Daders koffer- moord gegrepen Westerterp: stop de te stille buslijnen Groeiende belangstelling naaktstranden 'Amrobank beoordeelt Zuid-Afrika verkeer» Identiteit meisje nog onbekend Leden van P.v.d.A. willen rem op prijzen groenten Contourennota: geen introductie van nieuwe doelstellingen WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 BREDA (SP) - De Bredase politie heeft wel de daders van de lugubere koffermoord, maar ze weet nog steeds niet wie het slachtoffer is. Vermoede- lijk gaat het om een Algerijns of Frans meisje. opva Het De vingerbotjes arrestanten zijn de Marokkanen E. M. O. (30) en M N. (42). De eerste heeft tegenover re chercheurs een verhaal afgestoken dat de politie maar gedeeltelijk ge looft. De laatste ontkent dat hij met de zaak te maken heeft. Al vrij snel nadat zondagmorgen bij de Bosstraat in de Bredase binnen stad de koffer met het lijk erin was gevonden kreeg de politie een spoor te pakken. In de voering van de koffer was het merk "Tiny's Le derwaren Breda" genaaid. Navraag bij deze lederwarenzaak in het cen trum leerde, dat de koffer de dag ervoor, kort na drie uur 's middags was gekocht door een buitenlan der. De verkoopster wist zich te herinneren dat zij de koffer verpakt had in opvallend pakpapier. Bij het huis-aan-huis-onderzoek dat toen begon moesten de recher cheurs niet alleen uitkijken naar het pakpapier, maar ook naar twee pvallend kleine damesschoenen, meisje, dat 1.60 meter groot was, had ook een kleine schoen maat. Die schoenen, maat 30, zaten niet in de koffer. Voorts besloot de politie alle huisvuil, dat zoals altijd in die buurt op maandagmiddag werd opgehaald, te merken en te doorzoeken. Het personeel van de gemeentelijke reinigingsdienst werd voor die gelegenheid begeleid door politiemannen. In totaal werd acht ton vuil doorzocht. Tussen dit vuil vond men inder daad een stuk van het bedoelde pakpapier en twee paar vrij kleine damesschoenen. Later* op de maandagmiddag bezochten re chercheurs de woning Bosstraat 21 Bij het eerste buurtonderzoek, de dag ervoor, was op dat adres nie mand thuis geweest. Dat bleek ook DEN HAAG (SP) - Drie leden van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer willen dat de regering overgaat tot een prijsmaatregel voor aardap pelen, groente en fruit Zij brengen dat tot uiting in schrif telijke vragen aan de ministers van economische Zaken en Landbouw. De PvdA-leden Van der Hek, Epema-Brugman en Kolthof willen weten wat het effect van de prijs stijgingen is op de kosten voor het levensonderhoud Ook de WD vindt de stijging van de groenteprijzen onrustbarend In schriftelijke vragen informeert fractieleider Wiegel of de regering nog steeds verwacht dat haar voor spellingen over de prijsstijgingen in 1976 zullen uitkomen De WD-leider raadt de regering aan, af te zien van de verhoging van de BTW van zestien naar achttien procent per 1 oktober Het PvdA-Kamerlid Van der Hek, die tevens lid is van het Europese parlement, heeft zich ook gericht tot de Raad van Ministers van de EG Hij vraagt de raad op zeer korte termijn tot een onderlinge afstem ming van het prijsbeleid te komen, omdat volgens hem alleen op die manier een nationaal prijsbeleid ef fectief kan zijn f WAT 2!£rN IK. NOU- ITRQCT UR. DicHTjSTOR-T 1"T HUISJE.' I alléén in De keartr/ nu niet het geval te zijn. In de tegen het pand staande vuilnisemmer vond meh wel een flinke prop van het gezochte pakpapier. Een aantal rechercheurs doorzocht daarop de woning en stuitte op een dichtges pijkerde kelderdeur. UITBEENMES Nadat de deur was opengebroken was het de politiemannen meteen duidelijk dat in de kelder een lijk had gelegen. Zij leidden dat af uit enkele plukjes hoofdhaar, een stuk of tien vigerbotjes en bloedsporen aan de muur en de deur. Gerecht sarts dr. J. Zeldenrust hield in de kelder een onderzoek. Daaruit