Wegblijvers zorgen voor een rumoerige startWK-dammen Theo Smit wegkampioen 50 kilometer nderzoek naar eventuele fout aan wagen van Lauda Vrij spel Organisatoren volgen de harde lijn Remise Sosonko tegen Tal PSV LAAT LANGS LOKEREN SK: 2-1 Oranje tijdelijk onder Zwartkruis FRISOL-RUDER PROFITEERT VAN FOUT GERRIE KNETEMANN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 PAGINA 9 AMSTERDAM - Gistermiddag heeft in Amsterdam de loting plaatsgevonden voor de strijd óm het wereldkampioenschap dammen, dat van 3 tot en met 25 augustus in de hoofdstad wordt gehouden. De deelnemerslijst, die op het allerlaatste moment nog onzekerheden bevatte, be staat uit achttien dammers, van wie de Rus ir. Iser Koeperman de huidige wereldkampioen is. Drie spelers, te weten de Cana dees Louis Gilles, de Braziliaan Marcos Lelio en de Italiaan An tonio Marino, lieten het op het laatste moment afweten, waar door de lijst van zeventien deel- met de Amsterdammer Hans Jansen tot een even aantal gecompleteerd werd. De loting voor de eerste ronde, die woensdagmorgen om elf uur begint, is als volgt (met tus sen haakjes het lotingsgetal van de spelers): Avraham Gendler- man (Isr) (2) - Oscar Verpoest (Bel) (9), Miljenko Lepsic (Joe) (3)- Watsjeslaw Tsjegolew (Sov) (8), Iser Koeperman (Sov) (4) - Don Kandane (Sri Lanka) (7), Anatoli Gantwarg (Sov) (5) - Va clav Marek (Tsj) (6), Fidele Nimbi (volksrep. (Volksrep. (1) - Hans Jansen (Ned) (10), Raoul Delhom (Fra) (11) - Harm Wiersma (Ned) (18), Nevio Zorn (Ita) (12) - Andreas Kuyken (Zwi)(17), Carl Smith VST)(13)- Ange Agliardi (Mon) (16), Rob Clerc (Ned) 14) - Michel Hisard (Fra) (15). AMSTERDAM - Een wereldkampioenschap dammen is wel eens rustiger van start gegaan. Nadat Amsterdamse wethouder Verheij, voorzitter jhr. mr. Feith van de Nederlandse Sportfederatiewerelddambond (FMJD)-praeses Huib van de Vreugde, KNDB-voorzitter mr. J. Feijen en prof. Vinken (namens spon sor Elsevierhun zegje hadden gedaan, zorgde een korte opmerking van drs. Wiebe Visser voor enige beroering. De FMJD-secretaris constateerde koeltjes dat de Canadees Gilles, de Braziliaan Lelio en de Italiaan Ma rino ("zijn moeder is ziek, vandaar", verklaarde landgenoot Zorn) in strijd met de reglementen op de openingsceremonie ontbraken en derhalve niet meer konden worden geaccepteerd. Nederlands eerste reserve Hans Jansen mag derhalve volgens de regels vandaag aan zijn invalbeurt beginnen. Wat betekent, dat de wereldtitel niet door twintig, maar door achttien spelers wordt betwist. Daarna volgde de loting in alfabeti sche volgorde. Alleen de Russen en Nederlanders waren daarbij in een aparte "poule" gestopt, om te voor komen dat landgenoten elkaar, zoals tijdens het kandidatentoer nooi in Tiflis (Andreiko-Koeper- man 0-2), in de laatste ronden zou den ontmoeten. Andreas .Kuyken werd daar niet bij betrokken. De in Groningen wonende en studerende Nederlandse Zwitser (of ander som?) die volgens Visser in het be zit is van een Nederlands paspoort en een Zwitsers staatsburgerschap (zelf wil Kuyken daar geen com mentaar op geven) lootte echter zo "goed", dat hij niet in de tweede toernooi-helft "halve landgenoten" ontmoet. Zodat er deze maand wel geen combine-beschuldigingen zullen volgen, zoals Ton Sijbrands in 1972 tegen Koeperman en And- reiko (toen won Andreiko) deed, waarna de Russen repliceerden