weet 't nog niet. Er gebeu ren veel erge ongelukken mee. - Mijn broertje en ik hebben bij een boer gewerkt. Ik kan nu heel goed melken. In 't begin was 't wel grie zelig, dan lachte die boer me uit en zo leerde ik 't. - Bij mijn oom in 't dorp hadden ze een bibliotheek. Ik heb heel wat af gelezen. Dat was fijn en ik hoefde niks te betalen - Wij hebben met zijn allen een grote trektocht gehouden. Elke avond kookte mijn vader, dat is toch zo'n lieverd. Een keer is 't he lemaal mislukt maar toen ging mijn moeder frites halen. We kwamen ook bij een kerk, maar we konden er niet in. De bossen waren erg droog. Een konijntje heb ik water gegeven en toen liep het weer. - In Spanje was het nog drukker dan bij ons. We hadden een plaatsje gehuurd maar 't was al bezet. Mijn vader was erg kwaad, en 't waren Hollanders. - We moesten overal op de foto. Een keer hadden mijn zusje en ik er stiekem 't rolletje'uitgehaald. En mijn vader maar foto's nemen. Hij zal raar opkijken, maar wat heb je nou aan al die foto's? - Aan zee stond een man over Jezus te praten, van de Pinkstergemeente of zo iets. Dat was best zielig. En hier nog een mooi citaat, 'n prijs waard. - Ik ben de hele vakantie bij myn opa geweest in Noord-Holland by Alkmaar, 't Was mijn mooiste va kantie. Hij ging dikwyls vissen en dan mocht ik hem helpen. Mijn opa vertelt altijd mooie verhalen en hij weet alles. EEN ZONDERLING- Door Leiden wandelend van 't bu reau van deze krant naar het station werd ik in de buurt van het Karre- wiel even aangehouden door een man, jong nog, ik denk 25 jaar. Hij vroeg me de weg naar een mij vol komen onbekende straat. Ik zei hem dat ik slecht bekend was in Leiden en liep door. 'n Paar meter verder sprak eqn meneer me aan en zei: „Die jongen is een zonderling. Al jaren vraagt hij aan allerlei men sen een straat die helemaal niet be staat. Als je niet gauw doorloopt dan zegt hij dat hij al uren loopt te zoeken, dat hij honger heeft en geen cent op zak. 'n Soort verkapte bede larij." Misschien had die gedien stige meneer wel gelijk, maar 't beeld van die verdwaalde man bleef me bij. 'n Man op zoek naar iets dat niet bestaat. Ik wil er geen dagsluiting, van maken of zoiets maar het verband met de rest van dit stukje is duidelijk. Wat doe je als je op vakantie gaat We stuiven weg in onze auto's, zwaar bepakt en ge zakt, naar verre streken. Op zoek naar iets dat misschien helemaal niet bestaat. Naar bevrijding van zorgen en tobberijen, 'n paar weken iets héél anders. We komen thuis, armer dan toen we gingen, in alle opzichten. Zelfs een illusie zijn we kwijt, tot de koorts ons weer een keer te pakken krygt. Misschien dat alleen die vader van een van de aangehaalde citaten werkelyk opgelucht en bly thuis kwam, die het er alleen maar om te doen was zijn vrouw en zijn kinde ren een paar fijne weken te bezor gen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13