bleek volgens hem dat het lijk in de koffer inderdaad in de kelder was geweest. In de woning trof de tech nische recherche onder een vloer kleed een uitbeenmes aan, waaraan bij het heft nog een haar kleefde. Toen tegen middernacht de bewo ner thuiskwam werd hij meteen gearresteerd Het was chauffeur E.M.O., die er alléén woonde. Na een verhoor van enkele uren ver telde de Marokkaan dat hij eind fe bruari, een dag voor carnaval, in een bar in de Bosstraat een meisje had ontmoet dat zomaar naar Ne derland was gekomen. Uit het ge sprek had hij opgemaakt dat zij Al gerijnse of Fran^aise was en dat zij kort tevoren illegaal per trein uit Parijs was aangekomen. Omdat ze nog geen slaapplaats had bood hij haar onderdak aan. Na flink wat te hebben gedronken gin gen ze naar zijn huis. Ze waren nog maar net thuis of M.N. kwam op bezoek. Gedrieën brachten zij de avond door onder het genot van flink wat whisky en bier. O. vertelde de rechercheurs: "Later op de avond maakte mijn vriend aanspraak op het verdere gezel schap van het meisje. Zij weigerde en zei hem dat ze met mij was mee gegaan en dat ze ook bij mij zou blijven". STILETTO Volgens O. is daarop ruzie ontstaan tussen zijn vriend en het meisje, waarbij N. zo agressief zou zijn ge worden dat het meisje uit haar broekzak een stiletto pakte en in de richting van N. stak. Deze zou daarop haar pols hebben beetge pakt en die zo krachtig hebben om gebogen dat de stiletto in haar hals drong. O.: "We hebben haar toen het gillen belet. Met een handdoek hebben we getracht het bloed te stelpen. Toen ze geen tekenen vam leven meer gaf wilde ik de politie bellen, maar mijn vriend dreigde dan te zullen vertellen dat ik haar had doodgestoken. Toen hebben we het lichaam maar in de kelder gelegd." Om de stank tegen te houden heb ben de twee mannen stopverf tus sen de kieren gedaan. Toen dat niet meer afdoende was besloten ze dat O. een koffer zou kopen, daarin het lijk zou doen en het geheel op een afgelegen plaats zou lozen. Dat be sluit viel vrijdag. De volgende dag al voerde O dat plan uit. Het lijk was in zeer verregaande staat van ontbinding. Na dit verhaal, dat volgens de poli tie voor flink wat aanvullingen en verbeteringen vatbaar is, werd ook M.N. aangehouden. Dat gebeurde gisternacht. Hij zegt van niets te weten. De stiletto die het meisje bij zich zou hebben gehad is spoorloos. De politie is volop bezig te acherha- len wie het slachtoffer is. Uit de kleding, die in de woning van O. is gevonden, is een medaillon opge diept waarin gegraveerd staat A.C.E. Op de achterkant staat in het Frans een datum, 14 novembre 1953. Wellicht komt men hiermee verder. Prinses Irene viert morgen haar 37ste verjaardag. Een dode en een zwaargewonde op garnalenboot VLISSINGEN (ANP) - Bij een ont ploffing aan boord van het vissers vaartuig de Vlissingen 27, gister morgen, is één opvarende gedood en éen zwaar gewond. De Vlissin gen 27 viste, varend voor de Wal- cherse kust nabij Westkapelle, een granaat op. Bij het net bevonden zich op het moment dat het projec tiel ontplofte twee bemanningsle den. De 18-jarige J. Bezems uit Vlissingen en de 16-jarige L. de Noover uit Arnemuiden raakten daarbij zwaar gewond. De redeboot van het Nederlandse loodswezen uit Vlissingen heeft de twee ge wonden van boord gehaald en in Vlissingen aan de wal gebracht. Op de kade bezweek Bezems aan zijn verwondeingen. De Nooyer werd met ernstige verwondingen opge nomen in het ziekenhuis in Vlissin gen. Het schop zelf liep geen schade op door de ontploffing. DEN HAAG (ANP) - ,,De contourennota voor een nieuw onderwijsstelsel in het jaar 2000 zet veelal in gang zijnde ontwikkelingen door. De contourennota maakt niet de indruk nieuwe doelstellingen voor het Nederlandse onderwijs te introduceren of oude doelstellingen te vervan gen". Dit wordt opgemerkt in het commentaar