met de opmerking dat Kuyken, Su rinamer Aliar en Canadees Deslau- riers onder een Nederlands hoedje speelden. Te laat Tumult toen, dat zich gisteren in een andere vorm openbaarde. Want op de lijst van deelnemers ontbra ken N'Diaye en Harry Overman, die respectievelijk wel uit Mali en Su riname waren komen overvliegen. Met de illusie dat, hoewel hun na tionale bonden hen (te) laat hadden aangemeld, zij toch alsnog hun par tijtje mee zouden kunnen schuiven. Overman: "Wat ik hier kom doen? Dammen, natuurlijk". Een niet zo'n vreemd vraagje, want op de persconferentie van 21 juli liet de FMJD weten dat Suriname niet zou worden geaccepteerd. Se cretaris Visser staafde dat gisteren door een afschrift van een brief d.d. 12 juli 1976 aan de Surinaamse dambond te laten zien. Ervaren or ganisator Eugène Drente, Over mans woordvoerder "Door postale problemen js onze brief wat ver traagd aangekomen, waren we in derdaad te laat. Daarna hebben we protest aangetekend, zonder dat we daar bericht op hadden ontvangen. Harry is afgelopen donderdag in het vliegtuig gestapt omdat er nog twijfel was. De inhoud van die brief van 20 juli was hem toen nog niet bekend". Verontwaardiging Grotere, Afrikaans-waardige ver ontwaardiging bij Bandiougou Ga- kov, de met N'Diaye meegereisde voorzitter van de pas dit jaar opge richte Malinese dambond. Hij: "De regering betaalt toch niet veel geld voor onze reis als wij wisten dat N'Diaye niet mee zou mogen doen? We waren stomverbaasd toen we maandag hoorden dat dit waar schijnlijk wel het geval zal zijn. HoeweL het FMJD-bestuur zei ons die avond, dat N'Diaye definitief zou mogen meespelen als er slechts zeventien deelnemers zouden arri veren. Wel, hoeveel zijn er nu? In derdaad zeventien. Ik begrijp het niet. We hebben er toch recht op om AZ'67 spant kort geding aan tegen Bjekovic ALKMAAR - De Alkmaarse eredivisie-club AZ'67 wil via een kort geding, dat op vrijdag dertien augustus in Nice dient, alsnog proberen de ge contracteerde Joegoslavische spits Bjekovic naar Alkmaar te halen. In het kort geding wordt de Joegoslaviér aange klaagd wegens contractbreuk. Bjekovic had een contract ge tekend voor AZ'67, maar na dat de helft van het transfer bedrag naar Bjekovic's oude vereniging Partisan Belgrado was overgemaakt, verbond de Joegoslaviér zich alsnog met de Franse club Nice. De Franse eerste divisie vereniging wordt in een tweede kort geding door AZ'67 aangeklaagd, met de eis dat Nice onmiddellijk stopt met het onregelmatig gebruik maken van Bjekovic's dien sten. Wereldkampioen Iser Koeperman en zijn grootste r waarop het publiek de wedstrijden kan volgen. vaal Harm Wiersma (links) bekijken het grote dambord mee te doen. De regels zijn er toch om de mensen bij elkaar te brengen en niet om ze af te stoten. Dit is dictatuur. We stappen dan ook me teen uit de FMJD". Voorzitter Van de Vreugde en se cretaris Visser van de FMJD ont kennen die toezegging echter cate gorisch, hoewel die wel gistermor gen in een radio-programma (Vis ser. "Niet voor onze rekening") werd onthuld. Visser "We hebben zeer nadrukkelijk gesteld dat als er zeventien, en ook negentien deel nemers aanwezig zouden zijn, Jan sen zou mogen invallen om het aan tal even te maken. We moeten de reglementen volgen". En van de Vreugde: "Tot onze spijt moeten j wel e i harde lijn volgen, om voor eens