van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid dat gisteren is verschenen Waardering heeft de WRR voor de nota omdat ze een samenhangend geheel van de onderwijsvoorzieningen biedt, dat zich ook uitstrekt tot de langere termijn. De voornaamste wijziging die in de nota wordt voorge staan ligt in het tot op zekere hoogte afzwakken van de beroepsvoorberei dende fuctie. De nadruk valt weer meer op de beroepsvoorbereiding naarmate de leerlingen en studenten ouder zijn. PRESTATIEBEGINSEL Ingaande op de vernieuwing van het onderwijs vindt de WRR het jammer dat niet meer aandacht is besteed aan internationale ervaringen met ver schillende onderwijsvernieuwingen. Daaruit is gebleken dat het systeem van meer individueel gericht onderwijs („interne differentatie") het pres tatiebeginsel accentueert. En dat is juist in het nadeel van zwakke leerlin gen. Ook wordt gewezen op problemen bij de vernieuwing doordat ze afhankelijk is van de creativiteit van de leerkrachten en de mogelijkheden van de leerlingen. De WRR gaat uitvoerig in op de onderlinge beïnvloeding van onderwijs en maatschappij. Hij vindt, dat de contourennota getuigt van een enigszins optimistische visie, die het onderwijs als een belangrijk instrument voor stelt om maatschappelijke veranderingen in gang te zetten of zeis zelfs bewerkstelligen. Internationaal is over dit optimisme gegronde twijfel gerezen, aldus de WRR. Nieuwe orde Hij meent, dat de mogelijkheid om via het onderwijs een nieuwe sociale orde te bouwen niet te hoog moet worden aangeslagen. Er zijn auteurs die zelfs deze mogelijkheid geheel verwerpen. Zij stellen dat er een nieuwe sociale orde nodig is om een nieuw onderwijssysteem mogelijk te maken. Elk onderwijssysteem voegt zich als onderdeel van een samenleving naar de waarden en normen van die samenleving. Het is, aldus de WRR, niet aannemelijk, dat tussen de functies die het onderwijs zijn toegeschreven, en de hoofdkenmerken die aan een samenleving ten grondslag liggen, enige principiële of duurzame strijdigheid kan bestaan. Filosofie De WRR heeft ook de onderwijsfilosofie die aan de contourennota ten grondslag ligt, bekeken. Deze filosofie is gebaseerd op de verwachting, dat het onderwijs zich blijft uitbreiden. De raad ziet geen dwingende redenen om de leerplicht te verbinden aan de kalenderleeftijd. Hij meent ook dat het pleidooi voor verlenging van de leerplicht tot achttien jaar niet over tuigt. Gewezen wordt nog op het probleem, dat verlenging van de onder- wijsweg het aantal achterblijvers, mogelijk zelfs uitvallers, groter doet worden. Schoolonderwijs is niet het enige en op latere leeftijd wellicht ook niet het beste middel voor de overdracht van kennis en vaardigheden en voor persoonlijke ontplooiing, meent de WRR. Directe ervaring Daarnaast is in een zo educatieve samenleving als de onze ook de directe ervaring als bron van kennis en ontplooiing in toenemende mate aanwe zig. De overheid dient evenwel attent te zijn op de ongelijkheid van kansen ten aanzien van het buitenschoolse leren, aldus het commentaar. De WRR dringt aan op een afweging van een verdere uitbreiding van sommige vormen van het formele onderwijs tegen andere maatschappe lijke activiteiten. Een zich al maar uitbreidend onderwijssysteem kan de financiëring verhinderen van maatschappelijke activiteiten die zich uit stekend lenen voor het buitenschoolse leren. In dit verband denkt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid aan stimulering van buurtwerk, verenigingsleven, culturele, creatieve en sportieve activiteiten en aan een van overheidswege te stimuleren vrijwilligerswerk. SCHIPHOL - De "Richard Gordon" van Transavia. een Boeing 737 is met een volledige bemanning als "sub-charter" verhuurd aan de pre mier van Saoedi-Arabië, prins Fahcd Bin Abdul Aziz. Het toestel, dat voor onbepaalde tijd ter beschikking van de prins staat, is bestemd om met hem en zijn ongeveer 20 familieleden een privé-rondreis door Eu ropa te maken. Het interieur is gewijzigd en nu zeer luxueus. Gisteren DEN HAAG - Uiterlijk 17 oktober zullen de busmaatschappijen het mes moeten zetten in sterk verlies gevende lijnen Als norm zal daarbij voor het streekvervoer gelden dat bussen die in de stille uren minder dan tien passagiers vervoeren uit de dien stregeling worden gewipt. Aanvankelijk had minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) de bu sondernemingen gevraagd voor 5 september de dienstregeling aan te passen. Voor veel maatschappijen bleek die datum echter niet haal baar. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid J. van der Doef PvdA) heeft minister Westerterp laten weten dat uitzonderingen op de stelregel "minimaal tien passa giers, anders stoppen" mogelijk zijn. Daarbij zal bijvoorbeeld worden gekeken naar het belang van een buslijn voor aansluitende verbin dingen en de mogelijkheid van an dere vervoerswijzen Ook als woonkernen geheel zonder open baar vervoer zouden komen, zijn afwijkingen mogelijk Minister Westerterp zal naast het busvervoer ook de normen die de spoorwegen toepassen voor het la ten rijden van treinen kritisch gaan bekijken. Uit zijn antwoord aan Van der Doef blijkt niet direct dat een en ander tot een vermindering van de treinenloop zal leiden. De minister is in ieder geval niet vertrok de machine voor de eerste trip: i Genève t i- Cairo. DEN HAAG (ANP) In Neder land is er een groeiende belang stelling te constateren voor het naakt recreëren Het naakt op de Nederlandse stranden heeft geen negatieve invloed op de ontwikkeling van het toerisme. De vakantiegangers zijn er niet door weggebleven. Dit consta teert het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in zijn toeris tisch overzicht 1975. In de bondsrepubliek Duits land. uit welk land nog steeds de meeste toeristen naar ons land komen, wordt het natu risme al jarenlang beoefend het aantal Duitse vakantienaturis ten wordt tussen de acht en ne gen miljoen geschat. De Nederlandse naaktstranden openen voor deze vakantiegan gers nieuwe mogelijkheden. Zij, die bezwaar hebben tegen het naakt recreëren, behoeven er niet mee geconfronteerd te worden. De ontwikkelingen op dit gebied worden door het NBT met belangstelling ge volgd. Met de vestiging van het eerste casino aan de Noorszeekust prijst het NBT zich bijzonder gelukkig. De vestiging van een casino te Zandvoort en het be gin van de restauratiewerk zaamheden aan het Kurhaus te Scheveningen kunnen de aan zet betekenen voor een structu rele verbetering van het kust gebied. Op zich lost dit het pro bleem van de verouderde ac- comodatie niet op. In vele gevallen zullen renova tie en modernisering van de be staande aecomodatie soelaas kunnen bieden, gezien de popu larisering van het toerisme moet men voorzichtig zijn bij uitbreiding dan wel nieuw bouw van luxe en eerste klasse hotels, meent het NBT. Er liggen wat dat betreft betere mogelijkheden voor de goede middenklasse hotels. Het ap partementenbestand zou eni germate kunnen worden uitge breid. Voorts wordt de Nederlandse kust gekenmerkt door een te kort aan attractiepunten Daar ons gebied wat het klimaat be treft niet het meest gezegende is voor een zonvakantie aan zee, zouden meer "binnenhuisat tracties" functioneel zijn. Na het Duitse contingent vor men Britse gasten de omvan grijkste groep buitenlandse toeristen in ons land, aldus het NBT, dat nog opmerkt, dat naast vakanties korte trips en dagtochten van belang zijn. In 1974 werden 33,8 miljoen dag tochten en 12,7 miljoen korte trips door Nederlanders in eb gen land gemaakt aldus een on derzoek GENEVE (ANP) - De Wereldraad van Kerken heeft gereageerd op de brief van de Amro-bank van april 1975 