en voor altijd van dat ge sjoemel af te zijn. Als we nu toege ven, dan blijven we tot in het on eindige met deze problemen zit ten". Niet iedereen was het echter met dit bestuursbesluit eens. De over grote meerderheid huldigde de op vatting van Bandiougou Gakov, dat door de deelname van Overman en N'Diaye het aantal spelers alsnog op twintig zou kunnen worden ge bracht. Russische oud wereldkampioen Tsjegolew begon pijlsnel met een handtekeninge nactie, die hem bijval van veertien deelnemers opleverde, onder wie Harm Wiersma, die dit toernooi EINDHOVEN - Landskampioen PSV heeft gisteravond voor 4.500 toeschouwers in Eindhoven met 2-1 gewonnen van de Belgische eersteklasser Lookeren, maar ver diende eigenlijk niet meer dan een gelijkspel. De Belgen namen in de eerste helft zelfs een voorsprong door de Pool Lubanski (0-1). Diep in de tweede helft bracht Willy van der Kuylen de partijen op gelijke hoogte (1-1), waarna Willv van de Kerkhof vijf minuten voor het einde de winnende treffer voor PSV produceerde (2-1). De Nijmeegse eredivisie-club NEC heeft gisteravond in Essen voor 2000 toeschouwers in een vriendschappelijke ontmoeting met 3-3 gelijkgespeeld tegen Rot- Weiss. De Essenaren namen door Führhoff (10e) de leiding, waarna Gerritsen in de 36e minuut de ge lijkmaker produceerde. Huhse (41ste) en Lund (43ste) brachten de ruststand op 3-1 voor Rot-Weiss Essen. Na de hervatting scoorden Veeken (52e) en Gerritsen (83e) voor NEC, zodat de eindstand van 3-3 bereikt werd. Bij NEC waren Peters en Marijnissen de beste spe- Sparta heeft gisteravond een oe fenwedstrijd tegen de Belgische eerste-divisieclub Antwerp gelijk gespeeld met 1-1. Voor 3000 toe schouwers begonnen de Rotter dammers de eerste tien minuten energiek, maar zakten daarna te rug. Ray Clark, de Britse nieuw komer stelde in hoge mate teleur. Hij miste zelfs voor open doel. Door een misverstand tussen Visser en Doesburg kwam Antwerp door Snelders na 26 minuten aan een voorsprong (0-1). In de 54e minuut haalde Steyaart Van Staveren in het strafschopgebied onderuit. Visser maakte van elf meter gelijk (1-1). Op verzoek van Sparta had Antwerp-trainer Vliers Jan van der Veen buiten het team gelaten. toch in een sponsorshirt gaat spe len. Visser trok zich daar echter weinig van aan. "Leuk voor mijn verzameling, maar niet van waarde. Regels zijn re gels", was zijn voor Tsjegolev ont nuchterende reactie. Waarmee het laatste woord even wel nog niet behoeft te zijn gezegd. Bandiougou Gakov, geheimzinnig: "Vijf spelers willen het toernooi gaan boycotten als N'Diaye en Overman niet alsnog mee mogen doen. Ze moeten alleen eerst nog overleg met hun ambassades ple gen". Volop strijd dus al op dit WK en dat nog vóór de eerste zet is ge speeld BIEL - Gennadi Sosonko heeft in de zeventiende ronde van het Inter zonaal schaaktoernooi in Biel re mise gespeeld tegen de Rus Mi chael Tal. De Deen Larsen, koplo per in het algemeen klassement, won zijn partij tegen de Joegoslaaf Matanovic De Duitser Hübner speelde remise tegen Smyslov. Stand: 1. Larsen 11 pnt. 1 afg); 2. Hübner 11 pnt; 3. Tal en Smyslov 101/ 2 pnt; 11 Sosonko 8V2 pnt H- 1 afg.) O In het schaaktoernooi om het Open kampioenschap van Neder land zijn gisteren de afgebroken partijen uitgespeeld. Doordat Bert Enklaar van Dennis Dieks won kon hij zich bij koploper Nemet voegen. Sovjet-Unie gelooft niet in politieke motieven van Nemtsanov MONTREAL- De Sovjet-Unie heeft gisteren nogmaals bij de Canadese regering aangedrongen op de uitle vering van de schoonspringer Ser gei Nemtsanov. Sovjet-officials ge loven niet dat de pas 17-jarige Nemtsanov uit zichzelf politiek asiel zou hebben aangevraagd. Zij vermoeden dat er sprake is van ontvoering of hersenspoeling. De Russen dreigen een trip van het na tionale jjshockeyteam door Canada af te zeggen. De Canadese regering heeft alle be schuldigingen ontkend, maar Ana toli Kolesov, hoofd van de Olympi sche ploeg, die zaterdag een kwar tier met Nemtsanov had gespro ken, vertelde: „We hadden de in druk dat onze landgenoot psycho logisch was bewerkt door specialis ten. Hij was erg depressief, bleek en herhaalde als een papegaai, ik heb de vrijheid gekozen". Een eveneens aanwezige woordvoerder van de Canadese immigratiedienst ver- kaarde echter dat Nemtsanov erg rustig was en er gezond uitzag. Volgens een krant in Montreal zou de jeugdige Rus asiel hebben aan gevraagd wegens zijn liefde voor de dochter van een Amerikaanse mil jonair. Hij zou haar vorig jaar in Fort Lauderdale (VST) hebben ontmoet. Nemtsanov zou niet van plan zijn in Canada te blijven, maar naar de Verenigde Staten te willen. Hij heeft van de Canadese regering inmiddels een visa gekregen. ZEIST - Jan Zwartkruis is gisteren in Zeist benoemd tot trainer- coach van het Nederlands elftal voor de eerste twee kwalificatie wedstrijden van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1978. Het betreft de uitwedstrijd tegen IJsland (5 september) en de thuiswedstrijd tegen Noord-Ierland (13 oktober). De tijdelijke be noeming van Zwartkruis, coach van het Nederlands militair elftal, volgde op een overleg tussen het sectiebestuur betaald voetbal en de clubs, die spelers leveren voor het nationale team. De bond had voorgesteld voortaan een clubtrainer het Nederlands elftal te laten begeleiden. Dat voorstel werd door de clubs verworpen. Kortsnoj mag voorlopig half jaar blijven DEN HAAG - De Russische scha ker Viktor Kortsjoj heeft, hangende ee bslissing op zijn verzoek om als vluchteling toegelaten te worden, een verblijfsvergunning gekregen voor de tijd van een half jaar. De uiteindelijke beslissing over het verzoek van Kortsjnoj om als vluchteling toegelaten te worden zal nog enige tijd in beslag nemen. Kortsjnoj, die na het IBM-toernooi besloot om niet naar de Sovjet Unie terug te keren, logeert momenteel bij kennissen. Zijn exacte verbijf- plaats wordt om veiligheidsrede nen geheim gehouden. i der Kuylen scoorde tegen Lookeren SK de gelijkmaker. KOBLENZ - Van justitiële zijde in Lauda ernstig werd gewond, het Koblenz is meegedeeld dat zal gevolg is geweest van nalatigheid, worden getracht na te gaan of het In Frankfort is namens de organisa- ongeluk van zondag waarbij Niki toren van de Grand Prix op de Nur- ALKMAAR - Gerrie Knetemann vond dat hij had moeten winnen. Woedend stevende hij op zijn ploegmakker Jan Raas af en bitste hem toe: "Waarom ben je niet naar die groep van Smit toegereden? Ik zat toch in gewonnen positie. Ik kon de titel gewoon niet verliezen". Jan Raas haalde niet begrijpend de schouders op. Hij wist het ook niet kon op het moment dat voor Theo Smit het Wilhelmus werd gespeeld wel huilen. «Wat was er allemaal gebeurd in het Nederlands