Daarin had de raad van be stuur van de bank uiteengezet waarum de bank niet bereid is Zuid-Afrika vanwege de apartheid te boycotten Dit was aanleiding voor de Wereldraad haar leden aan te bevelen hum kontakten met de bank te verbreken PE BEZORGER. generaal van de Wereldraad van Kerken, uiteen waarom Zuid- Afrika „een speciaal geval" is. Ver der gaat hij in op de argumenten van de bank tegen een boycot en de reakties daarop van de Wereldraad Volgens Potter hanteert de bank vooral twee argumenten. Het eerste is, dat Amro zich rekent tot dege nen, die apartheid verafschuwen, maar deze op een „meer praktische wijze" tegemoet wil treden, dan zij „die, als ze daarin succes hebben. Zuid-Afrika in een economisch iso lement zouden terecht doen ko men" Het argument is, dat de bank een eigen, in de aard van het ban kwezen gelegen doelstelling heeft, die de enige factor is die haar ge drag bepaalt Dit zou betekenen, aldus dr Potter dat de daden van de bank geen politieke gevolgen zou den kunnen hebben Dit tweede ar gument geldt echter niet meer, zo schrijft de Wereldraad, wanneer de bank zegt, dat zij een „meer prakti sche methode" hanteert om zich tegen apartheid te verzetten en zich daarmee toch op politiek terrein begeeft „Wanneer u zegt op het eerste ar gument te vertrouwen, dan moeten we tot de slotsom komen, dat u de Zuidafrikaanse realiteit verkeerd beoordeelt en dat het onze taak is die te beschrijven. Als u op het tweede argument wilt bouwen, dan geloven we dat Amro zich publie kelijk meer schade berokkent, dan het ooit kan beweren van ons te vrezen", aldus de brief. Wat Zuid-Afrika van elk ander land doet verschillen is, dat zijn grond wet elke mogelijkheid uitsluit een samenleving te doen ontstaan. ili- waarin menselijke wezens naar hun Dol blij menselijke waarden worden D beoordeeld en niet op grond van hun huidskleur Wie beweert dat het onthouden van leningen aan dit land het in een geïsoleerde positie zou brengen ziet niet in hoe Zuid- Afrika zichzelf reeds heeft geïso leerd van plan af te zien van tariefsverho gingen voor het openbaar vervoer. Volgens Westerterp is het effect op het passagiersaanbod gering, ter wijl de nadelen bij het niet door gaan van de verhogingen groot zouden zijn, omdat dan teneinde binnen de begroting te blijven, ge snoeid moet worden in het voorzie ningenniveau. Minister Westerterp gelooft over igens met dat erg veel passagiers nadelen zullen ondervinden van de besnoeiingen op het streekvervoer. Het merendeel der wijzigingen zal volgens hen betrekking hebben op busritten met een bezetting welke aanzienlijk lager is dan tien passa giers. Opgravingen Vredenburg gaan verder UTRECHT (SP) - Het actiecomité, dat onder het motto „Vreden burgnooit weg", wil proberen de overblijfselen te behouden van het zestiende eeuwse kasteel Vre denburg en het uit de middeleeu wen daterende Johanmterklooster, heeft succes geboekt: tot 1 oktober zullen de opgravingen in Utrecht kunnen worden voortgezet. De restanten van kasteel en kloos ter kwamen letterlijk en figuurlijk boven water toen men het Vreeb urg in Utrecht bouwrijp wilde ma ken voor het muziekcentrum dat er volgens de plannen zal worden ge bouwd Oorspronkelijk zou volgende week worden begonnen met het ruimen van de eeuwenoude resten. Maar de overblijfselen van kasteel en kloos ter zyn tot veler verrassing zo gaaf aan de oppervlakte gekomen dat in de Domstad stemmen zijn opge gaan om de ruïnes te behouden, zelfs al zou dat betekenen dat het muziekcentrum ervoor zou moeten wijken. B en W van Utrecht willen echter in geen geval afzien van de bouw van het muziekcentrum op Vreden burg Wel heeft het stadsbestuur besloten tot uitstel van de bouw, waardoor stadsarcheoloog drs. T. Hoekstra de gelegenheid heeft ver dere opgravingen te doen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7