kampioenschap 50 ki lometer voor beroepsrenners in Alkmaar, waar zich zowaar 1500 toeschouwers rond de baan hadden geschaard (een absoluut record voor de laatste jaren) Daar streden 24 profs hun saai kampioenschap over 200 ronden. Er was wel strijd, maar de organisatoren hadden niets aan de ambiance gedaan en het publiek werd nauwelijks over het koersverloop geïnformeerd De 24 renners waren vrijwel aan elkaar gewaagd, maar de favorietenrollen waren te duidelijk. Roy Schuiten wilde zijn titel graag prolongeren, maar hij had dit jaar slechts één knecht (Gevers). Vorig jaar genoot hij de steun van de voltallige Raleigh-ploeg. Die ploeg zou, zo Pijnen reed in het begin ook voor wat hij waard was, maar Gerrie Knetemann (ook van Raleigh) pro fiteerde handig van Pijnens' ma- nouvres en vooral van de jachten achter de Brabander. Na twintig minuten nam hij met Frisol-rijder Gerard Kamper (Frisol had de stayer Van Helvoirt en sprinter Theo Smit in de strijd) in zijn wiel het eerste rondje voorsprong. Op dat moment echter maakte Knete mann een kostbare vergissing. Hij dacht dat luj een ronde voorsprong had op het complete peloton. Hij had echter niet gezien dat achter hem nog een groepje met de latere kampioen Theo Smit was ontsnapt. En dat begreep hij later niet. Pas toen zijn ploegleider Peter Post hem als zoveelste had verteld hoe De uitslag is het was gegaan zei Knetemann: "O.k. als het zo is gegaan, heb ik normaal verloren. Niets aan te leverde een overwinning op voor Marijke Lagerloof. Zij versloeg in de finale Gré Knetemann. Derder werd Nina van Vliet. Theo Smit daarna: "We hebben het slim gespeeld. Ik wist dat ik de sprint zou winnen als ik' erbij zou blijven. Als Gerrie had willen win nen had hij maar beter moeten op letten. Het dames sprintkampioenschap 1. Theo Smit (Amsterdam) 1 uur, 5 minuten en 1 seconde, 2. Gerrie Knetemann (Huijbergen z.t., 3. Harm Ottenbros (Hoogcrheide) z.t., op een ronde, 4. Ad Gevers (Schijn- del), 5. Gerard Kamper (St. Pan- cras), 6. Piet van Katwijk (Mill), 7. Cees Priem (Goes), 8. Ko Hoogen- doorn (Volendam), 9. Ko Blok (Kruiningen), op twee ronden: 10. Gerrie Fens (Amsterdam). Theo Smit: de snelste sprinter. burgring verklaard dat men het „vreemd" vond dat Lauda's Ferrari-ploeg "zondagavond al met het wrak van de renwagen was ver dwenen". Als er niets aan de hand was ge weest, aldus deze verklaring, dan had men het wel niet noodzakelijk gevonden het wrak zo snel af te voeren, dat had ook maandag kun nen gebeuren. "Het is niet onze taak," aldus de or ganisatoren, "na te gaan of Lauda eventueel rij fouten heeft gemaakt maar wel of er sprake kan zijn van mechanisch feilen, zoals losge raakte wielmoeren of iets van dien aard." Op de vraag of men nog iets had kunnen vaststellen aan de wagen, die thans dus te Modena in Italië staat, werd geantwoord: "Vijf offi cials van de baan hebben de Ferrari na het ongeluk geïnspecteerd. Wij hopen dat zij enig licht op de zaak kunnen werpen". De levenskansen van de zeer ern stig gewondgeraakte autocoureur Niki Lauda blijven volgens de be handelende artsen in ieder geval tot aan het weekeinde nog onvoor spelbaar. Lauda is bij bewustzijn, maar heeft ernstige beschadigin gen aan zijn longen opgelopen, ver oorzaakt door de rook- en stofont wikkeling bij het ongeluk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9